Arapların Gözüyle Haçlı Seferleri

9,0/10  (20 Oy) · 
67 okunma  · 
16 beğeni  · 
1.285 gösterim
Arapların Gözüyle Haçlı Seferleri, iki yüzyıl (1096-1291) süren Haçlı Seferlerini ve Orta Doğudaki Frenk işgalini, anlatırken, bu bölgenin güncel durumuna da ışık tutuyor. 1096 yılında başlayan seferlerde Türk, Kürt, Arap emirlerinin kişisel eğilimlerini, kültür yapılarını, zaaflarını görüp, Haçlıların Orta Doğuda iki yüzyıl kalışlarının hikmetini anlatıyor.Sİ
 • Baskı Tarihi:
  1998
 • Sayfa Sayısı:
  357
 • ISBN:
  9755450920
 • Çeviri:
  Mehmet Ali Kılıçbay
 • Yayınevi:
  Telos Yayınları
 • Kitabın Türü:
Vedat Baysal 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Arap tarihçiler gözünden haçlı seferlerini kaleme alması itibariyle müstesna bir eser. Haçlı seferleri döneminde İslam coğrafyasının içinde bulunduğu durumu gördüğünüzde ise üzülmemek elde değil.

Yazarın bizde en az bilinen kitabı ancak dünya çapında ünlenmesine yol açan kitabıdır. Bence bu coğrafyada yaşıyorsanız okunması gereken güzel bir kitap..

Alaattin ceylan 
31 Oca 18:15 · Kitabı okudu · 4 günde · 10/10 puan

Günümüz ortadoğusunu anlamak icin okunacak bir eser tarih hikayi bir anlatımla dile getirilmiş oldukça duygusal bir eser tek seferlii okuma yetmez tekrar tekrar okunmasi gereken eserdir.

samet sak 
01 Ara 2016 · Kitabı okudu · 379 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitapla beraber, "Bereketli Hilal" olarak geçen coğrafyanın dinamik yapısını biraz daha anlayabildim diyebilirim. Fakat, bu kitabın en önemli özelliği, Arap yarım adasının o dönemde yaşadığı vahşeti ifade etmesidir. Ayrıca çıkarları için birlik olmadıklarını da gözler önüne sermektedir.

Onur Yiğit Çile 
20 Mar 2016 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Dipnotların en arkada oluşu akıcılığı sağlarken, yer ve kişiler hakkında siyasal bilgileri verip ardından olaylara geçmesi de kitabın her sayfasına merakı ve ilgiyi arttırıyor.

Kitaptan 1 Alıntı

'Haçlı seferleri dönemi avrupa açısından hem ekonomik hem de kültürel alanlarda tam bir devrim başlatırken, doğuda bu kutsal savaşlar ve karşılığındaki "cihat", uzun yüzyıllar sürecek bir gerilemeye ve aydınlık düşmanlığına yol açar. her taraftan kuşatılan islam alemi kendi kabuğuna çekilir. ürkekleşir, hoş görüsünü yitirir, savunmaya çekilir, kısırlaşır; gezegen çapında evrim sürüp müslümanlar kendilerini bu gelişmenin iyice dışında kalmış hissettikçe de söz konusu tavırlar kökleşir. Bundan böyle ilerleme, "öteki" anlamına gelmektedir. modernizm "öteki" dir. Kendi kültürel ve dinsel kimliğini batı 'nın simgelediği bu modernizmi yadsıyarak ifade etmek zorunlu muydu? Yoksa tam tersine kimliğini kaybetme riskini göze alıp kararlı bir biçimde modernleşme yoluna girmek mi gerekirdi? Ne Iran ne Türkiye ne Arap dünyası bu ikilemi çözmeyi başarabildi; bugün hala cebri batılılaşma evreleriyle, yabancı düşmanlığı rengine de bürünen aşırı gericilik evrelerinin birbirlerini, çoğunlukla da şiddet yüklü birbiçimde izlemelerinin nedeni ise bu çözümsüzlüktür."

Arapların Gözüyle Haçlı Seferleri, Amin MaaloufArapların Gözüyle Haçlı Seferleri, Amin Maalouf