Arapların Gözüyle Haçlı Seferleri

9,0/10  (42 Oy) · 
125 okunma  · 
43 beğeni  · 
1.703 gösterim
Arapların Gözüyle Haçlı Seferleri, iki yüzyıl (1096-1291) süren Haçlı Seferlerini ve Orta Doğudaki Frenk işgalini, anlatırken, bu bölgenin güncel durumuna da ışık tutuyor. 1096 yılında başlayan seferlerde Türk, Kürt, Arap emirlerinin kişisel eğilimlerini, kültür yapılarını, zaaflarını görüp, Haçlıların Orta Doğuda iki yüzyıl kalışlarının hikmetini anlatıyor.Sİ
 • Baskı Tarihi:
  1998
 • Sayfa Sayısı:
  357
 • ISBN:
  9755450920
 • Çeviri:
  Mehmet Ali Kılıçbay
 • Yayınevi:
  Telos Yayınları
 • Kitabın Türü:
Vedat Baysal 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Arap tarihçiler gözünden haçlı seferlerini kaleme alması itibariyle müstesna bir eser. Haçlı seferleri döneminde İslam coğrafyasının içinde bulunduğu durumu gördüğünüzde ise üzülmemek elde değil.

Fatmanur aksoy 
08 Eyl 2017 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

"Frenkler kutsal kenti, kırk gün süren bir kuşatmanın ardından, H.492 yılının 22 Şaban'ında (15 Temmuz 1099), bir cuma günü ele geçirmişlerdi. Ne zaman bu konu açılsa muhacirler titremeye başlıyor ve zırhlar içinde, yalınkılıç sokaklara dağılan, erkekleri, kadınları ve çocukları boğazlayan, evleri yağmalayıp camileri talan eden o sarışın savaşçılar hala gözlerinin önündeymişçesine bakışları donuyor."

mehmet rauf güler 
25 Eki 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Gayrimüslim bir yazarın gözüyle yazılmış güzel bir kitap.Haçlı savaşlarını ve o dönem İslam dünyasının durumunu öğrenmek isteyenler için tavsiye edilebilecek bir eser.

Ibrahim D 
26 Eki 2017 · Kitabı okudu

Yazarın tarih üzerine kitaplarinin olduğunu bolmezdim, ancak tarihe bakış açısı vererek herhangi bir oryantalist bir hava vermeden gerçekleri dogulularin gözüyle belirledigi makalelerden oluşan guzel bir kitaptir.

Farklı bir bakış arayanlara iyi gelir... Keyifle.

Can Özsoy 
19 Ara 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Amin Maalouf'un bir çok kitabını severek okumuş biri ve Haçlı Seferlerini de merak eden birisi olarak kitabi beğenerek okudum. Yazarın ilk kitabı olduğunu duyduğumda ise gercekten iyi bir arastırmacı olduğunu belirtmeden geçmek istemiyorum. Kitaba gelirsek hristiyan ama o coğrafyayi cok iyi bilen bir yazarın tarafsız bir bakış açıyla Haçlı seferlerinin Araplar ve İslam Coğrafyası uzerine yansımılarını ele alıyor. Bir tarih kitabi gibi ancak anlatım bir roman havasında ve diğer kitaplarında bulduğum o tadı kesinlikle aldığımı rahatlıkla söyleyebilirim. Haçlı seferlerinde aslında din adı altında çıkar çatısmalarinin ve iktidar kavgalarinin ve kisisel hırsların ön plana çıktığı bir durum söz konusu zira Frenkler ve Araplar yer yer çikar icin ittifak yapip kendi salsanatini koruma derdinde elbette savaslarin sonucu yapilan katliamlar masum insanlarin kacinilmaz sonucu maalesef. Kazanan tarafa gelirsek elbette Frenkler yani Batililar olmustu çünkü bu kacinilmaz etkilesim sonucu o donemde bir cok alanda batınin cok ilersinde olan İslam cografyasindaki bilgileri Arap bilginlerinden ve Arap kitaplarindan alarak gelistirmislerdir. Haçlı Seferlerini merak edenler icin hem roman tadinda hem de gercekten emek verilerek yazilan bu arastirma kitabi Amin Maalouf un essiz anlatimiyla bu alanda değerli bir yapit olarak karsimiza çıkiyor iyi okumalar.

Onur Utku Ceyhan 
22 Tem 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap disaridan bakildiginda sıkıcı bir arastirma kitabi gibi gorunuyor fakat kitabin ilk sayfasindan itibaren tarafsiz bir roman havasi yaratiyor insana.adeta kitabin icine girip buyuleniyorsunuz.amin maalouf un okudugum en iyi kitaplarindan biri.
Arap dunyasina ait kisiler selahattin eyyubi olsun Zengiler olsun bunlar gibi tarihe adi kazinmis bi cok komutan nin yasaminindan bilgi veriyor kronolojik olarak yasananlari inceliyor roman havasinda. en onemliside donemin vakanuvistlerini kaynak olarak sunuyor.
buyuk bir bilgi kaynagi herkesin okumasi gereken bir kitap lisede ogrenilen ve sadece ismini bildigimiz hacli seferleri hakkinda olaganustu bir kitap.
Not: Gercekten yanlı bir anlatim söz konusu degil ki donemin yoneticilerinin birlik ve beraberlikten uzak olusunu net bir bicimde onumuze seriyor.

Dursun Yener 
03 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Amin Maalouf yazdığı muhteşem romanların dışında tarihi bir konuyu bir edebiyatçı olarak ele alıyor. Derslerde öğrendiğimiz bilgilerin çok ötesinde, çok farklı bir bakış açısı ile okuyoruz tarihi. En önemlisi de tarafsızlığını eser boyunca korumayı başarmış olmasıdır..

Yazarın bizde en az bilinen kitabı ancak dünya çapında ünlenmesine yol açan kitabıdır. Bence bu coğrafyada yaşıyorsanız okunması gereken güzel bir kitap..

Emin Maluf bu kitabında aslında Hristiyan Avrupa'ya Haçlı Seferleri'ni Arapların gözünden izletiyor. Diğer taraftan da Haçlı Seferleri sırasındaki İslam coğrafyasının bölünmüşlüğüne vurgu yaparak bugünkü durumu özetliyor. O gün Avrupa Ortadoğu'ya geldiğinde onlardan çok güçlüydük. Buna rağmen bölündüğümüz için 88 yıl bir Selahaddin bekledik.. Bugünse eskisine göre daha bölünmüş daha güçsüzüz. Peki bu sefer Selahaddin nerede? 21.yyda tüm dünyanın gözü Ortadoğu'dayken hele de Ortadoğu'da yaşıyorsanız kesinlikle okumanız gereken bir kitap.Tavsiye edilir.

Anıl Kış 
04 Şub 23:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitap çok ciddi bir araştırmanın ve emeğin sonucu yazılmış.. tarihi roman beklemeyin daha çok bir ders kitabı niteliğinde. Ama haçlı seferleri ve bölgedeki güç denegelerini anlatan müthiş bir kitap.. bu kitabı okuyupta genetik olarak saf kaldığını sanmak ahmaklıktan başka bişey olamaz.. ek olarak o dönemde dahi dinlerin çıkarlar ve para için nasıl kullanıldığını çok net anlatmış

2 /

Kitaptan 43 Alıntı

Hüzn-ü Beşer 
23 Oca 16:46 · Kitabı okudu · Beğendi

Hangi Müslüman, kıyamet gününde Yaratıcısına "Kudüs için çarpıştım" veya daha da iyisi "Kudüs için şehit düştüm"
diyebilmeyi istemez ki?
Bir müneccimin bir gün, eğer Kutsal Kente girerse bir gözünü kaybedeceğini söylediği Selahaddin ona şu cevabı vermiştir: "Orayı ele geçirmek için iki gözü mü birden kaybetmeye hazırım".

Arapların Gözüyle Haçlı Seferleri, Amin MaaloufArapların Gözüyle Haçlı Seferleri, Amin Maalouf
Hüzn-ü Beşer 
21 Oca 21:55 · Kitabı okudu · Beğendi

Ne kadar çok kan döküldü! Ne kadar çok güzel kız, tatlı çehrelerini utançtan elleriyle örtmek zorunda
kaldı!

Arapların Gözüyle Haçlı Seferleri, Amin MaaloufArapların Gözüyle Haçlı Seferleri, Amin Maalouf
Ruh Hekimi 
09 Oca 10:26 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Mezhep bölünmesi Müslümanlar arasında amansız mücadelelere yol açmaktan bir an bile geri kalmamıştır. Selahaddin gibi devlet adamlarının gözünde bile, Şiilere karşı girişilen mücadele en az Frenklere karşı veriler savaş kadar önemlidir. İslam'ın başına musallat olan tüm belalardan hep "zındıklar" sorumlu tutulur ve Frenk istilasının da onların entrikalarına bağlanmasında şaşırtıcı bir yan yoktur.

Arapların Gözüyle Haçlı Seferleri, Amin MaaloufArapların Gözüyle Haçlı Seferleri, Amin Maalouf
Ruh Hekimi 
09 Oca 09:14 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Esas olarak göçebe bir halktan gelen Kılıç Arslan, iktidarının kaynağının her ne kadar çekici görünürse görünsün bir şehre sahip olmaktan değil, kendisine itaat eden birkaç bin savaşçıda olduğunu iyi bilir.

Arapların Gözüyle Haçlı Seferleri, Amin MaaloufArapların Gözüyle Haçlı Seferleri, Amin Maalouf
Ruh Hekimi 
09 Oca 11:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Frenklerin, sayıca azınlıkta kalma kusurunu yıllar yılı aşmalarını sağlayan ürkütücü -kalelerinden daha ürkütücü- bir kozları vardır: Arap dünyasının uyuşukluğu.

Arapların Gözüyle Haçlı Seferleri, Amin MaaloufArapların Gözüyle Haçlı Seferleri, Amin Maalouf
Ruh Hekimi 
16 Oca 10:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İslam'ı bu zaferle ödüllendiren ve bu şehri bir asırlık kaybın ardından Hak yoluna döndüren Allah'ıma hamdolsun! Yeniden fethi gerçekleştirmek için O'nun seçtiği orduya şan olsun! Ve ya Selahaddin Yusuf bin Eyyub, sen ki bu ümmete aşağılanmış şerefini iade ettin, sana da selam olsun!

Arapların Gözüyle Haçlı Seferleri, Amin MaaloufArapların Gözüyle Haçlı Seferleri, Amin Maalouf
Hüzn-ü Beşer 
21 Oca 21:52 · Kitabı okudu · Beğendi

Suriye'deki kardeşlerimizin deve eğeri veya akbabanın midesinden başka oturacak yerleri yokken, siz bir çiçek gibi uçarı bir hayatın içinde, huzurlu bir gü­venliğin gölgesinde uyuklamaya nasıl cüret ediyorsunuz?

Arapların Gözüyle Haçlı Seferleri, Amin MaaloufArapların Gözüyle Haçlı Seferleri, Amin Maalouf
Ruh Hekimi 
19 Oca 00:01 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Batı'ya karşı girişilen her türlü düşmanca eylem meşru bir intikam olarak kabul edilir. Ve bu iki dünya arasındaki kırılmanın, Arapların bugün bile bir tecavüz olarak duyumsadıkları Haçlı Seferleri'ne dayandığına kuşku yoktur.

Arapların Gözüyle Haçlı Seferleri, Amin MaaloufArapların Gözüyle Haçlı Seferleri, Amin Maalouf
hbh 
14 saat önce · Kitabı okuyor

Kılıçlar savaş ateşini körüklerken insanın kullanabileceği en kötü silah gözyaşı dökmektir.

Arapların Gözüyle Haçlı Seferleri, Amin Maalouf (Sayfa 13 - Yapı Kredi Yayınları)Arapların Gözüyle Haçlı Seferleri, Amin Maalouf (Sayfa 13 - Yapı Kredi Yayınları)
nejla güldalı 
25 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kendini iyi idare etmeyen diğerlerini yönetmeye ehil değildir".

Arapların Gözüyle Haçlı Seferleri, Amin Maalouf (Telos Yayıncılık)Arapların Gözüyle Haçlı Seferleri, Amin Maalouf (Telos Yayıncılık)
5 /