Karanlığın Sol Eli

8,0/10  (59 Oy) · 
138 okunma  · 
61 beğeni  · 
2.651 gösterim
(8 Ekim 2015 tarihinde yapılan İzmir Okuma Grubu'nda değerlendirilmiştir)

"Bilim-kurgu"nun en önemli iki ödülü olan Hugo ve Nebula'yı kazanarak kısa zamanda türünün klasikleri arasına giren "Karanlığın Sol Eli", dünyamıza çok benzeyen Kış adlı bir gezegende geçer. Bu gezegende yılın en sıcak zamanlarında bile yarı-kutup iklimi yaşanır ve tüm sakinleri çift cinsiyetlidir (androjen). Cınsel kimliğin bir statü ya da güç aracı olarak kullanılmadığı bu gezegende kişiler yılın belli bir döneminde o anki hormonal durumlarına göre erkek ya da kadın olmaktadırlar. Öyle ki, birkaç çocuk doğurmuş bir ana daha sonra başka çocukların babası olabilmektedir. "Arkadaşlık" ve "sevgililik" arasındaki "boşluk" anlamsızlaşmış; insan düşüncesini belirleyen düalizm eğilimi azalmış; insanlığın güçlü/ zayıf, koruyucu / korunan, hükmeden / hükmedilen, sahip olan / sahip olunan... ve benzeri ikiliklerini oluşturan temeller zayıflamış gibidir. Cehaletin, şimdinin, mevcuduyetin ilerlemeden daha gözde olduğu bir gezegendir Kış.

Bir gün Kış'a uzaydan bir erkek elçi gelir ve onların da katılmasını istediği bir gezegenler birliğinden söz eder... Elçinin gelişiyle birlikte yerli ile yabancı, erkek ile dişi, benzerlik ile benzemezlik, parça ile bütün arasındaki ilişki ve çelişkiler insanlardaki karşılıklarını bulup yaşamaya başlarlar...

Zihni kapasitesini zorlayan hayeller kurmayı hâla sevenler için...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2010
 • Sayfa Sayısı:
  254
 • ISBN:
  9789755390444
 • Orijinal Adı:
  The Left Hand Of Darkness
 • Çeviri:
  Ümit Altuğ
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
08 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yazarın okuduğum ilk eseriydi ama son olmayacak.Bilim Kurgu ve fantastik bir kitap.Yazım dili sade ve akıcı...
Kemmer döngüsü ile kadın veya erkek olarak ayrım yapılmayan buzlarla kaplı gezegen de esas olan nokta sadece insan olarak var olabilmekti...
Elçi Therem bu karlar ülkesin de itifak yapabilecek miydi?
İki yıl kaldığı bu gezegen de yaşadıklarından sonra kendi dünyasına dönebilmeyi başaracak mıydı?

Kitapta beğenmediğim tek nokta isimlerin uzun ve zor olmasıydı...

Mathmazel 
 11 May 21:56 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

İnsanlara sadece insan olarak bakılan cinsiyetin önemli olmadığı bir dünya hayal edin. Bu dünya da bile entrikalar dönüyorsa demek ki bunun insana insan olarak bakmayla alakası olmadığını, bitmeyen hırslardan kaynaklı olduğunu anlıyorsunuz bu kitapta. Alıntıları incelemenizi tavsiye ederim. Bu bir distopya mı ütopya mı kendiniz karar verin. Ben okurken keşke bazı özellikler olsaydı diye düsündüm. Özellikle insana insan olarak -cinsiyetine, rengine,diline,ırkına,kıyafetine,engeline,düsünce yapısına bakmadan sadece insan olduğu için- bakılan bir dünya benim özlediğim dünya.
Keyifli okumalar dileğiyle.
Mathemazel

Cinsiyetçi toplumlarımızdan sıyrılıp cinsiyet ayrımının yerle yeksan olduğu bir gezegene gitmek isterseniz bu kitabı okuyunuz. Ah Leguin sen ne güzel bir detaysın.

Esma Tezgi 
04 May 15:57 · Kitabı okudu · 22 günde · 6/10 puan

Kitabı bitireli bir haftadan fazla oldu ama şu sıra hiç zamanım olmadığı için yeni yorum yazabiliyorum.
Sanırım bu kitap benim için yanlış zamana denk geldi, okurken biraz sıkıldım açıkçası.
Yazarın kurduğu dünya oldukça ilginç, çift cinsiyetli insanların olduğu farklı bir evren. Yazar tüm kitaplarında olduğu gibi bunda da yönetim şekilleri, cinsiyet ayrımı gibi konulara değişmişti, kitabın bu yönünü sevsem de içinde fazla politika barındırıyordu ve ben daha tam adapte olamadan kitap bitti.
Genel olarak sevsem de yanlış zamanda okuduğumu düşündüğüm için çok net bir fikrim yok.

HİLAL NAYIRSOY 
06 Tem 23:33 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kış gezegeninde androjen kimliğe sahip insanlar yaşar ve bu gezegende cinsiyet bir ölçü degildir. Cinsiyetsizligin oldugu gezegene bir gun bir elçi gelir ve bize de bütünün içindeki zitliklari sosyal, politik ve kulturel boyutlarda anlamaya calismak düşer. Yazarin onerdigi gibi romani okuma sirasinda her seyin gerçek olduguna inanirsak daha verimli bir okuma yapmis oluyoruz tabi bittiginde uydurma oldugu gercegine geri donmemiz lazim.. Bilimkurgu sevenlerin okumayi ertelememesi gereken klasik bir yapıt olmasinin yanisira yazarin betimlemelerini abartili bularak evde kis mevsimini yasayabilirsiniz. Farkli dusunmek ve zihin sinirlarini zorlamak icin ideal bir kitap.. Mulksuzler kitabini okumayi sabirsizlikla bekliyorum

narkissos 
24 May 12:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir süre önce bu kitabı okumuştum ama o kadar çok seviyorum ki! Arka kapağına bakıp almıştım, yazarı falan bilmiyorum daha ama okuduktan başka kitaplarını da almaya başladım. Le Guin ne güzel bir şeysin sen! Bir kralın hamile olması ve bunun her gün yenilen bir yemek gibi, garipsenmemesi! Bu dünyaya bayıldım ama sonra - onca olayı okuduktan sonra aklınıza şu soru geliyor: insanı insan yapan cinsiyeti midir? Çünkü entrika, her yerde entrika. Evet bu gezegende cinsiyet ön planda olmayan bir şey ama bunun pek çok şeyi değiştirmediğini görüyoruz. Kısacası cinsiyetlerimiz ön planda olmazsa, sadece insanlığımızla ön plana çıkarsak da hiçbir şey değişmiyor demek isteniyor bana kalırsa. Okunmasını kesinlikle ama kesinlikle tavsiye ediyorum. Tek sıkıntınız ayları, günleri, saatleri anlamak olacak sanırım. İyi okumalar!

Tuğba Yağmur Aktaș 
02 Ağu 00:31 · Kitabı okudu · 12 günde · 8/10 puan

Kitabı daha önce yarım bırakmıştım. Çünkü terimler oldukça yabancıydı ve anlamadığınız o terimler sayfalar sonra açıklanıyordu. Bu sefer ise uzun bir sürede sindirerek okumuş da olsam bitirebildim ve oldukça da beğendim. Çift cinsiyetli toplumların yaşadığı bir ülkeye, birçok gezegenin üye olduğu Ekumen adına gelen Genli Ai adlı elçiyi anlatıyor. Ai' nin androjen bireylerle dolu bir ülkede erkek olarak yaşaması ve bu süre içerisinde cinsiyetlere yüklenen görevler ve anlamlara ilişkin düşünceleri güzelce anlatılmıştı. Her yönüyle en sevdiğim karakter olan Estraven ise kitaba başlı başına bir anlam katmıştı.

Hüseyin Düver 
29 Mar 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 6/10 puan

Kitap aslına tezsel bir roman denilebilir. Cinsiyet denen şey ortadan kalksa, tüm insanlar çift cinsiyetli olup dönüşümlü olarak erkek ve kadın olsa neler düzelir neler aynı kalırdı? Mülksüzlerde olduğu gibi bunda da karşılaştırma yapmak için her şeyin normal işlediği bir dünyadan bu gezegene birini gönderiyor ve onun izlenimlerini okuyoruz. Sorguladığı tezi iyi işlemiş. Anlatımını sevdim ama sayfa sayısı az olduğu için biraz sıkıştırılmış bir kitap gibi geldi. Bir çok politik olay da işin içine girince biraz olay akışını takip zorlaşıyor. Anlamayan arkadaşlar sanırım bu yüzden sıkıntı yaşamışlar.

Burak Erdoğdu 
13 Haz 11:54 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Zenofobi ve cinsiyet ayrımının, yalancılığın ve aşkın alternatif hallerinin oldukça detaylı ve yaratıcı bir kurgu eşliğinde işlenmiş hali, ülkeler ve karakterler oldukça detaylı ve gerçek planlanmış. Hermafrodit cinsiyetler karakterlerle harika harmanlanmış. Ancak ne yazık ki hikaye biraz durağan sonu başından belli ve heyecan öğesi biraz es geçilmiş.

Merve 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Karanlığın Sol Eli: Yeni bir dünyanın keşfi. Hayal etmenin çok ötesinde bir dünyanın kapılarını aralıyor yazar. Yeni dünyayı keşfetmeye başlıyorsunuz ve doğduğumuz anda elimize bırakılan ilk biyolojik ve toplumsal ayrıştırma; cinsiyet bir anda elinizden alınıyor, hissedebilmek anlayabilmek için çaba harcıyorsunuz okuduğunuz süre boyunca ve kendi dünyamızda oluşturulan tabuları tekrar düşünmeye başlıyorsunuz. Hangisi doğuştan hangisi toplum tarafından oluşturulan farklılık? Kitabı okurken çoğu yerde çokça zorlandığımı da belirtmeliyim özellikle de ilk sayfalarda çünkü anlatılan yeni gezegen (Kış) toplumu, insanları, kültürü, yönetimi, bürokrasi vs her açıdan yeni isimle adlandırılıyor. Yine de her sayfa bir sonraki sayfayı merak ettiriyor ve kitabı elinizden bırakmak zorlaşıyor. "Dinlenmek için değil yorulmak için okuyun" kitabı almadan önce kitap hakkında okuduğum yorumlardan biriydi. Kitabı bitirdikten sonra çok daha iyi anlıyorum. Dinlenmek için değil yorulmak için okuyun.

2 /

Kitaptan 120 Alıntı

Nurhan Işkın 
08 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Yaşam adına bana dayattığı sert, titiz, inatçı isteklerinden nefret ederdim.

Karanlığın Sol Eli, Ursula K. Le Guin (Sayfa 210)Karanlığın Sol Eli, Ursula K. Le Guin (Sayfa 210)
Mathmazel 
10 May 02:16 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Melekler gibi, utanç ve arzu duymuyorlardı. Ama utanç ve arzu duymamak insanca değildir.

Karanlığın Sol Eli, Ursula K. Le Guin (Sayfa 250 - Epub ayrıntı)Karanlığın Sol Eli, Ursula K. Le Guin (Sayfa 250 - Epub ayrıntı)
Nurhan Işkın 
08 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Işık karanlığın sol elidir
karanlık da ışığın sağ eli,
ikisi birdir, yaşam ve ölüm, yan yana
yatarlar kemmerdeki sevgililer gibi,
tutuşmuş eller gibi,
sonuçla yol gibi.

Karanlığın Sol Eli, Ursula K. Le Guin (Sayfa 201)Karanlığın Sol Eli, Ursula K. Le Guin (Sayfa 201)
Mathmazel 
11 May 02:02 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Ne de olsa iki insan arasındaki derin bir sevginin derin bir acı da verme gücü ve olasılığı vardı.

Karanlığın Sol Eli, Ursula K. Le Guin (Sayfa 344 - Epub)Karanlığın Sol Eli, Ursula K. Le Guin (Sayfa 344 - Epub)
Mathmazel 
08 May 19:41 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Kışlık paltomu giydim ve tahammül edilmez bir ruh halinde, tahammül edilmez bir dünyada dolaşmaya çıktım.

Karanlığın Sol Eli, Ursula K. Le Guin (Sayfa 192 - Epub ayrıntı)Karanlığın Sol Eli, Ursula K. Le Guin (Sayfa 192 - Epub ayrıntı)
Mathmazel 
08 May 02:07 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Ekumen Okulunda söyledikleri gibi, eylem yarar sağlamıyorsa bilgi topla; bilgi yarar sağlamıyorsa, uyu.

Karanlığın Sol Eli, Ursula K. Le Guin (Sayfa 71 - Epub)Karanlığın Sol Eli, Ursula K. Le Guin (Sayfa 71 - Epub)
Mathmazel 
10 May 02:42 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Hepimiz uyandıktan sonra hangi ülkenin önce uyanmış olması ne fark eder?

Karanlığın Sol Eli, Ursula K. Le Guin (Sayfa 279 - Epub)Karanlığın Sol Eli, Ursula K. Le Guin (Sayfa 279 - Epub)
Mathmazel 
10 May 01:25 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Size güvenmeyen birine güvenebilir misiniz?
İyi niyet, ha! Söylediği her şeye inanmamızı bekliyor; ama o bize güvenmiyor!

Karanlığın Sol Eli, Ursula K. Le Guin (Sayfa 221 - Epub ayrıntı)Karanlığın Sol Eli, Ursula K. Le Guin (Sayfa 221 - Epub ayrıntı)
Nurhan Işkın 
08 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

O zaman ona bunun utançtan değil, korkudan kaynaklandığını söyleyebilirdim.

Karanlığın Sol Eli, Ursula K. Le Guin (Sayfa 241)Karanlığın Sol Eli, Ursula K. Le Guin (Sayfa 241)

Kitapla ilgili 1 Haber

Çanlar Hugo Ödülleri İçin mi Çalıyor?
Çanlar Hugo Ödülleri İçin mi Çalıyor? Fantastik ve bilimkurgu edebiyatının en saygın ödüllerinden biri olan Hugo Ödülleri bu yıl politik savaşların gölgesinde kaldı. Sağcılar ve solcular arasındaki ezeli rekabet ödüllere de sıçradı ve ortaya belki de bir daha asla tamir edilemeyecek derecede hasarlı bir sonuç çıktı.