Tuğba

Sabitlenmiş gönderi
Adın ne değeri var? Şu gülün adı değişse bile kokmaz mı aynı güzellikte?
Reklam
İnsanların birbirini sevmemelerinin ve birbirlerine karşı kayıtsız kalmalarının arkasındaki neden, anlaşılması güç olan diğer insanların da yaşayan ruhlar olması konusuna hiç kimsenin önem vermemesi gibi. Öyle ki insanlar, gerçekten öldürdüklerini hissetmeyen katiller ya da ne yaptığını düşünmeyen askerler gibi birbirlerini öldürüyorlar.
Her türlü zevk kötü alışkanlıktır çünkü yaşamda herkes zevk peşindedir ve en kötü alışkanlık herkesin yaptığını yapmaktır.

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
Yöneten mutludur çünkü mutsuz olmak için hissetmek gerekir.
Çoğu insan kurmaca ve yabancı bir yaşamı öylesine yaşar.bOscar Wilde "Çoğu insan başka insandır"** demiş ve doğru demiş. Bazıları istemedikleri şeyler peşinde koşarak yaşamlarını tüketir. Kimisi istedikleri ama işlerine yaramayacak şeylerin peşinden gider. Diğerleri de kendini kaybeder.
Reklam
Aşk, uyku, uyuşturucular ve sakinleştiriciler sanatın temel biçimleridir veya sanatın yarattığı etkiyi yaratırlar. Ama aşk, uyku ve uyuşturucuların da kendilerine ait yanılsatıcı yönleri vardır. Aşk yorar ya da düş kırıklığı yaratır. Uykudan uyanırız ve uyurken yaşamayız. Para verdiğimiz uyuşturucular beden yıpratarak uyarır ama sanatta düş kırıklığı yoktur çünkü yanılma baştan kabul edilir. Sanattan uyanmayız çünkü düş kurarken uyumayız. Sanattan zevk aldığımız için vergi ve ceza ödemeyiz.
Sanat, bizi var olmak denen sefaletten kurtaran bir yanılsamadır. Danimarka prensi Hamlet’in çektiği acılar ve yaptığı hataları hissederken, kendimize ait ve bize ait olukları, iğrenç oldukları için igrenç olanları hissetmeyiz.
Düşünce , zarafet içermeden yüce olabilir ama zarafetten ne kadar yoksunsa, başkalarını o kadar az etkiler. İncelikten yoksun bir güç öylesine bir kütledir.
Yalnızca hissetmeyenler acı çekmezler ve en yüksek, en saygın, en tedbirli insanlar önceden gördükleri acıları çekerler ve hor gördükleri başlarına gelir. Buna yaşam denir.
Sayfa 219
Yaşadığımız güne getirdiğimiz şey, bir önceki gündür, hayat dediğin de önceki günleri sırtında taşımaktan ibarettir, nasıl ki taş toplayan bir adam an gelir topladıklarını taşıyamaz olur, biz de bir gün gelir sırtımızdaki günlerin ağırlığı altında eziliriz ve konu kapanır, yani insanın son günü, başka bir günün önceki günü olmayan bir gündür.
Reklam
Otoriter, yoz, insanın elini kolunu bağlayıp öğütler veren basmakalıp sözler, bunlara zaman zaman hiç beklenmedik biçimde değer atfedilip inciler adı verilse de, dünyayı kasıp kavuran en şiddetli vebalardan bile tehlikeli ve zararlı bir salgındır. Kafası karışık olanlara, Kendini bilmek gibi erdem olmaz, deriz, sanki insanın kendini bilmesi, dört işlem adıyla anılan aritmetik hareketlerinin en zor ve karmaşık, üstelik adı sanı bilinmeyen beşinci kardeşi değilmiş gibi, çevresinde olan bitene kayıtsız kalanlara, Azimli sıçan mermeri deler, deriz, sanki dünyanın acı ve acımasız gerçekleri her gün bu sözün aksini kanıtlamıyormuş gibi ve kararsızlara, Başlamak bitirmenin yarsıdır, deriz, sanki basladigimiz nokta gevşekçe sarılmış bir yün silesinin apaçık önümüzde duran ucuymuş ve onu çekmeye başladıktan sonra çilenin sonuna rahatça ulaşacakmışız , üstelik bu arada hiç kördüğüme, eprimiş yünlere rastlamayacak, bir basmakalıp söz daha kullanacak olursak, sessiz sedasız çile dolduracakmışız gibi.
Sayfa 64
bizim havanın nasıl olduğuna bakmaktaki asıl amacımız da hava bizim istediğimiz şeyi mi yapıyor diye kontrol etmektir, başka şey değil.
Hayat buydu iste, söylenmeye değmez ya da bir kez söylendikten sonra bir daha söylenmesi gerekmez sözlerle doluydu, söylediğimiz her söz, söylenmeyi kendi özünden ötürü değil, ağızdan çıkmasının yaratacağı sonuçlardan ötürü daha çok hak eden başka bir sözün yerini alyordu.
Tuğba
Bir kitabı okumaya başladı
Mağara
MağaraJosé Saramago
8.4/10 · 1.283 okunma
272 syf.
10/10 puan verdi
Nasıl bi zamanda nasıl bi kitap okudum dedim. Tesadüflere pek inanmıyorum bazı şeyler önümüze tam da evet buna ihtiyacım var dediğiniz anda önümüze geliyor. Bu kitap da benim için tam olarak öyle oldu. Adı üzerinde zaten kendini arayan insandan bahsediyor. Kendini aramaktan kasıt, toplumsal normlardan sıyrılmak. Otomatik / makine insandan sıyrılmak benliğini bulmaktan bahsediyor. Ve insanın içinde meydana gelen boşluk hissinin de yapacağınız her şeyin sizi tanımayan bilmeyen ve isteklerinizin ne olduğunu önemsemeyen ve hatta kendinin bile farkında olmayan başka otomatik insanlar tarafından belirlemiş olduğu kurallara uymaktan kaynaklandığına değiniyor. Harika bi kitap okuduğumu düşünüyorum. Kesinlikle herkes en az bi kere okumalı, kendi içindeki boşluğu kapatmasına yardımcı olabilecek ve ufkunu açacak bir kitap okuyacağını düşünüyorum.
Kendini Arayan İnsan
Kendini Arayan İnsanRollo May · Okuyan Us Yayın · 20192,725 okunma
272 syf.
10/10 puan verdi
Kendini Arayan İnsan
Kendini Arayan İnsanRollo May
8.4/10 · 2.725 okunma
Resim