7,1/10  (9 Oy) · 
52 okunma  · 
13 beğeni  · 
304 gösterim
Yarı otobiyografik bir roman olan Çocukluğum, Tolstoy'un yayımlanan ilk eseridir. Tolstoy bu eserinde hem çocukluk anılarını belgelemiş, hem de bir çocuğun acılarını, sevinçlerini anlatmıştır.

Devrin toplumsal yapısının, anne baba sevgisinin, eğitim sisteminin, yaşanan çocukça aşkların, anne ölümüyle girilen çalkantılı ruh halinin de anlatıldığı Çocukluğum sadece edebi gücü bakımından değil aynı zamanda Tolstoy'u ve Rusya'yı anlamak için de önemli bir eserdir.

Leyla Şener'in Rusça aslından çevirisiyle...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2015
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9786054840724
 • Çeviri:
  Leyla Şener
 • Yayınevi:
  Antik Kitap
 • Kitabın Türü:
OpuS 
 22 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Özellikle Rus klasiklerinin naifliğini çok seviyorum, okurken bambaşka dünyaları yaşıyorsunuz.. Bu naiflik bir de çocuk dilinden yazılmışsa zevkle okunan bir kitap çıkıyor ortaya..Ben 'yeniyetmelik' ile devam ediyorum, iyi okumalar..

Merve Dursun 
28 Oca 19:59 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Tolstoy'un yirmi üç yaşındayken yazdığı ilk eseridir. Kitabı yazmaya başlarken oyun arkadaşlarının hayatını anlatmayı düşünmüş ancak daha sonra kendi hikayesine dönüşmüştür.
Kitap Tolstoy'un hayatının belli dönemlerini ve olayları anlatıyor ve son olarak gençliğinde bitiyor. Olay şeklinde ilerlediği için sıkılmadan ilerleyebiliyorsunuz. Şahsen böyle güzel bir yazarın kitabının bu kadar az okunmasına da şaşırdım.

Yazarın kaleme aldığı ilk eser. Anı tarzında yazılmış yarı otobiyografik olan roman yazarın çocukluk ve ergenlik anılarını anlatmaktadır. Farklı bir çocukluk dönemi yaşayan yazar bunu eserin kahramanı aracılığıyla çok iyi dile getirmiş. Kitabın geniş yankı uyandırması nedeniyle daha sonra yazar '' İlkgençlik, Gençlik'' eserlerini yazmıştır. Dili sade, anlatımı akıcı. Yazar kiminle ne yaşamışsa olayı yaşadığı kişiyi anlatmadan da geçmemiş.
Bir dahinin kaleminden süzülen ilk ışık...

Kitaptan 15 Alıntı

İnsanlara ne kadar bağlı kalırsanız kalın, ne kadar iyilik yaparsanız yapın, yine de değeriniz bilinmez, Nikolay. dedi.

Çocukluğum, Lev Nikolayeviç TolstoyÇocukluğum, Lev Nikolayeviç Tolstoy
(Y) 
22 Şub 12:00 · Kitabı okudu

Ayrılık düşüncesinden dolayı gözlerim doluyordu, kitap okuyamıyordum.
...
Sıra yazmaya geldiğinde, gözyaşlarım kağıdın üzerinde büyük izler bıraktı ki, sanki suyla yazıyormuşum gibi oldu.

Çocukluğum, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 21)Çocukluğum, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 21)
Merve Dursun 
28 Oca 19:43 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Utangaç insanların çektikleri acı, diğer insanların onlar hakkındaki düşüncelerini bilmemelerinden kaynaklıdır.

Çocukluğum, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 89 - Antik okul klasikleri)Çocukluğum, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 89 - Antik okul klasikleri)
(Y) 
22 Şub 11:53 · Kitabı okudu

Neden ağlıyordum ben? Kötü bir rüya mı görmüştüm yoksa? İyilikle aydınlanmış yüzü, gözyaşlarımın nedenini anlamaya çalışmasındaki içtenliği, gözlerimden daha çok yaş akmasına yol açtı. Vicdan azabı duyuyordum.

Çocukluğum, Lev Nikolayeviç TolstoyÇocukluğum, Lev Nikolayeviç Tolstoy

Bir insanın gelişiminde hiçbir şeyin dış görünüşü konusundaki kanaati kadar önemli olmadığından eminim.

Çocukluğum, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 146 - Antik Dünya Klasikleri)Çocukluğum, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 146 - Antik Dünya Klasikleri)

Güzellik denen şeyin gülümsemede saklı olduğuna inanıyorum. Eğer gülümseme bir yüzü güzelleştiriyorsa, o yüz gerçekten güzeldir. Gülümsemesi görünüşüne bir şey katmıyorsa, o yüz herhangi bir yüzdür. Eğer gülümserken çirkinleşiyorsa, işte o yüzde kesinlikle çirkin bir yüzdür...

Çocukluğum, Lev Nikolayeviç TolstoyÇocukluğum, Lev Nikolayeviç Tolstoy
Merve Dursun 
28 Oca 19:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Yalnızca derinden sevebilen insanlar derin acı duyabilirler, fakat bu insanların sevme ihtiyacı acıya tepki oluşturup dindirir.

Çocukluğum, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 119 - Antik okul klasikleri)Çocukluğum, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 119 - Antik okul klasikleri)

Eğer gülümseme yüzü daha da çekici kılıyorsa o güzel bir yüzdür; eğer tebessüme rağmen yüz hep aynı kalır, değişmiyorsa sıradan bir yüzdür; eğer tebessüm güzelliği bozuyorsa o yüz çirkindir.

Çocukluğum, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 15 - Antik Dünya Klasikleri)Çocukluğum, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 15 - Antik Dünya Klasikleri)
Merve Dursun 
28 Oca 19:29 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Övgü yalnızca duygular üzerine değil, akıl üzerine de etkilidir.

Çocukluğum, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 210 - Antik okul klasikleri)Çocukluğum, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 210 - Antik okul klasikleri)
2 /