7,8/10  (27 Oy) · 
92 okunma  · 
21 beğeni  · 
1.352 gösterim
Lev Nikolayeviç Tolstoy (1828-1910): Anna Karenina, Savaş ve Barış, Diriliş, Kreutzer Sonat'ın büyük yazarı, yaşamının son otuz yılında edebiyatın yanı sıra insan, aile, din, devlet, toplum, özgürlük, boyun eğme, başkaldırma, sanat ve estetik konularında kuramsal çalışmalara yöneldi. Bu dönemde yazdığı roman ve öykülerde yıllarca üzerinde düşündüğü insanlık sorunlarını edebi bir kurguyla ele aldı. Bu kitapta yer alan Holstomer, Çömlek Alyoşa, Balodan Sonra, Köyde Şarkılar, Üç Ölüm hikâyeleri Tolstoy'un sade ve çarpıcı anlatımının doruğa çıktığı en güzel örneklerdendir. Bir atın hikâyesinin aktarıldığı Holstomer Türkçeye ilk defa çevrilmiştir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  116
 • ISBN:
  9786053609940
 • Çeviri:
  Günay Çetao Kızılırmak
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rezzan 
 23 May 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Kitabın ilk bölümü Tolstoy'un Biyografisine ayrılmış. Edebiyat ustasının hayranlıkla okuduğum hayat hikayesinden hemen sonra gelen 2 öykü, beklentilerimi karşılamakta yetersiz kaldı. Yazıldıkları dönemi düşünerek değerlendirdiğimde ise kurgu ve anlatım gücü mükemmeldi diyebilirim.

Oblomov 
15 Nis 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Tolstoy'un bu kitabında genellikle ölüm konusu üzerinde durulan hikayelere yer verilmiş. Özellikle de bir atın ölümünü ele alan Holstomer isimli hikaye çok etkileyici.

Yusuf Konakci 
25 Mar 17:30 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

İş Bankası basımındaki Çömlek Alyoşa kitaptaki en iyi öyküydü. Holstomer isimli öyķü de kendini okutuyor, anlamasını bilene çok şey anlatıyor. Aynı isimli Üç Ölüm öyküsünü ise pek sevemedim. Bazı şeyler eksik kalmış, üstünkörü anlatılmış.

Kitaptan 13 Alıntı

Büşra T. 
23 Oca 16:42 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"ve insanlar hayatlarında iyi buldukları şeyi yapmaya değil, mümkün olduğunca çok şeye 'benim' demeye çabalarlar."

Üç Ölüm, Lev Nikolayeviç Tolstoy (iş bankası kültür yayınları)Üç Ölüm, Lev Nikolayeviç Tolstoy (iş bankası kültür yayınları)
Rezzan 
22 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Bolluk ve rahatlığın meydana getirdiği birtakım şartlar, bizim asıl hayatı görmemize engel olmaktadır.

Üç Ölüm, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 17)Üç Ölüm, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 17)
ALEV 
08 Şub 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

İhtiyarlık kimi zaman heybetlidir, kimi zaman rezil, kimi zaman da acınası. Bazısının payına hem rezil, hem de heybetli bir ihtiyarlık düşer.

Üç Ölüm, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Holstomer)Üç Ölüm, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Holstomer)
Cihan Yeşil 
15 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ve insanlar hayatta iyi buldukları şeyi yapmaya değil, mümkün olduğunca çok şeye 'benim' demeye çabalarlar. İnsanlarla aramızdaki en temel farkın bu olduğundan eminim artık.

Üç Ölüm, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 24 - Türkiye İş Bankası)Üç Ölüm, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 24 - Türkiye İş Bankası)
Rezzan 
 22 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Savaş; mızraklı, trampetli bir bayram değildir. Onun manzarası kan ve ölümdür.

Üç Ölüm, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 16)Üç Ölüm, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 16)
Cihan Yeşil 
15 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bir tek ben değildim, herkes ona bakıyor, hayran hayran izliyordu, hem erkekler, hem de hepsini gölgede bırakmasına rağmen kadınlar.

Üç Ölüm, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 59 - Türkiye İş Bankası)Üç Ölüm, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 59 - Türkiye İş Bankası)
Cihan Yeşil 
 15 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İnsan hayatını işler değil sözler yönlendirir. Bir şey yapma ya da yapmama imkanından ziyade farklı meseleler üzerine aralarında belirledikleri kelimelerle konuşmayı severler. Çeşitli şeyler, varlıklar ve nesneler, hatta toprak, insan ve atlar için kullandıkları ve pek mühim saydıkları kelime 'benim' kelimesidir. Aynı şey için aralarında kimin 'benim' diyeceğine kararlaştırırlar. Ve üzerinde anlaştıkları bu oyunda, en çok 'benim' diyebilen en mutluları sayılır

Üç Ölüm, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 23 - Türkiye İş Bankası)Üç Ölüm, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 23 - Türkiye İş Bankası)
Cihan Yeşil 
 15 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Fakat Nester aniden, hiç beklenmedik şekilde ve ortada hiç bir sebep yokken, belkide fazla laubaliliğin alaca iğdişi kendi önemine dair asılsız fikirlere salabileceğini düşünerek, hazırlık falan yapmaksızın iğdişin kafasını itiverdi ve dizginin tokasıyla hayvanın cılız bacağına acı bir darbe indirdi; sonra tek söz etmeden, ekseriyetle yaslanıp oturduğu kütüğün bulunduğu tümseğe yöneldi.

Üç Ölüm, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 6 - Türkiye İş Bankası)Üç Ölüm, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 6 - Türkiye İş Bankası)
Cihan Yeşil 
 15 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Son derece aptal, hep boz kısrağa özenen ve her konuda onu taklit eden iki yaşındaki tüysüz kısrak da iğdişe yanaştı ve özentilerin her zaman yaptığı gibi elebaşının hareketini abartarak tekrarlamaya koyuldu

Üç Ölüm, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 13 - Türkiye İş Bankası)Üç Ölüm, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 13 - Türkiye İş Bankası)
Cihan Yeşil 
15 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Pazen yorganın yarı yarıya örttüğü, yastığa gömülü başına baktım ve ona karşı tatlı bir merhamet duydum, başıma gelen mutluluğu tatmadığı ve paylaşmadığı için ona acıdım.

Üç Ölüm, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 64 - Türkiye İş Bankası)Üç Ölüm, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 64 - Türkiye İş Bankası)
2 /