8,0/10  (29 Oy) · 
149 okunma  · 
29 beğeni  · 
2.146 gösterim
Tolstoy, Şeytan'ı. Anna Karenina'dan yaklaşık on yıl sonra, 1898 yılının Kasımında yazmıştır. Bu ilginç uzun öykü, okuru, Kreutzer Sonat ile birlikte Tolstoy evreninin en temel iki sorunsalıyla bir kez daha karşı karşıya getiren sınırlı bir özet gibidir: Taşra aristokrasisine dayalı ideal "aile mitosu"yla ve kadının bir baştan çıkartıcı olduğu anlayışıyla Tolstoy, bu öyküde, etkilendiğini bildiğimiz Schopenhauer irade felsefesinin sanki bir uygulamasını gerçekleştirir. Orada türün devamından öteye bir amacı bulunmayan "irade", "cinsel dürtü" olarak kişiyi sürükler durur. Bu durumda şeytan, asıl içimizdeki o karşı konulmaz dürtüdür. Dışarıdaki şeytan kadın ise, bu dürtüyü uyaran nesneden başka bir şey değildir.

Şeytan: İçimizdeki karşı konulmaz dürtü.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  120
 • ISBN:
  9786053541905
 • Çeviri:
  Saniye Güven
 • Yayınevi:
  Bordo Siyah Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aydın Nasuh 
 17 Mar 21:17 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Tolstoy bu uzun öyküsüne "Şeytan"adını vermiş. Öyküde şeytan iki biçimde yer alıyor.

İlki: Günaha girmesine neden olan cinsel dürtü. Aslında burada bildiğimiz şeytan tasvirinden ( günaha çağıran ) yakınıyor.

İkincisi : Burada kadın direk şeytanla eşleştiriliyor.

bknz: "Şeytanın ta kendisi o; ete kemiğe bürünmüş şeytan! Ben istemeden beni boyunduruk altına aldı."

Aslında Tolstoy ister istemez "Ataerkil Tanrı" inanışını ve ahlaki boyutunu, tüm dinlerde olduğu gibi ortaya koyuyor.

Bununla ne demek istiyorum, askında her zaman yakınılan kadın erkek eşitsizliği kutsal kitaplarda Adem ve Havvanın yaratılışına kadar gider. Ve tabii ki daha öncesine.

Bknz: " ..... O zaman yaratıcı “Adamın yalnız olması iyi değil” (Tekvin 2:18) dedi ve Adem’i yarattığı topraktan bir de kadın yaratıp adını Lilith koydu. Ama Adem ve Lilith hemen kavgaya başladılar; çünkü Lilith: -Ben senin altına yatmam, ancak üzerine çıkarsam sevişirim. İkimiz de aynı topraktan yaratıldığımız için eşitiz- diyordu. Öyle kavga ettiler ki, sonunda Lilith Tanrının “ağza alınmaz” adını söyleyip göğe kaçınca, Adem yaratıcıya Lilith’i şikayet etti. Bunu duyan yaratıcı Adem’i uyutup, kaburga kemiğinden...."

Tolstoy'un kitabında da cinsel dürtülerini kontrol etmekte zorlanan "Yevgeni" tüm suçu, kendisini kışkırttığını düşündüğü köylü çalışanı "Stepanida" 'da bulacaktır. Sonuçta bu ızdırap Tolstoy'un düş gücünde farklı şekilde sonuçlanan iki yok oluşla son bulur.

Onur Erol 
20 Nis 18:00 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Tolstoy ölümünden sonra bulunup, yayınlanan son kitabı. Tolstoy bu kitaba iki final yazmış. Her ikisi de kitapta mevcut. Şahsen hangisini koyarsa koysun iki finalde güzeldi. Yevgeniy adlı karakterimiz hikaye boyunca iki tane şeytanla mücadele ediyor. Birisi ilgi duyduğu ve birlikte olduğu kadın, diğeri de kendi şeytanı. Yevgeniy kendisini sürekli olarak cinsel dürtüleri karşısında frenlemeye çalışıyor. İç hesaplaşmaları ve karısına karşı sadık kalma isteği onu sürekli canlı tutsa da zaman zaman mücadele etmekten yoruluyor. Tolstoy'un ahlak kavramı kitaba ağırlığını koymuş durumda. Bu kitabı Kreutzer Sonat'taki aldatma kavramının devamı gibi düşünebilirsiniz.

Necmiye 
 17 Ara 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yevgeni Irtenyev iyi bir geleceği olan varlıklı bir insandır,geçmiş de yaşadığı bir ilişki,tüm hayatını mahveder........burada şeytan kendisini baştan çıkartmaya çalışan ahlaksız kadın mıdır,yoksa Yevgeni'nin her şeye rağmen bir türlü frenleyemediği hırsları,zaafları mıdır.

seher 
 23 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Bir Gencin Dramı hikayesi ile Şeytan kitabındaki hikayenin aynı olduğunu kitabı okumaya başlayınca fark ettim.Aynı hikaye, farklı çevirmenler tarafından ayrı isimler altında çevirisi yapılmıştı.Şeytan kitabını tek bir hikaye olarak okumanızı tavsiye ederim.

koku nehri 
07 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

okuduğum öykuler arasında yeri bambaşka , okurken her şey normal gidiyordu tolstoyun yaptığı ruhsal tahlilleri , betimlemeler , öykülemeler her şey her şey normaldi kitabın sonunda kadar taa ki . Ikı ayrı sonu olmayan bir kitap okumadıysanız daha önce benim gibi mutlaka okuyuun..

alice 
23 Mar 16:19 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Freudun o dönemde cinsel dürtülerle ilgili düşündüklerinin etkisini öyküde görüyoruz. Her ne kadar dürtü içten gelen bir şey olsa da bunu kabul etmeyip kadını şeytanlaştırıp suçlama ve iç hesaplaşmada kendini temize çıkarma savaşı.

Kitaptan 13 Alıntı

Burak 
31 Tem 19:00 · Kitabı okudu · Puan vermedi

- " Beni kendimden kurtarın" dedi, "sizden rica ettiğim bu"

Şeytan, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 94)Şeytan, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 94)
Yusuf Kaplan 
26 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

... En güç şey, doğru söylemeyen, içi dışı bir olmayan kimselerle yaşamaktır.

Şeytan, Lev Nikolayeviç TolstoyŞeytan, Lev Nikolayeviç Tolstoy
Mâsiva 
17 Mar 13:06 · Kitabı okudu · Puan vermedi

...sık sık demişimdir, yanlış, dürüstlükten uzak insanlarla birlikte yaşamanın çok zor olduğunu; her şeye tahammülüm vardır da, buna yoktur işte.”

Şeytan, Lev Nikolayeviç TolstoyŞeytan, Lev Nikolayeviç Tolstoy
Damla Kasapoğlu 
16 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ama size derim ki, her kim ki bir kadına istek duyarak bakar, o zaten onunla kalbinde çoktan zina etmiştir. Başına dert olan sağ elinse, onu kes ve kendinden uzağa at; çünkü uzuvlarından birinin yok olması, bütün bedeninin cehenneme atılmasından daha iyidir.

Şeytan, Lev Nikolayeviç TolstoyŞeytan, Lev Nikolayeviç Tolstoy
Onur Erol 
20 Nis 14:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Onu istediğim an kullanabileceğimi, alabileceğimi sandım; şimdi o beni aldı ve bırakmıyor.

Şeytan, Lev Nikolayeviç TolstoyŞeytan, Lev Nikolayeviç Tolstoy
Yusuf Kaplan 
26 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gerçek ruh hastaları, şüphesiz kendilerindeki alâmetlerin farkında olmayıp başka insanlarda delilik alâmetleri gören kimselerdir.

Şeytan, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 176)Şeytan, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 176)
BİROL COŞKUN 
18 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ah o hayal gücü, kadının cazibesini nasıl da allayıp pulluyordu.

Şeytan, Lev Nikolayeviç TolstoyŞeytan, Lev Nikolayeviç Tolstoy

Tolstoy
Şayet küçük çocuklar gibi olamazsanız, göklerdeki ruhlar ve melekler âlemine asla giremeyeceksiniz. - Lev Tolstoy -

Şeytan, Lev Nikolayeviç TolstoyŞeytan, Lev Nikolayeviç Tolstoy
BİROL COŞKUN 
18 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yevgeni kendisinden başka bir kadın sevmemeliydi; çünkü bütün dünyada Yevgeni’ye layık bir kadın bulunmamaktaydı; hani kendisi ona layık mıydı, bu soruyu kendisine hiç sormamıştı.

Şeytan, Lev Nikolayeviç TolstoyŞeytan, Lev Nikolayeviç Tolstoy
Aynur Aydın 
17 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Adətən belə fikirləşirlər ki,ancaq qocalar mühafizəkar olurlar, novatorlar isə cavanlardır. Bu o qədər də ədalətli fikir deyil. Ən adi mühafizəkarlar-cavan oğlanlardır. Elə cavanlar ki, yaşamaq istəyirlər,amma necə yaşamaq barədə fikirləşmirlər, fikirləşməyə heç vaxtları da yoxdu və buna görə də əvvəllər mövcud olmuş yaşayış tərzini özləri üçün nümunə götürürlər.

Şeytan, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 6)Şeytan, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 6)
2 /