7,9/10  (19 Oy) · 
108 okunma  · 
17 beğeni  · 
1.939 gösterim
Tolstoy, Şeytan'ı. Anna Karenina'dan yaklaşık on yıl sonra, 1898 yılının Kasımında yazmıştır. Bu ilginç uzun öykü, okuru, Kreutzer Sonat ile birlikte Tolstoy evreninin en temel iki sorunsalıyla bir kez daha karşı karşıya getiren sınırlı bir özet gibidir: Taşra aristokrasisine dayalı ideal "aile mitosu"yla ve kadının bir baştan çıkartıcı olduğu anlayışıyla Tolstoy, bu öyküde, etkilendiğini bildiğimiz Schopenhauer irade felsefesinin sanki bir uygulamasını gerçekleştirir. Orada türün devamından öteye bir amacı bulunmayan "irade", "cinsel dürtü" olarak kişiyi sürükler durur. Bu durumda şeytan, asıl içimizdeki o karşı konulmaz dürtüdür. Dışarıdaki şeytan kadın ise, bu dürtüyü uyaran nesneden başka bir şey değildir.

Şeytan: İçimizdeki karşı konulmaz dürtü.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  120
 • ISBN:
  9786053541905
 • Çeviri:
  Saniye Güven
 • Yayınevi:
  Bordo Siyah Yayınları
 • Kitabın Türü:
Necmiye 
 17 Ara 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yevgeni Irtenyev iyi bir geleceği olan varlıklı bir insandır,geçmiş de yaşadığı bir ilişki,tüm hayatını mahveder........burada şeytan kendisini baştan çıkartmaya çalışan ahlaksız kadın mıdır,yoksa Yevgeni'nin her şeye rağmen bir türlü frenleyemediği hırsları,zaafları mıdır.

seher 
 23 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Bir Gencin Dramı hikayesi ile Şeytan kitabındaki hikayenin aynı olduğunu kitabı okumaya başlayınca fark ettim.Aynı hikaye, farklı çevirmenler tarafından ayrı isimler altında çevirisi yapılmıştı.Şeytan kitabını tek bir hikaye olarak okumanızı tavsiye ederim.

koku nehri 
07 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

okuduğum öykuler arasında yeri bambaşka , okurken her şey normal gidiyordu tolstoyun yaptığı ruhsal tahlilleri , betimlemeler , öykülemeler her şey her şey normaldi kitabın sonunda kadar taa ki . Ikı ayrı sonu olmayan bir kitap okumadıysanız daha önce benim gibi mutlaka okuyuun..

Kitaptan 8 Alıntı

Yusuf Kaplan 
26 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

... En güç şey, doğru söylemeyen, içi dışı bir olmayan kimselerle yaşamaktır.

Şeytan, Lev Nikolayeviç TolstoyŞeytan, Lev Nikolayeviç Tolstoy
Damla Kasapoğlu 
16 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ama size derim ki, her kim ki bir kadına istek duyarak bakar, o zaten onunla kalbinde çoktan zina etmiştir. Başına dert olan sağ elinse, onu kes ve kendinden uzağa at; çünkü uzuvlarından birinin yok olması, bütün bedeninin cehenneme atılmasından daha iyidir.

Şeytan, Lev Nikolayeviç TolstoyŞeytan, Lev Nikolayeviç Tolstoy
Yusuf Kaplan 
26 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gerçek ruh hastaları, şüphesiz kendilerindeki alâmetlerin farkında olmayıp başka insanlarda delilik alâmetleri gören kimselerdir.

Şeytan, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 176)Şeytan, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 176)
BİROL COŞKUN 
18 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ah o hayal gücü, kadının cazibesini nasıl da allayıp pulluyordu.

Şeytan, Lev Nikolayeviç TolstoyŞeytan, Lev Nikolayeviç Tolstoy
BİROL COŞKUN 
18 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yevgeni kendisinden başka bir kadın sevmemeliydi; çünkü bütün dünyada Yevgeni’ye layık bir kadın bulunmamaktaydı; hani kendisi ona layık mıydı, bu soruyu kendisine hiç sormamıştı.

Şeytan, Lev Nikolayeviç TolstoyŞeytan, Lev Nikolayeviç Tolstoy
BİROL COŞKUN 
18 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsanlar sadece yaşlıların muhafazakar, gençlerin ise yenilikçi olduklarını sanır. Pek doğru değildir bu. Genelde asıl gençler muhafazakardır; yaşamak isteyen, ama bu konuda kafa yormayan, zaten nasıl yaşanması gerektiği konusunda kafa yoracak zamanları da bulunmayan ve bu nedenle o zamana kadar süregelmiş hayatı kendilerine örnek alan genç insanlar.

Şeytan, Lev Nikolayeviç TolstoyŞeytan, Lev Nikolayeviç Tolstoy
Aynur Aydın 
17 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Adətən belə fikirləşirlər ki,ancaq qocalar mühafizəkar olurlar, novatorlar isə cavanlardır. Bu o qədər də ədalətli fikir deyil. Ən adi mühafizəkarlar-cavan oğlanlardır. Elə cavanlar ki, yaşamaq istəyirlər,amma necə yaşamaq barədə fikirləşmirlər, fikirləşməyə heç vaxtları da yoxdu və buna görə də əvvəllər mövcud olmuş yaşayış tərzini özləri üçün nümunə götürürlər.

Şeytan, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 6)Şeytan, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 6)
Zeynep 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Gerçekten de, Yevgeni Irtenyev o zamanlar akıl hastası idiyse, bütün insanlar akıl hastasıdır; ama en ağır akıl hastası olanlar; kendilerinde farkına varmadıkları akıl hastalığı belirtilerini başkalarında görmek isteyenlerdir.

Şeytan, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 117)Şeytan, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 117)