Şizofren

7,7/10  (84 Oy) · 
205 okunma  · 
72 beğeni  · 
3.654 gösterim
Yirmi yıl önce Francis Petrel kendi iradesi yok sayılarak ailesi tarafından bir akıl hastanesine gönderilir ve uzunca bir müddet orada tutulur. Ta ki seri cinayetler işlenip hastanenin kapıları mühürleninceye dek. Yıllar sonra, üstü örtülü ve unutulmaya yüz tutmuş olaylar silsilesi kararlı bir dedektifin soruşturma talebiyle yeniden irdelenir. Francis yaşadığı gerçekliğe dönmüş olmasına rağmen hâlâ sesler duymakta ve ancak ilaçlarla bu sesleri susturabilmektedir. O günlere dair anıları içine bir korku salar ve o da yaşadığı her anı zihninin tozlu raflarından indirip gün ışığına çıkarmaya, yazmaya niyetlenir; elinde kısalıp duran kaleme bir palamar gibi asılarak. Kağıt yerine evinin duvarlarına yazmaktadır hikayesini. Karanlığın içinde ona göz kırpıp duran, delilerin kendisine “Melek” dediği ölüm saçan gizemli bir psikopatla baş etmek hiç kolay olmayacaktır. Gerçekte böyle biri var mı yok mu, o bile bilinmezken.

“Okumayı bitirdiğinizde bile onun hikayesi zihninizi kurcalamaya devam edecek… Katzenbach’ın bu muhteşem, gerilim dolu romanı müthiş bir sürükleyicilikle sizi hayal bile edemeyeceğiniz derinliklere çekiyor.”

The Miami Herald

“Elinizden bırakmak çok zor gelecek.”

Publishers Weekly

“İncelikle yazılmış, son sayfasına kadar merak uyandırıcı.”

The Boston Globe

“Katzenbach zirveye yaraşır bir eser yaratmış. Nefesinizi sıkı tutun, kitap sizi hayatın içindeymiş gibi hissedeceğiniz çok farklı bir yolculuğa çıkarıyor.”

The Denver Post

“Bu kitabı otobüste veya bir hastanenin bekleme salonunda okumanız tavsiye edilmez.”

Bookreporter
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  544
 • ISBN:
  6054629152
 • Çeviri:
  Elif Özkaya
 • Yayınevi:
  Koridor Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
16 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Francis 'in hayatının gittiği yönü dehşetle okumuş ve etkilenmiştim.Akıl hastanesinde yaşadıkları,halüsinasyonları insan beyninin oyunları ve ötekileşme yolunda kayıp bir hayatın biraz ağır olan yazım dilini sıkılmadan okumuştum...
Psikoloji konularını sevenlerin sıkılmadan okuyacağı bir eser...

İbrahim Koç 
 09 Nis 02:32 · Kitabı okudu · 9 günde · 8/10 puan

Kitabın isminden de anlasilacagi üzere psikolojik bir kitap bir şizofrenin gözünden okuyoruz kitabı adeta asıl kitap hastaneye yatırıldıktan sonra başlıyor zaten akıl hastanesinin nasıl bir yer olduğunu oradan dış dünyanın nasıl göründüğünü oradaki hastaların ne tür hastalar olduklarını az çok hayatlarını, düşüncelerini, hastane yönetimi ve düzenini yani yazar o ambiyası yaşattırıyor bize akıl hastanesine girip çıkmış gibi oluyor insan tabi bunlara bir şizofrenin gözlüğündenden bakıyoruz yalnız hasta kitapta sesler duymakta sadece, siluet gördüğünu okumadım ben sadece tek bir arkadaşı olan peter karakterini görmektedir tabi siluetin olmaması onun açısından avantaj olmuyor sesler onu intihara kadar sürüklüyor duymanın görmekten daha kötü bir durum olduğunu yansıtıyor yazar hastanın gözünden bzilere sonuçta bir f 12 ye bakarak zarar görmeyiz ama sesi bizi aşırı derecede rahatsız eder yazar burda seslerin daha önemli olduğunu dile getirmiş doğruda bir seçim yapmış. Daha sonra romana bir seri katil dahil oluyor ve bu romanı dahada akıcı bir hale getiriyor hastanede işlenen suçlardan yola çıkarak olaylar gelişiyor romanda katili bulma yolunda ilerliyor roman ve hemde hiç tahmin edilemeyecek bir katil bir film izlersin yada bir kitap okurken dersin ki katil kesin bu ama hic oyle bir durum yok romanda zekasına hayran kaldım bu arada katilin :) ve sona gelirsek bildiğiniz gibi şizofreni hastalığı tedavi olarak olumlu sonuçlanmıyor kolay kolay burdada iyilesmedigine sahit oluyoruz son sahnede peter ile konuşmasından yola çıkarak tabi ama roman mutlu sonla bitiriyor diyebilirim biraz uzun oldu inceleme ama elimden geldigi kadar kısa tutmaya çalıştım yani psikolji severlere tavsiye edebilirim.

Ensar. 
 26 Tem 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

9.sınıfta okuduğumu hatırlıyorum . Derslerde gizlice okumuştum. O iki puanı kırdım çünkü aradan 2 yıl geçti belki gözümden kaçan bir şeyler olmuştur diye. Ama kesinlikle sürükleyiciydi onu hatırlıyorum okunmalı.

Gülşah Tütüncü 
13 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yazarın son kitabı (Tabu) hariç tüm kitaplarını okudum. Bana göre en iyi kitabı Şizofren.

Kitabı tam da okuduğum dönemde tesadüfen bir arkadaşımın şizofren teşhisi konmuş bir akrabasıyla ve ondan çok daha önce de kaldığım öğrenci evinin sahibi, yine şizofren teşhisi konmuş bayanla birkaç diyaloğum olmuştu. Okurken o diyalogları ve bende yarattığı hisleri hatırlamak, kitabın beni etkilemesine mutlaka ekstra katkıda bulunmuş olsa da, onlar düştükten sonra bile kitabın bende bıraktığı hissiyatı oldukça iyi.

Psikolojik gerilim arayanlar mutlaka okumalı derim.

Hatice Sultan 
05 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yazarını görünce kitabın konusuna dahi bakmaya gerek görmedim,hemen aldım.Kitaba başladıktan sonra ise bir türlü kitabı elimden bırakamadım.Psikoloji üzerine yazılmış en iyi kitaplardan diyebilirim,hatta psikoloji üzerine yazan en iyi yazar diyebilirim.Kitabı okurken sayfalar akıp gitti parmaklarımın arasından anlatım o kadar güzel, o kadar sürükleyici ki kitabı bırakamadım elimden.Olay örgüsü insanı sıkmayacak şekilde kurulmuş sıkıcı betimlemeler,bilimsel anlatımlar yok.Ben okurken zevk aldım ve merakla sonunu bekledim.

Norm Life 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu

Fazlasıyla sürükleyici, herkesin okuması gereken ve şahsen 1.5 yıl önce okumama rağmen hala etkisinin sürdüğü bir kitap. Kapağı da bir o kadar ilgi çekici. Ayrıca 10.sınıf da benden yaşlarca büyük arkadaşlarıma zorla okuttuğum ve güzel yorumlar aldığım tek kitap.

£lif 
30 Mar 12:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitabı okuyalı epey zaman geçti ama karakterler, olaylar hala dün okumuşum gibi aklımda. Yazarın anlatış tarzı oldukça iyi ve sürükleyici. Aynı zamanda olaylar, mekanlar ve karakterler klasik polisiye romanlarından farklı olduğu için uzun süre etkisinde kalıyor insan.
Doğruyu söylemek gerekirse ilk defa bir kitapta katilin kim olduğunu tahmin bile edemedim. Ne zaman tahmin yürütsem hep yanıldım :)
Kitap o kadar gerçekçi ve etkileyici olmuş ki kitabı okurken karakterlerle arkadaş oldum. Onlarla yaşadım. Onların hislerine ve duygularına ortak oldum. Cinayetin işlendiği mekanı sanki bizzat gördüm. Herşeyi çok derinden hissettim. Harikaydı.
Bir insan bir kitaptan başka ne bekler ki? Beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacak muhteşem bir kitap. En kısa zamanda mutlaka okuyun diyorum :)

Begüm Güner 
23 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Tamamen 'şizofreni' üzerine aldığım bir kitap olduğu için hiçbir aksiyon beklentim yoktu, benim için tamamen sürpriz olan bir konuya sahipti. Betimlemeleri ve anlatımı beni hiç sıkmadı, her kelimeyi yutarcasına okudum. Diğer kitaplarını okumamıştım, okusaydım nasıl düşünürdüm bilmiyorum ama aşırı hoşuma gitti. Öyle ki, bazı paragraflarını bir kenara yazma ihtiyacı hissettim.

Meltemnma 
29 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Muhteşem bir kitaptı. Her sayfasını soluksuz okudum. Bazen heyecanlandım ve korktum kitabın sayfalarındaki korkuyu hissettim. Bazen de duygulandım. Kitabın konusu pek duygusal olmasa da Francis beni duygulandırdı. Kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum.

Anıl Kabal 
07 Nis 09:01 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kendi seslerini duyan genç bir adam … Ailesi tarafından akıl hastanesine gönderilmesi ve orada yaşanan esrarengiz olaylar, durdurulması gereken geçmişten günümüze gelen seri cinayetler… Bir katil hem de en psikopatından bir katil gerçekten de akıl sağlığı yerinde değil numarası yaparak, psikologları analistleri ve her türden psikolojik uzmanı deli olduğuna ikna ederek aylarını bir akıl hastanesinde geçirebilir mi? Bu sorunun cevabı geçmişte olsa sanırım evet olabilirdi. Ama günümüzde bunca teknik tecrübe ve teknolojik araçlar vasıtasıyla mümkün olabilir mi? Bunun cevabını elbette alanın uzmanları vermeli. Lakin kitapta konu geçmişte yaşanıyor ve o zamanın şartları bu durumu mümkün kılıyor. İşitsel halüsinasyonların kişi üzerinde bu kadar derin bir etki bırakması ve Katzenbach’ın bunu ustaca bize yansıtması yeni bir Zweig mı sorusunu sorduruyor? Kitap, konusu itibariyle oldukça ilgi çekici ve muhteviyatın geçtiği mekanın biz normal yaşantısını yaşamakta olan insanlar için gizem barındırıyor olması kitabın sayfalarının daha hızlı çevrilmesine neden oluyor. Sadece biz okumayı sever insanlar için yazılmış bir kitap değil. Psikoloji öğrencileri, psikologlar hatta psikolojiye merak salmış benim gibi insanlar. Okumanız gereken kitap işte karşınızda duruyor. Çünkü bipolar bozukluk, anti sosyal eğilimler, delüzyonlar, klinik depresyon, antipsikotik ilaçlar, psikopati ve daha niceleri… Sizde merak uyandıran her şey bu kitapta mevcut. Gemisi batınca uzak, yabancı bir kıyıya vurmuş bir denizci gibi, geçmişin mutlak beyhudeliğine boyun eğmiş ve her hatayla kusurun, insanı yıkıp mahveden hıçkırıklarla ses bulmasına izin vermiş insanların hikayesi…

3 /

Kitaptan 57 Alıntı

Tuncay Canımoğlu 
27 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Gunduzleri herkes her seymis gibi davranabilir,ama sadece geceleri , dunya kepenkleri kapadiginda ortaya cikar gercek benligimiz.

Şizofren, John Katzenbach (Sayfa 249 - Koridor)Şizofren, John Katzenbach (Sayfa 249 - Koridor)

Delilik,insana ilginç bir bakış açısı veriyor.İnsan, hayatta başına gelen birtakım şeyleri daha rahat kabulleniyor.

Şizofren, John Katzenbach (Sayfa 12)Şizofren, John Katzenbach (Sayfa 12)

...hastanenin kendi içinde özel bir evren olduğunu, bizim de onun içindeki, göremediğimiz çekim güçleri tarafından yerlerinde tutulan gezegenler olduğumuzu , uzayda kendi yollarımızda yörüngemizi çizdiğimiz ama yinede birbirimize bağımlı olduğumuzu, bağlantılı olarak da ayrı olduğumuzu düşünüyordum.

Şizofren, John Katzenbach (Sayfa 147)Şizofren, John Katzenbach (Sayfa 147)
İbrahim Koç 
 06 Nis 13:39 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Belki de bizi yer çekimi delirtiyor. Bizi toprağa mıhlıyor. Düşüncelerimizin yükselip yayılmasını engelliyor.

Şizofren, John Katzenbach (Sayfa 375)Şizofren, John Katzenbach (Sayfa 375)
İbrahim Koç 
 30 Mar 11:28 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Sesler bir anlamda bana yoldaşlık ederdi, özellikle de pek arkadaşım olmadığı düşünülürse.

Şizofren, John Katzenbach (Sayfa 9)Şizofren, John Katzenbach (Sayfa 9)
İbrahim Koç 
 30 Mar 11:43 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Belki de diğer insanların duyamadığı sesler duyuyorsunuzdur.

Şizofren, John Katzenbach (Sayfa 32)Şizofren, John Katzenbach (Sayfa 32)

Aslımız karanlıkta anlaşılıyor diye düşündüm.Gündüzleri herkes her şeymiş gibi davranabilir.Ama sadece geceleri, dünya kepenkleri kapadığında ortaya çıkar gerçek benliğimiz.

Şizofren, John Katzenbach (Sayfa 249)Şizofren, John Katzenbach (Sayfa 249)