Adı:
Tabu
Baskı tarihi:
Haziran 2015
Sayfa sayısı:
560
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054629909
Kitabın türü:
Çeviri:
Handan Ünlü Haktanır
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Koridor Yayıncılık
"Okuduğum en tüyler ürpertici romanlardan biri. Olağanüstü bir anlatım."
-Wahington Post-

Scott Freeman mantığı her şeyden üstün tutan bir tarih profesörüdür. Kızı Ashley'in odasında gizlenmiş bir aşk mektubu bulduğunda içine bir huzursuzluk tohumu atılmış gibi hisseder. "Hiç kimse seni benim sevdiğim kadar sevemez. Hiç kimse. Biz birlikte olacağız. Öyle ya da böyle." Ashley'in dibe vuran psikolojisi ve kendisi dahil kızının yakınındaki herkesin ölüm tehdidi altında olması, Scott'ın şüphelerini bir bıçak kadar keskinleştirir.

Mavi yakalı kötü çocukla güzel, eğlenceli bir gece yaşadığını düşünen Ashley bu saplantılı adamın zihnindeki kapalı kutuda sıkışmış gibidir. Her çırpınışında bu psikopat ona bir adım daha yaklaşırken önünü kesebilecek hiçbir şey yoktur. Ancak babası; bir avukat olan eski eşi ve onun gözü pek arkadaşı ile bu kaçık adamı durdurmak için akıl almaz bir plan yapar.

"Okuyucunun zihninde öyle bir dünya yaratıyor ki hem yaşıyormuşçasına gerçek hem de hayal edilemeyecek kadar korkunç."
-USA Today-

"Okuduğum en tüyler ürpertici romanlardan biri… Olağanüstü bir anlatım."
-Washington Post-

"Elinizden bir an olsun bırakamayacaksınız."
-Publishers Weekly-
(Tanıtım Bülteninden)
İçim ürpere ürpere okuduğum okurken bir sürü ama bir sürü birbirinden delice alıntıya maruz kaldığım. Bana zaten tek tük olan tüm sosyal medya hesaplarımı kapattıran bu yegane kitabı tüm psikolojisi bozuklara tavsiye ediyorum nema lanın tavsiyemdir. :))
Orijinal adıyla 'Yanlış Adam', Katzenbach'ın iyi eserlerinden biri. Gerilim kitapları arasında film gibi, su gibi akanlar çok fazla. Bu yüzden Katzenbach'ın olayların çok hızlı akmadığı, karakterlerin içinin doldurulmaya çalışılan kitapları çok da beğenilmiyor olabilir, oysa ciddiye alınması gereken bir yazar bence.Bu kitabında bir insanın takıntısının insanlara ne gibi bedeller ödettiğini anlatıyor yazar: Başyapıtı ve benim için de en sevdiğim kitaplardan biri olan Psikoanalist'te baş karakterimiz hayatını yok etmeye ant içmiş bir düşmanın elinde oyuncağa dönüyordu. Burada da Michael, Ashley'e olan takıntısı ile hem Ashley'nin hem de ailesinin hayatını cehenneme çeviriyor. Katzenbach, sıradan, olağan bir şekilde akıp giden hayatların ve rutinlerin bozulmasına sebep olan olaylar yüzünden insanların hangi uçlara gidebileceğini, insanların gerçek kimlikleriyle tanışmalarını ya da kimliklerini ve kişiliklerini değiştirmeleri konusunu ilgi çekici buluyor belli ki. Zira Psikoanalist'te de Tabu'da da karakterlerimiz kendilerinin ve bizim beklemediğimiz, ummadığımız noktalara dek gidiyor ve başka insanlara dönüşüyorlar. Yazar bu tür kitaplarda bekleyebileceğimiz cinayet sahneleriyle zorlama gerilimler yaratmak yerine insanların açmazlarının ürkütücülüğünü onların çaresizliği ve bu çaresizliğin vardığı noktalara dek bizi sürüklemekle hissettiriyor bu gerilimi. Bu, elbette ciddi bir başarı ve bir maharet. Kendi adıma henüz okumadığım diğer kitaplarını da bir ara okumayı düşünüyorum. Okumayanlara için eğer olay eksenli olmaktan çok karakter eksenli gerilim kitapları seviyorlarsa, iyi bir öneri diye düşünüyorum.
 • Olasılıksız
  8.5/10 (6.236 Oy)6.942 beğeni20.279 okunma729 alıntı114.151 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.410 Oy)19.173 beğeni43.744 okunma3.027 alıntı184.420 gösterim
 • Aklından Bir Sayı Tut
  8.1/10 (2.554 Oy)2.276 beğeni9.130 okunma318 alıntı46.716 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.946 Oy)8.916 beğeni26.523 okunma2.697 alıntı115.776 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.782 Oy)13.505 beğeni34.799 okunma3.453 alıntı147.203 gösterim
 • Empati
  8.4/10 (2.150 Oy)2.041 beğeni7.831 okunma378 alıntı42.396 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.350 Oy)9.313 beğeni25.866 okunma1.854 alıntı119.787 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.754 Oy)11.497 beğeni28.677 okunma1.594 alıntı150.238 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.611 Oy)8.892 beğeni28.936 okunma846 alıntı140.695 gösterim
 • Gözlerini Sımsıkı Kapat
  8.4/10 (904 Oy)841 beğeni3.317 okunma205 alıntı17.561 gösterim
Freeman ismini görünce yinemi dedim. Yine freeman kullanılmış belki icerigide kopyadir dedim ancak degilmis. Bu tür kitaplarda bekledigim cinayet sahneleriyle zorlama gerilimler yaratmak yerine insanların açmazlarının ürkütücülüğünü onların çaresizliği ve bu çaresizliğin vardığı noktalara dek bizi sürüklemekle hissettiriyor bu gerilimi. Bu, elbette ciddi bir başarı ve bir maharet
Bir insan başka bir insanın sınırlarını ne kadar ihlal edebilir?
Profesör Scott Freeman ,kızı Ashley'in hayatında bir şeylerin yanlış gittiğini hissediyordu.Eski eşi Sally ise Scott'un olayları akışına bırakmasının Ashley açısından daha doğru olduğunu savunurken,ne kadar haklı olabilecekti?
O'Connell ,Ashley ile geçirdiği bir gece sonrası ne kadar ileri gidecekti?
Bir ailenin sevgi adına ne kadar ileri gidebileceğini O'Connell hesaplamış mıydı? Kendisi bilgisayarlar hakkında ki bilgisinin ne kadarını Ashley'in hayatında ki insanlara zarar vermek için kullanabilecekti?
Scott ,Sally ve Sally'in arkadaşı Hope,Ashley'i korumak için ne kadar ileri gideceklerdi ?
Psikolojik bir eser.John Katzenbach bu konuda ki üstatlığını bu kitapta da tecil etmiş...
Ben çok keyif ile okudum.Yazar tüm işlediği konuları sonlandırarak sizi düşündürecek bir şey bırakmamış ...
Merhaba 1K Dostlarım :) Katzenbach kitaplarını seviyorum. Kurgularını zaman zaman tahmin etmeye çalışsam da ; yazarın dili kitabı okutuyor, merak ettiriyor, bir yerde bir şekilde ters köşe yapıyor, bu kitabında da aynısı oldu. Çok sıradan bir hikayenin bu denli sarpa sarması, olayların çığırından çıkması ve sevginin farklı yönleri ile bu hikayenin içinde işlenmesi gerçekten etkileyiciydi. Naçizane tavsiyem; gerilim , polisiye kitapseverler keyifle ve merakla okuyabilir :) Katzenbach, Dorn ve Vernon gibi yazarların kitapları eşdeğerlerinin içinden sıyrılıp açık ara farkla dünya yolunda ilerliyorlar. Yeni kitaplarının çoğalması dileği ile ....
Bütün okuduğum gerilim kitaplarını hesaba katarsam onlardan çok daha üstün değildi ama bu kitapta beni çeken farklı bir şey var, yazar farklı bir yol denemiş ve bence bunu gayet başarmış. Sonunun her gerilim kitabındaki gibi sürprizli olması hoşuma gitti ama kitaptaki konunun gereksiz yere uzatılmış olduğunu hissettim. Sanki anlatılacak konu daha da kısa olabilirdi ama bu iki katı bir sayfada sindirilerek anlatılmaya çalışılmış ve bu beni açıkçası sıkmadı değil. Kitapta fazla gerilim dolu sahneler yoktu, bu yüzden sanki basit bir kitap okuyormuş gibi de hissettim ama yine de sonu beni şaşırttı ve biraz olsun gülümsetti. Her ne kadar bayıldım diyemesem de bu kitabı sevdim.
Oraya dön, dar sokakta veya bir ağacın arkasında uygun bir yer bul ve onun gelmesini bekle... ( Tabu ) Michael O'Connell ;eğitimli,bilgisayar uzmanı ,yakışıklı, oyuncu yasaları aşmadan insanların hayatını kabusa çeviren saplantılı bir PSİKOPAT . Ashley , zayıf bir anında ,güzel eğlenceli bir gece yaşayıp ,saplantılı bir adamın zihninde tutsak kalıp sıkışan bir kurban. Ve Ashley ile iletişim halinde olan herkez korkunun ve kaygının esaretinde
Yorum yapması zor bir kitap. Duygularımı tam anlamıyla harekete geçiremediğim için sanırım mantıksal konuşmam gerekecek. Kitap size vermesi gerekeni çok erkenden verip sizi rahat bırakıyor. Pek istediğimi alamasam da kurgusu bakımından fena bir roman değil.
Zamanla saplantı haline gelen tutkular insanı felakete götürebilir ve bir insan sevdiklerinin huzuru için herşeyden vazgeçebilir. Bazı hatalar ise asla telafi edilemez... Hayatınızı değiştirecek bir roman. Mutlaka okumalısınız.
Sanırım gerçekten dayanamıyorum. Defalarca kez elime alıp biraz okuyup bıraktım ki çoğunda atladım. Neden bilmiyorum ama bana dili cok sıkıcı geliyor bu yazarin. Ayrıca normal anlatımın arasına koyduğu başka bir bakış açısıyla yer alan kesitler son derece gereksizdi. Olayi yaşayan Ashley ama ondan çok diğer karakterlerin hayatları yer alıyordu. Kurgu olarak belki güzel bir kitaptı fakat kesinlikle bana göre değil. Akıp gitmek yerine itelemem gerekti. Maalesef tavsiye etmiyorum.
1.- Telefonu yere koydu ve" duymadığımız bazı şeyler duyduklarımızdan çok daha önemli" diye düsündü. Ve bu kez duydukları beladan başka bir şey değildi, bunu hiss ediyordu.
2.- Hiçbiri güvende değildi "Ölümün insanları eşitleyici bir özelliği var" diye düşündü. Siyasi görüşlerine bakmadan tüm ruhları eziyor. Hemde çok acımasızca.
3.- "Savaşın gerçek doğasını ve iöyledüsünüyormusunuznsanları şoke etmek için sanatı kullanmak, savaşa hiç bir zaman engel olamıyor ve ortaya çıkan ürünler birer sanat eseri olarak topluma mal oluyor ve her kesçe kabul görüyor. Hepimiz Guernica'yı görmek için sürü halinde koşturuyoruz ve onun derinliğini seyredip mest oluyoruz, ama bombalanan köylüler için gerçekten bir şey hiss ediyor muyuz? O insanların hepsi o zamanlar gerçekti. Ölümleri de gerçekti. Ama onların gerçekliği, bu sergilerde sunulan sanatın yanında ikincil derecede önemli kalıyor."
4.- "Kararsızlık. Çok basit bir sözcüktür. Ama kötü şeylere yol açabilir, öyle, değil mi? Tabii ki aptalca kararsız olmak da kötü sonuçlara neden ola bilir. Zaten ikilem de burada. Harakete geçmek. Veya geçmemek. Her zaman büyüleyici bir konu olmuştur. Siz de öyle düsünüyor musunuz?"
Okurken bazen çok heyecanlandım bazen çok sinirlendim bazen çok sıkıldım bazen de çok hevesli okudum. Bütün duyguları birarada tadabilmek çok güzeldi. Sonunu böyle beklemiyordum. Şaşırdım. Genel olarak keyifle okudum . Düşünmeden alın okuyun tavsiye ederim.
Galiba mesafeler kısaldıkça insanlar birbirlerinden daha fazla uzaklaşıyorlar.
'' Ölmek , '' dedi , ''öyle basit bir olay ki... Ama ona zemin hazırlayan ve ondan sonra yaşanan tüm anların korkunç derecede karmaşık olduğunu öğrenmeniz gerekir.
Ölümün insanları eşitleyici bir özelliği var ; diye düşündü. Siyasi görüşlerine bakmadan tüm ruhları eziyor. Hem de çok acımasızca.
Bir an için, keşke oda arkadaşım veya bir dostum olsaydı diye düşündü. Sırlarını açabileceği, güvenebileceği, karyolanın bir ucunda oturup, çay yudumlayan ve onunla birlikte gülmeye ve ağlamaya veya onun en ufak imasıyla ona ilgi göstermeye hazır biri...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tabu
Baskı tarihi:
Haziran 2015
Sayfa sayısı:
560
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054629909
Kitabın türü:
Çeviri:
Handan Ünlü Haktanır
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Koridor Yayıncılık
"Okuduğum en tüyler ürpertici romanlardan biri. Olağanüstü bir anlatım."
-Wahington Post-

Scott Freeman mantığı her şeyden üstün tutan bir tarih profesörüdür. Kızı Ashley'in odasında gizlenmiş bir aşk mektubu bulduğunda içine bir huzursuzluk tohumu atılmış gibi hisseder. "Hiç kimse seni benim sevdiğim kadar sevemez. Hiç kimse. Biz birlikte olacağız. Öyle ya da böyle." Ashley'in dibe vuran psikolojisi ve kendisi dahil kızının yakınındaki herkesin ölüm tehdidi altında olması, Scott'ın şüphelerini bir bıçak kadar keskinleştirir.

Mavi yakalı kötü çocukla güzel, eğlenceli bir gece yaşadığını düşünen Ashley bu saplantılı adamın zihnindeki kapalı kutuda sıkışmış gibidir. Her çırpınışında bu psikopat ona bir adım daha yaklaşırken önünü kesebilecek hiçbir şey yoktur. Ancak babası; bir avukat olan eski eşi ve onun gözü pek arkadaşı ile bu kaçık adamı durdurmak için akıl almaz bir plan yapar.

"Okuyucunun zihninde öyle bir dünya yaratıyor ki hem yaşıyormuşçasına gerçek hem de hayal edilemeyecek kadar korkunç."
-USA Today-

"Okuduğum en tüyler ürpertici romanlardan biri… Olağanüstü bir anlatım."
-Washington Post-

"Elinizden bir an olsun bırakamayacaksınız."
-Publishers Weekly-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 128 okur

 • Oktay Doğan
 • Eren Lokman
 • Banu
 • Nurdan Yılay
 • Gülbin Yanar
 • sibel kasapoğlu
 • Mor
 • Kader‘in kitaplığı...
 • yurdaNUR
 • Hale ozer

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.1
14-17 Yaş
%10.4
18-24 Yaş
%14.6
25-34 Yaş
%16.7
35-44 Yaş
%37.5
45-54 Yaş
%18.8
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%75.5
Erkek
%24.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25.8 (16)
9
%17.7 (11)
8
%19.4 (12)
7
%11.3 (7)
6
%12.9 (8)
5
%8.1 (5)
4
%1.6 (1)
3
%1.6 (1)
2
%1.6 (1)
1
%0