Dine Karşı Din

8,7/10  (47 Oy) · 
127 okunma  · 
35 beğeni  · 
2.144 gösterim
Dr. Ali Şeriati, kendi kullandığı terim ile ifade edecek olursak, "Safevi Şiiliği" mensubu bir bilim adamı değildir. rnŞeriati, 1977de 44 yaşında iken dünya hayatı son bulmuş genç ve heyecanlı bir bilim adamıdır. Onun dini eğitim ve inancının sağlamlığı, istisnasız bütün eserlerinde görülür. O, genç yaşında şehid edileceğini biliyormuşcasına, söylenmemiş bir şey kalmasın diye coşku içinde, bütün düşüncelerini heyecanlı bir uslup ve tevhidi bir anlayışla aktarmaktadır.rnŞeriatinin düşünceleri temelde doğru ve istisnasız iyi niyetle ileri sürülmüş düşüncelerdir. Ne var ki bazı değerlendirmeleri ilk bakışta sarsıcı gelebilir. Böyle bir değerlendirme ile karşılaşıldığında derhal yazar hakkında kötü zanna sahip olunacak yerde; yazının, kitabın veya konuşmanın bütünü değerlendirilirse, yazarın yanlış anlamaları önlemek için sık sık yaptığı açıklamalarla, aynı düşünceye okuyucuyu alıştırdığı ve bu değerlendirmenin "belki de" yanlış olmadığı görülecektir.rnYazar, elinizdeki konuşma metninde "Din Halk Yığınlarının Afyonudur" sloganını ele almakta ve İslami açıdan eleştirisini yaparak doğru sonuca varabilmenin metod ve yollarını göstermeye çalışmaktadır.rnDr. Şeriatiyi rahmetle anıyor, bu çevirinin de üzerinde düşünülmeye değer bulunacağını ümid ediyoruz.SİTErn
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2005
 • Sayfa Sayısı:
  95
 • ISBN:
  9789753500180
 • Orijinal Adı:
  Mezheb Aleyhi Mezheb
 • Çeviri:
  Prof. Dr. Hüseyin Hatemi
 • Yayınevi:
  İşaret Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ayten Ernaz Tiryaki 
25 May 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap, gece toplantı ve sohpet konuşmalarından derlenmiş anladığım kadarıyla.
Bilinenin aksine hiç bir toplumda, hiç bir zaman inançsız (dinsiz) bir zümre yaşamadığını, Peygamberimiz İslamiyeti yaymaya çalışırken de bozulmuş dinî inanışların var olduğunu, yaşandığını ve dönemin çıkarcıları (para ve guç sahipleri )tarafından yaşatılmaya çalışıldığını; yani yeni düzen istemeyenlerin, aslında bir reform dini olan Islamiyetin'in gelişine muhalefetinin kaçınılmaz olduğunu ve bu kişilerin Kuran'daki İslamiyeti çıkarları doğrultusunda bozup değiştirmeye çalışacaklarını; her zaman dinin dine savaşının varolduğunu ve olacağını,...Ve daha bir çok konuyu, akademisyen bilgeliğinde ama bir öğretmen sabrıyla çok güzel anlatmış Şeriati...

Bilgilenmek, bilgilendirmek isteyenlere tavsiyemdir!

Muzaffer Akar 
02 Şub 17:15 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kadar kısa bir kitap bu kadar özlü ve açıklayıcı olabilir. Yazarın düşüncelerinin yarısına katılmasam da bu kitap on üzerinden on puanı hak ediyor.

Ali Şeriati İslam düşünür ve felsefecisi olarak ün yapmış, fikirlerinden dolayı yobaz çevreleri çok aşırı rahatsız etmiş ve bu yobazlar tarafından kalleşçe katledilmiştir. Bu anlamda malesef ne ilk ne de sondur. Aslına bakılırsa yazarın düşüncelerinin özü ve mantığı İslam dinini doğrulamakta ve yüceltmektedir, ne var ki her türlü yeni felsefe ve düşünceyi okuyup anlamaktan dahi aciz yobazlar yazarı İslam düşmanı ilan etmişlerdir.

Kitap yazarın konuşmalarının birleştirilmesiyle oluşturulmuştur, ana tema olarak sarsıcı "dine karşı din" kullanılmış ve etkisini de zaten ispatlamıştır. Yazarın düşüncesine göre, tüm İbrahimi dinler gelmeden önceki dinle savaşmıştır. Bu İbrahimi din ilk insanlara gönderildiğinde doğru yaşanmış sonradan halkı yönetenlerce istismar edilerek halkı yönetmek, kulluk ettirmek ve sömürmek için kullanılan araç haline gelmiştir.( Bu cümlenin ilk kısmına inanmamakla beraber diğer kısmına canı gönülden katılıyorum). Ayrıca kitapta işlenen diğer konular "şirk"in dinsizlik olmadığı, tarihte var olmuş tüm insan topluluklarında din olduğu ve dinin dinsizlerle değil başka dinlerle savaştığıdır.

Ben Pdf formatından gün içinde okuyup bitirdim kütüphanem için ayrıca satın alacağım. Yazdıkları kitaplar anlaşılmasın ve zengin görünsün diye birsürü arapça- farsça kelime kullanan islam yazarlarına nazaran çok anlaşılır ve sade bir üslupla kaleme alınmış veya çevrilmiş, konular dağıtılmadan felsefe ve sosyolojik bazda tespitler yapılmış. Herkese tavsiye ederim.

Yakov Petroviç 
06 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

IŞID, FETÖ ve Siyasal İslam'ın Türkiye'deki temsilcilerinin yaptıkları neticesinde 3 seneden fazladır kişisel olarak din ile arama güçlü bir duvar ördüm. Ali Şeriati ise her zaman okumak istediğim, merak ettiğim bir yazardı. İş bu kitabıyla din ile aramdaki duvarda bir gedik açmayı başardığını söyleyebilirim.

Bilgi fakiri bir birey olarak kitaptaki bilgilerin doğruluğu konusunda bir şey ileri süremem. Fakat 'dine karşı din' kavramını çok mantıklı buldum. Yazar küfr kavramı ile ateizm'in/dinsizliğin değil, şirk dininin kast edildiğini savunuyor. Buna en büyük delil olarak da insanlık tarihinin herhangi bir evresinde dinsizliğin hüküm sürmemesini gösteriyor. En çarpıcı tespiti ise Kuran'ın istediği ideal toplumun, yaşam tarzının 10 yıllık Medine dönemi dışında hiçbir zaman yaşanmamış olmaması.

Kitabın içeriği derin olsa da, anlatım tarzı cümleler gayet sade ve anlaşılır. Ali Şeriati'nin diğer kitaplarını okumaya karar vermek adına cesaret verici bir kitap. Konusu ilgi alanınıza giriyorsa okumanızı öneririm. İyi okumalar dilerim.

nejla güldalı 
31 Oca 11:47 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Ali Şeriati ile tanışma kitabım oldu. Dürüst olmak gerekirse böyle bir aydınla karşılaşmayı beklemiyordum. O kadar mükemmel tespitleri var ki hayran olmamak mümkün değil. Acı olan da her aydın ve halka ışık tutmaya çalışan her insan gibi katledilmiş olmasıdır. İngiliz ve İran gizli servisi ortak çalışması ile böyle güzel bir bilgenin yok edilişi gerçekten üzücü ve düşündürücü.

Rezzan 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · 10/10 puan

İnsana ve insan haklarına hizmet etmeyen, statükonun savunuculuğunu yapan idare şeklinin ve düşünce yapısının Hak dinlerinden ayrı tutulması gereken şirk dini olduğunun altı kalın çizgilerle çizilmiş.
Tarihin hiç bir döneminde Dinin dinsizlikle savaşmadığı, dine karşı gelenin din olduğu vurgulanmış.
Hak dinler tebliğ edildiğinde, mevcut dinin direnişiyle karşılaşmış, din din ile çatışmıştır.
Hak dini kabul edenler arasında ortaya çıkan çıkar odakları ise süngülerinin ucundaki kutsal kitaplarla, toplumları sınıflandırarak, kutuplaştırarak din ile dini karşı karşıya getirmiştir.
Allah'ın Peygamberler vasıtası ile tebliğ ettiği dinin işaret ettikleri ile şirk dininin işaret ettiklerinin farkını anlayabilmemiz açısından önemli ve okunması gereken bir kaynak olduğunu düşünüyorum.

önsüzünü falan çıkarırsak 35 sayfalık dolu dolu bir kitap,ayda bir dönüp dolaşıp okumak lazım. Din nedir, aslında neye inanmamız gerekir ve biz neye inanıyoruz. Dünya üzerindeki savaşların genellikle din içi çıktığı ya da dinlere inanmış toplumlar arasında çıktığı, tarihin hiç bir döneminde dünyaya dinsiz bir toplumun hükmetmediği anlatılıyor.
Ve bizim inandığımız şirk, korku ya da küfr dini mi olduğu sorgulanıyor. şirk'in dinsizlik, müşriklerin de tanrısız insanlar demek olmadığını, küfrün imansızlık demek olmadığını anlatır Aslında iddia ettiği de doğrudur. Bugün İşid de kendisine müslüman diyor, biz de kendimize müslüman diyoruz, suudi arabistan da iran dakiler de.. Bu kadar farklı uygulaması olan bir din var ortada. Cihat kavramı,şehitlik kavramı gibi konulara da değinilmiş.
Dikkatimi çeken, günümüz onemli şehirlerin dini düşüncelerden etkilenerek inşa edildiği gerçeği, mesela İstanbul. Merkezi Tarihi yarımada.. İstanbulu incelerseniz bunu görürsünüz.
Ayetleri incelediğimizde sosyal temalı ayetlerde Allah kelimesinin yerine halk kelimeisni koysak ayetin anlamının değişmeyceği. Mesela Mülk Allahındır ayeti gibi..
Kitabın sonuna doğru Aydın kişinin nasıl olması gerektiğini belirtir.

Ali Şeriati'yle tanışma kitabım oldu. Tanışma kitabı için muazzam bir seçim olduğunu söylemem gerek. Şirk ve küfür kavramlarıyla başlayan kitap, bizi çok farklı bir bakış açısına sürüklüyor. Bunu ancak bir sosyolog söylerdi diyeceğiniz tespitler yapıyor. Kısa ve öz bir kitap. Kitabı Fecr Yayınları çevirisinden okumanızı tavsiye ederim. Çok güzel ve özenle hazırlamışlar. Diğer baskıları karşılaştırdım ama kesinlikle en iyisi Fecr baskısı.

fatıma zehra 
30 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dine karsi din oncelikle yazarin sosyoloji kimligi on plana cikarilarak okunmasi gereken bir kitap. Dine karsi din kavrami toplumun olmasi gereken dinden ziyade bu dini temel alan kendine has bir din olusturdugu tespitinde bulunur... Okurken hak vereceginiz cok tespitlerin oldugu guzel bir kitap

Cebrail Öz 
13 Kas 2012 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

ali şeriati bu kitabında dine karşı din kavaramını anlatırken bazı insanların yanlış anlamamaısnı ifade eder. yine ali şeriatinin en önemli eserleri arasında sayılan bu eseri kafasında laikliği barındıran islamdan yoksun insanlarınyeniden dirilmesini fels

kevser 
01 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitabı tek cümlede özetlemek gerekirse: "Gerçek Islam bu değil." cümlesini kurmak gerekir. Devamlı dalga geçilen, alay etmenin zeka belirtisi sayıldığı günümüzde, bu cümle de o istihzalardan epey bir nasibini alıyor malumunuz. "Ne ulan bu gerçek Islam? O değil, bu değil, hangisi o zaman?" diye soruluyor ya, cevabın bir ucu da bu eser işte!
Ali Şeriati'nin bir konferans sırasında sunduğu konuşmanın metni olan bu eser, dini hak din ve şirk dini (bence din değil inanış.) olarak ikiye ayırıyor. Şirk dinini ise baş edilmesi kolay bir din olarak tanımlıyor. Baş edilmesi zor olan ise mızrağının ucuna Kur'an'ı takmış olanların savunduğu gizli şirk imiş. Ne kadar doğru. Birbiriyle savaş halinde olanlar dinsizler ile dindarlar değil hak dinine inananlar ile şirk dinine inananlar. Çünkü dinsiz olan kimseler tarih boyunca hiçbir topluluk kuramamışlar; ekonomik, sosyal hiçbir oluşum gerçekleştirememişler. Tarih boyunca insanlar öyle ya da böyle bir şeye inanmışlar. Evet doğru.

Kitabın genel fikrine katılmakla birlikte çevirmenin düştüğü bazı notlar Ali Şeriati hakkındaki olumlu görüşüme gölge düşürdü diyebilirim. Çünkü bazı ayet ve hadisleri çok farklı ve alakasız şekilde dayatmaya çalıştığı çevirmenin notlarıyla anlaşılıyor. Kesin kanaat sahibi olmam için hakkında çok şeyler okumam gerekiyor.

Kitabı okumaktan gayet memnunum. Kendisini iyice tanımak için istek oluşturdu bende. Tavsiye ederim.

2 /

Kitaptan 77 Alıntı

Yakov Petroviç 
05 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Dostoyevski şöyle demiştir: “Bir yerde öldürme olayı varsa, olaya katılmayanların elleri de kana bulaşmış demektir.”

Dine Karşı Din, Ali ŞeriatiDine Karşı Din, Ali Şeriati
Ayten Ernaz Tiryaki 
25 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ebuzer
"Evinde yiyecek bir şey olmadığı halde, kılıcını çekip de insanlara saldırmayan kimseye şaşarım! "

Dine Karşı Din, Ali ŞeriatiDine Karşı Din, Ali Şeriati
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
10 Şub 09:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Her şey put olabilir; Lât, Uzzâ, Araba, üstünlük taslama, sermaye, kan, soy… Her dönemde farklı bir tağut(insanları azdıran her şey) Allah’a karşı isyan etmiştir.

Dine Karşı Din, Ali ŞeriatiDine Karşı Din, Ali Şeriati
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
10 Şub 09:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Dost görünüşlü bir düşman olan, takva ve tevhid elbisesi içindeki şirk ile mücadele etmek zordur;

Dine Karşı Din, Ali ŞeriatiDine Karşı Din, Ali Şeriati
Rezzan 
16 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Kelimelere muhtacız. Ne kadar izin ve imkan verirlerse o kadar anlatabiliyoruz. Anlatabilme gücümüz ne kadarsa kelimeler o kadar işimize yarıyor. Ne kadar anlayabiliyorsak o kadar anlatabiliyoruz yada yazabiliyoruz.

Dine Karşı Din, Ali Şeriati (Sayfa 11)Dine Karşı Din, Ali Şeriati (Sayfa 11)
yasemin 
20 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ebu Zer: “evinde ekmek bulamayanın, toplumdan zorla almaya kalkışmayışına şaşarım” der (çeviriyi yapan Hüseyin Hatemi’nin notu: metinde Ebu Zer’den nakledilen söz şiddetli bir söz olduğundan, hafifçe yumuşatılmıştır. “Evinde azık bulamayan kişi nasıl olur da topluma kılıç çekerek karşı çıkmaz, şaşarım.” mealindedir). Ben bu sözü -kimin söylediğini bildirmeksizin- batı’da naklettiğimde, bazıları bunun Proudhon’un sözü olduğunu sanıyorlardı. “Bu ağırlık ve kesinlikte bir söz Proudhon’un ne haddine?” diyordum. Bazıları da “Dostoyevski söylemiştir.” diyordu. Dostoyevski, “bir yerde bir adam öldürülmüşse, suça katılmayanların da eline kan bulaşmıştır.” der. Bu da bir bakıma doğrudur. Fakat Ebu Zer’in ne dediğine dikkat edin! Ebu Zer’in bu sözü bir “din”in sözüdür, din adına konuştuğunu iddia eden bir din adamının değil! Fransız İhtilâli’nden sonra söylenmiş, çeşitli etkilerin ürünü bir söz de değildir. Fransız İhtilâli’nden çok önce, gıfar kabilesinin çevre şartları içinde söylenen bir sözdür. Yoksulluğu doğuran, yoksulluğun doğmasına sebep olan kişilere karşı ayaklanılması, aç olan kişinin kendisini sömüren kişiye karşı ayaklanması değil, toplumdan hakkını zorla istemesi belirtiliyor. Niçin topluma, herkese karşı? Çünkü herkes bu toplumda yaşamaktadır. Herkes sömürücü olmasa bile, bu toplumda yaşayan herkes, benim yoksul ve aç olmam dolayısı ile sorumludur… sömürücünün eylemine katılmış demektir.

Dine Karşı Din, Ali ŞeriatiDine Karşı Din, Ali Şeriati

Allah'a, kendi koyduğun, yani kendi yonttuğun kurallarla ibadet edersen, onu kendi putun yaparsın." Demek ki Allah bizim için put olabilir. Allah'a nasıl ibadet edileceğinin kurallarını sen kendin koyduğun zaman, Allah adında bir puta tapmış oluyorsun. O Kur'an'da ki Allah olmuyor. Çünkü Allah ile diyaloğa girmiyorsun, kuralları tek yanlı olarak sen koyuyorsun. Allah'ı susan tanrı yapıyorsun. İşte bu da bir putlaştırmadır.

Dine Karşı Din, Ali ŞeriatiDine Karşı Din, Ali Şeriati
efla- 
15 Eki 2016 · Kitabı okudu

Şirk dininin temeli, bir grup insanı zenginleştiren, diğerlerini ise fakir bırakan ekonomik anlayıştır.

Dine Karşı Din, Ali ŞeriatiDine Karşı Din, Ali Şeriati
Yakov Petroviç 
05 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

“Evinde yiyeceği olmayıp da kılıcını alıp sokağa fırlamayana şaşarım!”

Dine Karşı Din, Ali Şeriati (Ebû Zer)Dine Karşı Din, Ali Şeriati (Ebû Zer)