Dine Karşı Din

8,8/10  (85 Oy) · 
259 okunma  · 
76 beğeni  · 
2.780 gösterim
Dr. Ali Şeriati, kendi kullandığı terim ile ifade edecek olursak, "Safevi Şiiliği" mensubu bir bilim adamı değildir. rnŞeriati, 1977de 44 yaşında iken dünya hayatı son bulmuş genç ve heyecanlı bir bilim adamıdır. Onun dini eğitim ve inancının sağlamlığı, istisnasız bütün eserlerinde görülür. O, genç yaşında şehid edileceğini biliyormuşcasına, söylenmemiş bir şey kalmasın diye coşku içinde, bütün düşüncelerini heyecanlı bir uslup ve tevhidi bir anlayışla aktarmaktadır.rnŞeriatinin düşünceleri temelde doğru ve istisnasız iyi niyetle ileri sürülmüş düşüncelerdir. Ne var ki bazı değerlendirmeleri ilk bakışta sarsıcı gelebilir. Böyle bir değerlendirme ile karşılaşıldığında derhal yazar hakkında kötü zanna sahip olunacak yerde; yazının, kitabın veya konuşmanın bütünü değerlendirilirse, yazarın yanlış anlamaları önlemek için sık sık yaptığı açıklamalarla, aynı düşünceye okuyucuyu alıştırdığı ve bu değerlendirmenin "belki de" yanlış olmadığı görülecektir.rnYazar, elinizdeki konuşma metninde "Din Halk Yığınlarının Afyonudur" sloganını ele almakta ve İslami açıdan eleştirisini yaparak doğru sonuca varabilmenin metod ve yollarını göstermeye çalışmaktadır.rnDr. Şeriatiyi rahmetle anıyor, bu çevirinin de üzerinde düşünülmeye değer bulunacağını ümid ediyoruz.SİTErn
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2005
 • Sayfa Sayısı:
  95
 • ISBN:
  9789753500180
 • Orijinal Adı:
  Mezheb Aleyhi Mezheb
 • Çeviri:
  Prof. Dr. Hüseyin Hatemi
 • Yayınevi:
  İşaret Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yonca 
30 Mar 13:19 · Beğendi · 10/10 puan

Ali Şeriati İle bu kitabı vesilesiyle tanıstım.Bilgiler paylastıkça çoğalırlar.Bu kitabında bize ısık tutmus bilgilendirmek amaçlı anlasılır sekilde açıklayarak faydalar sağlamıstır.Kitap Küfür ve sirk ile baslıyor.Bazı bilgileri yanlıs yada eksik bildiğimi de bu kitap sayesinde görmüs oldum.Yeni bilgilere açık olan toplumlar olarak bu kitap ısık tutacak size.

Zehraca 
25 May 02:12 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabı okurken aşka gelip '' Allah'ına kurban be '' diye bağırmak istediğim çok nokta oldu ama sabahın bir körü okuyor olmamdan ve mahalleyi başıma toplamayı istemediğimden mütevellit bu eylemimi gerçekleştiremedim, onun yerine inceleme yazmaya karar verdim.

Gerçi bu yüzyılın en büyük aydınlarından birinin kitabı hakkında inceleme yazmak benim haddime değil. O yüzden bir incelemeden çok, sıradan bir müslüman olarak hem kitabın hakkını vermek, hem de bu perspektiften Ali Şeriati hakkında bir iki kelam etme çabası benimkisi.

Dine Karşı Din'i okurken aydınlandığımı, ışığa doğru yürüdüğümü hissettim. Ha diyeceksiniz ki çok mu cahilsin de bir kitapla aydınlandığını söylüyorsun? Evet Ali Şeriati gibi derya deniz bir insanın karşısında en iyi ihtimalle müslümanların yüzde 99.9'u kör cahildir.

Kendisinin de dediği gibi '' gerçeklerle rahatsız etme '' misyonunu çok iyi başarmış bu kitabında. Etrafımızı bir ahtapot gibi saran ve toplumu çürüten sözde dinin kokuşmuşluğunu çıplak bir gerçeklik olarak sunuyor okuyucuya.
Toplum hep mi böyleydi yoksa gerçekten benim düşündüğüm gibi son zamanlarda daha mı berbat bir hal aldı bilmiyorum. Ama bildiğim bir şey varsa o da Ali Şeriati 'nin: televizyonda gördüğümüz sabah akşam fakirliği övüp , adına kader, fıtrat, alın yazısı, ulul emre itaat dedikleri uyuşturucularla halkı uyuşturan, adaletsizliğe ve zulme karşı seslerin yükselmesini bu yolla engelleyip toplumu uyutan din adamlarının şaklabanlıklarını çok iyi özetlediği. Ne kadar tanıdık değil mi? Daha kötüsü bu durumun tanıdık olması ne kadar acı değil mi?

Ama maalesef toplum da bu zihniyete öylesine büyük bir rıza ile teslim olmuş kİ, kitleleri peşinden sürükleyen Şeriati gibi aydınlar değil, din afyonunu kullanan ve bununla kendisine ve tabi olduğu iktidara maddi menfaat sağlayan bu şaklabanlar olmuş. Velhasılı kelam maymunu ormandan çıkarsak bile, ormanı maymundan çıkaramıyoruz en nihayetinde...

O yüzden okuyun, okutturun, önünüze gelene tavsiye edin. Dine Karşı Din'i de Şeriati'nin diğer eserlerini de, ki bugün olmasa bile bir gün o orman maymundan çıkabilsin.

Ayten Ernaz Tiryaki 
25 May 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap, gece toplantı ve sohpet konuşmalarından derlenmiş anladığım kadarıyla.
Bilinenin aksine hiç bir toplumda, hiç bir zaman inançsız (dinsiz) bir zümre yaşamadığını, Peygamberimiz İslamiyeti yaymaya çalışırken de bozulmuş dinî inanışların var olduğunu, yaşandığını ve dönemin çıkarcıları (para ve guç sahipleri )tarafından yaşatılmaya çalışıldığını; yani yeni düzen istemeyenlerin, aslında bir reform dini olan Islamiyetin'in gelişine muhalefetinin kaçınılmaz olduğunu ve bu kişilerin Kuran'daki İslamiyeti çıkarları doğrultusunda bozup değiştirmeye çalışacaklarını; her zaman dinin dine savaşının varolduğunu ve olacağını,...Ve daha bir çok konuyu, akademisyen bilgeliğinde ama bir öğretmen sabrıyla çok güzel anlatmış Şeriati...

Bilgilenmek, bilgilendirmek isteyenlere tavsiyemdir!

Muzaffer Akar 
02 Şub 17:15 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kadar kısa bir kitap bu kadar özlü ve açıklayıcı olabilir. Yazarın düşüncelerinin yarısına katılmasam da bu kitap on üzerinden on puanı hak ediyor.

Ali Şeriati İslam düşünür ve felsefecisi olarak ün yapmış, fikirlerinden dolayı yobaz çevreleri çok aşırı rahatsız etmiş ve bu yobazlar tarafından kalleşçe katledilmiştir. Bu anlamda malesef ne ilk ne de sondur. Aslına bakılırsa yazarın düşüncelerinin özü ve mantığı İslam dinini doğrulamakta ve yüceltmektedir, ne var ki her türlü yeni felsefe ve düşünceyi okuyup anlamaktan dahi aciz yobazlar yazarı İslam düşmanı ilan etmişlerdir.

Kitap yazarın konuşmalarının birleştirilmesiyle oluşturulmuştur, ana tema olarak sarsıcı "dine karşı din" kullanılmış ve etkisini de zaten ispatlamıştır. Yazarın düşüncesine göre, tüm İbrahimi dinler gelmeden önceki dinle savaşmıştır. Bu İbrahimi din ilk insanlara gönderildiğinde doğru yaşanmış sonradan halkı yönetenlerce istismar edilerek halkı yönetmek, kulluk ettirmek ve sömürmek için kullanılan araç haline gelmiştir.( Bu cümlenin ilk kısmına inanmamakla beraber diğer kısmına canı gönülden katılıyorum). Ayrıca kitapta işlenen diğer konular "şirk"in dinsizlik olmadığı, tarihte var olmuş tüm insan topluluklarında din olduğu ve dinin dinsizlerle değil başka dinlerle savaştığıdır.

Ben Pdf formatından gün içinde okuyup bitirdim kütüphanem için ayrıca satın alacağım. Yazdıkları kitaplar anlaşılmasın ve zengin görünsün diye birsürü arapça- farsça kelime kullanan islam yazarlarına nazaran çok anlaşılır ve sade bir üslupla kaleme alınmış veya çevrilmiş, konular dağıtılmadan felsefe ve sosyolojik bazda tespitler yapılmış. Herkese tavsiye ederim.

Yakov Petroviç 
06 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

IŞID, FETÖ ve Siyasal İslam'ın Türkiye'deki temsilcilerinin yaptıkları neticesinde 3 seneden fazladır kişisel olarak din ile arama güçlü bir duvar ördüm. Ali Şeriati ise her zaman okumak istediğim, merak ettiğim bir yazardı. İş bu kitabıyla din ile aramdaki duvarda bir gedik açmayı başardığını söyleyebilirim.

Bilgi fakiri bir birey olarak kitaptaki bilgilerin doğruluğu konusunda bir şey ileri süremem. Fakat 'dine karşı din' kavramını çok mantıklı buldum. Yazar küfr kavramı ile ateizm'in/dinsizliğin değil, şirk dininin kast edildiğini savunuyor. Buna en büyük delil olarak da insanlık tarihinin herhangi bir evresinde dinsizliğin hüküm sürmemesini gösteriyor. En çarpıcı tespiti ise Kuran'ın istediği ideal toplumun, yaşam tarzının 10 yıllık Medine dönemi dışında hiçbir zaman yaşanmamış olmaması.

Kitabın içeriği derin olsa da, anlatım tarzı cümleler gayet sade ve anlaşılır. Ali Şeriati'nin diğer kitaplarını okumaya karar vermek adına cesaret verici bir kitap. Konusu ilgi alanınıza giriyorsa okumanızı öneririm. İyi okumalar dilerim.

nejla güldalı 
31 Oca 11:47 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Ali Şeriati ile tanışma kitabım oldu. Dürüst olmak gerekirse böyle bir aydınla karşılaşmayı beklemiyordum. O kadar mükemmel tespitleri var ki hayran olmamak mümkün değil. Acı olan da her aydın ve halka ışık tutmaya çalışan her insan gibi katledilmiş olmasıdır. İngiliz ve İran gizli servisi ortak çalışması ile böyle güzel bir bilgenin yok edilişi gerçekten üzücü ve düşündürücü.

Rezzan 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · 10/10 puan

İnsana ve insan haklarına hizmet etmeyen, statükonun savunuculuğunu yapan idare şeklinin ve düşünce yapısının Hak dinlerinden ayrı tutulması gereken şirk dini olduğunun altı kalın çizgilerle çizilmiş.
Tarihin hiç bir döneminde Dinin dinsizlikle savaşmadığı, dine karşı gelenin din olduğu vurgulanmış.
Hak dinler tebliğ edildiğinde, mevcut dinin direnişiyle karşılaşmış, din din ile çatışmıştır.
Hak dini kabul edenler arasında ortaya çıkan çıkar odakları ise süngülerinin ucundaki kutsal kitaplarla, toplumları sınıflandırarak, kutuplaştırarak din ile dini karşı karşıya getirmiştir.
Allah'ın Peygamberler vasıtası ile tebliğ ettiği dinin işaret ettikleri ile şirk dininin işaret ettiklerinin farkını anlayabilmemiz açısından önemli ve okunması gereken bir kaynak olduğunu düşünüyorum.

Gezgin 
22 Mar 12:19 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

Ali Şeriat'inin okuduğum ilk kitabı olmasına rağmen farklı fikirleri ile bende merak uyandırmayı başardı. Kitapta aynı cümlenin defalarca tekrarına denk gelsem de, yazarın bunu vurgu amaçlı yaptığını düşünüp tekniğini pakladım.
Genel olarak dinlerin Kader anlayışına ve halkların bu anlayıştan dolayı pasifize edilmesine karşı duran bir düşünce benimsemiş diyebiliriz. Kitapta yazılanlar bu tema etrafında toplanmış olup, din ile sömürme ve dini sömürme örnekleri ile pekiştirilmiştir.

Hasan cetin 
10 Haz 03:44 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

Beklentilerimin çok altinda kaldi, çok fazla tekrar var, bildiğim şeylerden çok fazla değişik bilgiler bulamadim, bitirmekte epey zorlandim. Hayal kirikliği tam anlamiyla..

Fatoş Kızılok 
02 May 09:44 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Bu kitabı ikinci okuyuşum:) anlam yoğunluğundan dolayı ilk okumamda fazla verim aldığım söylenemez tekrar okumak yararlı oldu benim icin..Ali Şeriatı bildiğimiz kelimelere farklı anlamlar yüklediğinden paragraftan bir cümle alıp paylaşmak anlatmak istediğini yerine ulaştırmayacağından kitabı okurken cok fazla alıntı yapmaktan kaçındığımı belirtmeliyim . Mükemmel diyemicm..

4 /

Kitaptan 131 Alıntı

Yonca 
28 Mar 15:53 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Şirk, tanrısızlık demek değildir; zira müşriklerin bizden daha çok tanrıları vardır. Müşrik, bir tanrıya inanmayan ve ona ibadet etmeyen kişi değildir. Bildiğimiz gibi İsa, Musa ve İbrahim peygamberlerin karşısında tanrısızlar değil, müşrikler vardı. Peki, müşrikler kimlerdir? Müşrikler, tanrıya inanmayanlar değil, birden çok tanrıya inanan ve tapan kimselerdir. Öyleyse onları, dinî inançları ve duyarlılıkları olmayan kimseler olarak nitelendirmek mümkün değildir.

Dine Karşı Din, Ali Şeriati (İşaret Yayınları)Dine Karşı Din, Ali Şeriati (İşaret Yayınları)
Yakov Petroviç 
05 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Dostoyevski şöyle demiştir: “Bir yerde öldürme olayı varsa, olaya katılmayanların elleri de kana bulaşmış demektir.”

Dine Karşı Din, Ali ŞeriatiDine Karşı Din, Ali Şeriati
Ayten Ernaz Tiryaki 
25 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ebuzer
"Evinde yiyecek bir şey olmadığı halde, kılıcını çekip de insanlara saldırmayan kimseye şaşarım! "

Dine Karşı Din, Ali ŞeriatiDine Karşı Din, Ali Şeriati
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
10 Şub 09:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Her şey put olabilir; Lât, Uzzâ, Araba, üstünlük taslama, sermaye, kan, soy… Her dönemde farklı bir tağut(insanları azdıran her şey) Allah’a karşı isyan etmiştir.

Dine Karşı Din, Ali ŞeriatiDine Karşı Din, Ali Şeriati
Yonca 
28 Mar 12:57 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Din, uygarlığa, ilerlemeye, insana ve özgürlüğe karşıdır; ya da en azından bu konulara ilgisizdir'. Bu yargı, kin, düşmanlık ve suizandan kaynaklanan bir sövgü ve bir yanılsama değil; insan yaşamındaki tecrübe ve olgular üzerine bina edilmiş olan tarihsel ve toplumsal bir gerçektir.

Dine Karşı Din, Ali Şeriati (İşaret Yayınları)Dine Karşı Din, Ali Şeriati (İşaret Yayınları)
yasemin 
20 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ebu Zer: “evinde ekmek bulamayanın, toplumdan zorla almaya kalkışmayışına şaşarım” der (çeviriyi yapan Hüseyin Hatemi’nin notu: metinde Ebu Zer’den nakledilen söz şiddetli bir söz olduğundan, hafifçe yumuşatılmıştır. “Evinde azık bulamayan kişi nasıl olur da topluma kılıç çekerek karşı çıkmaz, şaşarım.” mealindedir). Ben bu sözü -kimin söylediğini bildirmeksizin- batı’da naklettiğimde, bazıları bunun Proudhon’un sözü olduğunu sanıyorlardı. “Bu ağırlık ve kesinlikte bir söz Proudhon’un ne haddine?” diyordum. Bazıları da “Dostoyevski söylemiştir.” diyordu. Dostoyevski, “bir yerde bir adam öldürülmüşse, suça katılmayanların da eline kan bulaşmıştır.” der. Bu da bir bakıma doğrudur. Fakat Ebu Zer’in ne dediğine dikkat edin! Ebu Zer’in bu sözü bir “din”in sözüdür, din adına konuştuğunu iddia eden bir din adamının değil! Fransız İhtilâli’nden sonra söylenmiş, çeşitli etkilerin ürünü bir söz de değildir. Fransız İhtilâli’nden çok önce, gıfar kabilesinin çevre şartları içinde söylenen bir sözdür. Yoksulluğu doğuran, yoksulluğun doğmasına sebep olan kişilere karşı ayaklanılması, aç olan kişinin kendisini sömüren kişiye karşı ayaklanması değil, toplumdan hakkını zorla istemesi belirtiliyor. Niçin topluma, herkese karşı? Çünkü herkes bu toplumda yaşamaktadır. Herkes sömürücü olmasa bile, bu toplumda yaşayan herkes, benim yoksul ve aç olmam dolayısı ile sorumludur… sömürücünün eylemine katılmış demektir.

Dine Karşı Din, Ali ŞeriatiDine Karşı Din, Ali Şeriati
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
10 Şub 09:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Dost görünüşlü bir düşman olan, takva ve tevhid elbisesi içindeki şirk ile mücadele etmek zordur;

Dine Karşı Din, Ali ŞeriatiDine Karşı Din, Ali Şeriati
Yonca 
28 Mar 15:51 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Zira biz, dinle ilgili genel bir yargı edinir ve bu yargıya göre dinimize bir yer belirleriz. Hâlbuki bu, yanlış bir yöntemdir.

Dine Karşı Din, Ali Şeriati (İşaret Yayınları)Dine Karşı Din, Ali Şeriati (İşaret Yayınları)
Yonca 
28 Mar 12:34 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Nitekim tarih boyunca Doğuda ya da Batıda, her nerede ve her ne şekilde olursa olsun bir peygamber zuhur ettiğinde veya dinî bir inkılâp gerçekleştiğinde şu durumlar söz konusu olmuştur:
1-Yeni din, mevcut bir dine karşı olarak ortaya çıkmıştır.
2-Yeni dine ilk karşı çıkan ve ona karşı mücadele başlatan, mevcut din olmuştur.

Dine Karşı Din, Ali Şeriati (İşaret Yayınları)Dine Karşı Din, Ali Şeriati (İşaret Yayınları)