·
Okunma
·
Beğeni
·
13762
Gösterim
Adı:
Dine Karşı Din
Baskı tarihi:
Kasım 2013
Sayfa sayısı:
77
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055482541
Orijinal adı:
Mezheb Aleyhi Mezheb
Çeviri:
Doğan Özlük
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Fecr Yayınevi
Baskılar:
Dine Karşı Din
Dine Karşı Din
Dine Karşı Din
Bütün şirk dinlerinde Allah’ın yaratıcılığına inanılırdı. Ancak rablik, sahiplik söz konusu olunca putların sayısı artıyordu. Nemrud ve Firavun gibi adamlar dahi “yaratıcılık” iddiasında bulunmuyorlardı. Onlar “halkın rabbleri/sahipleri” olduklarını iddia ediyorlardı. Rab olmak, yani sahip olmak, malik olmak demektir; yaratıcı değil. Firavun şöyle derdi: “Ben sizin en yüce rabbinizim.” (79/Naziat Suresi 24). Yani ben sizin en büyük sahibinizim, yaratıcınız değil.
96 syf.
·Puan vermedi
İçinde birçok islam ve din ile alakalı terimlerin açıklamasını bulabilirsiniz dostlarım.Yaşadığımız dini kavrayabilme adına bizlere elbet birşeyler katacaktır.Ki yazarımız bizlere "gerçek islamın" ne olduğunu kendince açıklamaya , bizlerle paylaşmayı amaçlamıştır kendi kanatimce."Dine karşı din" adı ilk başta önyargılı gözlemimin aksine sayfaları çevirdikçe yazarın bize dinin bugüne kadar dinle olan gerçek savaşını putları yıkarcasına aktarmış.Kitap dinin asla dinsizlikle mücadele etmediğini , asıl mücadelesini anlaşılır ve örtünün altına gizlenenlerle bizlere açıklamış.Günümüzde din'i geçim ve mevki kaynağı olarak gören zihniyetleri anlamak adına da size yol gösterecektir.Özet olarak yazar bizlere ; islam günümüzde yaşadığımız olan değil ,asıl islamı yaşayan kişi : hakkını arayan , boyun eğmeyen ve ağzından çıkanların yüreğindekiler ile aynı olanlardır'ı yüreğinize işlemiş bana göre.Şimdi yorumlarımla bir çiçek gibi bırakıyorum bu eseri sizlere , eminim çoğunuzun koklanacak sıralamasında zirveye yerleşecektir.Okumanızı tavsiyenin ötesinde okuyun diyorum yoldaşlarım.
77 syf.
·1 günde·8/10
Bir paylaşımda tartışma konusunda gördüğüm bu yazarın kitabını uzun süredir okumak istiyordum. Tabiri caizse gaza gelip 01:08’de başladığım kitabı 03:08’de soluksuz bir şekilde, inceleyerek, doğrusunu yanlışını çıkararak okudum elhamdulillah. Yazar’a katılmadığım, benim itikadıma ters olan bazı görüşleri mevcuttu. Bunları zaten alıntılarımda belirttim, ama yine de çok güzel bir eser yazmış kendisini tebrik ediyorum. Kendisinde ve kitabında gördüğüm biraz İran’lı olması hasebiyle Hz.Ali’ye karşı aşırı bir teveccüh’e sahip doğal olarak.. Ehli Sünnet’e, özellikle Resulullah’ın kâtibi ve sahabi olan Hz.Muaviye(ra) hakkındaki görüşlerine asla katılmıyorum ve kendisini kınıyorum. Yiğidi öldür ama hakkını ver demişler atalarımız.. Bazı konularda gerçekten ufkumu açtı bana çok şeyler kattı. Özellikle çok güzel, nokta atışı tespitler yapıp, akıcı bir dil kullanması kitabı çabucak bitirmeme vesile oldu diyebilirim. Kendisine te’lif’i için teşekkür eder. Doğru görüşlerini alıp yanlış görüşlerini kendisine bırakıyorum.
95 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Bu kitap, gece toplantı ve sohpet konuşmalarından derlenmiş anladığım kadarıyla.
Bilinenin aksine hiç bir toplumda, hiç bir zaman inançsız (dinsiz) bir zümre yaşamadığını, Peygamberimiz İslamiyeti yaymaya çalışırken de bozulmuş dinî inanışların var olduğunu, yaşandığını ve dönemin çıkarcıları (para ve guç sahipleri )tarafından yaşatılmaya çalışıldığını; yani yeni düzen istemeyenlerin, aslında bir reform dini olan Islamiyet'in gelişine muhalefetinin kaçınılmaz olduğunu ve bu kişilerin Kuran'daki İslamiyet'i çıkarları doğrultusunda bozup değiştirmeye çalışacaklarını; her zaman dinin dine savaşının varolduğunu ve olacağını,...Ve daha bir çok konuyu, akademisyen bilgeliğinde ama bir öğretmen sabrıyla çok güzel anlatmış Şeriati...
Bilgilenmek, bilgilendirmek isteyenlere tavsiyemdir!
77 syf.
·Beğendi·10/10
"Evinde yiyecek bir şey olmadığı halde, kılıcını çekip de insanlara saldırmayan kimseye şaşarım !" (Ebuzer)
Ali Şeriati'nin kitabı bitiriş şekliyle başlamak istedim.
Okumanın nasıl muazzam bir şey olduğunu Ali Şeriati ile anladım . Düşüncelerime hiçbir yazarın bu kadar etki edemediğini fark ettim her okuyuşumda . İnandığımız şeylere laf için inanmayın , okuyun araştırın öğrenin diyor Ali Şeriati , hem gönlünüzle hem mantığınızla inanın diyor ben okuduğum kitaplardan en çok bu sonucu çıkardım .
Önyargının ne kadar kör ettiğini bizi , anladım . Siz de okuyun , anlayarak okuyun Ali Şeriati'yi , sizle dertleşeceği çok konusu var .
İyi okumalar
77 syf.
Ali Şeriati 'nin Dine Karşı Din kitabını okuduktan sonra onun bazı çevreler tarafından neden sevilmediğini ve "istenmeyen adam" ilan edildiğini daha iyi anlıyorum. Düşüncelerinin bir kısmına katılmasam da "şirk dini" olarak çevrilen ama aslında "şirk mezhebi" veya "şirk inancı" olarak adlandırılması gereken düşünce ve inanç sistemi ile alakalı yapmış olduğu tespitler çok yerinde olmuş. Peygamber Efendimiz'den (sav) sonraki dönem, özellikle de Emevî idaresi ve sonrası hakkında kayda değer düşünceleri var. Şirkin sadece lat, menat, uzza veya hubel gibi taştan tahtadan yapılmış putlara tapmak olmadığını örnekleri ile anlatmış. Altı çizilmesi gerek husus şu; şirk putlaştırılan her şeydir. Araba, ev, makam, mevki, para, kadın, çocuk vs vs. Özetle sizi Allah'tan uzaklaştıran her şey.

Kitabı klâsik Sünnî ve Şii bakış açısından uzak, tamamen ehl-i sünnet çizgisinde ve tabi önyargısız okursanız, istifadeli olacağı kanaatindeyim. Şimdiden iyi okumalar...
77 syf.
·Beğendi·10/10
Bu kadar kısa bir kitap bu kadar özlü ve açıklayıcı olabilir. Yazarın düşüncelerinin yarısına katılmasam da bu kitap on üzerinden on puanı hak ediyor.

Ali Şeriati İslam düşünür ve felsefecisi olarak ün yapmış, fikirlerinden dolayı yobaz çevreleri çok aşırı rahatsız etmiş ve bu yobazlar tarafından kalleşçe katledilmiştir. Bu anlamda malesef ne ilk ne de sondur. Aslına bakılırsa yazarın düşüncelerinin özü ve mantığı İslam dinini doğrulamakta ve yüceltmektedir, ne var ki her türlü yeni felsefe ve düşünceyi okuyup anlamaktan dahi aciz yobazlar yazarı İslam düşmanı ilan etmişlerdir.

Kitap yazarın konuşmalarının birleştirilmesiyle oluşturulmuştur, ana tema olarak sarsıcı "dine karşı din" kullanılmış ve etkisini de zaten ispatlamıştır. Yazarın düşüncesine göre, tüm İbrahimi dinler gelmeden önceki dinle savaşmıştır. Bu İbrahimi din ilk insanlara gönderildiğinde doğru yaşanmış sonradan halkı yönetenlerce istismar edilerek halkı yönetmek, kulluk ettirmek ve sömürmek için kullanılan araç haline gelmiştir.( Bu cümlenin ilk kısmına inanmamakla beraber diğer kısmına canı gönülden katılıyorum). Ayrıca kitapta işlenen diğer konular "şirk"in dinsizlik olmadığı, tarihte var olmuş tüm insan topluluklarında din olduğu ve dinin dinsizlerle değil başka dinlerle savaştığıdır.

Ben Pdf formatından gün içinde okuyup bitirdim kütüphanem için ayrıca satın alacağım. Yazdıkları kitaplar anlaşılmasın ve zengin görünsün diye birsürü arapça- farsça kelime kullanan islam yazarlarına nazaran çok anlaşılır ve sade bir üslupla kaleme alınmış veya çevrilmiş, konular dağıtılmadan felsefe ve sosyolojik bazda tespitler yapılmış. Herkese tavsiye ederim.
77 syf.
·7/10
Öncelikle şunu belirtmek isterim ki genel ve özel anlamda herhangi bir kitabı okumadan önce önyargıları ,ideolojileri bir kenara bırakmak gereğine inanıyorum.
Ali Şeriatinin bu kitabını okurken katılmadığım görüşleri olduğu gibi gerek üslubu gerek akıcı dili ve somut anlaşılabilir diliyle ,olayları anlatırken verdiği örneklerin düşünsel bağlanma insanı etkilemesiyle gerçekten kendi ifadesiyle bizleri rahatsız etmiştir.
İslam Düşünce tarzı kitapları okumak isteyen özellikle DKAB ve İlahiyatçı arkadaşlara tavsiye ediyorum.
Ve her şeyi bir kenara bırakırsak benim çıkardığım en güzel sonuç şu;
Yazdığı eserler gerçekten yaşantısının da yansıması olarak karşımıza çıkmış.
77 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Ali Şeriati bu eseri, dinin tarihsel süreçlerindeki dine karşı dinlerin ne olduğu, ne amaçla çıktığını ne için savaşıldığını kendine has, farklı bir bakış açısıyla dile getirmiş.
77 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kitap adı gibi insanlık tarihinde savaş edenlerin günümüzde de görüyoruz din adına tanrı adına yapıldığını iyi anlatıyor.savasin kesimlerin hepsinin inançlı olduğunu aslinda kafir yada dinsiz diye nitelediği kesime degil yam tersine bir inanca hatta aynı tanrıya inananların birbirleriyle nasıl savaş ettiğini ortaya koyuyor.
Buna ek olarak aklima bir anekdot gelmisti.Er ryan i kurtarmak adlı savaş filminde amerikalılar ile almanlar savaş alanının birinde karşılaşmadan önce amerikalı bir askerin sözü insanlık tarihini iyi ozetliyor:
Amerikalı asker; biz tanrı için savaşmaya geldik onlar da tanrı için savaştığını iddia ediyor.acaba hangimizin tanrısı haklı..
77 syf.
·Puan vermedi
Üstad ali şeriatinin pencesinden dünyaya ilk defa bu kitapla giriş yaptım. Geriye dönüp inceleme yapıyorken her bildiğim, bildiğimi sandığım bilgiye şüphe duymaya başladım"bunu da demek istemiş midir"diye .

Dine karşı din kitap ismi islam ve başka bir dine karşı olan bir mücadele olduğunu düşünmeye meyilliydim.Gerçek hiçte öyle değilmiş . şu söz herşeyi anlatmaya yetti . " peygamberler tevhit mücadelesini dinsizlere değil bir dinin savunucularına karşı yapmış " ve günümüze geldim. Bu din anlayışı devam ediyor mu sapmış ?olanlar var mı? atalarının yolundan gidiyorum deyip sorgusuzca peygamberin indirdiğine degil, uydurulmuş din anlayışına göre mi gidiyor ? kitabın her cümlesi beni düşündürdü . her cümlesini tefekkür ederek okursak bir düşünceye kapı aralıyor .
77 syf.
·2 günde
Ali Şeriati okumaya bu kitapla başlanılabilir. Çok önemli ve güzel şeyler anlatıyor. Önyargısız olarak Şeriati okursanız çok faydalı bilgiler veriyor. Toplumların gelenekleriyle oluşturdukları ve gerçek dinin yerini alan "Din" ile Allah ın indirdiği ve uyulmasını emrettiği "Din" arasındaki çatışmayı çok iyi özetleyen bir eser.
Bu "kendi yonttuğunuz şeyler" ne olursa olsun. İster Lat,ister Uzza, ister araba, ister erdem, ister sermaye, ister kan,isterse soy veya sınıf olsun; fark etmez, her dönemde bunlar Allah'a karşı tağut olmuştur.
Ali Şeriati
Sayfa 25 - Fecr Yayınevi
Her şey put olabilir; Lât, Uzzâ, Araba, üstünlük taslama, sermaye, kan, soy… Her dönemde farklı bir tağut(insanları azdıran her şey) Allah’a karşı isyan etmiştir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dine Karşı Din
Baskı tarihi:
Kasım 2013
Sayfa sayısı:
77
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055482541
Orijinal adı:
Mezheb Aleyhi Mezheb
Çeviri:
Doğan Özlük
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Fecr Yayınevi
Baskılar:
Dine Karşı Din
Dine Karşı Din
Dine Karşı Din
Bütün şirk dinlerinde Allah’ın yaratıcılığına inanılırdı. Ancak rablik, sahiplik söz konusu olunca putların sayısı artıyordu. Nemrud ve Firavun gibi adamlar dahi “yaratıcılık” iddiasında bulunmuyorlardı. Onlar “halkın rabbleri/sahipleri” olduklarını iddia ediyorlardı. Rab olmak, yani sahip olmak, malik olmak demektir; yaratıcı değil. Firavun şöyle derdi: “Ben sizin en yüce rabbinizim.” (79/Naziat Suresi 24). Yani ben sizin en büyük sahibinizim, yaratıcınız değil.

Kitabı okuyanlar 1.824 okur

  • büşra
  • Yunus Erdoğan
  • Ayşe Tan
  • Gökçer
  • Abdullah karakuş
  • Muti
  • Kaya
  • KartonKapak
  • Büşra
  • Melek

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.2
14-17 Yaş
%1.4
18-24 Yaş
%23.1
25-34 Yaş
%39.4
35-44 Yaş
%18.6
45-54 Yaş
%6.3
55-64 Yaş
%1.8
65+ Yaş
%2.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%39.1
Erkek
%60.9

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%38.1 (172)
9
%19.5 (88)
8
%18 (81)
7
%8.2 (37)
6
%2.7 (12)
5
%1.1 (5)
4
%0.2 (1)
3
%0.7 (3)
2
%0.2 (1)
1
%0.7 (3)

Kitabın sıralamaları