Dine Karşı Din

8,8/10  (152 Oy) · 
489 okunma  · 
149 beğeni  · 
5.201 gösterim
Bütün şirk dinlerinde Allah’ın yaratıcılığına inanılırdı. Ancak rablik, sahiplik söz konusu olunca putların sayısı artıyordu. Nemrud ve Firavun gibi adamlar dahi “yaratıcılık” iddiasında bulunmuyorlardı. Onlar “halkın rabbleri/sahipleri” olduklarını iddia ediyorlardı. Rab olmak, yani sahip olmak, malik olmak demektir; yaratıcı değil. Firavun şöyle derdi: “Ben sizin en yüce rabbinizim.” (79/Naziat Suresi 24). Yani ben sizin en büyük sahibinizim, yaratıcınız değil.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  77
 • ISBN:
  9786055482541
 • Orijinal Adı:
  Mezheb Aleyhi Mezheb
 • Çeviri:
  Doğan Özlük
 • Yayınevi:
  Fecr Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Zehraca 
25 May 2017 · Beğendi · Puan vermedi

Kitabı okurken aşka gelip '' Allah'ına kurban be '' diye bağırmak istediğim çok nokta oldu ama sabahın bir körü okuyor olmamdan ve mahalleyi başıma toplamayı istemediğimden mütevellit bu eylemimi gerçekleştiremedim, onun yerine inceleme yazmaya karar verdim.

Gerçi bu yüzyılın en büyük aydınlarından birinin kitabı hakkında inceleme yazmak benim haddime değil. O yüzden bir incelemeden çok, sıradan bir müslüman olarak hem kitabın hakkını vermek, hem de bu perspektiften Ali Şeriati hakkında bir iki kelam etme çabası benimkisi.

Dine Karşı Din'i okurken aydınlandığımı, ışığa doğru yürüdüğümü hissettim. Ha diyeceksiniz ki çok mu cahilsin de bir kitapla aydınlandığını söylüyorsun? Evet Ali Şeriati gibi derya deniz bir insanın karşısında en iyi ihtimalle müslümanların yüzde 99.9'u kör cahildir.

Kendisinin de dediği gibi '' gerçeklerle rahatsız etme '' misyonunu çok iyi başarmış bu kitabında. Etrafımızı bir ahtapot gibi saran ve toplumu çürüten sözde dinin kokuşmuşluğunu çıplak bir gerçeklik olarak sunuyor okuyucuya.
Toplum hep mi böyleydi yoksa gerçekten benim düşündüğüm gibi son zamanlarda daha mı berbat bir hal aldı bilmiyorum. Ama bildiğim bir şey varsa o da Ali Şeriati 'nin: televizyonda gördüğümüz sabah akşam fakirliği övüp , adına kader, fıtrat, alın yazısı, ulul emre itaat dedikleri uyuşturucularla halkı uyuşturan, adaletsizliğe ve zulme karşı seslerin yükselmesini bu yolla engelleyip toplumu uyutan din adamlarının şaklabanlıklarını çok iyi özetlediği. Ne kadar tanıdık değil mi? Daha kötüsü bu durumun tanıdık olması ne kadar acı değil mi?

Ama maalesef toplum da bu zihniyete öylesine büyük bir rıza ile teslim olmuş kİ, kitleleri peşinden sürükleyen Şeriati gibi aydınlar değil, din afyonunu kullanan ve bununla kendisine ve tabi olduğu iktidara maddi menfaat sağlayan bu şaklabanlar olmuş. Velhasılı kelam maymunu ormandan çıkarsak bile, ormanı maymundan çıkaramıyoruz en nihayetinde...

O yüzden okuyun, okutturun, önünüze gelene tavsiye edin. Dine Karşı Din'i de Şeriati'nin diğer eserlerini de, ki bugün olmasa bile bir gün o orman maymundan çıkabilsin.