Yusuf'un Üç Gömleği

8,7/10  (14 Oy) · 
69 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.865 gösterim
Biz, bu çalışmamızda; insanlık tarihinin en güzel, en hayırlı insanlarından Hz. Yusuf'un (a.s) güzelliklerle dolu kıssasını, bugünün dünyasında yaşayan müminler olarak günümüze taşımaya gayret edeceğiz. Bunu da Yusuf Aleyhisselam'ın hayatının üç önemli aşamasına işaret eden simgesel üç gömlek ekseninde çerçevelemeyi deneyeceğiz. Hz. Yusuf'un çocukluk dönemini hatırlatan kanlı gömleğinin onun mazlumiyet ve mağduriyetini simgelediğini, delikanlılık dönemini özetleyen arkası yırtık gömleğin onun iffet ve ismetini simgelediğini, olgunluk ve iktidar dönemini işaret eden son gömleğinin yani kardeşleri vasıtasıyla babası Yakub'a gönderdiği "Yusuf kokulu" gömleğin de onun istikrar ve istikametini simgelediğini düşünerek bu güzel kıssadan günümüz için, günümüzün Genç Öncüleri için dersler çıkarmaya çalışacağız.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9789753522320
 • Yayınevi:
  Pınar Yayınları
 • Kitabın Türü:
emine çelikbaş 
25 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Sana bu Kur'ân'ı vahyetmekle biz, sana kıssaların en güzelini (Ahsen-ül Kasas) anlatıyoruz. Gerçek şu ki, daha önce senin bundan hiç haberin yoktu." (Yusuf-3)

Okuyun ve sonra bir kere daha okuyun.

Kitaptan 5 Alıntı

emine çelikbaş 
24 Kas 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

De ki: "Asıl doğru yol Allah'ın yoludur." Sana gelen ilimden sonra eğer onların hevalarına uyarsan, andolsun ki, Allah'tan sana ne bir dost, ne de bir yardımcı olmaz."

Yusuf'un Üç Gömleği, Abdullah Yıldız (Sayfa 72 - Bakara-120)Yusuf'un Üç Gömleği, Abdullah Yıldız (Sayfa 72 - Bakara-120)
emine çelikbaş 
23 Kas 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

... amele ve hayat tarzına yansımayan itikadın ise bir kıymet-i harbiyesi olmaz, olamaz.

Yusuf'un Üç Gömleği, Abdullah Yıldız (Sayfa 70)Yusuf'un Üç Gömleği, Abdullah Yıldız (Sayfa 70)
emine çelikbaş 
23 Kas 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

... şu kadar ki, batıl hüsrana, hak da güzel sonuca götürür.

Yusuf'un Üç Gömleği, Abdullah Yıldız (Sayfa 70)Yusuf'un Üç Gömleği, Abdullah Yıldız (Sayfa 70)

Yusuf aleyhisselamın çocukluk dönemi bir gömlekle; üzerine yalancı kan bulaştırılan "kanlı gömlekle"le simgelenir. Bu gömlek, bir yandan Yusuf'un kıskanç, sevgisiz ve mağrur kardeşlerinin yalana, hileye, hud'aya, azgınlığa, taşkınlıga... dalmışlıklarını simgelerken, öbür yandan da Yusuf'un meleksi masumiyetini, mağduriyetini, mazlumiyetini simgeler. Masum/günahsız Yusuf mağrur kardeşlerinin gadrine ugradığı için mağdur, zulmüne ugradığı için mazlumdur.

Yusuf'un Üç Gömleği, Abdullah Yıldız (Sayfa 22)Yusuf'un Üç Gömleği, Abdullah Yıldız (Sayfa 22)