Yusuf'un Üç Gömleği

8,5/10  (19 Oy) · 
85 okunma  · 
19 beğeni  · 
1.963 gösterim
Biz, bu çalışmamızda; insanlık tarihinin en güzel, en hayırlı insanlarından Hz. Yusuf'un (a.s) güzelliklerle dolu kıssasını, bugünün dünyasında yaşayan müminler olarak günümüze taşımaya gayret edeceğiz. Bunu da Yusuf Aleyhisselam'ın hayatının üç önemli aşamasına işaret eden simgesel üç gömlek ekseninde çerçevelemeyi deneyeceğiz. Hz. Yusuf'un çocukluk dönemini hatırlatan kanlı gömleğinin onun mazlumiyet ve mağduriyetini simgelediğini, delikanlılık dönemini özetleyen arkası yırtık gömleğin onun iffet ve ismetini simgelediğini, olgunluk ve iktidar dönemini işaret eden son gömleğinin yani kardeşleri vasıtasıyla babası Yakub'a gönderdiği "Yusuf kokulu" gömleğin de onun istikrar ve istikametini simgelediğini düşünerek bu güzel kıssadan günümüz için, günümüzün Genç Öncüleri için dersler çıkarmaya çalışacağız.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9789753522320
 • Yayınevi:
  Pınar Yayınları
 • Kitabın Türü:
emine çelikbaş 
25 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Sana bu Kur'ân'ı vahyetmekle biz, sana kıssaların en güzelini (Ahsen-ül Kasas) anlatıyoruz. Gerçek şu ki, daha önce senin bundan hiç haberin yoktu." (Yusuf-3)

Okuyun ve sonra bir kere daha okuyun.

elif 
 11 Ağu 19:16 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Ahsenü'l-kasas yani kıssaların en güzeli.. Kitapta Hz Yusuf'un hayatı; dönüm noktaları sayılabilecek yaşadığı olaylar üç gömlek şeklinde bölümlere ayrılarak ele alınmış. Herkes -özellikle günümüz gençleri- okuyup örnek almalı.

Esma Çabuk 
24 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hz. Yusuf (as) hayatını hepimiz biliriz. Hayatında yaşadıklarının inceliklerini pek bilmeyiz bu kitapta Yusuf (as) hayatındaki incelikleri ve hayatını daha iyi anlamamızı sağlıyor. Tekrar tekrar okumak isteyeceğimiz bir kitap

Edward.Who 
04 Eyl 19:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Hz.Yusuf'un hayatını 3 önemli gömlekle inceleyen bu kitap gerçekten bir peygamberin özelliklerini gayet güzel ve ayrıntılı bir şekilde ortaya seriyor

Sercan Bacak 
27 Haz 18:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Üç bölümle ele alınan oldukça bilgilendirici bir kitap. Okuyucuyu sıkmadan az ama öz bilgilerle dolu. Kıssaların en güzelini okurken oldukça keyif alarak okuyacağınız bu kitabı arada sıra tekrar okuma isteğini her zaman bulacaksınız.

Kitaptan 9 Alıntı

emine çelikbaş 
24 Kas 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

De ki: "Asıl doğru yol Allah'ın yoludur." Sana gelen ilimden sonra eğer onların hevalarına uyarsan, andolsun ki, Allah'tan sana ne bir dost, ne de bir yardımcı olmaz."

Yusuf'un Üç Gömleği, Abdullah Yıldız (Sayfa 72 - Bakara-120)Yusuf'un Üç Gömleği, Abdullah Yıldız (Sayfa 72 - Bakara-120)
emine çelikbaş 
23 Kas 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

... amele ve hayat tarzına yansımayan itikadın ise bir kıymet-i harbiyesi olmaz, olamaz.

Yusuf'un Üç Gömleği, Abdullah Yıldız (Sayfa 70)Yusuf'un Üç Gömleği, Abdullah Yıldız (Sayfa 70)
emine çelikbaş 
23 Kas 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

... şu kadar ki, batıl hüsrana, hak da güzel sonuca götürür.

Yusuf'un Üç Gömleği, Abdullah Yıldız (Sayfa 70)Yusuf'un Üç Gömleği, Abdullah Yıldız (Sayfa 70)

Yusuf aleyhisselamın çocukluk dönemi bir gömlekle; üzerine yalancı kan bulaştırılan "kanlı gömlekle"le simgelenir. Bu gömlek, bir yandan Yusuf'un kıskanç, sevgisiz ve mağrur kardeşlerinin yalana, hileye, hud'aya, azgınlığa, taşkınlıga... dalmışlıklarını simgelerken, öbür yandan da Yusuf'un meleksi masumiyetini, mağduriyetini, mazlumiyetini simgeler. Masum/günahsız Yusuf mağrur kardeşlerinin gadrine ugradığı için mağdur, zulmüne ugradığı için mazlumdur.

Yusuf'un Üç Gömleği, Abdullah Yıldız (Sayfa 22)Yusuf'un Üç Gömleği, Abdullah Yıldız (Sayfa 22)
elif 
10 Ağu 19:48 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bilge peygamber Yakub aleyhisselam, "rüyanı kardeşlerine anlatma" talimatı ile, henüz çocuk yaştaki oğlu Yusuf'a hayat derslerinin ilk ve en önemlilerinden birini veriyordu:
Sır saklamak; her bildiğini, her gördüğünü, her duyduğunu herkesin yanında anlatmamak... Zira o sırrın, o bilginin nerelere ve kimlere kadar ulaşacağını, insanlarda ne gibi duyguları harekete geçireceğini, ne gibi gelişmelere yol açacağını bazen tahmin etmek bile zordur.

Yusuf'un Üç Gömleği, Abdullah Yıldız (Sayfa 25)Yusuf'un Üç Gömleği, Abdullah Yıldız (Sayfa 25)
elif 
10 Ağu 19:58 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Yusuf'un kardeşlerinin "biz onun iyiliğini isteyenleriz" sözünde ifadesini bulan sahte iyilik söylemleri, 'iyilik meleği' numaraları, sûret-i haktan görünmeler şeytani bir yöntemdir ve şeytanın kendilerini kuşattığı, gönüllerine vesvese verdiği insanların sıkça başvurdukları bir yoldur. Şeytan ve ona uyanlar, onun izini sürüp yolundan gidenler, yapmakta oldukları kötülükleri hep sözde 'iyilik','güzellik','dürüstlük'... görüntüleriyle maskelerler. "Onlara; 'yeryüzünde bozgunculuk yapmayın' denildiğinde , biz sadece ıslah edicileriz' derler." (Bakara 2/11)

Yusuf'un Üç Gömleği, Abdullah Yıldız (Sayfa 38)Yusuf'un Üç Gömleği, Abdullah Yıldız (Sayfa 38)
elif 
11 Ağu 18:35 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kur’an, hakk’ı tebliğ ve temsil eden peygamberlerin batıl’la mücadelesinden söz ederken; mücadelenin esas itibariyle farklı hayat tarzları arasında yani hak ve bâtıl milletler arasında cereyan ettiğini vurgular. Zira, itikat ve amel nihayetinde belli bir yaşam biçimine yani “millet”e dönüşür; amele ve hayat tarzına yansımayan itikadın ise bir kıymet-i harbiyesi olmaz, olamaz.

Yusuf'un Üç Gömleği, Abdullah Yıldız (Sayfa 70)Yusuf'un Üç Gömleği, Abdullah Yıldız (Sayfa 70)