Nebevi Eğitim Modeli Darü'l Erkam Vahyin İniş Sürecinde Şahsiyet Eğitimi

9,1/10  (8 Oy) · 
16 okunma  · 
6 beğeni  · 
786 gösterim
Eğer bir ev imar etmeyi konuşuyorsa, eğer bir ev nasıl acaba insanlığı risaletin mesajı ile tanıştırabiliriz? Nasıl insanları koştukları cehennem ateşinden çevirebiliriz? Nasıl insanları kula kul olmaktan kurtarıp, Allaha kul etmeye vardırabiliriz?" diye inliyorsa bilin ki, o ev Erkam yürekli adamların evleridir. Bu evin silahları; Kur'an'dır, ilimdir, irfandır, hikmettir, kitaptır, kalemdir, seccadedir, gözyaşıdır, merhamettir, sevgidir, müsamahadır ve duadır. Bu ev adı ve yapısı ne olursa olsun DARÜ'L ERKAM'dır.

Eğer bir ev imha etmeyi konuşuyorsa, eğer bir ev: "Nasıl acaba hak ve hakikat adına mücadele veren şu sesi kısabiliriz? Nasıl insanların nezdinde itibar sağlayan şu adamların güvenlerini sarsabiliriz? Nasıl hakkın yükselen değerlerini alçaltıp, bize sorgusuz sualsiz akan muslukların devamını sağlayabiliriz? Nasıl ceplerimizi dolduran meşru yada gayri meşru ayrımı yapmadan elde ettiğimiz bu imkanları çoğaltabiliriz? diye kıvranıp duruyorsa bilin ki, o ev Ebu cehil ve Ebu Leheb ruhlarının yaşatıldığı evlerdir. Bu evin silahları; yalandır, iftiradır, şantajdır, kılıçtır, güçtür, nefrettir, öfkedir, hırstır, tamahkarlıktır, kanaatsizliktir, tahammülsüzlüktür ve kavgadır. Bu evin adı ve yapısı ne olursa olsun Darun-Nedvedir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2011
 • Sayfa Sayısı:
  221
 • ISBN:
  9786054620067
 • Yayınevi:
  Siyer Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ayşenur 
12 Oca 16:29 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Peygamber Efendimız neden eğitim yuvası olarak Erkam'ın evini seçmiştir... Erkam'ın evi gibi evler oluşturma çabasında olanlar için güzel ipuçları vardır. Tavsiye ederim

Kitabıkendindengüzel 
21 Tem 14:01 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Günümüz eğitim sistemini masanın ortasına koymadan "neden olmuyor neden yapamıyoruz" diye hayıflandığımız bir gerçek. Sistem kökünden değişmedikçe buna devam edeceğiz sanırım. Bu noktaya parmak basan Yıldırım, bana göre akademik ama akademik eserler gibi ağır olmayan bir üslupla tebliğin ilk kahramanlarını anlatıyor ve Efendimizi bir muallim olarak ele alıyor. Üslubu, tarzı, naifliği ve mütevaziliğiyle okuduğum ilk eseriyle müthiş bir saygı ve sevgi kazandı Emin Hoca. Allah Razı olsun.. İstifadesini nasib etsin.

ZeyK 
12 Mar 15:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kuranin indirilmesinin ilk yillarina, o donemde indirilen ayetlere, sahabedeki karakter gelisimine ve Rasulullahin da muhatabi oldugu Egitim surecine dair cok guzel ve faydali bir kitap. Kuran okurken o ayetlerin oncelikli muhatabinin biz kullar oldugumuzun farkina varmamizi saglamasi acisindan ufuk acici, bilinc kazandirici bir kitap olacagini dusunuyorum. Rahmanin kullarindan istedigi Ahlak ve Karakter yapisini insa edebilmek adina mutlaka okumanizi oneriyorum.

to__jannah 
26 Ağu 15:02 · Kitabı okudu · 20 günde · Beğendi · Puan vermedi

MaşaEllah barakEllah diyorsunuz kitabı okuduğunuzda. Her İslam'ı tebliğ edenin, bu yola küçükte olsa adımını atanın 'mutlaka' okuması gereken bir kitap olduğu düşüncesindeyim. Kitabı okuduğunuzda 'altı yıllık' bir Daru'l-Erkam süreci ile karşılaşıyorsunuz ve bu aslında ilim öğrenmeye talib olan her şahsın önüne bir tekvînî nizam koyuyor. Kitap bizlere ciddi anlamada yol haritaları çiziyor ve "nereden başlasam?" adlı suallere gayet sağlam cevaplar veriyor. Gerek metod gerek ahlak olsun, bu konularda İslam'ın ilk muallim ve talebelerinden bizlere çok güzel örnekler sunuyor.
Şahsım adıma gerçekten istifade ettiğimi düşündüğüm bir kitap. Heyecanı kaçmasın, sizler de "okuyun" derim:)

Tolga Durak 
11 Kas 2014 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yıldırım'ın Mekki Sureler ve Mekki dönem için uzun yıllar boyunca yaptığı araştırmaları derlediği bir kitap. Araştırma sonuçlarının yanında kendi yorumlarını da yapan Üstad, harika bir kaynak ortaya koymuş. Tavsiyelerim arasında....

Kitaptan 3 Alıntı

'La ilahe' diyen biri; "ben ret ediyor, kabul etmiyorum; rububiyette, uluhiyette, sevgide, ümitte, rızıkta yani hayatın her alanında Allah'a ait olan bir hakkı, O'nunla paylaşmaya çalışan her ilahı, otoriteyi, ideolojiyi, kurumu reddediyorum." demiş oluyordu.

Böyle net bir biçimde imha edilen tüm sahte ilahların yerine;" 'illallah' sadece Allah'ı biliyor, onu tanıyor, ona iman ediyor ve onu hayatımın yegane sahibi ve mutlak idarecisi olarak kabul ediyorum." ikrarında bulunuyordu.

Nebevi Eğitim Modeli Darü'l Erkam, Muhammed Emin Yıldırım (Sayfa 99)Nebevi Eğitim Modeli Darü'l Erkam, Muhammed Emin Yıldırım (Sayfa 99)

Bir yapıda başarılı olabilmek için karşılıklı güven duygusunun istenilen düzeyde olması şarttır. Eğer orada bulunan insanlar birbirlerine hep; "Acaba işin içinde ne var? Acaba olayın iç yüzü nasıl?" gibi şüphelerle bakarlarsa orada ciddi bir başarının elde edilmesi imkansızdır.

Nebevi Eğitim Modeli Darü'l Erkam, Muhammed Emin Yıldırım (Sayfa 185)Nebevi Eğitim Modeli Darü'l Erkam, Muhammed Emin Yıldırım (Sayfa 185)
to__jannah 
 19 Ağu 16:17 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Geceleri kalkın, herkes uykudayken sizler uyanık olun! Çünkü sizler çok ağır bir yükümlülük ile karşı karşıyasınız. Risalet davası öyle ucuz bir dava değildir. Bu işin içerisinde sözlü ve fiili saldırılara uğramak var; evden, aştan, işten, eşten hatta candan olmak var. Bu kadar sıkıntılı hallerin üstesinden ancak iradesi güçlü ve iyi bir ruhi eğitimi almış olanlar gelebilir. Bunun için geceleri kalkın! Dava adamı gece yetişir. Gecenin ruhbanı olmazsanız, gündüzün fursanı/atlısı olmazsınız. Gecelerinizi ihya edemezseniz, gündüzlerinizi inşa edemezsiniz. O halde ey muhatap; "Kum/kalk! Kalk ki; kaldırabilesin, kalk ki; taşıyabilesin, kalk ki; risalet davasının, yani dağın taşın taşımaktan imtina ettiği bu ağır yükü omuzlayabilesin ve altında ezilmeyesin. Kalk ve yere sağlam bas! Ayakların, özellikle de sağ ayağın bir pergel gibi yerde sabit olsun; adeta çivilensin, çivin sağlam olsun. Ta ki, bu zorlu dava senin omuzlarında yükselsin ve hak ettiği noktaya ulaşabilsin."

Nebevi Eğitim Modeli Darü'l Erkam, Muhammed Emin Yıldırım (Sayfa 119 - Siyer yayınları)Nebevi Eğitim Modeli Darü'l Erkam, Muhammed Emin Yıldırım (Sayfa 119 - Siyer yayınları)