Nebevi Eğitim Modeli Darü'l Erkam (Vahyin İniş Sürecinde Şahsiyet Eğitimi)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2753
Gösterim
Adı:
Nebevi Eğitim Modeli Darü'l Erkam
Alt başlık:
Vahyin İniş Sürecinde Şahsiyet Eğitimi
Baskı tarihi:
Ocak 2011
Sayfa sayısı:
221
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054620067
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Siyer Yayınları
Baskılar:
Nebevi Eğitim Modeli Darü'l Erkam
Nebevi Eğitim Modeli Darü
Eğer bir ev imar etmeyi konuşuyorsa, eğer bir ev nasıl acaba insanlığı risaletin mesajı ile tanıştırabiliriz? Nasıl insanları koştukları cehennem ateşinden çevirebiliriz? Nasıl insanları kula kul olmaktan kurtarıp, Allaha kul etmeye vardırabiliriz?" diye inliyorsa bilin ki, o ev Erkam yürekli adamların evleridir. Bu evin silahları; Kur'an'dır, ilimdir, irfandır, hikmettir, kitaptır, kalemdir, seccadedir, gözyaşıdır, merhamettir, sevgidir, müsamahadır ve duadır. Bu ev adı ve yapısı ne olursa olsun DARÜ'L ERKAM'dır.

Eğer bir ev imha etmeyi konuşuyorsa, eğer bir ev: "Nasıl acaba hak ve hakikat adına mücadele veren şu sesi kısabiliriz? Nasıl insanların nezdinde itibar sağlayan şu adamların güvenlerini sarsabiliriz? Nasıl hakkın yükselen değerlerini alçaltıp, bize sorgusuz sualsiz akan muslukların devamını sağlayabiliriz? Nasıl ceplerimizi dolduran meşru yada gayri meşru ayrımı yapmadan elde ettiğimiz bu imkanları çoğaltabiliriz? diye kıvranıp duruyorsa bilin ki, o ev Ebu cehil ve Ebu Leheb ruhlarının yaşatıldığı evlerdir. Bu evin silahları; yalandır, iftiradır, şantajdır, kılıçtır, güçtür, nefrettir, öfkedir, hırstır, tamahkarlıktır, kanaatsizliktir, tahammülsüzlüktür ve kavgadır. Bu evin adı ve yapısı ne olursa olsun Darun-Nedvedir.
(Tanıtım Bülteninden)
221 syf.
Peygamber Efendimız neden eğitim yuvası olarak Erkam'ın evini seçmiştir... Erkam'ın evi gibi evler oluşturma çabasında olanlar için güzel ipuçları vardır. Tavsiye ederim
221 syf.
Usta bi kalemle islam ümmetinin kökü ve temeli olan Dârü-l Erkam’ı,burada risalet davasını omuzlayacak olan şahsiyetleri ve bu kişilerin yetişme aşamasını yazar gayet hoş bir üslupla bizlere aktarıyor.Okumanızı kesinlikle tavsiye ederim

Bir hadis-i şerifle kitabı şu şekilde bitiriyor;
“Ya öğrenen ol, ya öğreten ol, ya dinleyen ol, ya da onları sevenlerden ol; ama sakın beşincisi olma. Yoksa helak olursun.”
Ya Rabbi! Ya bizleri evlerini Hz Erkâm gibi risalet davasına adayanlardan eyle. Ya bizleri bu evlerde sahabe hasbiliği ile ilim talep eden talebelerden eyle. Ya bizleri bu talebelere hizmet eden bahçıvanlardan eyle. Ama sakın ha bizleri yan gelip yatan, sağa sola laf atan, gelip geçene çelme takanlardan eyleme. (Amin) (sy/208)
223 syf.
Herkese Merhabalar. Yazarı, bu sene Ramazan programı yapan Bekir Develi'nin YouTube kanalında Herkes İçin Siyer programıyla tanıdım. Bu programda Efendimiz'in hayatını anlatırken 7. bölümden itibaren birkaç bölüm Dârü'l- Erkam ve bu evin sahibi olan Erkam bin Ebi'l- Erkam (R.anh)'dan bahsetti. ( Programı merak edenler için link : https://www.youtube.com/...JspRnAKdRu__P7tR4g5c )

Darü'l Erkam nedir ? İşlevi nedir ? Bu ev niçin ve nasıl seçildi ? Bu ev ne kadar zaman kullanıldı ? Darü'l Erkam'a seçilen ilk 45 sahabe ve bunların özellikleri nelerdir ? gibi sorulara bu kitapta cevap veriyor.
Kitabın başlangıç kısmında Erkam bin Ebi'l- Erkam hakkında bilgiler verilmektedir.Daha sonra kitap dört bölüme ayrılıyor. Bu bölümler;

A- Darü'l Erkam'ın Seçilme Sebepleri ve Buraya Alınan Talebelerin Özellikleri,
B- Darü'l Erkam'ın Eğitim Usulü,
C- Kur'an'ın Nüzul Süreci ve Darü'l Erkam
D- Darü'l Erkam'ın Talebelerini Başarıya Ulaştıran 12 Temel Anahtar

Kitabı okurken belli bölümlerde YouTube programında konuşan yazarın söylediklerini dinliyor gibi hissettim.
Bu kitabı niye okumalıyız, payımıza ne hisse çıkarmalıyız diye soracak arkadaşlara kitabın 207. sayfasında olan şu cümle cevap olabilir : " Ya evlerimiz Darü'l Erkam olacak, orada yiğitler yetişecek, ya evlerimiz Dâru'n- Nedbe olacak Allah muhafaza etsin oradan adı Ahmet, Mehmet, Mustafa da olsa, Ebû Cehil ve Ebû Leheb zihniyetli adamlar yetişecektir. "

Kitabı şiddetle tavsiye ederim. İyi okumalar ,kitapla kalın.
221 syf.
·Beğendi·3/10
Kitap oncelikle tum ilahiyat ve din kulturu ogretmenligi bolumu ogrencilerinin kutuphanesinde olmasi gereken bir kitap. Dili akici ve aciktir. Kuranin nuzul surecine yakindan tanik olanlar hakkinda bilgiler var ilk islama giren kisilerin ozelliklerine de deginilmis bazi kavramlar ve bunlarin islamiyet oncesi ilr sonrssi arasindaki farklara yer verilmis oldukca yuzeysel detaya inmeyen bir kitap az cok o surec hakkinda bilgi sahibi oluyum diyen kisiler okuyabilir.
221 syf.
·10 günde·Puan vermedi
Güzel bir eğitim modeli.
Darü'l Erkam' da nübüvvetin ilk yıllarında uygulanan eğitim modelinin başarısına dem vuran kitap günümüz eğitim sistemine de göndermeler yapıyor.Ki gayet olağan bir durum bu. "Benim oğlum bina okur döner döner yine okur" minvalinde olan eğitim sistemimizde haklıca bir tespit.
Kitapta İslam'a giren ilk sahabiler, bu sahabilerin her açıdan çeşitliliği fakat iman noktasındaki hayreteşayan ortak heyecanları yer alıyor. Tabi mevzubahis Kur'an'ı anlama , eylemde bulunma noktasında en yetkin kişi olan Peygamber efendimiz hocalığında aldıkları eğitim. Eğitim için temel husus sevmektir. Severek yapılan işte başarıya ulaşmamak mümkün mü? Onlar Allah (c.c ) 'u sevdiler, rehberlerini sevdiler. Güvendiler, sorguladılar. Çünkü hakiki öğrenmede muhakeme yatar, ezber bilgi olmaz. (Ayetler bundan müstesna) İslami yaşayış hakkında ilk defa bilgi ediniyorlar takdir edersiniz ki muhakeme payı olmalı. Günlük yaşamdaki tüm öğrenim sürecine bu dahildir bence çünkü bizlerde birer " benim oğlum bina okur döner döner yine okur" konumunda sistemik bir eğitimin içinde hapsoluruz.

Öğrenmede en çok hak kıldığım şeylerse; süreklilik, tedricilik, emel, hedef,düş konularıydı. Öğrenmek sevgi işi olmalı çünkü. Eğer o sevgi olmasaydı Allah'ın izniyle Darü'l Erkam talebelerinde asırlar önce büyük fedakarlıkla birkaç kişi ile başlayan İslam hareketi tüm küreyi sarar mıydı?
yûسuf
yûسuf Nebevi Eğitim Modeli Darü'l Erkam'ı inceledi.
@Yusuftahir·10 Eyl 2019·Kitabı okumadı
Sözün güzelliği kısalığındadır.

Darü'l Erkam, Rasulullah Efendimiz'in (sav) Nübüvvetin gelişinden kısa bir müddet sonra teşkil ettiği, İslam'ın ilk eğitim yuvasıdır. Adını evin sahibi Erkam b. Ebi'l Erkam'dan alır lakin Sahabe Efendilerimiz bu yuvaya Daru'l İslam da demektedirler.

Mekke'de Darü'l Erkam'dan çok daha eski yıllarda kurulmuş bir meclis daha bulunur ki adı Daru'n Nedve'dir. Bu meclisin siyer kaynaklarımızda "Müşriklerin Meclisi" diye anılmasının sebebi, Nübüvvetten itibaren Rasulullah'a ve iman edenlere karşı şiddetli bir mücadeleye girişen Mekke'nin kalburüstü tabakasının çoğunlukla Daru'n Nedve'de teşkilatlanmış olmasıdır. Fakat esas itibariyle Daru'n Nedve'nin kuruluş tarihi Miladi 440. yıla yani Rasulullah'ın doğumundan 131 sene önceye dayanmaktadır.

Hocamız Muhammed Emin Yıldırım, bu iki meclisin Hz. Adem'in iki oğlu Habil ve Kabil'den beridir süregelen bir misyonu temsil ettiğini söyleyerek evlerimizi birer Darü'l Erkam yapabilmemiz adına bu eğitim yuvasını daha yakından tanımamızı istemektedir.

Eser'in birinci bölümü; "Darü'l Erkam'ın seçilme sebepleri, buraya alınan talebelerin özellikleri" ana başlığını taşır.

İkinci bölüm; "Darü'l Erkam'ın eğitim usulü"nü incelemektedir.

Kitabımızın üçüncü bölümüne "Kur'an'ın nüzul süreci ve Darü'l Erkam" adı verilmiştir

Dördüncü ve son bölüm ise "Darü'l Erkam'ın talebelerini başarıya ulaştıran 12 temel anahtar"ı sunarak, evlerimizi birer Erkam evi yapmanın kısa formülünü vermiştir.

İstifadeli okumalar dilerim.
221 syf.
·4 günde·Puan vermedi
“Ya Rabbi! Ya bizleri evlerini Hz.Erkam gibi risalet davasına adayanlardan eyle.Ya bizleri bu evlerde sahabe hasbiliği ile ilim talep eden talebelerden eyle.Ya bizleri bu talebelere hizmet eden bahçıvanlardan eyle.Ama sakın ha bizleri yan gelip yatan sağa sola laf atan,gelip geçene çelme takanlardan eyleme.âmin”

Kitap şiddetle tavsiye ettiğim bir kitaptır.Kuran ı Kerim i okumak anlamak yaşamak için bir ön hazırlık niteliğindedir.
221 syf.
·8 günde·Beğendi
Peygamber Efendimiz aleyhisselamın İslamı tebliğ sürecinde bir çok yönden destek gördüğü, İslamı gönüllere gençler vasıtası ile nakşettiği bir süreç. Kimler hangi şartlarda katıldı, nasıl bir talim terbiye usulü vardı ele alınmış bir kitap
221 syf.
·10/10
Günümüz eğitim sistemini masanın ortasına koymadan "neden olmuyor neden yapamıyoruz" diye hayıflandığımız bir gerçek. Sistem kökünden değişmedikçe buna devam edeceğiz sanırım. Bu noktaya parmak basan Yıldırım, bana göre akademik ama akademik eserler gibi ağır olmayan bir üslupla tebliğin ilk kahramanlarını anlatıyor ve Efendimizi bir muallim olarak ele alıyor. Üslubu, tarzı, naifliği ve mütevaziliğiyle okuduğum ilk eseriyle müthiş bir saygı ve sevgi kazandı Emin Hoca. Allah Razı olsun.. İstifadesini nasib etsin.
223 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
Her eğitimcinin ve İslam'a hizmet etmek isteyen Müslümanın okuması gereken bir kitap. Davet yolunun ilk yıllarında Efendimiz'in (s.a.v) nasıl bir yöntem izlediği örnekleriyle açıklanıyor. İyi okumalar.
Üzülüyorsunuz kavminiz iman etmedi diye ama üzülmeyin Nuh'a bakın, yüzyıllar süren mücadelesine ve suyu, denizi olmayan bir dağda tahtalara çivi çakıp gemi yapmasına..
Siz Nuh olup gemi yapın, suyu ise Allah'a bırakın..
Siz İbrahim olup ateşlere atlayın, atlarken de nasıl olsa son anda kurtulacağım diye değil, yandım diye atlayın, ateşin serin ve selamet olarak size yatak olabileceğini ise Allah'a bırakın.
Siz İsmail olup bıçağın altına kurban olmak için uzanın. Teslimiyetinize zarar vermeyin, gerisini ise Allah'a bırakın.
Sanki Allah, Erkam'ı, Resulü'nün yüreğindeki fırtınaları dindirmek için göndermişti. Efendimiz'in bittim dediği bir noktada adeta ilahî kudret, Erkam'ı göndererek, "sen bittinse biz yettik" diyordu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Nebevi Eğitim Modeli Darü'l Erkam
Alt başlık:
Vahyin İniş Sürecinde Şahsiyet Eğitimi
Baskı tarihi:
Ocak 2011
Sayfa sayısı:
221
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054620067
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Siyer Yayınları
Baskılar:
Nebevi Eğitim Modeli Darü'l Erkam
Nebevi Eğitim Modeli Darü
Eğer bir ev imar etmeyi konuşuyorsa, eğer bir ev nasıl acaba insanlığı risaletin mesajı ile tanıştırabiliriz? Nasıl insanları koştukları cehennem ateşinden çevirebiliriz? Nasıl insanları kula kul olmaktan kurtarıp, Allaha kul etmeye vardırabiliriz?" diye inliyorsa bilin ki, o ev Erkam yürekli adamların evleridir. Bu evin silahları; Kur'an'dır, ilimdir, irfandır, hikmettir, kitaptır, kalemdir, seccadedir, gözyaşıdır, merhamettir, sevgidir, müsamahadır ve duadır. Bu ev adı ve yapısı ne olursa olsun DARÜ'L ERKAM'dır.

Eğer bir ev imha etmeyi konuşuyorsa, eğer bir ev: "Nasıl acaba hak ve hakikat adına mücadele veren şu sesi kısabiliriz? Nasıl insanların nezdinde itibar sağlayan şu adamların güvenlerini sarsabiliriz? Nasıl hakkın yükselen değerlerini alçaltıp, bize sorgusuz sualsiz akan muslukların devamını sağlayabiliriz? Nasıl ceplerimizi dolduran meşru yada gayri meşru ayrımı yapmadan elde ettiğimiz bu imkanları çoğaltabiliriz? diye kıvranıp duruyorsa bilin ki, o ev Ebu cehil ve Ebu Leheb ruhlarının yaşatıldığı evlerdir. Bu evin silahları; yalandır, iftiradır, şantajdır, kılıçtır, güçtür, nefrettir, öfkedir, hırstır, tamahkarlıktır, kanaatsizliktir, tahammülsüzlüktür ve kavgadır. Bu evin adı ve yapısı ne olursa olsun Darun-Nedvedir.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 483 okur

  • Mergup
  • Muallime
  • Muhammed Süs
  • Merve
  • B.
  • Semih
  • Ayşe Nur
  • Tebliğ___
  • Hülasa Ayşe
  • Mücâhide hanım

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%20
14-17 Yaş
%10
18-24 Yaş
%20
25-34 Yaş
%40
35-44 Yaş
%10
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%56.7
Erkek
%43.3

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%49.6 (67)
9
%21.5 (29)
8
%11.1 (15)
7
%8.1 (11)
6
%0
5
%0.7 (1)
4
%0
3
%1.5 (2)
2
%0
1
%0