Hikem-i Ataiyye

9,7/10  (14 Oy) · 
33 okunma  · 
16 beğeni  · 
1.367 gösterim
Ameller cisimler gibidir. Ruhları ise içlerindeki ihlas sırrıdır. Varlığını gizlilik arazisine göm. Zira gömülmeden biten tahum tamamen olgunlaşmaz. Amelleri boş vakitlere havale etmen nefsinin bilgisizliğindendir. Hali seni uyandırmayan ve sözü seni Allah (c.c) teşvik etmeyen kişiyle arkadaşlık etme. Seni taate ehil kılması, taatine mükafat olarak yeter.

Ataullah İskenderi hazretlerinin önemli eseri Tasavvufî Hikmetler’in çevirisi yanında, bu hikmetli sözlerin açıklamalarını da içeren elinizdeki eser maneviyat yolcularının yolunu aydınlatmaya devam ediyor.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2009
 • Sayfa Sayısı:
  296
 • ISBN:
  6054491032
 • Çeviri:
  Yahya Pakiş - Süleyman Taş
 • Yayınevi:
  Semerkand Yayınları
 • Kitabın Türü:

Ataullah Iskenderi hazretlerinin marifet ve hakikat taliplerine değerli öğütler içeren. Essiz eser... El Hikem hakkinda mutasavviflar:"Namazda kur'an dan başka bir kitap okumak caiz olsaydi "HIKEM" olurdu. Demislerdir. Bir çok şerhi yapilan Hikemi Ataiyyenin en kapsamli Türkçe şerhi son dönem Osmanli alimlerinden kastamonu'lu Seyyid Hafiz Ahmed Mahir efendiye aittir. Aslina sadik kalinarak sadelestirilirmis eser bugunun hakikat taliplerine IRFANla inşa edilecek yeni bir hayatin anahtarlarini sunuyor. Bu kiymetli eseri okudum diyemiyorsunuz her an basucunuzda bulunurup surekli okuyorsunuz. Ve her defasinda baska baska perdeler aralaniyor. Daha farkli algiliyorsunuz. Kütüphanelerinizde/ gonul hanenizde mutlaka yer almali...

علم سیری / رمله : 
27 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ameller cisimler gibidir. Ruhları ise içlerindeki ihlas sırrıdır. Varlığını gizlilik arazisine göm. Zira gömülmeden biten tahum tamamen olgunlaşmaz. Amelleri boş vakitlere havale etmen nefsinin bilgisizliğindendir. Hali seni uyandırmayan ve sözü seni Allah (c.c) teşvik etmeyen kişiyle arkadaşlık etme. Seni taate ehil kılması, taatine mükafat olarak yeter.

Ataullah İskenderi hazretlerinin önemli eseri Tasavvufî Hikmetler’in çevirisi yanında, bu hikmetli sözlerin açıklamalarını da içeren elinizdeki eser maneviyat yolcularının yolunu aydınlatmaya devam ediyor.

Süleyman Yaşar 
03 Şub 15:48 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · 10/10 puan

Her cümlesinin (hikmetinin) size tokat gibi çarpması için ihlasla ve samimiyetle okunması gereken muazzam bir kitap. Herkese tavsiye etmediğim bir kitaptır çünkü içindeki derinlik ve manayı herkes kaldıramaz. Zamanı vardır, erkendir belki...

Zafer 
14 May 14:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mutasavvıflar bu kitabı överken: “Namazda Kuran’dan başka bir kitap okumak caiz olsaydı ‘Hikem’ okunurdu, buyurmuşlar...”

50’den fazla şerhe konu olduğu söylenen bu eser, 4 kez İngilizceye, 2 kez Fransızcaya, 1 kez İspanyolcaya çevrilmiş olup içinde mârifet ve hakîkate dâir pek çok ince nükte ihtiva etmekte.

Şerh edilmiş baskılarının daha çok faydaya vesile olacağının düşündüğümüz bu eserin yıllarca evvel sohbet tadında Radyo 15'te (artık Semerkand Radyo) Serdar Tuncer dili ile bir muhabbete konu olduğunu da not düşelim... Arzu edenler bu programlara "Yitik Hazine" isminden yola çıkarak ulaşabilir...

Hikmete dair merakı olanlar için tavsiye edilebilecek bir eser... Merakı olanlara duyurulur...

Saadet Karahan 
10 Oca 14:08 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · Puan vermedi

Hikem-i Ataiyye , Ataullah İskenderi 'nin marifet ve hakikat taliplerine tasavvufi öğütler içeren eşsiz bir yapıttır.Kısa başlıklar ve açıklamaları halinde düzenlenmiş 2016 basımı Kurtuba Kitap yayınlarından çıkmıştır. Son derece anlaşılır fakat ağdalı bir dil ile yazılmış olup, İskenderi'nin bütün tasavvuf anlayışını yansıttığı bir eserdir. Dünyevi işlerin aslında çok önemli olmadığını, Hak yolunda, güzel, ahlaklı, edepli olunması gerektiğini ve insanın dünyadaki varlık amacı Allah’ı tanımak olduğunu bize aktarmaktadır. Edebi sanatlara çok fazla rastlanılmaktadır. Kur’ân’ı Kerim ve hadis-i şeriflerden iktibas vardır. Yazarın özellikle tasvîrî anlatımlarda Kur’ân üslubundan ve hadis-i şeriflerden etkilendiği görülür. Kitap olarak Hikem’ de giriş gelişme ve sonuç bölümlerini içeren bir bütünlük yoktur.
Hikem’de yer alan paragraflar birbirinden bağımsız olup aralarında mantıksal bir bağlantı bulunmamaktadır. Yani peş peşe gelen paragrafların konuları birbirinden farklıdır. Biri diğerinin devamı niteliğinde değildir. Eserin geneline bakıldığında aynı konulardan bahseden paragraflar farklı yerlerde olsa da yazar bunları konularına göre tertip etmeye yönelmemiştir.

toprak 
08 Şub 2015 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı çok sakin ve sessiz bir ortamda aynı cümleleri, kelimeleri tekrar tekrar okuyarak anlayabiliriz. Dil olarak günümüz türkçesine göre ağır denilebilir.. Ama muhteşem bir kaynek eser diyebilirim

Emrullah İbrahimbaş 
04 Haz 2017 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

Daha henüz kitabın başlarında olmama rağmen çok etkileyici , tekrar tekrar okunup üzerinde tefekkür edilmesi gereken bir kitap. Içindeki hakikatleri anlayabilirsek çok rahat bir hayat sürebiliriz...

Kitaptan 90 Alıntı

Namütenâhi 
24 Ara 2017 · Beğendi · Puan vermedi

Yalnız gözler kör olmaz,lakin göğüslerdeki kalpler de kör olur (hakikati göremez).
(Hac 22/46)

Hikem-i Ataiyye, Ataullah İskenderi (Sayfa 47)Hikem-i Ataiyye, Ataullah İskenderi (Sayfa 47)
Zeynep Yıldırım 
17 Nis 19:06 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

21. Hikmet
ادفن وجودك في الأرض الخمول فما نبت مما لم يدفن لا يتم نتاجه
Varlığını bilinmezlik toprağına göm. Zira gömülmeyen şey meyve vermez.

Hikem-i Ataiyye, Ataullah İskenderiHikem-i Ataiyye, Ataullah İskenderi
Zeynep Yıldırım 
 11 Nis 18:19 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

70. Hikmet
خير ما تطلبه منه ما هو طالبه منك
Senin O'ndan istediğin şeylerin en hayırlısı, O'nun senden istediği şeydir.

Hikem-i Ataiyye, Ataullah İskenderiHikem-i Ataiyye, Ataullah İskenderi

“Gafil sabahladığında o gün ne yapacağını, akıllı ise Allah'ın kendisine ne yaptıracağını düşünür.”

Hikem-i Ataiyye, Ataullah İskenderi (Ribat yayınları)Hikem-i Ataiyye, Ataullah İskenderi (Ribat yayınları)
Zafer 
11 May 14:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

“İnsanlar seni iyi zannettikleri için methederler. Sen de nefsini en iyi bildiğin için onu kötüle.”

Hikem-i Ataiyye, Ataullah İskenderiHikem-i Ataiyye, Ataullah İskenderi
Zeynep Yıldırım 
14 Nis 11:46 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

1. Hikmet
من علامة الاعتماد على العمل نقصان الرجاء عند وجود الزلل
Günah anında ümidinin noksan olması, ameline güvenmenin alametindendir.

Hikem-i Ataiyye, Ataullah İskenderiHikem-i Ataiyye, Ataullah İskenderi
Namütenâhi 
24 Ara 2017 · Beğendi · Puan vermedi

Nefsinden razı olmayan bir cahille arkadaşlık etmen,nefsini beğenen bir âlimle arkadaşlık etmenden hayırlıdır.

Hikem-i Ataiyye, Ataullah İskenderi (Sayfa 46)Hikem-i Ataiyye, Ataullah İskenderi (Sayfa 46)
Zeynep Yıldırım 
10 Nis 12:17 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

12. Hikmet
ما نفع القلب شيء مثل عزلة يدخل بها ميدان فكرة
Kendisiyle tefekkür meydanına girilen uzlet gibi kalbe fayda veren bir şey yoktur.

Hikem-i Ataiyye, Ataullah İskenderiHikem-i Ataiyye, Ataullah İskenderi