Hikem-i Ataiyye

9,8/10  (12 Oy) · 
25 okunma  · 
12 beğeni  · 
1.191 gösterim
Ameller cisimler gibidir. Ruhları ise içlerindeki ihlas sırrıdır. Varlığını gizlilik arazisine göm. Zira gömülmeden biten tahum tamamen olgunlaşmaz. Amelleri boş vakitlere havale etmen nefsinin bilgisizliğindendir. Hali seni uyandırmayan ve sözü seni Allah (c.c) teşvik etmeyen kişiyle arkadaşlık etme. Seni taate ehil kılması, taatine mükafat olarak yeter.

Ataullah İskenderi hazretlerinin önemli eseri Tasavvufî Hikmetler’in çevirisi yanında, bu hikmetli sözlerin açıklamalarını da içeren elinizdeki eser maneviyat yolcularının yolunu aydınlatmaya devam ediyor.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2009
 • Sayfa Sayısı:
  296
 • ISBN:
  6054491032
 • Çeviri:
  Yahya Pakiş - Süleyman Taş
 • Yayınevi:
  Semerkand Yayınları
 • Kitabın Türü:

Ataullah Iskenderi hazretlerinin marifet ve hakikat taliplerine değerli öğütler içeren. Essiz eser... El Hikem hakkinda mutasavviflar:"Namazda kur'an dan başka bir kitap okumak caiz olsaydi "HIKEM" olurdu. Demislerdir. Bir çok şerhi yapilan Hikemi Ataiyyenin en kapsamli Türkçe şerhi son dönem Osmanli alimlerinden kastamonu'lu Seyyid Hafiz Ahmed Mahir efendiye aittir. Aslina sadik kalinarak sadelestirilirmis eser bugunun hakikat taliplerine IRFANla inşa edilecek yeni bir hayatin anahtarlarini sunuyor. Bu kiymetli eseri okudum diyemiyorsunuz her an basucunuzda bulunurup surekli okuyorsunuz. Ve her defasinda baska baska perdeler aralaniyor. Daha farkli algiliyorsunuz. Kütüphanelerinizde/ gonul hanenizde mutlaka yer almali...

علم سیری / رمله : 
27 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ameller cisimler gibidir. Ruhları ise içlerindeki ihlas sırrıdır. Varlığını gizlilik arazisine göm. Zira gömülmeden biten tahum tamamen olgunlaşmaz. Amelleri boş vakitlere havale etmen nefsinin bilgisizliğindendir. Hali seni uyandırmayan ve sözü seni Allah (c.c) teşvik etmeyen kişiyle arkadaşlık etme. Seni taate ehil kılması, taatine mükafat olarak yeter.

Ataullah İskenderi hazretlerinin önemli eseri Tasavvufî Hikmetler’in çevirisi yanında, bu hikmetli sözlerin açıklamalarını da içeren elinizdeki eser maneviyat yolcularının yolunu aydınlatmaya devam ediyor.

Süleyman Yaşar 
03 Şub 15:48 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · 10/10 puan

Her cümlesinin (hikmetinin) size tokat gibi çarpması için ihlasla ve samimiyetle okunması gereken muazzam bir kitap. Herkese tavsiye etmediğim bir kitaptır çünkü içindeki derinlik ve manayı herkes kaldıramaz. Zamanı vardır, erkendir belki...

Saadet Karahan 
10 Oca 14:08 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · Puan vermedi

Hikem-i Ataiyye , Ataullah İskenderi 'nin marifet ve hakikat taliplerine tasavvufi öğütler içeren eşsiz bir yapıttır.Kısa başlıklar ve açıklamaları halinde düzenlenmiş 2016 basımı Kurtuba Kitap yayınlarından çıkmıştır. Son derece anlaşılır fakat ağdalı bir dil ile yazılmış olup, İskenderi'nin bütün tasavvuf anlayışını yansıttığı bir eserdir. Dünyevi işlerin aslında çok önemli olmadığını, Hak yolunda, güzel, ahlaklı, edepli olunması gerektiğini ve insanın dünyadaki varlık amacı Allah’ı tanımak olduğunu bize aktarmaktadır. Edebi sanatlara çok fazla rastlanılmaktadır. Kur’ân’ı Kerim ve hadis-i şeriflerden iktibas vardır. Yazarın özellikle tasvîrî anlatımlarda Kur’ân üslubundan ve hadis-i şeriflerden etkilendiği görülür. Kitap olarak Hikem’ de giriş gelişme ve sonuç bölümlerini içeren bir bütünlük yoktur.
Hikem’de yer alan paragraflar birbirinden bağımsız olup aralarında mantıksal bir bağlantı bulunmamaktadır. Yani peş peşe gelen paragrafların konuları birbirinden farklıdır. Biri diğerinin devamı niteliğinde değildir. Eserin geneline bakıldığında aynı konulardan bahseden paragraflar farklı yerlerde olsa da yazar bunları konularına göre tertip etmeye yönelmemiştir.

toprak 
08 Şub 2015 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı çok sakin ve sessiz bir ortamda aynı cümleleri, kelimeleri tekrar tekrar okuyarak anlayabiliriz. Dil olarak günümüz türkçesine göre ağır denilebilir.. Ama muhteşem bir kaynek eser diyebilirim

Emrullah İbrahimbaş 
04 Haz 2017 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

Daha henüz kitabın başlarında olmama rağmen çok etkileyici , tekrar tekrar okunup üzerinde tefekkür edilmesi gereken bir kitap. Içindeki hakikatleri anlayabilirsek çok rahat bir hayat sürebiliriz...

Kitaptan 41 Alıntı

Namütenâhi 
24 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"İnsanın kalbinde ne varsa dışarıya o yansır."

Hikem-i Ataiyye, Ataullah İskenderi (Sayfa 40)Hikem-i Ataiyye, Ataullah İskenderi (Sayfa 40)
Namütenâhi 
24 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yalnız gözler kör olmaz,lakin göğüslerdeki kalpler de kör olur (hakikati göremez).
(Hac 22/46)

Hikem-i Ataiyye, Ataullah İskenderi (Sayfa 47)Hikem-i Ataiyye, Ataullah İskenderi (Sayfa 47)

Sözde hikmet çoktur. Birincisi kimden geliyorsa onun kalbinin kisvesini taşır.

*kisve: kılık kıyafet.

Hikem-i Ataiyye, Ataullah İskenderiHikem-i Ataiyye, Ataullah İskenderi

“Gafil sabahladığında o gün ne yapacağını, akıllı ise Allah'ın kendisine ne yaptıracağını düşünür.”

Hikem-i Ataiyye, Ataullah İskenderi (Ribat yayınları)Hikem-i Ataiyye, Ataullah İskenderi (Ribat yayınları)

Varlığını bilinmezlik toprağına göm. Gömülmeyen şey nâbit olmaz.

*nâbit: Ağaç ve nebat gibi yerden bitip büyüyen.

Hikem-i Ataiyye, Ataullah İskenderi (undefined)Hikem-i Ataiyye, Ataullah İskenderi (undefined)

"Allah katındaki değerini öğrenmek istiyorsan, Allah'ın seni ne ile meşgul ettiğine bak!.."


Atâullah İskenderî
(Rh.Aleyh)

Hikem-i Ataiyye, Ataullah İskenderiHikem-i Ataiyye, Ataullah İskenderi

"Ölüme ağlama!
Kalbine bak!
Hata ve isyan ile pişman,
ibadet ve şükür ile hemhâl değilsen,
zaten ölüsün!.."


Ataullah İskenderî hz.

Hikem-i Ataiyye, Ataullah İskenderiHikem-i Ataiyye, Ataullah İskenderi
5 /