Giriş Yap

Ataullah İskenderi

Yazar
9.4
847 Kişi
Tam adı
İbn Ataullah El-İskenderi
Unvan
İslam Alimi
Ölüm
1309
Yaşamı
İslam Tasavvuf Tarihinde ayrıcalıklı bir yere sahip bulunan, H. VII asrın sonlarında Mısır'da yetişen ve Şazeli Tarikatının üçüncü büyük şahsiyeti olan İbn Ataullah, "Hikem'ül Atâiyye" adlı eseriyle meşhurdur. Eserlerinde Tasavvufun en derin hakikatlerine temas etmekle beraber, bazı sûfilerin tartışmalara konu olan görüşlerine yer vermemiştir. Adı Ahmed olup İbn Ataullah lakabıyla tanınmıştır. Ebu Hasan-ı Şazeli (1197-1258) hazretlerinin halifesi Endülüslü Ebu Abbas-ı Mürsi'den ve daha sonra Yakut-i Arşi'den (Allah sırlarını yüceltsin) feyz almıştır. İbn Ataullah hazretleri 1309 (H.709) senesinde Mısır'da vefat etmiş olup kabr-i şerifi Karafe mezarlığındadır

İncelemeler

Tümünü Gör
112 syf.
·
16 günde
Sevgisi ve Merhameti Sonsuz ALLAH'ın Adıyla...
~ "İçlerinde (yalnız) kendi ismi anılsın diye Allah'ın yükseltilmelerine izin verdiği evlerde O'nun kudret ve yüceliğini sabah akşam dile getiren öyle kimseler vardır ki, bunları ne ticaret ne de kazanma hırsı Allah'ı anmaktan, namazda devamlı ve duyarlı olmaktan, arınmak için verilmesi gerekeni vermekten alıkoyabilir!" (Nûr, 24/36-37) Allah'ın Selâmı üzerinize olsun güzel insanlar, hiç bitmesin istediğim, bu yüzden ikinci okuyuşumu sizlerle ağır ağır ve sindire sindire yaptığım ve adı gibi nefsime ilaç gibi gelen bu güzide eserin incelemesiyle karşınızdayım... Öncelikle eserin yazarı Ataullah İskenderi tasavvufa sonradan giren bir üstad olması hasebiyle yeni başlayanlar için son derece ideal. Tespitleri ve nefisle mücadelede yol gösterici önerileri insanı sarsan ve kendine getiren türden. Eser başlıklar hâlinde, her başlığın içinde ayrı bir konu üzerinde durulmuş ve âyetler ışığında izlenmesi gereken yol ve bu yolda yapılması gerekenler üstâdın çarpıcı ifadeleriyle verilmiş. Okuyucuyu uykusundan uyandıran ve sarsarak kendine getiren ve nefsinin tuzaklarına karşı uyaran ve âdeta elinden tutup Rabbine götüren yolda eşlik eden bir hazine... Her birimiz yaşadığımız hayatta bazen düşüyoruz ve bize doğru yolu gösterecek birilerini arıyoruz ya işte yazar da onlardan biri, bizden biri yani çoğu zaman kendi nefsine hitap ederek bizleri uyarıyor, bu yollardan gitmeyin sonu pişmanlık diyor... Ömrümüzü gelip geçici heveslerle, başı zevk sonu hüsran olan işlerle geçirmek yerine, hem bu dünyada hem de Edebi Âlemde huzur ve saadete ermenin yolunun nefsine hâkim olmaktan geçtiğini bunun için nelere dikkat etmemiz ve hangi yollardan gitmemiz gerektiğini âyetler, hadisler ve misâllerle açıklayarak anlatıyor yazar hem de bazen bir arkadaş, bir dost bazen de bir öğretmen bir mürşid gibi... Sufi Kitap yayınlarının bu tasavvuf klasiklerinin her biri çok özel ve güzel hazırlanmış kısa ve öz, yol gösterici nitelikte eserler... Bu dünyanın acılarından bezenler ve hem bu dünyada hem âhirette ebedî huzur ve mutluluğu arayanlar için ilaç gibiler, ben tekrar okumaları yapıyorum sizlerle birlikte hem kendi nefsime hem de sizlerin nefislerine hitâben paylaşıyorum... Rabbim bu yolda nefsini arındıranlardan, dünyada da âhirette daimî huzur ve mutluluğu yakalayan kullarından olmayı bizlere nasip eylesin... Sevgiyle, muhabbetle ve Hakikât yolunda size ışık tutan eserlerle kalınız... "O'nun aşkına harcar, O'nun aşkına biriktirirler. Sadece ve sadece O'nun rızasını ararlar. Onlar güvenilir hazine bekçileridir, değerli âdil ve âlîcenap kullardır. Allah onları insanlara kulluktan kurtarmıştır." ~
·
11 yorumun tümünü gör
Reklam
112 syf.
·
4 günde
·
10/10 puan
Şeyh İle Baş Başa
Ataullah İskenderi
, tasavvufa sonradan girmiştir.Şazeli tarikatındandır. En büyük eseri
Hikem-i Ataiyye
dir.Öğütler içimize işler, kalbe dokunur. Bu kitabı okurken sizde şeyhin karşısında söz tokadı yiyormuş gibi hissedeceksiniz.Kitaptaki sözler ve örnekler çok sık ve anlamlıdır.İkna gücü yüksek bir kalemdir.
Gelin Tacı
, Fransızca çeviriden Türkçe ye kazandırılmış.Bunu öğrenince üzüldüm.Böyle bir Tasavvuf Klasiğini en azından Arapça dan alabilseydik keşke. Arapça versiyonu yani orjinalinde kitabın çok iyi şiirsel bir anlatımının olduğu belirtiliyor.Kitabın adı tarikatından alır.Allah'ın gelinleri derler kendilerine.İlk kullanan Beyazid-i Bestami hazretleridir. Kitapta peki bize nelerden bahseder yazar? : Tövbe ile başlar, Hz Muhammed(sav) a bağlılığın şartını anlatır,nefisle savaşmamız gerektiğini belirtir, zikir meclislerine girmemiz gerektiğini söyler, başkasından önce kendine bak der, günahların insanı alçalttığını söyler,asıl doğum günü Allah'ı(cc) tanıdığımız gün olduğunu ve onu bol bol zikretmemiz gerektiğini söyler,kini, gururu bırak der,kaybettiklerin için ağla der, olmuyorsa tekrar tekrar çabalamamızı söyler, rızka şükür etmemiz gerektiğini belirtir,velilerle dost olun der, iradeli ol der, az ye, az iç, yalnız kal der, en büyük nimetin haramı ve helali bilerek yaşamak olduğunu söyler, takvaya övülmek, şehvete ise yerilmek içindir der, nefsini kalbine teslim et der, gerçek rehberin azlığından bahseder, kaygının diğer dünya için olması gerektiğini söyler, kimseden sana fayda yok der, velilerle yanyana olanlarında kurtulamayacağını söyler, gıybetten uzak dur der, sadakayı aksatma der, cemaatle namazın hayırlı olduğunu söyler, asıl şanslılar fakirlerdir der, şehvetli kişiler ibadetten zevk almaz der, namazın tam bilinçle olması lazım der, tek sermayen dinindir der, gafleti ise cünüplüğe benzetir, gerçek cahil ben oldum diyendir ve başkalarının gazına gelendir der, en çok Allah(cc) den alimler korkar der, asıl şeref ve yücelik insandan beklememektir der, Ahiret i hiç unutmamızı söyler, akla nankörlük etme der, insanı Ahiretlik ve Dünyalık olarak ikiye ayırır. En iyi azık takvadır.(Bakara 2/197) Puanım tabiki 10.
·
2 yorumun tümünü gör
112 syf.
·
4 günde
·
Puan vermedi
"Gelin Tacı" uykusuzluğuma rağmen tek oturuşta okudum :) O kadar güzel, anlamlı ve etkileyiciydi.Zaman zaman düşündürüp bazen de çokça duygulandırdı ve fazlaca sorgulatıcıydı.Yaş sınırı olmamaksızın kadın erkek herkese tavsiye ediyorum bu kitabı.Çünkü hayatın gerçekleri, asıl olması gerekenler karşısında bizim yaşadığımız sahte, cahilce olan hayatlarımızı tokat gibi yüzümüze çarpıyor adeta.. Saatlerce üzerinde konuşubilecegim, gene kimseye vermeye kiyamacagim bir kitap :) Kısacası başta müslüman olduğum için ne kadar şanslı ve ne muazzam bir nimetin içinde olduğumu, daha nicelerini bana bir kez daha hatırlattı..
·
1 yorumun tümünü gör
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42