Fincanımda Cola Var

9,3/10  (3 Oy) · 
9 okunma  · 
4 beğeni  · 
629 gösterim
Kenarında lokumu, nakışlı fincanı, baştan çıkaran kokusu, 40 yıllık hatırı taşıyan lezzetiyle bizi tarif eden en doğru semboldü o... O; dostluktu, komşuluktu, paylaşmaktı, medenilikti… Zaman geçti… Biz değiştik… Kalabalık kentlerde, yüksek apartmanlarda yaşamayı seçtik… Yalnızlaştık... Medeni şehirlilerden, uygar kentlilere dönüşürken; bizliğimiz benliğe doğru yürüdü.

Bu kitabın sayfalarında, fincanlarımızda kahve olan dönemler var… Bu kitabın sayfalarında, bugün var… Bu kitabın sayfalarında, Prof. Dr. Sadettin Ökten'in bilge yaklaşımıyla geniş bir medeniyet sohbeti var. Kahvenizi unutmayın!
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  9786055902483
 • Yayınevi:
  Tuti Kitap
 • Kitabın Türü:
Zehra çelebi 
08 Oca 00:47 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Modernite ve teknoloji, insanın ihtiyaç sıralamasını alt-üst etti." Ben kimim sorusundan medeniyet tasavvuru başlar. Gerçekten biz kimiz?

Hafize Belemir 
09 Nis 14:08 · Kitabı okudu · Beğendi

Hep diyoruz Batı'nın teknolojisini alalım, ahlâkı onda kalsın... Peki gerçekten teknolojiyi veya felsefeyi ahlâkından koparabilir miyiz?
Ait olduğumuz medeniyet bize sadece görünen kalıpları vermez. Aynı zamanda düşünme tarzımızı, önceliklerimizi, çıkış noktamızı, varmak istediğimiz yeri de inceden inceye benliğimize işler. Dolayısıyla bir medeniyetten bir şey almak onun felsefesini, yaşam biçimini, duygu dünyasını, hayata bakışını almaktır... Fincana cola koymak, ancak bir kamufledir. Kola yine koladır, fincan hâlâ kahve içindir...

Sadettin Ökten Hoca birbirinden keyifli yazılarla bu 'almak'lar ve medeniyetler üzerine düşünmemiz için çeşit çeşit kapılar aralamış. O kapılardan geçmek isteyenlerin mutlaka seveceği güzel bir kitap.