Fincanımda Cola Var

9,0/10  (4 Oy) · 
13 okunma  · 
6 beğeni  · 
674 gösterim
Kenarında lokumu, nakışlı fincanı, baştan çıkaran kokusu, 40 yıllık hatırı taşıyan lezzetiyle bizi tarif eden en doğru semboldü o... O; dostluktu, komşuluktu, paylaşmaktı, medenilikti… Zaman geçti… Biz değiştik… Kalabalık kentlerde, yüksek apartmanlarda yaşamayı seçtik… Yalnızlaştık... Medeni şehirlilerden, uygar kentlilere dönüşürken; bizliğimiz benliğe doğru yürüdü.

Bu kitabın sayfalarında, fincanlarımızda kahve olan dönemler var… Bu kitabın sayfalarında, bugün var… Bu kitabın sayfalarında, Prof. Dr. Sadettin Ökten'in bilge yaklaşımıyla geniş bir medeniyet sohbeti var. Kahvenizi unutmayın!
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  9786055902483
 • Yayınevi:
  Tuti Kitap
 • Kitabın Türü:
Zehra çelebi 
08 Oca 00:47 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Modernite ve teknoloji, insanın ihtiyaç sıralamasını alt-üst etti." Ben kimim sorusundan medeniyet tasavvuru başlar. Gerçekten biz kimiz?

Hafize Belemir 
09 Nis 14:08 · Kitabı okudu · Beğendi

Hep diyoruz Batı'nın teknolojisini alalım, ahlâkı onda kalsın... Peki gerçekten teknolojiyi veya felsefeyi ahlâkından koparabilir miyiz?
Ait olduğumuz medeniyet bize sadece görünen kalıpları vermez. Aynı zamanda düşünme tarzımızı, önceliklerimizi, çıkış noktamızı, varmak istediğimiz yeri de inceden inceye benliğimize işler. Dolayısıyla bir medeniyetten bir şey almak onun felsefesini, yaşam biçimini, duygu dünyasını, hayata bakışını almaktır... Fincana cola koymak, ancak bir kamufledir. Kola yine koladır, fincan hâlâ kahve içindir...

Sadettin Ökten Hoca birbirinden keyifli yazılarla bu 'almak'lar ve medeniyetler üzerine düşünmemiz için çeşit çeşit kapılar aralamış. O kapılardan geçmek isteyenlerin mutlaka seveceği güzel bir kitap.

Kitaptan 11 Alıntı

Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
02 Ağu 09:53 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kapitalizm salim kafalı olunmasını istemediği için size hiç boş vakit bırakmaz. Çünkü bırakırsa siz kendinize gelir, bir şeylere ayılmaya başlarsınız. Bu sebeple size o salim vakti bırakmaz ve bütün toplumun iç güdülerine hitap ederek var olmaya çalışır. Tüketim böyle bir şey.

Fincanımda Cola Var, Sadettin Ökten (Sayfa 53 - Tutikitap)Fincanımda Cola Var, Sadettin Ökten (Sayfa 53 - Tutikitap)
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
02 Ağu 10:04 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Siz bir bir nesneyi üretmezseniz, o nesne size bir yerden gelir. Ya '' tekrar etmekten'' ya da '' taklit etmekten'' gelir. Ama gelen şeyin, yani bir başka seçmecinin seçtiği eserin ya da ürünün arkasında görmediğimiz, mündemiç (İçkin) bir değer vardır ve o değeri siz bilemezsiniz...
O değer, gelen şeye bağlıdır ve ondan ayrılması söz konusu değildir. ''Ürün-değer ilişkisi'', maddedeki gizli öz gibi bir şeydir.
Siz o nesneyi kullandıkça o değer ''Sizi'', yani önce ''Davranışınızı'', sonra da o davranışın arkasındaki size ait ''Değer hükmünü'' dönüştürür.
Neticesinde de '' Bu artık çok önemli değil, ne olacak ki '' dediğiniz an artık '' Bir tasavvurda sona erdiğinizi'' ilan edersiniz!

Fincanımda Cola Var, Sadettin Ökten (Sayfa 90 - Tutikitap)Fincanımda Cola Var, Sadettin Ökten (Sayfa 90 - Tutikitap)
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
02 Ağu 09:49 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Toplum, bir şehrin hem inşa edicisi hem de kullanıcısıdır. Ve işte medeniyet tasavvurunun hayata yansıması olan şehir de bir oyun gibidir ve toplum, bu oyunun hem oyun yazarı, hem aktörü hem de seyircisidir.

Fincanımda Cola Var, Sadettin Ökten (Sayfa 19 - tutikitap)Fincanımda Cola Var, Sadettin Ökten (Sayfa 19 - tutikitap)
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
02 Ağu 15:01 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Kalpler bir birinden uzaklaştıkça sesler yükselir, yaklaştıkça fısıltıya döner. Kavgada bağırmanın, sevgide fısıldamanın sebebi budur.''
Kapitalizm, kalplere hitap etme ilizyonuyla kendi sesinden başka bütün sesleri bastıran bir çığırtkan satıcı gibi hayatımızda var oldukça...
Diyaloglarımızın tonu, desibeli yükseldikçe...
Kendi sesimizden, kendi sözümüzden başkasına tahammül edemez hale geldikçe...
İrfani geleneğimizin ''Kalpten kalbe'' olan yollarını unutmaya hazır olmalıyız.

Fincanımda Cola Var, Sadettin Ökten (Sayfa 176 - Tutikitap)Fincanımda Cola Var, Sadettin Ökten (Sayfa 176 - Tutikitap)
Beyza Gündal 
04 Tem 13:24 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kapitalist dediğimiz zaman paradan para kazanmayı anlamak lazım. Çünkü kapital başka bir şeydir üretim sanayi başka bir şeydir. Sanayi sadece üretir, parayı kazanan kapitalisttir. Onun için endüstri yanında finans sektörü kurulmuştur.

Fincanımda Cola Var, Sadettin ÖktenFincanımda Cola Var, Sadettin Ökten
Beyza Gündal 
04 Tem 13:22 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Batıda katolik kilisesinin göçmesinden sonra kapitalizm ortaya çıktı. Türkiye'de ise tersi oldu. Batı merakından Kapitalizm insanların hoşuna gitti.

Fincanımda Cola Var, Sadettin ÖktenFincanımda Cola Var, Sadettin Ökten
Beyza Gündal 
04 Tem 13:20 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kapitalizm salim kafalı olunmasını istemediği için size hiç boş vakit bırakmaz. Çünkü bırakırsa siz kendinize gelir, bir şeylere ayılmaya başlarsınız.

Fincanımda Cola Var, Sadettin ÖktenFincanımda Cola Var, Sadettin Ökten
Şeyma Dinçkan 
13 Eyl 20:02 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Efendim." Diyorlar, "Apartmanda hiç komşuluk kalmadı, adamın annesi öldü, haberimiz olmuyor!"
Çok normal, apartman bireyselleşen bir toplumun ürettiği bir konut tarzıdır. Toplum önce bireyselleşmiştir, sonra apartman üretmiştir.

Fincanımda Cola Var, Sadettin Ökten (Sayfa 56 - tutikitap)Fincanımda Cola Var, Sadettin Ökten (Sayfa 56 - tutikitap)
Şeyma Dinçkan 
14 Eyl 23:34 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Modernite ve teknoloji, insanın ihtiyaç sıralamasını alt-üst etti. Kapitalizmle birlikte ihtiyaçların giderilmesine yönelik değil, isteklerin ve arzuların giderilmesine yönelik bir tarz ortaya çıktı. Arzular, ihtiyaç haline getirildi.

Fincanımda Cola Var, Sadettin Ökten (Sayfa 36 - tutikitap)Fincanımda Cola Var, Sadettin Ökten (Sayfa 36 - tutikitap)
Şeyma Dinçkan 
14 Eyl 23:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şu anki İstanbul'a baktığımız zaman, Türkiye'nin şehirlerine baktığımız zaman, bir medeniyet tasavvuru etrafında birleşen, mutabakat oluşturan ve bunu hayatına yansıtmak isteyen bir toplumsal irade yok.
Bu toplumsal irade olmadığı için Türkiye, kaosu yaşıyor şu anda.
Herkes bir tarafa doğru çekiyor...
Kim ağır basarsa, o eyleme hakim oluyor.

Fincanımda Cola Var, Sadettin Ökten (Sayfa 20 - tutikitap)Fincanımda Cola Var, Sadettin Ökten (Sayfa 20 - tutikitap)
2 /