Çanakkale Mahşeri

9,1/10  (42 Oy) · 
196 okunma  · 
32 beğeni  · 
3.177 gösterim
Türk milleti, beş kıtanın Çanakkale Boğazı'nın iki yakasına sıkışan kaderini yorgun omuzlarından beklenmeyen bir metanetle taşıdı. Dünya tarihinin en zorlu çarpışmaları, en kanlı boğuşmaları yaşandı. Müttefikler Osmanlı'nın "boğazına yapışarak savaşı bir an önce bitiremeyeceklerini anladılar. Birinci Cihan Harbi'ne kadar girdiği topraklardan çıkarılması mümkün olmayan Rus devleti, kâğıttan bir kaplan, mukavvadan bir dev haline geldi. Üzerinde güneş batmayan imparatorluğun ışıkları Çanakkale'nin boz kayaları tarafından emildi. "Çanakkale Mahşeri, Çanakkale romanlarının atası ve Çanakkale davasının günümüzdeki banisidir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2015
 • Sayfa Sayısı:
  535
 • ISBN:
  9789754372762
 • Yayınevi:
  Ötüken Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yonca YAVUZ AKÇAY 
03 Kas 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çanakkale sen nasıl bir yersin, sen nasıl bir destansın? Tek solukla okunup, kah ağlayıp kah meraklanacağınız bir mahşer kitabı. Ne zaman Çanakkale ile ilgili kitap görsem kayıtsız kalamam. Mehmed Niyazi ilk mermi ile başlattığı bu kitapta bütün cephelerin sonuna kadar en derin yerlerinden inceliyor.

Uğur Ukut 
26 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çanakkale deyince her adım bir öykü, bir kitap. Yeterki araştırılıp doğru bilgiler edinilsin. Tarihi gerçeklere dayanarak yazılan bu kitap gerçekten iyi ve yazarın anlatımı güzel. Okunursa faydası olur. Tavsiye ederim.

melek meriç bayburt 
27 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Çanakkale bir destandır benim için. Ne zaman Çannakkale ile ilgili bir kitap görsem hemen okumak isterim. Ancak bu kitabı okurken yaşanan olayları hissederek okudum. Kitap beni tarihin içine çekti.Anlatım tarzı ve duygu aktarımı güzel bir kitap.

Muhammet Çelik 
 20 Oca 2016 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 9/10 puan

Savaşla ilgili romanlar ya stratejik bir yerdeki direnişi, yahut da bir askerin yaşadıklarını anlatarak savaşın tamamı hakkında fikir verirler, daha çok da cephe gerisindeki acıları dile getirirler,

Mehmed Niyazi, bir yerin veya bir kişinin değil, Çanakkale Savaşı'nın romanını yazmıştır.

Roman ilk atılan mermiyle başlıyor, bütün cephelerinde sonuna kadar devam ediyor. Yazarımıza göre tarihî roman gerçeğe sadık kalmalıdır; ancak o atmosferi okuyucuya teneffüs ettirmek için malzeme kabilinden tarihe mal olmayacak kahramanlar kullanılabilir; ama Çanakkale'de o kadar çok kahraman var ki, buna da gerek duymamıştır.

Miski Amber 
14 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çanakkale "Ruhu"nu iliklerinize kadar hissettiren, savaş meydanında bir siperde olayları gözle görüyormuş hissini veren, en ufak mutluluklar ile gülümseten, en acı olaylar ile hüzünlendiren, anlatımındaki akıcılık ve sürükleyicilik ile bir başyapıt

Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dünyanın en kavi ordusuna karşı yokluklar içinde destan yazmış bir nesil vardı Çanakkale Cephesinde... Çünkü Çanakkale tarihte bir emsali olmayan cephedir. Evet, onlar destan yazmıştı ama biz bu destanın ne bir romanını yazabilmiş ne de filmini çekebilmiştik. Roman tamam; belgesel tamam; sıra filmde artık! Mehmed Niyazi öğrencilerimize gönül rahatlığıyla tavsiye edebileceğimiz bir eser koymuş ortaya... Gerçekten de savaşın romanını yazmış! Ben bu güzel kitaptan sonra iki farklı şiirin iki farklı bölümü dolandı dilime... birincisi; "ne kervan kaldı ne at, hepsi silinip gitti iyi insanlar iyi atlara binip gitti..." İkincisi ise; "Hem al bayrak oldun işte, hem bayrakta al oğul. Bağrındaki kurşunlarla çık Peygamber katına Ol mübarek avucun içine birer birer say oğul"

Suskun/ca 
05 Ağu 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İlk önce bu kitabı okudum sonra Çanakkale şehitliklerini ziyarete gittim..Gördüğüm her cephede savaş anları aklıma geldi..Tur rehberimizle savaşı istişare ederek yaptığım dolu dolu bir ziyaret oldu diyebilirim...Çanakkale'ye gitmeden önce bu kitabı mutlaka okuyun..

Hilal Yilmaz 
04 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Adı gibi gerçekten Çanakkale Mahşeri'ni bize yaşatan bir kitap. Bir solukta okudum ve çok etkilendim. Atalarımızın yaşadıklarını okudukça bu günümüze hayıflanmamak elde değil.

ilyas aydın 
01 Mar 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

tarih bilinci kazanmak ve kazandırmak için tavsiye edilebilecek bir kitap. mehmet niyazinin diğer kitaplarını okuyacağım. plevne- yemen ah yemen

Yasin Eren 
02 Oca 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Çanakkale ile ilgili gördüğüm her eseri okumaya çalışırım Bu kitapta o eserlerden biri. Okuduğum her eser mutlaka yeni birşeyler katıyor. Savaşı genel olarak değil tek askerin hayatını konu edinmiş, kahramanlıkları, savaşın acımasızlığını ve yaşanan sıkıntıları etkileyici bir anlatımla okura sunmuş.

2 /

Kitaptan 2 Alıntı