Muhammed Emin Yıldırım

Muhammed Emin Yıldırım

YazarDerleyen
9.5/10
2.789 Kişi
·
8,9bin
Okunma
·
1.623
Beğeni
·
28,9bin
Gösterim
Adı:
Muhammed Emin Yıldırım
Unvan:
Yazar
Doğum:
Horasan, Erzurum, Türkiye, 8 Mart 1973
Muhammed Emin Yıldırım, 8 Mart 1973 yılında Erzurum’un Horasan ilçesinde dünyaya gelmiştir. İlk, orta ve lise öğrenimini Erzurum'da tamamlayıp 1989 yılında İstanbul'a geldi.

Örgün eğitiminin yanında medreselerde Arapça ve Temel İslami İlimler alanlarında çeşitli dersler aldı.

M. Emin Yıldırım, 1999 yılından sonra 5 yıl Mısır’da İslami İlimler alanında çalışmalarda bulundu.

Muhammed Emin Yıldırım, Ekim 2010 yılında Siyer Vakfı’nı kurdu. Yıldırım, kuruluşunu 10 temel ilke üzerine oturttuğu Siyer Vakfı ile Hz. Muhammed’in (S.A.V) daha iyi bilinmesi, anlaşılması, tanınması, kavranması ve yaşanması için çalışmalarda bulunuyor.

Siyer alanında yapılan hizmetleri bir basamak daha yukarıya taşımak için Uluslararası Siyer Eğitim ve Araştırma Enstitüsünü kurdu.

Türkiye başta olmak üzere yurtiçi ve yurtdışında siyer ve sahabilere özel programlara konuşmacı olarak katıldı.

İhtisas alanı ile ilgili 200'ü aşkın TV ve Radyo programına katıldı ve sohbetleri yayınlandı.

Siyer Vakfı’nın, Siyer Dersleri, Siyer Mektebi, 82 İl 82 Sahabi, Samed Medresesi, Suffa Meclisleri, Âlemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması projelerine katkılarda bulundu.

Siyer Vakfı’nın 2020 yılını (Hicri 1441) “Aile Yılı” olarak ilan etmesiyle “En Büyük Nimet Aile” serlevhası altında halka açık konferanslarına devam etmektedir.

15 yıl olarak planlanan siyer derslerinin ikinci bölümü Sîret-i Enbiyâ dersleri başlığı altında 100 ders boyunca Hz. Âdem’den Hz. İsa’ya kadar gelen tüm peygamberlerin hayatlarını anlatmaktadır.

“Cennet Bizim Evimizde” programları ile aile kurumunu bilinçlendirici programlara konuşmacı olarak katıldı.

Muhammed Emin Yıldırım’ın bugüne kadar Siyer Yayınları’ndan çıkan 60’a yakın kitabı bulunmaktadır.

Siyer, Siyer Araştırmaları ve Siyer Çocuk dergilerinde yazıları yayımlandı.

Halen kurucusu olduğu Siyer Vakfı'nda ve çeşitli televizyon, radyo programlarında muhtelif başlıklarda sohbetleri devam etmektedir.

Muhammed Emin Yıldırım, Nezahat Hanım ile evli olup 3 çocuk babasıdır.
Evliliğin ibadet olmadığını söyleyebilecek birisi var mı?
Allah'ın emri ve Peygamberin (sas) kavlinden bahsediliyorsa orada ibadetten bahsediliyor demektir.
Muhammed Emin Yıldırım
Sayfa 15 - Siyer Yayınları
198 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Peygamberimiz (sav) kesinlikle mükemmel bir insandır ki çoğu insan da bunun farkında. Onunla (sav) ilgili kitaplar okumak çok güzel ama insan Onunla(sav) ilgili kitaplar okurken kendi hakkında paniğe kapılıp, yanlışlarının olup olmadığını, Ona (sav) komşu veya ona yakın bir derecede olabileceğininin bu ihtimal ile birlikte olamayacağının endişesine düşer. Şahsen bana böyle oldu. Belki de bu benim suçumdur. Belki de Peygamberimizi(sav) sahabe gibi sevmiyorumdur. İşte benim de bu kitabı okumadan önce sahabe gibi sevmenin ne olduğunu bilmediğim için, sahabe gibi sevmeye çaba göstermiyordum. Ama bu kitap bana bunu öğretti. Sahabe gibi sevmek; onun için herşeyini feda edebilmektir( anneni, babanı, kardeşini, çocuğunu, malını, mülkünü,canını...), onun yaptıklarını yapmaktır, onun yapma dediğini yapmamaktır, ondan gelenlere sahip çıkmaktır,onu tüm dünyaya duyurmaktır... Sahabe gibi sevmek ona komşu olmaya çalışmak, onu görmek için canını feda etmektir.
Evet sahabe gibi sevmek bunları ve nicelerini yapmaktır. Ama biz (ben de dahil olmak üzere) bunları yapabiliyormuyuz diye düşünmeliyiz. İşte bu kitap bana sevgiyi öğretti ve bana Peygamberimizi (sav) sevmek konusunda beni düşündürdü. Bu sayede umarım hepimiz "Sahabe Gibi Sevebiliriz. "
180 syf.
·60 günde·10/10
Muhammed Emin Yıldırım hocamızın Muhteşem Ahlâk derslerinin kitaplaştırılması noktasında okuyucularımızdan gelen yoğun talep üzerine ilk bu kitapla "Bismillah" dedik. Bu kitabın başlangıç kitabı olmasındaki ana etken bu yılı "Aile Yılı" olarak ilan etmemizdi. Bu yüzden serinin ikinci kitabı "Aile Ahlâkı", üçüncü kitabı da "Çocuk Yetiştirme Ahlâkı" olacaktı.
Bu kitap ilk editörlük çalışmamdı. Bu görev bana verildiğinde çok büyük bir heyecanla birlikte çok büyük de bir endişe taşıyordum. Bu konuda kitabın hikayesi uzun ama 5-6 ay üzerinde çalışıp gerek kaynaklar noktasında, gerek ilaveler veya çıkarmalar noktasında epey uğraştık.
İlk editöryal çalışmam olmasından dolayı her baskısında epey düzeltmeler yaptık. Kitap çıktığında Elhamdülillah yoğun bir ilgiyle karşılandı. Çok kısa bir sürede (7-8 ay) 4 baskı yaptı. Birkaç güne 5. baskısını göndereceğiz inşallah. Kitap hakkında tashihleriniz veya eleştirileriniz olursa mutlaka mesaj yoluyla bekleriz.
Bu noktada Muhteşem Ahlâk serisinden de biraz bilgi vermek isterim. Normalde seriyi 10 kitap olarak planlamıştık ama konuları daha derli ele alma noktasında 12 veya 13 kitap şeklinde çıkmasının daha uygun olacağına karar verdik. Allah nasip ederse 1 aya kadar serinin üçüncü kitabını yayımlamayı düşünüyoruz. Rabbimizin yardımıyla 1-2 yıla kadar da seriyi tamamlamayı planlıyoruz inşallah.
Eksik ve kusur bizden, başarı ise Rabbimizdendir... Dua ile...
144 syf.
Selâmun âleyküm ve rahmetullâhî ve berakâtühû ve mağfiretihî.
” قَالَ رَبِّ اشْرَحْ ل۪ي صَدْر۪يۙ وَيَسِّرْ ل۪ٓي اَمْر۪يۙ وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِنْ لِسَان۪يۙ يَفْقَهُوا قَوْل۪يۖ“
Mûsâ "Rabbim!" dedi, "Kalbime genişlik ver.
İşimi bana kolaylaştır. Dilimden düğümü çöz,
Ki sözümü iyi anlasınlar."

Risâlet Dâvâsı'nın altın kadını, Rasûlullâh Efendimiz'in, Nebiyy-i Muhterem'imimizin ﷺ gönlünün rızkı, ilk Müslüman insan, ilk Müslüman kadın, İslâm'ı ilk kabûl eden, Rasûlullâh Efendimiz'in arkasında namaz kılma şerefine eren, erkekleri bile kıskandıran kadın. Mü'mine'lerin örnek alması gereken kadın, evleneceklerin, evlenmiş olanların, evlenmek isteyenlerin müjdecisi ve yardımcısı, Cibrîl'in Allâh-u Zülcelâl'den selâm getirdiği, "Tahire" lâkâplı, Câhiliyye bataklığında altın gibi parlayan insan: HATİCETÜ'L-KÜBRA.

Kendisini bir ailede ne kadar fedakârlık olur, kadın nasıl davranmalıdır, en zor zamanlarda eşe nasıl yardımcı olunur, evlilik nasıl yapılır, bir eş nasıl sevilir sorularına cevap ve bir timsâl olarak okuruz.
Rasûlullâh'ın kendisini bir başka kadına daha eş kılamamasındaki sevgiyi okuruz. Nasıl sevilir onu okuruz. Nasıl itaât edilir, nasıl imân ve sevgi için her şeyden vazgeçilir onu okuruz. Keskin zekâ ile bataklıkların en beteri Câhiliyye devrinde harama bulaşmadan Muhammed ﷺ ile evlenmeye çalışması dâhi bu âhir zaman Muhammed ﷺ Ümmeti'ne ders niteliğindedir.

Hatice, putları ve Mekke dinini beğenmiyor, Allâh'ın bu dini (İbrahim'in Hanif dini) kemâla erdireceğine inanıyor, "RABBİM, BENİ BU SON PEYGAMBER'E YAKIN ET." diye dua ediyordu. O çamurlu günlerde altının duası nasıl reddedilir...

Şimdi, Efendimiz'in evliliğinin en gözdesini açıklamışken, birtakım kendini bilmez "şahsiyet"lerin Efendimiz'e nefis atfederek, çok evliliğini yalnızca cinselliğe indirgemelerine bir açıklık getirmek boynumun borcudur.
Rasûlullâh en genç, en delikanlı çağlarında bekârdır. Sonra Hatice ile tanışmıştır, O varken kimseyle evli değildir.
Hatice vefât ettikten sonra 2 sene dul kalır, evlenmesini teklif eden kadına
"Ben Hatice'mi nasıl unuturum!" demiştir. Bu yüzden kesinlikle ve kesinlikle sevdâsı, Âişe'ye açık açık söylediği gibi hanımların en hayırlısı Hatice'den başkası değildir.
İki sene sonra yine gencecik bir kadınla değil, dul ve çocuklu bir kadınla evlenmeyi tercih etmiştir. Çünkü evliliklerinin hepsinin Allâh'ın arzu ettiği ve hevâ ve heveslerinin esîrî olmadığı sebepleri vardır. Sonrasında da hep kendisinden yaşça büyük, dul ve çocuklu kadınlarla evlenmiştir. Tekrar tekrar söylediğim gibi, nefsinin izzeti ve şerefi için değil, Rabb öyle buyurduğu için evlenmiştir. Rasûlullâh kendisine "Beni al!" diyen kadınları bile elinin tersiyle iterek yalnızca Rabbimiz kiminle evlenmesini buyurduysa onunla evlenmiştir. 2+2 nasıl 4'se, en kâmil dinin inananlarına bir Peygamber'in kötü örnek olması akla mantığa sığar değildir.
Rasûlullâh Efendimiz'in ﷺ kimsenin savunulmasına ihtiyacı yoktur, fakat bir inanan olarak ağızlarından köpükler çıkartarak Efendimiz'i evliliklerinden vurmaya çalışanlara da eyvallah diyemem.

Rasûlullâh'ın her evliliği bir örnek teşkil eder Müslüman mahalleleri için. Dörtten fazlasının da örneklik teşkil etmesi gibi bir durum yoktur, çünkü Rabbimiz yalnızca Rasûlullâh'a bu emri vermiştir.

Hatice ve Muhammed İslâm inmeden önce de Hanif'ti. İbrahim'in dinine inanıyorlar, putları hakir görüyorlardı. Bu iki altın insanın birbiriyle evlenmesi kadar doğalı yoktur.

Daha anlatamadığım birçok bilginin bulunduğu bu kitabı okumak, Sahâbe'leri anlamaya hayatını adamaya karar vermiş ve örneklerini Allah ve Peygamber'lerinden bulsun insanlar diyerek teşvik etmiş Muhammed Emin Yıldırım Hoca'nın bu ilim ve maneviyat satırlarını okumak, her Şehâdet edenin üzerine borçtur.
Ben görevimi yaptım, Rabbim mükâfatını ve istifâdesini çoğaltsın.

“Şüphesiz Biz seni bir müjdeci ve bir uyarıcı olarak, hak (Kur'an) ile gönderdik. Sen cehennemin halkından sorumlu tutulmayacaksın.”
183 syf.
اِيَّاكَ نَعْبُدُ وَاِيَّاكَ نَسْتَع۪ينُۜ

" Yalnız sana ibadet eder ve yalnız senden yardım dileriz." namazlarda, başka yerlerde defaatle okuduğumuz bu âyet yaşantımızla doğrulanıyor mu gerçekten?

Unvan,şan, şöhret, mevki, makam soruyoruz. İzzet ve şerefi Allah'ta bilsek ,onun kapısına kul olmayı her şeyden aziz bilsek başka yerde arar mıyız? Ne kadar acı bir şey bu değil mi asıl varlık gayemiz " kul olmak" iken biz Allah'a yaraşır kul olmayı, insanın elde edebileceği en büyük izzet ve şerefin kullukta olduğunu unutmuşuz.

Muhammed Emin Yıldırım da bu unutmuşluğumuza bir darbe olarak " bu çağda Allah'a yaraşır kul nasıl olunur?" sorusunun cevabını Allah' a kul olmayı en güzel şekilde yaşamış , isimleri gibi yaşamlarıyla da "Abdullah" olmayı başarmış sekiz sahâbî efendimizin hayatı üzerinden kavramlarla aktarmıştır.

•Abdullah b. Me’sud ve Tevhid
•Abdullah b. Amr ve Ahlak
•Abdullah b. Ömer ve İbadet
•Abdullah b. Abbas ve İlim
•Abdullah b. Selâm ve Teslimiyet
•Abdullah b. Zübeyr ve Mücadele
•Abdullah b. Cahş ve Şehadet
•Abdullah b. Ca’fer ve Cömertlik.

Rabbim sahabî efendilerimizi hakkıyla tanıyabilmeyi, yollarını yol olarak edinebilmeyi , çağımızın Abdullah' ı olabilmeyi bizlere nasip etsin.

Muhammed Emin Hocanın tüm emeğine, gayretine , fedakarlığına ve davasına şahidiz. Asr-ı Saadet 'in atmosferini, iklimini hissettiren ,kul olma noktasında o güzel üslûbu ile kaleme aldığı istifade edilebilecek çok güzel bir eser .

Son sözümüzde şu dua olsun:
"Noksanlarımıza, eksikliklerimize , kusurlarımıza rağmen bizi kendine kul eyle ya Rabbi!
Abdullah kabul eyle ya Rabbi!"

Amin...
hiç.
hiç. Arslan Pençesi / Hamaset Kahramanı Sa'd b. Ebi Vakkas'ı inceledi.
166 syf.
·1 günde·10/10
Muhammed Emin Yıldırım Hoca’nın 5 kitaplık Sahabe İklimi serisinin sonuncusuydu. Serinin devam etmesini isterdim. Çok faydalı bilgiler yer alıyor. Uzun uzun yazıpta sayfa sayısı çok olsun diye insanı sıkacak kadar gereksiz detaylara girmemiş tamamen olması gerektiği gibi yazmış kitapları. 5 kitaplık seri 5 günde bitti. Serinin her bir kitabını elinize alıp ilk sayfalarını okuyunca son sayfayı okumadan bırakamıyorsunuz zaten. Tavsiye ederim.
180 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Merhabalar ;
Bu kitapta evlenen çiftlerin birbirine nasıl davranması gerektiğini anlatması yönüyle güzel . Ama asıl benim dikkatimi celbeden konu ; ailelerin olaylara nasıl yaklaşması ile alakalı idi. Her iki tarafda evlilik müessesine Sahabi iklimi ile yaklaşa zannediyorum dünya üzerinde boşanma oranları yarı yarıya inebilir. Bunun yanında düğün olaylarında şeytan çok fazla uğraşır insanla. Bu tür olumsuz durumlara mahal vermemek gerekiyor . Bunların yanında evlenecek kız kardeşlerimize anlayış telkin ediyor. Ve dahi erkeklere de aslında çok fazla görev düşüyor . Mehir konusundan ev idaresine tasarruftan kadın haklarına kadar hepsini ele almış yazar. Gerçekten baş ucu kitabı olacak niteliğinde herkese tavsiye ederim. Sevgiler
208 syf.
·Puan vermedi
Bismillah.
Kitap,muhteşem ahlak serisinin ikincisi.
Evlilik ahlakindan sonra geliyor.ve içerik olarak cennetin şubesi olarak değerlendirilen evler,anne babaya itaat,sıla i rahim gibi meselelerden oluşuyor.Toplum olarak kendimize çeki düzen vermemiz gerekiyorken bu kitabın bize Kuran ve sünnetten sonra yol gösterici mahiyyette olacağını düşünüyorum.
Iyi okumalar..

Yazarın biyografisi

Adı:
Muhammed Emin Yıldırım
Unvan:
Yazar
Doğum:
Horasan, Erzurum, Türkiye, 8 Mart 1973
Muhammed Emin Yıldırım, 8 Mart 1973 yılında Erzurum’un Horasan ilçesinde dünyaya gelmiştir. İlk, orta ve lise öğrenimini Erzurum'da tamamlayıp 1989 yılında İstanbul'a geldi.

Örgün eğitiminin yanında medreselerde Arapça ve Temel İslami İlimler alanlarında çeşitli dersler aldı.

M. Emin Yıldırım, 1999 yılından sonra 5 yıl Mısır’da İslami İlimler alanında çalışmalarda bulundu.

Muhammed Emin Yıldırım, Ekim 2010 yılında Siyer Vakfı’nı kurdu. Yıldırım, kuruluşunu 10 temel ilke üzerine oturttuğu Siyer Vakfı ile Hz. Muhammed’in (S.A.V) daha iyi bilinmesi, anlaşılması, tanınması, kavranması ve yaşanması için çalışmalarda bulunuyor.

Siyer alanında yapılan hizmetleri bir basamak daha yukarıya taşımak için Uluslararası Siyer Eğitim ve Araştırma Enstitüsünü kurdu.

Türkiye başta olmak üzere yurtiçi ve yurtdışında siyer ve sahabilere özel programlara konuşmacı olarak katıldı.

İhtisas alanı ile ilgili 200'ü aşkın TV ve Radyo programına katıldı ve sohbetleri yayınlandı.

Siyer Vakfı’nın, Siyer Dersleri, Siyer Mektebi, 82 İl 82 Sahabi, Samed Medresesi, Suffa Meclisleri, Âlemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması projelerine katkılarda bulundu.

Siyer Vakfı’nın 2020 yılını (Hicri 1441) “Aile Yılı” olarak ilan etmesiyle “En Büyük Nimet Aile” serlevhası altında halka açık konferanslarına devam etmektedir.

15 yıl olarak planlanan siyer derslerinin ikinci bölümü Sîret-i Enbiyâ dersleri başlığı altında 100 ders boyunca Hz. Âdem’den Hz. İsa’ya kadar gelen tüm peygamberlerin hayatlarını anlatmaktadır.

“Cennet Bizim Evimizde” programları ile aile kurumunu bilinçlendirici programlara konuşmacı olarak katıldı.

Muhammed Emin Yıldırım’ın bugüne kadar Siyer Yayınları’ndan çıkan 60’a yakın kitabı bulunmaktadır.

Siyer, Siyer Araştırmaları ve Siyer Çocuk dergilerinde yazıları yayımlandı.

Halen kurucusu olduğu Siyer Vakfı'nda ve çeşitli televizyon, radyo programlarında muhtelif başlıklarda sohbetleri devam etmektedir.

Muhammed Emin Yıldırım, Nezahat Hanım ile evli olup 3 çocuk babasıdır.

Yazar istatistikleri

  • 1.623 okur beğendi.
  • 8,9bin okur okudu.
  • 795 okur okuyor.
  • 5,3bin okur okuyacak.
  • 88 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları