1000Kitap Logosu
Muhammed Emin Yıldırım

Muhammed Emin Yıldırım

Yazar
Derleyen
BEĞEN
TAKİP ET
9.6
6,3bin Kişi
20,3bin
Okunma
2.756
Beğeni
43bin
Gösterim
Unvan
Yazar
Doğum
Horasan, Erzurum, Türkiye, 8 Mart 1973
Yaşamı
Muhammed Emin Yıldırım, 8 Mart 1973 yılında Erzurum’un Horasan ilçesinde dünyaya gelmiştir. İlk, orta ve lise öğrenimini Erzurum'da tamamlayıp 1989 yılında İstanbul'a geldi. Örgün eğitiminin yanında medreselerde Arapça ve Temel İslami İlimler alanlarında çeşitli dersler aldı. M. Emin Yıldırım, 1999 yılından sonra 5 yıl Mısır’da İslami İlimler alanında çalışmalarda bulundu. Muhammed Emin Yıldırım, Ekim 2010 yılında Siyer Vakfı’nı kurdu. Yıldırım, kuruluşunu 10 temel ilke üzerine oturttuğu Siyer Vakfı ile Hz. Muhammed’in (S.A.V) daha iyi bilinmesi, anlaşılması, tanınması, kavranması ve yaşanması için çalışmalarda bulunuyor. Siyer alanında yapılan hizmetleri bir basamak daha yukarıya taşımak için Uluslararası Siyer Eğitim ve Araştırma Enstitüsünü kurdu. Türkiye başta olmak üzere yurtiçi ve yurtdışında siyer ve sahabilere özel programlara konuşmacı olarak katıldı. İhtisas alanı ile ilgili 200'ü aşkın TV ve Radyo programına katıldı ve sohbetleri yayınlandı. Siyer Vakfı’nın, Siyer Dersleri, Siyer Mektebi, 82 İl 82 Sahabi, Samed Medresesi, Suffa Meclisleri, Âlemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması projelerine katkılarda bulundu. Siyer Vakfı’nın 2020 yılını (Hicri 1441) “Aile Yılı” olarak ilan etmesiyle “En Büyük Nimet Aile” serlevhası altında halka açık konferanslarına devam etmektedir. 15 yıl olarak planlanan siyer derslerinin ikinci bölümü Sîret-i Enbiyâ dersleri başlığı altında 100 ders boyunca Hz. Âdem’den Hz. İsa’ya kadar gelen tüm peygamberlerin hayatlarını anlatmaktadır. “Cennet Bizim Evimizde” programları ile aile kurumunu bilinçlendirici programlara konuşmacı olarak katıldı. Muhammed Emin Yıldırım’ın bugüne kadar Siyer Yayınları’ndan çıkan 60’a yakın kitabı bulunmaktadır. Siyer, Siyer Araştırmaları ve Siyer Çocuk dergilerinde yazıları yayımlandı. Halen kurucusu olduğu Siyer Vakfı'nda ve çeşitli televizyon, radyo programlarında muhtelif başlıklarda sohbetleri devam etmektedir. Muhammed Emin Yıldırım, Nezahat Hanım ile evli olup 3 çocuk babasıdır.
Evlilik Ahlakı
OKUYACAKLARIMA EKLE
Efendimiz'i Sahabe Gibi Sevmek
OKUYACAKLARIMA EKLE
Hz. Hatice (Radiyallahu Anha)
OKUYACAKLARIMA EKLE
Abdullah Olmak
OKUYACAKLARIMA EKLE
Aile Ahlakı
OKUYACAKLARIMA EKLE
Herkes İçin Siyer
OKUYACAKLARIMA EKLE
Efendimiz'in Havarisi ve İhlas
OKUYACAKLARIMA EKLE
Çocuk Yetiştirme Ahlakı
OKUYACAKLARIMA EKLE
Emre Bulut
Evlilik Ahlakı'ı inceledi.
180 syf.
·
10 günde
·
10/10 puan
Evlilikle Ilgili Bilinmesi Gerekenler
Daha önce Muhammed Emin Yıldırım ın 2 kitabını okumuştum.Siyer konusunda uzman biri denilebilir.Bu kitabı da harika idi.Neden çok fazla satmamış dedim hatta.Herkes okumalı kitabı.Evlilik öncesi, sonrası dönem olmasının sizin hayatınız açısından bir önemi yok okumak için bence.Daha fazla satmalı herkes öğrenmeli.Malum dönemimizde evlilikler sağlam değil, dünyalık zevkler arttı.Mukayaseler arttı.Kötü ortamı bırak, iyi ortam kalmadı denilecek kadar az.Şeytana gerek bile kalmadı. Kitapta peki nelerden bahsediyor?Kitap, bize evliliğin Allah ın emrinin ve peygamberin sünnetinin olduğunu söyleyerek yani kutsal bir müessese olduğunu belirterek başlıyor.Evliliğin bir ibadet şekli olduğunu ve bekar bir şekilde ölmemek gerektiğini bizlere söylüyor.Tabi her konu ile ilgili hadis, ayet gibi sağlamlaştırıcı kaynaklara başvuruyor.Evliliğin bir nimet olduğu ve şükür edilmesi gerektiğinden bahsediyor.Hz Aişe(ra) annemizin evliliğin dinimizin yarısı olduğundan bahsediyor.Ayrıca evliliğinde diğer sınavlardan hiçbir farkı olmayan bir imtihan olduğunu bizlere söylüyor ve sabırlı olmamız gerektiğini bizlere belirtiyor.Hamile kalmak, çocuk doğurmak ve emzirmenin bir kadın için büyük bir sevap olduğundan bahsediyor. Nikahta keramet vardır muhabbetine ilerleyen yerde giren yazar, nikahla ilgili bilinmesi gerekenlerin asalet, bereket, muhabbet,kuvvet,sünnet olduğunun bilinmesi olduğunu belirtiyor. Evliliklerde denklik konusunun öneminden bahsediyor.Bu konuda denkliklerin dinde, dindarlıkta ve durumda eşitliğin olması gerektiğini belirtiyor. Şehvetin karşılıklı olarak eşlerde sevap olduğu ve şehvetin ölmesi durumunda ise boşanmanın daha hayırlı olduğundan bahsediyor yazar. Evlilikte rıza olmalı diyor.Yani zorla evlendirme olmamalı diyor.Bunun sünnette karşılığının olmadığını söylüyor.Evliliğe aracı olmanın ise güzel bir şey olduğundan bahsediyor yazar. Hayırlı bir evlilik için eşin dindarlığına bakılması gerektiğini söylüyor. Sünnete uygun düğün nasıl olur? Gelin,damat ve kaynanaya düşen bakış açısı nedir? Salih ya da saliha eş nasıl olur? Evlilikle ilgili alınması gereken mesajlar nelerdir? ve Kaderimizde evlilik yazar mı yoksa irade midir? SSorularıyl kitap sona eriyor. Konusunda Tatmin edici idi.Herkes okusun.Puanım 10.
Evlilik Ahlakı
Okuyacaklarıma Ekle
1
359
Şeyma
Efendimiz'in Havarisi ve İhlas'ı inceledi.
142 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
❝Her peygamberin havarileri vardır. Benim de havarim Zübeyr'dir.❞ (Buhari, Fezailu'l-Ashab,13; Müslim, Fezailu's-Sahabe,6; Tirmizî, Menakıb, 82.) Hz.Ebubekir(r.a)'in vesilesi ile "La İlahe İllallah Muhammedün Resulullah" sözünü söyleyerek iman edenlerin beşincisi. Yiğit bir ananın, "Hz.Safiye"nin oğlu. Hz.Hamza (dayı)'nın ve Hz.Hatice (hala)'nin yeğeni. Efendimizin hanımı Hz.Aişe validemizin kardeşi, Hz.Esma ile olan izdivacından ötürü efendimizin bacanağıdır. Efendimizin lisanı ile cennetle müjdelenen on kişiden "Aşere-i Mübeşşere"den biridir. "İslam uğruna çekilmiş ilk kılıç" ünvanına sahip bir yiğittir. Zübeyr bin Avvam, Hendek Gazvesi'nde hem Efendimize ﷺ Havari olma şerefini elde etmiş, hem de Efendimiz ﷺ hayatı boyunca sadece iki kişi için kullandığı: "Anam babam sana feda olsun" iltifatının muhatabı olmuştur. Rabbimiz bizlere ihlas ve aşktan hakkınca nasiplenenlerden eylesin. Rabbimiz bu çorak toprakları ve zamanları Zübeyrlerden, Zübeyrleşen iman insanlarından mahrum etmesin. Bizleri de Zübeyr bin Avvam gibi ihlas ve aşk insanları eylesin.Amin.
Efendimiz'in Havarisi ve İhlas
Okuyacaklarıma Ekle
119