Aile Ahlakı (Muhteşem Ahlak Serisi 2)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.985
Gösterim
Adı:
Aile Ahlakı
Alt başlık:
Muhteşem Ahlak Serisi 2
Baskı tarihi:
Ekim 2019
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057689153
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Siyer Yayınları
Aile; toplumun temel taşı, hayatın dengesi, ayakta kalabilmenin en önemli vesilesi, ağır bir yük olan kulluk vazifesinin paylaşılması, nesillerin devamiyetinin sebebi, huzurun temini, gelen her türlü saldırılara karşı giyilen bir zırh, inanan insanların yüreğindeki en büyük hasret olan cennetin dünyadaki bir yansıması...

Üzülerek şahit olduğumuz bir hakikat var ki evlilik ve arkasından kurulan en önemli kurum olan aile, her geçen gün biraz daha itibarsızlaştırılmaktadır. Ya evlilik hayatın çok sonralarına itilen bir hale dönüşmekte ya da evlilik gerçekleşip aile kurulmuşsa da bu büyük nimetin şükrü, gereği oranında eda edilememekte, çok basit ve değersiz şeylere feda edilmektedir.

Bu çalışmamızda aile ahlâkı ile alakalı konuları bir araya getirerek bu mühim yaramıza biraz olsun merhem olması için bir gayret sergiledik. Aileyi oluşturan tüm tarafları Kur'ân ve sünnet rehberliğinde yansıtmaya çalıştık. Umuyoruz ki bu çalışmamız, toplumun temel taşı olan ailenin hem kurulmasına hem de korunmasına küçük de olsa bir katkı sağlamasıdır.
208 syf.
·124 günde·10/10 puan
Muhteşem Ahlâk serisinin 2. kitabı. Yine 5-6 aylık uzun bir editöryal süreçten geçti. Kitabın birkaç cümleyle özeti şu olsa gerek: "Aile ahlâkını kuşandığımızda evimiz; dünyadaki cennet bahçelerinden bir bahçeye, aile ahlâkının farkında olmadığımız sürece de cehennem çukurlarından bir çukura dönüşecektir. Dolayısıyla bir müminin dünyadaki cenneti, ailesidir." Bu arada Muhteşem Ahlâk serisinin kitaplaştırılması serüveninin başlaması üzerinden neredeyse bir yıl geçmiş. Serinin işleyiş süreci hakkında da ufak bir bilgi vereyim. Kitap, sadece okunup redakte sürecinden geçmiyor. Bu seride hocanın yazmış olduğu notlarla birlikte derste kullandığı cümleleri birleştirerek bir kitap ortaya koymak gerekiyordu. Aslında kitapların uzun bir solukta hazırlanmasının cevabı da burada yatıyor olsa gerek. Yarım yıl içerisinde 10 kitap çıkarabilme hayalini kurarken 1 yılda ancak 2 kitap çıkabildi. Bazı yerler konu bütünlüğü çerçevesinde baştan yazılıyordu. Bazı yerler olduğu gibi çıkarılıyordu. Hocanın çok yüzeysel geçtiği yerlere eklemeler yapılıyordu. Bazı yerlere kaynak eklenmesi gerekiyordu. Yazım ve imla birliğini sağlamak için kuralları oturtmak gerekiyordu. Bu yüzden uzun soluklu bir taslak da hazırlamıştık. Velhasıl daha yolun az bir miktarını kat edebildik. Şu an Çocuk Yetiştirme Ahlâkı’na başlayalı hemen hemen 5-6 ay oldu. Yolun yarısından çoğunu geçebildik hamdolsun. İnşallah çok yakında tamamlamayı düşünüyoruz.
Dualarınızla seriyi tam olarak görmeyi Rabbim nasip eder inşallah hepimize :)
208 syf.
·Puan vermedi
Bismillah.
Kitap,muhteşem ahlak serisinin ikincisi.
Evlilik ahlakindan sonra geliyor.ve içerik olarak cennetin şubesi olarak değerlendirilen evler,anne babaya itaat,sıla i rahim gibi meselelerden oluşuyor.Toplum olarak kendimize çeki düzen vermemiz gerekiyorken bu kitabın bize Kuran ve sünnetten sonra yol gösterici mahiyyette olacağını düşünüyorum.
Iyi okumalar..
208 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10 puan
Aile çok kapsamli ve sorumlulukları çok olan bir kurum. Kitabı okuduktan sonra şunu bir kez daha anladım ki bir insan Allah'ın rızanını kazanmayı diliyorsa ailesi ile münasebetlerini iyi tutmalı. Tabii ki bunun çok zor olduğu da aşikâr. "Akraba akrep gibidir" deyimi de bunu destekler nitelikte. Fakat bende bu konudan musdarip biri olarak şunu anladım ki bu bizim uzaklığımıza ve akrabamıza kin beslememize mazeret olmamalı. Mesafeli olmak bununla aynı şey değil. Mesafemizi koruyup iyi olmak tercihimiz olmalı inşaAllah. Ahlak serisinin ikinci kitabıydı. Herkese tavsiye ederim.
165 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Muhteşem Ahlak Serisi

࿐AİLE AHLAKI ࿐

❀İnsanın dünyadaki cenneti nerededir?
❀Cennet esintisini duyacağı mekanı nasıl elde edebilir?
İşte bu minvalde Kur'an ve sünnet ışığında çareler üretiyor ve yol gösteriyor değerli Muhammed Emin Yıldırım Hocamız.
❀Muhteşem Ahlak serisinin 2. Kitabı olan Aile Ahlakı kitabımızdaki konu başlıkları ;

࿐ Aile Ahlâkı;࿐
✦Dünyadaki Cennet:Aile,
✦ Şubesi Evler,
✦İbret Alınacak Evler,
✦Evden Cennete Uzanan Köprü: Anne,
✦Kur'ân ve Sünnet Çerçevesinde Anne,
✦Hakkı Ödenmeyecek Bir Hazine: Baba,
✦Anne Babaya İhsan mı İtaat mi?
✦Rahmân'dan Bir Bağ: Sıla-i Rahim,
✦Akrabayla Münasebette Peygamber Örnekliği
başlıklar Kur'ân ve sünnet rehberliğinde ashabın hayatından örneklerle ele alınmış.

❀Mümkün olsa tüm evlenecek kardeşlerime hediye ederim bu kitabı da
Tabi evli kardeşlerime de bir muhasebe imkanı sağlayacak kitabı bay-bayan tüm aile fertlerinin okumasını tavsiye ederim .

#alintilar

❀Birileri onu doğru yoldan saptıracak diye çocukları kavanozun içerisine koyuyor, irtibatı sınırlandırıyoruz. Biliyoruz ki o kavanozdan çıktığı anda kayacak. Neden çocuklarımız etkileyen değil de etkilenen taraf oluyor? Niye bu konuda sıkıntımız var? "

❀Aile Hayatın Dengesidir...
Aile yoksa denge yok. Bugün insanlık bozulduysa ümmeti Muhammed (s.a.v) bozulduğu için ümmeti Muhammed (s.a.v) bozulduysa aileler bozulduğu için... Çünkü dengeleri sarstık biz..

Aile toplumun temel taşıdır.
Çektiğiniz zaman o temel taşı koca bir bina yıkarsınız

❀"Aile ahlâkını kuşandığımızda evimiz; dünyadaki cennet bahçelerinden bir bahçeye, aile ahlâkının farkında olmadığımız sürece de cehennem çukurlarından bir çukura dönüşecektir. Dolayısıyla bir müminin dünyadaki cenneti, ailesidir.".
208 syf.
İnsanın dünyadaki cenneti nerededir?
Cennet esintisini duyacağı mekanı nasıl elde edebilir?
Sorularına cevap veren bir kitaptı. Lezzetliydi.
Daha bitmedi.
Hangi evler Cennet şubesini temsil ediyor, hangi evler ibret alınacak nazarda örneklerle sunulmuş.
En önemli konulardan biri Cennete uzanan köprümüz yani anneciğimizin Allah nazarındaki yeri, kıymeti, değeri zikredilmiş.
Annemize ve babamıza itaatimiz nasıl olmalı? Hayatımızdaki sıla-i rahim bağının önemine nedir nasıl olmalıdır buna yer verilmiş.
Kitabın içeriği dolu dolu ve örneklerle akıcı bir şekilde aktarılmış. Tadı damağınızda kalacak bir eser. Tüm Ümmet-i Muhammedin evlatlarına okumasını tavsiye ederim.
İstifadeli olsun.
208 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10 puan
Yine ve yine mest olduğum bir kitap.
Çok güncel bir şekilde konuyu ele almış hocamız.
Oldukça istifadeli oldu hamdolsun.
Başucu kitabı niteliğinde kanaatimce.
Aile müessesesi asrımızın en önemli hususlarının başında geliyor.
Konuyu sistemli bir şekilde ele almış, çok açık, net ve kolay anlaşılır bir şekilde anlatmış Hocamız.
Tüm kardeşlerime tavsiye ediyorum.
Muhakkak okuyun ve okutun.
208 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10 puan
Muhteşem Ahlak serisinin ikinci kitabı olan Aile Ahlâkı' İsminden de anlaşılacağı üzere aile kavramı üzerinde duruyor kitabımız. Aile kurmanın önemine "Ha bir devlet kurmuşsunuz, ha bir aile kurmuşsunuz.. İslâm nazarında ikisi arasında bir fark yoktur." diyerek dikkat çekiyor. Hani hep İslâm Devleti kurulsun diyor bunun özlemini çekiyoruz ya, anlıyoruz ki o devlet evvelâ evlerde kurulmalı. Evvelâ evler İslâm nizamına uygun olmalı. Bunu da ancak Rabbimizin âileye yüklediği kıymeti öğrendiğimizde kavrıyoruz. Kitap bu hususu çok güzel bir şekilde açıklıyor. 'Dünyadaki Cennet Aile' başlığı altında bizlere dünyada cennet arayışına girmememizi öğütlerken, Efendimiz(aleyhisselâm)'ın "Salih veya saliha bir eş, salih ve saliha evlatlar, dünyadaki cennetlerdir." müjdesiyle dünyada da cennetin kokusunu duyabileceğimiz yerlerin olduğuna işaret ediyor. SubhânAllah, ne güzel bir müjde.. 'Cennetin Şubesi Evler' başlığı altında evimizi cennet bahçesine çevirebilmemiz için; Namaz, Kuran-Sünnet, teslimiyet ve vefa ile donanmamız gerektiğini anlatıyor. Peygamberlerin evlerine işaret ederek bizlere örnek ve ibret almamız gereken noktaları gösteriyor. İslâm'da anne ve baba hakkına, sıla-i rahim'in önemine Kuran ve Sünnet ışığında dikkat geçiyor. Oldukça dolu dolu bir kitap. Okumanızı tüm samimiyetimle isterim Rabbim hocamızdan ve emeği geçen herkesten razı olsun. Bizlere de öğrendiklerimizle amel edebilmeyi nasip eylesin. . .
208 syf.
·Puan vermedi
Muhammed Emin Yıldırım hocamızın hemen hemen tüm kitaplarını okudum ve İslamiyetin ilk yıllarındaki sıcaklığı her daim hissettim. Bu kitabını da çok beğenerek okudum ve her müslüman kadının kesinlikle okuması gerektiğini düşündüğümü belirtmek isterim. Evlilik Ahlakı kitabıyla evlilik yolundaki detayları verirken burada ise anne ve babamıza karşı tavrımız;aile içi münasabetler ve Peygamberimizin hayatından kesitlerle bize sunmuştur. Sahabe-i Kiramında hayatından örneklerle kitap daha da bir pekişmiş.
Yani ben çok beğendim ve aslında bir solukta okunup içerisinden onlarca ders kazanılacak,öğrenilecek güzel bir kitap.
208 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Muhammed hocanın bir eserini daha bitirmiş bulunmaktayım. Kitabın konusu aile içerisindeki sistemlerin nasıl olması gerektiği, ashabdan, Peygamber efendimizden(sav) den örneklerle İslama uygun aile yapısına değinildi. Kitabı okuduğumda ve yazarında üzerinde durduğu günümüzdeki evliliklerin kısa süreli olması, boşanmaların artmasının sebebinş daha iyi kavrayabilirsiniz. Kitabım dili açık, anlaşılır ve akıcıdır. Okumakta zorluk çekilmeyecek türdendir. Muhteşem ahlak serisinin 2. Kitabı..
Okuduğumda kendi aile içerisindeki dinamikleri göz önünde bulundurmama olanak sağladı. Eserin üzerinde durduğu diğer konu sıla-i rahim yani akraba ziyaretleri bu konu da oldukça güzel değinilmiş.. Herkesin okumasına fayda görüyorum çünkü günümğz dünyasında evlilikleri ayakta tutabilmek, aile yapısının dağılmasını engellemek adına biliç artırabilecek bir eser olarak görmekteyim..
Kıymetli Hocamızın her eseri Ümmet için bulunamayacak hazine değerindedir ama Muhteşem Ahlâk serisi çok farklı bir değere sahip, ümmetimizin eksikliklerine, yanlışlıklarına, dar olan görüşlerimizin her birine Nebevi ışıkla yol gösteren aydınlık bir yol haritası hükmünde kanaatimce. Her okuduğunuz satırda kendinizi sorgulayıp duygularınızın sel gibi akıp gideceği Aile Ahlâkını okuyalım, okutturalım, hediye edelim.
208 syf.
Uzun zamandır inceleme yazmayan, kalemi paslı bir hanımefendi olarak selamlıyorum sizi. Umarım dilinizde kekremsi bir tat bırakmadan hızlıca atabilirim pasımı. Şu an incelemesini okuduğunuz kitap Muhteşem Ahlak serisinin ikinci kitabı -serinin ilki olan Evlilik Ahlakı hakkında da bir inceleme yazmayı planlıyorum ama öncesinde erteleme hastalığı üzerine bir tedavi görmem gerekiyor zannımca- ve sanırım en silkeleyici olanı. Çünkü bizler 21.yy mazlumları olarak sık sık bu çağdan beri olduğumuzu, etrafımızda gelişen olay ve durumları kabullenemediğimizi iddia ediyoruz fakat bu iddiamızın bir zemine oturması için en yakınımızdaki insanları -ailemizi- şahit tutmamız gerekiyor. Maalesef ilk handikapımızda burada başlıyor. Dindarız diyoruz ama "offf anne yaa" dilimize pelesenk olmuş durumda. Sağduyuluyuz diyoruz ama mahallemizde 'huzur evleri' var. Türküz, köklerimize sıkı sıkıya bağlıyız diyoruz ama "benim babam" derken göğsü kabaranımız tükendi gitti neredeyse. İşte kitap, kanayan bu yaramıza parmak basmak için yazılmış ve amacına tam anlamıyla ulaşmış. Bir insan dünyayı kurtarmaya kendinden başlamalı, bunun için de kendisini dünyaya getirmeye vesile olanları memnun etmekle mükellef. Allah'ın bu konuda bize verdiği emirleri, Rasulü Muhammed Mustafa Aleyhisselam'ın bunları nasıl hayatına geçirdiğini ve neler tavsiye ettiğini ve hatta tüm bu örnekleri hayatlarına geçiren güzide insanların hakikaten var olduğunu öğrenmemiz için mükemmel bir kaynak. https://1000yazar.com/...hammed-Emin-Yildirim hocamıza bu eser için şükran duyuyorum. Okuyunuz, okutunuz, hayatınıza aksettiriniz ve bana da bu konuda dua buyrunuz efendim. Selametle :)
Evinde cennet var, ayağının altında cenneti taşıyan bir anne var. Böyle bir hazinenin kıymetini bil! Bil ki bundan uzak kalmayasın
“Yeğenin âlemlere rahmet olarak gönderilen bir peygamber olsa, evin Cebrâil’in gidip geldiği eve komşu olsa bile eğer sen haset hastalığına kapılır da bunu tedavi etmek için çaba içerisine girmezsen Kur’ân’ın, Peygamber’in ve kıyamete kadar gelen tüm müminlerin lanetini kazanacak işler yapabilirsin.”
Aklı olan evlenir mi evlenmez mi bilemiyorum ama dini olan evlenir. Çünkü evlilik meselesi, din meselesidir.
Muhammed Emin Yıldırım
Sayfa 15 - Siyer Yayınları
Hz. Ömer (ra):
“Başıma bir iş geldiğinde üç şeyden dolayı sevinirim:
1- Demek Allah beni unutmamış, benimle halen ticaret yapıyor.
2- Bundan daha şiddetlisi başıma gelebilirdi.
3- Her bela ve musibetten sonra bir rahmet gelir. Demek ki arkası bundan hayırlı olacak. “
Resûlullah (sas): ' Her cuma akşamı insanoğlunun sâlih amelleri Allah'a arz edilir. Fakat akrabalık bağını terk eden kimsenin ameli Allah tarafından kabul edilmez, reddedilir.' diye buyurdu.
Muhammed Emin Yıldırım
Sayfa 184 - Siyer Yayınları
“Cebrail bana gelerek dedi ki: ‘ Ramazan ayına erişip de bu aydan hakkıyla istifade etmeyip bu büyük fırsatı kaçıran adamın Allah burnunu yere sürtsün!’”
(Buhari, el-Edebü’l Müfred)
"Ashâbın yolundan yürüyün çünkü ileride Allah'ın kitabını okuyup da tatbik etmeyen kimseler çoğalacaktır."
Muhammed Emin Yıldırım
Sayfa 165 - Abdullah b. Mes'ûd

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Aile Ahlakı
Alt başlık:
Muhteşem Ahlak Serisi 2
Baskı tarihi:
Ekim 2019
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057689153
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Siyer Yayınları
Aile; toplumun temel taşı, hayatın dengesi, ayakta kalabilmenin en önemli vesilesi, ağır bir yük olan kulluk vazifesinin paylaşılması, nesillerin devamiyetinin sebebi, huzurun temini, gelen her türlü saldırılara karşı giyilen bir zırh, inanan insanların yüreğindeki en büyük hasret olan cennetin dünyadaki bir yansıması...

Üzülerek şahit olduğumuz bir hakikat var ki evlilik ve arkasından kurulan en önemli kurum olan aile, her geçen gün biraz daha itibarsızlaştırılmaktadır. Ya evlilik hayatın çok sonralarına itilen bir hale dönüşmekte ya da evlilik gerçekleşip aile kurulmuşsa da bu büyük nimetin şükrü, gereği oranında eda edilememekte, çok basit ve değersiz şeylere feda edilmektedir.

Bu çalışmamızda aile ahlâkı ile alakalı konuları bir araya getirerek bu mühim yaramıza biraz olsun merhem olması için bir gayret sergiledik. Aileyi oluşturan tüm tarafları Kur'ân ve sünnet rehberliğinde yansıtmaya çalıştık. Umuyoruz ki bu çalışmamız, toplumun temel taşı olan ailenin hem kurulmasına hem de korunmasına küçük de olsa bir katkı sağlamasıdır.

Kitabı okuyanlar 994 okur

  • Pınar Canyılmaz
  • Sümeyyenin_kutuphanesi
  • İpek Yardım
  • Bahar Saçu
  • Benefşe
  • Şule Ünal
  • Kendi Dünyam
  • Necibe Aksu Kızılay
  • okurbirmuallime
  • Hatice akın

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%75.4 (224)
9
%11.1 (33)
8
%8.4 (25)
7
%3 (9)
6
%1 (3)
5
%0.3 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0.7 (2)