En Güzel Örneğin En Güzel Örnekleri Sahabe İklimi 1 (82 İl 82 Sahabe - 1. Cilt)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.301
Gösterim
Adı:
En Güzel Örneğin En Güzel Örnekleri Sahabe İklimi 1
Alt başlık:
82 İl 82 Sahabe - 1. Cilt
Baskı tarihi:
Ekim 2016
Sayfa sayısı:
493
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054620944
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Siyer Yayınları
- Muhammed Emin Yıldırım hocamızın En Güzel Örneğin En Güzel Örnekleri serlevhası adı altında Türkiye'deki tüm iller ve Kıbrıs ili de dahil olmak üzere 82 sahâbî efendilerimizin hayatını anlattığı bir eserden meydana gelmektedir.

- Eserde her bir sahâbî efendilerimiz her bir il ile ilişkilendirilerek hayatları anlatılmış ve ardından bu proje matbu bir eser olarak yayın dünyasına kazandırılmıştır. Bu çalışma toplamda 4 ciltten oluşmaktadır.
493 syf.
·10/10 puan
Kişi sevdiği ile beraberdir.
Kitap çok güzel zaten içerik mükemmel sevgili Muhammed Emin Yıldırım hocamızın sohbet havasında sahabelerimizi ele aldığı bir Serinin ilk kitabı. Birincisini daha önce okumuştum. Bugün Sahabe Iklimi 2 ye başladım.
Her güne bir sahabe şeklinde okumayı hedefliyorum.
Rabbim okuduklarımızdan istifade etmeyi, ilmimizle amel etmeyi nasip etsin İnşeAllah.
KitapRüyasıOkuyor
KitapRüyasıOkuyor En Güzel Örneğin En Güzel Örnekleri Sahabe İklimi 1'i inceledi.
493 syf.
·50 günde·10/10 puan
Öyle kıymetli bir kitap okudum ki, okuduğum her satıra âşık oldum, kalbimi bıraktım. O dönemi anlamak, ilimleri öğrenmek, onlar gibi yaşayabilmek, bir nebzede olsa ilkelerini hayatımıza dahil edebilmek için bu kitap gönlümüze şifa niteliğinde. İçeriğinde o kadar güzel bilgiler var ki birçoğunu okurken ben bunları nasıl bilmem diye üzüntülere boğuldum. Her kitabın bir zamanı olduğu gibi bu kitabında okunma zamanı bu güzelim Ramazan ayına kısmetmiş, müthiş bir teskinlik veriyor.

-Sadık Dost/ Hz.Ebu Bekir
-Mücadele Ve Vakar Örneği/ Esma binti Ebu Bekir
-Allah İle Ticaret Yapan Sahabi/ Suheyb-i Rumi
-Antep’in Sakini/ Cerir b. Abdullah
-Saadetli Sahabi/ Esad b. Zürare
-Ümmetin Emini/ Ubeyde b. Cerrah
-Anadolu’nun Fatih’i/ İyad b. Ğanem
-Hakikat Yolcusu/ Selman-ı Farisi
-Şehadet Sevdalısı/ Berâ b. Malik
-Adalet Timsali/ Hz. Ömer
-Şehadet Aşığı/ Abdullah b. Cahs
-İslam’ın Mesihi/ Ebu Zer el-Ğıfari
-Helal Kazanç Örneği/ Cabir b. Abdullah
-Kuran Tercümanı/ Abdullah b. Abbas
-Cennet’in Özlediği Sahabi/ Ammâr b. Yasir
-İnfak Kahramanı/ Ebu Talha b. Sehl
-Cömertlik Deryası/ Abdullah b. Ca’fer
-Ümmetin Hakimi/ Ebü’d Derda
-Müslüman Tüccar/ Osman b. Affan
-Efendimiz’in Sevgilisi/ Hz. Aişe

Herkesin mutlaka ama mutlaka okuması gereken çok kıymetli bir seri. Ben ilk seriyi okuyanlardanım, devamı da gelecek inşallah. İslamın bu koca dağlarının hayatlarını okumak, anlamak, anlatmak sizlerde mutlaka OKUYUN ve OKUTUN
safdilâne
safdilâne En Güzel Örneğin En Güzel Örnekleri Sahabe İklimi 1'i inceledi.
%74 (361/493)
·Beğendi·10/10 puan
Diyor ki o güzel Sahabi Abdullah b. Abbâs radıyallahuanh :
“ Bazen Kur’an’dan okuduğum bir ayet beni öyle bir sarsar ki anında derim ki keşke bir mü’min kardeşlerim de bu mesajları anlasalardı .
Bir Kardeşimin bahçesine yağmur yağsa, bereket hasıl olsa ve o çok mahsul alsa öyle sevinirim ki sanki ben o mahsülü elde etmiş gibi olurum . Duysam ki falanca yerde adil bir hâkim var, adaletle hükümler veriyor , öyle bir sevinirim ki sanki benim hakkımda adilce hükümler verilmiş gibi olurum “ ...

SubhanAllah subhanAllah insan diyecek hiçbirşey bulamıyor bulamıyor ...
Nikbin Hanım
Nikbin Hanım En Güzel Örneğin En Güzel Örnekleri Sahabe İklimi 1'i inceledi.
493 syf.
·36 günde·Beğendi·10/10 puan
Harika bir anlatım .. Gerçekten nadirdir bir kitabı okurken hem ağlayıp hem gülmem.. Elhamdulillah Muhammed Emin Yıldırım hocamız gerçekten bu işte bir üstad. ALLAH ondan ebeden razı kalsın. İlk cildimizi grupla okuduk . Elhamdulillah çok bereketli oldu .. sizde kalabalık bir toplulukla okursanız o heyecanı ve bereketi hissedersiniz inşaALLAH En Güzel Örneğin En Güzel Örnekleri Sahabe İklimi 1
493 syf.
·22 günde·Beğendi·10/10 puan
Onlar Peygamber’in ikliminde yetişen,
Nebevi bahçede yoğrulup kıvama eren,
Risaletin nurlu potasında elmaslaşan,
Hayatın farklı alanlarında âbideleşen bir nesil...

-Sadık Dost/ Hz.Ebu Bekir
-Mücadele Ve Vakar Örneği/ Esma binti Ebu Bekir
-Allah İle Ticaret Yapan Sahabi/ Suheyb-i Rumi
-Antep’in Sakini/ Cerir b. Abdullah
-Saadetli Sahabi/ Esad b. Zürare
-Ümmetin Emini/ Ubeyde b. Cerrah
-Anadolu’nun Fatih’i/ İyad b. Ğanem
-Hakikat Yolcusu/ Selman-ı Farisi
-Şehadet Sevdalısı/ Berâ b. Malik
-Adalet Timsali/ Hz. Ömer
-Şehadet Aşığı/ Abdullah b. Cahs
-İslam’ın Mesihi/ Ebu Zer el-Ğıfari
-Helal Kazanç Örneği/ Cabir b. Abdullah
-Kuran Tercümanı/ Abdullah b. Abbas
-Cennet’in Özlediği Sahabi/ Ammâr b. Yasir
-İnfak Kahramanı/ Ebu Talha b. Sehl
-Cömertlik Deryası/ Abdullah b. Ca’fer
-Ümmetin Hakimi/ Ebü’d Derda
-Müslüman Tüccar/ Osman b. Affan
-Efendimiz’in Sevgilisi/ Hz. Aişe

Kitap öyle sürükleyici öyle güzel ki daha ilk ciltten uzun uzun inceleme yazamayacğım ama kimlerden bahsediliyor kısaca yazmak istiyorum , herkesin okuması gereken bir eser şiddetle tavsiye ediyorum.
Cano
Cano En Güzel Örneğin En Güzel Örnekleri Sahabe İklimi 1'i inceledi.
493 syf.
·23 günde·Beğendi·10/10 puan
Her bir ciltte 20 sahabe hayatı var.Her birinin hayatını okurken duygulanmamak elde değil.Daha 1.cildi okurken bitecek diye üzülüyorsun 4 cilt değil 400 cilt olsun istiyorsun.İşin magazinsel kısmını bir tarafa bırakıp yani okuyup okuyup ağlamak için değil kendimizde birşeyleri düzeltebilmek niyetiyle okumalıyız.Her kitap için geçerli bu.Ve okurken maalesef çok üzücü Peygamber Efendimizi (sav) tanımadığımızı,onlar gibi sevgiyi içselleştiremediğimizi gördüm.
mavi kelebek
mavi kelebek En Güzel Örneğin En Güzel Örnekleri Sahabe İklimi 1'i inceledi.
493 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Her yaştan insanın kolayca okuyabileceği açık anlaşılır bir dille yazılmış doyumsuz bir sohbet tadında.. 2. Cilde geçtim ama bitmesini de istemiyorum.
%61 (300/493)
·Beğendi·10/10 puan
Çok yalın bir dil kullanılmış, herkesimden ve her yaştan insanın anlayabileceği bir kitap. Ve Efendimiz (sav) in "Ashabım yıldızlar gibidir hangisine tutunursanız doğru yulu bulursunuz" buydurduğu üzere bir çok sahabe ile tanışıyor ve asr-ı saadeti anlama fırsatı buluyorsunuz. Güzel insanları tanıyarak toplumun dişlileri arasına sıkışmış hayat tarzımızıda sünnet üzere yeniden yapılandırmamız için yardımcı bir kitap.
Risto
Risto En Güzel Örneğin En Güzel Örnekleri Sahabe İklimi 1'i inceledi.
493 syf.
·9/10 puan
Efendimiz (sas)'i tanımak için iki kaynak vardır elimizde. Biri hadis-i şerifler ( ya da siyer) diğeri de sahabe-i kiram efendilerimizdir. Muhammed Emin Yıldırım Hoca bu eserle sahabe-i kiram efendilerimizin hayatlarını bize aktarıyor.

Eser dört ciltten oluşmakta ve bu inceleme ilk cildi için yapılıyor. 82 il (Lefkoşa dahil) 82 sahabe anlatmak için yapılmış programların kitap haline dönüştürülmesi ile eserler ortaya çıkmıştır.

Eserde kaynak olarak sahabe hayatını detaylı anlatan Tabakat, el-İsabe, Usdü'l-Ğabe, el-İstiab gibi kaynakların kullanılması güvenilirlik açısından önemli. Bu eserlerden süzülerek adeta bir öz okuyucuya ulaştırılıyor. Yine eserin bir güzel yanı da örneğin, Hz. Ömer bölümünde olduğu gibi, doğru bilinen yanlışları göstererek doğru ile yanlışı birbirinden ayırma rolü üstlenmiş olmasıdır.

Eserin ilk cildinde hayatı aktarılan yirmi sahabe efendimizin isimleri aşağıdadır:
- Hz. Abdullah b. Abbas (ra)
- Hz. Abdullah b. Ca'fer (ra)
- Hz. Abdullah b. Cahş (ra)
- Hz. Aişe (r. anha)
- Hz. Ammar b. Yasir (ra)
- Hz. Bera b. Malik (ra)
- Hz. Cabir b. Abdullah (ra)
- Hz. Cerir b. Abdullah (ra)
- Hz. Ebu Bekir (ra)
- Hz. Ebu Talha b. Sehl (ra)
- Hz. Ebu Ubeyde b. Cerrah (ra)
- Hz. Ebu Zer el-Gıfari (ra)
- Hz. Ebu'd-Derda (ra)
- Hz. Es'ad b. Zürare (ra)
- Hz. Esma binti Ebu Bekir (r. anha)
- Hz. İyad b. Ğanem (ra)
- Hz. Osman (ra)
- Hz. Ömer (ra)
- Hz. Selman-ı Farisi (ra)
- Hz. Suheyb-i Rumi (ra)

Eserle ilgili eleştirilecek bir, iki mevzu var onlara da değinip bitireyim. Öncelikle 82 il 82 sahabe çalışmasından dolayı her sahabe bir şehir ile ilişkilendirilmeye çalışılmış, bu bazılarında isabetli sebeplerle yapılırken bazılarında, aradaki ilişkiyi ben kuramadım. Tabii sen anlamasan da olur diyebilirsiniz. İkincisi ve önemlisi ise bu kadar önemli bir işlev gören ve ciddi olarak okunması gereken eserden maalesef bir sürü imla ve yazım yanlışı var. Tabii eser sohbetten yazıya geçirildiği için iş biraz zor olabilir ama yayınevinin editörlerinin bu konuya özellikle dikkat etmelerini rica ediyorum. Özellikle, hadi diğerlerine göz yumalım ama bağlaç olan 'da, de'nin yazımı ile soru edatı 'mı'nın yazımında hassasiyet gösterirseniz bu garibi sevindirisiniz. Bu kalitede bir eser daha fazla özeni hak ediyor.
Rojbi Batikan
Rojbi Batikan En Güzel Örneğin En Güzel Örnekleri Sahabe İklimi 1'i inceledi.
493 syf.
·13 günde·9/10 puan
Muhammed Emin hocam bu gece beni hem heyecanlandırdı hem de ağlattı. Helali hoş olsun. Allah ondan razı olsun. Berâ b. Malik (ra) kısmında kaç kez dizlerime vurduğumu bilemiyorum. Yaşamak ve istemek onun yaptığı ise biz ne yapıyoruz? Biz yaşamayı ve istemeyi bilmiyoruz! Berâ b. Malik'in hayatı okunmalı ve çokça dersler çıkarmalı. Onun gibi yaşamaya gayret etmeli. Ya Rabbi sen bize de rızkından şehadeti nasip et. Bizi sahabeyi örnek alanlardan kıl, bizi o yolda sabit kıl. Amin...
Selin
Selin En Güzel Örneğin En Güzel Örnekleri Sahabe İklimi 1'i inceledi.
493 syf.
·8 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bir roman gibi gelişi güzel okunacak bir kitap değil,ders kitabı gibi satırların altını çizip notlar alarak okunacak bir kitap.
Okuyup şaşırdığım o kadar olay vardı ki neden daha önce bunları okuyup öğrenmedim diye kendime kızdım.Canım dostum iyi ki bu kitabı hediye etmiş sayesinde çok güzel bilgiler edindim Allah razı olsun ondan ve mutlaka devam kitaplarını da alıp okuyacağım.
493 syf.
·16 günde·9/10 puan
İlacın size fayda edebilmesi için belli dozda almanız lazımdır, ama olabildiğince hızlı iyileşmek istersiniz. İlacın rahatsızlığınıza şifa olduğunu fark ettiğinizde ise iyileşme hazzının bitmesini istemezsiniz. Her bir sahabi kendi sorunlarımı farklı bakış açısıyla fark etmemi, aslında çözümlerinin ne kadar kolay olduğunu anlamamı sağladı. Kitabı olabildiğince çabuk bitirip her şeyi çabucak öğrenmek istesem de, her sahabiyi sindirmek ve hayatımda kalıcı yer edinmesini sağlamak için günlere yaydım. Sonlara doğru ise şifa kaynağımın hemen bitmemesi için yavaş okuma gereği duydum.
Ayrıca kitap bilmediğim/yanlış bildiğim şeyler olduğunu görmemi sağlamakla birlikte bende daha fazla okuma ve öğrenme isteği yarattı. Muhammed Emin Hoca’yla sohbet ediyormuş hissiyatı da kitabı dümdüz makale formundan çıkarıp sizi hoş bir sohbet ortamına götürüyor. Okumadan önceki ve okuduktan sonraki siz aynı kişi olmuyorsunuz. Kesinlikle okunması gereken bir eser. Hayatımızda önemli yerleri olan bu insanları anlamayı, kavramayı ve hayatlarımıza aktarmayı Mevlâ bize kolaylaştırsın.
Hidayet olmadıktan sonra akıl tek başına ne işe yarar. Akıl gözdür, Hidayet ise nurdur, yani ışıktır. Işık olmayınca göz görür mü?
Bugün binlerce insanın aklı olmasına rağmen, akılsızca davranmalarının tek bir izahı vardır, o da Hidayet mahrumiyetidir...
Hz. Ömer dediğiniz zaman 10,5 yıl hilafet günlerinde adalet , İzzet fetih adına çok şey söylemiş olursunuz. O öyle bir yönetim tarzı ortaya koymuştu ki değil dostları düşmanları bile kendine hayran bırakmıştı...

Allah ebeden razı olsun

Kitabın basım bilgileri

Adı:
En Güzel Örneğin En Güzel Örnekleri Sahabe İklimi 1
Alt başlık:
82 İl 82 Sahabe - 1. Cilt
Baskı tarihi:
Ekim 2016
Sayfa sayısı:
493
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054620944
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Siyer Yayınları
- Muhammed Emin Yıldırım hocamızın En Güzel Örneğin En Güzel Örnekleri serlevhası adı altında Türkiye'deki tüm iller ve Kıbrıs ili de dahil olmak üzere 82 sahâbî efendilerimizin hayatını anlattığı bir eserden meydana gelmektedir.

- Eserde her bir sahâbî efendilerimiz her bir il ile ilişkilendirilerek hayatları anlatılmış ve ardından bu proje matbu bir eser olarak yayın dünyasına kazandırılmıştır. Bu çalışma toplamda 4 ciltten oluşmaktadır.

Kitabı okuyanlar 627 okur

  • Rumeysa Pürlü
  • semiye
  • Ayشe
  • Nisanur
  • Şilan can
  • Vera leyl
  • Amine İclâl Yaman
  • betül
  • Zehra Nur Can
  • Beyza Erçil

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%89.5 (230)
9
%8.2 (21)
8
%1.2 (3)
7
%1.2 (3)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0