Hava (Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları)

·
Okunma
·
Beğeni
·
551
Gösterim
Adı:
Hava
Alt başlık:
Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
330
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051852973
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Gazeteci Defne Kaman hakkında ‘Neden Nükleer Enerji Değil?” yazısı nedeniyle soruşturma açılmıştır. Duruşmanın yapıldığı Kayseri’de Defne Kaman’a Türkiye’nin önemli çevre hukukçuları, gazeteciler, çevre ve hayvan hakları aktivistleri, STK temsilcileri destek vermektedir.
Kayseri’ye 13. yüzyılda hastaları müzikle tedavi eden bir şifahâne ve dünyanın ilk tıp okullarından birini yaptırtan Selçuklu kadın sultanı Gevher Nesibe’nin şehrin merkezindeki büstü gazeteci Defne Kaman şehre geldiği gün gizemli bir şekilde kaybolur. Duruşma sabahı yaşanan bir sürpriz gelişme sonrası bu kez Defne Kaman ortadan kaybolur. Gazeteci kadının Kapadokya’da bir sıcak hava balonunda görüldüğü haberi üzerine tüm dostları onu aramaya giderler.
Buket Uzuner, iklim değişikliğinin neden olduğu tabiat felaketlerinin sürdürülebilir temiz enerji çözümleriyle engelleneceğini savunan, hayvan, çocuk, kadın ve çevre hakları destekçisi kadın gazeteci Defne Kaman karakteriyle edebiyata bir iz düşüyor. Yazar, okuru binlerce yıllık kadim Kam geleneğimizin insanı tabiattaki tüm diğer canlılarla eşit kabul eden özünü hatırlamaya davet ediyor.
“Hava, Buket Uzuner’den biyotik dengeleri bozulan gezegenimizde nefesimize nefes katacak çarpıcı bir iklim-kurgu romanı.”
- Serpil Oppermann - EASLCE Başkanı (Avrupa Edebiyat, Kültür ve Çevre Çalışmaları Derneği)
“Buket Uzuner, [Tabiat Dörtlemesi] romanlarında bir eko-şaman gibi, Anadolu kültürü, mitoloji ve tarihten yararlanıp, günlük varoluşumuzla çevremizdeki dünyayı algılayışımız konusunda yüzleşmek için bir keşfe çıkıyor.”
- Pınar Batur, Vassar - College, USA Ufuk Özdağ, Hacettepe Üniversitesi
Buket Uzuner'i okumayı hep sevdim ancak Tabiat Dörtlemesi serisini bütün kitaplarından daha çok sevdiğim bir gerçek. Uzun zamandır dört gözle beklediğim serinin üçüncü kitabı "Hava" nın çıktığını görünce hemen aldım ve kısa sürede okudum ve beklediğime değdi diyebilirim. Bu kitapta Uyumsuz Defne Kaman'ı hikayenin gerisinde değil tam olarak içinde görüyoruz. Tabiat değişimi ve iklim konusuyla da günümüz sorunlarından birine dikkat çekiyor. Geleneklerimizle, bizi biz yapan değerlerle örülmüş kurgusu okuyanı içine çekiyor. Edebiyat severlerin dikkatine çekecek kavramlarla da edebiyata yönlendiriyor. "Hava" yı "Su" dan daha güzel buldum , "Toprak" tan daha az sevdim. Tabiat Dörtlemesinin son kitabını dört gözle bekliyorum ama daha çok bekleyeceğimi bilmek daha çok sabırsızlanmama sebep oluyor. Keyifli okumalar
Tabiat Dörtlemesi'nin üçüncü kitabı Hava'da ilk kez Defne Kaman'ı hikayenin içinde okuyoruz. Su ve Toprak romanları ile kıyaslarsak Su'dan daha iyi, Toprak kadar iyi değil diyebilirim kendi adıma. Nükleer enerji, tabiat, betona aç müteahhitler, HESler kitabın başlıca konuları. Bu konulara ilgi duyuyorsanız ve bu tür gelişmeler sizin de derdinizse bu kitabı seveceksiniz.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.265 Oy)19.014 beğeni43.248 okunma2.953 alıntı182.380 gösterim
 • Kuyucaklı Yusuf
  8.5/10 (4.982 Oy)5.391 beğeni17.278 okunma1.007 alıntı59.972 gösterim
 • Serenad
  9.0/10 (5.227 Oy)5.871 beğeni15.540 okunma1.755 alıntı66.740 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.684 Oy)11.427 beğeni28.444 okunma1.558 alıntı149.102 gösterim
 • Kardeşimin Hikayesi
  8.7/10 (3.713 Oy)3.589 beğeni11.328 okunma1.028 alıntı36.693 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.874 Oy)8.826 beğeni26.267 okunma2.653 alıntı114.276 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.245 Oy)9.216 beğeni25.523 okunma1.780 alıntı118.237 gösterim
 • Huzursuzluk
  8.4/10 (3.025 Oy)2.973 beğeni8.640 okunma869 alıntı37.214 gösterim
 • Bab-ı Esrar
  8.1/10 (1.720 Oy)1.583 beğeni6.804 okunma629 alıntı23.498 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.426 Oy)8.002 beğeni22.704 okunma825 alıntı89.389 gösterim
Serinin ilk iki kitabı gibi akıcı da olsa bu kitapta yoruluyor hikaye, tıpkı Umay Bayülgen gibi. Su’yu çocukluğumun ve gençliğimin geçtiği bölgede geçtiği için büyük bir keyifle okumuştum. Toprak’ı okuyup bitirince hiç gitmediğim Çorum’a kitapta geçen yerleri görmek için gittim. Hava’da bu isteği duymadım, ancak dörtlemenin son kitabını şimdiden merak ediyorum. Diğer kitaplarda olduğu gibi bu kitapta insan Türk olduğunu hatırlıyor. Topluma dayatılan din bulamacı bilgilerden sıyrılıp dinle ırkı ayırabildiğimiz ölçüde gurur duyulacak ancak yüz çevirdiğimiz ne kadar derin ve köklü bir geçmişimiz ve geleneğimiz olduğunu farketmemizi sağlıyor. Asla kaybetmememiz gereken değerleri maalesef sadece bu kitaplarda bulabiliyoruz. Yokettiğimiz doğaya sahip çıkma, örgütlenme, farkındalık, dayanışma değerleri ancak bu kadar ”aynı frekanstan” vurgulanabilir. Kitabındaki tüm güzellikler için Umay Bayülgen’in deyimiyle “Alkışlar” Buket Uzuner.
Defne Kaman ve Umay nineyi çok özlemişim. Artık ailenin bir ferdi gibi oldular. Buket Uzuner'in Hava romanı tabiat dörtlemesi serisinin üçüncü kitabı. Uzun zamandır gözlerimiz yolda bekliyorduk. Hava kitabında yine diğer kitaplarda olduğu gibi çevre sorunlarına değinilmiş. Defne Kaman ve ailesi çevresinde yer alan olay döngüsü diğer kitaplarına göre biraz daha hafif kalmasına rağmen asıl dikkat çekilmek istenen iklim değişikliği, nükleer enerji kullanımının riskleri ve fosil yakıt yerine yenilenebilir enerji kullanımının teşviki konuları ön planda. Yazar her zamanki gibi çağımızın sorunu ve tehlike sinyalleri veren iklim değişikliği konusuna cesurca ve çarpıcı bir şekilde dikkat çekmiş. Bize can veren hava hastalanırsa bizler de hastalanırız. O zaman havamıza iyi bakmalıyız, bencilce davranışlarımızla havamızı kirletmemeliyiz demiş. Buket Uzuner kitaplarını uzun süreli araştırmalar sonucunda yazan bir yazar. Bu süreç de kitaplarının her satırında hissediliyor. Araştırma yaptığı kaynakçaları okuyucusu ile paylaşması da çok güzel. Merak ettiğiniz konularda sizleri yönlendiriyor. Okurken öğreten, paylaşımcı ve araştırmaya yönlendiren kitapları için teşekkürler Buket hanım. Kahramanlarımız ile birlikte Kayseri ve Kapodokya'yı keşfediyorsunuz. Beni en çok şaşırtan kitabın sonu oldu. Defne Kaman su ve toprak kitaplarına göre farklı bir sonla bize sürpriz yaptı. ( ipucu uyarısı ) Bu kitaptaki sembolümüz kartal. Kartal adaletin sembolü olarak göklerde salınıp gitti. Dünyada adaletsizlik bu kadar artarken bir daha bizi ziyarete gelir mi bilemiyorum. Umarım adalet de kartal da tekrar aramıza döner. Bu kitapta diğer kitaplarına çok fazla gönderme var. Bu nedenle diğer kitapları önce okumak konu bütünlüğü açısından daha faydalı olacaktır. Bu gezegen hepimizin. O kadar hoyratça kullanıyoruz ki doğa bizi sel, fırtına, iklim değişiliği ile uyarıyor. Lütfen geç olmadan doğanın bu çağrısına , uyarısına ses verelim . Doğanın şakası yok. Verdiğini çok kolay ve yıkıcı bir şekilde geri alıyor. Yarınlarımız için fosil yakıt yerine yenilenebilir enerjiye yönelelim.
Serinin ilk iki kitabına göre okuması beni biraz daha yordu sanırım. Aslında bir edebiyat öğretmeni olarak içinde geçen kavramlar motifler Kam-Şaman olguları dikkatimi çekti bu kısımları okurken zevk aldım. Arka kapakta yazan ve kitabı başlatan nükleer santral olayı biraz geri planda kalmış gibi hissettim. Açıklığa kavuşmadan bitti en azından benim açımdan bu biraz havada bıraktı romanı. Uzuner her zaman okumaktan zevk aldığım bir yazar. Kitapta geçen kavramları bilmiyorsanız bu durum sizi Halk Edebiyatını eski inançlarımızı araştırmaya itiyor. Okuyanların yarısı bile araştırma yapsa en azından bir şeyler bize geçer diye düşünüyorum. Ben üniversite günlerime döndüm okurken ve bu durum beni çok mutlu etti. Dediğim gibi tek rahatsız eden şey arka kapak temasının geride kalmış olmasıydı bana göre. Ama yazarın vardır bir bildiği diyerek kuluçka dönemine yatıp bekleyip görcez hep beraber.
Üzüntü denen illet var ya; o bütün hastalıkların babasıdır. Üzüntü bedenimizin koruma sistemini içten çürütür, sonra her hastalık artık kolayca girer, yerleşir bedene ki, bedenin senin anavatanındır.
Büyük bir hevesle almıştım bu serinin Hava kitabını, serinin ilk iki kitabını çok severek okumuştum. Buket Uzuner'in diğer kitaplarını da beğenirim. Ancak, Hava çok havada kalmış. Bol bol nükleer enerji ile ilgili akademik bilgiler içeriyor, bir noktada sıkıcı hale geliyor. Hikaye bile yok doğru düzgün, sonlara doğru Defne Kaman kayboluyor her zamanki gibi ama diğer kitaplardaki tat yok. Belki çok genç arkadaşlarımız için hem eski Türk mitolojisi ve inançları hem de yenilenebilir enerji hakkında küçük bilgiler edinebilecekleri bir okuma olabilir.
İnsanın dayanma ve direnme gücünü esnetmenin tek amacı olmalıydı: Şevkini, hevesini kırmak!
Eğer bir kapı yüzüne kapanırsa öbürü açılır. Bizim en karamsar zamanlarda o açık kapıyı göremeyişimizin nedeni, karamsarlık karanlığına yenilmemizdir.
Buket Uzuner
Sayfa 135
Geceleri insanların büyük çoğunluğu uyuduğu için onların yavaşlayan kalp atışları, gündüzleri sebep olduğu yoğun gürültüyü azaltır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hava
Alt başlık:
Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
330
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051852973
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Gazeteci Defne Kaman hakkında ‘Neden Nükleer Enerji Değil?” yazısı nedeniyle soruşturma açılmıştır. Duruşmanın yapıldığı Kayseri’de Defne Kaman’a Türkiye’nin önemli çevre hukukçuları, gazeteciler, çevre ve hayvan hakları aktivistleri, STK temsilcileri destek vermektedir.
Kayseri’ye 13. yüzyılda hastaları müzikle tedavi eden bir şifahâne ve dünyanın ilk tıp okullarından birini yaptırtan Selçuklu kadın sultanı Gevher Nesibe’nin şehrin merkezindeki büstü gazeteci Defne Kaman şehre geldiği gün gizemli bir şekilde kaybolur. Duruşma sabahı yaşanan bir sürpriz gelişme sonrası bu kez Defne Kaman ortadan kaybolur. Gazeteci kadının Kapadokya’da bir sıcak hava balonunda görüldüğü haberi üzerine tüm dostları onu aramaya giderler.
Buket Uzuner, iklim değişikliğinin neden olduğu tabiat felaketlerinin sürdürülebilir temiz enerji çözümleriyle engelleneceğini savunan, hayvan, çocuk, kadın ve çevre hakları destekçisi kadın gazeteci Defne Kaman karakteriyle edebiyata bir iz düşüyor. Yazar, okuru binlerce yıllık kadim Kam geleneğimizin insanı tabiattaki tüm diğer canlılarla eşit kabul eden özünü hatırlamaya davet ediyor.
“Hava, Buket Uzuner’den biyotik dengeleri bozulan gezegenimizde nefesimize nefes katacak çarpıcı bir iklim-kurgu romanı.”
- Serpil Oppermann - EASLCE Başkanı (Avrupa Edebiyat, Kültür ve Çevre Çalışmaları Derneği)
“Buket Uzuner, [Tabiat Dörtlemesi] romanlarında bir eko-şaman gibi, Anadolu kültürü, mitoloji ve tarihten yararlanıp, günlük varoluşumuzla çevremizdeki dünyayı algılayışımız konusunda yüzleşmek için bir keşfe çıkıyor.”
- Pınar Batur, Vassar - College, USA Ufuk Özdağ, Hacettepe Üniversitesi

Kitabı okuyanlar 52 okur

 • sugelay
 • Ozge
 • Berat ASA
 • Engin Alp
 • Yasemin Yeter
 • Meriç Ünal
 • BAŞAK TOKER
 • Öznur Demir Çeri
 • murat yüksel
 • Simge Kamalı

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20 (5)
9
%8 (2)
8
%40 (10)
7
%12 (3)
6
%4 (1)
5
%8 (2)
4
%0
3
%8 (2)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları