Hava (Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları)

·
Okunma
·
Beğeni
·
869
Gösterim
Adı:
Hava
Alt başlık:
Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
330
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051852973
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Gazeteci Defne Kaman hakkında ‘Neden Nükleer Enerji Değil?” yazısı nedeniyle soruşturma açılmıştır. Duruşmanın yapıldığı Kayseri’de Defne Kaman’a Türkiye’nin önemli çevre hukukçuları, gazeteciler, çevre ve hayvan hakları aktivistleri, STK temsilcileri destek vermektedir.
Kayseri’ye 13. yüzyılda hastaları müzikle tedavi eden bir şifahâne ve dünyanın ilk tıp okullarından birini yaptırtan Selçuklu kadın sultanı Gevher Nesibe’nin şehrin merkezindeki büstü gazeteci Defne Kaman şehre geldiği gün gizemli bir şekilde kaybolur. Duruşma sabahı yaşanan bir sürpriz gelişme sonrası bu kez Defne Kaman ortadan kaybolur. Gazeteci kadının Kapadokya’da bir sıcak hava balonunda görüldüğü haberi üzerine tüm dostları onu aramaya giderler.
Buket Uzuner, iklim değişikliğinin neden olduğu tabiat felaketlerinin sürdürülebilir temiz enerji çözümleriyle engelleneceğini savunan, hayvan, çocuk, kadın ve çevre hakları destekçisi kadın gazeteci Defne Kaman karakteriyle edebiyata bir iz düşüyor. Yazar, okuru binlerce yıllık kadim Kam geleneğimizin insanı tabiattaki tüm diğer canlılarla eşit kabul eden özünü hatırlamaya davet ediyor.
“Hava, Buket Uzuner’den biyotik dengeleri bozulan gezegenimizde nefesimize nefes katacak çarpıcı bir iklim-kurgu romanı.”
- Serpil Oppermann - EASLCE Başkanı (Avrupa Edebiyat, Kültür ve Çevre Çalışmaları Derneği)
“Buket Uzuner, [Tabiat Dörtlemesi] romanlarında bir eko-şaman gibi, Anadolu kültürü, mitoloji ve tarihten yararlanıp, günlük varoluşumuzla çevremizdeki dünyayı algılayışımız konusunda yüzleşmek için bir keşfe çıkıyor.”
- Pınar Batur, Vassar - College, USA Ufuk Özdağ, Hacettepe Üniversitesi
330 syf.
Buket Uzuner'i okumayı hep sevdim ancak Tabiat Dörtlemesi serisini bütün kitaplarından daha çok sevdiğim bir gerçek. Uzun zamandır dört gözle beklediğim serinin üçüncü kitabı "Hava" nın çıktığını görünce hemen aldım ve kısa sürede okudum ve beklediğime değdi diyebilirim. Bu kitapta Uyumsuz Defne Kaman'ı hikayenin gerisinde değil tam olarak içinde görüyoruz. Tabiat değişimi ve iklim konusuyla da günümüz sorunlarından birine dikkat çekiyor. Geleneklerimizle, bizi biz yapan değerlerle örülmüş kurgusu okuyanı içine çekiyor. Edebiyat severlerin dikkatine çekecek kavramlarla da edebiyata yönlendiriyor. "Hava" yı "Su" dan daha güzel buldum , "Toprak" tan daha az sevdim. Tabiat Dörtlemesinin son kitabını dört gözle bekliyorum ama daha çok bekleyeceğimi bilmek daha çok sabırsızlanmama sebep oluyor. Keyifli okumalar
330 syf.
·5 günde·Beğendi·Puan vermedi
Buket Uzuner'in bu serisini zevkle okuyorum. "Su", "Toprak" derken sıra üçüncü kitap "Hava" ya geldi.

Bu serisi ile arkeoloji, tarih, gizem, mitoloji, sanat, toplumsal duyarlılık gibi bir çok konuda bizi aydınlattığını düşünüyorum.

Uslanmaz yaramaz Gazeteci Defne Kaman bizi bu kez de Kayseri'ye götürürken, 13. yüzyılda Selçuklu kadın sultanı Gevher Nesibe'nin Şifâhânesi, Kapadokya gibi güzelliklerle büyüler.

Dünyanın savaşlarla uğraşacağına artık ilgilenilmesi gerekenin iklim değişikliğinin neden olduğu felaketlerle mücadele etmek olduğunu da vurgulayalım.
330 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Tabiat Dörtlemesi'nin üçüncü kitabı Hava'da ilk kez Defne Kaman'ı hikayenin içinde okuyoruz. Su ve Toprak romanları ile kıyaslarsak Su'dan daha iyi, Toprak kadar iyi değil diyebilirim kendi adıma. Nükleer enerji, tabiat, betona aç müteahhitler, HESler kitabın başlıca konuları. Bu konulara ilgi duyuyorsanız ve bu tür gelişmeler sizin de derdinizse bu kitabı seveceksiniz.
330 syf.
·45 günde
Seriyi tamamladim şimdilik ama Buket Uzunerden beklemedigim oldu. Kitabin yarisina gelince hala bisey olmadigini görmek sıktı beni açikcasi. Ama güncel konulara değinmesi çok güzel. Seviyorum Uzunerin kalemini..
330 syf.
·2 günde·7/10
Serinin ilk iki kitabı gibi akıcı da olsa bu kitapta yoruluyor hikaye, tıpkı Umay Bayülgen gibi. Su’yu çocukluğumun ve gençliğimin geçtiği bölgede geçtiği için büyük bir keyifle okumuştum. Toprak’ı okuyup bitirince hiç gitmediğim Çorum’a kitapta geçen yerleri görmek için gittim. Hava’da bu isteği duymadım, ancak dörtlemenin son kitabını şimdiden merak ediyorum. Diğer kitaplarda olduğu gibi bu kitapta insan Türk olduğunu hatırlıyor. Topluma dayatılan din bulamacı bilgilerden sıyrılıp dinle ırkı ayırabildiğimiz ölçüde gurur duyulacak ancak yüz çevirdiğimiz ne kadar derin ve köklü bir geçmişimiz ve geleneğimiz olduğunu farketmemizi sağlıyor. Asla kaybetmememiz gereken değerleri maalesef sadece bu kitaplarda bulabiliyoruz. Yokettiğimiz doğaya sahip çıkma, örgütlenme, farkındalık, dayanışma değerleri ancak bu kadar ”aynı frekanstan” vurgulanabilir. Kitabındaki tüm güzellikler için Umay Bayülgen’in deyimiyle “Alkışlar” Buket Uzuner.
330 syf.
·2 günde·8/10
Defne Kaman ve Umay nineyi çok özlemişim. Artık ailenin bir ferdi gibi oldular. Buket Uzuner'in Hava romanı tabiat dörtlemesi serisinin üçüncü kitabı. Uzun zamandır gözlerimiz yolda bekliyorduk. Hava kitabında yine diğer kitaplarda olduğu gibi çevre sorunlarına değinilmiş. Defne Kaman ve ailesi çevresinde yer alan olay döngüsü diğer kitaplarına göre biraz daha hafif kalmasına rağmen asıl dikkat çekilmek istenen iklim değişikliği, nükleer enerji kullanımının riskleri ve fosil yakıt yerine yenilenebilir enerji kullanımının teşviki konuları ön planda. Yazar her zamanki gibi çağımızın sorunu ve tehlike sinyalleri veren iklim değişikliği konusuna cesurca ve çarpıcı bir şekilde dikkat çekmiş. Bize can veren hava hastalanırsa bizler de hastalanırız. O zaman havamıza iyi bakmalıyız, bencilce davranışlarımızla havamızı kirletmemeliyiz demiş. Buket Uzuner kitaplarını uzun süreli araştırmalar sonucunda yazan bir yazar. Bu süreç de kitaplarının her satırında hissediliyor. Araştırma yaptığı kaynakçaları okuyucusu ile paylaşması da çok güzel. Merak ettiğiniz konularda sizleri yönlendiriyor. Okurken öğreten, paylaşımcı ve araştırmaya yönlendiren kitapları için teşekkürler Buket hanım. Kahramanlarımız ile birlikte Kayseri ve Kapodokya'yı keşfediyorsunuz. Beni en çok şaşırtan kitabın sonu oldu. Defne Kaman su ve toprak kitaplarına göre farklı bir sonla bize sürpriz yaptı. ( ipucu uyarısı ) Bu kitaptaki sembolümüz kartal. Kartal adaletin sembolü olarak göklerde salınıp gitti. Dünyada adaletsizlik bu kadar artarken bir daha bizi ziyarete gelir mi bilemiyorum. Umarım adalet de kartal da tekrar aramıza döner. Bu kitapta diğer kitaplarına çok fazla gönderme var. Bu nedenle diğer kitapları önce okumak konu bütünlüğü açısından daha faydalı olacaktır. Bu gezegen hepimizin. O kadar hoyratça kullanıyoruz ki doğa bizi sel, fırtına, iklim değişiliği ile uyarıyor. Lütfen geç olmadan doğanın bu çağrısına , uyarısına ses verelim . Doğanın şakası yok. Verdiğini çok kolay ve yıkıcı bir şekilde geri alıyor. Yarınlarımız için fosil yakıt yerine yenilenebilir enerjiye yönelelim.
330 syf.
·6 günde·7/10
Önceden yaptığım bu incelemeyi yeni beğeninize sunuyorum, umarım keyifli bir okuma olur.
Neden şu an bu kitabı inceliyorum acaba? Uyku tutmamasının sebebi mi yoksa sonucu mu? Her ikisi de olabilir. Ama incelemeden önce kitabın bendeki öneminden bahsetmem lazım. Hem içerik bakımından hem de fiziki varlık bakımından benim için çok değerli bu kitap. Çünkü Buket Uzuner'in kitaptan bahsettiği Moda'daki bir söyleşinin ardından adıma imzalamıştı bu kitabı. Bunun dışında bu Tabiat Serisinin 3.kitabı ve bu seri yaklaşık 4 senedir hayatımda.Hep büyümeye ve bir insan olmaya çalışmamda benim yanımda oldu bu seri. Doğaya ve kadına kamanlık merceğinden bakmamı sağladı.
Konudan bahsedecek olursam kitapta serinin diğerlerinde olduğu gibi yine Defne Kaman kayboluyor. Ve bu sefer Kayseri'de.Bana göre Defne Kaman'ın ele attığı konu yine hepimizi ilgilendiren hepimizin duyarlı olması gereken bir mevzu. Fakat Kayseri'de başına gelenler ne yazık ki bu ülkenin gerçeği bu konulara el atan herkesin başına gelebilecek olan şeyler. Davalar, mahkemeler...Kitapta kamlığın ve mitolojinin mistik bir pususu olsa da ekolojik ve hak temelli bir yaklaşım bu pusuyu dağıtıyor. Bu pusunun asıl sebebinin de özümüzde dolaşan kamlık kültürünü göstermek olduğu aşikar zaten. Bu kitapta ayrıca Su ve Toprağa göre Defne Kaman daha geri planda ve ön planda ise bir aile var birbirine kan bağları ile değil gönül bağları ile tutunan. Zaten kamlığın temelinde olan diğerkamlık ve gönül zenginliği hep başkasını düşünen bu güzel ailenin özüne işlemiş. (Her ne kadar Karaca Ertuğrul Amca'dan pek hazetmese de).
İçeriği ne kadar sevsem, kitabın ben de önemi büyük olsa da beğenmediğim şeyler var. İlki Buket Uzuner'in kahramanları konuşturamaması 22 yaşında MIT'den kabul alan Karaca'nın sürekli ya diyerek yakınması çok abartılı ve gerçekçi değil doğrusu. Ayrıca kitapta sürekli bir şeyleri anlatmaya, öğretmeye çalışan bir anlatım sayesinde her ne kadar sadelik ve akıcılık sağlasa da sanki Buket Uzuner'in bildiği şeyleri bize göstermeye çalışmasını gösteriyor gibi.
Bunları görmezden gelirsem her şeyden evvel başka bir dünyanın mümkün olduğunu göstermesiyle ve Defne Kaman gibi güçlü bir kadın karakteri edebiyatımıza bahşetmesiyle dahi takdir edilesi bir seri bu. Bu yüzden alkışlar sana Buket Uzuner ve -her ne kadar gerçekten böyle biri olmadığını ısrarla söylesen de- Defne Kaman.
330 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Serinin ilk iki kitabına göre okuması beni biraz daha yordu sanırım. Aslında bir edebiyat öğretmeni olarak içinde geçen kavramlar motifler Kam-Şaman olguları dikkatimi çekti bu kısımları okurken zevk aldım. Arka kapakta yazan ve kitabı başlatan nükleer santral olayı biraz geri planda kalmış gibi hissettim. Açıklığa kavuşmadan bitti en azından benim açımdan bu biraz havada bıraktı romanı. Uzuner her zaman okumaktan zevk aldığım bir yazar. Kitapta geçen kavramları bilmiyorsanız bu durum sizi Halk Edebiyatını eski inançlarımızı araştırmaya itiyor. Okuyanların yarısı bile araştırma yapsa en azından bir şeyler bize geçer diye düşünüyorum. Ben üniversite günlerime döndüm okurken ve bu durum beni çok mutlu etti. Dediğim gibi tek rahatsız eden şey arka kapak temasının geride kalmış olmasıydı bana göre. Ama yazarın vardır bir bildiği diyerek kuluçka dönemine yatıp bekleyip görcez hep beraber.
330 syf.
·Puan vermedi
Serinin diğer kitaplarını okuduğum için başı biraz sıkıcı geldi ama sonrası iyiydi. Kadın hakları ve toplumun yanlış algılamaları ile ilgili konulara değinmesi güzel.
330 syf.
Üçlemenin son kitabı , son sayfasına kadar birşeyler olmalı beklentisi içinde kapattım kapağını . İlk iki kitaptan sonra çıta yükseliyor hali ile fakat üzülerek bir 4leme olmasını umuyorum .. hayal kırıklığı.
Bir dip not ,; kitapta adı geçen "Kırşehir in Kaman Kasabası , bir ilçedir kasaba değil ," bol kitaplı günler ...
330 syf.
·6 günde·10/10
Su-Toprak’tan sonra Hava kitabını da çok beğendim.Çevre,toprak,hava ,su kirlenmesini çok güzel işlemiş.Nükleer santral tartışmalarını çok net ve bilimsel anlatmış.Çok beğendim..
330 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Üzüntü denen illet var ya; o bütün hastalıkların babasıdır. Üzüntü bedenimizin koruma sistemini içten çürütür, sonra her hastalık artık kolayca girer, yerleşir bedene ki, bedenin senin anavatanındır.
İnsanın dayanma ve direnme gücünü esnetmenin tek amacı olmalıydı: Şevkini, hevesini kırmak!
İnsanı susturmaya çalışmak [onu] eşya haline getirmektir. Fikrin kapısı ve eşiği hürriyettir. Korku en tehlikeli şeydir. Oynamaya gelmez. Karşısındakini korkutmaya ve korku içinde yaşatmaya çalışan daima ilk ve en son korkandır. -A.Hamdi Tanpınar
Buket Uzuner
Sayfa 132 - Everest

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hava
Alt başlık:
Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
330
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051852973
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Gazeteci Defne Kaman hakkında ‘Neden Nükleer Enerji Değil?” yazısı nedeniyle soruşturma açılmıştır. Duruşmanın yapıldığı Kayseri’de Defne Kaman’a Türkiye’nin önemli çevre hukukçuları, gazeteciler, çevre ve hayvan hakları aktivistleri, STK temsilcileri destek vermektedir.
Kayseri’ye 13. yüzyılda hastaları müzikle tedavi eden bir şifahâne ve dünyanın ilk tıp okullarından birini yaptırtan Selçuklu kadın sultanı Gevher Nesibe’nin şehrin merkezindeki büstü gazeteci Defne Kaman şehre geldiği gün gizemli bir şekilde kaybolur. Duruşma sabahı yaşanan bir sürpriz gelişme sonrası bu kez Defne Kaman ortadan kaybolur. Gazeteci kadının Kapadokya’da bir sıcak hava balonunda görüldüğü haberi üzerine tüm dostları onu aramaya giderler.
Buket Uzuner, iklim değişikliğinin neden olduğu tabiat felaketlerinin sürdürülebilir temiz enerji çözümleriyle engelleneceğini savunan, hayvan, çocuk, kadın ve çevre hakları destekçisi kadın gazeteci Defne Kaman karakteriyle edebiyata bir iz düşüyor. Yazar, okuru binlerce yıllık kadim Kam geleneğimizin insanı tabiattaki tüm diğer canlılarla eşit kabul eden özünü hatırlamaya davet ediyor.
“Hava, Buket Uzuner’den biyotik dengeleri bozulan gezegenimizde nefesimize nefes katacak çarpıcı bir iklim-kurgu romanı.”
- Serpil Oppermann - EASLCE Başkanı (Avrupa Edebiyat, Kültür ve Çevre Çalışmaları Derneği)
“Buket Uzuner, [Tabiat Dörtlemesi] romanlarında bir eko-şaman gibi, Anadolu kültürü, mitoloji ve tarihten yararlanıp, günlük varoluşumuzla çevremizdeki dünyayı algılayışımız konusunda yüzleşmek için bir keşfe çıkıyor.”
- Pınar Batur, Vassar - College, USA Ufuk Özdağ, Hacettepe Üniversitesi

Kitabı okuyanlar 96 okur

  • kitap_kurdu_maydanoz
  • Semra özcan
  • Elif
  • Ceren ky
  • Zeynep Karaca
  • Tuğba Ş K
  • erenbora
  • Sdnsdn
  • Zeynep mendil
  • beliz şendur nural

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%19 (8)
9
%7.1 (3)
8
%35.7 (15)
7
%21.4 (9)
6
%4.8 (2)
5
%7.1 (3)
4
%0
3
%4.8 (2)
2
%0
1
%0