Su (Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları 1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
11364
Gösterim
Adı:
Su
Alt başlık:
Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları 1
Baskı tarihi:
27 Mayıs 2019
Sayfa sayısı:
344
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051410036
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Buket Uzunerin, bugün Anadoluda yaşayan her kültürü derinden etkilemiş kadim Kamanlık (Şamanizm) geleneğinin dört unsuru olan SU, TOPRAK, HAVA, ATEŞten ilham alarak yazdığı yeni romanı UYUMSUZ DEFNE KAMANIN MACERALARI dörtlemesinin ilk kitabı SU çıktı!.. Gazeteci Defne Kaman bir yaz akşamı bindiği vapurda arkasında hiçbir iz bırakmadan kaybolur. Onu aramakla görevli Komiser Ali Ümit ile arkadaşı Sahaf Semahat kendilerini aniden tuhaf olaylar ve esrarengiz semboller arasında bulurlar. Bir yandan kendi hayatlarını sakatlayan yasak ve tabulara rağmen ayakta kalmaya çalışırken, kayıp gazeteci Defne Kamanın peşinde nefes nefese bir maceraya sürüklenirler. Buket Uzuner, SU romanında bütün canlı varlıkları eşit değerde kabul ederek doğayı ve yaşamı kutsayan kadim Türk geleneği Kamanlıka (Şamanlık) selam ederken, okurları hem eko-feminist bir okumaya, hem de 1000 yıl önce Uygur harfleriyle ön-Türkçe yazılmış olduğu düşünülen (Mutluluk Bilgisi) KUTADGU BİLİG ŞİFRESİ ile zihin oyunlarına davet ediyor. (Arka Kapaktan) GENEL BİLGİ Kutadgu Bilig yazarı Yusuf Has Hacibin Aklın süsü dil, dilin süsü sözdür. Kişinin süsü yüz, yüzün süsü gözdür. beyitiyle açılan romanın bir Kutadgu Bilig şifresi kitabı olarak da okumak olasıdır. Yazar, SU romanı yazarken yakından inceleme şansı bulduğu Kutadgu Biligin bilinen üç orijinal nüshasından ilkini Uygur harfleriyle Türkçe yazdığı düşünülen Yusuf Has Hacib ile bu önemli eseri 1947de günümüz Türkçesine çeviren Prof. Reşit Rahmeti Aratı şükranla anıyor ve bugüne kadar Türkiyede ve dünyada hak ettiği önemi ve sevgiyi göremeyen bu güzel eserin, romanda bir şifreler kitabıymış gibi kullanılmasıyla özellikle gençler arasında ilgi göreceğini umuyor. UYUMSUZ DEFNE KAMANIN MACERALARI, SU romanından sonra TOPRAK, HAVA ve ATEŞ ile devam edecektir.
344 syf.
·6 günde
Başlangıçta sadece SU vardı.
Evvelce gök, ay, güneş, hava, ateş, toprak ve ağaç yoktu: Sadece SU vardı.
....
SU kaybolmaz. SU döner. SU dolaşır. SU akar.
SU gezer. SU uçar. SU yutar. Su uyur.
Ve SU bilir.


Buket Uzuner'in “Tabiat Dörtlemesi” olarak planladığı ‘Su, Toprak, Hava ve Ateş’ serisinin ilk kitabı Su. Dörtleme diğer kitaplar Toprak ve Hava ile devam ediyor, Son kitap Ateş'in ise ilerleyen yıllarda çıkması bekleniyor.

Kitap, Defne Kaman adlı bir kadının, Kadıköy'de "Barış Manço" adlı vapura bindikten sonra ortadan kaybolup, ailesi tarafından 39 saat sonra karakola kayıp müracaatı başvurusu ile başlıyor.
Defne Kaman mesleğinde çok popüler olmayan, ancak yazdığı toplumsal meseleler'den dolayı iktidar ve bazı kesimler tarafından sevilmeyen bir gazeteci.
Kitap,Defne Kaman'ın maceraları olarak adlandırılsa da,kurgusal olarak Defne Kaman'ı çok fazla göremiyoruz. Genel olarak 3 ana karakter üzerinden ilerliyor olaylar. Defne Kaman'ı bulmakla görevli polis memuru Ümit Kaman,ona bu konuda yardımcı olmaya çalışan sahaf Semahat ve Defne Kaman'ı yetiştiren, aynı zamanda bir Kam/Şaman olan ninesi Umay Bayülgen. Bu 3 karakter üzerinden ilerleyen olaylar silsilesinde, şifreler,gizemler ve birçok olaylar ile karşılaşıyoruz.

Buket Uzuner Su'da, Eski Türk kültürlere ait özellik olan günümüzde de yansıması devam eden, bir inanç biçimi olan "Şamanizm" kavramı üzerinde duruyor. Türkler içerisinde daha çok kam/kaman olarak da adlandırılan, şamanlar, zeki,olağanüstü özelliklerle donatılmış,birer şifacı olarak görülüyor.
Kitapta ki birçok olay, Şamanizm üzerinden şekilleniyor, bundan mütevellit de, birçok mitolojik öğeleri kitabın içerisinde sık sık görüyoruz.

Mitolojik ögeler ile harmanlanan Su'da 2000 sonrası Türkiye'sini görmekte mümkün, bir mesaj verme kaygısının güdüldüğü kitapta, karakterler üzerinden, toplumsal meseleler de analiz ediliyor,
Ümit Kaman'ın sevdiği kadın ile, mezhep farklılıklarından dolayı kavuşamaması, "Kadın Cinayetlerini" konu alan bir yazı yazan Defne Kaman'ın, toplumda kadının yerini irdelemesi,Kadın haklarını sorgulaması, Sahaf Semahat'ın yalnız bir kadın olarak toplum tarafından yaşadığı baskılar,Türkiye'de muhalif bir gazeteci olmanın güçlüğü, bireysel özgürlükler, "HES" projeleri, değişen doğa unsurları, iklim ve küresel ısınma gibi birçok konuda alt mesajlar veriliyor.

İncelemeyi bitirmeden önce kitapta gördüğüm,eleştirdiğim bir iki noktaya da değinmek istiyorum. İlk sayfalarda polisiye bir olay ile karşı karşıya kaldığımı düşündüğüm için,daha sağlam bir olay örgüsü bekliyordum,mantık hatalarının bazı yerlerde dikkat çektiğini söylemeliyim,kurgusal ve edebi yönden beklentimin altında kaldı kitap, dilin çok sade olması, yer yer yapay bir hava oluşturuyor, yazarın araya girip okuyucuya seslendiği bölümler de benim için birazcık dikkat dağıtıcı oldu. Ayrıca kitapta birkaç "Viral" reklamın olması ve yazarın birkaç yerde kendi kitabı "Kumral Ada Mavi Tuna'yı örnek göstermesini anlamsız ve gülünç buldum.

Genel hatlarıyla toparlayacak olursam, kitabı beğendiğimi söylemeliyim, ancak tavsiye konusunda çekimser kalacağım. Eğer daha önce Buket Uzuner okuduysanız tavsiye ederim, ama benim gibi yazar ile tanışma kitabınız olacaksa,şimdilik diğer eserlerine yönelmenizi öneririm.

Keyifli okumalar diliyorum...
344 syf.
·6 günde·5/10
En son 7-8 sene önce İki Yeşil Su Samuru adlı kitabını okumuştum Buket Uzuner'in. Sevdiğimi hatırlıyorum.Keşke hep o şekilde
hatırlasaymışım.

Başlıkta da belirttiğim gibi kitap başladığında çok katmanlı derinliği olan bir
roman okuyacağımı zannetmiştim.Yüz sayfa
kadar geçtim, tekrarlardan ve klişelerden
usanarak zor bitirdim kitabı.

Kitabın edebi dili de zayıf ama bana göre
en temel sorunu bir çok şeyi anlatmaya çalışıp hiçbirini derinlemesine işleyememesi. Doğa
tahribatları,kadın cinayetleri, hayvan hakları,
Alevi-Sunni çatışması, eski Türk kültürünün
unutulmasi, kitap okumama, eğitim sistemi
ve daha bir çok soruna şöyle bir dokundurulup
geçilmiş,hiçbirine cesurca eğilim yok. Hani
az az hepsinden bahsedeyim ama kimseyi de
incitmeyeyim, der gibi olmuş.Keşke bu kadar
üst üste yığacağına birini ikisini ele alsaydı da
daha derinlikli anlatsaydı.Toplumsal mesaj
vereceğim diye boğulmuş kitap.

Yazarın post modern dokunuşlar yapmaya çalışması, okuyucuyla araya girmesi çok
göze batıyor,olmamış. Olayların çözümünü
Kutadgubilig'den şifrelere bağlaması biraz
Dan Brownculuk oynamak gibi geldi.

Hisleri gelişmiş,biraz da olağanüstü güçleri varmış gibi gösterilen Şaman torunları Umay Nine ve Defnenin olduğu bölümler için gerçekçi desem olmuyor,büyülü gerçekçi desem sırıtıyor. Mesela Umay Nine'nin katilin
bıçağını saklandığı yerden bulma gücü var
ama kayıp torunu için polisden yardım
istiyor.Polisten yardım istemesi polisin de iç
yolculuğuna katkı içinse hiç inandırıci değil.
Yok, başka bir sebebi varsa ben anlamadım.

Aynı Umay Nine kendi torununu çok güzel
yetiştirmiş ama romanda çok kötü gòsterilen
kendi kızının kötü yetişmesinde hiç payi yok
sanki.Bu Ayten neden sevgisiz ve sığ bir insan?Nedeni hiç belli değil.

Kitabın Şamanizm'den bahsettiğini duyunca
sevindim,kurgunun içine yedirilmiş sandım.
Ama ilerledikçe bu konuda da hayal kırıklığına
uğradım.Bilgi verme seviyesinde kaldı bu konu da.

Kitabın genelinde kendi sürekli tekrarlama
var.Hele "Istanbul'da yirmi birinci yüzyılın en
sıcak yazı" cümlesini okumaktan gına geldi.

Suan lisede olsaydım, Şamanizmi ilk kez duysaydım bu kitabı daha çok severdim.

Kitapta sevdiğim taraflar da oldu:

Defne'ni Su kitabında yazanlar inandıricıydı
ve etkiledi beni.Özellikle ilkokul okul ögretmeni
ile yaşadıkları.
Sahaf Semahat'ı çok sevdim,keşke böyle
biri gercekten olsaydı ve arkadaş olsaydık,
dedim.
Özellikle erkeklerin kadınlara bakışındaki
tespitler çok hosuma gitti.
Bazı betimlemeleri özgün buldum ve sevdim.
Kutadgu Bilig gibi önemli bir esere dikkat çekmesi cok hosuma gitti.
Ve en çok İstanbul'u anlatışını sevdim.
Özellikle Kadıköy'ü çok güzel anlatıyor yazar.
İstanbul özlemim kabardı.
 • İki Yeşil Susamuru
  7.5/10 (618 Oy)518 beğeni2.938 okunma607 alıntı9.251 gösterim
 • Toprak
  8.3/10 (356 Oy)336 beğeni1.081 okunma596 alıntı8.607 gösterim
 • Füreya
  8.5/10 (744 Oy)754 beğeni3.862 okunma506 alıntı12.737 gösterim
 • Türkan
  9.0/10 (548 Oy)545 beğeni2.389 okunma338 alıntı6.513 gösterim
 • Tutsak Güneş
  7.8/10 (705 Oy)607 beğeni2.382 okunma412 alıntı13.929 gösterim
 • Bora'nın Kitabı
  7.9/10 (490 Oy)420 beğeni2.505 okunma193 alıntı6.464 gösterim
 • Kumral Ada Mavi Tuna
  8.4/10 (1.421 Oy)1.323 beğeni5.054 okunma2.227 alıntı18.733 gösterim
 • Uzun Beyaz Bulut Gelibolu
  8.3/10 (1.105 Oy)979 beğeni4.264 okunma1.053 alıntı15.419 gösterim
 • Gece Sesleri
  7.1/10 (476 Oy)338 beğeni2.460 okunma142 alıntı11.948 gösterim
 • Kukla
  8.3/10 (745 Oy)736 beğeni3.003 okunma820 alıntı11.577 gösterim
329 syf.
·23 günde
Elinize aldığınız an kendini okuyan bir kitaptı :) Birçoklarına çerez gelebilecek bir kitap, doğrusu çok çetrefilli kitaplar okuyorsanız bir SU molası verin derim. Okunmaya değer mi? Evet. Çünkü günümüz toplumsal sorunlarından tutun da aşka kadar her şeye değinilmiş bir kitap.
Bu kitabı “şeftali çekirdeği” kadar sevdim...
344 syf.
ilk Buket Uzuner kitabım oldu Su. Ben Su'yu sadece beğenmedim, bayıldım. Buket Uzuner yaptığı için hakkını vermiş Türk Mitolojisi'ni didik didik etmiş. Okuyunca ''keşke filmi yapılsa'' diyeceğiniz bir kitap. Defne Kaman'ı çok sevdim. Kitap toplumsal sorunlara da dikkat çekiyor o yüzden iki kat daha değerli oldu benim için. Göz ardı etmemiş yazar veya ben fantastik bir tür yazacağım toplumu katmayayım işe dememiş.Defne Kaman, Kutadgu Bilig, Umay Bay-Ülgen. Selamlıyorum hepsini. :)
344 syf.
·8/10
Buket Uzuner ile ilk tanışmam Kumral Ada Mavi Tuna ile olmuştu.Yalın ve akıcı bir anlatımı ve kurgusu var.Bu kitapta da Kam ve Kamanlar ile ilgili bilgilere erişebiliyorsunuz hem de konudan hiç kopmadan.Mesela ben Paganlar da sadece Türkler de kadının da Kaman olabildiğini öğrendim.Devamı olan Toprak 'ı da okuyacağım.Mavi boncuktan, kurşun dökmeye , ağaç süslemekten, üzerlik otu yakmaya pek çok adetimizin köklerinin kaman kültüründen bize miras kalması ve halen uygulanıyor olması genetiğimizden bazı şeylerin koparılamayacağının da güzel bir örneği ,çoğumuz bunu bilmesekte...
344 syf.
·8 günde·Puan vermedi
güzel bir kitap akıcı ama beğenmedim defne kamanın meceraları demesine rağmen komiser ümit ve onun aşkını, sahaf semahati daha çok ön planda tutmuş hatta kitabın çoğu yerinde defne kamanı unutuyosunuz...
344 syf.
·Beğendi·10/10
Buket Uzuner'in mükemmel dili ile tanışın. Özellikle eski Türk geleneklerine ilgisi olanlar için tavsiye edilir. Mitoloji hocam sayesinde tanışmıştım bu eserle devamında da Toprak var ..
344 syf.
Kam kaman falan anlatılmış güzel hoş ama alevilik mezhep islam derken asıl ayrımı kendi yapmış, gibi geldi yazar bana,tabi bu benim fikrim,islam dinini yaşayanlar farklı yobaz bi kesim gibi anlatılmış.ben burda yazarın bazı hakikatleri yansıtmadıgını hatta carpittigını düşünüyorum.kitabı yazarken cok arastirma yapmis yazar hanimcim ama keske birazda islamı araştırsaymiş.nacizane fikrimdir saygilarimla, iyi okumalar.
344 syf.
·11 günde·Beğendi·8/10
Kitabın ortalarında çok fazla detayla boğduğunu düşünsemde sonlara yaklaştıkça inanılmaz bir sürükleyiciliğe sahip gerçekten muhteşem bir kitaptı çok beğemdim diğer serüvenleri de okuyacağım.
344 syf.
·Beğendi·7/10
İnsan ve doğanın ayrılmaz bir bütün olduğunu , Türk ve şaman geleneklerinin hala günümüze kadar uzandığını anlıyoruz. Kültürümüze , adalete , sevgiye , şevkate ve aşka Defne Kaman'la birlikte daha bağlı kalıyoruz. Buket Uzuner
344 syf.
·Puan vermedi
Buket Uzuner'in bundan önceki tüm romanlarını ve öykü kitaplarını okumuş biri olarak, kitabın özellikle karakter kurgusu bakımından öncekilere kıyasla epey zayıf kaldığını düşünüyorum. Roman konu olarak ilgi çekici ve sağlam bir araştırma sürecinin ürünü. Ama ben Buket Uzuner romanlarında en çok yazarın karakterlere verdiği ruhu beğenirdim, bu bakımdan aradığımı bulamadım diyebilirim.
344 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Buket Uzuner'in tabiat dörtlemesinin henüz piyasaya çıkmamış son kitabı "ateş" dışında yayımlanan üç kitabını okuyup bitirdim ve tek kelime ile hayran kaldım diyebilirim.

Yazarın amacının farkındalık yaratmak, insanları bilinçlendirmek ve unutturulmaya çalışılan kendi öz kültürümüzü bizlere yeniden hatırlatmak.

Hepimiz Yunan mitolojisine ait tanrıların, kahramanların çoğunun adını iyi kötü biliriz, duymuşluğumuz vardır ancak Türk mitolojisinin de en az Yunan mitolojisi kadar büyük ve güçlü olduğunu bilmeyiz (ben dahil). Yazar belki de bunu kendine görev edinerek böylesine büyüleyici bir seriye imza atmış. Okurken şaşırdım, şaşırırken bilgilendim, birçok sey öğrendim, daha once öğrendiğim bazı konuları bu kitap da görünce bilgi birikimimden mutlu oldum.

Peter Ustinov okullarda yanlış eğitilmemize değinerek "bana okulda öğretilenleri unutabilmek için on beş yılımı verdim" demişti. Tıpkı bunun gibi bizlere kendi öz kültürümüzü unutturarak yerine konan arap kültürünün (islamdan bahsetmiyorum, arap örf, adet ve geleneklerinin islam adı altında dayatılmasından bahsediyorum) kendi kültürümüzmüş gibi yansıtılması uzun zamandır rahatsız edici geliyor bana.

Uzuner bu kitabında Göktanrı inancı, Şamanizm, Orta Asya Türk kültürü konularında epey bilgilendiriyor ve farkındalık yaratıyor ve bunu sıkıcı bir biçimde değil de roman tadında yapıyor.

Sözgelimi Tolkien'in Yüzüklerin Efendisi kitabını yazarken Türk mitolojisinden etkilendiğini ben dahil hiçbirimiz bilmiyoruz. Oysa yüzüklerin efendisinde geçen "orta dünya" kavramı dahil birçok fantastik terim ve hikaye Türk mitolojisine dayanıyormuş.

Uzun zamandır hiçbir şeyin rastlantı olduğuna inanmıyordum, her şeyin biribirine bağlı olduğunu ve tüm canlıların eşit olduğunu öğreneli, doğaya , diğer canlılara saygılı olmaya başlayalı çok olmuştu. Ve bu kitabı okuduğumda ne kadar doğru yolda olduğumu görmüş oldum
İlla ölmek mi gerekiyor bu memlekette senin de bir birey olduğunu, kadın olarak senin de insan olduğunu, bir tenin, bir kalbin ve miden olduğunu anlamaları için...
Eğer bu memlekette kadınlar günde beş erkek öldürseydi, çoğunluğu erkek olan parlamentomuzdan şimdiye kadar kadınlara karşı onlarca kanun çıkartılır, kadın islahevleri bile kurulur ve sorun çözülürdü.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Su
Alt başlık:
Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları 1
Baskı tarihi:
27 Mayıs 2019
Sayfa sayısı:
344
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051410036
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Buket Uzunerin, bugün Anadoluda yaşayan her kültürü derinden etkilemiş kadim Kamanlık (Şamanizm) geleneğinin dört unsuru olan SU, TOPRAK, HAVA, ATEŞten ilham alarak yazdığı yeni romanı UYUMSUZ DEFNE KAMANIN MACERALARI dörtlemesinin ilk kitabı SU çıktı!.. Gazeteci Defne Kaman bir yaz akşamı bindiği vapurda arkasında hiçbir iz bırakmadan kaybolur. Onu aramakla görevli Komiser Ali Ümit ile arkadaşı Sahaf Semahat kendilerini aniden tuhaf olaylar ve esrarengiz semboller arasında bulurlar. Bir yandan kendi hayatlarını sakatlayan yasak ve tabulara rağmen ayakta kalmaya çalışırken, kayıp gazeteci Defne Kamanın peşinde nefes nefese bir maceraya sürüklenirler. Buket Uzuner, SU romanında bütün canlı varlıkları eşit değerde kabul ederek doğayı ve yaşamı kutsayan kadim Türk geleneği Kamanlıka (Şamanlık) selam ederken, okurları hem eko-feminist bir okumaya, hem de 1000 yıl önce Uygur harfleriyle ön-Türkçe yazılmış olduğu düşünülen (Mutluluk Bilgisi) KUTADGU BİLİG ŞİFRESİ ile zihin oyunlarına davet ediyor. (Arka Kapaktan) GENEL BİLGİ Kutadgu Bilig yazarı Yusuf Has Hacibin Aklın süsü dil, dilin süsü sözdür. Kişinin süsü yüz, yüzün süsü gözdür. beyitiyle açılan romanın bir Kutadgu Bilig şifresi kitabı olarak da okumak olasıdır. Yazar, SU romanı yazarken yakından inceleme şansı bulduğu Kutadgu Biligin bilinen üç orijinal nüshasından ilkini Uygur harfleriyle Türkçe yazdığı düşünülen Yusuf Has Hacib ile bu önemli eseri 1947de günümüz Türkçesine çeviren Prof. Reşit Rahmeti Aratı şükranla anıyor ve bugüne kadar Türkiyede ve dünyada hak ettiği önemi ve sevgiyi göremeyen bu güzel eserin, romanda bir şifreler kitabıymış gibi kullanılmasıyla özellikle gençler arasında ilgi göreceğini umuyor. UYUMSUZ DEFNE KAMANIN MACERALARI, SU romanından sonra TOPRAK, HAVA ve ATEŞ ile devam edecektir.

Kitabı okuyanlar 2.225 okur

 • Emel Hancı
 • Semiha Terzioğlu
 • Kitap Sever Psikolog
 • Rüzgârın KIZI
 • Derin
 • Büşü
 • Kitap_günlüğüm
 • marticatherin
 • Merve
 • Elif uygur

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.2
14-17 Yaş
%5.9
18-24 Yaş
%17.3
25-34 Yaş
%26.3
35-44 Yaş
%31.6
45-54 Yaş
%12.6
55-64 Yaş
%1.4
65+ Yaş
%0.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%84.1
Erkek
%15.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.2 (146)
9
%17 (107)
8
%22.1 (139)
7
%18.9 (119)
6
%9.2 (58)
5
%4 (25)
4
%1.8 (11)
3
%1 (6)
2
%0.8 (5)
1
%1.9 (12)

Kitabın sıralamaları