Su Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları 1

7,7/10  (106 Oy) · 
322 okunma  · 
74 beğeni  · 
2.153 gösterim
Buket Uzunerin, bugün Anadoluda yaşayan her kültürü derinden etkilemiş kadim Kamanlık (Şamanizm) geleneğinin dört unsuru olan SU, TOPRAK, HAVA, ATEŞten ilham alarak yazdığı yeni romanı UYUMSUZ DEFNE KAMANIN MACERALARI dörtlemesinin ilk kitabı SU çıktı!.. Gazeteci Defne Kaman bir yaz akşamı bindiği vapurda arkasında hiçbir iz bırakmadan kaybolur. Onu aramakla görevli Komiser Ali Ümit ile arkadaşı Sahaf Semahat kendilerini aniden tuhaf olaylar ve esrarengiz semboller arasında bulurlar. Bir yandan kendi hayatlarını sakatlayan yasak ve tabulara rağmen ayakta kalmaya çalışırken, kayıp gazeteci Defne Kamanın peşinde nefes nefese bir maceraya sürüklenirler. Buket Uzuner, SU romanında bütün canlı varlıkları eşit değerde kabul ederek doğayı ve yaşamı kutsayan kadim Türk geleneği Kamanlıka (Şamanlık) selam ederken, okurları hem eko-feminist bir okumaya, hem de 1000 yıl önce Uygur harfleriyle ön-Türkçe yazılmış olduğu düşünülen (Mutluluk Bilgisi) KUTADGU BİLİG ŞİFRESİ ile zihin oyunlarına davet ediyor. (Arka Kapaktan) GENEL BİLGİ Kutadgu Bilig yazarı Yusuf Has Hacibin Aklın süsü dil, dilin süsü sözdür. Kişinin süsü yüz, yüzün süsü gözdür. beyitiyle açılan romanın bir Kutadgu Bilig şifresi kitabı olarak da okumak olasıdır. Yazar, SU romanı yazarken yakından inceleme şansı bulduğu Kutadgu Biligin bilinen üç orijinal nüshasından ilkini Uygur harfleriyle Türkçe yazdığı düşünülen Yusuf Has Hacib ile bu önemli eseri 1947de günümüz Türkçesine çeviren Prof. Reşit Rahmeti Aratı şükranla anıyor ve bugüne kadar Türkiyede ve dünyada hak ettiği önemi ve sevgiyi göremeyen bu güzel eserin, romanda bir şifreler kitabıymış gibi kullanılmasıyla özellikle gençler arasında ilgi göreceğini umuyor. UYUMSUZ DEFNE KAMANIN MACERALARI, SU romanından sonra TOPRAK, HAVA ve ATEŞ ile devam edecektir.

Buket Uzuner'in okuduğum ilk kitabı. Ve bir sonraki okuyacağım kitabı da büyük ihtimal Toprak olur.
Alışılmışın çok dışında bir üslup ve özgün içerikle yazan Buket Uzuner ile tanışmak beni fazlasıyla mutlu etti. Başlarda yalnızca 'kayıp bir gazeteci' iken gelişen olaylar ve karakterlerin anlatımı -ben dahil- tüm okuyucuları etkilemiştir herhalde. Su kitabı ile ilgili olan bölümleri de ayrı bir dikkatle okudum. 'Başlangıçta yalnızca su vardı.' evet.. başlangıçta yalnızca su vardı, bitişte de olacak.
Onun dışında Kutadgu Bilig'i -bırakın okumayı- halen göz atmadığım için kendimden utandığımı söyleyebilirim.
Romanda değinilmesi gereken düşündürücü unsurlar da var tabi. Bunlardan birincisi, 'İnsanların farklılığa saygıları pek olmuyor.' Defne Kaman'ın okul ve aile hayatında 'Uyumsuz' damgasını yemesi olsun, -farklı dinleri geçtim- aynı dinlerin farklı mezheplerinden olan insanların yakınlaşmalarına bile sıcak bakılmaması. Sevenleri ayırmak büyük günahtır dostlar. Her ne kadar kurmaca da olsa Tasvir'in ölmüş olmasını istemezdim. Onun dışında 'Yunus Peygamber'i araştıracağım şeyler arasına ekledim.
Umay Nine'yi -ben de nine diyorum :)- epey ilginç bulduğumu söyleyebilirim. Geleneklerine falan sıkı sıkıya bağlı olmasının yanında hem o hem de Defne neden özellikle Ümit'ten yardım istediler onu halen anlayamadım. Roman işte.. deyip geçiyorum.
Sahaf Semahat'in geçmişi üzerine fazla bilgi verilmemişti. (Ya da benim gözümden kaçtı) Bildiğim en çarpıcı bilgi, asıl adının Sema olmasıydı. Nevşehir'de ailesiyle, yakınlarıyla neler yaşadı da İstanbul'a geldi falan.. Hiç arayanı soranı yok mu diye merak ettirdi bende. Semahat'in tasvirini bu yönden eksik buldum. Tabi burada asıl konu Defne Kaman'nın bulunması olduğu için ona pek fazla değinmeye gerek görmemiş olabilir yazar.
Onun dışında Savaş Neşeli denen ............ (noktalara ne getirilir siz bilirsiniz, zaten kitabı bitirdikten sonra da ona epey bir sövüp saydım) mahlukun -her ne kadar kısır bir ortamda yetişmiş olsa da- aklını kullanma özürlü olmasına üzüldüm. Yok ''Erkekler dünyadaki bütün canlılardan, hatta kadınlardan bile üstün yaratılmış da hepsi ona hizmet etmeliymiş.'' falan. Bunu geçtim, kadının erkekten ayrılmasını içinde sindiremeyip Medeni Kanun'u tanımayıp yalnızca Allah'ın adaletini düşünürken Allah'ın ''Öldürmeyi yasaklaması'' na hiç aldırmaması da onun ne kadar ''İşine geldiği kadarıyla müslüman'' olduğunu gösteriyor. Günümüzde ne yazık ki böyle yobazlar çokça var.
Kitabın sonlarında değiniliyordu, ''Bu ülkede hayvanları öldürmek suç bile değil.'' gibinsden. Sanırsam Ümit'in ifadesiydi bu. Ne insanlar, ne de hayvanların katli içinde bulunduğumuz çağda o kadar umursanmaz hale geldi ki. Toplumsal yönden çözülmüş ülkemizde aşırı olmakta beraber dünyanın bir ucunda petrol aramak için kutup ayılarının canını hiçe sayan paragöz, şeref yoksunu mahluklar da var malesef.
Bu kitapta altını çizdiğim onlarca alıntının yanında anlamını araştıracağım tam doksan altı tane kelime not almışım.
Sırada okuyacağım başka kitaplardan sonra dilerim tez vakitte Toprak kitabı da elimde olacak.

sezen 
14 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu esere yeni başladım. Oldukça akıcı bir eser. Türk tarihi, samanizm, doğa sevgisi, kadın sorunu bağlamında oluşturulan Kurgu oldukça ilgi çekici. Henüz bitirmedim ancak içimde "Kutadgu Bilig" ve "Dede Korkut Hikayelerini" okumak istedim. Yazar eseri yazarken değeri es geçilmiş bu eserlere bir selam yolluyor ve okurlarına tarihinizi iyi okuyun mesajı veriyor. Kelime oyunlari ve sifrelemeler okurda merak duygusunu canli tutuyor. Uyumsuz muhalif bir kadin Defne Kaman, ilginc ninesi Umay Bayulgen, genc alevi bir komiser Umit Kaman, sevdigi fakat mezhepler yuzunden kavusamadigi sevgilisi Tasvir, kadikoyde bilge bir sahaf Semahat Hanim eserlerin ana karakterleri.ayrıca kendisi de kadikoylu olan Buket Uzuner orayi oyle guzel anlatmis ki ne kadar ozledigimi farkettim. Kadikoy bir solen gibi sunuluyor , hakli bir ovgu bana gore de:) Muhalif ,humanist, doga asigi ,kadin haklari savascisi, hayvan haklari mucadelecisi olan yazarin eseri gayet guzel gidiyor. Dortleme seklinde olacakmis eser.ilki SU... sonraki TOPRAK... Suyun azizligi oyle bir anlatiliyor ki tek damla ziyan etmek vicdan azabina sebep oluyor. Tabiatin dilini bilen insan ne guzel insandir.yazar bu insanlara selam gonderiyor.
Bittiğinde tekrar yorum yazacağım. ..

kitapayraci 
16 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

güzel bir kitap akıcı ama beğenmedim defne kamanın meceraları demesine rağmen komiser ümit ve onun aşkını, sahaf semahati daha çok ön planda tutmuş hatta kitabın çoğu yerinde defne kamanı unutuyosunuz...

Kitap ve Kahve Gezegeni 
03 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Etkinlik kitabi olarak bizzat kendim secmistim bu kitabi iyiki de secmisim diyorum bu vesile ile daha önce okumus oldum. Uzun sure sonra okumus olsaydim okumadan gecen zamana üzülürdüm. Gelelim kitabin konusuna; Adindan da anladigimiz gibi gazeteci Defne Kaman in ortadan kaybolusunu ve komiser Ümit Kaman ve sahaf Semahat ile bulma hikayesi anlatiliyor. Defne Kaman ortadan kaybolmak zorunda kalinca kendisini bulmasini saglamak icin Yusuf Has Hacib tarafindan yazilmis kutadgu bilig (mutluluk bilgisi) kitabindan sifreler gondermistir. Yazar bu yolla bize Orta Asya daki kamanlık(şamanlik) hakkindada bilgi vermistir. Daha fazla konudan bahsedersem kitabin tamamini anlatmaktan korktugum icin susuyorum

Hatice gürsoy 
 12 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Buket Uzuner'in bundan önceki tüm romanlarını ve öykü kitaplarını okumuş biri olarak, kitabın özellikle karakter kurgusu bakımından öncekilere kıyasla epey zayıf kaldığını düşünüyorum. Roman konu olarak ilgi çekici ve sağlam bir araştırma sürecinin ürünü. Ama ben Buket Uzuner romanlarında en çok yazarın karakterlere verdiği ruhu beğenirdim, bu bakımdan aradığımı bulamadım diyebilirim.

Halil Yavuz KAYA 
 13 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yazar, kitabının son sayfasında, 'vedalaşma' evresinde amacını açıklamış. Demektedir ki: Bu kitapta size sadece ve sadece 'hakikati gülerek belirtme'ye, ' gerçek bilgeliğin delilik' ve 'kendini bilge sanmanın da gerçek delilik ' olduğunu hatırlatmaya çalıştım.
Ben bir okur olarak kitap boyunca bu algıyı alamadığımı belirtmek isterim. Daha ziyade kitabın sonlarına doğru; hikayeyi, Kadına yönelik şiddetin, kadın cinayetlerinin özünü vurgulamakta olduğunu kanaat getirdim.
Bunu yaparken de;Şamanizmin ağırlığın da, efsanelere, mitolojiye dayandırarak geleneksel sosyolojik toplumsal yapımızdaki, uyuşmazlıkları, çarpıklıkları, bağnazlıkları, çatışmaları çok güzel bir anlatımla ortaya koyduğunu,
Bunları, halen daha süre gelen, toplum mantalitemizin olumsuzluğu olarak gördüğüm, mezhepsel ayrışma mızın açtığı bir yaraya örnek güzel bir aşkın da hikayesi ile harmanlaştırıldığını tesbit ettim.
Yazarın, araya kendisinin okura hitap eden bölümler koymasına bayıldım.
Birde, sizin görmediğiniz ama seslerini duyduğunuz kalabalığın uğultusu olur ya işte o uğultudan, tanıdık sesler gelir kulağınıza onca sesin içinden. İşte bende bu kitapta AHMET ÜMİT'in sesini de duyar gibi oldum. Ne ilginç değil mi Kahramanın adı da Ümit?
Yanılıyor muyum?
Ben beğenerek okudum. Her zaman beğenmişimdir Uzuner'in kitaplarını.
Tavsiye edeceğim bir kitap. Toprağı da kütüphaneme kattım. ilk fırsat da okuyacağım.
Sizlere de iyi okumalar dileğimle.

Fatma 
 30 Oca 2016 · Kitabı okudu · 7 günde

Buket Uzuner'in okuduğum ve çok beğendiğim ilk kitabı "Uzun Beyaz Bulut Gelibolu"dan sonra kitap hayli farklı geldi. Büyük bilgi birikimi ile yazılan kitapları her zaman sevmişimdir. Bu kitabını da bu nedenle beğendim. Kitapta Kamanlık geleneğinin yanı sıra toplumsal konulara da yer verilmesi kitabı beğenmemin bir diğer sebebi. Kitapta ayrıca "Bu Romanın Saygıdeğer Okuruna Hatırlatırım" gibi başlıkları olan, anlatıcının konuştuğu bölümler de ilgimi çekti. İlk kitapta eksik kalan çok konu var. Bunların, serinin diğer kitaplarında tamamlanacağını ve diğer kitapların, ilk kitaba göre daha iyi olacağını düşünüyorum. "Teşekkür ve Bilgi" kısmında yazarın okuduğu, yararlandığı kitapları da belirtmesi hoşuma gitti. Tüm bu güzel nedenlerden dolayı okunması gereken bir seri, okunması gereken bir kitap.

Merlin M 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Okumayı hep ertelediğim bir kitaptı, sonrasındaysa elimden bırakamadım. Özellikle çok detaylı bir araştırmanın ve emeğin ürünü olduğunu söylemek gerek. Detaylar arasındaki bağlantılar titizlikle kurgulanmış. Üslubu ise bir o kadar canlı, akıcı, keyifli. Buket Uzuner'in tarzının gerçekten özgün olduğunu kanıtlayan bir yapıt. Keza devam kitabı olan "Toprak" da aynı güzelliği, aynı heyecanı okura sunuyor.

Aslı Suakan 
07 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İlgi duyduğum Türk kültürü ve kaman geleneğinden otürü kitaba hayran oldum özsllkkle otacılık hakkinda arastirma yapmama sebep olduve tüm insanlarin esit oldugunu aatmasi alevilikle ilgili gorusleri bana uygundu fakat kitabin ana konusu yani himaye olan kismi bu kitabi siradanlastirdi bana gore. Kitabi begendiklerim icinde tutuyorum

Deniz ATAÇ 
25 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitaba roman demek inanın hakaret olacaktır. Kam ve Kamanlık(şamanlık) için tanıtım ve rehber niteliğinde bir eser olmakla birlikte içerisinde çok güzel genel kültür üzerine bilgiler barındırıyor. Türk dünyasına böyle güzel bir katkıda bulunduğu için Buket Uzuner'i yürekten kutluyorum :)

4 /

Kitaptan 149 Alıntı

Sadettin TANIK 
 15 Şub 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kadın
Ancak Türkiye'de kadın olmaktan daha zor bir şey daha vardır, o da genç ve yalnız bir kadın olmaktır.

Su, Buket UzunerSu, Buket Uzuner
Sadettin TANIK 
 15 Şub 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kadın Sorunları
...günde beş kadının öldürüldüğü bir ülkede yaşamaktan utanıyorum.

Su, Buket UzunerSu, Buket Uzuner
Sadettin TANIK 
 15 Şub 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kadın
Eğer bu memlekette kadınlar günde beş erkek öldürseydi, çoğunluğu erkek olan parlamentomuzdan şimdiye kadar kadınlara karşı onlarca kanun çıkartılır, kadın islahevleri bile kurulur ve sorun çözülürdü.

Su, Buket UzunerSu, Buket Uzuner
Ferah 
13 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''İnsanların birbirlerini kolayca ve çabucak yargıladığı, kimsenin kimseye ayıracak vaktinin olmadığı, gözlerin sadece bayram etmek için baktığı, dünyanın bir “körler ülkesi”ne dönüştüğü, acının ve sevginin pazarlandığı zamanlarda yaşadığını fark etmek, hangi yaşta olursa olsun, yaşlanmaya başlamaktır...''

Su, Buket Uzuner (Sayfa 21)Su, Buket Uzuner (Sayfa 21)
Sadettin TANIK 
15 Şub 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İlla ölmek mi gerekiyor bu memlekette senin de bir birey olduğunu, kadın olarak senin de insan olduğunu, bir tenin, bir kalbin ve miden olduğunu anlamaları için...

Su, Buket UzunerSu, Buket Uzuner
Deniz ATAÇ 
25 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kitap ve hayvan sevmeyen insana güvenmem.

Su, Buket Uzuner (Sayfa 68)Su, Buket Uzuner (Sayfa 68)
kitapayraci 
16 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bir kadının baba sevgisi açlığını hiçbir başka erkek veya vitamin hapı gideremez.

Su, Buket Uzuner (Sayfa 299)Su, Buket Uzuner (Sayfa 299)
Sadettin TANIK 
13 Şub 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Eski kocaların karılarına yaptıklarını bir duysanız insanlığınızdan utanırsınız, inanın...

Su, Buket UzunerSu, Buket Uzuner
Sadettin TANIK 
15 Şub 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Türkiye'de muhalif olmanın bu kadar imkansız olduğu dönem oldu mu sizce?

Su, Buket UzunerSu, Buket Uzuner