Su (Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları 1)Buket Uzuner

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.524
Gösterim
Adı:
Su
Alt başlık:
Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları 1
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
344
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051410036
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Buket Uzunerin, bugün Anadoluda yaşayan her kültürü derinden etkilemiş kadim Kamanlık (Şamanizm) geleneğinin dört unsuru olan SU, TOPRAK, HAVA, ATEŞten ilham alarak yazdığı yeni romanı UYUMSUZ DEFNE KAMANIN MACERALARI dörtlemesinin ilk kitabı SU çıktı!.. Gazeteci Defne Kaman bir yaz akşamı bindiği vapurda arkasında hiçbir iz bırakmadan kaybolur. Onu aramakla görevli Komiser Ali Ümit ile arkadaşı Sahaf Semahat kendilerini aniden tuhaf olaylar ve esrarengiz semboller arasında bulurlar. Bir yandan kendi hayatlarını sakatlayan yasak ve tabulara rağmen ayakta kalmaya çalışırken, kayıp gazeteci Defne Kamanın peşinde nefes nefese bir maceraya sürüklenirler. Buket Uzuner, SU romanında bütün canlı varlıkları eşit değerde kabul ederek doğayı ve yaşamı kutsayan kadim Türk geleneği Kamanlıka (Şamanlık) selam ederken, okurları hem eko-feminist bir okumaya, hem de 1000 yıl önce Uygur harfleriyle ön-Türkçe yazılmış olduğu düşünülen (Mutluluk Bilgisi) KUTADGU BİLİG ŞİFRESİ ile zihin oyunlarına davet ediyor. (Arka Kapaktan) GENEL BİLGİ Kutadgu Bilig yazarı Yusuf Has Hacibin Aklın süsü dil, dilin süsü sözdür. Kişinin süsü yüz, yüzün süsü gözdür. beyitiyle açılan romanın bir Kutadgu Bilig şifresi kitabı olarak da okumak olasıdır. Yazar, SU romanı yazarken yakından inceleme şansı bulduğu Kutadgu Biligin bilinen üç orijinal nüshasından ilkini Uygur harfleriyle Türkçe yazdığı düşünülen Yusuf Has Hacib ile bu önemli eseri 1947de günümüz Türkçesine çeviren Prof. Reşit Rahmeti Aratı şükranla anıyor ve bugüne kadar Türkiyede ve dünyada hak ettiği önemi ve sevgiyi göremeyen bu güzel eserin, romanda bir şifreler kitabıymış gibi kullanılmasıyla özellikle gençler arasında ilgi göreceğini umuyor. UYUMSUZ DEFNE KAMANIN MACERALARI, SU romanından sonra TOPRAK, HAVA ve ATEŞ ile devam edecektir.
ilk Buket Uzuner kitabım oldu Su. Ben Su'yu sadece beğenmedim, bayıldım. Buket Uzuner yaptığı için hakkını vermiş Türk Mitolojisi'ni didik didik etmiş. Okuyunca ''keşke filmi yapılsa'' diyeceğiniz bir kitap. Defne Kaman'ı çok sevdim. Kitap toplumsal sorunlara da dikkat çekiyor o yüzden iki kat daha değerli oldu benim için. Göz ardı etmemiş yazar veya ben fantastik bir tür yazacağım toplumu katmayayım işe dememiş.Defne Kaman, Kutadgu Bilig, Umay Bay-Ülgen. Selamlıyorum hepsini. :)
Buket Uzuner ile ilk tanışmam Kumral Ada Mavi Tuna ile olmuştu.Yalın ve akıcı bir anlatımı ve kurgusu var.Bu kitapta da Kam ve Kamanlar ile ilgili bilgilere erişebiliyorsunuz hem de konudan hiç kopmadan.Mesela ben Paganlar da sadece Türkler de kadının da Kaman olabildiğini öğrendim.Devamı olan Toprak 'ı da okuyacağım.Mavi boncuktan, kurşun dökmeye , ağaç süslemekten, üzerlik otu yakmaya pek çok adetimizin köklerinin kaman kültüründen bize miras kalması ve halen uygulanıyor olması genetiğimizden bazı şeylerin koparılamayacağının da güzel bir örneği ,çoğumuz bunu bilmesekte...
Bu esere yeni başladım. Oldukça akıcı bir eser. Türk tarihi, samanizm, doğa sevgisi, kadın sorunu bağlamında oluşturulan Kurgu oldukça ilgi çekici. Henüz bitirmedim ancak içimde "Kutadgu Bilig" ve "Dede Korkut Hikayelerini" okumak istedim. Yazar eseri yazarken değeri es geçilmiş bu eserlere bir selam yolluyor ve okurlarına tarihinizi iyi okuyun mesajı veriyor. Kelime oyunlari ve sifrelemeler okurda merak duygusunu canli tutuyor. Uyumsuz muhalif bir kadin Defne Kaman, ilginc ninesi Umay Bayulgen, genc alevi bir komiser Umit Kaman, sevdigi fakat mezhepler yuzunden kavusamadigi sevgilisi Tasvir, kadikoyde bilge bir sahaf Semahat Hanim eserlerin ana karakterleri.ayrıca kendisi de kadikoylu olan Buket Uzuner orayi oyle guzel anlatmis ki ne kadar ozledigimi farkettim. Kadikoy bir solen gibi sunuluyor , hakli bir ovgu bana gore de:) Muhalif ,humanist, doga asigi ,kadin haklari savascisi, hayvan haklari mucadelecisi olan yazarin eseri gayet guzel gidiyor. Dortleme seklinde olacakmis eser.ilki SU... sonraki TOPRAK... Suyun azizligi oyle bir anlatiliyor ki tek damla ziyan etmek vicdan azabina sebep oluyor. Tabiatin dilini bilen insan ne guzel insandir.yazar bu insanlara selam gonderiyor.
Bittiğinde tekrar yorum yazacağım. ..
Buket Uzuner'in mükemmel dili ile tanışın. Özellikle eski Türk geleneklerine ilgisi olanlar için tavsiye edilir. Mitoloji hocam sayesinde tanışmıştım bu eserle devamında da Toprak var ..
Buket Uzuner'in bundan önceki tüm romanlarını ve öykü kitaplarını okumuş biri olarak, kitabın özellikle karakter kurgusu bakımından öncekilere kıyasla epey zayıf kaldığını düşünüyorum. Roman konu olarak ilgi çekici ve sağlam bir araştırma sürecinin ürünü. Ama ben Buket Uzuner romanlarında en çok yazarın karakterlere verdiği ruhu beğenirdim, bu bakımdan aradığımı bulamadım diyebilirim.
güzel bir kitap akıcı ama beğenmedim defne kamanın meceraları demesine rağmen komiser ümit ve onun aşkını, sahaf semahati daha çok ön planda tutmuş hatta kitabın çoğu yerinde defne kamanı unutuyosunuz...
Anlamlandıramadığım nadir kitaplardan biri oldu benim için. Buket Uzuner'i ilk bu kitapla tanıdım ve bir daha da hiçbir kitabını okumadım ki bu saatten sonra da okuyacağımı hiç sanmıyorum. Kitapta gizem yaratılmaya çalışılmış fakat çözümü öylesine basit ki neden çözüme gidilmiyor diye sorguladım. Kitaptaki mantık hataları beni ciddi anlamda irrite etti. Ne konuda mana var ne edebi bir yön var. Fazla sayıda kitap yazmış olan bir yazarın böylesi mantık dışı bir kitap ortaya çıkarması beni şaşırttı, acaba ben mi anlamadım diye düşündüm. Fakat anladım ki gizemli bir kitap yazmak herkesin harcı değilmiş. Üzgünüm ama asla tavsiye edebileceğim bir kitap olmadı benim için.
Yazar, kitabının son sayfasında, 'vedalaşma' evresinde amacını açıklamış. Demektedir ki: Bu kitapta size sadece ve sadece 'hakikati gülerek belirtme'ye, ' gerçek bilgeliğin delilik' ve 'kendini bilge sanmanın da gerçek delilik ' olduğunu hatırlatmaya çalıştım.
Ben bir okur olarak kitap boyunca bu algıyı alamadığımı belirtmek isterim. Daha ziyade kitabın sonlarına doğru; hikayeyi, Kadına yönelik şiddetin, kadın cinayetlerinin özünü vurgulamakta olduğunu kanaat getirdim.
Bunu yaparken de;Şamanizmin ağırlığın da, efsanelere, mitolojiye dayandırarak geleneksel sosyolojik toplumsal yapımızdaki, uyuşmazlıkları, çarpıklıkları, bağnazlıkları, çatışmaları çok güzel bir anlatımla ortaya koyduğunu,
Bunları, halen daha süre gelen, toplum mantalitemizin olumsuzluğu olarak gördüğüm, mezhepsel ayrışma mızın açtığı bir yaraya örnek güzel bir aşkın da hikayesi ile harmanlaştırıldığını tesbit ettim.
Yazarın, araya kendisinin okura hitap eden bölümler koymasına bayıldım.
Birde, sizin görmediğiniz ama seslerini duyduğunuz kalabalığın uğultusu olur ya işte o uğultudan, tanıdık sesler gelir kulağınıza onca sesin içinden. İşte bende bu kitapta AHMET ÜMİT'in sesini de duyar gibi oldum. Ne ilginç değil mi Kahramanın adı da Ümit?
Yanılıyor muyum?
Ben beğenerek okudum. Her zaman beğenmişimdir Uzuner'in kitaplarını.
Tavsiye edeceğim bir kitap. Toprağı da kütüphaneme kattım. ilk fırsat da okuyacağım.
Sizlere de iyi okumalar dileğimle.
Merhaba 1K Dostlarım :) Çok uzun aradan sonra Buket Uzuner'e tekrar merhaba dedim. İyi ki de dedim. Su ve Toprak kitaplarını bir çırpıda okudum. O kadar iyi geldi ki, o kadar dinlendirdi ki beni.... Defne, Umay ninem, Korkut Dedem başta olmak üzere tüm karakterler birbirinden güzel ve başarılı. Çok emek ve araştırma ürünü iki kitap da. Halen yazarımız Hava ve Ateş olmak üzere iki kitabı daha bizlere hazırlıyor. Türklerin İslamiyet öncesi inancı Şamanlık/Şamanizm ile ilgili bilgiler, Kutadgu Bilig, Toprak kitabındaki Çorum ve Hitiler ile ilgili bilgiler ( her ne kadar kişiden kişiye değişse de ), ve günümüze bağlantılar, sitemler ile benim için çok doyurucu ve keyifliydi. Teşekkürler sevgili Buket Uzuner... Okuyun ve okutun farklı bir dünyaya yolculuk yapın derim. Sevgiyle kalın :))
Buket Uzuner'in iyi bir yazar ve bilgili bir insan olduğuna artık eminim. Bir roman okurken bir şeyler öğrenmeyeli uzun zaman olmuştu. Kaman'lık geleneğinin Türklük'ten geldiğini, Otacıların ise hala var olduklarını, günde 8 sarılmanın gribe karşı bizleri koruyacağını ve daha nicelerini öğretti. Not almaktan kendimi alamadığım bir kitaptı. Öykünün uzun ancak tadında olması ise bugünlerde arayıp xa bulamadığım bir şey. Dörtleme olması planlanmasından dolayı dizi bölüm sonu gibi yarım bitmesi ise buruk bir tat bırakıyor ağzımda.
Kutadgu Bilig okuma gibi içimde büyük arzum oluştu.
Büyük bir heyecanla okuduğum ve her bölümünde biraz daha meraklandığım muhteşem bir kitap. Biraz da fazla gizemli:))))
Elinize aldığınız an kendini okuyan bir kitaptı :) Birçoklarına çerez gelebilecek bir kitap, doğrusu çok çetrefilli kitaplar okuyorsanız bir SU molası verin derim. Okunmaya değer mi? Evet. Çünkü günümüz toplumsal sorunlarından tutun da aşka kadar her şeye değinilmiş bir kitap.
Bu kitabı “şeftali çekirdeği” kadar sevdim...
Eğer bu memlekette kadınlar günde beş erkek öldürseydi, çoğunluğu erkek olan parlamentomuzdan şimdiye kadar kadınlara karşı onlarca kanun çıkartılır, kadın islahevleri bile kurulur ve sorun çözülürdü.
''İnsanların birbirlerini kolayca ve çabucak yargıladığı, kimsenin kimseye ayıracak vaktinin olmadığı, gözlerin sadece bayram etmek için baktığı, dünyanın bir “körler ülkesi”ne dönüştüğü, acının ve sevginin pazarlandığı zamanlarda yaşadığını fark etmek, hangi yaşta olursa olsun, yaşlanmaya başlamaktır...''
Buket Uzuner
Sayfa 21
Bir kadının baba sevgisi açlığını hiçbir başka erkek veya vitamin hapı gideremez.
Buket Uzuner
Sayfa 299
İlla ölmek mi gerekiyor bu memlekette senin de bir birey olduğunu, kadın olarak senin de insan olduğunu, bir tenin, bir kalbin ve miden olduğunu anlamaları için...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Su
Alt başlık:
Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları 1
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
344
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051410036
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Buket Uzunerin, bugün Anadoluda yaşayan her kültürü derinden etkilemiş kadim Kamanlık (Şamanizm) geleneğinin dört unsuru olan SU, TOPRAK, HAVA, ATEŞten ilham alarak yazdığı yeni romanı UYUMSUZ DEFNE KAMANIN MACERALARI dörtlemesinin ilk kitabı SU çıktı!.. Gazeteci Defne Kaman bir yaz akşamı bindiği vapurda arkasında hiçbir iz bırakmadan kaybolur. Onu aramakla görevli Komiser Ali Ümit ile arkadaşı Sahaf Semahat kendilerini aniden tuhaf olaylar ve esrarengiz semboller arasında bulurlar. Bir yandan kendi hayatlarını sakatlayan yasak ve tabulara rağmen ayakta kalmaya çalışırken, kayıp gazeteci Defne Kamanın peşinde nefes nefese bir maceraya sürüklenirler. Buket Uzuner, SU romanında bütün canlı varlıkları eşit değerde kabul ederek doğayı ve yaşamı kutsayan kadim Türk geleneği Kamanlıka (Şamanlık) selam ederken, okurları hem eko-feminist bir okumaya, hem de 1000 yıl önce Uygur harfleriyle ön-Türkçe yazılmış olduğu düşünülen (Mutluluk Bilgisi) KUTADGU BİLİG ŞİFRESİ ile zihin oyunlarına davet ediyor. (Arka Kapaktan) GENEL BİLGİ Kutadgu Bilig yazarı Yusuf Has Hacibin Aklın süsü dil, dilin süsü sözdür. Kişinin süsü yüz, yüzün süsü gözdür. beyitiyle açılan romanın bir Kutadgu Bilig şifresi kitabı olarak da okumak olasıdır. Yazar, SU romanı yazarken yakından inceleme şansı bulduğu Kutadgu Biligin bilinen üç orijinal nüshasından ilkini Uygur harfleriyle Türkçe yazdığı düşünülen Yusuf Has Hacib ile bu önemli eseri 1947de günümüz Türkçesine çeviren Prof. Reşit Rahmeti Aratı şükranla anıyor ve bugüne kadar Türkiyede ve dünyada hak ettiği önemi ve sevgiyi göremeyen bu güzel eserin, romanda bir şifreler kitabıymış gibi kullanılmasıyla özellikle gençler arasında ilgi göreceğini umuyor. UYUMSUZ DEFNE KAMANIN MACERALARI, SU romanından sonra TOPRAK, HAVA ve ATEŞ ile devam edecektir.

Kitabı okuyanlar 747 okur

  • Gamze Mavi
  • Zeliha Tanbağa
  • Nada güneş
  • Recep Özkan
  • Tuba Eroğlu
  • Derya Tanyolu
  • Feray ŞENTÜRK
  • Dilek yıldız
  • Emirhan Alp
  • İnci Naz Çayır

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.2
14-17 Yaş
%5.9
18-24 Yaş
%17.3
25-34 Yaş
%26.3
35-44 Yaş
%31.6
45-54 Yaş
%12.6
55-64 Yaş
%1.4
65+ Yaş
%0.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%84.1
Erkek
%15.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%24.8 (61)
9
%19.1 (47)
8
%19.5 (48)
7
%18.3 (45)
6
%8.5 (21)
5
%2.8 (7)
4
%2.4 (6)
3
%0.8 (2)
2
%0.8 (2)
1
%2.8 (7)

Kitabın sıralamaları