Su Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları 1

7,9/10  (155 Oy) · 
470 okunma  · 
113 beğeni  · 
2.622 gösterim
Buket Uzunerin, bugün Anadoluda yaşayan her kültürü derinden etkilemiş kadim Kamanlık (Şamanizm) geleneğinin dört unsuru olan SU, TOPRAK, HAVA, ATEŞten ilham alarak yazdığı yeni romanı UYUMSUZ DEFNE KAMANIN MACERALARI dörtlemesinin ilk kitabı SU çıktı!.. Gazeteci Defne Kaman bir yaz akşamı bindiği vapurda arkasında hiçbir iz bırakmadan kaybolur. Onu aramakla görevli Komiser Ali Ümit ile arkadaşı Sahaf Semahat kendilerini aniden tuhaf olaylar ve esrarengiz semboller arasında bulurlar. Bir yandan kendi hayatlarını sakatlayan yasak ve tabulara rağmen ayakta kalmaya çalışırken, kayıp gazeteci Defne Kamanın peşinde nefes nefese bir maceraya sürüklenirler. Buket Uzuner, SU romanında bütün canlı varlıkları eşit değerde kabul ederek doğayı ve yaşamı kutsayan kadim Türk geleneği Kamanlıka (Şamanlık) selam ederken, okurları hem eko-feminist bir okumaya, hem de 1000 yıl önce Uygur harfleriyle ön-Türkçe yazılmış olduğu düşünülen (Mutluluk Bilgisi) KUTADGU BİLİG ŞİFRESİ ile zihin oyunlarına davet ediyor. (Arka Kapaktan) GENEL BİLGİ Kutadgu Bilig yazarı Yusuf Has Hacibin Aklın süsü dil, dilin süsü sözdür. Kişinin süsü yüz, yüzün süsü gözdür. beyitiyle açılan romanın bir Kutadgu Bilig şifresi kitabı olarak da okumak olasıdır. Yazar, SU romanı yazarken yakından inceleme şansı bulduğu Kutadgu Biligin bilinen üç orijinal nüshasından ilkini Uygur harfleriyle Türkçe yazdığı düşünülen Yusuf Has Hacib ile bu önemli eseri 1947de günümüz Türkçesine çeviren Prof. Reşit Rahmeti Aratı şükranla anıyor ve bugüne kadar Türkiyede ve dünyada hak ettiği önemi ve sevgiyi göremeyen bu güzel eserin, romanda bir şifreler kitabıymış gibi kullanılmasıyla özellikle gençler arasında ilgi göreceğini umuyor. UYUMSUZ DEFNE KAMANIN MACERALARI, SU romanından sonra TOPRAK, HAVA ve ATEŞ ile devam edecektir.

ilk Buket Uzuner kitabım oldu Su. Ben Su'yu sadece beğenmedim, bayıldım. Buket Uzuner yaptığı için hakkını vermiş Türk Mitolojisi'ni didik didik etmiş. Okuyunca ''keşke filmi yapılsa'' diyeceğiniz bir kitap. Defne Kaman'ı çok sevdim. Kitap toplumsal sorunlara da dikkat çekiyor o yüzden iki kat daha değerli oldu benim için. Göz ardı etmemiş yazar veya ben fantastik bir tür yazacağım toplumu katmayayım işe dememiş.Defne Kaman, Kutadgu Bilig, Umay Bay-Ülgen. Selamlıyorum hepsini. :)

sezen 
14 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu esere yeni başladım. Oldukça akıcı bir eser. Türk tarihi, samanizm, doğa sevgisi, kadın sorunu bağlamında oluşturulan Kurgu oldukça ilgi çekici. Henüz bitirmedim ancak içimde "Kutadgu Bilig" ve "Dede Korkut Hikayelerini" okumak istedim. Yazar eseri yazarken değeri es geçilmiş bu eserlere bir selam yolluyor ve okurlarına tarihinizi iyi okuyun mesajı veriyor. Kelime oyunlari ve sifrelemeler okurda merak duygusunu canli tutuyor. Uyumsuz muhalif bir kadin Defne Kaman, ilginc ninesi Umay Bayulgen, genc alevi bir komiser Umit Kaman, sevdigi fakat mezhepler yuzunden kavusamadigi sevgilisi Tasvir, kadikoyde bilge bir sahaf Semahat Hanim eserlerin ana karakterleri.ayrıca kendisi de kadikoylu olan Buket Uzuner orayi oyle guzel anlatmis ki ne kadar ozledigimi farkettim. Kadikoy bir solen gibi sunuluyor , hakli bir ovgu bana gore de:) Muhalif ,humanist, doga asigi ,kadin haklari savascisi, hayvan haklari mucadelecisi olan yazarin eseri gayet guzel gidiyor. Dortleme seklinde olacakmis eser.ilki SU... sonraki TOPRAK... Suyun azizligi oyle bir anlatiliyor ki tek damla ziyan etmek vicdan azabina sebep oluyor. Tabiatin dilini bilen insan ne guzel insandir.yazar bu insanlara selam gonderiyor.
Bittiğinde tekrar yorum yazacağım. ..

Hatice gürsoy 
 12 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Buket Uzuner'in bundan önceki tüm romanlarını ve öykü kitaplarını okumuş biri olarak, kitabın özellikle karakter kurgusu bakımından öncekilere kıyasla epey zayıf kaldığını düşünüyorum. Roman konu olarak ilgi çekici ve sağlam bir araştırma sürecinin ürünü. Ama ben Buket Uzuner romanlarında en çok yazarın karakterlere verdiği ruhu beğenirdim, bu bakımdan aradığımı bulamadım diyebilirim.

kitapayraci 
16 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

güzel bir kitap akıcı ama beğenmedim defne kamanın meceraları demesine rağmen komiser ümit ve onun aşkını, sahaf semahati daha çok ön planda tutmuş hatta kitabın çoğu yerinde defne kamanı unutuyosunuz...

Merve Karatepe 
17 Eyl 16:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Buket Uzuner'in mükemmel dili ile tanışın. Özellikle eski Türk geleneklerine ilgisi olanlar için tavsiye edilir. Mitoloji hocam sayesinde tanışmıştım bu eserle devamında da Toprak var ..

Halil Yavuz KAYA 
 13 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yazar, kitabının son sayfasında, 'vedalaşma' evresinde amacını açıklamış. Demektedir ki: Bu kitapta size sadece ve sadece 'hakikati gülerek belirtme'ye, ' gerçek bilgeliğin delilik' ve 'kendini bilge sanmanın da gerçek delilik ' olduğunu hatırlatmaya çalıştım.
Ben bir okur olarak kitap boyunca bu algıyı alamadığımı belirtmek isterim. Daha ziyade kitabın sonlarına doğru; hikayeyi, Kadına yönelik şiddetin, kadın cinayetlerinin özünü vurgulamakta olduğunu kanaat getirdim.
Bunu yaparken de;Şamanizmin ağırlığın da, efsanelere, mitolojiye dayandırarak geleneksel sosyolojik toplumsal yapımızdaki, uyuşmazlıkları, çarpıklıkları, bağnazlıkları, çatışmaları çok güzel bir anlatımla ortaya koyduğunu,
Bunları, halen daha süre gelen, toplum mantalitemizin olumsuzluğu olarak gördüğüm, mezhepsel ayrışma mızın açtığı bir yaraya örnek güzel bir aşkın da hikayesi ile harmanlaştırıldığını tesbit ettim.
Yazarın, araya kendisinin okura hitap eden bölümler koymasına bayıldım.
Birde, sizin görmediğiniz ama seslerini duyduğunuz kalabalığın uğultusu olur ya işte o uğultudan, tanıdık sesler gelir kulağınıza onca sesin içinden. İşte bende bu kitapta AHMET ÜMİT'in sesini de duyar gibi oldum. Ne ilginç değil mi Kahramanın adı da Ümit?
Yanılıyor muyum?
Ben beğenerek okudum. Her zaman beğenmişimdir Uzuner'in kitaplarını.
Tavsiye edeceğim bir kitap. Toprağı da kütüphaneme kattım. ilk fırsat da okuyacağım.
Sizlere de iyi okumalar dileğimle.

Kitap ve Kahve Delisi 
03 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Etkinlik kitabi olarak bizzat kendim secmistim bu kitabi iyiki de secmisim diyorum bu vesile ile daha önce okumus oldum. Uzun sure sonra okumus olsaydim okumadan gecen zamana üzülürdüm. Gelelim kitabin konusuna; Adindan da anladigimiz gibi gazeteci Defne Kaman in ortadan kaybolusunu ve komiser Ümit Kaman ve sahaf Semahat ile bulma hikayesi anlatiliyor. Defne Kaman ortadan kaybolmak zorunda kalinca kendisini bulmasini saglamak icin Yusuf Has Hacib tarafindan yazilmis kutadgu bilig (mutluluk bilgisi) kitabindan sifreler gondermistir. Yazar bu yolla bize Orta Asya daki kamanlık(şamanlik) hakkindada bilgi vermistir. Daha fazla konudan bahsedersem kitabin tamamini anlatmaktan korktugum icin susuyorum

ESRA KADIOGLU 
24 May 15:08 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 10/10 puan

Merhaba 1K Dostlarım :) Çok uzun aradan sonra Buket Uzuner'e tekrar merhaba dedim. İyi ki de dedim. Su ve Toprak kitaplarını bir çırpıda okudum. O kadar iyi geldi ki, o kadar dinlendirdi ki beni.... Defne, Umay ninem, Korkut Dedem başta olmak üzere tüm karakterler birbirinden güzel ve başarılı. Çok emek ve araştırma ürünü iki kitap da. Halen yazarımız Hava ve Ateş olmak üzere iki kitabı daha bizlere hazırlıyor. Türklerin İslamiyet öncesi inancı Şamanlık/Şamanizm ile ilgili bilgiler, Kutadgu Bilig, Toprak kitabındaki Çorum ve Hitiler ile ilgili bilgiler ( her ne kadar kişiden kişiye değişse de ), ve günümüze bağlantılar, sitemler ile benim için çok doyurucu ve keyifliydi. Teşekkürler sevgili Buket Uzuner... Okuyun ve okutun farklı bir dünyaya yolculuk yapın derim. Sevgiyle kalın :))

özlem 
22 Mar 09:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İnsan kitapta ki büyükanne gibi bir büyüğü olsun istiyor. Öyle etkileyici bir karakter ki. Kitabı bitirene kadar ne kadar ay çöreği yedim hesaplayamadım, öyle tari ediyo rki ağzınızın suyu akıyor ;).

Fatma Akyüz 
 30 Oca 2016 · Kitabı okudu · 7 günde

Buket Uzuner'in okuduğum ve çok beğendiğim ilk kitabı "Uzun Beyaz Bulut Gelibolu"dan sonra kitap hayli farklı geldi. Büyük bilgi birikimi ile yazılan kitapları her zaman sevmişimdir. Bu kitabını da bu nedenle beğendim. Kitapta Kamanlık geleneğinin yanı sıra toplumsal konulara da yer verilmesi kitabı beğenmemin bir diğer sebebi. Kitapta ayrıca "Bu Romanın Saygıdeğer Okuruna Hatırlatırım" gibi başlıkları olan, anlatıcının konuştuğu bölümler de ilgimi çekti. İlk kitapta eksik kalan çok konu var. Bunların, serinin diğer kitaplarında tamamlanacağını ve diğer kitapların, ilk kitaba göre daha iyi olacağını düşünüyorum. "Teşekkür ve Bilgi" kısmında yazarın okuduğu, yararlandığı kitapları da belirtmesi hoşuma gitti. Tüm bu güzel nedenlerden dolayı okunması gereken bir seri, okunması gereken bir kitap.

4 /

Kitaptan 171 Alıntı

Sadettin TANIK 
 15 Şub 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kadın
Ancak Türkiye'de kadın olmaktan daha zor bir şey daha vardır, o da genç ve yalnız bir kadın olmaktır.

Su, Buket UzunerSu, Buket Uzuner
Sadettin TANIK 
 15 Şub 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kadın Sorunları
...günde beş kadının öldürüldüğü bir ülkede yaşamaktan utanıyorum.

Su, Buket UzunerSu, Buket Uzuner
Sadettin TANIK 
 15 Şub 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kadın
Eğer bu memlekette kadınlar günde beş erkek öldürseydi, çoğunluğu erkek olan parlamentomuzdan şimdiye kadar kadınlara karşı onlarca kanun çıkartılır, kadın islahevleri bile kurulur ve sorun çözülürdü.

Su, Buket UzunerSu, Buket Uzuner
Ferah 
13 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''İnsanların birbirlerini kolayca ve çabucak yargıladığı, kimsenin kimseye ayıracak vaktinin olmadığı, gözlerin sadece bayram etmek için baktığı, dünyanın bir “körler ülkesi”ne dönüştüğü, acının ve sevginin pazarlandığı zamanlarda yaşadığını fark etmek, hangi yaşta olursa olsun, yaşlanmaya başlamaktır...''

Su, Buket Uzuner (Sayfa 21)Su, Buket Uzuner (Sayfa 21)
Deniz ATAÇ 
25 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kitap ve hayvan sevmeyen insana güvenmem.

Su, Buket Uzuner (Sayfa 68)Su, Buket Uzuner (Sayfa 68)
Sadettin TANIK 
15 Şub 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İlla ölmek mi gerekiyor bu memlekette senin de bir birey olduğunu, kadın olarak senin de insan olduğunu, bir tenin, bir kalbin ve miden olduğunu anlamaları için...

Su, Buket UzunerSu, Buket Uzuner
kitapayraci 
16 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bir kadının baba sevgisi açlığını hiçbir başka erkek veya vitamin hapı gideremez.

Su, Buket Uzuner (Sayfa 299)Su, Buket Uzuner (Sayfa 299)
Sadettin TANIK 
13 Şub 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Eski kocaların karılarına yaptıklarını bir duysanız insanlığınızdan utanırsınız, inanın...

Su, Buket UzunerSu, Buket Uzuner
Sadettin TANIK 
15 Şub 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Türkiye'de muhalif olmanın bu kadar imkansız olduğu dönem oldu mu sizce?

Su, Buket UzunerSu, Buket Uzuner