Toprak (Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları 2)

·
Okunma
·
Beğeni
·
8,8bin
Gösterim
Adı:
Toprak
Alt başlık:
Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları 2
Baskı tarihi:
Mayıs 2015
Sayfa sayısı:
560
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051418537
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Çorum'da Hitit dönemine ait büyük bir tarihi eser hırsızlığını araştıran gazeteci Defne Kaman ortadan kaybolur. Gazeteci kadının en son görüldüğü antik Hitit kalıntısı Yazılıkaya'da ortaya çıkan geyiğin nöbet tutması, bir efsane gibi Çorum'da kulaktan kulağa yayılmaya başlar.

Olayın büyümesi üzerine, Defne Kaman'ı canlı bulmak için şehrin valisi, emniyet müdürü ve Türkiye'nin ilk eko-hacktivisti olduğunu iddia eden Karaca canla başla çalışmaya başlar. Bu sırada sosyal medyada #DEFNEKAMANNEREDE etiketiyle birleşen gençler eylem yapmak için Çorum'a yola çıkarlar.

TOPRAK, okuru bir yandan kayıp bir gazetecinin izinde Anadolu'da, sürükleyici bir maceraya davet ederken, kadim Kamanlık (Şaman) geleneğimizin TOPRAK ETİĞİ VE HAKKINA saygı gösterdiğini hatırlamamız için psiko-mitolojik bellek arayışını da sürdürüyor.

Türk mitolojisinde temsil edildiği 'alt dünya' söylenceleri ve gezegenimizin ana rahmi; tohumdan-insana bütün canların yuvası olan TOPRAK, bu romanda okura ekolojik bir alt metin okuması da sunuyor.

"Buket Uzuner, Türk Şamanizmi'ni evrensel değerlerle bugüne aktarmakta büyük başarı kazanıyor.[Tabiat Dörtlemesi] Buket Uzuner yaratıcılığının en güzel simgelerinden…"
-Talat S. Halman-
(Tanıtım Bülteninden)
560 syf.
·5 günde·Beğendi·Puan vermedi
Buket Uzuner’in dört kitaptan oluşacak serisinin ilk kitabı olan "Su"yu okumadan, Toprak kitabını okumuş oldum. Umarım sıralamayı bozduğum için pişman olmam. Bu kitabı gerçekten çok zevk alarak okudum. Yazarın, kitabın sonunda faydalandığı kaynakları belirtmesi ve anlatımına dayanarak çok iyi hazırlanarak yazmış olduğunu görüyoruz. Kitabında öyle bir kurgu oluşturmuş ki çok çeşitli konularda bilgi vermiş ve araştırmaya sevk ettirebilecek dürtüyü de sağlamış. Ayrıca günümüzün siyasal ve sosyal olaylarına çok güzel dokundurmaların yer alması da kitabın değerini arttırdığına inanıyorum. Özellikle demokrasilerde olması gereken vali ile olmaması gereken emniyet müdürü üzerinden anlatımları ve diyalogları çok sevdiğimi belirtmeden geçemeyeceğim. Özellikle gençlere çok şey katacağına inanarak, tüm okurlara öneriyorum.
560 syf.
·Beğendi·9/10
Buket Uzuner’in dört kitaptan oluşacak serisinin ikinci kitabı ”Toprak”, ilk kitabı “Su”yu aratmayacak güzellikte olmuş. Kitap yazılmaya başlamadan bayağı çalışıldığı belli oluyor, özellikle karakterler ve olay örgüsü yerinde. Uyumsuz gazeteci Defne Kaman bu sefer Çorum’a, define avcıları ve kaçakçılıkla ilgili haber yapmaya gider, bazı olaylar sonucu da kaybolur, gazeteci aranırken aynı zamanda geriye giderek yaşananlar da anlatılır. Bu olay örgüsü içinde aslında o kadar çok konu işlenmiş ve hatırlatılmış ki, Hititler, Kadim Şaman gelenekleri ve Kamlar bunlardan bazıları. Edebi kalitesi yüksek anlatımı, günümüz Türkiye’sinde yaşananlara göndermeleriyle çok hoş olan kitap, hak ettiği değeri kesinlikle bulacaktır.
560 syf.
·18 günde·Beğendi·7/10
Bu yazarı ilk duyduğumda onun da popüler yazılar yazan ama içi boş yazarlardan olduğunu düşünmüştüm. Ön yargılardan kim kurtulabilmiş ki? Neyse ki kitap ön yargıma sağlam bir tokat attı ve rahatlıkla kitabın içine dalabildim.
Yunus Nadi roman ödüllü yazarımız son derece orijinal bir işe imza atmış ve dört element gibi bir seriye Su kitabıyla başlamış, Toprak kitabıyla devam etmiş. Bununla da kalmamış, Türklerin tarihinde önemli bir yer edinen Şamanlık'ı da anlatmış. Bütün hikayeyi mitolojik ve polisiye öğelerle süslemiş.

Kitap birçok açıdan gayet keyifli ilerliyor. Uyumsuz Defne Kaman'ın Çorum'da kaybolmasıyla başlayan hikaye, Umay Nine'nin Çorum'a gelmesi, işin içine arkeolog Güneş Aytan'ın ve bilgisayar dahisi Karaca'nın da dahil olmasıyla iyice gizemli bir hal alıyor. Kitap Türk, Yunan ve Hitit mitolojisine ve doğaya ve her canlıya saygı duymayı öğreten Şamanlığa dair güzel detaylar barındırıyor.

Yazar inceden değil bayağı kalın kalın sosyal mesajlar veriyor kitabında. Doğaya ve insana saygıya, aleviliğe, feminizme dair... Arada verilmek istenen bu mesajlar yer yer kitabın kurgusunun önüne geçiyor ve kitabı uzattıkça uzatıyor. Vali ve emniyet müdürü arasındaki muhabbetleri sevdim. Muhafazakar emniyet müdürünün bu kadar nefret edilesi bir karakter olarak gösterilmesini de yazarın muhafazakar kesime karşı olan ön yargısına bağlıyorum. Hikayenin en bilge kişisi olan Umay Nine, Şamanlığın gereği olarak her canlıya saygı duymayı öğütlerken bir taraftan da konuşmaları İslamofobi içeriyor.

Kitapta yer yer gereksiz polisiye oluşturulduğunu fark ettim. Karakterler olayları polise bildirmek yerine kendileri çözmeye çalışıyorlar. Sonradan bunun mantıklı bir açıklaması yapılmış ama açıklama beni tatmin etmedi. En çok vali ve Kemal karakterini beğendim. İkisi de üzerinde gerçekten düşünülmüş, derin karakterler. İlk eko-hacktivist olan bilgisayar dahisi Karaca'yı duyduğumda bir bilişimci olarak böyle bir karakteri okuyacak olmaktan heyecan duymuştum. Ancak belli ki yazar siber saldırı ve bilişim güvenliği alanında pek fazla araştırma yapmadan oluşturmuş bu karakteri ve "Adam hacker işte. Hack'leyip geçiyor." diyerek bu konuları geçiştirmiş.

Toprak kitabı iyi bir dinamiği olan, ama anlattığı toprak kadar sağlam temeller üzerine oturtulmamış bir kitap. Aynı zamanda toprağa ve Çorum'a dair çok iyi bir güzelleme. Tavsiye ederim. Keyifli okumalar...
560 syf.
Alt Dünya’dan Orta Dünya’ya “Toprak”

Anahtar Kelimeler: Buket Uzuner, Toprak, Roman, Eski Türk İnançları, Şamanlık, Kamlık Geleneği, Tarih, Mitoloji, Anadolu Medeniyetleri, Türkler, Hititler, Çorum.

Toprak, Buket Uzuner’in Uyumsuz Defne Kaman’ın Macerları ana başlığını taşıyan dörtlemesinin ikinci kitabı. Birinci kitap Su, ikinci kitap Toprak, üçüncü kitap Hava ve dördüncü kitap Ateş (henüz yazılıyor.) adını taşıyor. Görüldüğü gibi Buket Uzuner bu dörtlemesine doğanın temel dört elementini isim olarak seçer. Bu isimlerden anlaşılacağı üzere Buket Uzuner romanlarında, genel anlamda insan ve doğa arasındaki kopmaz ilişkiyi ve insanın doğanın efendisi değil diğer canlıların eşiti olarak doğanın bir parçası olduğunu mesajını verir. Bu bakımdan bu eserlerde bir çevre hassasiyeti vardır.

Toprak’ta Gazeteci Defne Kaman’ın Hitit diyarı Çorum’a bir araştırma yapmasını ve bu araştırma sırasında kaybolmasını konu edinir kabaca Buket Uzuner. Fakat bu sadece iskeletidir olay örgüsünün. İskeleti besleyen ve ona şekil veren başka ve çok daha önemli konular vardır. Bunların başında eski Türk inançları gelir. Şaman inancının ana hatları romanın kurgusuna yedirilir. Kamlık geleneğinden gelen karakterler, kutsal sayılan geyikler, eski Türk ritüelleri ve Hitit medeniyeti gibi çeşitli konular işlenir.

Yaptığı haberlerle halk düşmanlarının işlerine taş koyan Defne Kaman’ın Çorum’da Hitit medeniyetine dair araştırmalar yaparken ortadan kayboluşu ile başlıyor romanın kurgusu. Fakat bu kayboluş gerçekleşmiştir. Okuyucu romanın sonuna kadar Defne Kaman’ın başına neler geldiğini bilemez. Roman bu yönüyle polisiye, gizem, macera ve dedektiflik unsurları taşır. Defne Kaman’ın çevresindeki insanların tasvir edilmeye başlanması ve zamanda ileri-geri sıçrayışlarla metin evriliyor. Tarih, arkeoloji, mitoloji, teknoloji, müzecilik ve doğa gibi alanlarda çalışan insanların betimlenmesi ile bu alana dair bilgi ve yorumlar romanı derinleştirir.

Defne Kaman’ın ismi ve soy ismi semboliktir. Defne Antik Yunan’dan Kaman ise eski Türkler’den gelir. Kitabın diğer karakterlerinin isimleri de buna benzer özellikler taşır. Örneğin geyik yavrusunun adını taşıyan Karaca ve Güneş Aytan. Hititlerce önemli olan güneş ve Türkler tarafından kutsal kabul edilen ay. Öyle ki, günümüzde hâlâ aydan türetilen isimler kullanılır: Aybike, Aytuğ, Ayça, Ayhan…

Defne Kaman’ın ninesi olarak romanda yer edinen Umay Ülgen kamlık geleneğinden gelen bir kadındır. Ninenin de adı torunu gibi semboliktir. Umay Türk mitolojisinde doğa tanrıçasıdır, Ülgen ise evrenin efendisi ve Umay’ın eşidir. Nine tıpkı adını aldığı tanrıça gibi doğanın ve toprağın dilinden anlar, ona bahşedilmiş özel yetenekleri ustaca kullanır. Umay Ülgen üzerinden kamlık geleneğine dair önemli bilgiler roman kurgusu içinde verilir. Bütün bunların arasında gözden kaçmaması gereken nokta Umay Ülgen’in eczacılık mezunu olmasıdır. Yani pozitif bilimleri de görmüştür. Buna karşılık hayatını Şaman inanışları ve kamlık geleneği üzerine kurar.

Romanı önemli yanlarından biri medeniyetlere ait mitolojilerin karşılaştırılmalı olarak işlenmesi. Bu karşılaştırmalar üzerinden kendilerince doğayı anlamaya ve onun şifrelerini çözmeye çalışmış toplumların geride bıraktıkları hazineye dikkat çekilir.

Özet olarak Toprak, Anadolu’da yaşamış medeniyetlerin bize bıraktığı kadim kültür ve eski Türk inanışlarının izlerini taşır. Bu konular, ansiklopedik bilgi olarak değil roman kurgusu içinde verilir. Yazarın olay örgüsünü kurarken polisiye unsurlardan ve gizem unsurlarından yararlanması ile dili sade olarak kullanması okuyucuya rahat bir okuma deneyimi yaşatır.
560 syf.
·Beğendi·9/10
'Su' dan sonra hemen okuduğum 'Toprak' bana daha etkileyici geldi.,Uzuner kitabının sonunda teşekkür bölümünde ne kadar zor anları yaşarken, annesini rahatsızlığın ve vefatı sıralarında, bu kitabı yazmakla da uğraştığını belirtmiş. Açık yüreklilikle, ruh halinin kitabı etkilemiş olabileceğini beyan etmiş. Ben bu fevkalade güzel eseri bizlere sunduğu için minnet duyuyorum yazarımıza.
Romanın gizli kahramanlarında birisi de Vali olunca 30 yıl hizmet ve gönül verdiğim mülki idare amirliğinin onuru ile de kıvanç duydum. Buda bana bir başka lezzet kattı kitabı okurken. Zaman zaman kendimi koydum Sabahattin Ali Okur yerine bende farklı davranmazdım galiba..
Bu kitap, roman olmasına roman da aynı zamanda bir bilgi küpü. o kadar çok konuda bilgiler veriyor ki anlatılan serüvenin içinde.
'Su' kitabını yorumlarken Zaman zaman Ahmet Ümit'in sesini duyar gibi olduğumu söylemiştim. bu seferde efsanelerin anlatımında betimlemelerde, Yaşar Kemal le de karşılaşır gibiydim.
Lafı uzatmaya hiç gerek yok Buket Uzuner muhteşem bir eser yaratmış. Kalemine güç, Aklına, fikrini, yüreğine sağlık. Uzuner.
560 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Okuduğum en güzel romanlardan biriydi. Keşke her roman Buket Uzuner'in romanları gibi olsa... Sadece bir roman okumuyorsunuz kültür, sanat, tarih, gündem gibi konularla ilgili de zengin bir bilgiye sahip oluyorsunuz. Daha fazla anlatarak kitabın büyüsünü bozmak istemem, mutlaka okuyun!
560 syf.
·10/10
Türk mitolojisini sevdirebilecek bir serinin 2. kitabı. Okurken sıkılmayacağınız ve hiç ilginizi çekmediyse şimdiye kadar, ilgi duymanızı sağlayacak çok güzel bir kitap. Tavsiye ederim.
560 syf.
·17 günde·9/10
Öncelikle kitapta geçen ana başlıkları vermek istiyorum: -Kamanlık -Çorum'un kültürü, gelenekleri, dili, coğrafyası,geçmişi, tarihi -Eski Türkçe -Doğa -Mitoloji -Bilim -Macera -Bir nebze Aşk -Türk tarihi -Kutadgu Bilig -Bunların yanında duygu , düşünce, saygı, görgü kuralları, inanış gibi kutsal kavramlara da rastlamak mümkündür. Tüm bu ipuçlarına bakarak kalbimizin tam ortasında hissedebildiğimiz bizden biri gibi duygularımıza düşüncelerimize ortak olan karakterler ve burnumuzun direğini sızlatan aynı zamanda merakla ve heyecanla sona doğru inanılmaz bir akışla sürükleyen, sürüklendiğim ve düşünüp araştırıp bilgi edindiğim ; edebiyat ve bilimle iç içe bizi Eski Kültürle tanıştıran yazarın bir önceki kitabı "SU" ile birlikte bu maceraya katılıp , bize kutsalı ve eskiyi tanıtan ve doğaya , insana "TOPRAK" a nasıl değer verip davranılacağını bir nebze de olsa örneklerle öğreten aynı zamanda günümüzü de ele alan bir içeriğe sahip olmakla birlikte hangi kelimelerle öveceğimi bilmediğim çok çok güzel bir kitaptı. Bence herkesin içinde kendini bulacağı kitaplardan biri. Mutlaka okunmalı :)
560 syf.
·21 günde·Beğendi·10/10
Serinin ilk kitabı "Su" yu bir öğretmenimin tavsiyesiyle okumuş ve çok beğenmiştim. İkinci kitap ise beni şaşırtmadı. Gazeteci Defne Kaman'ın yolunu Çorum'a düşmesiyle hikâyemiz başlıyor ve sürükleyici bir şekilde devam ediyor. Bir insana bilgi katmak açısından gayet dolu ve yararlı bir kitap. Günümüzdeki sorunları açıkca göz önüne seriyor ve farkındalık oluşturmaya çalışıyor. Serinin ikinci kitabı olan "toprak" kitabını okudum ve çok beğendim. Hepinize tavsiye ediyor ve iyi okumalar diliyorum...
Bir erkeği babaya dönüştüren kız çocuklardır. Çünkü ancak bir kız çocuğu büyüten erkek kadınları anlamayı öğrenir. Aslında kadınları anlamak, dünyayı, doğayı ve hayatı anlamaktır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Toprak
Alt başlık:
Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları 2
Baskı tarihi:
Mayıs 2015
Sayfa sayısı:
560
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051418537
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Çorum'da Hitit dönemine ait büyük bir tarihi eser hırsızlığını araştıran gazeteci Defne Kaman ortadan kaybolur. Gazeteci kadının en son görüldüğü antik Hitit kalıntısı Yazılıkaya'da ortaya çıkan geyiğin nöbet tutması, bir efsane gibi Çorum'da kulaktan kulağa yayılmaya başlar.

Olayın büyümesi üzerine, Defne Kaman'ı canlı bulmak için şehrin valisi, emniyet müdürü ve Türkiye'nin ilk eko-hacktivisti olduğunu iddia eden Karaca canla başla çalışmaya başlar. Bu sırada sosyal medyada #DEFNEKAMANNEREDE etiketiyle birleşen gençler eylem yapmak için Çorum'a yola çıkarlar.

TOPRAK, okuru bir yandan kayıp bir gazetecinin izinde Anadolu'da, sürükleyici bir maceraya davet ederken, kadim Kamanlık (Şaman) geleneğimizin TOPRAK ETİĞİ VE HAKKINA saygı gösterdiğini hatırlamamız için psiko-mitolojik bellek arayışını da sürdürüyor.

Türk mitolojisinde temsil edildiği 'alt dünya' söylenceleri ve gezegenimizin ana rahmi; tohumdan-insana bütün canların yuvası olan TOPRAK, bu romanda okura ekolojik bir alt metin okuması da sunuyor.

"Buket Uzuner, Türk Şamanizmi'ni evrensel değerlerle bugüne aktarmakta büyük başarı kazanıyor.[Tabiat Dörtlemesi] Buket Uzuner yaratıcılığının en güzel simgelerinden…"
-Talat S. Halman-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 1.162 okur

  • Meyra Y.
  • Dilay Ok
  • Fulya Gedik
  • Emine Konukoğlu Dursun
  • Ece Berfin Karagöz
  • TA
  • Hatice Ç.
  • Umay Bilge
  • Berf
  • Zeynep Beigh

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.6
14-17 Yaş
%2.2
18-24 Yaş
%10.6
25-34 Yaş
%29.1
35-44 Yaş
%33
45-54 Yaş
%14.5
55-64 Yaş
%2.8
65+ Yaş
%2.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%82.1
Erkek
%17.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%29.8 (112)
9
%19.7 (74)
8
%26.1 (98)
7
%13 (49)
6
%5.6 (21)
5
%2.1 (8)
4
%2.1 (8)
3
%0.5 (2)
2
%0.5 (2)
1
%0.5 (2)

Kitabın sıralamaları