Toprak (Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları 2)Buket Uzuner

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.368
Gösterim
Adı:
Toprak
Alt başlık:
Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları 2
Baskı tarihi:
Mayıs 2015
Sayfa sayısı:
560
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051418537
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Çorum'da Hitit dönemine ait büyük bir tarihi eser hırsızlığını araştıran gazeteci Defne Kaman ortadan kaybolur. Gazeteci kadının en son görüldüğü antik Hitit kalıntısı Yazılıkaya'da ortaya çıkan geyiğin nöbet tutması, bir efsane gibi Çorum'da kulaktan kulağa yayılmaya başlar.

Olayın büyümesi üzerine, Defne Kaman'ı canlı bulmak için şehrin valisi, emniyet müdürü ve Türkiye'nin ilk eko-hacktivisti olduğunu iddia eden Karaca canla başla çalışmaya başlar. Bu sırada sosyal medyada #DEFNEKAMANNEREDE etiketiyle birleşen gençler eylem yapmak için Çorum'a yola çıkarlar.

TOPRAK, okuru bir yandan kayıp bir gazetecinin izinde Anadolu'da, sürükleyici bir maceraya davet ederken, kadim Kamanlık (Şaman) geleneğimizin TOPRAK ETİĞİ VE HAKKINA saygı gösterdiğini hatırlamamız için psiko-mitolojik bellek arayışını da sürdürüyor.

Türk mitolojisinde temsil edildiği 'alt dünya' söylenceleri ve gezegenimizin ana rahmi; tohumdan-insana bütün canların yuvası olan TOPRAK, bu romanda okura ekolojik bir alt metin okuması da sunuyor.

"Buket Uzuner, Türk Şamanizmi'ni evrensel değerlerle bugüne aktarmakta büyük başarı kazanıyor.[Tabiat Dörtlemesi] Buket Uzuner yaratıcılığının en güzel simgelerinden…"
-Talat S. Halman-
(Tanıtım Bülteninden)
Buket Uzuner’in dört kitaptan oluşacak serisinin ilk kitabı olan "Su"yu okumadan, Toprak kitabını okumuş oldum. Umarım sıralamayı bozduğum için pişman olmam. Bu kitabı gerçekten çok zevk alarak okudum. Yazarın, kitabın sonunda faydalandığı kaynakları belirtmesi ve anlatımına dayanarak çok iyi hazırlanarak yazmış olduğunu görüyoruz. Kitabında öyle bir kurgu oluşturmuş ki çok çeşitli konularda bilgi vermiş ve araştırmaya sevk ettirebilecek dürtüyü de sağlamış. Ayrıca günümüzün siyasal ve sosyal olaylarına çok güzel dokundurmaların yer alması da kitabın değerini arttırdığına inanıyorum. Özellikle demokrasilerde olması gereken vali ile olmaması gereken emniyet müdürü üzerinden anlatımları ve diyalogları çok sevdiğimi belirtmeden geçemeyeceğim. Özellikle gençlere çok şey katacağına inanarak, tüm okurlara öneriyorum.
Buket Uzuner’in dört kitaptan oluşacak serisinin ikinci kitabı ”Toprak”, ilk kitabı “Su”yu aratmayacak güzellikte olmuş. Kitap yazılmaya başlamadan bayağı çalışıldığı belli oluyor, özellikle karakterler ve olay örgüsü yerinde. Uyumsuz gazeteci Defne Kaman bu sefer Çorum’a, define avcıları ve kaçakçılıkla ilgili haber yapmaya gider, bazı olaylar sonucu da kaybolur, gazeteci aranırken aynı zamanda geriye giderek yaşananlar da anlatılır. Bu olay örgüsü içinde aslında o kadar çok konu işlenmiş ve hatırlatılmış ki, Hititler, Kadim Şaman gelenekleri ve Kamlar bunlardan bazıları. Edebi kalitesi yüksek anlatımı, günümüz Türkiye’sinde yaşananlara göndermeleriyle çok hoş olan kitap, hak ettiği değeri kesinlikle bulacaktır.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.581 Oy)18.097 beğeni41.016 okunma2.606 alıntı172.398 gösterim
 • Serenad
  9.0/10 (5.025 Oy)5.610 beğeni14.761 okunma1.662 alıntı63.589 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.377 Oy)11.046 beğeni27.309 okunma1.472 alıntı143.707 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.289 Oy)12.838 beğeni32.845 okunma3.095 alıntı137.863 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.491 Oy)8.438 beğeni24.896 okunma2.216 alıntı107.383 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.153 Oy)8.455 beğeni27.105 okunma744 alıntı132.147 gösterim
 • Kardeşimin Hikayesi
  8.7/10 (3.537 Oy)3.381 beğeni10.696 okunma930 alıntı34.804 gösterim
 • Aşk
  7.8/10 (4.800 Oy)5.487 beğeni17.884 okunma856 alıntı92.308 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.811 Oy)8.752 beğeni23.957 okunma1.599 alıntı111.099 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.204 Oy)8.633 beğeni24.026 okunma1.250 alıntı117.938 gösterim
Bu yazarı ilk duyduğumda onun da popüler yazılar yazan ama içi boş yazarlardan olduğunu düşünmüştüm. Ön yargılardan kim kurtulabilmiş ki? Neyse ki kitap ön yargıma sağlam bir tokat attı ve rahatlıkla kitabın içine dalabildim.
Yunus Nadi roman ödüllü yazarımız son derece orijinal bir işe imza atmış ve dört element gibi bir seriye Su kitabıyla başlamış, Toprak kitabıyla devam etmiş. Bununla da kalmamış, Türklerin tarihinde önemli bir yer edinen Şamanlık'ı da anlatmış. Bütün hikayeyi mitolojik ve polisiye öğelerle süslemiş.

Kitap birçok açıdan gayet keyifli ilerliyor. Uyumsuz Defne Kaman'ın Çorum'da kaybolmasıyla başlayan hikaye, Umay Nine'nin Çorum'a gelmesi, işin içine arkeolog Güneş Aytan'ın ve bilgisayar dahisi Karaca'nın da dahil olmasıyla iyice gizemli bir hal alıyor. Kitap Türk, Yunan ve Hitit mitolojisine ve doğaya ve her canlıya saygı duymayı öğreten Şamanlığa dair güzel detaylar barındırıyor.

Yazar inceden değil bayağı kalın kalın sosyal mesajlar veriyor kitabında. Doğaya ve insana saygıya, aleviliğe, feminizme dair... Arada verilmek istenen bu mesajlar yer yer kitabın kurgusunun önüne geçiyor ve kitabı uzattıkça uzatıyor. Vali ve emniyet müdürü arasındaki muhabbetleri sevdim. Muhafazakar emniyet müdürünün bu kadar nefret edilesi bir karakter olarak gösterilmesini de yazarın muhafazakar kesime karşı olan ön yargısına bağlıyorum. Hikayenin en bilge kişisi olan Umay Nine, Şamanlığın gereği olarak her canlıya saygı duymayı öğütlerken bir taraftan da konuşmaları İslamofobi içeriyor.

Kitapta yer yer gereksiz polisiye oluşturulduğunu fark ettim. Karakterler olayları polise bildirmek yerine kendileri çözmeye çalışıyorlar. Sonradan bunun mantıklı bir açıklaması yapılmış ama açıklama beni tatmin etmedi. En çok vali ve Kemal karakterini beğendim. İkisi de üzerinde gerçekten düşünülmüş, derin karakterler. İlk eko-hacktivist olan bilgisayar dahisi Karaca'yı duyduğumda bir bilişimci olarak böyle bir karakteri okuyacak olmaktan heyecan duymuştum. Ancak belli ki yazar siber saldırı ve bilişim güvenliği alanında pek fazla araştırma yapmadan oluşturmuş bu karakteri ve "Adam hacker işte. Hack'leyip geçiyor." diyerek bu konuları geçiştirmiş.

Toprak kitabı iyi bir dinamiği olan, ama anlattığı toprak kadar sağlam temeller üzerine oturtulmamış bir kitap. Aynı zamanda toprağa ve Çorum'a dair çok iyi bir güzelleme. Tavsiye ederim. Keyifli okumalar...
'Su' dan sonra hemen okuduğum 'Toprak' bana daha etkileyici geldi.,Uzuner kitabının sonunda teşekkür bölümünde ne kadar zor anları yaşarken, annesini rahatsızlığın ve vefatı sıralarında, bu kitabı yazmakla da uğraştığını belirtmiş. Açık yüreklilikle, ruh halinin kitabı etkilemiş olabileceğini beyan etmiş. Ben bu fevkalade güzel eseri bizlere sunduğu için minnet duyuyorum yazarımıza.
Romanın gizli kahramanlarında birisi de Vali olunca 30 yıl hizmet ve gönül verdiğim mülki idare amirliğinin onuru ile de kıvanç duydum. Buda bana bir başka lezzet kattı kitabı okurken. Zaman zaman kendimi koydum Sabahattin Ali Okur yerine bende farklı davranmazdım galiba..
Bu kitap, roman olmasına roman da aynı zamanda bir bilgi küpü. o kadar çok konuda bilgiler veriyor ki anlatılan serüvenin içinde.
'Su' kitabını yorumlarken Zaman zaman Ahmet Ümit'in sesini duyar gibi olduğumu söylemiştim. bu seferde efsanelerin anlatımında betimlemelerde, Yaşar Kemal le de karşılaşır gibiydim.
Lafı uzatmaya hiç gerek yok Buket Uzuner muhteşem bir eser yaratmış. Kalemine güç, Aklına, fikrini, yüreğine sağlık. Uzuner.
Türk mitolojisini sevdirebilecek bir serinin 2. kitabı. Okurken sıkılmayacağınız ve hiç ilginizi çekmediyse şimdiye kadar, ilgi duymanızı sağlayacak çok güzel bir kitap. Tavsiye ederim.
Öncelikle kitapta geçen ana başlıkları vermek istiyorum: -Kamanlık -Çorum'un kültürü, gelenekleri, dili, coğrafyası,geçmişi, tarihi -Eski Türkçe -Doğa -Mitoloji -Bilim -Macera -Bir nebze Aşk -Türk tarihi -Kutadgu Bilig -Bunların yanında duygu , düşünce, saygı, görgü kuralları, inanış gibi kutsal kavramlara da rastlamak mümkündür. Tüm bu ipuçlarına bakarak kalbimizin tam ortasında hissedebildiğimiz bizden biri gibi duygularımıza düşüncelerimize ortak olan karakterler ve burnumuzun direğini sızlatan aynı zamanda merakla ve heyecanla sona doğru inanılmaz bir akışla sürükleyen, sürüklendiğim ve düşünüp araştırıp bilgi edindiğim ; edebiyat ve bilimle iç içe bizi Eski Kültürle tanıştıran yazarın bir önceki kitabı "SU" ile birlikte bu maceraya katılıp , bize kutsalı ve eskiyi tanıtan ve doğaya , insana "TOPRAK" a nasıl değer verip davranılacağını bir nebze de olsa örneklerle öğreten aynı zamanda günümüzü de ele alan bir içeriğe sahip olmakla birlikte hangi kelimelerle öveceğimi bilmediğim çok çok güzel bir kitaptı. Bence herkesin içinde kendini bulacağı kitaplardan biri. Mutlaka okunmalı :)
Okuduğum en iyi tarih romanlarındandır. Serinin ilk kitabı olan Su'yu aratmadı. Kesinlikle herkesin okuması gereken bir kitap serisi. İkinci kez okuduğum nadir kitaplardan.
Buket Uzuner 'in Tabiat Dörtlemesinin 2.si olan Toprak bu sefer de tarihi eser kaçakçılığı Hitit medeniyeti kızılderili ile Türk Mitleri arasındaki benzerlikleri gibi konuları yine gazeteci Defne Kaman etrafında gelişen olaylar ile derlemiş .Definecilik hobi değil hırsızlıktır; tarih ve toprak kutsaldır noktasında yine polisiye tadında bir kitap.
Yazarın bir önceki kitabı olan SU'nun devamı niteliğinde hazırlanmış ancak SU kadar akıcı değil.Bunun sebebini de yazar son sayfada açıklamış, geçerli mazereti var. Kitabın kahramanı katıksız doğa sever Defne KAMAN'ın tarihi eser kaçakçılarına karşı mücadelesini ve zaferini anlatıyor..Kitapta ayrıca Anadolu medeniyetlerine ilişkin değerli bilgilere yer verilmiş..Kütüphanede bulunması gereken kitaplardan...
Neredeyse 4-5 günde bitirebildiğim bir kitapla karşınızdayım bu gün.
Geçenlerde yorumunu girdiğim "Buket Uzuner - Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları/Su" kitabının devamı olan "Toprak" kitabını okudum, size önerirken kendimi de heveslendirmişim.

Sanki bu kitapların yorumlarını yaparken inanılmaz bir bilgi arşivine, yazı ve ifade yeteneğine sahip olmam gerekiyormuş gibi hissediyorum. Alınmaca gücenmece yok ama 500 küsür sayfa okuyup bana hiç bir şey katmayan, saniyeler sonra unuttuğum, hayatımda hiç bir değişikliğe, hiç bir yeni fikre sebep olmayan kitaplardan sonra Su ve Toprak bana o kadar şey kattı ki.

Serinin ikinci kitabında da, Defne Kaman adlı uzman gazeteci ilk seride Yunus'ları korumak için girdiği mücadelenin devamı niteliğinde Çorum'a tarihi eser kaçakçılığını araştırmak ve bu konuda mücadele vermek için gidiyor ve yine kayboluyor, onu arayıp bulmak ise büyük bir ekibe düşüyor. Bu ekipten o kadar çok şey öğreniyoruz ki, Defne Kaman iyi ki kaybolmuş dedirtiyor bazı yerlerde.

Toprağın, suyun, havanın, ateşin ve belki sayısı yüzleri bulacak elementlerin doğayı ve düzeni oluşturduğunu, toprağın hayatın idamesi esnasında ne derece önemli olduğunu vurgulayan, günümüzün iktidar problemlerine derinden bir eleştiri, gençlerin gelecek için çabalayışlarına derinden bir destek veren yazar, bu pek çok sayfalı kitabın her sayfasında ufkunuza bir ufuk daha açıp, hayal gücünün, bilginin asla sınırının olmayacağını öğretiyor.

Her zaman düşündüğüm şeylerden biridir, bazen bir kitabı öylece bize zaman geçirtsin, bir film gibi izleyeyim ve aklımı dağıtsın diye okuruz ama doğru kitaplar bize hem günlük hayatın zorluklarını unutturur ve çoğu zaman daha derinden şiddetle hatırlatır, hem de yoğun bir ilham sağlar.

İlk kitap için yaptığım alelade yorum için kitaptan özür dileyecek kadar çok etkiledi beni ikinci kitap. Umarım siz de Kutadgu Bilig'e (Mutluluk Bilgisi) erişir ve gönül gözünüzün açılmasına vesile olabilecek bu kitabı sevgiyle okursunuz.

#book #bookstagram #bookish #bookie #read #kitap #defnekaman #buketuzuner #su #toprak #everestyayınları #okuyorum
Merhaba 1K Dostlarım :) Çok uzun aradan sonra Buket Uzuner'e tekrar merhaba dedim. İyi ki de dedim. Su ve Toprak kitaplarını bir çırpıda okudum. O kadar iyi geldi ki, o kadar dinlendirdi ki beni.... Defne, Umay ninem, Korkut Dedem başta olmak üzere tüm karakterler birbirinden güzel ve başarılı. Çok emek ve araştırma ürünü iki kitap da. Halen yazarımız Hava ve Ateş olmak üzere iki kitabı daha bizlere hazırlıyor. Türklerin İslamiyet öncesi inancı Şamanlık/Şamanizm ile ilgili bilgiler, Kutadgu Bilig, Toprak kitabındaki Çorum ve Hitiler ile ilgili bilgiler ( her ne kadar kişiden kişiye değişse de ), ve günümüze bağlantılar, sitemler ile benim için çok doyurucu ve keyifliydi. Teşekkürler sevgili Buket Uzuner... Okuyun ve okutun farklı bir dünyaya yolculuk yapın derim. Sevgiyle kalın :))
Gazeteci Defne Kaman tarihi eser kacakciligini arastirmak icin Corum iline gider. Corumda yillar once kardes bildigi Karaca ve babasi rehber Kemal vardir ayrica yillar önce ayri kaldigi babasi, corum il halk kutuphanesinin Muduru Akin Kaman da vardir. Karacanin farkinda olmadan baslattigi olaya Defnede dahil olunca basi derde girer ve kacakcilar tarafindan kacilir Defne. Iste bu kitapta da Defnenin bulunma öykusu, geyiklerin efsaneleri ve topragin onemi anlatiliyor. Su kitabindan uzun bir anlatima sahip olmasi disinda yine guzel bir kitapti yazarimiza tesekkur ederim ve su kitabini okuyanlara devam etmelerini tavsiye ederim
Benim başka dillerle bir sorunum yok, yalnızca Osmanlıcanın Türk medeniyetinin atardamarıymış gibi gösterilmesini samimi bulmuyorum.
Bir erkeği babaya dönüştüren kız çocuklardır. Çünkü ancak bir kız çocuğu büyüten erkek kadınları anlamayı öğrenir. Aslında kadınları anlamak, dünyayı, doğayı ve hayatı anlamaktır.
...ben bazı ülkelerin anayasalarını inceledim. Değiştirilemez ilk madde olarak: "Düşünmek ve konuşmak özgürlüğü kişilerin vazgeçilmez hakkıdır." yazan ülkeler var.
İfade özgürlüğünün, su, hava ve toprak kadar büyük bir ihtiyaç olduğunuysa 1984 ve Çanlar Kimin İçin Çalıyor gibi romanlarını okuyunca düşünmeye başladı.
Genç nüfusa kendini özgürce ifade edecek ortam ve iş olanağı sunulmadığında, onlar ruhu öldürülmüş yığınlardan başka bir şey değildir.
Sonuçta bir kadının mutluluğunu babasından fazla hangi erkek karşılıksız olarak destekler ki?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Toprak
Alt başlık:
Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları 2
Baskı tarihi:
Mayıs 2015
Sayfa sayısı:
560
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051418537
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Çorum'da Hitit dönemine ait büyük bir tarihi eser hırsızlığını araştıran gazeteci Defne Kaman ortadan kaybolur. Gazeteci kadının en son görüldüğü antik Hitit kalıntısı Yazılıkaya'da ortaya çıkan geyiğin nöbet tutması, bir efsane gibi Çorum'da kulaktan kulağa yayılmaya başlar.

Olayın büyümesi üzerine, Defne Kaman'ı canlı bulmak için şehrin valisi, emniyet müdürü ve Türkiye'nin ilk eko-hacktivisti olduğunu iddia eden Karaca canla başla çalışmaya başlar. Bu sırada sosyal medyada #DEFNEKAMANNEREDE etiketiyle birleşen gençler eylem yapmak için Çorum'a yola çıkarlar.

TOPRAK, okuru bir yandan kayıp bir gazetecinin izinde Anadolu'da, sürükleyici bir maceraya davet ederken, kadim Kamanlık (Şaman) geleneğimizin TOPRAK ETİĞİ VE HAKKINA saygı gösterdiğini hatırlamamız için psiko-mitolojik bellek arayışını da sürdürüyor.

Türk mitolojisinde temsil edildiği 'alt dünya' söylenceleri ve gezegenimizin ana rahmi; tohumdan-insana bütün canların yuvası olan TOPRAK, bu romanda okura ekolojik bir alt metin okuması da sunuyor.

"Buket Uzuner, Türk Şamanizmi'ni evrensel değerlerle bugüne aktarmakta büyük başarı kazanıyor.[Tabiat Dörtlemesi] Buket Uzuner yaratıcılığının en güzel simgelerinden…"
-Talat S. Halman-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 360 okur

 • yagmur bulut
 • fke
 • Sdtkn
 • Ayla Küçük
 • Zafer
 • G.Ö.
 • S T
 • Yeşim Horasan
 • Elif Beşdaş Çelik
 • Figen Binici

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.6
14-17 Yaş
%2.2
18-24 Yaş
%10.6
25-34 Yaş
%29.1
35-44 Yaş
%33
45-54 Yaş
%14.5
55-64 Yaş
%2.8
65+ Yaş
%2.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%82.1
Erkek
%17.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28.4 (44)
9
%25.2 (39)
8
%22.6 (35)
7
%11 (17)
6
%7.7 (12)
5
%1.9 (3)
4
%2.6 (4)
3
%0
2
%0
1
%0.6 (1)

Kitabın sıralamaları