Toprak Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları 2

8,5/10  (115 Oy) · 
255 okunma  · 
106 beğeni  · 
3.397 gösterim
Çorum'da Hitit dönemine ait büyük bir tarihi eser hırsızlığını araştıran gazeteci Defne Kaman ortadan kaybolur. Gazeteci kadının en son görüldüğü antik Hitit kalıntısı Yazılıkaya'da ortaya çıkan geyiğin nöbet tutması, bir efsane gibi Çorum'da kulaktan kulağa yayılmaya başlar.

Olayın büyümesi üzerine, Defne Kaman'ı canlı bulmak için şehrin valisi, emniyet müdürü ve Türkiye'nin ilk eko-hacktivisti olduğunu iddia eden Karaca canla başla çalışmaya başlar. Bu sırada sosyal medyada #DEFNEKAMANNEREDE etiketiyle birleşen gençler eylem yapmak için Çorum'a yola çıkarlar.

TOPRAK, okuru bir yandan kayıp bir gazetecinin izinde Anadolu'da, sürükleyici bir maceraya davet ederken, kadim Kamanlık (Şaman) geleneğimizin TOPRAK ETİĞİ VE HAKKINA saygı gösterdiğini hatırlamamız için psiko-mitolojik bellek arayışını da sürdürüyor.

Türk mitolojisinde temsil edildiği 'alt dünya' söylenceleri ve gezegenimizin ana rahmi; tohumdan-insana bütün canların yuvası olan TOPRAK, bu romanda okura ekolojik bir alt metin okuması da sunuyor.

"Buket Uzuner, Türk Şamanizmi'ni evrensel değerlerle bugüne aktarmakta büyük başarı kazanıyor.[Tabiat Dörtlemesi] Buket Uzuner yaratıcılığının en güzel simgelerinden…"
-Talat S. Halman-
(Tanıtım Bülteninden)
Sadettin TANIK 
 26 Eki 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Buket Uzuner’in dört kitaptan oluşacak serisinin ilk kitabı olan "Su"yu okumadan, Toprak kitabını okumuş oldum. Umarım sıralamayı bozduğum için pişman olmam. Bu kitabı gerçekten çok zevk alarak okudum. Yazarın, kitabın sonunda faydalandığı kaynakları belirtmesi ve anlatımına dayanarak çok iyi hazırlanarak yazmış olduğunu görüyoruz. Kitabında öyle bir kurgu oluşturmuş ki çok çeşitli konularda bilgi vermiş ve araştırmaya sevk ettirebilecek dürtüyü de sağlamış. Ayrıca günümüzün siyasal ve sosyal olaylarına çok güzel dokundurmaların yer alması da kitabın değerini arttırdığına inanıyorum. Özellikle demokrasilerde olması gereken vali ile olmaması gereken emniyet müdürü üzerinden anlatımları ve diyalogları çok sevdiğimi belirtmeden geçemeyeceğim. Özellikle gençlere çok şey katacağına inanarak, tüm okurlara öneriyorum.

Muzaffer Akar 
15 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Buket Uzuner’in dört kitaptan oluşacak serisinin ikinci kitabı ”Toprak”, ilk kitabı “Su”yu aratmayacak güzellikte olmuş. Kitap yazılmaya başlamadan bayağı çalışıldığı belli oluyor, özellikle karakterler ve olay örgüsü yerinde. Uyumsuz gazeteci Defne Kaman bu sefer Çorum’a, define avcıları ve kaçakçılıkla ilgili haber yapmaya gider, bazı olaylar sonucu da kaybolur, gazeteci aranırken aynı zamanda geriye giderek yaşananlar da anlatılır. Bu olay örgüsü içinde aslında o kadar çok konu işlenmiş ve hatırlatılmış ki, Hititler, Kadim Şaman gelenekleri ve Kamlar bunlardan bazıları. Edebi kalitesi yüksek anlatımı, günümüz Türkiye’sinde yaşananlara göndermeleriyle çok hoş olan kitap, hak ettiği değeri kesinlikle bulacaktır.

Toprak benzeri kitaplar

Yasin YALÇIN 
 20 May 2017 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bu yazarı ilk duyduğumda onun da popüler yazılar yazan ama içi boş yazarlardan olduğunu düşünmüştüm. Ön yargılardan kim kurtulabilmiş ki? Neyse ki kitap ön yargıma sağlam bir tokat attı ve rahatlıkla kitabın içine dalabildim.
Yunus Nadi roman ödüllü yazarımız son derece orijinal bir işe imza atmış ve dört element gibi bir seriye Su kitabıyla başlamış, Toprak kitabıyla devam etmiş. Bununla da kalmamış, Türklerin tarihinde önemli bir yer edinen Şamanlık'ı da anlatmış. Bütün hikayeyi mitolojik ve polisiye öğelerle süslemiş.

Kitap birçok açıdan gayet keyifli ilerliyor. Uyumsuz Defne Kaman'ın Çorum'da kaybolmasıyla başlayan hikaye, Umay Nine'nin Çorum'a gelmesi, işin içine arkeolog Güneş Aytan'ın ve bilgisayar dahisi Karaca'nın da dahil olmasıyla iyice gizemli bir hal alıyor. Kitap Türk, Yunan ve Hitit mitolojisine ve doğaya ve her canlıya saygı duymayı öğreten Şamanlığa dair güzel detaylar barındırıyor.

Yazar inceden değil bayağı kalın kalın sosyal mesajlar veriyor kitabında. Doğaya ve insana saygıya, aleviliğe, feminizme dair... Arada verilmek istenen bu mesajlar yer yer kitabın kurgusunun önüne geçiyor ve kitabı uzattıkça uzatıyor. Vali ve emniyet müdürü arasındaki muhabbetleri sevdim. Muhafazakar emniyet müdürünün bu kadar nefret edilesi bir karakter olarak gösterilmesini de yazarın muhafazakar kesime karşı olan ön yargısına bağlıyorum. Hikayenin en bilge kişisi olan Umay Nine, Şamanlığın gereği olarak her canlıya saygı duymayı öğütlerken bir taraftan da konuşmaları İslamofobi içeriyor.

Kitapta yer yer gereksiz polisiye oluşturulduğunu fark ettim. Karakterler olayları polise bildirmek yerine kendileri çözmeye çalışıyorlar. Sonradan bunun mantıklı bir açıklaması yapılmış ama açıklama beni tatmin etmedi. En çok vali ve Kemal karakterini beğendim. İkisi de üzerinde gerçekten düşünülmüş, derin karakterler. İlk eko-hacktivist olan bilgisayar dahisi Karaca'yı duyduğumda bir bilişimci olarak böyle bir karakteri okuyacak olmaktan heyecan duymuştum. Ancak belli ki yazar siber saldırı ve bilişim güvenliği alanında pek fazla araştırma yapmadan oluşturmuş bu karakteri ve "Adam hacker işte. Hack'leyip geçiyor." diyerek bu konuları geçiştirmiş.

Toprak kitabı iyi bir dinamiği olan, ama anlattığı toprak kadar sağlam temeller üzerine oturtulmamış bir kitap. Aynı zamanda toprağa ve Çorum'a dair çok iyi bir güzelleme. Tavsiye ederim. Keyifli okumalar...

sezen 
28 Şub 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

#Uyumsuz Defne Kaman'ın maceraları "Su" dan sonra ikinci kitap olan "Toprak". Tabiat Dörtlemesinin 2. kitabında yine pek çok konuya değinilmiş. Bu kez olay Hititler'in kadim toprağı Çorum'da geçiyor. Türk mitolojisi, tarihi eser kaçakçılığı, hayvan kıyımları, doğanın talan edilişi, genç hackerlar, hacktivistler... Yazarın eseri yazarken pek çok kaynağa başvurduğunu görüyoruz. Verdiği mesajlar açısından güzel olsa da, tam roman tadı aldığımı söyleyemeyeceğim. Gerçeklerden ziyade idealize edilmiş bir dünya yaratmış. Defne Kaman esere adını vermiş olmasına karşın, iki eserde de daha başlarda kayboluyor. Onun varlığını bir tül ardından takip ediyorum hissine kapıldım.

# Bu eserin Leitmotiflerinden biri geyik... Anadolu'da da, Orta Asya Türk mitolojisinde de kutsal, değerli kabul edilen bu hayvana ilişkin yeni bilgiler öğreniyorsunuz.

#Eserde geçen diyaloglar bana hiç gerçekçi gelmedi. Evet güzel aforizma tarzı alıntılar yapılabilecek bir kitap ama diyaloglar çok zorlama olmuş. Defne Kaman'ın öldüğü şüphesi varken, babası ve sahaf Semahat Çorum leblebisinden bahsediyorlar mesela. Bunun gibi tuhaf diyaloglar. Demokrat Vali Sabahattin Ali ile gerçeküstücülüğün dibine vurmuş yazar.

#Son dönemlerde özellikle Gezi Parkıyla tanık olduğumuz gençlerin twitter üzerinden örgütlenmesi de işlenmiş. #Defnekamannerede ile tt olan başlık altında birleşen gençler, Çorum'a onu bulmaya geliyorlar.

#Çorum kültürü, Çorum'da Alevilik, Çorum yemek kültürü, Çorum saz aşıkları, Çorum'da yer alan müzeler ve tarihi mekanların tasviri... Bence Buket Uzuner bu manada Çorum'un turizmine baya katkıda bulunmuş.

#Kitabın bu kadar uzun olmasına gerek yoktu. Yazar sanki bizimle paylaşmak istediği tüm bilgileri anlatmak için karakterleri konuşturmuş da konuşturmuş. Ve bence eser adını Defne Kaman'dan değil, ninesi Umay'dan almalıydı. Yani Türk Mitolojisinde "Tabiat Tanrıçası".

#Mutlaka okunmalı diyemem ama ben bir kere bu seriye başladığım için yeni çıkanları da okumayı düşünüyorum. Keyifli okumalar...

Halil Yavuz KAYA 
 29 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

'Su' dan sonra hemen okuduğum 'Toprak' bana daha etkileyici geldi.,Uzuner kitabının sonunda teşekkür bölümünde ne kadar zor anları yaşarken, annesini rahatsızlığın ve vefatı sıralarında, bu kitabı yazmakla da uğraştığını belirtmiş. Açık yüreklilikle, ruh halinin kitabı etkilemiş olabileceğini beyan etmiş. Ben bu fevkalade güzel eseri bizlere sunduğu için minnet duyuyorum yazarımıza.
Romanın gizli kahramanlarında birisi de Vali olunca 30 yıl hizmet ve gönül verdiğim mülki idare amirliğinin onuru ile de kıvanç duydum. Buda bana bir başka lezzet kattı kitabı okurken. Zaman zaman kendimi koydum Sabahattin Ali Okur yerine bende farklı davranmazdım galiba..
Bu kitap, roman olmasına roman da aynı zamanda bir bilgi küpü. o kadar çok konuda bilgiler veriyor ki anlatılan serüvenin içinde.
'Su' kitabını yorumlarken Zaman zaman Ahmet Ümit'in sesini duyar gibi olduğumu söylemiştim. bu seferde efsanelerin anlatımında betimlemelerde, Yaşar Kemal le de karşılaşır gibiydim.
Lafı uzatmaya hiç gerek yok Buket Uzuner muhteşem bir eser yaratmış. Kalemine güç, Aklına, fikrini, yüreğine sağlık. Uzuner.

Tuba AKSOY 
16 Şub 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Türk mitolojisini sevdirebilecek bir serinin 2. kitabı. Okurken sıkılmayacağınız ve hiç ilginizi çekmediyse şimdiye kadar, ilgi duymanızı sağlayacak çok güzel bir kitap. Tavsiye ederim.

İrfan 
02 Tem 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Okunması gereken bir kitap. Romanda Defne Kaman'ı ararken Umay ninenin doğaya, hayvanlara göstermiş olduğu duyarlılıkla kendinizin doğaya karşı davranışlarınızı sorguluyorsunuz. Ayrıca öğretici ve araştırmaya sevk ediyor. Yazarın "Su" kitabıda var. Henüz okumadım ama..

Merve Uçaroğlu 
04 May 2017 · Kitabı okudu · 17 günde · 9/10 puan

Öncelikle kitapta geçen ana başlıkları vermek istiyorum: -Kamanlık -Çorum'un kültürü, gelenekleri, dili, coğrafyası,geçmişi, tarihi -Eski Türkçe -Doğa -Mitoloji -Bilim -Macera -Bir nebze Aşk -Türk tarihi -Kutadgu Bilig -Bunların yanında duygu , düşünce, saygı, görgü kuralları, inanış gibi kutsal kavramlara da rastlamak mümkündür. Tüm bu ipuçlarına bakarak kalbimizin tam ortasında hissedebildiğimiz bizden biri gibi duygularımıza düşüncelerimize ortak olan karakterler ve burnumuzun direğini sızlatan aynı zamanda merakla ve heyecanla sona doğru inanılmaz bir akışla sürükleyen, sürüklendiğim ve düşünüp araştırıp bilgi edindiğim ; edebiyat ve bilimle iç içe bizi Eski Kültürle tanıştıran yazarın bir önceki kitabı "SU" ile birlikte bu maceraya katılıp , bize kutsalı ve eskiyi tanıtan ve doğaya , insana "TOPRAK" a nasıl değer verip davranılacağını bir nebze de olsa örneklerle öğreten aynı zamanda günümüzü de ele alan bir içeriğe sahip olmakla birlikte hangi kelimelerle öveceğimi bilmediğim çok çok güzel bir kitaptı. Bence herkesin içinde kendini bulacağı kitaplardan biri. Mutlaka okunmalı :)

Tuba Paçacı 
14 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Neredeyse 4-5 günde bitirebildiğim bir kitapla karşınızdayım bu gün.
Geçenlerde yorumunu girdiğim "Buket Uzuner - Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları/Su" kitabının devamı olan "Toprak" kitabını okudum, size önerirken kendimi de heveslendirmişim.

Sanki bu kitapların yorumlarını yaparken inanılmaz bir bilgi arşivine, yazı ve ifade yeteneğine sahip olmam gerekiyormuş gibi hissediyorum. Alınmaca gücenmece yok ama 500 küsür sayfa okuyup bana hiç bir şey katmayan, saniyeler sonra unuttuğum, hayatımda hiç bir değişikliğe, hiç bir yeni fikre sebep olmayan kitaplardan sonra Su ve Toprak bana o kadar şey kattı ki.

Serinin ikinci kitabında da, Defne Kaman adlı uzman gazeteci ilk seride Yunus'ları korumak için girdiği mücadelenin devamı niteliğinde Çorum'a tarihi eser kaçakçılığını araştırmak ve bu konuda mücadele vermek için gidiyor ve yine kayboluyor, onu arayıp bulmak ise büyük bir ekibe düşüyor. Bu ekipten o kadar çok şey öğreniyoruz ki, Defne Kaman iyi ki kaybolmuş dedirtiyor bazı yerlerde.

Toprağın, suyun, havanın, ateşin ve belki sayısı yüzleri bulacak elementlerin doğayı ve düzeni oluşturduğunu, toprağın hayatın idamesi esnasında ne derece önemli olduğunu vurgulayan, günümüzün iktidar problemlerine derinden bir eleştiri, gençlerin gelecek için çabalayışlarına derinden bir destek veren yazar, bu pek çok sayfalı kitabın her sayfasında ufkunuza bir ufuk daha açıp, hayal gücünün, bilginin asla sınırının olmayacağını öğretiyor.

Her zaman düşündüğüm şeylerden biridir, bazen bir kitabı öylece bize zaman geçirtsin, bir film gibi izleyeyim ve aklımı dağıtsın diye okuruz ama doğru kitaplar bize hem günlük hayatın zorluklarını unutturur ve çoğu zaman daha derinden şiddetle hatırlatır, hem de yoğun bir ilham sağlar.

İlk kitap için yaptığım alelade yorum için kitaptan özür dileyecek kadar çok etkiledi beni ikinci kitap. Umarım siz de Kutadgu Bilig'e (Mutluluk Bilgisi) erişir ve gönül gözünüzün açılmasına vesile olabilecek bu kitabı sevgiyle okursunuz.

#book #bookstagram #bookish #bookie #read #kitap #defnekaman #buketuzuner #su #toprak #everestyayınları #okuyorum

Gökhan Taşpınar 
14 Oca 2016 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yazarın bir önceki kitabı olan SU'nun devamı niteliğinde hazırlanmış ancak SU kadar akıcı değil.Bunun sebebini de yazar son sayfada açıklamış, geçerli mazereti var. Kitabın kahramanı katıksız doğa sever Defne KAMAN'ın tarihi eser kaçakçılarına karşı mücadelesini ve zaferini anlatıyor..Kitapta ayrıca Anadolu medeniyetlerine ilişkin değerli bilgilere yer verilmiş..Kütüphanede bulunması gereken kitaplardan...

4 /

Kitaptan 296 Alıntı

Sadettin TANIK 
 20 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Özgürlük
Özgürlük, ekmekten daha zor kazanılır. Bedavadan özgürlük yok!

Toprak, Buket UzunerToprak, Buket Uzuner
Sadettin TANIK 
 20 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Samimiyet
Benim başka dillerle bir sorunum yok, yalnızca Osmanlıcanın Türk medeniyetinin atardamarıymış gibi gösterilmesini samimi bulmuyorum.

Toprak, Buket UzunerToprak, Buket Uzuner
ozge 
 30 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bir erkeği babaya dönüştüren kız çocuklardır. Çünkü ancak bir kız çocuğu büyüten erkek kadınları anlamayı öğrenir. Aslında kadınları anlamak, dünyayı, doğayı ve hayatı anlamaktır.

Toprak, Buket Uzuner (Sayfa 50)Toprak, Buket Uzuner (Sayfa 50)
Sadettin TANIK 
 20 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

...ben bazı ülkelerin anayasalarını inceledim. Değiştirilemez ilk madde olarak: "Düşünmek ve konuşmak özgürlüğü kişilerin vazgeçilmez hakkıdır." yazan ülkeler var.

Toprak, Buket UzunerToprak, Buket Uzuner
Sadettin TANIK 
19 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İfade özgürlüğünün, su, hava ve toprak kadar büyük bir ihtiyaç olduğunuysa 1984 ve Çanlar Kimin İçin Çalıyor gibi romanlarını okuyunca düşünmeye başladı.

Toprak, Buket UzunerToprak, Buket Uzuner
Sadettin TANIK 
26 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Genç nüfusa kendini özgürce ifade edecek ortam ve iş olanağı sunulmadığında, onlar ruhu öldürülmüş yığınlardan başka bir şey değildir.

Toprak, Buket UzunerToprak, Buket Uzuner
Sadettin TANIK 
20 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Başaramayacaklar, çünkü bizim 90'lıları, o 68'li, 78'liler gibi kolayca dünyadan kopartamayacaklar. Biz hem onlardan daha gerçekçiyiz, hem de elimizde daha önce hiç bir kuşağa nasip olmamış bir şans var. İnternet!

Toprak, Buket UzunerToprak, Buket Uzuner
Muzaffer Akar 
08 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sonuçta bir kadının mutluluğunu babasından fazla hangi erkek karşılıksız olarak destekler ki?

Toprak, Buket Uzuner (Sayfa 270)Toprak, Buket Uzuner (Sayfa 270)
Sadettin TANIK 
19 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Burası Anadolu; şimdiye kadar hiç bir sır uzun süre saklı kalmadı bu topraklarda!"

Toprak, Buket UzunerToprak, Buket Uzuner
Muzaffer Akar 
07 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Aklın süsü dil, dilin süsü söz'dür,
Kişinin süsü yüz, yüzün süsü göz'dür.

(Kutadgu Bilig'den bir beyit)

Toprak, Buket Uzuner (Sayfa 145)Toprak, Buket Uzuner (Sayfa 145)