1000Kitap Logosu
Toprak
Toprak
Toprak

Toprak

Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları 2

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.3
512 Kişi
1.666
Okunma
499
Beğeni
10,7bin
Gösterim
560 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 15 sa. 52 dk.
Adı
Toprak (Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları 2)
Basım
Türkçe · Türkiye · Everest Yayınları · Mayıs 2015 · Karton kapak · 9786051418537
Diğer baskılar
Toprak
Toprak
Çorum'da Hitit dönemine ait büyük bir tarihi eser hırsızlığını araştıran gazeteci Defne Kaman ortadan kaybolur. Gazeteci kadının en son görüldüğü antik Hitit kalıntısı Yazılıkaya'da ortaya çıkan geyiğin nöbet tutması, bir efsane gibi Çorum'da kulaktan kulağa yayılmaya başlar. Olayın büyümesi üzerine, Defne Kaman'ı canlı bulmak için şehrin valisi, emniyet müdürü ve Türkiye'nin ilk eko-hacktivisti olduğunu iddia eden Karaca canla başla çalışmaya başlar. Bu sırada sosyal medyada #DEFNEKAMANNEREDE etiketiyle birleşen gençler eylem yapmak için Çorum'a yola çıkarlar. TOPRAK, okuru bir yandan kayıp bir gazetecinin izinde Anadolu'da, sürükleyici bir maceraya davet ederken, kadim Kamanlık (Şaman) geleneğimizin TOPRAK ETİĞİ VE HAKKINA saygı gösterdiğini hatırlamamız için psiko-mitolojik bellek arayışını da sürdürüyor. Türk mitolojisinde temsil edildiği 'alt dünya' söylenceleri ve gezegenimizin ana rahmi; tohumdan-insana bütün canların yuvası olan TOPRAK, bu romanda okura ekolojik bir alt metin okuması da sunuyor. "Buket Uzuner, Türk Şamanizmi'ni evrensel değerlerle bugüne aktarmakta büyük başarı kazanıyor.[Tabiat Dörtlemesi] Buket Uzuner yaratıcılığının en güzel simgelerinden…" -Talat S. Halman- (Tanıtım Bülteninden)
5 mağazanın 7 ürününün ortalama fiyatı: ₺23,15

Puan ve İncelemeler

8.3
10 üzerinden
512 Puan · 106 İnceleme
560 syf.
·
15 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Alkışşşşlarrrr " Buket Uzuner'im". Bir insanın her kitabı mı? böyle özel, böyle içene çeken ve iyi ki yazılmış dedirtir! Tek kelimeyle okunması gereken bir kitap.hem ruh anlamında hem mitoloji hakkında çok güzel anlatılmış bir kitap.Ayrıca Kam Kaman hakkında bilgiler de veriyor ve bizden önce Hitit' lerin bıraktıkları, değerleri konusunda da bilgilendirici. Günümüz de yok olmaya yüz tutmuş duyguları, özgürlüğü, gençlerin durumunu çok iyi hikayeleştiren bir eser.özetle anlatarak bitiremeyeceğim.Doğa ya aşık, tabiata değer veren herkes okumalı!...
Toprak
8.3/10
· 1.666 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
11
Sezgi
Toprak'ı inceledi.
560 syf.
İkinci kitabı ilk kitaptan birkaç yıl sonra okuduğum için epey hayıflansam da üçüncü kitaba hemen başlayarak bu açığı kapattığımı düşünüyorum. :) Toprak; kadim geleneklerimizle bugünkü düzen arasında bir kapı aralıyor ve Çorum’da müthiş bir tarih turuna çıkarıyor Hititleri beynimizin içine yerleştiriyor. Defne’yi çok seviyoruz fakat artık Güneş’e, Karaca’ya, Vali Sabahattin Ali’ye de gönlümüzü açtık. Eski Türk Kültürü ve mitolojisiyle ilgilenenler için bambaşka bir seri bu. O kadar sıcak ve bizden ki. Hem Buket Uzuner’in annesinin rahatsızlığı sebebiyle hastanelerde gezdiği ve vefat etmesi sebebiyle kitabını ithaf ettiği kadınlar arasına annesinin de girdiği hüzünlü bir macera. Ahmet Bican Ercilasun’un da Toprak’ın yazım sürecinde danışılanlar arasında olduğunu görmek beni çok mutlu etti. Kendimi bulduğum, mistik yolculuklardan biri. Defnecim kızıl saçlarımız ve Anadoluluğumuzla bir zaten gönüllerde biriz. :)
Toprak
8.3/10
· 1.666 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
560 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Uyumsuz Defne Kaman serisi ile farklı bir maceraya yol almaya hazır mısınız? Haydi gelin hep birlikte Çorum’a doğru bir yola çıkalım… Kitap Özeti Defne Kaman Çorum’daki tarihi eser kaçakçılığı ile ilgili haber yapmaya gider. Fakat küçüklüğünden beri çok sevdiği – kardeşi gibi gördüğü – on yedi yaşındaki bilgisayar kurdu Karaca’nın da bu definecilerle mücadele ettiğini öğrenir. Bu olay nedeniyle Karaca’nın başı derde girer ve Defne de Karaca’yı bu olaydan kurtarmak için definecilerle konuşmaya gider… Ne yazık ki Defne’nin işi sanıldığı kadar kolay olmayacaktır. Kitap Yorumu Kitabı müthiş bir zevkle okudum ki adeta kitap su gibi aktı gitti. Belki kitabı sevmemin asıl nedeni Defne Kaman ile ortak düşüncelerimizin çok olması da olabilir. Kitap sanki artık uyanın gözlerinizi açın der gibi… Yazar yine birçok farklı bilgileri (arkeoloji, türk mitolojileri, Çorum’un tarihi) harmanlayarak okuyucuya aktarmış. Özellikle belirtmeliyim ki Çorum’un tarihi çok hoşuma gitti ve bu konuda beni aydınlattı diyebilirim. Hatta size de küçük bir bilgi vereyim. Dünya tarihine bakıldığında imzalanan ilk antlaşma olan Kadeş Antlaşmasıdır. Bu antlaşma, Çorum sınırları içerisinde Mısırlılar ile Hititler arasında yapılmıştır. Hem Çorum’un tarihinden hem de müzelerini çok merak ettiğimden Çorum ilini gezi rotama ekledim diyebilirim. Kitabın en sevdiğim yanlarından biri de iyilik var oldukça her şey daha da güzel olacağını gözümüze sokması… Dünya iyi insanlar sayesinde ayakta durduğu kesin burada iyi insandan kastım. Evrensel düşünen doğaya zarar verenlere karşı mücadele eden, kadınlara çocuklara, hayvanlara karşı zarar verenlere dik duran, adaletsizliklere karşı sesini çıkaranlar… Kitap hakkında yorumlarımız için web sitemize bekliyoruz.
Toprak
8.3/10
· 1.666 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Queen B.
Toprak'ı inceledi.
560 syf.
·
18 günde
·
Beğendi
Serinin 2. kitabını da zevkle bitirmiş bulunmaktayım. 1. kitap olan Su da çok güzeldi ama ben Toprak'ı daha çok beğendim. Buket Uzuner'in kalemine sağlık. Tavsiye ederim okuyun. Kendi atalarımızın mitolojisi olan Türk mitolojisi de en az Yunan mitolojisi kadar güzel.
Toprak
8.3/10
· 1.666 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5