Buket Uzuner

Buket UzunerKumral Ada Mavi Tuna yazarı
Yazar
Editör
8.0/10
8,8bin Kişi
42,5bin
Okunma
2.095
Beğeni
59,3bin
Görüntülenme

Hakkında

Biyoloji ve Çevre Bilimi eğitimi alan Uzuner, Türkiye' de Hacettepe Üniversitesi ve ODTÜ' de, ayrıca Norveç, ABD ve Finlandiya'daki üniversitelerde çalışmalarda bulundu. Kitapları 1992'den bu yana Türkiye'de Ulusal En İyi Satış listelerinde yer almaktadır ve dört ayrı dilde yayımlanmıştır. Remzi Kitabevi için yabancı edebi yayımlar konusunda editörlük yaptı ve şu anda Alfa-Everest Yayınları için yabancı edebi yayımlar konusunda edebi danışmanlık yapmaktadır. Balık İzlerinin Sesi romanı ile 1993 yılında Yunus Nadi Roman Ödülü' ne layık görülen Uzuner, Kumral Ada Mavi Tuna romanı ile 1998 yılında İstanbul Üniversitesi Yılın Romanı ödülünü aldı. Son dönemde Kumral Ada Mavi Tuna adlı romanı, Mediterranean Waltz adı ile İtalya, Yunanistan ve İsrail'de yayımlandı. Ayrıca İngiltere'de kısa öykülerden oluşan A Cup of Turkish Coffee adlı kitabı yayımlandı. 1996 yılında University of Iowa tarafından onursal akademisyen yazar seçildi. Kuzey Afrika, Kuzey Amerika ve Avrupa'da uzun yıllar geçiren Buket Uzuner, şimdi İstanbul'da yaşamaktadır.
Unvan:
Türk Roman, Öykü ve Gezi Notları Yazarı
Doğum:
Ankara, 3 Ekim 1955

Okurlar

2.095 okur beğendi.
42,5bin okur okudu.
777 okur okuyor.
9bin okur okuyacak.
758 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
"Ancak mutlu kadınların göz bebekleri parlar!"
Sayfa 82 - EVEREST YAYINLARI
Reklam
Ateş
Ateş sadece düştüğü yeri yakmaz. Ateş, düştüğü yerin çevresindekileri de yakar.
“ Ama her aşkın çilesi vardır. Mutlaka vardır. Gül pek güzeldir, velakin diken doludur. Dikenler de bülbülün kalbine batar, onu kanatır durur.”
Sayfa 239Kitabı okudu
İyi öğretmen sadece öğretmez, sevdirir, bilgiyi kullanmayı kolaylaştırır.
Sayfa 77 - Remzi Kitabevi - 1997Kitabı okudu
Reklam
🌿Merhabalar🌿 #188501228 E-KİTAPLAR Telegram E-kitaplar t.me/Pdf100000kitapa... Sayfama gelip bu iletiyi okuyorsan, bence kitap önererek yorumunu da ekleyebilirsin, şimdiden teşekkürler 🙏🙏 Her öneri birbirinden değerli benim için🥰 Değerli önerilerinizden oluşan kitap listesi;
1984
1984
5️⃣

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
500 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
7 günde okudu
Ben böyle yürek görmedim, böyle sevgi..
Nasıl anlatsam nereden başlasam bilemiyorum. Buket Uzuner mutlaka tanışılması gereken şahane bir kaleme sahip. Kumral Ada Mavi Tuna'yı yıllardır neden beklettim ??? Aslında benim için kitapların hep bir zamanı olduğunu düşünürüm o vakit gelmeden okuyamam. Bu sene çok doğru bir zamanlama oldu. On yıl önce aynı lezzet aynı tat olur muydu ??? Sanmıyorum... Aşk..Tutku..Sadakat.. Ustaca örülmüş olaylar örgüsü ve her biri için ayrı üzülüp sevindiğimiz karakterler ile bezenmiş hikâye. Herkesin kendinden bir parça bulacağı hatta mutlaka kendini gördüğü bir karaktere rastlayacağı muazzam bir kitap.. Vee Tunaaaa...Erkek olmak için maço, duygusuz, ruhsuz olmak gerektiğini düşünenlerin tam tersi bir erkek profili Tuna. Öldürmeyi, savaşmayı, kadın üzerinde baskı ve hakimiyeti sevmeyen, sağduyulu,düşünceli, merhametli, sadık nahif Tuna... Kendi iç savaşını yaşadığı anlar ülkede çıkan iç savaş ile paralel anlatıldı bize. Yanılsama ve gerçeklik o kadar iç içe geçti ki çoğu zaman gerçek olan ne ?? Rüya olan ne ?? anlamakta güçlük çektim ama sonunda netleştirebilmeyi başardım. Bu hikâyede benim kahramanım Tuna... " Bir çocuk gördüm uzaklarda Gözleri kederli hatta korkulu. Her şeye rağmen bir an gülümsedi çocuk, Sıcak, sade ama biraz kuşkulu.... * * *** Ben böyle yürek görmedim, böyle sevgi Şimdi çocuk büyümekte günbegün Bütün hüzünleri okşadı birer birer Gizli bir ümide sarılarak, biraz küskün." youtu.be/eoOZj7CYmL0
Kumral Ada Mavi Tuna
Kumral Ada Mavi TunaBuket Uzuner · Everest Yayınları · 202110,7bin okunma
432 syf.
·
Puan vermedi
Kumral Ada Mavi Tuna - İnceleme
-"Hayatınızdaki “tak”ları yazınız." Kumral Ada Mavi Tuna adlı kitap zihnime üç sözcükten oluşan bu kısa cümleyi kazıdı. Ne zaman kitabın adı geçse öğrencilik hayatımın son final sınavındaki ikinci soru olan bu cümle, kafamın içinde dolanır durur. Çoğu zaman "konuşulacak meseleler" sınıfında kendilerine yer bulamayan bir takım anılar, bu cümleyle birlikte kapkara topraklardan yol bulup çıkan gençlik ve tazelikle serpilip büyüyen kahraman fidanlar oluverir. Her an dallanıp budaklanarak dünyalara bedel olacak bir fidan... Bazı anılarımız gerçekten hayatımızı baştan başa değiştiren birer dönüm noktası yani "tak" değil midir? Bunların bazen küçük birer kırıntı halinde bulunup yok olmaya razı iken bazen volkan olup taştıklarını kim inkar edebilir? Bugün yaşamakta olduğunuz hayatın sebebi sayılabilecek anıları birer kırıntı halinde taşımaktan memnun iseniz ne ala. Değilseniz korkmayın. Hayatınızdaki “tak”ları yazın, okuyalım.
Kumral Ada Mavi Tuna
Kumral Ada Mavi TunaBuket Uzuner · Everest Yayınları · 202110,7bin okunma
Reklam
560 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
·
5 günde okudu
Buket Uzuner’in dört kitaptan oluşacak serisinin ilk kitabı olan "Su"yu okumadan, Toprak kitabını okumuş oldum. Umarım sıralamayı bozduğum için pişman olmam. Bu kitabı gerçekten çok zevk alarak okudum. Yazarın, kitabın sonunda faydalandığı kaynakları belirtmesi ve anlatımına dayanarak çok iyi hazırlanarak yazmış olduğunu görüyoruz. Kitabında öyle bir kurgu oluşturmuş ki çok çeşitli konularda bilgi vermiş ve araştırmaya sevk ettirebilecek dürtüyü de sağlamış. Ayrıca günümüzün siyasal ve sosyal olaylarına çok güzel dokundurmaların yer alması da kitabın değerini arttırdığına inanıyorum. Özellikle demokrasilerde olması gereken vali ile olmaması gereken emniyet müdürü üzerinden anlatımları ve diyalogları çok sevdiğimi belirtmeden geçemeyeceğim. Okuyan gençlere çok şey katacağına inanıyorum.
Toprak
ToprakBuket Uzuner · Everest Yayınları · 20152,591 okunma