1000Kitap Logosu
Toprak
Toprak
Toprak

Toprak

Okumayan Kalmasın

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.3
501 Kişi
1.639
Okunma
492
Beğeni
10,5bin
Gösterim
560 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 15 sa. 52 dk.
Adı
Toprak (Okumayan Kalmasın)
Basım
Türkçe · Türkiye · Everest Yayınları · Ekim 2016 · Karton kapak · 9786051850436
Diğer baskılar
Toprak
Toprak
‘Çorum’da Hitit dönemine ait büyük bir tarihi eser hırsızlığını araştıran gazeteci Defne Kaman ortadan kaybolur. Gazeteci kadının en son görüldüğü antik Hitit kalıntısı Yazılıkaya’da ortaya çıkan geyiğin nöbet tutması, bir efsane gibi Çorum’da kulaktan kulağa yayılmaya başlar. Olayın büyümesi üzerine, Defne Kaman’ı canlı bulmak için şehrin valisi, emniyet müdürü ve Türkiye’nin ilk eko-hacktivisti olduğunu iddia eden Karaca canla başla çalışmaya başlar. Bu sırada sosyal medyada Defnenekamannerde etiketiyle birleşen gençler eylem yapmak için Çorum’a yola çıkarlar. Toprak, okuru bir yandan kayıp bir gazetecinin izinde Anadolu’da, sürükleyici bir maceraya davet ederken, kadim Kamanlık (Şaman) geleneğimizin Toprak Etiği ve Hakkına saygı gösterdiğini hatırlamamız için psiko-mitolojik bellek arayışını da sürdürüyor. Türk mitolojisinde temsil edildiği ‘alt dünya’ söylenceleri ve gezegenimizin ana rahmi; tohumdan-insana bütün canların yuvası olan Toprak, bu romanda okura ekolojik bir alt metin okuması da sunuyor. “Buket Uzuner, Türk Şamanizmi’ni evrensel değerlerle bugüne aktarmakta büyük başarı kazanıyor.[Tabiat Dörtlemesi] Buket Uzuner yaratıcılığının en güzel simgelerinden…” Talat S. Halman
6 mağazanın 9 ürününün ortalama fiyatı: ₺20,62
8.3
10 üzerinden
501 Puan · 105 İnceleme
560 syf.
·
15 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Alkışşşşlarrrr " Buket Uzuner'im". Bir insanın her kitabı mı? böyle özel, böyle içene çeken ve iyi ki yazılmış dedirtir! Tek kelimeyle okunması gereken bir kitap.hem ruh anlamında hem mitoloji hakkında çok güzel anlatılmış bir kitap.Ayrıca Kam Kaman hakkında bilgiler de veriyor ve bizden önce Hitit' lerin bıraktıkları, değerleri konusunda da bilgilendirici. Günümüz de yok olmaya yüz tutmuş duyguları, özgürlüğü, gençlerin durumunu çok iyi hikayeleştiren bir eser.özetle anlatarak bitiremeyeceğim.Doğa ya aşık, tabiata değer veren herkes okumalı!...
Toprak
8.3/10
· 1.639 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
10
Sezgi
Toprak'ı inceledi.
560 syf.
İkinci kitabı ilk kitaptan birkaç yıl sonra okuduğum için epey hayıflansam da üçüncü kitaba hemen başlayarak bu açığı kapattığımı düşünüyorum. :) Toprak; kadim geleneklerimizle bugünkü düzen arasında bir kapı aralıyor ve Çorum’da müthiş bir tarih turuna çıkarıyor Hititleri beynimizin içine yerleştiriyor. Defne’yi çok seviyoruz fakat artık Güneş’e, Karaca’ya, Vali Sabahattin Ali’ye de gönlümüzü açtık. Eski Türk Kültürü ve mitolojisiyle ilgilenenler için bambaşka bir seri bu. O kadar sıcak ve bizden ki. Hem Buket Uzuner’in annesinin rahatsızlığı sebebiyle hastanelerde gezdiği ve vefat etmesi sebebiyle kitabını ithaf ettiği kadınlar arasına annesinin de girdiği hüzünlü bir macera. Ahmet Bican Ercilasun’un da Toprak’ın yazım sürecinde danışılanlar arasında olduğunu görmek beni çok mutlu etti. Kendimi bulduğum, mistik yolculuklardan biri. Defnecim kızıl saçlarımız ve Anadoluluğumuzla bir zaten gönüllerde biriz. :)
Toprak
8.3/10
· 1.639 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
Queen B.
Toprak'ı inceledi.
560 syf.
·
18 günde
·
Beğendi
Serinin 2. kitabını da zevkle bitirmiş bulunmaktayım. 1. kitap olan Su da çok güzeldi ama ben Toprak'ı daha çok beğendim. Buket Uzuner'in kalemine sağlık. Tavsiye ederim okuyun. Kendi atalarımızın mitolojisi olan Türk mitolojisi de en az Yunan mitolojisi kadar güzel.
Toprak
8.3/10
· 1.639 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
Sadettin TANIK
Toprak'ı inceledi.
560 syf.
·
5 günde
·
Beğendi
Buket Uzuner’in dört kitaptan oluşacak serisinin ilk kitabı olan "Su"yu okumadan, Toprak kitabını okumuş oldum. Umarım sıralamayı bozduğum için pişman olmam. Bu kitabı gerçekten çok zevk alarak okudum. Yazarın, kitabın sonunda faydalandığı kaynakları belirtmesi ve anlatımına dayanarak çok iyi hazırlanarak yazmış olduğunu görüyoruz. Kitabında öyle bir kurgu oluşturmuş ki çok çeşitli konularda bilgi vermiş ve araştırmaya sevk ettirebilecek dürtüyü de sağlamış. Ayrıca günümüzün siyasal ve sosyal olaylarına çok güzel dokundurmaların yer alması da kitabın değerini arttırdığına inanıyorum. Özellikle demokrasilerde olması gereken vali ile olmaması gereken emniyet müdürü üzerinden anlatımları ve diyalogları çok sevdiğimi belirtmeden geçemeyeceğim. Okuyan gençlere çok şey katacağına inanıyorum.
Toprak
8.3/10
· 1.639 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
147