Air (The Adventures Of Misfit Defne Kaman)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2886
Gösterim
Adı:
Air
Alt başlık:
The Adventures Of Misfit Defne Kaman
Baskı tarihi:
10 Şubat 2020
Sayfa sayısı:
308
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051854557
Kitabın türü:
Dil:
English
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Hava
Air
The journalist Defne Kaman is being prosecuted for her article “Why Not Nuclear Energy?” In Kayseri, where the trial is being held, Defne Kaman is joined by Turkey’s renowned environmental lawyers, journalists, animal and environmental rights activists and NGO representatives. The day Defne Kaman arrives in Kayseri a bust mysteriously disappears from the city center. It is the bust of Gevher Nesibe, a female Seljuk sultan who, in 13th Century Kayseri, built one of the world’s first medical schools, as well as a hospital that treated patients with music. Following a surprise development on the morning of the trial Defne Kaman also vanishes. Her friends then head to Cappadocia, on a tip that the journalist has been spotted on a hot air balloon there.

Buket Uzuner’s character, Defne Kaman, the female journalist who defends the position that the natural disasters caused by climate change can be prevented through sustainable clean energy and who is a supporter of animal, children’s, women’s and environmental rights, leaves a mark on literature. The author invites the reader to remember the essence of our thousands of years old ancient Shamanic tradition which regards humans as equal to all other living beings in nature.

“Buket Uzuner’s Air is a striking climate-fiction novel that brings back respiration to our biotically off kilter planet.”
Serpil Opperman President, EASLCE (European Association for the Study of Literature, Culture and Environment)

“ Like an eco-shaman, in her Nature Quartet novels, Buket Uzuner embarks on a journey to reconcile our daily existence with our perception of the world around us, making use of Anatolian culture, mythology and history in the process.”
Pinar Batur, Vassar College, USA
Ufuk Ozdag, Hacettepe University
330 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Yine sürükleyici bir kitap olmuş.Bu sefer hikayenin ucu açık bırakılmış.Bu sayede Ateş kitabının çıkmasını merakla bekliyor olacağız. Bu kitapta Defne Kaman olayın daha içinde yer alıyor ve sonlara doğru kayboluyor.Ve kayıp gazeteciyi bulmak Ateş kitabına kalıyor. İklim değişikliği ve doğal kaynakların tüketilmesiyle gelmek bilmeyen kışı ve nükleer enerjinin hayatımızı nasıl etkileyeceğini Anadolunun kadim geleneklerini kullanarak okuyuculara aktarıyor.Her kitabında olduğu gibi yeni şeyler öğrenip Kayseri'ye doğru bir yolculuğa hazır olun...
330 syf.
·5 günde·Beğendi·Puan vermedi
Buket Uzuner'in bu serisini zevkle okuyorum. "Su", "Toprak" derken sıra üçüncü kitap "Hava" ya geldi.

Bu serisi ile arkeoloji, tarih, gizem, mitoloji, sanat, toplumsal duyarlılık gibi bir çok konuda bizi aydınlattığını düşünüyorum.

Uslanmaz yaramaz Gazeteci Defne Kaman bizi bu kez de Kayseri'ye götürürken, 13. yüzyılda Selçuklu kadın sultanı Gevher Nesibe'nin Şifâhânesi, Kapadokya gibi güzelliklerle büyüler.

Dünyanın savaşlarla uğraşacağına artık ilgilenilmesi gerekenin iklim değişikliğinin neden olduğu felaketlerle mücadele etmek olduğunu da vurgulayalım.
330 syf.
Buket Uzuner'i okumayı hep sevdim ancak Tabiat Dörtlemesi serisini bütün kitaplarından daha çok sevdiğim bir gerçek. Uzun zamandır dört gözle beklediğim serinin üçüncü kitabı "Hava" nın çıktığını görünce hemen aldım ve kısa sürede okudum ve beklediğime değdi diyebilirim. Bu kitapta Uyumsuz Defne Kaman'ı hikayenin gerisinde değil tam olarak içinde görüyoruz. Tabiat değişimi ve iklim konusuyla da günümüz sorunlarından birine dikkat çekiyor. Geleneklerimizle, bizi biz yapan değerlerle örülmüş kurgusu okuyanı içine çekiyor. Edebiyat severlerin dikkatine çekecek kavramlarla da edebiyata yönlendiriyor. "Hava" yı "Su" dan daha güzel buldum , "Toprak" tan daha az sevdim. Tabiat Dörtlemesinin son kitabını dört gözle bekliyorum ama daha çok bekleyeceğimi bilmek daha çok sabırsızlanmama sebep oluyor. Keyifli okumalar
330 syf.
·25 günde·Beğendi·8/10
"Kızım, adaletin olmadığı topraklarda her türlü kötülük otu fışkırır. Bunun için medeniyet adaletle sağlanır, atalarımız ancak adil kağanların ve sultanların dönemlerinde refaha kavuştu. Günümüzde bunun karşılığı hukuk devleti olmuştur. Bu yüzden dünyanın bütün ezilenleri canları pahasına botlara binip hukukun olduğu topraklara kaçıyor işte. "

Yazım yanlışlarının ortalama bir kitaptan kısmen daha fazla olduğu bir kitap olmasına rağmen Şamanlığın ve tarihimizin çok iyi yansıtıldığı, hissettirildiği ve bunun yanında İklim Değişimine yol açan fabrikaların, nükleer santrallerin, devletlerin ceplerindeki paraya nasıl bağımlı oldukları çok çok iyi anlatılmış.
330 syf.
·19 günde·Puan vermedi
Bu kitap aklımın başıma gelmesinde katkılar sağladı diyebilirim. Evet , ben bu seriye Hava kitabı ile başladım. Defne Kaman iklim değişikligine , nükleer santrallere ve hava kirliliklerine karşı verdiği mücadele ile çıkıyor karşımıza (mucadele diyorum ; çünkü Türkiye'de düşünmek demek aynı zamanda birçok zorluğa göğüs germeye hazır olmak gerek anlamina gelir.) Bu da başına birtakım dertler sarıyor tabi. Gazeteci Defne Kaman hakkında soru soruşturma açılıyor böylece ve dava için kan bağı olmayan ailesi ile Kayseri'ye gider. Oranın kültürü ve Gevher Nesibe Sultan ' in hikayesi hakkında birçok bilgi veren kitap , Anadolu 'nun çok kültürlü zengin yaşamını,binlerce yıllık kadim Kam geleneklerini kendi ve özellikle ninesi Umay Bayülgen'in ağzından okuyucuya aktarır. Kitap , herhangi bir sonuca varilmadan biter ve bu da serinin son kitabını okumak zorunda bıraktiracak bizi.
Keyifli okumalar...
330 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Tabiat Dörtlemesi'nin üçüncü kitabı Hava'da ilk kez Defne Kaman'ı hikayenin içinde okuyoruz. Su ve Toprak romanları ile kıyaslarsak Su'dan daha iyi, Toprak kadar iyi değil diyebilirim kendi adıma. Nükleer enerji, tabiat, betona aç müteahhitler, HESler kitabın başlıca konuları. Bu konulara ilgi duyuyorsanız ve bu tür gelişmeler sizin de derdinizse bu kitabı seveceksiniz.
330 syf.
·45 günde·9/10
Seriyi tamamladim şimdilik ama Buket Uzunerden beklemedigim oldu. Kitabin yarisina gelince hala bisey olmadigini görmek sıktı beni açikcasi. Ama güncel konulara değinmesi çok güzel. Seviyorum Uzunerin kalemini..
330 syf.
Seriye Toprak kitabi ile basladim ama Su ile baslamam gerekiyormus.Hangi kitaptan baslarsaniz baslayin Kadim Türk İnanclari, Umay Bayülgen ve Defne Kaman size kollarini acmis olacaktir.Gunluk sorunlara deginen konulari ve mistik yapisiyla bu kitap sizi de bu dunyadan bir sureligine uzaklastiracakti
330 syf.
·11 günde·Beğendi·Puan vermedi
Buket Uzuner’in Şamanizm geleneğinden yola çıkarak “Tabiat Dörtlemesi” olarak planladığı “Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları”nın üçüncü kitabı Hava.
Bu kitapta çevre sorunlarını işleyen Uzuner, hava kirliliğine, iklim değişikliklerine, Türkiye’de nükleer santrallere gerek olmadığına değiniyor. Ayrıca kadın ve hayvan hakları ile çocukların bedensel ve cinsel istismarını ele alıyor.
Defne Kaman’ın “Neden Nükleer Enerji Değil?” başlıklı yazısının üzerine bazı savcılar Defne Kaman’a dava açar. Dava Kayseride görülecektir. Umay nine ve tüm ekip Defne Kaman’la birlikte Kayseri’ye gider. Bu sebeple kitap Kayseri ve Güzel Atlar Ülkesi Kapadokya’da geçiyor.
Bu kitapta diğerlerinden farklı olarak Defne Kaman kitap boyunca konunun içinde, kitap sonuna doğru kayboluyor ve bulunamadan kitap bitiyor.
Şimdilerde serinin son kitabı “Ateş”i yazmakla meşgul Buket Uzuner. Son kitapta bizi neler bekliyor merak içindeyim.
330 syf.
·9 günde·Beğendi·9/10
Konu olarak güzel dil olarak akıcı bir yapıya sahip. Seri bir kitap tabiat dörtlemesinin 3. Kitabı. Defne kaman karakteri güzel ve sağlam bir karakter. Aile birliğine önem veriyor üstelik kan bağı olmasa bile aile olunabileceğini gösteriyor. 4. Ve son kitabını sabırsızlıkla bekliyorum...
330 syf.
Buket uzuner; arkeoloji, tarih, gizem, mitoloji, sanat, toplumsal duyarlık gibi bir çok konuda aydınlatıcı dusuncelere agırlık vermıs..

Uslanmaz yaramaz Gazeteci Defne Kaman okuyucuyu Kayserı'ye götürür ve 13. yy da Selçuklu kadın Sultanı Gevher Nesibe'nin Şifahanesini, Kapadokya gibi tarihi güzel yeri büyüleyici bir şekilde anlatıyor..

Dünyanın savaşlarla uğraşacagına artık ilgilenmesı gerekenin iklim degısıklıgının neden oldugu felakatlerle mücadele etmenın de vurgulandıgını aktarıyor...


Bilgi dolu okumalar...
330 syf.
·2 günde·7/10
Serinin ilk iki kitabı gibi akıcı da olsa bu kitapta yoruluyor hikaye, tıpkı Umay Bayülgen gibi. Su’yu çocukluğumun ve gençliğimin geçtiği bölgede geçtiği için büyük bir keyifle okumuştum. Toprak’ı okuyup bitirince hiç gitmediğim Çorum’a kitapta geçen yerleri görmek için gittim. Hava’da bu isteği duymadım, ancak dörtlemenin son kitabını şimdiden merak ediyorum. Diğer kitaplarda olduğu gibi bu kitapta insan Türk olduğunu hatırlıyor. Topluma dayatılan din bulamacı bilgilerden sıyrılıp dinle ırkı ayırabildiğimiz ölçüde gurur duyulacak ancak yüz çevirdiğimiz ne kadar derin ve köklü bir geçmişimiz ve geleneğimiz olduğunu farketmemizi sağlıyor. Asla kaybetmememiz gereken değerleri maalesef sadece bu kitaplarda bulabiliyoruz. Yokettiğimiz doğaya sahip çıkma, örgütlenme, farkındalık, dayanışma değerleri ancak bu kadar ”aynı frekanstan” vurgulanabilir. Kitabındaki tüm güzellikler için Umay Bayülgen’in deyimiyle “Alkışlar” Buket Uzuner.
Üzüntü denen illet var ya, o bütün hastalıkların babasıdır!Üzüntü bedenimizin koruma sistemini içten çürütür, sonra her hastalık artık kolayca girer, yerleşir bedene ki;bedenin senin anavatanındır!
Buket Uzuner
Sayfa 72 - Everest Yayınları
Anadolu bozkırın dillere destan soğuk kışlarının ortasında,tam kalbindeyiz ve sıcaktan bunalıyoruz.Yüzyıllardır kış boyunca başı karlarla kaplı Erciyes,adeta beyaz hasret. Zavallı ağaçlar kışın ortasında çiçek açıyor, dünyanın derelerini HES, ormanları maden ocakları ve beton oteller, denizleri plastik çöplerimizle yok ediyoruz. Havayı fosil yakıtlarla,açgözlülüğümüzle zehirledik. Hayvanları katledip, soylarını kurutuyoruz. Şimdi tabiat ana bize cezamızı veriyor...
Buket Uzuner
Sayfa 25 - Everest Yayınları
Neslimiz, yüzlerce yıllık savaşlarda bulgur ve nohutla hayatta kalan Anadolu milletlerine çok şey borçludur.
Buket Uzuner
Sayfa 81 - Everest Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Air
Alt başlık:
The Adventures Of Misfit Defne Kaman
Baskı tarihi:
10 Şubat 2020
Sayfa sayısı:
308
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051854557
Kitabın türü:
Dil:
English
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Hava
Air
The journalist Defne Kaman is being prosecuted for her article “Why Not Nuclear Energy?” In Kayseri, where the trial is being held, Defne Kaman is joined by Turkey’s renowned environmental lawyers, journalists, animal and environmental rights activists and NGO representatives. The day Defne Kaman arrives in Kayseri a bust mysteriously disappears from the city center. It is the bust of Gevher Nesibe, a female Seljuk sultan who, in 13th Century Kayseri, built one of the world’s first medical schools, as well as a hospital that treated patients with music. Following a surprise development on the morning of the trial Defne Kaman also vanishes. Her friends then head to Cappadocia, on a tip that the journalist has been spotted on a hot air balloon there.

Buket Uzuner’s character, Defne Kaman, the female journalist who defends the position that the natural disasters caused by climate change can be prevented through sustainable clean energy and who is a supporter of animal, children’s, women’s and environmental rights, leaves a mark on literature. The author invites the reader to remember the essence of our thousands of years old ancient Shamanic tradition which regards humans as equal to all other living beings in nature.

“Buket Uzuner’s Air is a striking climate-fiction novel that brings back respiration to our biotically off kilter planet.”
Serpil Opperman President, EASLCE (European Association for the Study of Literature, Culture and Environment)

“ Like an eco-shaman, in her Nature Quartet novels, Buket Uzuner embarks on a journey to reconcile our daily existence with our perception of the world around us, making use of Anatolian culture, mythology and history in the process.”
Pinar Batur, Vassar College, USA
Ufuk Ozdag, Hacettepe University

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

  • 2 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0