Ebuzer

8,7/10  (60 Oy) · 
176 okunma  · 
62 beğeni  · 
1.961 gösterim
Çöl ıssız ve sessizdi. Rebeze'de yer gök sanki bu karagünlü iki kahramanı izliyordu. Ölüm yaklaşmıştı. Ebuzer karısına dönüp: "Kalk, şu tepeye çıkalım. Belki yiyecek bir ot buluruz da açlığımızı gideriz."dedi.

Karı koca bir müddet aradılarsa da yiyecek bir şey bulamadılar. Ebuzer zayıf ve baygın düştü. Alnında ölüm terleri birikmişti. Geri döndüler. Fırtına uğuldayarak esiyor, çölün ortasında hurma ağacıyla sallıyordu.

Ebuzer'in dizleri tutmuyordu. Başı göğsünün üzerine düşmüştü. İki kanadı kırılmış bir şahin gibiydi. Karısı, Ebuzer'in yüzünde ölümün izlerini gördü. Ebuzer, vefakarlığından duyduğu memnuniyeti gösteren yorgun ve hasret dolu bakışlarla karısının çehresini süzdü:
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2009
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9789756004715
 • Orijinal Adı:
  ابوذر
 • Çeviri:
  Abdullah Yeğin
 • Yayınevi:
  Fecr Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
 13 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

spoiler içerebilir...

Gerçek adı Cündüb bin Cünâde olmasına rağmen İslam dünyasında Ebu Zer olarak bilindi hep, Gifar kabilesinden olup, lakabı Mesih-ül-İslâm’dı. Doğum tarihi hakkında kesin bilgi olmamakla birlikte, 652 (H. 32) senesinde Rebeze çölünde vefat etti. Kabilesi de diğer kabileler gibi puta tapmasına rağmen, Ebu Zer putları sorguluyordu ve soğuktu putlara karşı, kendisine henüz tebliğ gerçekleşmemesine rağmen İslamla müşerref olmuştu kendiliğinden, İslamı kabul eden 4. Veya 5. Kişi olduğu konusunda rivayetler vardır. Ebu Zer o devirde putları sorgular ve ona taşı fırlatırken bu gün bizler kendimize yeni yeni putlar icat ediyoruz (Ev, araba, makam, para vs.) Açlıktan yiyecek bir şey bulamıyor iken, bu gün bizler yemek beğenmiyor, hatta çöpe atabiliyoruz yiyeceklerimizi, Ebu Zer giyecek kıyafet bulamaz iken, hatta kefen yapacak bir bez bile bulamaz iken bu gün bizlerin evleri kıyafetlerle dolu ve kıyafet beğenmiyoruz. Utandım insanlığımdan, ağladım okur iken kitabı. O Ebu Zer’ ki her zaman ve her yerde Resulün emri ile hayat tarzını belirleyerek ve onun sevgisi ile yanıp tutuştu. Fakir ve düşkünlerin koruyucusu, mütevaziliğin, ahlakın ve takvanın bayraktarıydı. Ne mutlu ona ki ömrünü sorgulayarak ve inancı uğrunda son nefesine kadar sapmadan bu dünyadan ebedi aleme göçtü. Ey Ebu Zer senin davana sahip çıkışına çektiğin acılar şahit, fakirler şahit, senin garipliğine Rebeze nin göz yaşları ile ıslanan çölleri şahit, bizlerde okuyarak şahit olduk, selam olsun Resule, selam olsun sizlere, bizler sizlere layık olamasak ta. Dualarımızı ve gözyaşlarımızı gönderiyoruz sizlere……

Metin Özdemir 
 24 Tem 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Peygamberimiz(sav) bir hadislerinde şöyle buyuruyor:
" İnsanlar helak oldu, içlerinden ancak alimler kurtulabildi. Alimler de helak oldu; ancak içlerinden ilmi ile amel eden kimseler kurtuldu. Ve ilmiyle amel edenler de helak oldu; ancak onların içinde de sadece amelini ihlasla yapanlar kurutulabildi." Denilmiştir ki: "Bilmek tek başına yetmiş olsaydı, şeytandan daha iyi kul olmazdı!" Salih bir kul olmak için bilmek yetmez, bilmekle beraber ilim ile amel etmek ve amelde gösterişten riyadan uzak durmak yani salih amel işlemek gerekir.
Hz. Ali diyor ki, Peygamber Efendimizin şöyle dediğini duydum:
" Ahir zamanda öyle düşük çeneli kısa akıllı kimseler türeyecektir ki, söyleyecekleri yararlı iyi sözler gırtlaklarını aşmayacak (kalplerine işlemeyecektir.) Okun av hayvanını delik deşik etmesi gibi bu kimseler de dini delik-deşik edeceklerdir."
Hz. Ömer(ra)' in " İnandığı gibi yaşamayanlar, yaşadığı gibi inanmaya başlarlar." sözü bu kitap için çok uygun düşüyor. Bizler de farkında olarak ya da olmayarak yaşadığımız gibi inanmaya başladık. İbadetlerde gösterdiğimiz gevşeklik, ( Müslüman dediğimiz kendi ülkemizde 2015 verilerine göre düzenli namaz kılma yüzde 18'lerde. Şimdi bilemiyorum ) , faiz çok normalmiş gibi cep telefonundan rahatlıkla ulaşabiliyorsun, şans oyunları, gıybet, iftira, haramlara karşı tutumumuz ve birçok şey sayılabilir. Sorarsak elhamdülillah müslümanım ??? İslam dini sadece sahabelere, Ebu Zer'e inmedi ki. İnşaallah İslamiyetin ilk yayıldığı dönemdeki hassasiyetlere. Herkes nefsinden başlasın. Bu kitabı yaşamak ümidiyle...

H. Havva Ergün 
18 Eki 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · 9/10 puan

Ah Ebuzer, neyine gerek senin saltanata muhalefet etmek, neyine gerek senin insanları paylaşmaya, biriktirmemeye çağırmak, neyine gerek saraylara kafa tutmak.

İç burkucu bir yaşam öyküsü olduğu kadar yüreklendirici de.

mehmet rauf güler 
08 Eki 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

İslam tarihinde çok önemli bir yere sahip olan ve çok az Müslümanın anlamaya çalıştığı, Müslümanların yüzakı olan Ebu Zer...
Resullullah (a.s.v.)'ın aynen dediği gibi;
Yalnız yaşadı...
Yalnız öldü...
ve
Yalnız haşrolacak !...
Ali Şeriati'nin henüz yirmi yaşında iken tercüme ettiği kitabı muhakkak okumalı ve okutmalı...

Kübra Nur Fettahoğlu 
25 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

O yalnız yaşadı, yalnız öldü.. Ve yalnız haşrolunacaktır.. Bir örnek daha..
Ebûzer'e sorulur;
- Ya Ebûzer! Yalnızlık zor değil mi?
Ebûzer'in cevabı ise şöyle olur;
- İnsanlar daha zor..

Muhammet Çelik 
05 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 8/10 puan

Peygamber Efendimize ve Allah'ın birliğine ilk iman eden Sahabelerden olan Ebuzer'in hayatını hikaye tarzında anlatan güzel bir kitap. Kitap içerisinde özellikle mal mülk düşkünlüğünü reddeden Ayetleri, bu düşkünlük içinde yaşayanlara hatırlatan Ebuzer'in çektikleri hikayeleştirilmiştir.

Medine'nin ilk yıllarından beri Allah Resulunun yanında olan Ebuzer şüphesiz doğruları çıkarsız ve hilafsız etrafındakilere söylemiştir.

Esra kılıç 
21 Oca 02:07 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Gözlemlerime dayanarak söylüyorum ki; Ali Şeriati buralarda pek sevilmiyor. Evime gelen fazla dindar bir ablamız, bu kitabı atmalısın evinde böyle bir adamın kitabını bulundurmak evinin bereketini kaçırır demişti. Ama bu insanların anlamadığı şey Ali Şeriatinin bir din adamı olmadığı. Öyle bir iddiası da yok zaten. Bu düşünce acaba beyinlerine nasıl yerleşti. Neyse bu kitap Türkiyedeki yeşil sermaye sahiplerine okutulsun .

Umut Mahfuz 
05 Oca 2017 · Kitabı okudu · 2435 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ebuzer i anlamak doğru anlamak çok önemlidir.. çünkü ilk devrimci ilk sosyalist hak hukuk adalet şiarı ile yaşayan karakterlerden biridir..
bunu hakan albayrak dan dinlerseniz iktidar ın etrafında dolanan iktidarın boşluklarını dolduran bir karakter olarak algılarsınız...
bunu Kur'an dan siyer den okursanız gerçek Ebuzer i tanırsını
Ebuzer i Ali şeriati den okuyun mutlaka

Ali şeriatinin roman olarak yazdığı enfes bir kitap. Peygamberimizin hayatına yakından takip eden Ebuzer el Gıffari'nin Peygamberimizin vefatı sonrası takındığı tavrı merkeze alıyor. Özellikle sosyal islam(gelirin hakça bölüşümü), israfa karşı duruşunu, özellikle Hz.Osman dönemi haksızlıklara karşı gelmesi, bunun karşılığında çöllere sürgün edilmesi,orada ölmesi...4 Halife döneminde Hz.Ali'den yana tavır alan, halifeliğin Alinin hakkı olduğunu savuanan Ammar gibi birkaç sahabaden biri. İlginç olan Aliyi savunanların daha alt tabakalardan gelip, islamın zor dönemlerinde müslüman olmuş, acıyı çok çekmiş olanlar olması. ve bu sahabiler ilk gün nasılsa ölümlerine değin çizgilerinden sapmamışlardır. Zaten Şeriati önsüzde tarihin hep güçlüyü zengini eksen alarak yazıldığı,bundan sonra Ebuzer, Ammar gibilerin gözünden yazılan tarihin daha gerçekçi olduğunu belitmesi de kayda değer. 19. ve 20. yy sol-sosyalist hareketlerinin mücadele ettikleri değerlerin bir sahabe tarafından taa o zaman dile getirilmiş olması da ayrıca önemli. İslam tarihini biz sünni bir islam bakışıyla yorumladığımız için kitapta bulunan Hz. Osman ile ilgili sert eleştiriler(Osman Muaviyenin akrabası olması ve Muaviyeyi terfi etmesi) rahatsız edici olabilir.
Peygamberimizin Ebuzer ile ilgili hadisleri, Onu hz. İsaya benzetmesi, yalnız öleceği,yalnız haşrolunacağını, ve ileride çıkacak islam içi kargaşlarada Ebuzer hangi tarfta ise o tarafın haklı taraf olduğunu belirtmesi Ebuzeri daha da önemli kılıyor.Ebuzer doğruları söylediği için iktidarın sevmediği biri olmuş ve hep yalnız kalmıştır. Hatta ölmek üzereyken devletin memurları beni yıkamasın defnetmesin demesi bile iktidar ve güç odaklarına ne kadar mesafeli olduğunu gösteriyor.
Muaviyeye yaptırdığı saray için dediği;- Muaviye! Eğer sen bu sarayı halkın parasıyla yapıyorsan, ihanettir ve eğer kendi paranla yapıyorsan israftır, haramdır! lafı çok cesur bir laf.
"evinde ekmeği olmayan yoksulun eline kılıcı alıp bütün halka karşı ayaklanmamasına şaşarım"
"o kadar bol, çeşitli yemekler yerler ki; bunları hazmedebilmek için ilaç kullanırlar. oysa peygamber(a.s.), dünyadan göçene kadar bir gün bile karnını iki çeşit yemekle doyurmazdı." gibi cümleleri de vardır.
Okuyun okutun...

Abdullah SAFİDEMİR 
09 Haz 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

İKİNCİ BASKIYA ÖNSÖZ
Benim kalemim gururla karışık bir kıvançla bu sayfalar üzerinde geziyor. Çünkü bu hikayede çizdiği kahraman, dans pistinde, izleyicilerini şehvetle coşturmaya çalışan bir dansöz değildir. Bir meyhanenin kokuşmuş havasında ya da bir mangalın yanı başında kaim duman kümelerini tavana doğru üfleyen bir şâir değildir. Pierre Louis'nin kurguladığı oyuncak bebeklerden değildir.
Paris'in kötü şöhretli semtlerinin bodrum katlarında, arka sokaklarda bulunan kabarelerin sadık dostlarından değildir. Hollywood'dan ilham alan kokuşmuş aşkların hikayesi, her birinin altında şehvet foseptiğinin bağlı olduğu mideleri dünyanın her yanından kendisine davet eden Capri Adası'nın şuh ve cilveli güzellerinin macerası değildir.
Her sabah süt banyosunda dinlenen yumuşak tenli, mermer bedenli, kokulu Kremlerin yüzüne yağlı bir ışıltı kattığı, göğüslerinin ve kalçalarının arzulu titreyişi yüzlerce yazara ekmek ve şöhret kazandırmış şuh ve cilveli bir yıldız değildir.
Bu hikayenin kahramanı çölün cesur çocuğudur; elinin darlığı ve sıkıntısına rağmen her zaman ar sahibi olmuş, gökyüzünün bile üzerine merhamet gözyaşı döktüğü mağrur bir çöl çocuğu... Denizlerin kıyısına oturmuş, yüzyıllardır güneşin ateşi altında susuz kalmış, ama gururu yüzünden su içmek için denize baş eğmemiş bir çöl çocuğu...
Güneş yanığı, buğday renkli çehresine çölün sertliği işlemiştir. Kırışık derisi Arabistan güneşinin altında kavrulup kararmış bir deri parçası gibidir. Çölün sıkıntılarının ve zorluklarının biraz büktüğü ince uzun bir boyu vardır. Zayıf ve kemikli göğsünden yiğitlik ve kararlılık akmaktadır. Çölün yakıcı ateşinin kendisi için iki bakış var ettiği aslana benzeyen iki cesur göze sahiptir.
Bu hikaye, bir kabilenin içinden kopup ıssız bir çölde dinen fırtınanın serüvenidir... Gıfârlı bir adamın macerasıdır...

Ali Şeriati

2 /

Kitaptan 183 Alıntı

Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
13 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İyi dost, yalnızlıktan iyi; yalnızlık da, kötü bir dostla oturmaktan iyidir!...

Ebuzer, Ali ŞeriatiEbuzer, Ali Şeriati
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
13 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Halbuki Peygamber, bu dünyadan karnını iki çeşit yemekle doyurmadan gitti. Hiçbir gün hurma veya ekmeğe doymamıştı. Muhammed'in hanımlarının hiçbir zaman ard arda, üç gün arpa ekmeğine, sabah ve akşam yemeğinde doydukları olmamıştı. Allah'ın Peygamberi' nin ailesinin evinde, aylarca ekmek veya herhangi bir şey pişirmek için, ateş yakılmadığı oluyordu.

Ebuzer, Ali ŞeriatiEbuzer, Ali Şeriati
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
13 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ne garip. Siz öteki dünyaya inanırken nasıl oluyor da, bu yalancı dünya için yalan söyleyebiliyorsunuz?!

Ebuzer, Ali ŞeriatiEbuzer, Ali Şeriati
Şeyma Öztürk 
20 Mar 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Peygamber'in yanına gidip: 'Bu sözler, dostlarına ağır geldi. Diyorlar ki peki ne tür bir malı elimizde tutalım?'. Sevgili Peygamber cevap verdi: 'Dua edici bir dil, şükredici bir gönül ve imanda size yardımcı olacak bir eş."

Ebuzer, Ali Şeriati (Sayfa 127 - Fecr Yayınları)Ebuzer, Ali Şeriati (Sayfa 127 - Fecr Yayınları)
Metin Özdemir 
24 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

— Ey Allah'ın Resulü, mü'minlerin hangisi müslümanlıkta en üstünüdür?
— İnsanların, elinden ve dilinden zarar görmediği kimsedir.

Ebuzer, Ali ŞeriatiEbuzer, Ali Şeriati
Metin Özdemir 
24 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

— Ey Allah'ın Resulü, hangi hicret iyidir?
— Günahlardan uzaklaşmak.

Ebuzer, Ali ŞeriatiEbuzer, Ali Şeriati
ali bekdas 
05 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bazen bir can, bir cihandır ve bazen bir fert, tek başına bir toplum!

Ebuzer, Ali Şeriati (Sayfa 163)Ebuzer, Ali Şeriati (Sayfa 163)
ali bekdas 
24 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Ben ve dünya! Benimle dünyanın hikayesi, sıcak bir yaz gününde yolculuk yapan ve bir ağacın gölgesinde biraz dinlenip orayı terk edenin hikayesi gibidir"

Ebuzer, Ali Şeriati (Sayfa 117)Ebuzer, Ali Şeriati (Sayfa 117)
ali bekdas 
04 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Beni alçak gönüllü yapacak biriyle evlenmem, mağrur kılacak biriyle evlenmemden daha hayırlıdır.

Ebuzer, Ali Şeriati (Sayfa 153)Ebuzer, Ali Şeriati (Sayfa 153)
ali bekdas 
15 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

kendiniz için özenle ayırdığınız şeylerden başkaları için harcamadıkça gerçek erdeme ulaşmış olmazsınız

Ebuzer, Ali Şeriati (Sayfa 122)Ebuzer, Ali Şeriati (Sayfa 122)