8,8/10  (5 Oy) · 
41 okunma  · 
9 beğeni  · 
852 gösterim
Hac: İstek, niyet ve yönelme, yani hareket ve aynı zamanda hareket yönüdür. Her şey, kendini kendinden, hayatından ve bütün bağlarından koparmakla başlıyor. Yoksa sen, kendi şehrinde sâkin değil misin? Sükûnet mi? Sükûn mu? Hac, sükunun gidişidir. Hayat, hedefi bizzat kendisi olan şey, yani ölüm. Bir tür soluk alıp veren, can taşıyan ölüm. Murdarca yaşamaksa, bir nevî kokuşmuş var oluş.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  223
 • ISBN:
  9756004951
 • Çeviri:
  Ejder Okumuş
 • Yayınevi:
  Fecr Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Cebrail Öz 
13 Kas 2012 · Kitabı okudu · Puan vermedi

gerçekten haccın gerçek mahiyetini ve tevhidi direnişin asıl yerinin bu mekan yani ibrahimin mekanı olduğunu ve islamın asıl gerçek resminin burada yani hacda ifade edildiğini anlatır..hac ali şeriati için bir uyanma yeridir.....tevhidi mücadeyi anlamak i

Ömer Nas 
15 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bütün Müslümanların hacca gitmeden önce bu kitabı okumalarını tavsiye ederim.Haccın ehemmiyetini öğrenip hacca gittiklerinde hacdan baya zevk alacaklardır inşallah

Kitaptan 18 Alıntı

Birini cellat, diğerini şehit; birini özgürlükçü, diğerini zorba; birini temiz, diğerini pis yapan, "bilgi" değil "şuur"dur.

Hac, Ali ŞeriatiHac, Ali Şeriati

Bütün sermayen “Asır”.
İşin ne? Bütün yaptığın sermayeden yemek!
Hayatının hüneri ne? Zarar etmek; kardan zarar değil, sermayeden zarar: “Hüsran”. “Ve asra andolsun ki insan daima ziyandadır”. Bunun adı da yaşamak oluyor!
Sen şu ana kadar ne yaptın? Güya yaşadın!
Şimdi elinde ne var?
“Kaybettiğim yıllar”!

Hac, Ali ŞeriatiHac, Ali Şeriati
M.E.C. 
 14 Şub 16:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Beyaz giy beyazlaştır,herkesin rengiyle renklen,herkes ol,kabuğunu atan yılan gibi kendinin beni olmaktan olmaktan kurtul,halk ol,insanlar ol. Bir zerre ol,zerrerlere karış;katre ol deryada kaybol.

Hac, Ali Şeriati (Fecr)Hac, Ali Şeriati (Fecr)

Köleliği ezersin, ama efendi derebeyi olur, köleyi çiftçi yapar. Feodalizmi "Büyük Devrim" le yıkarsın, ama derebeyi kapitalist olur ve çiftçiyi işçi yapar..

Hac, Ali ŞeriatiHac, Ali Şeriati
M.E.C. 
 14 Şub 16:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Milada gelmiş herhangi biri olma,Mikat'a gelmiş değersiz bir çöp ol.

Hac, Ali Şeriati (Fecr)Hac, Ali Şeriati (Fecr)

Fransız Devrimi feodalizmi yıkar, köydeki arazi ağası Karun kovulur, ama aniden şehre gidip banker olur.

Hac, Ali ŞeriatiHac, Ali Şeriati

Kuranı yok edememişler, fakat kapatmışlardır. Kitabı bir bereket nesnesine dönüştürmüşlerdir. Onu tekrar Kitap yapalım, okuma kitabı. Nitekim Kuran, "okuma kitabı" demektir...

Hac, Ali ŞeriatiHac, Ali Şeriati
merve nur 
06 Haz 2016 · Kitabı okuyor · Beğendi

" Eğer Hacc amelini öğrenmek istiyorsan, fakihlerin menasık kitaplarını oku. Hacc'ın manasını anlamak istiyorsan, İslam'ı anla ve ondaki insanı tanı... "

Hac, Ali Şeriati (Sayfa 23)Hac, Ali Şeriati (Sayfa 23)

Kabe, Beyt-i Atik'tir. Atik köle Azad etmek manasına gelen "atk" kelimesinden olup hür demektir. Özel mülkiyetten, zorba ve despot rejimlerin saltanatından azat olan ev. Onun üzerinde hiç kimsenin eli yoktur. Ev sahibi Allah, ev halkı insanlardır.

Hac, Ali ŞeriatiHac, Ali Şeriati
2 /