8,8/10  (29 Oy) · 
122 okunma  · 
40 beğeni  · 
1.169 gösterim
Ey Rabbim!

Alimlerimize sorumluluk, avamımıza ilim, müminlerimize aydınlık, aydınlarımıza iman, tutucularımıza anlayış, anlamışlarımıza tutuculuk, kadınlarımıza şuur, erkeklerimize şeref, yaşlılarımıza bilgi, gençlerimize asalet, hocalarımıza ve öğrencilerimize inanç, uyumuşlarımıza uyanıklık, uyanıklarımıza irade, tebliğcilerimize hakikat, dindarlarımıza din, şairlerimize şuur, araştırmacılarımıza hedef, umutsuzlarımıza umut, zayıflarımıza güç, muhafazakârlarımıza perva, oturmuşlarımıza kıyam, donup kalmışlarımıza hareket, ölülerimize hayat, körlerimize görüş, suskunlarımıza feryat, Müslümanlarımıza Kur'an, Şiilerimize Ali, fırkalarımıza birlik, kıskançlarımıza şifa, kendini beğenmişlerimize insaf, küfürbazlarımıza edep, mücahitlerimize sabır, halkımıza özbilinç, bütün milletlerimize karar alma himmeti, fedakarlık kabiliyeti, kurtuluş yeterliliği ve izzet bağışla.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2000
 • Sayfa Sayısı:
  159
 • ISBN:
  9789756004593
 • Yayınevi:
  Fecr Yayınclık
 • Kitabın Türü:

Ali Şeriati;kimileri eleştirsede her maneviyatına önem veren kişinin okuması gereken bir yazar olduğunu düşünüyorum.

Dua isimli kitabında; dini insan hayatından çıkaɾıɾsan heɾ şey mübah oluɾ diyen bir yazarın (Alexis Carrel) dua ile ilgili çevirisiyle başlayıp devam eden ,daha sonra Şeriatinin söyleşileriyle,görüşleiyle,açıklamalarıyla devam eden,ve içinde Amin diyebileeğimiz güzel duaların olduğu bir kitap.
Ama okurken sunni yaklaşımlarınızdan uzaklaşmanız gerekecektir.Çünkü bazı noktalarda itiraz etme durumunuz oluşabilir.
Kitabın sonundaki geniş kapsamlı,toplumdaki herkese değindiği dua için bile bu kitabı alır okurum ben.
Dua etme tarzınızı değiştirebilcek,duanın önemini kavrayabilmenizi sağlayacak nadide bir kitap.
Ve en önemlisi Dua etme alışkanlığı edinmek,duanın olmazsa olmazlığını anlayabilmek için bu kitabı OKUYUN-OKUTUN.

Merak edenler okusun tavsiye ederim.

Bay_X 
08 Ara 2017 · Kitabı okudu · 12 günde

Üstad Ali Şeriati hangi konuya değinse bakış açımıza daha geniş bir açı kazandırır. Dua içinde öyle Mistisizm den ziyade duanın vizyonumuzu misyonumuzu ülkümüzü hatırlatan sorumlulıklarımız hatırlatan bir ibadet olduğunu söyliyor . Hastalara nasıl bir iyi geldiğini ve zaten kitabın birinci bölümü olan alexis carrel in dua kitabı çevirisiyle anlatıyor ...

Dua benzeri kitaplar

esra k. 
 04 Mar 17:18 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Öncelikle bu kitap yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Yazar; kitapta adından da anlaşılacağı üzere dua konusunu ele almış. Kitabı kabataslak tanıtmakla başlayayım. Kitap; dört bölümden oluşuyor. Birinci bölüm; "İnsan Denen Meçhul" kitabının da yazarı olan Alexis Carrel'in "Dua" adlı eserinin yazar tarafından yapılan çevirisinden oluşuyor; bu bölümde; duadan, duanın tanımlarından, nasıl, nerede ve ne zaman dua edilmesi gerektiğinden, milletler için duanın öneminden ve de duanın etkilerinden bahsediliyor. Yazar ikinci bölümde; duanın felsefesi, seccâd ekolü, duada bilinç, aşk, niyaz ve cihat başlığı altında; aşk, yalnızlık mı ayrılık mı? gerçeklik, gerçeklikten kaçış adlı kısa yazılarıyla belli başlı değerlendirmelerde bulunuyor. Bir diğer bölüm olan üçüncü bölümde ise; yazarın kendisinin farklı zamanlarda yapmış olduğu iki duası bulunuyor ve son olarak dördüncü bölümde de; Şia Mezhebinin dördüncü imamı olan İmam Seccad (İmam Zeynelâbidin)'dan bahsediyor ve onun duasına yer veriyor.

Kitap hakkında benim kendi yorumuma gelecek olursam; aldığım eğitimden ve kendi görüşlerimden olsa gerek okurken bazı noktalara hayli mesefaliydim ama bunun yanında katıldığım birçok nokta da oldu elbette, bir de benim "dua" dendiği zaman aklıma; Hz. Eyüp, Hz. Yunus, Hz. İbrahim gibi peygamberler gelir yani kitabı okurken bu peygamberlere değinilmesini bekledim ama yazarın "dua" konusuna daha farklı çerçevelerden yaklaşmış olduğunu gördüm, tabi bu beklentim yazarı daha önce hiç okumamış olmaktan da kaynaklanmış olabilir.

Kısaca; dediğim gibi bu kitap yazarın okuduğum ilk kitabıydı ve en yakın zamanda diğer eserlerini de okumayı düşünüyorum, yazarı fikirleriyle birlikte doğru ve net bir şekilde tanımak için.

Cohen 
17 Nis 12:07 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Şia itikadını ara sıra gözümüze sokması dışında ne diyebilirim ki. İyi ki varolmuşsun Şeriati! Fikirlerine muhtaç çok Şia ve anti-Şia var o yüzden saygıyla okuyucuların kendi yorumlarına bırakıyorum.
Okuduktan sonra sizde bir "Ya okumasaydım da olurdu." hissini dahi kesinkes oluşturmayacak bir kitap.

İçerik hakkında bilgi vermeyi sevmiyorum aslında ama dua ve duanın mahiyeti üzerinden hareketle örneklendirmeler ve kitaplar arasında kaybolmamışların veremeyeceği atıflarla duaya farklı bir bakış açısı kazandırıyor. Özüne gelecek olursak zaten özü düşünen her Müslümanın ulaşabileceği bir fikri tartışıyor.

Ayfer 
 19 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Öncelikle kitabın yazarindan biraz bahsetmek istiyorum..Merhum Şeriatı dünyanın bu gün yaşayan iki önemli medeniyeti olan batı ve İslam medeniyetini yakından tanıma fırsatı bulmuş ender kişilerden biridir.beni en çok etkileyen ve benim gibi bir çok müslüman genci de etkilediğini düşündüğüm yönü şu ki,sosyolog gözüyle incelediği konuları ,dahiyane bir düşünce işçiliği ile işlemiş olması ve akıcı üslupla ortaya koyması...öncelikle Ali şeriatınin da bir insan olduğunu ve her insan gibi hata edebileceğini bilerek müslüman bir birey olarak her şeyi kabullenen değil,eleştiren bir seviye gerek..şeriatınin engin birikiminden bana çok şey katacağını ve sizlere de katacağını düşünüyorum..kitabı sadece Kitap ta ki güzel dualara amin demek için bile okunmaya değer...'duanin etkileri ,içi boş ,hayali şeyler değildir.irfanı duyguları bir insanın dünyadaki tehlikeler ve belirsizlikler karşısında duyduğu ızdıraplar düzeyine indirgememek ve duayı kolayca yatıştırıcı bir şuruba ,acı hastalık ve ölüm korkusunu dindiren bir antidepresana dönüştürmemek lazımdır..'gibi bir çok güzel bakış açısı ile karşılaşırsınız DUA kitabı okuduğunuzda ..ön yargıları bir kenara atıp Ali Şeriatınin engin birikiminden mahrum kalmamak gerek..

Devrim 
28 Kas 2017 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 10/10 puan

O'nun bizi sınaması ne güzel, bize olan ihsanı ne yüce, fazlı ne büyüktür. Zira O'nun bizden öncekiler hakkında tövbe sünneti böyle değildi. Bizi gücümüzün yetmediği şeylerden muaf tuttu, bize kapasitemizin üstünde yük yüklemedi, bizi ancak kolay olanla yükümlü kıldı. Böylece hiçbirimiz için ileri sürecek bir delil ve mazeret bırakmadı. Bizden helak olan ancak Onun rızası hilafına kendisini tehlikeye atandır; mutlu da ancak Ona yönelendir

Buzullar Eriyor 
08 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Allahım! Bana, taklidin alçak ve adi yoksulluğun¬dan kurtuluşu bağışla ki, miras ve anane kalıplarını kı¬rabileyim; batı'nın döktüğü kalıplara karşı durabile¬yim. Ve -onlar ile bunlar gibi- konuşmayanları lisanım¬la sarsabileceğim bir güç ver!

Kitaptan 89 Alıntı

ali bekdas 
22 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sorumluluk, güçlü olmaktan kaynaklanmaz, sorumluluk bilinçten ve insan olmaktan kaynaklanır.

Dua, Ali Şeriati (Sayfa 78)Dua, Ali Şeriati (Sayfa 78)

Ey Rabbim!
Alimlerimize sorumluluk,müminlerimize aydınlık, aydınlarımıza iman, tutucularımıza anlayış, anlamışlarımıza tutuculuk, uyumuşlarımıza uyanıklık, uyanıklarımıza irade, dindarlarımıza din, şairlerimize şuur, araştırmacılarımıza hedef, umutsuzlarımıza umut, zayıflarımıza güç, oturmuşlarımıza kıyam, donup kalmışlarımıza hareket, ölülerimize hayat, körlerimize görüş, suskunlarımıza feryat, küfürbazlarımıza edep, halkımıza özbilinç ve izzet bağışla.
Allahım!
Bana yenilgide çabalama, umutsuzlukta sabretme, yoldaşsız yürüme, silahsız savaşma, ödülsüz çalışma, dünyasız din, isimsiz yücelik, ekmeksiz hizmet, riyasız iman, gösterişsiz iyilik, hevessiz aşk ve halkın kalabalığı arasında yalnızlık nasip et.

Dua, Ali ŞeriatiDua, Ali Şeriati
ali bekdas 
29 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bacon'un ifadesiyle, içimizdeki " fikri putlar'ı" kırmalıyız;

Dua, Ali Şeriati (Sayfa 122)Dua, Ali Şeriati (Sayfa 122)
ali bekdas 
06 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Devrime özgürlüğe, sosyalizme ulaştıkları halde, henüz Aliyi, Hüseyin'i ve Ebuzer'i tanımamaktadırlar.

Dua, Ali Şeriati (Sayfa 104)Dua, Ali Şeriati (Sayfa 104)
ali bekdas 
23 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yalnız bir kişi, dünyaya hakim olan cellat huylu bir imparatorluk karşısında her şeye rağmen yine de sorumlu mudur?

Dua, Ali Şeriati (Sayfa 78)Dua, Ali Şeriati (Sayfa 78)
esra k. 
04 Mar 07:33 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Allahım! Beni her zaman bilinçli ve uyanık tut ki bir kişiyi ya da düşünceyi -olumlu veya olumsuz- doğru düzgün ve tam olarak tanımadan önce yargılamayayım.

Dua, Ali Şeriati (Sayfa 97 - Fecr Yayıncılık)Dua, Ali Şeriati (Sayfa 97 - Fecr Yayıncılık)
Ömer BAKIR 
04 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Allahım! Lütfunla kötülükleri benden gider. Beni nimetinle besle, kereminle ıslah et, ihsanınla tedavi et, rahmetinin gölgesine koy. Bana hoşnutluğunun elbisesini giydir. (Amin)

Dua, Ali Şeriati (Sayfa 15)Dua, Ali Şeriati (Sayfa 15)
ali bekdas 
01 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gündelik hayatın içindeki çatışmalar, düşmanlıklar, kinler, istekler; bu anlamsız, boş, bayağı ve seviyesiz dünya lezzetleri, her zaman ve her gün seni o kadar meşgul ederler ki gerçeği unutursun .

Dua, Ali Şeriati (Sayfa 139)Dua, Ali Şeriati (Sayfa 139)