·
Okunma
·
Beğeni
·
2.096
Gösterim
Adı:
Dua
Baskı tarihi:
Ocak 2000
Sayfa sayısı:
159
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756004593
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Fecr Yayınclık
Ey Rabbim!

Alimlerimize sorumluluk, avamımıza ilim, müminlerimize aydınlık, aydınlarımıza iman, tutucularımıza anlayış, anlamışlarımıza tutuculuk, kadınlarımıza şuur, erkeklerimize şeref, yaşlılarımıza bilgi, gençlerimize asalet, hocalarımıza ve öğrencilerimize inanç, uyumuşlarımıza uyanıklık, uyanıklarımıza irade, tebliğcilerimize hakikat, dindarlarımıza din, şairlerimize şuur, araştırmacılarımıza hedef, umutsuzlarımıza umut, zayıflarımıza güç, muhafazakârlarımıza perva, oturmuşlarımıza kıyam, donup kalmışlarımıza hareket, ölülerimize hayat, körlerimize görüş, suskunlarımıza feryat, Müslümanlarımıza Kur'an, Şiilerimize Ali, fırkalarımıza birlik, kıskançlarımıza şifa, kendini beğenmişlerimize insaf, küfürbazlarımıza edep, mücahitlerimize sabır, halkımıza özbilinç, bütün milletlerimize karar alma himmeti, fedakarlık kabiliyeti, kurtuluş yeterliliği ve izzet bağışla.
(Tanıtım Bülteninden)
159 syf.
Ali Şeriati;kimileri eleştirsede her maneviyatına önem veren kişinin okuması gereken bir yazar olduğunu düşünüyorum.

Dua isimli kitabında; dini insan hayatından çıkaɾıɾsan heɾ şey mübah oluɾ diyen bir yazarın (Alexis Carrel) dua ile ilgili çevirisiyle başlayıp devam eden ,daha sonra Şeriatinin söyleşileriyle,görüşleiyle,açıklamalarıyla devam eden,ve içinde Amin diyebileeğimiz güzel duaların olduğu bir kitap.
Ama okurken sunni yaklaşımlarınızdan uzaklaşmanız gerekecektir.Çünkü bazı noktalarda itiraz etme durumunuz oluşabilir.
Kitabın sonundaki geniş kapsamlı,toplumdaki herkese değindiği dua için bile bu kitabı alır okurum ben.
Dua etme tarzınızı değiştirebilcek,duanın önemini kavrayabilmenizi sağlayacak nadide bir kitap.
Ve en önemlisi Dua etme alışkanlığı edinmek,duanın olmazsa olmazlığını anlayabilmek için bu kitabı OKUYUN-OKUTUN.

Merak edenler okusun tavsiye ederim.
159 syf.
·12 günde
Üstad Ali Şeriati hangi konuya değinse bakış açımıza daha geniş bir açı kazandırır. Dua içinde öyle Mistisizm den ziyade duanın vizyonumuzu misyonumuzu ülkümüzü hatırlatan sorumlulıklarımız hatırlatan bir ibadet olduğunu söyliyor . Hastalara nasıl bir iyi geldiğini ve zaten kitabın birinci bölümü olan alexis carrel in dua kitabı çevirisiyle anlatıyor ...
159 syf.
·22 günde·Puan vermedi
Yazar sadece dua ile ilgili bilgi vermemiş islami yaşayışa da farklı bir bakış açısı kazandırmış. Içindeki bazı cumleler oldukça dikkat çekici. Sırf o cümleleri yakalamak için bile okumanızı öneririrm.
159 syf.
Kitabın ilk giriş kısmındaki 6 sayfalık duayı çok beğendim. tekrar tekrar okudum. Kitabın yazarının sosyolog olması ve bnm sosyolojiden uzak biri olmam ve makale tarzı sevmemem hasebiyle kitabın diğer bölümlerine adapte olamadım. Benim beklentim tasavvuf yönüyle bir kitap olmasıydı. Ama yazarın incelenecek üzerinde düşünelecek sözleri var. Şii olması yönüyle biraz mesafeli okuduğum bir kitaptı belki de bu önyargım sebebiyle kitaba adapte olamadım.
159 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Bizi, yani kendi insani özünden kopmuş, aşktan ve akıldan kopmuş olan olan bizleri, yani toplumundan ve toplumsal gerçeklerinden kopmuş olan bizi, yani kafasını kitaplara gömüp toplumundan ve kendi seçtiği seçimlerden habersiz yaşayan bizleri rahatsız etmeye gelmiş bir sosyolog ve düşünür Ali Şeriati'nin Dua adlı eserini okumama, içimdeki manevi bir boşluk vesile oldu.
Bu eseri okumadan önce manevi bir boşluk içerisinde yaşıyor, sabah işe akşam eve geliyor, DUA dediğimiz manevi bir yakarıştan habersiz yaşıyordum. Çünkü içinde bulunduğum toplum ile benim düşündüğüm dua arasında çok fark vardı.
Toplumu gözlemlediğim zaman karşıma çıkan sonuç böyleydi: Allah'a dua edeyim de bana iş versin, Allah bana bunu veya şunu versin, Allah'a dua edeyim bu işim hayırlı geçsin vs.. Bu yüzden ben pek duaya rağbet göstermez, işlerim için aklımı kullanmayı tercih ederdim ama şuan görüyorum ki çok yanlış yapmışım çünkü Dua, Allah'tan bir şey isteme aracı değil: Allah ile bağlantı kurup manevi bir destek alma aracıdır. Dua dediğimiz zaman muhtemelen aklımıza bu gelir: Allah ile kul arasında ki “çıkar aracı” oysa ki dua dediğimiz araç, ekmek ve su kadar büyük bir ihtiyaçtır. Çünkü insan, ancak manevi bir güç sayesinde ayakta durur...
***
Sözü fazla uzatmaya hacet yok diyor ve Fuzuli'nin kaleminden dökülmüş bir gazel olan, Mecnun'un, Kabe'de Allah'a duası olan "Ya Rab belayı aşk ile kıl aşina beni” gazelini dinlemenizi tavsiye ediyorum: https://youtu.be/fYIwJD28-mI
159 syf.
·3 günde·Beğendi
Dua...

Sizi rahatsız etmeye geldim!

Şia inancındaki imamet teorisinin dördüncü imamı olan imam Ali Zeynelabidin’in duasıyla başlayıp, Fransız yazar Alexis Carrel’in dua kitabının çevirisiyle devam eden ve Ali Şeriatı’nın konferanslarından oluşan bir kitap.Dua kavramı ile ilgili kaleme alınmış güzel bir eser.Her eylem bir duadır.
Dua, Tanrı ile iletişime geçme yoludur.Aşkın ve yalnızlığın tecellisidir dua.
Duanın anlaşılması adına okunması fayda sağlayacak bir eser...

Alıntı...

Çünkü dua, aklın kapkaranlık gecesi içinde, aşk uçuşundaki en yüksek beyan zirvesini bulur...

Alexsis Carrel’in deyişiyle:”Dua, insanın ruhunun, evrenin o gizemli ve muazzam ruhani merkezine doğru uçuşudur”
159 syf.
Öncelikle bu kitap yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Yazar; kitapta adından da anlaşılacağı üzere dua konusunu ele almış. Kitabı kabataslak tanıtmakla başlayayım. Kitap; dört bölümden oluşuyor. Birinci bölüm; "İnsan Denen Meçhul" kitabının da yazarı olan Alexis Carrel'in "Dua" adlı eserinin yazar tarafından yapılan çevirisinden oluşuyor; bu bölümde; duadan, duanın tanımlarından, nasıl, nerede ve ne zaman dua edilmesi gerektiğinden, milletler için duanın öneminden ve de duanın etkilerinden bahsediliyor. Yazar ikinci bölümde; duanın felsefesi, seccâd ekolü, duada bilinç, aşk, niyaz ve cihat başlığı altında; aşk, yalnızlık mı ayrılık mı? gerçeklik, gerçeklikten kaçış adlı kısa yazılarıyla belli başlı değerlendirmelerde bulunuyor. Bir diğer bölüm olan üçüncü bölümde ise; yazarın kendisinin farklı zamanlarda yapmış olduğu iki duası bulunuyor ve son olarak dördüncü bölümde de; Şia Mezhebinin dördüncü imamı olan İmam Seccad (İmam Zeynelâbidin)'dan bahsediyor ve onun duasına yer veriyor.

Kitap hakkında benim kendi yorumuma gelecek olursam; aldığım eğitimden ve kendi görüşlerimden olsa gerek okurken bazı noktalara hayli mesefaliydim ama bunun yanında katıldığım birçok nokta da oldu elbette, bir de benim "dua" dendiği zaman aklıma; Hz. Eyüp, Hz. Yunus, Hz. İbrahim gibi peygamberler gelir yani kitabı okurken bu peygamberlere değinilmesini bekledim ama yazarın "dua" konusuna daha farklı çerçevelerden yaklaşmış olduğunu gördüm, tabi bu beklentim yazarı daha önce hiç okumamış olmaktan da kaynaklanmış olabilir.

Kısaca; dediğim gibi bu kitap yazarın okuduğum ilk kitabıydı ve en yakın zamanda diğer eserlerini de okumayı düşünüyorum, yazarı fikirleriyle birlikte doğru ve net bir şekilde tanımak için.
159 syf.
·9/10
Dua
Bu kitap Ali Şeriati'nin okuduğum ilk kitabıydı ve iyi ki bu kitapla tanımışım kendisini çünkü fikir dünyasını tanımamda bana yardımcı olan bir kitaptı. Kitapta ilgimi çeken noktalardan biri Alexis Carrel'in dua isimli yazısının yer almasıydı. Ufkumu gerçekten açan bir metindi. Birde Alexis Carrel' ın aslında cerrah olması, duaya klinik araştırmalar yoluyla hastaları ve kendi kişisel tecrübeleriyle yaklaşması gerçekten ilgimi çekti. Ali Şeriati duadan bahsederken üzerinde durduğu önemli kavramlar vardı. Bunlardan benim en ilgimi çeken insanın dört zindanından olan benlik(nefs) zindanı... İnsanın bu zindandan aşkla kurtulabileceğini söyler Ali Şeriati ve ekler aşkın devrimci darbesinden, yürek yangınıyla ibadet etmekten, aşıkane bir isteyişten, yani duadan başka bir şeyle oradan kurtuluş yolu bulamaz.
159 syf.
·Beğendi·10/10
O'nun bizi sınaması ne güzel, bize olan ihsanı ne yüce, fazlı ne büyüktür. Zira O'nun bizden öncekiler hakkında tövbe sünneti böyle değildi. Bizi gücümüzün yetmediği şeylerden muaf tuttu, bize kapasitemizin üstünde yük yüklemedi, bizi ancak kolay olanla yükümlü kıldı. Böylece hiçbirimiz için ileri sürecek bir delil ve mazeret bırakmadı. Bizden helak olan ancak Onun rızası hilafına kendisini tehlikeye atandır; mutlu da ancak Ona yönelendir
159 syf.
·Beğendi·10/10
Allahım! Bana, taklidin alçak ve adi yoksulluğun¬dan kurtuluşu bağışla ki, miras ve anane kalıplarını kı¬rabileyim; batı'nın döktüğü kalıplara karşı durabile¬yim. Ve -onlar ile bunlar gibi- konuşmayanları lisanım¬la sarsabileceğim bir güç ver!
Sorumluluk, güçlü olmaktan kaynaklanmaz, sorumluluk bilinçten ve insan olmaktan kaynaklanır.
Ali Şeriati
Sayfa 78
Gündelik hayatın içindeki çatışmalar, düşmanlıklar, kinler, istekler; bu anlamsız, boş, bayağı ve seviyesiz dünya lezzetleri, her zaman ve her gün seni o kadar meşgul ederler ki gerçeği unutursun .
Ali Şeriati
Sayfa 139
Ey Rabbim!
Alimlerimize sorumluluk,müminlerimize aydınlık, aydınlarımıza iman, tutucularımıza anlayış, anlamışlarımıza tutuculuk, uyumuşlarımıza uyanıklık, uyanıklarımıza irade, dindarlarımıza din, şairlerimize şuur, araştırmacılarımıza hedef, umutsuzlarımıza umut, zayıflarımıza güç, oturmuşlarımıza kıyam, donup kalmışlarımıza hareket, ölülerimize hayat, körlerimize görüş, suskunlarımıza feryat, küfürbazlarımıza edep, halkımıza özbilinç ve izzet bağışla.
Allahım!
Bana yenilgide çabalama, umutsuzlukta sabretme, yoldaşsız yürüme, silahsız savaşma, ödülsüz çalışma, dünyasız din, isimsiz yücelik, ekmeksiz hizmet, riyasız iman, gösterişsiz iyilik, hevessiz aşk ve halkın kalabalığı arasında yalnızlık nasip et.
Arkadaşlar!
Kötü bir zamandayız. Bütün umudum, bütün inancım, özgürce düşünen siz bilinçli gençlerde...
Ali Şeriati
Sayfa 96 - Fecr
Eğer eline bir şey geçmemişse, hiç kimse gerçekte hiçbir zaman dua etmemiştir.

Ralph waldo emerson

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dua
Baskı tarihi:
Ocak 2000
Sayfa sayısı:
159
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756004593
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Fecr Yayınclık
Ey Rabbim!

Alimlerimize sorumluluk, avamımıza ilim, müminlerimize aydınlık, aydınlarımıza iman, tutucularımıza anlayış, anlamışlarımıza tutuculuk, kadınlarımıza şuur, erkeklerimize şeref, yaşlılarımıza bilgi, gençlerimize asalet, hocalarımıza ve öğrencilerimize inanç, uyumuşlarımıza uyanıklık, uyanıklarımıza irade, tebliğcilerimize hakikat, dindarlarımıza din, şairlerimize şuur, araştırmacılarımıza hedef, umutsuzlarımıza umut, zayıflarımıza güç, muhafazakârlarımıza perva, oturmuşlarımıza kıyam, donup kalmışlarımıza hareket, ölülerimize hayat, körlerimize görüş, suskunlarımıza feryat, Müslümanlarımıza Kur'an, Şiilerimize Ali, fırkalarımıza birlik, kıskançlarımıza şifa, kendini beğenmişlerimize insaf, küfürbazlarımıza edep, mücahitlerimize sabır, halkımıza özbilinç, bütün milletlerimize karar alma himmeti, fedakarlık kabiliyeti, kurtuluş yeterliliği ve izzet bağışla.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 233 okur

  • Shr krnç
  • Hayriye Karadoğan
  • Sevde özdal
  • Emrah Haşim
  • .Hissi derun.
  • Cezmi Ş.
  • Yulii
  • KitapKokanAdam
  • Merve Yılmaz
  • Serhat Alpar

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.4
14-17 Yaş
%1.8
18-24 Yaş
%25
25-34 Yaş
%32.1
35-44 Yaş
%26.8
45-54 Yaş
%5.4
55-64 Yaş
%1.8
65+ Yaş
%1.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%52
Erkek
%48

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%37.3 (19)
9
%23.5 (12)
8
%17.6 (9)
7
%9.8 (5)
6
%5.9 (3)
5
%0
4
%3.9 (2)
3
%0
2
%0
1
%2 (1)