Anne Baba Biz Suçluyuz

8,7/10  (26 Oy) · 
85 okunma  · 
22 beğeni  · 
1.377 gösterim
Sizden ricam, eğer şu sert sözlerim, iğneleyici, keskin ve net eleştirilerim biraz acı geliyorsa; bu acılığı benim kusurum kabul edin ama bu acı sözlerde bir hakikatin, bir gerçeğin yattığına inanıyorsanız, yabana atmayın. Bu sözlerin acılığı benim, gerçeği sizin olsun. Zira maslahata uygun sözler insana hoş gelir; aldatmak, yalan yanlış uydurmak ve yağcılık kulağa ve gönle hoş gelir. Oysa gerçekler acıdır. Bu nedenle acıyı uyuşturmak, hastalığı gizlemek ve sizi oyalamak yerine, müsaade edin bu hastalığa, bu yaraya parmak basayım ve acı konuşayım, sert söyleyeyim, açık ve gerçekçi olup diyeyim ki: "Kanser tümörü kanına, beynine ve kalp hücrelerine kadar sirayet etti ve çok ilerledi. Bu nedenle elimizi çabuk tutmalıyız. Zira vakit çok dar, facia ise derin.!"
(Tanıtım Bülteninden)
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
 14 Şub 15:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitap iki bölümden oluşmakta,
KitabınBirinci bölümünde gelenekçi dini anlayışı aynen kabullen diklerinden dolayı, dine karşı ve batı düşüncesinde okumuş kesimin, gelenekçi dindar kesimin anne-babalarına yönelttikleri suçlama ve eleştirileri ele almaktadır.

İkinci bolümde ise, gelenekçi din mirasyedileri ile, gelenekçi dini anlayışı aynen kabullen diklerinden dolayı, dine karşı ve batı düşüncesinde okumuş kesimi karşısına alarak eleştirmekte, özellikle genç kuşağa kavram ve ibadetlerin nedenini ve amacını sunmaya yönelik soru ve cevaplar içermektedir.

Kitap kurgusu her ne kadar Şia üzerine olsa da, ön yargısız okunduğunda benzer durumların Sünni kısımda da aynı şekilde süregeldiği ve halende devam ettiği kaçınılmazdır. Kitapta ki sorular öncelikle okuyanına geliyor, ister Şia ister Sünni olsun, cevabını verebiliyorsak ve evet ben bu düşüncede dinimi yaşıyorum diyebiliyorsak, aşmışızdır artık en büyük engelimizi. Bir muhasebe, bir neden ve niçinler kitabı. Kitabı okur iken ülkemizdeki görsel basına çıkıp, özellikle Ramazan ayında ve mübarek günlerde fakir Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V) ve garip sahabelerin hayatlarını anlatır iken, anlatan din istismarcısı hocaların nasıl zengin oldukları geldi aklıma. Adeta masal anlatır gibi anlatıyorlar ve uyutuyorlar dinleyenlerini. Sorgulamadan uzak kalsın, nedenini ve niçinini sormasın. Biliyor ki öğrenirse ve sorarsa onun gelir kapısı kapanacak. Ülkemizde ki çoğu cemaat ve tarikatlar da da durum aynı ne yazık ki. Müslüman sorgulayıcı, araştırıcı az ile yetinen olmamalı, yıllarca ta bulaştırıldı dini konular, soranlar yandı, araştıranlar kötü ilan edildi ve işte bu yüzdendir ki en güzel vasıflarımızı bile kaybettik artık ülke olarak. Biz ülke vatandaşı olarak 21. Yüz yılda hala sakızın oruç bozup bozmadığını öğrenememiş isek suçu çok uzaklarda aramamak lazım. Birey olarak bizden başlamalı düzelme, yoksa sonumuz çok yakın ve çok kötü olacak maazallah… Soruları merak eden ve muhasebe yapmak isteyen kitap dostlarına tavsiyemdir.

Tam olarak şialara hitap etse de birazcık tarafsız düşünüp , önyargısız yaklaşınca pek de dışlama gereği duymuyorsunuz.
Yazar dilini olduğunca iyi kullanmış , deyim yerindeyse bazı sözler "cuk oturmuş " ...
Bilinçli bir şekilde okunursa alınacak bilgiler oldukça fazla ...

tahsin 
12 Haz 23:13 · Kitabı okudu · Puan vermedi

anne baba biz sucluyuz. siz bize allahi anlatmadiniz namaz nasil.kilar ogreymediniz ben hala 14 yasindayin kucuk iken kucuk dedinuz.buyuk.ikende.buyuksun dediniz hala namaz kilmayi.oruc tutmayo bilmiyor dediniz anne baba biz sucluyuz. cunku bize bir sey ogretmediniz

Ümit Gezgiç 
 23 Şub 07:54 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Geleneksel, sorgulanmadan, uygulana gelen inanç kaynaklı uygulamaları irdeleyen, üzerine kafa yoran insanlar için çıkış noktası olabilecek bir kitap.

Kitaptan 94 Alıntı

Ali şöyle buyurur: "Benim düzenimde hiç kimse karıncanın kazandığını ağzından alamaz. Benim düzenimde her insan diğerine eşittir. Eğer; müslümansa imanında, eğer müslüman değilse insanlığında! Her insan Malik katında kardeştir!"

Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati (Sayfa 59)Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati (Sayfa 59)
Eslem 
 10 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sen ateş içinde kıvranıyorsun. Halkın soydaşların bütün dünya halkları ve insan nesli ateşten gömlek haline gelmiş şu hayatın içinde kıvranmakta; sense bu sıcaklığı hissetmiyorsun bile! Sen kalkmış cehennem ateşinin ölümden sonra ki azabın dehşetinden dolayı gece gündüz kıvranıyorsun, ağlıyor, sızlıyorsun. Oysa benim derdim bugün bütün insanlığa musallat olmuş beni, seni, onu ve herkesi kuşatmış; içinde kıvranmakta olduğumuz bu ateştir. Ben bu alevleri dindirecek etkenlerin, onu söndürecek suların peşindeyim.

Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali ŞeriatiAnne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
 14 Şub 15:36 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Eğer toplum adalet temeline dayanmıyorsa, anti-İslâmîdir.. doğallıktan uzaktır, bozuk ve yok olmaya mahkumdur ve evrenin sistemine zıttır."

Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati (Sayfa 58)Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati (Sayfa 58)
Afra 
21 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hz. Ali şöyle demektedir: ''Düşman, size hileler ve tuzaklar hazırlıyor, fakat siz tedbir almıyorsunuz. Sizden bölük bölük kaçırıp alıyor fakat siz rahatsız olmuyorsunuz. Düşman, bir dakika bile sizden habersiz olmadığı halde siz, ondan bigane bir şekilde hayatınıza devam ediyorsunuz. Allah'a yemin olsun ki, birbirlerini sevmeyen ve işi birbirinin üzerine atan bir toplum mağlup olur.''

Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali ŞeriatiAnne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati
Sümeyye K. 
13 Ağu 11:11 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu din sadece seni mi kurtarmalı. Ben bütün insanlığı kurtaracak ve benim de uğrunda feda olacağım bir din ve iman arıyorum. Öyle bir din ki toplumu kurtarmak için çalışsın ve beni "biz"e feda etsin.

Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati (Sayfa 33)Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati (Sayfa 33)
Sümeyye K. 
13 Ağu 11:02 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Her şey elden gitti gidiyor, siz halen ne ile meşgulsunüz?" demeye geldim.

Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati (Sayfa 24)Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati (Sayfa 24)
Metin Özdemir 
29 Ağu 23:32 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Sen Kur'an'ı açmadan, okuyup düşünmeden, kavramadan reddetme ve inanmama hakkına sahip değilsin!

Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali ŞeriatiAnne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati

Her yerde olan fakirlik açlık ya da açıklık değildir. Fakirlik para ve altına sahip olamamak da değildir. Fakirlik, sahafta satılmamış bir kitabın üzerindeki tozdur. Fakirlik, kağıt imha makinasında, gazete parçalayan bir bıçaktır. Fakirlik, arabanın camından dışarıya atılmış muz kabuğudur. Fakirlik yemeksiz geçirilen bir gece değildir, fakirlik düşünmeden geçirilen bir gecedir.

Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali ŞeriatiAnne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati