Anne Baba Biz SuçluyuzAli Şeriati

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.557
Gösterim
Adı:
Anne Baba Biz Suçluyuz
Baskı tarihi:
Kasım 2013
Sayfa sayısı:
165
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055482558
Orijinal adı:
پدر، مادر، ما متهمیم
Çeviri:
Kerim Güney
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Fecr Yayınevi
Sizden ricam, eğer şu sert sözlerim, iğneleyici, keskin ve net eleştirilerim biraz acı geliyorsa; bu acılığı benim kusurum kabul edin ama bu acı sözlerde bir hakikatin, bir gerçeğin yattığına inanıyorsanız, yabana atmayın. Bu sözlerin acılığı benim, gerçeği sizin olsun. Zira maslahata uygun sözler insana hoş gelir; aldatmak, yalan yanlış uydurmak ve yağcılık kulağa ve gönle hoş gelir. Oysa gerçekler acıdır. Bu nedenle acıyı uyuşturmak, hastalığı gizlemek ve sizi oyalamak yerine, müsaade edin bu hastalığa, bu yaraya parmak basayım ve acı konuşayım, sert söyleyeyim, açık ve gerçekçi olup diyeyim ki:
“Kanser tümörü kanına, beynine ve kalp hücrelerine kadar sirayet etti ve çok ilerledi. Bu nedenle elimizi çabuk tutmalıyız. Zira vakit çok dar, facia ise derin.!”
Kitap iki bölümden oluşmakta,
KitabınBirinci bölümünde gelenekçi dini anlayışı aynen kabullen diklerinden dolayı, dine karşı ve batı düşüncesinde okumuş kesimin, gelenekçi dindar kesimin anne-babalarına yönelttikleri suçlama ve eleştirileri ele almaktadır.

İkinci bolümde ise, gelenekçi din mirasyedileri ile, gelenekçi dini anlayışı aynen kabullen diklerinden dolayı, dine karşı ve batı düşüncesinde okumuş kesimi karşısına alarak eleştirmekte, özellikle genç kuşağa kavram ve ibadetlerin nedenini ve amacını sunmaya yönelik soru ve cevaplar içermektedir.

Kitap kurgusu her ne kadar Şia üzerine olsa da, ön yargısız okunduğunda benzer durumların Sünni kısımda da aynı şekilde süregeldiği ve halende devam ettiği kaçınılmazdır. Kitapta ki sorular öncelikle okuyanına geliyor, ister Şia ister Sünni olsun, cevabını verebiliyorsak ve evet ben bu düşüncede dinimi yaşıyorum diyebiliyorsak, aşmışızdır artık en büyük engelimizi. Bir muhasebe, bir neden ve niçinler kitabı. Kitabı okur iken ülkemizdeki görsel basına çıkıp, özellikle Ramazan ayında ve mübarek günlerde fakir Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V) ve garip sahabelerin hayatlarını anlatır iken, anlatan din istismarcısı hocaların nasıl zengin oldukları geldi aklıma. Adeta masal anlatır gibi anlatıyorlar ve uyutuyorlar dinleyenlerini. Sorgulamadan uzak kalsın, nedenini ve niçinini sormasın. Biliyor ki öğrenirse ve sorarsa onun gelir kapısı kapanacak. Ülkemizde ki çoğu cemaat ve tarikatlar da da durum aynı ne yazık ki. Müslüman sorgulayıcı, araştırıcı az ile yetinen olmamalı, yıllarca ta bulaştırıldı dini konular, soranlar yandı, araştıranlar kötü ilan edildi ve işte bu yüzdendir ki en güzel vasıflarımızı bile kaybettik artık ülke olarak. Biz ülke vatandaşı olarak 21. Yüz yılda hala sakızın oruç bozup bozmadığını öğrenememiş isek suçu çok uzaklarda aramamak lazım. Birey olarak bizden başlamalı düzelme, yoksa sonumuz çok yakın ve çok kötü olacak maazallah… Soruları merak eden ve muhasebe yapmak isteyen kitap dostlarına tavsiyemdir.
Ali Şeriati'nin okuduğum ikinci kitabı Anne Baba Biz Suçluyuz oldu. Kitap daha çok eleştirisel bir yapıya sahip. Eleştirdiği ise şiiliğin ya da din öğretilerinin yanlışlığı üzerine. Bu eleştirileri anne babanın çocuğa öğretisi üzerinden ele almış. Sade ve akıcı bir dili olması sebebiyle anlatmak istediklerini net olarak veriyor. Bazı görüşlerine katılmasam da Ali Şeriati'nin genel olarak yanlışlara karşı kesin görüşlülüğü, dik adımları insanı içten içe canlandıracak nitelikte, bu yüzden severek okuyorum kitaplarını. Herkese tavsiyemdir.
 • Dönüşüm
  8.2/10 (7.844 Oy)8.130 beğeni25.958 okunma620 alıntı126.468 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.076 Oy)17.462 beğeni39.418 okunma2.109 alıntı165.125 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.048 Oy)7.318 beğeni19.806 okunma3.211 alıntı116.390 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (6.811 Oy)7.347 beğeni20.554 okunma689 alıntı79.383 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.453 Oy)8.399 beğeni22.782 okunma1.446 alıntı105.370 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (9.991 Oy)12.455 beğeni31.689 okunma2.775 alıntı132.330 gösterim
 • Dine Karşı Din
  8.7/10 (182 Oy)192 beğeni632 okunma291 alıntı6.578 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.214 Oy)8.132 beğeni23.929 okunma1.898 alıntı102.257 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (5.525 Oy)5.801 beğeni15.208 okunma2.212 alıntı78.446 gösterim
 • İnsan Neyle Yaşar
  8.4/10 (3.883 Oy)3.753 beğeni14.268 okunma1.022 alıntı69.096 gösterim
Anne Baba Biz Suçluyuz... Ali Şeriati bu eserinde gerçek islam dinini gelenekselleştirip, taklitte bırakıp tahkik seviyesine çıkaramamanın eleştirisini yapıyor.
Şeriati, Şiî olduğu için bu eleştirilerini kendi bulunduğu toplumun zihniyetini ele alarak yapıyor ancak konunun özü islam olduğu için tüm müslümanların bu eleştirilerden çıkarması gereken sağlam tesbitler yer alıyor.
Kitabın ilk sayfasında Ali Şeriati’nin “Sizi rahatsız etmeye geldim “ sözü kitabın temasını oluşturuyor. Çünkü kitabı okudukça farkındalık oluşuyor ve bu da insanı ister istemez rahatsız ediyor. Sorduğumuz, soramadığımız, şüphe duyduğumuz vs. soruları ve cevaplarını bulabileceğiniz bir kitap. Okunası kitaplardan. İyi okumalar..
Ali Şeriati denilince akla helen şeylerden biri sert üslubudur. Kendisine neden böyle sert konuştuğu sorulduğunda Şeriati; "Sizi rahatsız etmeye geldim" der. Bu kitapta da bunu mükemmel başarmış.Kitap iki bölümden oluşuyor. Dini geleneksel olarak anne babadan alıp üstünde düşünmeden benimseyenlere oklarını fırlatmış. Ali şeriati çok iyi bir sosyolog bunu kitaplarındaki gözlemlerinden okuyabiliyorsunuz. Üstünde düşünülmesi gereken bir çok haklı eleştiriye yer vermiş. Hedef tahtasında ne kadar şialar olsa da okuyan herkes kendinden bişey bulabilir.
Tam olarak şialara hitap etse de birazcık tarafsız düşünüp , önyargısız yaklaşınca pek de dışlama gereği duymuyorsunuz.
Yazar dilini olduğunca iyi kullanmış , deyim yerindeyse bazı sözler "cuk oturmuş " ...
Bilinçli bir şekilde okunursa alınacak bilgiler oldukça fazla ...
Şeriati'nin okuduğum üçüncü kitabı ve her bir kitabından ayri bir huzursuzluk aldığımi itiraf etmem gerekir ama bu huzursuzluk soyledigi bir çok şeyin doğru olmasından kaynaklı bir huzursuzluk. Kendine has uslubuyla okuyani uyandirma çabası dönemin istenmeyen adami yapmıştır Şeriati'yi. Kendisininde kitaplarının başında yer alan "sizi rahatsız etmeye geldim" sözünde hep haklı çıkmıştır. Bu kitapta kendi döneminde başlayan ve bu dönemde de devam eden gençlerin dinden uzaklasmasini ve nedenlerini, anne babaların bu konudaki hatalarini eleştirir Şeriati ve bir çoğunda da haklidir yine. Bu kitabi okuduktan sonra bir daha dedim ki yaşanan ile olmasi gereken İslam arasında gün geçtikçe derinlesen bir uçurum var.
Ali'nin dediği gibi:
"Düşman size tuzak ve hile hazırlıyor, sizinle oynuyor, siz bir tedbir bile düşünmüyorsunuz. Düşman sizden grup grup zorla elde etmekte ve siz öfkeyle dolup taşmaktasınız. Onlar bir dakika bile sizi unutmazken siz habersiz başınızı alıp gitmektesiniz. Allah'a yemin ederim ki, birbirinin yardımına koşmayan ve işi hep birbirlerine havale eden cemaat mağlup olur, yenilgiyi tadar." (Nehcül Belağa'dan)
Dağlan titretseler sen titreme, dişlerini sık, kafatasınla Allah'a dayan! Adımlarını çivi gibi yere çak. Bakışlarını düşman saflarının en uzak noktalarında gezdir. Gözlerin önünü görsün. Bil ki zafer Allah'tandır!
Kitapta, dinin toplumu kurtaracak niteliklerine odaklanılmaktadır. Uzun yıllardır Kuran'ı Kerim'i okuma ve anlama konusunda eksik kalınmıştır. Kuran'ı Kerim okunup anlaşılmadan, yüksek yerlere asılıp muhafaza edilerek değeri anlaşılacak bir kitap değildir. Yol gösterici ve irşad edici niteliklere sahiptir.
Geleneksel, sorgulanmadan, uygulana gelen inanç kaynaklı uygulamaları irdeleyen, üzerine kafa yoran insanlar için çıkış noktası olabilecek bir kitap.
anne baba biz sucluyuz. siz bize allahi anlatmadiniz namaz nasil.kilar ogreymediniz ben hala 14 yasindayin kucuk iken kucuk dedinuz.buyuk.ikende.buyuksun dediniz hala namaz kilmayi.oruc tutmayo bilmiyor dediniz anne baba biz sucluyuz. cunku bize bir sey ogretmediniz
Ali şöyle buyurur: "Benim düzenimde hiç kimse karıncanın kazandığını ağzından alamaz. Benim düzenimde her insan diğerine eşittir. Eğer; müslümansa imanında, eğer müslüman değilse insanlığında! Her insan Malik katında kardeştir!"
Sen ateş içinde kıvranıyorsun. Halkın soydaşların bütün dünya halkları ve insan nesli ateşten gömlek haline gelmiş şu hayatın içinde kıvranmakta; sense bu sıcaklığı hissetmiyorsun bile! Sen kalkmış cehennem ateşinin ölümden sonra ki azabın dehşetinden dolayı gece gündüz kıvranıyorsun, ağlıyor, sızlıyorsun. Oysa benim derdim bugün bütün insanlığa musallat olmuş beni, seni, onu ve herkesi kuşatmış; içinde kıvranmakta olduğumuz bu ateştir. Ben bu alevleri dindirecek etkenlerin, onu söndürecek suların peşindeyim.
Eğer toplum adalet temeline dayanmıyorsa, anti-İslâmîdir.. doğallıktan uzaktır, bozuk ve yok olmaya mahkumdur ve evrenin sistemine zıttır."
Bu din sadece seni mi kurtarmalı. Ben bütün insanlığı kurtaracak ve benim de uğrunda feda olacağım bir din ve iman arıyorum. Öyle bir din ki toplumu kurtarmak için çalışsın ve beni "biz"e feda etsin.
" Herkesin yaptığı herşeyi Allah istemiş ve Allah yapmış diyorsun. Eğer ilâhi cebir doğruysa ahlâki ve hukûki kurallar anlamsızdır . Eğer herşey cebirse herkes hiçtir !
Hz. Ali şöyle demektedir: ''Düşman, size hileler ve tuzaklar hazırlıyor, fakat siz tedbir almıyorsunuz. Sizden bölük bölük kaçırıp alıyor fakat siz rahatsız olmuyorsunuz. Düşman, bir dakika bile sizden habersiz olmadığı halde siz, ondan bigane bir şekilde hayatınıza devam ediyorsunuz. Allah'a yemin olsun ki, birbirlerini sevmeyen ve işi birbirinin üzerine atan bir toplum mağlup olur.''

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Anne Baba Biz Suçluyuz
Baskı tarihi:
Kasım 2013
Sayfa sayısı:
165
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055482558
Orijinal adı:
پدر، مادر، ما متهمیم
Çeviri:
Kerim Güney
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Fecr Yayınevi
Sizden ricam, eğer şu sert sözlerim, iğneleyici, keskin ve net eleştirilerim biraz acı geliyorsa; bu acılığı benim kusurum kabul edin ama bu acı sözlerde bir hakikatin, bir gerçeğin yattığına inanıyorsanız, yabana atmayın. Bu sözlerin acılığı benim, gerçeği sizin olsun. Zira maslahata uygun sözler insana hoş gelir; aldatmak, yalan yanlış uydurmak ve yağcılık kulağa ve gönle hoş gelir. Oysa gerçekler acıdır. Bu nedenle acıyı uyuşturmak, hastalığı gizlemek ve sizi oyalamak yerine, müsaade edin bu hastalığa, bu yaraya parmak basayım ve acı konuşayım, sert söyleyeyim, açık ve gerçekçi olup diyeyim ki:
“Kanser tümörü kanına, beynine ve kalp hücrelerine kadar sirayet etti ve çok ilerledi. Bu nedenle elimizi çabuk tutmalıyız. Zira vakit çok dar, facia ise derin.!”

Kitabı okuyanlar 227 okur

 • Kayıp Yıllar
 • A
 • Hasan Şakar
 • Esra Yıldırım
 • heval
 • Sercem Namaras
 • Zemheri
 • Sane
 • Birfâni
 • Preacher

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.7
14-17 Yaş
%0.9
18-24 Yaş
%24.3
25-34 Yaş
%32.7
35-44 Yaş
%23.4
45-54 Yaş
%10.3
55-64 Yaş
%2.8
65+ Yaş
%1.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%38.8
Erkek
%61.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%46.4 (26)
9
%17.9 (10)
8
%23.2 (13)
7
%8.9 (5)
6
%0
5
%1.8 (1)
4
%0
3
%1.8 (1)
2
%0
1
%0