Anne Baba Biz Suçluyuz

9,0/10  (16 Oy) · 
48 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.073 gösterim
Sizden ricam, eğer şu sert sözlerim, iğneleyici, keskin ve net eleştirilerim biraz acı geliyorsa; bu acılığı benim kusurum kabul edin ama bu acı sözlerde bir hakikatin, bir gerçeğin yattığına inanıyorsanız, yabana atmayın. Bu sözlerin acılığı benim, gerçeği sizin olsun. Zira maslahata uygun sözler insana hoş gelir; aldatmak, yalan yanlış uydurmak ve yağcılık kulağa ve gönle hoş gelir. Oysa gerçekler acıdır. Bu nedenle acıyı uyuşturmak, hastalığı gizlemek ve sizi oyalamak yerine, müsaade edin bu hastalığa, bu yaraya parmak basayım ve acı konuşayım, sert söyleyeyim, açık ve gerçekçi olup diyeyim ki: "Kanser tümörü kanına, beynine ve kalp hücrelerine kadar sirayet etti ve çok ilerledi. Bu nedenle elimizi çabuk tutmalıyız. Zira vakit çok dar, facia ise derin.!"
(Tanıtım Bülteninden)
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
 14 Şub 15:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitap iki bölümden oluşmakta,
KitabınBirinci bölümünde gelenekçi dini anlayışı aynen kabullen diklerinden dolayı, dine karşı ve batı düşüncesinde okumuş kesimin, gelenekçi dindar kesimin anne-babalarına yönelttikleri suçlama ve eleştirileri ele almaktadır.

İkinci bolümde ise, gelenekçi din mirasyedileri ile, gelenekçi dini anlayışı aynen kabullen diklerinden dolayı, dine karşı ve batı düşüncesinde okumuş kesimi karşısına alarak eleştirmekte, özellikle genç kuşağa kavram ve ibadetlerin nedenini ve amacını sunmaya yönelik soru ve cevaplar içermektedir.

Kitap kurgusu her ne kadar Şia üzerine olsa da, ön yargısız okunduğunda benzer durumların Sünni kısımda da aynı şekilde süregeldiği ve halende devam ettiği kaçınılmazdır. Kitapta ki sorular öncelikle okuyanına geliyor, ister Şia ister Sünni olsun, cevabını verebiliyorsak ve evet ben bu düşüncede dinimi yaşıyorum diyebiliyorsak, aşmışızdır artık en büyük engelimizi. Bir muhasebe, bir neden ve niçinler kitabı. Kitabı okur iken ülkemizdeki görsel basına çıkıp, özellikle Ramazan ayında ve mübarek günlerde fakir Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V) ve garip sahabelerin hayatlarını anlatır iken, anlatan din istismarcısı hocaların nasıl zengin oldukları geldi aklıma. Adeta masal anlatır gibi anlatıyorlar ve uyutuyorlar dinleyenlerini. Sorgulamadan uzak kalsın, nedenini ve niçinini sormasın. Biliyor ki öğrenirse ve sorarsa onun gelir kapısı kapanacak. Ülkemizde ki çoğu cemaat ve tarikatlar da da durum aynı ne yazık ki. Müslüman sorgulayıcı, araştırıcı az ile yetinen olmamalı, yıllarca ta bulaştırıldı dini konular, soranlar yandı, araştıranlar kötü ilan edildi ve işte bu yüzdendir ki en güzel vasıflarımızı bile kaybettik artık ülke olarak. Biz ülke vatandaşı olarak 21. Yüz yılda hala sakızın oruç bozup bozmadığını öğrenememiş isek suçu çok uzaklarda aramamak lazım. Birey olarak bizden başlamalı düzelme, yoksa sonumuz çok yakın ve çok kötü olacak maazallah… Soruları merak eden ve muhasebe yapmak isteyen kitap dostlarına tavsiyemdir.

Kitaptan 53 Alıntı

Ali şöyle buyurur: "Benim düzenimde hiç kimse karıncanın kazandığını ağzından alamaz. Benim düzenimde her insan diğerine eşittir. Eğer; müslümansa imanında, eğer müslüman değilse insanlığında! Her insan Malik katında kardeştir!"

Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati (Sayfa 59)Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati (Sayfa 59)
Eslem 
 10 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sen ateş içinde kıvranıyorsun. Halkın soydaşların bütün dünya halkları ve insan nesli ateşten gömlek haline gelmiş şu hayatın içinde kıvranmakta; sense bu sıcaklığı hissetmiyorsun bile! Sen kalkmış cehennem ateşinin ölümden sonra ki azabın dehşetinden dolayı gece gündüz kıvranıyorsun, ağlıyor, sızlıyorsun. Oysa benim derdim bugün bütün insanlığa musallat olmuş beni, seni, onu ve herkesi kuşatmış; içinde kıvranmakta olduğumuz bu ateştir. Ben bu alevleri dindirecek etkenlerin, onu söndürecek suların peşindeyim.

Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali ŞeriatiAnne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
 14 Şub 15:36 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Eğer toplum adalet temeline dayanmıyorsa, anti-İslâmîdir.. doğallıktan uzaktır, bozuk ve yok olmaya mahkumdur ve evrenin sistemine zıttır."

Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati (Sayfa 58)Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati (Sayfa 58)
Afra 
21 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hz. Ali şöyle demektedir: ''Düşman, size hileler ve tuzaklar hazırlıyor, fakat siz tedbir almıyorsunuz. Sizden bölük bölük kaçırıp alıyor fakat siz rahatsız olmuyorsunuz. Düşman, bir dakika bile sizden habersiz olmadığı halde siz, ondan bigane bir şekilde hayatınıza devam ediyorsunuz. Allah'a yemin olsun ki, birbirlerini sevmeyen ve işi birbirinin üzerine atan bir toplum mağlup olur.''

Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali ŞeriatiAnne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
14 Şub 15:28 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Niçin dininiz ve imanınız sarsılmaktadır diyorum? Niçin akideniz i kollamanız zorlaşmıştır?
Niçin her kuşaktan sonra daha bir yalnız kalıyor ve daha bir zayıflıyorsun uz?
Niçin bu çağın ruh ve düşüncelerinin karşısında geri çekiliyor; kendinizi aciz hissediyor;
çağdaş kuşağın ıslahı için duaya yönelmekten başka yol izlemiyorsunuz?

Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati (Sayfa 17)Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati (Sayfa 17)
Abdullah SAFİDEMİR 
25 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Annelere söylüyorum: Niçin kızlarınız sizinle, siz de kızlarınızla konuşamıyorsunuz? İki ayrı dili konuşuyor ve iki ayrı havayı teneffüs ediyorsunuz? Ne onlar sizin için söz dinleyen, iyi geçinilen biri; ne de siz onun için mantıklı ve çekici bir öğütçüsünüz. Babalara söylüyorum: Oğlunuz ahlâkî bir bozulma nedeni ile değil; belki düşünsel ve akidevî delillerle sizden kaçmış ve size yabancılaşmış...

Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati (Sayfa 17 - ayışığı kitapları • 46)Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati (Sayfa 17 - ayışığı kitapları • 46)
Abdullah SAFİDEMİR 
27 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Hepiniz çobansınız ve güttüklerinizden sorumlusunuz...”

Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati (Sayfa 90 - ayışığı kitapları • 46)Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati (Sayfa 90 - ayışığı kitapları • 46)
Abdullah SAFİDEMİR 
 26 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Senin büyük adamlarından çok bilgili ve çok molla olan biri diyordu ki: "Bu dua kitabı okuyan herkese Allah cennette yakutlarla, süslerle bezeli yetmiş köşk versin diye yazılmış!" Ben de derim ki, "Bütün hayatım boyunca dua okur, namaz kılarım. Allah Cennetteki yetmiş köşkü de size versin. Ben orada bir ağacın altına da uzanırım. Yeter bu dünyada, Tahran kentinin güneyinde bana 3 x 4'lük bir oda ver bana!" Bu sonuç almaktır!

Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati (Sayfa 48 - ayışığı kitapları • 46)Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati (Sayfa 48 - ayışığı kitapları • 46)
Abdullah SAFİDEMİR 
 25 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Oysa görüyoruz ki, var olan din, taşlaşmış zihnî kalıplar içinde durmakta, yalnızca aile baskısı, toplumsal gelenekler ve çevre telkinleriyle korunmaya çalışılmaktadır.

Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati (Sayfa 14 - ayışığı kitapları • 46)Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati (Sayfa 14 - ayışığı kitapları • 46)