İnsan

8,4/10  (8 Oy) · 
26 okunma  · 
7 beğeni  · 
588 gösterim
İnsan yeryüzünde Allah'ın halifesi ve onun akrabasıdır. Diğer bütür varlıkların kendi emrine verildiği, irade sahibi olan, Allah'ın seçtiği yegane varlıktır. Yani yeryüzünde mutlak irade sahibi olan istediği herşeyi yapan Allah, kendi ruhundan insana üflemiştir. İnsan, iradesiyle yeryüzünde Allah'a benzer şekilde O'nun gibi hareket edebilir. Ancak O'nun kadar değil.

Hepsinden önemlisi de insanın balçık ve Allah arasında bulunması ve irade sahibi olduğu için de ikisinden birine meyletme serbestinin elinde olmasıdır. Özgürlük ve seçme hakkı insanın sorumlu olma zorunluluğunu da beraberinde getirir. Bundan dolayıdır ki İslam' göre insan, kendi alın yazısından sorumlu olan tek varlıktır.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2008
 • Sayfa Sayısı:
  328
 • ISBN:
  9789756004449
 • Çeviri:
  Şamil Öcal
 • Yayınevi:
  Fecr Yayınları
 • Kitabın Türü:
Musab Hamza Özel 
16 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

"İnsan"ın yaratılışı,yaşayışı,diğer varlıklardan farkı ve İslam'daki yeri kitapta ele alınan konulardan bazılarıdır.Ali Şeriati'nin bu kitapta çok önemli tespitlerinin olduğu kanaatindeyim.Kitapta etkilendiğim bazı yerler oldu.Ama ağır bir kitap olduğunun da altını çizerim..

Kitaptan 18 Alıntı

En şaşalı otellerde kalarak, en pahalı turlarla yolculuk yaparak ve bir milyon Müslüman arasında hepsinden daha seçkin ve daha ayrıcalıklı olarak mutlu bir hac ibadeti ifa eden kişi, inançta İbrahim, davranışta Nemrut gibidir.

İnsan, Ali Şeriati (Sayfa 155 - Fecr)İnsan, Ali Şeriati (Sayfa 155 - Fecr)

İnsan ile Allah arasındaki ilişkinin, karşılıklı bir ilişki olduğunu görüyoruz. Buna göre "kendini bilme" Allah'ı bilme ile eş anlamlıdır.

İnsan, Ali Şeriati (Sayfa 99)İnsan, Ali Şeriati (Sayfa 99)

Şefaat, bir kimseye benzemek ve onunla aynileşmektir. Şefaat, Ali veya Fatıma'yı istemek yani herkesin birini takip ettiği ve kendisine model aldığı bir hayatta onunlu özdeşleşmektir. Sen, zaman ve mekanda toplumun numunesi, örneği, mürşidi ve imamı olmuş kimseler arasından (cinsiyetine göre) bir kadın veya erkeğin takipçisi olur, kendini Fatıma veya Ali'ye benzetir, onunla arkadaş, dost ve dert ortağı olursun; bütün varlık boyutlarında, idealinde, ilminde, taraftarlığında, istikametinde, gidiş yolunda, olma şeklinde ve oluş durumunda ona dost ve yoldaş olursun; tek başına olan "kendisi” ile insanî bir çift oluşturursun.

İnsan, Ali Şeriati (Sayfa 155 - Fecr)İnsan, Ali Şeriati (Sayfa 155 - Fecr)

Yani yeryüzünde ki en adi maddeden yaratılan insana Allah daha sonra başka bir şeyi değil, kendi ruhunu üflüyor.

İnsan, Ali Şeriatiİnsan, Ali Şeriati

Marksizm sürekli dine karşı kızgın, kavgacı ve kindar bir tavır takınmıştır. Hatta Marks'ın çalışmasından yüzyıl sonra
1961 yılında dahi Rus halkı arasında komünizmin istikrar için
dinî inanca karşı yürütülecek sürekli ve amansız savaşın gerekliliği, resmî devlet programında ve Komünist Partisi bildirgesin-
de tekrar tekrar ilan ediliyordu.
Dine karşı takınılan bu sert ve tutucu tavır, yalnızca materyalizm ile din arasındaki felsefî farklılıktan ileri gelmiyordu. Asıl farklılık, sahip oldukları iki zıt insan anlayışına dayanıyordu.
Sonuç olarak evrende ve toplumda iki zıt ahlak, hayat, ekonomi, kültür, eğitim, öğretim ve genel olarak nihaî ve tarihsel insan yazgısı türü vardır.

İnsan, Ali Şeriati (Sayfa 92 - Fecr)İnsan, Ali Şeriati (Sayfa 92 - Fecr)

Bugün ideolojilerin rengi yok tur Çağımız teknoloji çağıdır. Sağ ve sol göreceli yönelimlerdir.
bilim, inanç ve Zihniyet olarak tarafsızdır. Çağımız ilin bilin indir çağıdır.
Bu sebepledir ki Amerikalılar yüzlerce kese altınla gelerek Avrupa ve Asya üniversitelerinden dehalar satın alıyorlar. Beyinsiz Hitler bile korkunç insan kıyma makinalarını işletebilmek ve vahşî, cahiliye ilmini ispatlamak için elindeki parayı vererek istediği kadar parlak ilmî beyin satın alabiliyordu. Stalin de komünizm rejimini ekonomizm rejimine çevirebilmek için, bilimsel bir ideolojinin adının başına bir "E" harfi koymak kadar kolay bir şekilde "komunto' ya da K.G.B.' ye sipariş verip "Beriya vasıtasıyla materyalist tarih felsefecisi, biyoloji bilgini, fizikçi
Marksist Sosyolog ve antropolog yetiştirdi.

İnsan, Ali Şeriati (Sayfa 34 - Fecr)İnsan, Ali Şeriati (Sayfa 34 - Fecr)
2 /