Yusufçuk Yusuf Akçasaz'ın Ağaları 2

9,1/10  (7 Oy) · 
46 okunma  · 
7 beğeni  · 
745 gösterim
Akçasazın Ağaları tarihle, zamanla, düzenle hesaplaşmanın hikayesidir. Ağalar çökerken yanı başlarında yeni bir tarih yazılır, değişme kaçınılmazdır. Güçlüler dövüşürken doğa da ses verir.

Yusufçuk Yusuf Çukurova’ya kuşaklar boyunca egemen olmuş iki derebeyinin hikayesidir. Köylüleri yıllarca baskı altında tutan bu güç kırılırken, yeni zamanların gereklerine uyum sağlamış yeni zenginler başka bir güç oluştururlar. Barbarlığı çağrıştıran bu güç, “bataklıktan kurtulmaya yüz tutmuş bir bataklık toprağını yağmalar”.

“İnsanoğlu farklılaşıyor, deri değiştiriyor ve kendini yeniden tanımlıyor. Acaba ortaklaşa yitirilen yüzyılların ağırlığını bir kenara koyabilecek mi? Genelleştirmek bizim elimizde.Yaşar Kemal’in Binbir Geceleri bizi buna davet ediyor.”
Alain Bosguet, Le Matin, (Fransa)

“Hasatla birlikte, omuzları evrensel genişlikte Türk yazarı Yaşar Kemal’in yeni kahramanlık destanı geldi. Bunalım evreninde bir trajedi. Kitapta İnce Memed’in yazarının bizi alıştırdığı epik ve toprak kokan soluğu bulmak da mümkün.”
Andre Clavel, Nouvelles Litteraires, (Fransa)

“Yusufçuk Yusuf’ta Yaşar Kemal’i yeni ve büyük bir atılım içinde buluyoruz. Bu kitap yalnız Yaşar Kemal’in en önemli yapıtı değil, Türk romanının da başyapıtlarından biridir.”
Cemal Süreya, Oluşum

“Hugo çapında bir yazar olan Yaşar Kemal’in en önemli özelliği, günümüzde gözardı edilen bir tarzda freskler çizerek yazması.”
Christian Guidicelli, Guide Lire, (Fransa)
 • Baskı Tarihi:
  2004
 • Sayfa Sayısı:
  672
 • ISBN:
  9789750807336
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ercan Çetin 
10 Eki 2016 · Kitabı okudu · 41 günde · Beğendi · 8/10 puan

O İYİ İNSANLAR, O GÜZEL ATLARA BİNİP ÇEKİP GİTTİLER. DEMİRİN TUNCUNA, İNSANIN PİÇİNE KALDIK.


Yaşar Kemal / Demirciler Çarşısı

Kitaptan 1 Alıntı

Mutfaktaki Sarı Bez 
06 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“bizimki muhalefetin ağzını açtırmamaya karar verdi. belki de muhalefeti ortadan kaldıracak. o zaman bu memleket memleket olacak. bizde, bu doğu memleketlerinde demokrasi sökmez. daha yeni yeni anlıyorlar.” (yusufçuk yusuf, s.325)

Yusufçuk Yusuf, Yaşar Kemal (Sayfa 325)Yusufçuk Yusuf, Yaşar Kemal (Sayfa 325)