Demirciler Çarşısı Cinayeti Akçasazın Ağaları 1

9,1/10  (37 Oy) · 
112 okunma  · 
32 beğeni  · 
1.495 gösterim
Akçasazın Ağaları tarihle, zamanla, düzenle hesaplaşmanın hikayesidir. Ağalar çökerken yanı başlarında yeni bir tarih yazılır, değişme kaçınılmazdır. Güçlüler dövüşürken doğa da ses verir.

Demirciler Çarşısı Cinayeti birbirini yok etmek için tüm hünerlerini, olanaklarını, güçlerini, bundan da öte akıllarını, nefretlerini ve kinlerini kullanan iki ağanın ayakları altında ezilen toprağın, toprağın insanlarının ve yeşerttiği doğanın büyük efsanesidir. Lanet, çıktığı bağrı vuracaktır.

“Yaşar Kemal sadece Mitterrand’ın kalbindeki sevgili halk ozanı değil. Yaşar Kemal edebiyatın bir devi.”
Andre Clavel, Nouvelles Litteraires, (Fransa)

“Demirciler Çarşısı Cinayeti birbirlerini yok etme amacıyla tüm hünerlerini kullanan iki karşıt grup arasında kalan ülkenin kaderi üzerine dev lanet okumayı konu ediyor.”
Alain Bosquet, (Fransa)

“Eski rapsodilerin epik esinini, gücünü, doğa aşkının usta bir lirizmiyle iç içe sokarak, Yaşar Kemal, bize büyüleyici kişilikler çiziyor ve bizi kapıp götüren bu destandan ayrılmak çok güç oluyor.”
Bulletin Critique du Livre Française, (Fransa)


“Dramatik devinim öylesine canlı bir şekilde anlatılmış ki, insan Torosların eteklerinde kimi zaman bir kovboy filmi kimi zaman da bir Shakespeare trajedisi izlediği kanısına kapılıyor.”
Christian Guidicelli, Guide Lire, (Fransa)
 • Baskı Tarihi:
  2004
 • Sayfa Sayısı:
  584
 • ISBN:
  9789750807367
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Samet Ç. 
 18 Nis 22:27 · Kitabı okudu · 9 günde · Puan vermedi

Yaşar Kemal, Demirciler Çarşısı Cinayeti romanında kan davasını, ağa-köylü çatışmasını ve soylu beyler arasındaki çatışmayı dile getiriyor. Derviş Bey ile Mustafa Bey arasında bitmek tükenmek bilmeyen öldürme mücadelesi etrafında Akdeniz Bölgesi'nin yaşamı gözler önüne seriliyor. Ancak Yaşar Kemal, diğer romanlarında olduğu gibi ağa-köylü çatışmasını eserin ana unsuru yapmamıştır.
Romanda Derviş Bey ve Mustafa Bey karakterleri aracılığıyla eskiye özlem,töreye bağlılık; toprağın, paranın kölesi olmayan soylu beylere olan özlem dile getiriliyor. Zaten roman da "O iyi insanlar o güzel atlara bindiler çekip gittiler." cümlesiyle başlıyor. Yaşar Kemal, kapitalist düzenin temsilcileri olan sonradan görme ağalarla, gelenekleri yaşatma mücadelesi veren soylu beylerin çatışmasını da gözler önüne seriyor.
Ölümün her sayfada kendini hissettirdiği romanda sayfalar ilerledikçe insanı öfkelendiren,hüzünlendiren,çaresiz bırakan pek çok olay ve kişiyle karşılaşıyoruz. Ama Yaşar Kemal sanki kapıldıgımız bu duyguyu hissetmişcesine şöyle diyor: "Umut kesmek insanlığa aykırıdır."
Bölümler arasındaki geçişlerde yazar, doğa betimlemerine ve folklorik ögelere fazlasıyla yer veriyor.Karıncanın böcekle olan mücadelesinin anlatıldığı bölümdeki ayrıntılar Yaşar Kemal'in doğaya yüreğiyle baktığını bir kez daha gözler önüne seriyor.
Romanda yer yer özne-yüklem, tekillik-çoğulluk uyumsuzluğunda kaynaklanan yanlışlıklara rastlıyoruz.Ama bu hatalar Cemil Meriç'in ifade ettiği gibi "Dil Cinayeti" boyutunda değil.Yerel sözcüklerle örülü, okuyucuyu yormayan şiirsel bir anlatım bulacaksınız romanda.
Keyifli okumalar.

İrşat İpek 
21 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yaşar Kemal bir kaç kelimeyle anlatılacak bir yazar değildir. Bir büyük deryadır.. Kitabı okurken kendinizi bir film sahnesinin içindeymiş gibi hissediyorsunuz. Yazar olayları anlatırken betimlemeleri öyle geniş tutmuş ki sineğin vızıltısından yerdeki dal parçasına varana kadar.... Kitabı okurken adeta olayları görür gibi oluyorsunuz..

Şeyma Öztürk 
 10 Oca 12:14 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

"O iyi insanlar, o güzel atlara bindiler, çekip gittiler." diyerek ilk sayfada etkileyici bir biçimde sesleniyor okuyucuya Yaşar Kemal. Akçasaz'ın önde gelen iki Türkmen Beyi olan Akyollu Mustafa Bey ile Sarıoğulları'ndan Derviş Bey arasında uzun yıllardır süregelen kan davasını anlatırken pek çok insanla tanıştırıyor bizi yazar. Birbirinden farklı, her biri şahsına münhasır bu kadar çok karakteri tanıyınca ve bu karakterlerden çoğunun çirkin yüzünü görünce insan, kimi zaman kitabın giriş cümlesini anımsamadan edemiyor; "O iyi insanlar, o güzel atlara bindiler, çekip gittiler."
Her ne kadar kitabın temel konusu bir kan davası ise de, bu olay ele alınırken o kadar çok insanın hayatıyla karşılaştım ki, bunların hepsi nasıl bir bütün haline gelecek diye kendime sormadan edemedim. Pek çok karakter ve pek çok hayat... İlk anda insanın zihni karışabiliyor, şahısları akılda tutmak güçleşiyor ama zamanla alışıyorsunuz. Kitabın sonuna geldiğimde ise oluşturulan kurgunun başarısına hayran kaldım.
Yaşar Kemal"in bugüne kadar okuduğum eserlerinde de gördüğüm üzere bu eserinde de tasvirler fazlasıyla bol ve zengin. Okuyucu her bölümün giriş kısmında ortama uyum sağlayabilmesi açısından tasvir yağmuruna tutuluyor. Yeri geliyor Anavarza kayalıklarında, Binboğalar'da, Adana'da; yeri geliyor Akçasaz bataklığında, Vayvay köyünde buluyor kendini. Çukurova'dan ayağımızın ucuna kadar gelen doğa manzaraları da ayrı bir güzellik zaten. Yaşar Kemal'i Yaşar Kemal yapan unsurlar, hepsi bir bir önünüze seriliyor.
Kitapta ölüm teması her sayfaya hakim. Bir yanda kan davası ve ölüm, diğer yanda Akçasaz bataklığinı kurutup toprak sahibi olmaya çalışan kan içici ağalar ve zorbalık uğruna öldürülen insanlar... Hemen her sayfada bir ölüm hazırlığı ve iç konuşmalar mevcut. Kitaba olaydan çok durum hakim. Bunun yanı sıra kitabın içerisinde İnce Memed'de yer alan unsurlar ile benzer unsurlar var. Murtaza Ağa, Yel Veli gibi karakterler, aynı köyler ve Osmanlı döneminde sürgüne uğrayan aşiretler bu unsurlardan bazıları.
Yaşar Kemal'in bu eserini de beğendim fakat tabii ki bir İnce Memed değil benim için hiçbir zaman. Serinin ikinci kitabı olan Yusufçuk Yusuf isimli eseri de okuyup, konuyu zihnimde bütünleştirmek dileğindeyim. Yaşar Kemal sevenler için okunası, henüz kendisiyle tanışmamış olanlar için ise İnce Memed'ten sonra tavsiye edilesi bir eser. Okumayı düşünenler için şimdiden keyifli okumalar dilerim.

Deniz Keskin 
05 May 21:47 · Kitabı okudu · 62 günde · 8/10 puan

Yaşar Kemal okumak, tarihi okumaktır. Kitapta 1950 sonrası Demokrat Parti etkisiyle yıkılan feodal sistemi okuyoruz. Tabi ki bu kadar basit değil. Yaşar Kemal'in kaleminde olunca işler çok farklı boyutlara ulaşıyor.

Bayram Demir 
 30 Haz 23:52 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

*Lirik bizim coğrafyamızın gerçeğidir.

Yaşar Kemal'i tanıdıktan sonra bana bu cümleyi gözü kapalı yazdıran İnce Memed serisinden sonra bağrıma basarak okuduğum kitaplardan biridir; Demirciler Çarşısı Cinayeti.

Belkide geçmiş ve gelecek çağların betimleme ustası lirik şahı olan Yaşar Kemal bu kitapta, Çukurova' da Akcasazın Ağalarini konu alıyor.
Bol ölüm planlarının içerdiği, her satır başında nutkum tutuk bir diğer satırı zorladigim okumaktan başka hiç bir şeye hakimiyet kuramadigim günlerimin güzel ugrasiydi bu kitap.

Kitabı kısaca derleyip toplarsak; Çukurova'nın iki önde gelen Türkmen beyi Derviş Bey ve Akyollu Mustafa Bey'in kan davası etrafında şekillenen bir kitap. Bunun yanı sıra ağalar bir bir dönüp dururken, yeni yasalar Çukurova'ya sinmeye başlıyor.

mesut kalkan 
06 May 21:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yıllar oldu bu kitabı okuyalı... Bu kitap şu cümleyle başlıyordu. '' O güzel insanlar, o güzel atlara bindiler çekip gittiler'' Aslında bu cümle öykünün en net özetidir. Büyüleyici bir perde sarıp sarmalar sizi. Okudukça daha çok merak sarar sizi. Yaşar Kemal'in kitaplarında bu hep böyledir. Bu çizgiyi bütün kitaplarında korur. Her cümlede doğaya karışırsınız. Toprağa, ağaca, akan kana...Bir cinayete tanık olursunuz. Sanki sizde ordasınız, yanı başınızda olmuştur sanki tüm olup bitenler... Evet kitap kokusunda kendine hayat biçenler.... O güzel inşalar o güzel atlara bindiler çekip gittiler

Karpuzcu Panda 
14 Tem 20:02 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kitabı okurken fark edeceksiniz ki karakterler bir süre sonra akrabanız gibi oluyor; kiminin yüzünü görmek istemiyor, kimini de hep yanınızda istiyorsunuz. Onlarla düşünüp onlarla izliyorsunuz.... ama şunu diyeyim ki kitapta öyle bir sahne var öyle bir sahne... hayatınız boyunca hiçbir kitaptan alamayacağınız zevki aldırır size. Belki de Yaşar Kemal'in topyekün cinayete teşvik edişiydi o satırlar...

melek meriç bayburt 
12 Mar 00:47 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 7/10 puan

Yazarın okuduğum ilk eseri olması sebebiyle dil ve uslubu biraz farklı geldi. Bol tasvirli bir anlatımla birlikte bazen hayaller gerçeğe bazen de gerçekler hayallere karışmakta.Edebi yönü güçlü bir eser, sanırım olayları tam anlamak için serinin ikinci kitabını da okumak lazım.

Muzaffer Akar 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Büyük ustanın bol ödüllü kitabıdır, Çukurovada edebiyat şölenine hazır olun. "Kurşun geçmez karanlık" , "Çın Çın eden insanı sağır eden sessizlik" roman böyle yazılır detirten nadir yazarlardan.

yağmur 
27 Nis 2015 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Kitap beni pek sarmadı o yüzden bırakmam zorunda kaldım. Ilk 40 sayfasında olayın tam olarak ne olduğunu anlamadım. Çevre betimlemeleri bana göre çok fazlaydı.

Kitaptan 34 Alıntı

Şeyma Öztürk 
 07 Oca 13:15 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"O iyi insanlar, o güzel atlara bindiler çekip gittiler."

Demirciler Çarşısı Cinayeti, Yaşar Kemal (Sayfa 7 - Yapı Kredi Yayınları)Demirciler Çarşısı Cinayeti, Yaşar Kemal (Sayfa 7 - Yapı Kredi Yayınları)
Yadigar Soydan 
13 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Ahmak hayvancık," dedi. "Ne de ahmak. Karanlığı aşılmaz çelik duvar sanıyor, tıpkı insanoğlu gibi."

Demirciler Çarşısı Cinayeti, Yaşar Kemal (Sayfa 23 - yapı kredi yayınları)Demirciler Çarşısı Cinayeti, Yaşar Kemal (Sayfa 23 - yapı kredi yayınları)
Şeyma Öztürk 
10 Oca 11:35 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Dünyada zulüm görmüş çocukların yüzü kadar, elle tutulurcana belli hüzünlü yüzler yoktur."

Demirciler Çarşısı Cinayeti, Yaşar Kemal (Sayfa 521 - Yapı Kredi Yayınları)Demirciler Çarşısı Cinayeti, Yaşar Kemal (Sayfa 521 - Yapı Kredi Yayınları)

Uçtu…
Ne varsa, ne yoksa
Siyah beyaz öpüşleri kaldı.
Desem ki, nereye, nereye?
Çıkar mı sesim,
Duyarlar mı beni…

Demirciler Çarşısı Cinayeti, Yaşar KemalDemirciler Çarşısı Cinayeti, Yaşar Kemal
Yadigar Soydan 
13 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yaşlı adamdır ki azıcık doğruldu, ak sakalı kirli, titredi, yüzü eski, bir ışıkla parıldadı, derin bir aaah dedi, ciğeri söken. Aaah! Duvara sırtını iyice verdi.
Neden sonra gözlerini açtı.
"O iyi insanlar," dedi, "O güzel atlara bindiler çekip gittiler... Aaaah! Aaaah! Aaaaah!

Demirciler Çarşısı Cinayeti, Yaşar Kemal (Sayfa 39 - yapı kredi yayınları)Demirciler Çarşısı Cinayeti, Yaşar Kemal (Sayfa 39 - yapı kredi yayınları)
4 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Yaşar Kemal’siz 2. Yıl...!!!
Yaşar Kemal’siz 2. Yıl...!!! Yaşar Kemal, 28 Şubat 2015’te vefat etmiş, 2 Mart 2015 günü 92 yaşında, büyük bir törenle sonsuzluğa uğurlanmıştı. Türkiye'nin Evrensel Yazarı Yaşar Kemal'i saygı ve sevgiyle anıyoruz...