Hep Genç Kalacağım Bütün Yapıtları - Mektup

9,2/10  (19 Oy) · 
46 okunma  · 
26 beğeni  · 
1.700 gösterim
İhtiyarlığımda çekilmez bir adam olacağım hakkındaki iltifatına teşekkür ederim. Ama bu tahminin doğru çıkmayacak sanırım. Çünkü ihtiyarlayacağımı kim söyledi. Hep genç kalacağım.

Kitapta, Sabahattin Ali'nin ailesine, arkadaşlarına ve iş ortaklarına yazdığı mektuplarla , Sabahattin Ali'ye ailesi, Nazım Hikmet, Esat Adil Müstecaplıoğlu, Mehmet Ali Aybar, Mehmet Ali Cimcoz, Aziz Nesin, Melahat Togar, Ayşe Sıtkı İlhan, Nihal Atsız, Cemal Kutay, Samim Kocagöz başta olmak üzere arkadaşları ve öğrencileri tarafından gönderilen, Markopaşa ve Yeni Dünya'nın kuruluşunda yazılan mektuplar ve resmi yazışmalar bulunmaktadır.

Bu mektupların Sabahattin Ali'nin edebi kimliğinin oluşumuna ışık tutan metinler olduğunu, okuduklarını, yazdıklarını ve yazacaklarını anlattığı mektupların yazarın notları olarak da okunabileceğini özellikle belirtilmelidir.

Hep Genç Kalacağım'da bir araya getirilen mektuplar sadece Sabahattin Ali'nin hayatına tanıklık etmekle kalmıyor, Cumhuriyet'in ilk on yılında Ankara'da yaşam, II. Dünya Savaşı'nın yarattığı ortam ve Türkiye'de giderek cadı avına dönüşen sol görüşlü kişilerin tutuklanması gibi pek çok olayla ilgili tanıklıklara da yer veriyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2008
 • Sayfa Sayısı:
  560
 • ISBN:
  9789750814099
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
ilker Görkem 
05 Ara 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İki Gözüm Ayşe kitabına nazaran daha çok mektup içeren güzel eser. Sabahattin Ali ve onun yeşil mürekkebi ile yazdığı mektuplar... Ömrünün sonlarına doğru yazılmış mektuplar yürek yakar...

Kitaptan 34 Alıntı

Sadettin TANIK 
16 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Dünyada hayatın bir tek manası varsa o da sevmektir. Hatta mukabele edilmesini bile beklemeden sadece sevmek.

Hep Genç Kalacağım, Sabahattin Ali (Sayfa 283)Hep Genç Kalacağım, Sabahattin Ali (Sayfa 283)
Sadettin TANIK 
15 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yalnız bir şeye kızıyorum kardeşim: Bari bu hiçliği düşünemeyecek kadar aptal olsaydım. Kendimi bir şey zannedebilseydim. İnansaydım.

Hep Genç Kalacağım, Sabahattin Ali (Sayfa 28 - (Melahat Kemal'in mektubundan.))Hep Genç Kalacağım, Sabahattin Ali (Sayfa 28 - (Melahat Kemal'in mektubundan.))
Sadettin TANIK 
15 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Burada yalan para eden biricik iştir,
Burada her şey bir yapmacık, bir gösteriştir.
Kimi coşar din uğruna geberir, yalan!
Kimi gider vatan için can verir, yalan!
Bir filozof yetmiş eser yazar, yalandır;
Bir kahraman istibdadı ezer, yalandır.

Hep Genç Kalacağım, Sabahattin Ali (Sayfa 170)Hep Genç Kalacağım, Sabahattin Ali (Sayfa 170)
mısra 
02 Kas 2016 · Kitabı okudu

Ben şimdiye kadar her şeyden çok kitaplarımı severdim. Bundan sonra her şeyden çok seni seveceğim ve kitapları beraber seveceğiz.
……
Sabahattin Ali

Hep Genç Kalacağım, Sabahattin Ali (Sayfa 285)Hep Genç Kalacağım, Sabahattin Ali (Sayfa 285)
Sadettin TANIK 
15 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sana hiçbir zaman benim gibi şoven nasyonalist, faşist militarist ol demem. Fakat artık çocukça hareketlerden vazgeçmeni tavsiye ederim...

Hep Genç Kalacağım, Sabahattin Ali (Sayfa 224 - Nihal Atsız'ın mektubundan)Hep Genç Kalacağım, Sabahattin Ali (Sayfa 224 - Nihal Atsız'ın mektubundan)
mısra 
27 Eki 2016 · Kitabı okudu

Fakat Allah aşkına ben daha dünyada temiz ve samimi insanların da mevcudiyetine inanmak istiyorum. Eğer bu hissi de kaybedersem büsbütün biçare olacağım.
……
Kardeşin Melahat (Kemal)

Hep Genç Kalacağım, Sabahattin Ali (Sayfa 58)Hep Genç Kalacağım, Sabahattin Ali (Sayfa 58)
mısra 
02 Kas 2016 · Kitabı okudu

Ben kızdığımı nadiren belli ederim. Teesürümü de hiç göstermem. Herkes beni keyfi yerinde, daima gülen biri sanır. İşte bunun için yazılarım çok dertlidir. Hayatımda gösteremediğim teessürümü yazılarımda gösteriyorum.
……
Sabahattin Ali

Hep Genç Kalacağım, Sabahattin Ali (Sayfa 298)Hep Genç Kalacağım, Sabahattin Ali (Sayfa 298)
4 /