Hep Genç Kalacağım Bütün Yapıtları - Mektup

8,8/10  (28 Oy) · 
73 okunma  · 
41 beğeni  · 
2.312 gösterim
İhtiyarlığımda çekilmez bir adam olacağım hakkındaki iltifatına teşekkür ederim. Ama bu tahminin doğru çıkmayacak sanırım. Çünkü ihtiyarlayacağımı kim söyledi. Hep genç kalacağım.

Kitapta, Sabahattin Ali'nin ailesine, arkadaşlarına ve iş ortaklarına yazdığı mektuplarla , Sabahattin Ali'ye ailesi, Nazım Hikmet, Esat Adil Müstecaplıoğlu, Mehmet Ali Aybar, Mehmet Ali Cimcoz, Aziz Nesin, Melahat Togar, Ayşe Sıtkı İlhan, Nihal Atsız, Cemal Kutay, Samim Kocagöz başta olmak üzere arkadaşları ve öğrencileri tarafından gönderilen, Markopaşa ve Yeni Dünya'nın kuruluşunda yazılan mektuplar ve resmi yazışmalar bulunmaktadır.

Bu mektupların Sabahattin Ali'nin edebi kimliğinin oluşumuna ışık tutan metinler olduğunu, okuduklarını, yazdıklarını ve yazacaklarını anlattığı mektupların yazarın notları olarak da okunabileceğini özellikle belirtilmelidir.

Hep Genç Kalacağım'da bir araya getirilen mektuplar sadece Sabahattin Ali'nin hayatına tanıklık etmekle kalmıyor, Cumhuriyet'in ilk on yılında Ankara'da yaşam, II. Dünya Savaşı'nın yarattığı ortam ve Türkiye'de giderek cadı avına dönüşen sol görüşlü kişilerin tutuklanması gibi pek çok olayla ilgili tanıklıklara da yer veriyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2008
 • Sayfa Sayısı:
  560
 • ISBN:
  9789750814099
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Meltem Tekeli 
03 Kas 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ah, söze nereden başlasam bilemiyorum. Bir insanı sadece sizinle olan iletişimi ile tanıyamazsınız, illâ ki bir topluluk içinde görmek gerekirmiş. Sanırım ben de artık Sabahattin Ali'yi tanıyorum diyebileceğim bir nebze. Zira bugüne kadar yazdığı her şeyi okumak biraz tek taraflı imiş. Şimdi anlıyorum.

Nasıl da seviliyor, üstelik öyle ilginç ki. Nihal Atsız ve Nazım Hikmet mektuplarını yanyana gördüğünüzü düşünün. İkisi de sevgilerini iletiyor kendisine. Gerisini siz düşünün..

Öğrencilerinin, dostlarının, akrabalarının sevgisi ve ilgisi ise öyle güzel ki. İnsan üzülmüyor değil, günümüzde iletişim şansımız bu kadar arttığı için mi sevgi ve ilgiler bu kadar azaldı? Şimdilerde kimse kimseye "gözlerinden öperim" demiyor. Halini merak etmiyor kimse kimsenin, sürekli 'takip edilip 'beğenilmek'' yetiyor mu sahiden?

"Bana mektup yaz, bana her hususta mutlaka mektup yaz, bana uzun mektup yaz" diyor her firsatta sevgili Sabahattin Ali. Kendimi ona ne kadar da benzetiyorum. Ben de bir isteğim olup olmadığını soranlara "mektup!" Diyorum her fırsatta. Boşuna değilmiş her yazısında kendimi bulmam. Ruhumuz kardeşmiş bilhassa. En azından bu hususta. (Nasıl da özeniyorum böyle kelimeler ile derdini dökebilmelerine. Kitabı her elime aldığımda büyük bir hızla değişiyor kullandığım kelimeler.)

Kitaba gelince; okurken bir parça rahatsızlık duyduğum oldu. Bu kadar özeline girmek doğru mudur bilemedim. Mesela Ayşe Sıtkı İlhan'ın bir mektubunda söylediği "Bugüne kadar kaç kişi ile evlenmek istemişsindir, sınırsız!" Kısmını bilmeli miydim? Emin değilim. Fakat bildiğim bir şey var ki bir kez daha samimiyetine hayran oldum. Ve bir kez daha yanlış dönemde yaşadığım için üzüldüm.

Yakup 
29 Kas 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Tek söyleyeceğim şey bu kitabı okumadan önce 'Değirmen' adlı kitabını okuyun. Çünkü arkadaşlarıyla mektuplaşması sırasında çokça geçiyor. Gerek Nazım Hikmet gerek Aziz Nesin ile mektuplaşmaları var. Sabahattin Ali ve çevresindeki inşaları anlamak için faydalı olabilir.
Sabahattin Ali, her zaman bende apayrı bir yere ve öneme sahiptir. Yazarın edebi kimliğinin oluşumunu mektuplarından takip edebilmek çok güzel. Bu çalışmayı yapanın ellerine sağlık. Yazarın mektupları hem asılları ile hem de düzenlenmiş biçimleriyle verilmiş. Ayrıca yazarın gezdiği yerleri, beğenileri, bazı sırlarını ve duygu be düşünlerini bu kadar yakından görmek mutluluk verici. Keşke daha çok yaşasaydı Sabahattin Ali. Bizi o güzel yazılarından mahrum bırakan kanlı ellere lanet olsun.

Zehra S. 
07 Oca 09:50 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 7/10 puan

Arkadaşlarımızla, sevgililerimizle mektuplaşamamış; belki de bu yüzden sabrı ve bazı derinlikleri hiç öğrenememiş bir nesle ait bir insan olarak, bu kitap benim içime çok farklı bir şekilde dokundu. Birine bir gün içinde, en geç, ulaşabilmenin kolaylığıyla kıymet bilmez oluşumuz yüzüme her sayfada daha çok vuruldu. Kitap aşırı uzun olmasa da okuma açısından biraz uzun kaldı benim elimde, bunun sebebi de bolca eski kelime bulunmasıydı. Bunun haricinde okuduklarım, Sabahattin Ali’nin hayatının aldığı yol, yazdıkları hakkındaki detaylar ve hayatındaki insanlarla ilişkisi gayet doyurucuydu.

Çokça cümlesini not almışım, benim için en etkili olanı yazayım: "Dixi et salvavi animam meam." Bu cümle aynı zamanda Sabahattin Ali’yi de çok güzel anlatıyor, her şekilde. Ve bu kitap, tıpkı hayatı gibi ortasından kesiliyor birileri yüzünden.

Kitapların kurtarıcılığı ve her zaman yetmediğiyle ilgili Sabahattin Ali’nin yazdıklarıyla bitsin o zaman bu inceleme: "Etrafın seni sıktığı zaman kitap oku… Ben şimdiye kadar her şeyden çok kitaplarımı severdim. Bundan sonra her şeyden çok seni seveceğim ve kitapları beraber seveceğiz. İnsan muhitin bayağı, manasız, soğuk tesirlerinden kurtulmak istediği zaman yalnız okumak fayda verir. Bana en felaketli günlerimde kitaplarım arkadaş oldu. Fakat bu yetmiyor. Şiirlerimde de gördün ki, kitaplara rağmen çok ıstırap çektim. Çünkü candan bir insanım yoktu. Sen benim yarım kalan tarafımı ikmal edeceksin."

ilker Görkem 
05 Ara 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İki Gözüm Ayşe kitabına nazaran daha çok mektup içeren güzel eser. Sabahattin Ali ve onun yeşil mürekkebi ile yazdığı mektuplar... Ömrünün sonlarına doğru yazılmış mektuplar yürek yakar...

Kitaptan 50 Alıntı

Sadettin TANIK 
16 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Dünyada hayatın bir tek manası varsa o da sevmektir. Hatta mukabele edilmesini bile beklemeden sadece sevmek.

Hep Genç Kalacağım, Sabahattin Ali (Sayfa 283)Hep Genç Kalacağım, Sabahattin Ali (Sayfa 283)
Sadettin TANIK 
15 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yalnız bir şeye kızıyorum kardeşim: Bari bu hiçliği düşünemeyecek kadar aptal olsaydım. Kendimi bir şey zannedebilseydim. İnansaydım.

Hep Genç Kalacağım, Sabahattin Ali (Sayfa 28 - (Melahat Kemal'in mektubundan.))Hep Genç Kalacağım, Sabahattin Ali (Sayfa 28 - (Melahat Kemal'in mektubundan.))
Sadettin TANIK 
15 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Burada yalan para eden biricik iştir,
Burada her şey bir yapmacık, bir gösteriştir.
Kimi coşar din uğruna geberir, yalan!
Kimi gider vatan için can verir, yalan!
Bir filozof yetmiş eser yazar, yalandır;
Bir kahraman istibdadı ezer, yalandır.

Hep Genç Kalacağım, Sabahattin Ali (Sayfa 170)Hep Genç Kalacağım, Sabahattin Ali (Sayfa 170)
mısra 
02 Kas 2016 · Kitabı okudu

Ben şimdiye kadar her şeyden çok kitaplarımı severdim. Bundan sonra her şeyden çok seni seveceğim ve kitapları beraber seveceğiz.
……
Sabahattin Ali

Hep Genç Kalacağım, Sabahattin Ali (Sayfa 285)Hep Genç Kalacağım, Sabahattin Ali (Sayfa 285)
Bünyamin Müftüoğlu 
16 Ara 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Zannetme ki Ankara iyidir, eğlencesi boldur. Vallahi iç sıkıntısından patlıyoruz.

Hep Genç Kalacağım, Sabahattin Ali (Sayfa 117 - YKY, 6.Baskı, Müfide Ertüzün'ün 13.01.1932 tarihli mektubundan)Hep Genç Kalacağım, Sabahattin Ali (Sayfa 117 - YKY, 6.Baskı, Müfide Ertüzün'ün 13.01.1932 tarihli mektubundan)
Sadettin TANIK 
15 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sana hiçbir zaman benim gibi şoven nasyonalist, faşist militarist ol demem. Fakat artık çocukça hareketlerden vazgeçmeni tavsiye ederim...

Hep Genç Kalacağım, Sabahattin Ali (Sayfa 224 - Nihal Atsız'ın mektubundan)Hep Genç Kalacağım, Sabahattin Ali (Sayfa 224 - Nihal Atsız'ın mektubundan)
mısra 
27 Eki 2016 · Kitabı okudu

Fakat Allah aşkına ben daha dünyada temiz ve samimi insanların da mevcudiyetine inanmak istiyorum. Eğer bu hissi de kaybedersem büsbütün biçare olacağım.
……
Kardeşin Melahat (Kemal)

Hep Genç Kalacağım, Sabahattin Ali (Sayfa 58)Hep Genç Kalacağım, Sabahattin Ali (Sayfa 58)
Bünyamin Müftüoğlu 
18 Ara 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

... büyük bir idealin içinde küçük ömrümü eritmek isterdim.

Hep Genç Kalacağım, Sabahattin Ali (Sayfa 259 - YKY, 6.Baskı, Ayşe Sıtkı İlhan'ın 11.08.1934 tarihli mektubundan)Hep Genç Kalacağım, Sabahattin Ali (Sayfa 259 - YKY, 6.Baskı, Ayşe Sıtkı İlhan'ın 11.08.1934 tarihli mektubundan)
5 /