Mahkemelerde (Belgeler)

·
Okunma
·
Beğeni
·
4234
Gösterim
Adı:
Mahkemelerde
Alt başlık:
Belgeler
Baskı tarihi:
Temmuz 2000
Sayfa sayısı:
153
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750807979
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
"...Hülasa: Kuyucaklı Yusuf yüzümüzü ağartacak bir sanat eseridir. Zararlı bir tarafını göremedim. Mevzuubahis tenkitler bugün el üstünde tutulan bazı Avrupalı şaheserlerinde gördüğümüz aynı mevzulara ait tenkitler yanında son derece masum ve küçük kalır. Yalnız bir şahsın ve bir büyük ve faydalı sanatın da davasını gören Cumhuriyet adliyesinden zaten zayıf olan Türk romanının cesaretini kıracak bir karar çıkmayacağını kuvvetle ümit ederim.
Maarif Vekaleti Müfettişlerinden
Reşat Nuri"
(Arka Kapak)
153 syf.
·1 günde·7/10
"Mahkemelerde" kitabı Sabahattin Ali'nin komünizm propagandası yapmak, Atatürk'e hakaret etmek, "Kuyucaklı Yusuf" romanında aile hayatı ve askerlik aleyhinde olmak gibi suçlarla itham edilmesinin ve bu suçlamalara karşı yaptığı savunmaların belgelerini içeriyor. 1930'lu yıllara ait bu mahkeme belgelerinin yanı sıra, Sabahattin Ali'nin 1940'lı yıllarda Yeni Dünya, Marko Paşa, Merhum Paşa gazetelerinde yazdığı makaleler neticesinde bir çok kişiyle mahkemelik olması ile ilgili belgeleri de bu kitapta bulabilirsiniz.

"Bütün Şiirleri" kitabıyla okumaya başladığım, sonrasında öyküleri, romanları, mektuplarıyla devam eden Sabahattin Ali yolculuğunun son durağı "Mahkemelerde" kitabı oldu. Bu yolculuk hiç bitmesin isterdim; ama bitti. İlerleyen zamanlarda yine tekrar tekrar okuyacağım, özellikle öykülerini. Ve önüme her gelene tavsiye edeceğim, "Öykülerini okudun mu?" diye söze başlayarak.
153 syf.
Sabahattin Ali çok iyi bir yazar ve şair! Anlatımları, betimlemeleri ve sürükleyiciliği ile muhteşem bir romancı..
Onu okuyup da siyasi görüşlerine, ideolojilerine zaman zaman eserlerinde, yazılarında yer verdiğini anlamayanımız yoktur sanırım.. Bundan dolayı çevresi ile yaşadığı adli problemlere, mahkeme süreçlerine ve buna dair yazılara, belgelere yer verilmiş Mahkemelerde kitabında..
~~~
Kitap, 36 "belge" bölümlerinden oluşuyor.
~~~
° Komünizm propagandası yaptığı sebebiyle tutuklanması,
° Konya Ortaokulu Almanca Öğretmenliği sırasında hakkında açılan tahkikat,
° Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk 'ün Cumhurbaşkanlığı döneminde taşlamalar içeren "Memleketten Haber" şiiri üzerine 1932'de (bir süre Konya'da) tutuklanarak, 1933 Ekim'de 10. yıl affına dek (kalan ayları Sinop'ta) hapis yatması (ki Bütün Şiirleri kitabında okuduğumuz ve bazı sanatçılardan severek dinlediğimiz "Hapishane Şarkısı" sözlerini burada yazmıştır),
° 1937'de toplatılarak aile hayatı ve askerlik aleyhinde olduğu belirtilen Kuyucaklı Yusuf romanı ile mahkemeye verilmesi,
° 1940'da İçimizdeki Şeytan romanı sonrası Türkçü Hüseyin Nihal Atsız ile aralarının açılarak birbirleriyle atışmaları ve mahkemelik olmaları,
° 1946'da Aziz Nesin 'le birlikte çıkardığı "Markopaşa" mizah gazetesinde yayınlanan bir makale üzerine 1947'de mahkeme kararıyla hapis cezası alması,
° Yine 1947'de "Markopaşa" gazetesinde bir yazı yüzünden Falih Rıfkı Atay ile davalık olması,
° Tüm bunlara gerek el yazısıyla ve gerek daktilo yazısıyla verdiği savunmalar, dilekçeler..

Daha bir sürü detay, belge ve açıklama bulunmaktadır..

Bu açıdan meseleleri bilmek, fikir sahibi olabilmek, anlamak isteyenler için okunmasını tavsiye ederim..
153 syf.
·3 günde·8/10
Sabahattin Ali’yi kült eserleriyle tanıdınız. Kuyucaklı Yusuf, İçimizdeki Şeytan ve Kürk Mantolu Madonna art arda okundu. Peki onu ve mücadeleyle geçen yaşamını ne denli biliyoruz? Eserlerini neşrederken çekmiş olduğu sıkıntılara dair nelerden haberdarız?

Bu eser Sabahattin Ali’nin ‘mahkeme’ salonlarındaki yaşamına parmak basıyor. Onu bir de böyle anlatmayı hedefliyor.

1930 yılında Almanca Öğretmenliği yaptığı günlerde hakkında açılan ‘Komünizm Propagandası’ içerikli soruşturma.

1932 yılında Atatürk’e hakaret üzerinden açılan ve onu aylarca uğraştıracak dava.

1940 yılında yayımlanan Kuyucaklı Yusuf için verilen yasaklama kararı ve buna şerh düşen ‘Reşat Nuri Güntekin’ yazısı.

Edebiyata yan yana başlamış olsalar da zamanla siyasi görüş sebebiyle ayrı düştükleri Nihal Atsız ile yaşadığı Turancılık davası.

Ve son olarak Aziz Nesin, Rıfat Ilgaz ile çıkarılan Marko Paşa üzerinden uğraşmak zorunda kaldığı hakaret davaları.

Birçoğu Arap harfleriyle yazılmış ‘savunma’ metinleri Latin harflerine aktarılmış şekilde bizlere sunulmakta.

İlginizi çekeceğini düşünüyorum.
153 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Canım Aliye Ruhum Filiz’i okuduktan sonra Sabahattin Ali okumayı ne kadar özlediğimi fark ettim. Bundan yıllar önce yazarın bütün kitaplarını almış ve kısa sürede birçoğunu okumuştum. Elimde okumadığım iki üç kitabı kalmıştı. Onları da okumak istedim. Mahkemelerde yeni okuduğum kitaplardan biri.

Kitapta Sabahattin Ali’nin mahkemelerle olan maceraları anlatılıyor. Öğretmenlik yaparken yazar olarak da tanınmaya başlayan Ali, sürekli olarak mahkemeye verilir; kendini savunur, aklanır veya hüküm giyip hapis yatar. Bir mahkemesi sürerken hakkında yeni bir dava açılır. Hapse girer, hapisten çıkar. Ünlü yazar davalarıyla da ünlenir.

Kitapta çeşitli davaların mahkeme tutanakları, savunma metinleri, mahkeme kararları, hapishanelerdeki hayatı anlatan notlar ve belgeler var.

Kuyucaklı Yusuf romanı aile hayatı ve askerlik karşıtı olduğu gerekçesiyle mahkemeye verildiğinde üç bilirkişinin raporuna gerek duyuyorlar. Bunlardan biri de Reşat Nuri Güntekin. Şöyle yazıyor Reşat Nuri, meslektaşı için:

“Sabahattin Ali kanaatimce son neslin hikâyecilerinin en kuvvetlisidir ve Kuyucaklı Yusuf romanı memleketimiz ve edebiyatımızın yüzünü ağartacak kıymetli bir sanat eseridir. Zararlı bir tarafını göremedim. Yalnız bir şahsın ve bir romanın değil, memleketimizde ilerlemesi lazım bir büyük ve faydalı sanatın da davasını gören Cumhuriyet adliyesinden zaten zayıf olan Türk romanının cesaretini kıracak bir karar çıkmayacağını kuvvetle ümit ederim.”

Reşat Nuri’yi zaten çok severdim, bu anekdotu okuyunca yazara duyduğum sempati arttı.

Sabahattin Ali’yi sevenlere, bir yazarın kitap yazarken, yazdığında ne zorluklarla karşılaştığını merak edenlere öneririm.
153 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Fikirlerinden dolayı saçma sapan nedenlerle kendisine açılan davalar insanı delirtecek cinsten. Edebiyatımız için mükemmel eserler bırakmış bir yazara bunları reva görmek akıl almaz bir şey. Sabahattin Ali'nin görüşlerinden dolayı kendisi için komünist diye atıp tutanlara hakaret ve tehditler savuranlara verdiği cevaplar ise müthiş. Tabi ki karşı tarafın dar görüşlülüğü değişmiyor bu cevaplardan sonra. Mahkemelerde yaptığı savunmalar da çok iyi. Hakimlerin ağır cezalar vermelerine şaşırdım doğrusu. Sabahattin Ali'nin romanlarını yazarken nasıl bir ortamda bulunduğunu anlamak için de okunması gereken bir kitap.
153 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Türkiye de gazar olmak, üzerine siyasi kimliğini belirten bi yazar olmak üzerine güzel bi kitap okumanızj tavsiye ederim... Kızının sandıgından cıkmıs belgelerle olusturulan kitap savunmalardan olusturulmustur
153 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Sabahattin Ali’nin iyi roman yazdığını biliyorum, güzeldir öyküleri ve şiirleri.
Peki birini tanımaya bunlar yeter mi? Mesela birini tanımak için en iyi yol “kendini savunurken” nasıl biri olduğunu görmek olabilir mi? Kesinlikle olabilir.

Mahkemelerde, adından anlaşılacağı üzere S.Ali tarafından yazılan, hakkında bulunulan suç isnadlarına verdiği cevaplar ve yer yer de savunma dilekçeleri. Kızı tarafından korunmuş el yazıları. Kuyucakli Yusuf’u okumak,bence onun için verilen mücadeleyi bilmekle daha da güzelleşir.
Tavsiye ederim.
Öyle abartılacak bir siyasi yanı da yok. Savunmaları bile bana göre, onun kişiliğinin ve ahlakının ne kadar bozulmaz olduğunu gösteriyor. Şimdi anlıyorum bazı şeyleri nasıl bu kadar yaşamış gibi yazabildiğini
153 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
#mahkemelerde
#sabahattinali


Sabahattin Ali'nin öz kızı Filiz Ali'nin senelerce sakladığı kutudan çıkartılan belgelerden oluşan bu kitap, dönemin adalet sistemini gösteriyor bize.


Düşünce özgürlüğünün hiç olmadığı bir ülkede nasıl yaşanır, bir hiç uğruna aylarca hapishanede nasıl yatılır ve o yatılan hapishanelerde insan haklarını yok sayarak türlü türlü işkenceler nasıl yapılır onu görüyoruz.


Sabahattin Ali dönemin adalet sisteminden çok çekmiş. Yazdığı savunmalar ne derece masum olduğunu kanıtlar neticede. Ama adalet haklı olanın değil de zalimin elinde olduğundan aylarca hapis yatmış Sabahattin Ali.


Halkı kandırmak ve insanları halkın gözünden düşürmek için her dönem bir kelime kullanılan ülkemizde o dönemin kelimesi koministlikmiş. Bir belgede bundan bahseden Sabahattin Ali kendisine kominist denmesinin yanı sıra köy enstitülerine de kominist okulları dendiğini söylüyor. Bu sayede halkı o okullardan soğutarak kapanmasına zemin hazırlanmış oluyor.


Belgeler o zamanın türkçesiyle yazıldığı için anlamakta bazen zorlansam da genel olarak nelerden bahsedildiğini anladım. Ve belgeler aslına sadık kalınarak aktarıldığı için de gayet memnunum.


En çok ilgimi çeken yerler 'Kuyucaklı Yusuf' davasına karşı Sabahattin Ali'nin yazdığı savunmalar oldu. 'Kuyucaklı Yusuf'un halkı aile hayatından ve askerlikten soğuttuğu düşüncesiyle dava açılmış. Böyle bir eseri bu şekilde küçük düşürmeye çalışmak akıl alır gibi değil. Reşat Nuri Güntekin'in 'Kuyucaklı Yusuf'u öven yazısını okurken Helal Olsun dedim.


Herkese keyifli okumalar...
153 syf.
·16 günde·7/10
Sabahattin Ali'nin bu eserinde yazarın mahkeme süreçleri konu alınmıştır. Mahkeme tutanakları,Sabahattin Ali'nin savunmaları,bilirkişi raporları vs. Bir suçlama bitmeden,ötekisi geliyor; bazen aklanıyor, bazen aylarca cezaevinde kalıyor. Eğer yazarın hayatını az çok biliyorsanız,bence bu eseri de okumalısın. Özellikle Reşat Nuri'nin bilirkişi raporunu okumak benim çok hoşuma gitti.
Evet mahkeme tutanaklarının dili biraz ağır, ama aradaki savunma ve yazılarla bir şekilde o ağır dile de hakim oluyorsunuz.
153 syf.
·Beğendi·10/10
Adalete, demokrasiye bu kadar inanan bir insanın hak peşinde koşmaktan başka amacı olmayan bir insanin başına kah iftiralarla kah yanlış kararlarla kah eserleri nedeniyle, fikirlerinden dolayı hapse atılması ve ömrünün yarısını hapislerde ailesinden eşinden kızında uzak olarak yaşaması hasret çekmesi ne büyük haksızlık.
Ama o hiç bir zaman vazgeçmemiş. Adalete ve demokrasiye hep inanmış. O zaman eserleri toplanıyormuş, şimdi okumayan kalmadı neredeyse!!
Acaba yaşasaydı ne düşünürdü?
153 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Romanları ve hikayeleriyle meşhur yazarımız Sabahattin Ali'nin hayatını biyografik roman türünde anlatan Yeşil Mürekkep kitabını okuduğumda hayatından çok etkilenmiştim. Romanları, hikayeleri ve gazete yazıları hakkında sürekli açılan davalar yüzünden hayatı allak bullak olan Sabahattin Ali'nin bu davalara karşı yaptığı savunmaları detaylı bir şekilde sunan bu kitap, Ali'nin hukuki mücadelesini göstermesi açısından dilekçelerin orijinal fotoğraflarıyla birlikte derlendiği güzel bir çalışma.

Gördüğü yanlışları korkusuzca dillendiren Ali'nin ödülünün(!) genellikle hapis cezası olması tabii ki şaşırtmıyor bizi. Ali'nin hayatını detaylı öğrenmek isteyenlerin göz ardı edemeyeceği bu hukuk mücadelesini öğrenmek isteyenler için tavsiye edebileceğim bir kitap. Keyifli okumalar..
153 syf.
·1 günde·9/10
"Muhittin beni tatmin edemediği müddetçe onlardan uzaklaşmaya ve beni doyuran kitaplarıma dönmeye mecburum. Onlara benzemeyişim ve tabiatın beni bunların fevkinde halk etmiş olması benim cürmüm değildir. Beni asıl müteessir eden memleketin en büyük müteferriklerini kucağında toplayan vekaletimizin beni "fikir sahibi" olduğum için kabahatli görmesidir."
.
Günümüzün popüler!  ve  çok okunan yazarlarından Sabahattin Ali'nin kurduğu edebi harikalık evrenine bir de ne kadar meşakkatli bir hayat içinde ortaya koyduğuna bakmak isteyenler için bir küçük pencere bu kitap...
.
Kendini bir avukattan daha iyi savunacak bilgi ve dil kullanım meziyetlerine sahip bir insan olması ve kendi savunmaları ile aklanmayı çoğu kez başarması Sabahattin Ali'nin hayran olunası bir özelliklerinden bence sadece biri...
.
Ama göz ardı edilmemeli ki Sabahattin Ali'yi kendini savunmaya çoğu kez mecbur bırakan durumlar onu eserlerindeki kuvvetli betimleme ve edebi harikalığı sağlayan şeylerdir..
.
Herkesin sevmeyeceği ve okunduğu takdirde derin bir üzüntüye sebep olacak cinsten bir kitap; Mahkemelerde...
açık ve hür bir fikir mücadelesi sonunda bu sancılı devir elbette geçecek, memlekete hayırlı bir sonuca varılacaktı. Millet, kültür seviyesi ve siyasi olgunluğu arttıkça, elbette iyiyi kötüden, hası kalptan ayıracak, bu yurda hizmet etmek isteyenlerle, başka emellere hizmet edenlerin arasındaki farkı görecekti.
Ben haksız olduğum zaman başımı eğmesini ve susmasını bilen, fakat haklı olduğum zaman alnı yukarda bağıran ve hakkını teslim etmeyenlere her ne bahasına olursa olsun onu teslim ettirmek isteyen bir adamım.
Bir milletvekilinin, milletvekili sifatı ile gördüğü işlerden başka hususi bir takım işleri de bulunabilir. Milletvekili her yere milletvekili sifatı ile giremez ve her işi milletvekili sıfatı ile
göremez. Aksi halde meclis-i idaresinde milletvekilleri bulunan bir anonim şirketin de Büyük Millet Meclisi'nden farkı olmaz.
Son günlerde kendi kendimle çok muhasebe ettim, acaba ben mi haksızım, acaba taraftarı olduğum fikirler mi yanlış? diye çok düşündüm, uykusuz geceler geçirdim. Fakat karşi tarafın mücadele metodlarına bir göz atinca, onların haklı olmasına imkan olmadığı neticesine vardım. Haklı olanlar bu yoldan yürüyemezlerdi, hayır, hak hiç bir zaman söz ve fikir tarafını bırakıp tekme ve balyoz tarafını tutmuş olamazdı. Hiç ummadığım bu ağır darbe karşısında, bunun sebeplerini düşündüm ve araştırdım. O zaman gördüğüm manzara
bana dehşet verdi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mahkemelerde
Alt başlık:
Belgeler
Baskı tarihi:
Temmuz 2000
Sayfa sayısı:
153
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750807979
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
"...Hülasa: Kuyucaklı Yusuf yüzümüzü ağartacak bir sanat eseridir. Zararlı bir tarafını göremedim. Mevzuubahis tenkitler bugün el üstünde tutulan bazı Avrupalı şaheserlerinde gördüğümüz aynı mevzulara ait tenkitler yanında son derece masum ve küçük kalır. Yalnız bir şahsın ve bir büyük ve faydalı sanatın da davasını gören Cumhuriyet adliyesinden zaten zayıf olan Türk romanının cesaretini kıracak bir karar çıkmayacağını kuvvetle ümit ederim.
Maarif Vekaleti Müfettişlerinden
Reşat Nuri"
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 490 okur

  • Melike Yücetürk
  • FERHAN ÖZDEMİR
  • Tuğçe
  • Emre Karakuş
  • Mehmet Akif Sünbül
  • Rüstem Altun
  • Porxeleké
  • Eda Çakır
  • Muhammed Resul Küçükbayrak
  • Fatma T.

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2
14-17 Yaş
%4
18-24 Yaş
%28
25-34 Yaş
%46
35-44 Yaş
%12
45-54 Yaş
%4
55-64 Yaş
%2
65+ Yaş
%2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%57.3
Erkek
%42.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%29.5 (41)
9
%12.2 (17)
8
%20.9 (29)
7
%20.1 (28)
6
%4.3 (6)
5
%9.4 (13)
4
%1.4 (2)
3
%1.4 (2)
2
%0
1
%0.7 (1)