Mahkemelerde Belgeler

7,6/10  (11 Oy) · 
37 okunma  · 
9 beğeni  · 
1.225 gösterim
"...Hülasa: Kuyucaklı Yusuf yüzümüzü ağartacak bir sanat eseridir. Zararlı bir tarafını göremedim. Mevzuubahis tenkitler bugün el üstünde tutulan bazı Avrupalı şaheserlerinde gördüğümüz aynı mevzulara ait tenkitler yanında son derece masum ve küçük kalır. Yalnız bir şahsın ve bir büyük ve faydalı sanatın da davasını gören Cumhuriyet adliyesinden zaten zayıf olan Türk romanının cesaretini kıracak bir karar çıkmayacağını kuvvetle ümit ederim.
Maarif Vekaleti Müfettişlerinden
Reşat Nuri"
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2000
 • Sayfa Sayısı:
  153
 • ISBN:
  9789750807979
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yağmur 
17 Şub 15:01 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Sabahattin Ali'yi hep öykücü olarak bilirdim.Bu kitapta siyasi yanını,mahkeme süreçlerinde neler yaşadığını öğrendim.Benim için şaşırtıcı Ve güzel bir kitaptı.Yazarı böyle bir kitap ile daha iyi tanıdım.Keyifli okumalar.

Halil Yavuz KAYA 
13 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sabahattin Ali 'nin davaları ile belgelerini merak ediyorsanız. Kütüphanenizde bulunsun derim.
Bazı davaların, hikayelerinin sebebi olduğu gibi bazı davalarının da yazdığı hikayelere konu olduğunu bulabiliyorsunuz....
Bir roman gibi değil eldeki bir belgesel olan yapıttır....

Bora Harut 
04 Nis 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 8/10 puan

Sabahattin Ali'nin 1931 yılından ölümünden bir sene öncesi yani 1947'ye kadar mahkeme ve hapishanelerde geçen sürecin belgelerini bu kitapta bulabilirsiniz. Mustafa Kemal Atatürk'e hakaret ettiği davası, Kuyucaklı Yusuf romanı davası, Nihal Atsız ile ilgili davaları, Falih Rıfkı Atay ile davası, Cenab Şehabettin'in oğlu ile davası gibi mahkeme kayıtları, savunma dilekçelerini bu eserde bulmak mümkün. Herkese hitap etmeyen, ancak meraklıları ve araştırmacıları ilgilendirebilecek bir kitaptır.

Kitaptan 2 Alıntı