Mahkemelerde Belgeler

7,8/10  (23 Oy) · 
65 okunma  · 
24 beğeni  · 
1.656 gösterim
"...Hülasa: Kuyucaklı Yusuf yüzümüzü ağartacak bir sanat eseridir. Zararlı bir tarafını göremedim. Mevzuubahis tenkitler bugün el üstünde tutulan bazı Avrupalı şaheserlerinde gördüğümüz aynı mevzulara ait tenkitler yanında son derece masum ve küçük kalır. Yalnız bir şahsın ve bir büyük ve faydalı sanatın da davasını gören Cumhuriyet adliyesinden zaten zayıf olan Türk romanının cesaretini kıracak bir karar çıkmayacağını kuvvetle ümit ederim.
Maarif Vekaleti Müfettişlerinden
Reşat Nuri"
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2000
 • Sayfa Sayısı:
  153
 • ISBN:
  9789750807979
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bünyamin Müftüoğlu 
 15 Oca 15:20 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

"Mahkemelerde" kitabı Sabahattin Ali'nin komünizm propagandası yapmak, Atatürk'e hakaret etmek, "Kuyucaklı Yusuf" romanında aile hayatı ve askerlik aleyhinde olmak gibi suçlarla itham edilmesinin ve bu suçlamalara karşı yaptığı savunmaların belgelerini içermektedir. 1930'lu yıllara ait bu mahkeme belgelerinin yanı sıra, Sabahattin Ali'nin 1940'lı yıllarda Yeni Dünya, Marko Paşa, Merhum Paşa gazetelerinde yazdığı makaleler neticesinde bir çok kişiyle mahkemelik olması ile ilgili belgeleri de bu kitapta bulabilirsiniz.

"Bütün Şiirleri" kitabıyla okumaya başladığım, sonrasında öyküleri, romanları, mektuplarıyla devam eden Sabahattin Ali yolculuğunun son durağı "Mahkemelerde" kitabı oldu. Bu yolculuk hiç bitmesin isterdim; ama bitti. İlerleyen zamanlarda yine tekrar tekrar okuyacağım, özellikle öykülerini. Ve her önüme gelene tavsiye edeceğim, "Öykülerini okudun mu?" diye söze başlayarak.

Hilal Demirel 
 05 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

Sabahhattin Ali'nin eserlerini severek hatta hayranlıkla okuduktan sonra kendisi hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istedim. Bu yüzden Mahkemelerde, tek başına tam anlamıyla yeterli olmasa da bunun için çok uygun.
Kitapta Sabahattin Ali'nin bizzat kendi yazdığı savunmalar, dilekçeler, mektuplar bulunuyor. Belgeler kısa dipnotlarla anlaşılır bir biçimde açıklanmış, kronolojik bir şekilde bölümlere ayrılarak anlatılmış.
Sabahattin Ali'ye atılan iftiralar ve bu iftiralara karşı yazdığı savunmalar, görmüş olduğu cezalar, Kuyucaklı Yusuf'un toplatılarak mahkemeye verilmesi, Nihal Atsız ile olan davaları, Yeni Dünya gazetesinin kuruluşunu içeren mektuplar, Aziz Nesin ile çıkardıkları Marko Paşa (daha sonra Merhum Paşa) gazetesi gibi konular belgelerle gözler önüne serilmiş. Ayrıca Sabahattin Ali'nin açık bir dille siyasî görüşünden bahsettiği mektup da bu kitapta yer alıyor.
Ben severek ve heyecanlanarak okudum bu kitabı. Bizzat Sabahattin Ali'nin kaleme aldığı yazıların ve belgelerin fotoğrafları ile beraber sunulduğu bu kitap o yıllara tutulmuş bir ayna gibi. Üstelik Sabahattin Ali'nin, kendini edebi eserleri dışında ifade edişine böylesine ilk kez şahit oluyorum. Onun kendinden emin tavrı ve kelimelerle âdeta dans edişi beni kendine bir kez daha hayran bıraktı. Sabahattin Ali'yi daha yakından tanımak ve anlamak isteyenlere önerimdir.

Yağmur 
17 Şub 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Sabahattin Ali'yi hep öykücü olarak bilirdim.Bu kitapta siyasi yanını,mahkeme süreçlerinde neler yaşadığını öğrendim.Benim için şaşırtıcı Ve güzel bir kitaptı.Yazarı böyle bir kitap ile daha iyi tanıdım.Keyifli okumalar.

Bizimmahalleninkitapcisi 
10 May 2017 · Kitabı okudu · 14 günde · 8/10 puan

Kimi zaman Sabahattin Ali'nin bu acımasız dünyaya yakışmayacak kadar naif, dünyanın bunca çirkin yüzüne rağmen tertemiz kalabilmiş nadide insanlardan biri olduğunu düşünürüm. O, duruşuyla,düşüncesiyle, kaleme aldıklarıyla kısacık hayatına sayısız talihsizliği, zorluğu sığdırmış insanlardan biridir. Haksızın karşısında haklıyı, kötünün karşısında iyiyi, yanlışın karşısında doğruyu savunduğu,düşündüklerini açık yüreklilikle dile getirdiği için suçlu konumuna düşürülmüş, suçsuzken sayısız iftiraya maruz kalmış; hani dört duvar arasında bir bedel ödemek zorunda bırakılması bir kenara, en büyük bedel olarak canından edilmiş biridir. Değil mi ki bu dünyada iyilerin kaybedişi hep doğruyu söylediğinden, dönen kirli çarkın bir parçası olmayıp bin türlü dolap çevirmeyişinden, değil mi ki bu dünyada en etkili silahın kalem olduğu bilindiğinden...

Mahkemelerde, Filiz Ali'nin babasının sandığından çıkan çeşitli belgeler ışığında Nükhet Esen ve Nezihe Seyhan'ın belgeleri orijinal görselleriyle birlikte derlediği bir eser. Çeşitli davalar üzerine Sabahattin Ali tarafından kaleme alınmış savunmalar, mahkeme kararları, tutanaklardan oluşan Mahkemelerde, aynı zamanda Sabahattin Ali'nin hapishanede kaleme almış olduğu bazı mektupları da içeriyor. Bu derleme eser sadece Sabahattin Ali'nin yaşadığı hukuki süreçler ve hapishane hayatı hakkında okuruna bilgi vermekle kalmıyor bütünde gözler önününe serdiği tabloda 1930-1940'lı yılların adalet sistemi, hapishane yaşantısı ve düşünce özgürlüğü üzerine de çarpıcı bir nitelik taşıyor.

Dil bakımından hem dönemin etkileri hem de hukuki bir süreci içeren resmi belgelerden oluştuğunu göz önünde bulundurarak kitabı okumanızı, Sabahattin Ali'nin yaşadığı zorluklara birinci elden belgelerle tanık olmanızı tavsiye ediyorum. Kitabınız bol, keyfiniz daim olsun.

Halil Yavuz KAYA 
13 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sabahattin Ali 'nin davaları ile belgelerini merak ediyorsanız. Kütüphanenizde bulunsun derim.
Bazı davaların, hikayelerinin sebebi olduğu gibi bazı davalarının da yazdığı hikayelere konu olduğunu bulabiliyorsunuz....
Bir roman gibi değil eldeki bir belgesel olan yapıttır....

Kuzey Şükrü Kaya 
25 Ara 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · Puan vermedi

Zannımca, devletin ileri sürdüğü bir politika yüzünden bazı belgeler eksik!... Sabahattin ALİ'nin siyasi düşünceleri hakkında bilgi veren bir kitap... Ama bu kitap tek başına yeterli değildir!.... Ama siz gene okuyun derim!...

Sinem Sönmez 
31 Oca 20:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Şimdi size bir soru soracağım. Siz yazar veya şairleri yazdıkları şeylere göre mi seviyorsunuz yoksa hayatına göre mi? Sabahattin Ali, Cemal Süreya vs. genelde bu yazarların yaşamları öğrenilince sevmekten okumaktan vazgeçiliyor. Peki ya neden? O yaşamını sevmediğiniz kişi o yaşamı yaşamasaydı onları yazamazdı. Ve belki günümüze kadar bu kadar eser ulaşamayacaktı. Bırakın ne yaşadılarsa yaşasınlar. Siz yazdıklarının güzelliklerine bakın. Önyargılı olmayın. Her insanın sebepleri vardır. Her neyse bu kitabı okuduktan sonra fark ediyorsunuz ki Sabahattin Ali birçok kere mahkemelik olmuş, birçok kere hapse girmiş. Burada neden girdiğini anlatan bir çok anlaşılmayan yazılar var. Ben zaten birçok kere hayatını okuduğum için bu olayları biliyordum. Ama siz tam bir Sabahattin Ali hayranı iseniz bu kitabı okumaktan kaçınmayın derim. Aynı zamanda da keyifli okumalar dilerim hepinize!

Yener TAN 
12 Şub 22:33 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 4/10 puan

Sabahattin Ali’nin sandığından çıkan mahkeme belgelerinden oluşturulmuş bir kitap. Yazarın Kuyucaklı Yusuf, Markopaşa yazıları ve Cemal Barlas, Falih Rıfkı Atay, Nihal Atsız, İsmet Rasim Tümtürk gibi kişilerle yaşadığı davalar ve mahkûmiyetlere belgelerle yer veriliyor.

Kitaptan 17 Alıntı

Bolahenk 
05 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çünkü adaletin yanlış tatbik olunduğu bir yerde mahpus olmak serbest gezmekten daha şereflidir.

Mahkemelerde, Sabahattin Ali (Sayfa 34)Mahkemelerde, Sabahattin Ali (Sayfa 34)

Sabahattin Ali "Adalet" istiyor...!
“…mahkemenizden ne merhamet,
ne müsamaha istiyorum.
İstediğim şey adalet,
vermekle mükellef olduğunuz adalettir.”

Mahkemelerde, Sabahattin Ali (YKY)Mahkemelerde, Sabahattin Ali (YKY)
Bolahenk 
05 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hey anavatandan ayrılmayanlar
Bulanık dereler durulmuş mudur?
Dinmiş mi olukla akan o kanlar?
Büyük hedeflere varılmış mıdır?

Asarlar mı hâlâ Hakka tapanı?
Mebus yaparlar mı her şaklabanı?
Köylünün elinde var mı sabanı?
Sıska öküzleri dirilmiş midir?
(...)
Cümlesi belî der enelhak dese
Hâlâ yaparlar mı koca terese?
Ismet girmedi mi hala kodese?
Kel Ali'nin boynu vurulmuş mudur?

Mahkemelerde, Sabahattin Ali (Sayfa 13)Mahkemelerde, Sabahattin Ali (Sayfa 13)
Bolahenk 
06 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Dixi et salvavi animam meam.*
*Konuştum ve ruhumu kurtardım.

Mahkemelerde, Sabahattin Ali (Sayfa 101)Mahkemelerde, Sabahattin Ali (Sayfa 101)
Bizimmahalleninkitapcisi 
10 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Haklı olanlar bu yoldan yürüyemezlerdi, hayır, hak hiçbir zaman söz ve fikir tarafını bırakıp tekme ve balyoz tarafını tutmuş olamazdı"

Mahkemelerde, Sabahattin Ali (Yapı Kredi Yayınları)Mahkemelerde, Sabahattin Ali (Yapı Kredi Yayınları)
Bolahenk 
06 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hayır, hak hiç bir zaman söz ve fikir tarafını bırakıp tekme ve balyoz tarafını tutmuş olamazdı.

Mahkemelerde, Sabahattin Ali (Sayfa 99)Mahkemelerde, Sabahattin Ali (Sayfa 99)
Bünyamin Müftüoğlu 
14 Oca 19:55 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Başka memleketlerde cemiyetin iyi yapamadığı insanlar mücrim olur, bizde cemiyet çok kere kendisi mücrim yapar.

Mahkemelerde, Sabahattin Ali (Sayfa 55 - YKY, 8.Baskı)Mahkemelerde, Sabahattin Ali (Sayfa 55 - YKY, 8.Baskı)
Hilal Demirel 
05 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Ve hükümeti müdafaa edersem yine memleketi sevdiğimden yaparım, Halk Fırkası'ndan yedi bin lira vereceklerini vaat ettiklerinden değil."

Mahkemelerde, Sabahattin Ali (Sayfa 22)Mahkemelerde, Sabahattin Ali (Sayfa 22)
Hilal Demirel 
05 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Çünkü bir fikre sahip olmak cürüm değilse ona lisan vermek de cürüm değildir."

Mahkemelerde, Sabahattin Ali (Sayfa 9)Mahkemelerde, Sabahattin Ali (Sayfa 9)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Markopaşa Efsanesi ve Markopaşa'nın Üç Kalemi...!!!
Markopaşa Efsanesi ve Markopaşa'nın Üç Kalemi...!!! Bir dönemin efsane kara mizah dergisi "Markopaşa" ve Üç Edebiyat Silahşoru: Sabahattin Ali, Aziz Nesin ve Rıfat Ilgaz...!