Edebiyat Mutluluktur

8,4/10  (59 Oy) · 
175 okunma  · 
56 beğeni  · 
2.247 gösterim
Zülfü Livaneli, Vatan gazetesindeki köşesinde çok zevk aldığı, hayatını adadığı edebiyat konusunda görüşlerini paylaşmak ve özellikle de "yüreğini kanatlandıran sözlere sevdalanmış" yazar adaylarına faydalı olmak için "Edebiyat Notları" yazmaya başlamıştı. Don Kişot'tan Karacaoğlan'a, Tolstoy'dan Yaşar Kemal'e, Güneş-Dil Teorisi'nden Nâzım Hikmet'e, film müziklerinden @ işaretine kadar pek çok kişi ve konuya değinen bu yazılar kısa sürede büyük ilgi gördü, sadık bir okur kitlesi oluşturdu. Edebiyat Mutluluktur'da bu yazılardan ince elenip sık dokunarak seçilmiş yazıları ve Livaneli'nin "Benim Gözümden Yaşar Kemal" ve "Edebiyat Üzerine" başlıklı iki konuşmasını bulacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  244
 • ISBN:
  9786050911473
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
sezen 
21 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Zülfü Livaneli'nin harika yazılarını bir günde okuyup bitirdim. Kitabın oldukça akıcı bir üslubu var. Zülfü Livaneli bu deneme tarzındaki eserle pek çok konuda aydınlatıcı bilgiler sunuyor okura. Altını çizdiğim o kadar satır var ki, uygun vakit bulduğumda bazılarını paylaşmaya çalışacağım.

# Eserindeki bazı başlıkları sizlerle paylaşayım: Edebiyat ve Moda, Edebiyat ve diğer sanat dalları, Yabancı dile çevrilmek, Halk böyle istiyor klişesi, Edebiyatta Kıskançlık, Muhafazakar sanat, Edebiyat ve sol, Edebiyat ve Demir Parmaklıklar, Edebiyatta Diktatörler, Benim Gözümden Yaşar Kemal, Nazım Hikmet ve Atatürk, Romanda Gerçek ve Kurgu, Şiirle düşünen toplum... Zülfü Livaneli bunun gibi pek çok konuda görüşlerini ilgi çekici bir şekilde anlatmış.

# Livaneli aynı zamanda yazar olmak isteyen genç edebiyatçılara tavsiyelerde bulunuyor. Duyguları paylaşma arzusu kimseyi iyi bir yazar yapmaz, bu farklı bir disiplin, çalışma, zeka ve yetenek gerektirir. Yazar bu durumu sık sık vurguluyor eserinde.

# Livaneli, düşüncelerini bizlerle paylaşırken romanlarında olduğu gibi ilgi çekici hikayeler ve anekdotlar anlatıyor. Kendi adıma konuşmam gerekirse bu eseri okuduktan sonra, araştırmam gereken pek çok konu birikti. Önümde farklı kapılar açan yazarları çok severim. Kendisi bu yüzden çok tanışmak istediğim sanatçı/yazar/sinemacı/düşünürlerin başında geliyor.

# Livaneli'nin en çok eleştirdiği konuların başında halktan kopuk sanat yapmaya çalışan "Aydınlar". O da tıpkı Yaşar Kemal gibi devamlı kültürün önemini vurguluyor. Halklarımızın zenginliği kültürümüzün rengarenk olması demektir.

Ben kitabı gerek dili, gerek düşündürttüğü olgular açısından çok faydalı buldum. Kendisi daha fazla deneme yazıp bizimle paylaşmalı diye düşünüyorum. Tüm 1K dostlarına iyi okumalar dilerim...

Salih Çermik 
08 Mar 19:14 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bugün başladı ve bugün bitti. Süper akıcı, sıkmayan, yormayan bir anlatım. Edebiyata dair hemen hemen her şey var kitabın içinde. Edebiyatın ilişkili olduğu sanat dalları anlatılmış genel olarak. Edebiyat-moda, edebiyat-müzik, edebiyat-kıskançlık, edebiyat-oyun vs. Bu başlıkların dışında kitapta ağırlık olarak Nazım Hikmet ve Yaşar Kemal'in ismi var. Ve hatta son bölümde Yaşar Kemal konulu bir konuşma da mevcut. Bu iki ismi tanıma adına da önemli bir kitap diyebilirim.
Kitapta Türk ve Dünya Edebiyatındaki popülerlik bolca eleştirilmiş. Eleştirmelere haklı gerekçeler sunmuş yazar. Yazmak ve okumak konusuna da sayfalar ayrılmış kitapta. Tatmin edici bilgiler var. Edebiyatı merak edenlerin bakması gereken bir penceredir diye düşünüyorum bu kitap için. Tavsiye edilir.

Edebiyat üzerine güzel bir deneme olduğunu düşünüyorum. Kitapta ortaya attığı fikirlerin biri hariç hepsine katılıyorum. Bu deneme sayesinde Zülfü Livaneli'nin romanlarındaki yazma tavrının nedenini anlamış bulunmaktayım. Düz bir anlatımı, dili ortadan kaldırarak anlatmayı derin bir romanda başarı olarak görüyor Livaneli. Onun romanlarını okurken beğenmediğim yanı da bu tarafı zaten. Neyse bunlar kitabın konusu değil, kitap gerçekten değerlidir. Son zamanlarda deneme kitapları okumaktan büyük keyif almaya başladım ki, çokta faydalı buluyorum bu tür denemeleri. Kitapta edebiyatla ilgili gerçekten güzel notlar bulacaksınız. Nazım Hikmet ve Yaşar Kemal, Karacaoğlan, belki de düşünmediğiniz noktaları düşündürtecek size. İlginç olan bir şey de 40 yıllık Yaşar Kemal arkadaşlığı ve birlikteliği!!!

Seren Eren 
02 Tem 18:06 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ben uzun zamandır nasıl yazarım sorusunun cevabını arıyorum. Şimdi kalkıpta bu kitapta tüm sorularımın cevabını buldum diyemem. Gerçek bir yanıt arayan bir insanda kalkıp hiçbir şey göremedim diyebilir. Ama ben çok şey gördüm. İlerlemek istediğim bir yol vardı ve ben bu yolun aklımdaki kısımları için bazı bilinçli adımları Livaneli sayesinde atmış bulunuyorum.
Bu kitabı okuduğum için mutluyum çünkü deneme kitaplarını severim hele de altı dolu deneme kitaplarını...
Kitapta Yaşar Kemal ismine sıkça rastladım. Kendisinin bir kitabını okumuştum ve anlamam için yeterli olduğunu da düşünmüştüm ama iş öyle değil. Livaneli bana çok başka bir pencere gösterdi.(sayfa 20'de) Genel olarak romanlarda 'Cinsellik ve şiddet birbirini doğurur' gerçeğini gördüm. Özellikle bunu Yaşar Kemal'in kitaplarında da yaptığını öğrendim. Kitap benim birçok insanda bulunan kalıplarımı yıktı diyebilirim. Çok fazla kelime kullanmak iyidir diyor Livaneli bir yerde ama insanların anlamadığı kelimeleri kullanmak kesinlikle derin bir eser kaleme almak değildir diye de ekliyor. Nazım Hikmet'ten de bahsediyor kitabın bir bölümünde yazarımız. Mesela bilmezdim devletimizin sürgüne gönderdiği Nazım Hikmet'in Rusya tarafından öldürülmek istendiğini, fikirlerinin engellenmek istendiğini...
Böyle anlatınca belki parça parça, zıplaya zıplaya anlatıyorum size ama bende bilmiyorum nereden başlamam gerektiğini, nasıl devam etmem gerektiğini... Yazmanın inceliklerini gördüm bu kitapta. Dili zengin tutmayı ama konuyu sade bir şekilde anlatmayı; afilli, postmodern akımın kölesi cümlelerden ziyade düz bir cümle ile de etkili şeyler yazabileceğimi; halkın mı popüler kültürü istediğini yoksa sistemin mi popüler kültürü dayattığını; bir kitabın sayfa sayısını kendi kendine var ettiğini; edebiyatın da bir inşaata benzediğini ve temel yapı taşlarını düzgün kurmak gerektiğini; büyük bir yazarın yazma sebebinin anlamak olduğunu ve daha birçok şeyi bu kitapta gördüm, öğrendim. Bu kitabı okuduğum için mutluyum çünkü 'Edebiyat Mutluluktur'.

Şeyma 
19 Tem 2016 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 10/10 puan

Livaneli'nin bütün romanlarını çok severek okudum bir de denemelerine göz atayım diyerek başladım okumaya. Hiç yanıltmadı beni yine çok güzeldi. Hele edebiyat ile çok ilgili iseniz kesinlikle okumalısınız. Çok akıcı bir dili var, ilgi çekici ve güncel konular üzerinde durulmuş. Edebiyat sohbeti yaptığınız arkadaşlarınız varsa bu kitabı okumak onlarla sohbet etmek gibi.

gökçe türkkan 
29 Nis 08:52 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

En çok sevdiğim yazarların başında gelen sevgili Ömer Zülfü Livaneli hakkında ne konuşsak az kalacak ender insanlardan biri. Kitaplarının hepsi defalarca okunmaya değer. Edebiyat Mutluluktur kitabı onun daha önce yazılmış yazılarının ve denemelerinin yer aldığı kitaptır. Kitap gerçekten kafa açıcı, geliştirici. İçinde kocaman bir dünya saklı. Okuyucu da kitabın kapağındaki kuş gibi o dünyanın içinde keyifli bir seyre başlıyor. Bilgilerini geliştirmek ve bir çok yenilerini öğrenmek için tavsiyemdir.

Metin Özdemir 
 11 Tem 16:15 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Edebî eser yazıp para kazanıp "ebedi - yat" mı yapıyoruz gerçekten "Edebiyat" mı yapıyoruz? cevaplarını bulabileceğiniz, roman nedir? Niye yazılır? Bu alanda kalıcı olmanın sırları nelerdir ? bu konuları anlatan bir kitap. Gerçekten mi yazmak yoksa yazmış olmak için mı yazmak fikrini sorgulatıyor. Yoksa birçok yazar var ama hepsi kelimeleri de notalar gibi kullanamıyorsa bu tip yazarlara da gönderme yapan yazarın kitabını tavsiye ederim.

Osman EseR 
05 Eyl 17:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

bir kitap kendini okutmalı diyor Livaneli. Tamamen katılıyorum. Yanılmıyorsam montaigne'nin bir sözünü alıntılamıştı kitabında. "Bir kitabı okurken sıkıldıysanız onu hemen bırakın. zira dünyada okunmaya değer binlerce kitap var." kendini okutmayan kitapları hemen bırakıp atmak, okunmaya değer kitaplara daha erken kavuşmak demektir.

Esra Kirik 
23 Ağu 21:11 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitabı okumaya başladığımda nedendir bilmiyorum beklentim düşüktü.. Edebiyata övgü dolu sözler bi takım sevdirme ısındırma çabası içerisinde yazılmıştır diye önyargılarım vardı. Fakat okumaya başlayınca sindirerek yavaş yavaş okuyup bitmesini istemeyecegim bi serüvene dönüştü.. Bi kitaptan isteyebileyecegim çoğu şeyi bu kitapta buldum..
İçerisinde Zülfü Livaneli'nin denemelerinden oluşan edebiyatın önde gelenleri hakkında fikir sahibi olabileceğiniz bilgiler barındırıyor. Farklı bakış açılarından bakmayı sevdiğimden olsa gerek kitap beni heyecanlandırdı..
Ben kitabı beğendim.. Tavsiye ederim..

Libertad.Amigo 
02 May 17:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Zülfü Livaneli'nin yazdıği denemelerden oluşmaktadir. A dan Z ye bütün konuları icermektedir. Kitap çok akıcı. Elinize aldığınız gibi bitirebileceğiniz bir kitap. Ben çok beğendim. Mutlaka okumanız gereken bir kitap.

2 /

Kitaptan 227 Alıntı

sezen 
21 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Elbette bilinci yüksek olanın derdi daha çok.
Çünkü bir gerçeğin farkına varan insan, bir daha onun farkında olmadığı zamana dönemez. Mecbursunuz, hep daha ileriye gideceksiniz. Geldiğiniz yer sizi huzursuz edince, "Bilinç beni mutsuz etti, önceki halime döneceğim" diyemezsiniz. Huzursuzluktan dolayı geldiğiniz yerde de duramazsınız. Ama yine de bilincin getirdiği vicdan yükünün ve duyarlılığın neden olduğu rahatsızlığın çok kötü şeyler olduğunu düşünmezsiniz... Duyarlı olmak, sadece acıları ve çirkinlikleri değil, sevinçleri ve güzellikleri de algılamamızı sağlar.
En diğerkam insanlar, aynı zamanda müzikten ve romandan en çok keyif alanlar değil mi? Doğanın bozulmasına en çok dertlenenler, güneşin doğuşundaki güzelliği en iyi görebilenler...

Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 56)Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 56)
sezen 
21 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Edebiyat bir laf ebeliği değil, insan ruhunun derinliklerine ulaşma sanatı.

Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 47)Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 47)
Salih Çermik 
08 Mar 17:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İnsan, yetişkin hırslarından arınmaya başlayınca, çocuk saflığına tekrar dönme olanağına kavuşuyor.

Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 197 - Doğan Kitap - 1. Baskı)Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 197 - Doğan Kitap - 1. Baskı)
Seren Eren 
02 Tem 02:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

çeviri
"Uygarlıkların tanışması için birbirlerinin kitaplarını okumaları şarttır."

Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 99 - Doğan Kitap)Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 99 - Doğan Kitap)
Gece 
15 Tem 01:16 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Piyano nasıl dinlenmek için çalınırsa, roman da okunmak için yazılır. İkisinin de temelinde "haz" denilen o sanat büyüsü vardır.

Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 11 - Doğan Kitap)Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 11 - Doğan Kitap)
Salih Çermik 
08 Mar 19:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Edebiyatın malzemesi doğrudan doğruya hayattır.

Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 240 - Doğan Kitap - 1. Baskı)Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 240 - Doğan Kitap - 1. Baskı)
sezen 
21 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Doğru dürüst hikaye anlatamayan, etkileyici karakterler yaratamayan romancının dönüp dolaşıp sığınacağı nokta budur: Yapay bir duygusallık ve süsleme. Genç yazar arkadaşların dünya edebiyatının klasik, modern, postmodern bütün büyük metinlerini alıp, bu gözle incelemelerini dilerim. Görecekler ki, hiçbirinde "şairanelik" yoktur.
Çünkü "şairane" betimleme, romanı zayıflatır.

Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 50)Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 50)
Seren Eren 
02 Tem 02:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Çünkü bir Arap atasözü 'Yol boyunca sana havlayan her köpeğe cevap verirsen menzile ulaşamazsın' der ki, doğrudur."

Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 119 - Doğan Kitap)Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 119 - Doğan Kitap)
Nurten Ulaba 
23 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Tanrı bile insanlara kitaplar yoluyla seslendi.

Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 37 - Dk)Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 37 - Dk)

Kitapla ilgili 1 Haber

Zülfü Livaneli: Kafamdaki hikayeleri bitiremedim
Zülfü Livaneli: Kafamdaki hikayeleri bitiremedim Bursa Nilüfer İlçesi Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü ‘Edebi Kazılar’ söyleşisine Zülfü Livaneli katıldı. Livaneli 'İçimdeki ezgiyi paylaştım ama kafamdaki hikayeleri bitiremedim' dedi.