Edebiyat Mutluluktur

8,4/10  (31 Oy) · 
114 okunma  · 
25 beğeni  · 
1.837 gösterim
Zülfü Livaneli, Vatan gazetesindeki köşesinde çok zevk aldığı, hayatını adadığı edebiyat konusunda görüşlerini paylaşmak ve özellikle de "yüreğini kanatlandıran sözlere sevdalanmış" yazar adaylarına faydalı olmak için "Edebiyat Notları" yazmaya başlamıştı. Don Kişot'tan Karacaoğlan'a, Tolstoy'dan Yaşar Kemal'e, Güneş-Dil Teorisi'nden Nâzım Hikmet'e, film müziklerinden @ işaretine kadar pek çok kişi ve konuya değinen bu yazılar kısa sürede büyük ilgi gördü, sadık bir okur kitlesi oluşturdu. Edebiyat Mutluluktur'da bu yazılardan ince elenip sık dokunarak seçilmiş yazıları ve Livaneli'nin "Benim Gözümden Yaşar Kemal" ve "Edebiyat Üzerine" başlıklı iki konuşmasını bulacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  244
 • ISBN:
  9786050911473
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
sezen 
21 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Zülfü Livaneli'nin harika yazılarını bir günde okuyup bitirdim. Kitabın oldukça akıcı bir üslubu var. Zülfü Livaneli bu deneme tarzındaki eserle pek çok konuda aydınlatıcı bilgiler sunuyor okura. Altını çizdiğim o kadar satır var ki, uygun vakit bulduğumda bazılarını paylaşmaya çalışacağım.

# Eserindeki bazı başlıkları sizlerle paylaşayım: Edebiyat ve Moda, Edebiyat ve diğer sanat dalları, Yabancı dile çevrilmek, Halk böyle istiyor klişesi, Edebiyatta Kıskançlık, Muhafazakar sanat, Edebiyat ve sol, Edebiyat ve Demir Parmaklıklar, Edebiyatta Diktatörler, Benim Gözümden Yaşar Kemal, Nazım Hikmet ve Atatürk, Romanda Gerçek ve Kurgu, Şiirle düşünen toplum... Zülfü Livaneli bunun gibi pek çok konuda görüşlerini ilgi çekici bir şekilde anlatmış.

# Livaneli aynı zamanda yazar olmak isteyen genç edebiyatçılara tavsiyelerde bulunuyor. Duyguları paylaşma arzusu kimseyi iyi bir yazar yapmaz, bu farklı bir disiplin, çalışma, zeka ve yetenek gerektirir. Yazar bu durumu sık sık vurguluyor eserinde.

# Livaneli, düşüncelerini bizlerle paylaşırken romanlarında olduğu gibi ilgi çekici hikayeler ve anekdotlar anlatıyor. Kendi adıma konuşmam gerekirse bu eseri okuduktan sonra, araştırmam gereken pek çok konu birikti. Önümde farklı kapılar açan yazarları çok severim. Kendisi bu yüzden çok tanışmak istediğim sanatçı/yazar/sinemacı/düşünürlerin başında geliyor.

# Livaneli'nin en çok eleştirdiği konuların başında halktan kopuk sanat yapmaya çalışan "Aydınlar". O da tıpkı Yaşar Kemal gibi devamlı kültürün önemini vurguluyor. Halklarımızın zenginliği kültürümüzün rengarenk olması demektir.

Ben kitabı gerek dili, gerek düşündürttüğü olgular açısından çok faydalı buldum. Kendisi daha fazla deneme yazıp bizimle paylaşmalı diye düşünüyorum. Tüm 1K dostlarına iyi okumalar dilerim...

ihtiyar 
31 Oca 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Edebiyat üzerine güzel bir deneme olduğunu düşünüyorum. Kitapta ortaya attığı fikirlerin biri hariç hepsine katılıyorum. Bu deneme sayesinde Zülfü Livaneli'nin romanlarındaki yazma tavrının nedenini anlamış bulunmaktayım. Düz bir anlatımı, dili ortadan kaldırarak anlatmayı derin bir romanda başarı olarak görüyor Livaneli. Onun romanlarını okurken beğenmediğim yanı da bu tarafı zaten. Neyse bunlar kitabın konusu değil, kitap gerçekten değerlidir. Son zamanlarda deneme kitapları okumaktan büyük keyif almaya başladım ki, çokta faydalı buluyorum bu tür denemeleri. Kitapta edebiyatla ilgili gerçekten güzel notlar bulacaksınız. Nazım Hikmet ve Yaşar Kemal, Karacaoğlan, belki de düşünmediğiniz noktaları düşündürtecek size. İlginç olan bir şey de 40 yıllık Yaşar Kemal arkadaşlığı ve birlikteliği!!!

Şeyma 
19 Tem 2016 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 10/10 puan

Livaneli'nin bütün romanlarını çok severek okudum bir de denemelerine göz atayım diyerek başladım okumaya. Hiç yanıltmadı beni yine çok güzeldi. Hele edebiyat ile çok ilgili iseniz kesinlikle okumalısınız. Çok akıcı bir dili var, ilgi çekici ve güncel konular üzerinde durulmuş. Edebiyat sohbeti yaptığınız arkadaşlarınız varsa bu kitabı okumak onlarla sohbet etmek gibi.

onur yalçın 
16 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Zülfü Livaneli her kitabı "çok satanlar " listesine giren bir yazar. Sırf bu yüzden uzun bir dönem kendisine karşı ön yargılı bir tutum içindeydim.
Ta ki "Son Ada" isimli kitabını okuyana kadar. Özellike bu kitapta edebiyat hakkında ki düşünceleriyle benim düşüncelerimin bire bir örtüşmesi, kendisine karşı olan tutumumu tamamen değiştirdi. İyi bir Livaneli okuru olacağım gibi :)

"Edebiyat Mutluluktur" kitabına gelecek olursak kitap, Livaneli'nin Vatan gazetesindeki köşesinde hem edebiyatla ilgili görüşlerini hem de yazar adaylarına faydalı olmak için yazdığı yazıları içeriyor.

https://kelimelersahneler.blogspot.com.tr/...ur-kitap-yorumu.html

Nurten Ulaba 
23 May 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Edebiyat ve muhtalif konular üzerine deneme yazsı yazılmış çok beğenerek okudum.Anlatılan konular biraz daha detaylı olsaydı çünkü her okuduğum bölüm devam etsin istedim. Edebiyat müzik ve bireyler üzerine söyleşi yapılmış.

Evren Özyem 
20 Şub 2013 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Zülfü Livaneli'nin edebiyat hakkında yazdığı makalelerden oluşan bir kitap..edebiyat,yazarlar ve kitaplar hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin hoşlanacağını düşünüyorum..

rafet demir 
 18 Kas 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Edebiyat üzerine yazılmış, çok dinlendirici, öğretici deneme kitabı. Kitabın, okuyan insanlara, okuyacağı kitaplarla ilgili farklı bir perspektif kazandıracağına inanıyorum. Edebiyatın ne kadar önemli bir söz sanatı olduğu çok iyi vurgulanmış. Kitabı bitirdiğinizde kafanızda sayısız kitap ismi kalıyor okunması gereken. Kitapta bunları mutlaka okuyun denmemiş ama bu kitaplardan o kadar güzel bahsedilmiş ki, okumanız gerektiğini hissediyorsunuz. Yaşar Kemal'i, Nazım Hikmet'i, Hemingway'i yakından tanıyorsunuz. Sonlarına geldikçe üzüldüm. Hiç bitmemesini istedim. Umarım bu şekilde edebiyatı sevdirecek kitaplar artar.

Menekşe Dalkılıç 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Zülfü Livaneli ile sohbet etmek ister misiniz ? Ondan ögütler almak .. iste tam da istediginiz i elde etmenizi saglayacak bir kitap. Sohbet tadinda büyük yazardan edebiyatla ilgili harika kazanimlar elde edeceginiz,hatta başucu kitabi yapacağıniz bir eser. Bu kitabi okuduktan sonra okudugunuz her kitapta farkli bir seye dikkat etmeye baslayacaksiniz. Okurken daha önce hic dikkatinizi cekmeyen yerler bu kitaptan sonra sizin icin daha dikkat cekici olacak. Siddetle tavsiye edilir.

Ahmet Özaysın 
04 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Edebiyat Mutluluktur Zülfü Livaneli’nin okuduğum ilk deneme kitabı. Romancılığını çok beğendiğim halde bu eserinin ben de neler uyandıracağına dair şüphelerim vardı. Çünkü birincisi deneme ile roman çok farklı türler. İkincisi ise genellikle birçok büyük romancının, farklı türlerdeki eserlerinin aynı lezzetti vermemesidir.
Ama şüphelerim yersiz çıktı. Kitap adında olduğu gibi okurken beni çok mutlu etti. Gazetelerdeki edebiyat temalı yazıları bu kitapta bir araya toplanmış. İyi ki de toplanmış.
Yazar, edebiyat nedir? Günümüzde edebiyat hangi noktadadır? Gençlerin kitap okuma konusundaki tercih ve tutumları nasıl şekillenir? Popüler edebiyat diye bir şey var mı? Edebiyatla sinemanın ilişkisi nasıl değerlendirilmelidir? Gibi bir dizi soru üzerinde fikirlerini gayet açık ve net bir üslupla dile getirmiş.
Kitapta ileri sürülen fikirlerde katılmadığım hatta tümüyle karşı çıktığım noktalar varsa da, bu son derece normal. Sonuçta tamamen kişisel fikirler. Ancak kitabın genelinde bana göre çok doğru olduğunu düşündüğüm tespitler var. Bu tespitleri teker teker yazacak değilim ama altını çizdiğim bölümden alıntıları alta yazacağım.
Yine de bu fikirlerden birinden bahsetmek gerekirse, Livaneli, günümüzde insanlara edebiyat diye sunulan, sürekli reklamları yapılan, medya aracılığıyla şişirilen, çeşitli lobilerce desteklenen bir yığın içi boş, saçma ve değersiz kitap olduğundan bahsediyor. Bence de, bu çok doğru bir saptama. Ne anlattığı belirsiz, hiçbir zevk vermeyen, yaratıcılığı ve özgünlüğü olmayan ama edebi bir şaheser olarak sunulan bir edebiyat çöplüğü günden güne büyüyor. Bu durum kim bilir kaç tane hakiki dehanın keşfedilemeden yitip gitmesine neden oluyor?
Şöyle bir düşünüyorum da şu an Türk Edebiyatında, yaşayan yazarlar içinde, kalemi çok kuvvetli, tamamen kendine özgü bir üslubu olan, okuyucuyu kitabının ilk cümlesinde kendine mıknatıs gibi çeken, şu kitap bitmese dedirten ve engin bir kelime zenginliği olan kaç isim sayabiliriz? Sayılabilecek isimler kişiden kişiye değişecektir elbette ama bir elin parmaklarını geçebilecek midir? Benim bu anlamda listem çok kısa. Listemin ilk sırasında (kitapta Livaneli de bu ismi övgüyle anmış ki çok hoşuma gitti) İhsan Oktay Anar var.
http://www.kitapvedusunce.com

Meyrem KARADENİZ 
13 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Başucu kitabı niteliğinde bir kitap. Kitaplığımın en özel yerine sahip kitaplardan biri ayrıca ;)

Kitaptan 59 Alıntı

sezen 
21 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Elbette bilinci yüksek olanın derdi daha çok.
Çünkü bir gerçeğin farkına varan insan, bir daha onun farkında olmadığı zamana dönemez. Mecbursunuz, hep daha ileriye gideceksiniz. Geldiğiniz yer sizi huzursuz edince, "Bilinç beni mutsuz etti, önceki halime döneceğim" diyemezsiniz. Huzursuzluktan dolayı geldiğiniz yerde de duramazsınız. Ama yine de bilincin getirdiği vicdan yükünün ve duyarlılığın neden olduğu rahatsızlığın çok kötü şeyler olduğunu düşünmezsiniz... Duyarlı olmak, sadece acıları ve çirkinlikleri değil, sevinçleri ve güzellikleri de algılamamızı sağlar.
En diğerkam insanlar, aynı zamanda müzikten ve romandan en çok keyif alanlar değil mi? Doğanın bozulmasına en çok dertlenenler, güneşin doğuşundaki güzelliği en iyi görebilenler...

Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 56)Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 56)
sezen 
21 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Edebiyat bir laf ebeliği değil, insan ruhunun derinliklerine ulaşma sanatı.

Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 47)Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 47)
sezen 
21 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Doğru dürüst hikaye anlatamayan, etkileyici karakterler yaratamayan romancının dönüp dolaşıp sığınacağı nokta budur: Yapay bir duygusallık ve süsleme. Genç yazar arkadaşların dünya edebiyatının klasik, modern, postmodern bütün büyük metinlerini alıp, bu gözle incelemelerini dilerim. Görecekler ki, hiçbirinde "şairanelik" yoktur.
Çünkü "şairane" betimleme, romanı zayıflatır.

Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 50)Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 50)
Nurten Ulaba 
23 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Tanrı bile insanlara kitaplar yoluyla seslendi.

Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 37 - Dk)Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 37 - Dk)
onur yalçın 
13 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Köpek ısırığının acısı geçici, insan ısırığınınki kalıcı olur.

Edebiyat Mutluluktur, Zülfü LivaneliEdebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli
onur yalçın 
12 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Sadece müzikten anlayan, müzikten hiçbir şey anlamaz"

- Hans Eisler

Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 77)Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 77)
onur yalçın 
13 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bir ulusun büyüklüğü ve ahlaki gelişimi, hayvanlara nasıl davrandıklarına bakılarak anlaşılabilir.

- Mahatma Gandhi

Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 151)Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 151)
seher 
12 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kurnaz bir adam, yazıları yüzünden acı çeken bir yazara bakıp 'İşin mi yok!' diye düşünür. 'Yazmayıver, söylemeyiver. Dilini tut, rahat rahat yaşa git şu dünyada. Başını niye derde sokuyorsun?'
Kendince haklıdır da, ama bilmediği şey, yazarların, yaratıcıların kurnaz olmadığıdır. Çünkü kurnazlık küçük insanlara mahsus bir yaşam özelliğidir, büyük ruhlar buna tenezzül etmez, hatta anlayamaz bile. Büyük zekalarına ragmen (belki de o yüzden) kurnaz olmayı beceremezler bir türlü.

Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 124)Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 124)

Gerçekten "büyük" olan yazarların ve şairlerin sırrı, tumturaklı cümlelerde değil, gündelik dildeki kelimelere yükledikleri yeni ve şaşırtıcı anlamlarda gizlidir. Her gün, gelişigüzel, hiç dikkat etmeden kullandığımız kelimeleri, cümleleri, kavramları, aklımıza hiç gelmeyen bir biçimde kullanarak, sıradan, vasat dünyanın ötesine geçerler.

Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 53)Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 53)
Nurten Ulaba 
23 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

En doğru fikir bile abartılırsa saçmaya varır.

Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 11 - DK)Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 11 - DK)

Kitapla ilgili 1 Haber

Zülfü Livaneli: Kafamdaki hikayeleri bitiremedim
Zülfü Livaneli: Kafamdaki hikayeleri bitiremedim Bursa Nilüfer İlçesi Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü ‘Edebi Kazılar’ söyleşisine Zülfü Livaneli katıldı. Livaneli 'İçimdeki ezgiyi paylaştım ama kafamdaki hikayeleri bitiremedim' dedi.