Edebiyat Mutluluktur

8,3/10  (74 Oy) · 
220 okunma  · 
77 beğeni  · 
2.732 gösterim
Zülfü Livaneli, Vatan gazetesindeki köşesinde çok zevk aldığı, hayatını adadığı edebiyat konusunda görüşlerini paylaşmak ve özellikle de "yüreğini kanatlandıran sözlere sevdalanmış" yazar adaylarına faydalı olmak için "Edebiyat Notları" yazmaya başlamıştı. Don Kişot'tan Karacaoğlan'a, Tolstoy'dan Yaşar Kemal'e, Güneş-Dil Teorisi'nden Nâzım Hikmet'e, film müziklerinden @ işaretine kadar pek çok kişi ve konuya değinen bu yazılar kısa sürede büyük ilgi gördü, sadık bir okur kitlesi oluşturdu. Edebiyat Mutluluktur'da bu yazılardan ince elenip sık dokunarak seçilmiş yazıları ve Livaneli'nin "Benim Gözümden Yaşar Kemal" ve "Edebiyat Üzerine" başlıklı iki konuşmasını bulacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  244
 • ISBN:
  9786050911473
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
sezen 
21 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Zülfü Livaneli'nin harika yazılarını bir günde okuyup bitirdim. Kitabın oldukça akıcı bir üslubu var. Zülfü Livaneli bu deneme tarzındaki eserle pek çok konuda aydınlatıcı bilgiler sunuyor okura. Altını çizdiğim o kadar satır var ki, uygun vakit bulduğumda bazılarını paylaşmaya çalışacağım.

# Eserindeki bazı başlıkları sizlerle paylaşayım: Edebiyat ve Moda, Edebiyat ve diğer sanat dalları, Yabancı dile çevrilmek, Halk böyle istiyor klişesi, Edebiyatta Kıskançlık, Muhafazakar sanat, Edebiyat ve sol, Edebiyat ve Demir Parmaklıklar, Edebiyatta Diktatörler, Benim Gözümden Yaşar Kemal, Nazım Hikmet ve Atatürk, Romanda Gerçek ve Kurgu, Şiirle düşünen toplum... Zülfü Livaneli bunun gibi pek çok konuda görüşlerini ilgi çekici bir şekilde anlatmış.

# Livaneli aynı zamanda yazar olmak isteyen genç edebiyatçılara tavsiyelerde bulunuyor. Duyguları paylaşma arzusu kimseyi iyi bir yazar yapmaz, bu farklı bir disiplin, çalışma, zeka ve yetenek gerektirir. Yazar bu durumu sık sık vurguluyor eserinde.

# Livaneli, düşüncelerini bizlerle paylaşırken romanlarında olduğu gibi ilgi çekici hikayeler ve anekdotlar anlatıyor. Kendi adıma konuşmam gerekirse bu eseri okuduktan sonra, araştırmam gereken pek çok konu birikti. Önümde farklı kapılar açan yazarları çok severim. Kendisi bu yüzden çok tanışmak istediğim sanatçı/yazar/sinemacı/düşünürlerin başında geliyor.

# Livaneli'nin en çok eleştirdiği konuların başında halktan kopuk sanat yapmaya çalışan "Aydınlar". O da tıpkı Yaşar Kemal gibi devamlı kültürün önemini vurguluyor. Halklarımızın zenginliği kültürümüzün rengarenk olması demektir.

Ben kitabı gerek dili, gerek düşündürttüğü olgular açısından çok faydalı buldum. Kendisi daha fazla deneme yazıp bizimle paylaşmalı diye düşünüyorum. Tüm 1K dostlarına iyi okumalar dilerim...

Salih Çermik 
08 Mar 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bugün başladı ve bugün bitti. Süper akıcı, sıkmayan, yormayan bir anlatım. Edebiyata dair hemen hemen her şey var kitabın içinde. Edebiyatın ilişkili olduğu sanat dalları anlatılmış genel olarak. Edebiyat-moda, edebiyat-müzik, edebiyat-kıskançlık, edebiyat-oyun vs. Bu başlıkların dışında kitapta ağırlık olarak Nazım Hikmet ve Yaşar Kemal'in ismi var. Ve hatta son bölümde Yaşar Kemal konulu bir konuşma da mevcut. Bu iki ismi tanıma adına da önemli bir kitap diyebilirim.
Kitapta Türk ve Dünya Edebiyatındaki popülerlik bolca eleştirilmiş. Eleştirmelere haklı gerekçeler sunmuş yazar. Yazmak ve okumak konusuna da sayfalar ayrılmış kitapta. Tatmin edici bilgiler var. Edebiyatı merak edenlerin bakması gereken bir penceredir diye düşünüyorum bu kitap için. Tavsiye edilir.

ihtiyar 
31 Oca 2016 · Kitabı okudu · 4 günde

Edebiyat üzerine güzel bir deneme olduğunu düşünüyorum. Kitapta ortaya attığı fikirlerin biri hariç hepsine katılıyorum. Bu deneme sayesinde Zülfü Livaneli'nin romanlarındaki yazma tavrının nedenini anlamış bulunmaktayım. Düz bir anlatımı, dili ortadan kaldırarak anlatmayı derin bir romanda başarı olarak görüyor Livaneli. Onun romanlarını okurken beğenmediğim yanı da bu tarafı zaten. Neyse bunlar kitabın konusu değil, kitap gerçekten değerlidir. Son zamanlarda deneme kitapları okumaktan büyük keyif almaya başladım ki, çokta faydalı buluyorum bu tür denemeleri. Kitapta edebiyatla ilgili gerçekten güzel notlar bulacaksınız. Nazım Hikmet ve Yaşar Kemal, Karacaoğlan, belki de düşünmediğiniz noktaları düşündürtecek size. İlginç olan bir şey de 40 yıllık Yaşar Kemal arkadaşlığı ve birlikteliği!!!

Seren Eren 
02 Tem 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ben uzun zamandır nasıl yazarım sorusunun cevabını arıyorum. Şimdi kalkıpta bu kitapta tüm sorularımın cevabını buldum diyemem. Gerçek bir yanıt arayan bir insanda kalkıp hiçbir şey göremedim diyebilir. Ama ben çok şey gördüm. İlerlemek istediğim bir yol vardı ve ben bu yolun aklımdaki kısımları için bazı bilinçli adımları Livaneli sayesinde atmış bulunuyorum.
Bu kitabı okuduğum için mutluyum çünkü deneme kitaplarını severim hele de altı dolu deneme kitaplarını...
Kitapta Yaşar Kemal ismine sıkça rastladım. Kendisinin bir kitabını okumuştum ve anlamam için yeterli olduğunu da düşünmüştüm ama iş öyle değil. Livaneli bana çok başka bir pencere gösterdi.(sayfa 20'de) Genel olarak romanlarda 'Cinsellik ve şiddet birbirini doğurur' gerçeğini gördüm. Özellikle bunu Yaşar Kemal'in kitaplarında da yaptığını öğrendim. Kitap benim birçok insanda bulunan kalıplarımı yıktı diyebilirim. Çok fazla kelime kullanmak iyidir diyor Livaneli bir yerde ama insanların anlamadığı kelimeleri kullanmak kesinlikle derin bir eser kaleme almak değildir diye de ekliyor. Nazım Hikmet'ten de bahsediyor kitabın bir bölümünde yazarımız. Mesela bilmezdim devletimizin sürgüne gönderdiği Nazım Hikmet'in Rusya tarafından öldürülmek istendiğini, fikirlerinin engellenmek istendiğini...
Böyle anlatınca belki parça parça, zıplaya zıplaya anlatıyorum size ama bende bilmiyorum nereden başlamam gerektiğini, nasıl devam etmem gerektiğini... Yazmanın inceliklerini gördüm bu kitapta. Dili zengin tutmayı ama konuyu sade bir şekilde anlatmayı; afilli, postmodern akımın kölesi cümlelerden ziyade düz bir cümle ile de etkili şeyler yazabileceğimi; halkın mı popüler kültürü istediğini yoksa sistemin mi popüler kültürü dayattığını; bir kitabın sayfa sayısını kendi kendine var ettiğini; edebiyatın da bir inşaata benzediğini ve temel yapı taşlarını düzgün kurmak gerektiğini; büyük bir yazarın yazma sebebinin anlamak olduğunu ve daha birçok şeyi bu kitapta gördüm, öğrendim. Bu kitabı okuduğum için mutluyum çünkü 'Edebiyat Mutluluktur'.

Hilal 
 01 Ara 2017 · Kitabı okudu · 21 günde · Beğendi · 9/10 puan

“Alıntılamaya doyamadığım, bitirdiğimde bilgiyle doymuş olduğum şaheser”
Zülfü Livaneli gibi bir yazarın ülkemizde kıymetinin bilinmemesini ne zaman bir eserini okusam daha çok anlamıyorum. Dünyada bir çok ülkede fazlasıyla tanınan, özellikle müzik ve edebiyat alanlarında kayda değer eserler üreten, hatta kitapları bazı yabancı üniversitelerde derslerde okutulan Livaneli bizimkiyse, sorun kimde? Evet, apaçıktır ki düşünceleri ve savunduğu şeylerden dolayı, sisteme ve bir takım devlet şahıslarının amaçlarına ters düşmesi buna sebep oluyor. Bizim hiçbir şeyi sorgulamamızı, kafa yormamızı istemeyen sistem bu gibi insanları sürgün ediyor, yeri geliyor bir şekilde yok ediyor ya da eserlerini yasaklıyor. Büyük kayıp bizim için. Ama son yıllarda insanların biraz daha bilinçlenmesi biraz daha umudumuzu diri tutuyor.
İçeriğe gelecek olursam; her zamanki gibi büyük beklentilerle başladığım ve okudukça da kendimi çok daha mutlu hissettiğim bir eser oldu. Yazar yine tarzını ve bilgisini konuşturmuş. İlk defa bu kadar akıcı ve sıkmayan, konuları bu kadar güzel işleyen bir deneme alanında eser okudum. İnanın o kadar çok şey öğreniyorsunuz ki; bir de baktım ki neredeyse kitabı komple çizmişim- cümlelerin altını yani. Bu güzel düşüncelerinden ve de bilgilerden bir kısmını mahrum kalmamanız adına burada da paylaştım. :) İçerisinde edebiyat ile diğer sanat dalları arasındaki bağlantı, bazı yazarlarla ilgili spesifik bilgi, alıntı ve kısa hikayeler, siyaset, kitap önerileri, yayıncılık ve günümüz sorunları gibi aklınıza gelmeyecek bir çok alanda fikirlerini beyan etmiş, bunları yazarken de bilgi hazinesini resmen konuşturmuş. Bitirdiğimde o kadar mutluydum ki çünkü bir kitaptan bu kadar çok şey öğrendiğim ilk defa oluyor.
Edebiyata fazlasıyla ilgi duyan ve kitap kurdu olan herkesin kesinlikle okuması gerektiğini düşündüğüm bir eser. Romanlarından aldığınız tadın daha da üstünde, kat kat bilgiyle donatılmış bir deneme okuyacağınızdan şüpheniz olmasın. Keyifli okumalar :)

ebru cemre 
15 Oca 00:57 · Kitabı okudu · Puan vermedi

#edebiyatmutluluktur Livaneli'nin edebiyata dair düşüncelerini paylaştığı denemelerden oluşuyor.
Okumak,yazmak,şiir,müzik,
tiyatro,yazarlar,şairler... Her konu üzerine sohbet havasında yazılmış ve derlenmiş harika denemeler yer alıyor kitapta.
'
Livaneli'nin dünya Edebiyatına ve ülkemiz edebiyatına bakışını öğrenmek ve onu can kulağıyla dinlemek edebiyat seven biri olarak bana müthiş keyif verdi
Yalnız bu kitabı sadece Edebiyatı sevenler değil,kitap okumayı sevenler de okumalı ki Livaneli'nin o uçsuz bucaksız bilgi Umman'ından faydalanmalı diye düşünüyorum.
Çünkü içersinde çok güzel kitap tavsiyeleri de var

Metin Özdemir 
 11 Tem 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Edebî eser yazıp para kazanıp "ebedi - yat" mı yapıyoruz gerçekten "Edebiyat" mı yapıyoruz? cevaplarını bulabileceğiniz, roman nedir? Niye yazılır? Bu alanda kalıcı olmanın sırları nelerdir ? bu konuları anlatan bir kitap. Gerçekten mi yazmak yoksa yazmış olmak için mı yazmak fikrini sorgulatıyor. Yoksa birçok yazar var ama hepsi kelimeleri de notalar gibi kullanamıyorsa bu tip yazarlara da gönderme yapan yazarın kitabını tavsiye ederim.

Ali celik 
09 Oca 02:00 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

"Ernest Hemingway’in bütün eserleri, özellikle de İhtiyar Adam ve Deniz hayatımı ve kariyerimi büyük ölçüde etkiledi. Çünkü Hemingway’i çocuk yaşlarımda okudum ve hemen benim idolüm haline geldi. Onu sadece bir yazar olarak değil, dünya gençliğinde uyandırdığı macera duygusu nedeniyle de çok sevdim. İhtiyar Adam ve Deniz’i birçok kez okuduktan sonra bazı bölümlerini ezberlemiştim. Yazar olmaya ve onun gibi maceralarla dolu bir hayat sürmeye karar verdim."

Ben bu kitapla Zülfü Livaneli'yi kişisel olarak tanıma firsatı elde ettim.Bu eser bizlere onun edebi dilinin ,kaliteli romanlarının nasıl bir altyapıyla oluştuğu hakkında ipucu veriyor.Açıkçası bu engin bilgi birikimine hayran kaldım.Sizlere birbirinden farklı alanlarda ön bilgi aktarıp araştırma ödevleri verecek ,okumakla dagarcığınıza cok şey katacak bir kitap.Tavsiye ederim

İdris Yılmaz 
 20 Oca 10:11 · Kitabı okudu · 5 günde · 10/10 puan

Livaneli'nin edebiyat mutluluktur'unu okurken, yıllar geçtikçe artık deneme gibi kurgusal olmayan metinlerden daha çok keyif almaya başladığımı fark ettim. Ama bunun için elbetteki metinlerin iyi yazılmış olması gerekiyor. Edebiyat mutluluktur montaigne'nin denemeleri kadar olmasa da türü ciddi biçimde sevdirecek kadar iddialı metinlere sahip bir eser. Livaneli'nin yazım kabiliyeti dışında çevresi ve dış dünyadaki kitapçı, yayımcı vs. ile olan etkileşimi de bunda etkili olmuş. Eser yazım işi ile uğraşmak isteyenlere çok güzel sırlar vermekle birlikte, aynı zamanda edebiyat dünyasında daha önce (en azından benim) pek duyulmamış yaşanmış ilginç olaylara da yer vermekte. Ayrıca livaneli'nin okuma listelerini de beğendiğimi eklemeliyim. Kısaca okuma, yazma ve edebiyat dünyasına dair kaliteli deneme metinleri okumak isteyene kesinlikle tavsiye olunur.

gökçe türkkan 
29 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

En çok sevdiğim yazarların başında gelen sevgili Ömer Zülfü Livaneli hakkında ne konuşsak az kalacak ender insanlardan biri. Kitaplarının hepsi defalarca okunmaya değer. Edebiyat Mutluluktur kitabı onun daha önce yazılmış yazılarının ve denemelerinin yer aldığı kitaptır. Kitap gerçekten kafa açıcı, geliştirici. İçinde kocaman bir dünya saklı. Okuyucu da kitabın kapağındaki kuş gibi o dünyanın içinde keyifli bir seyre başlıyor. Bilgilerini geliştirmek ve bir çok yenilerini öğrenmek için tavsiyemdir.

3 /

Kitaptan 267 Alıntı

sezen 
21 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Elbette bilinci yüksek olanın derdi daha çok.
Çünkü bir gerçeğin farkına varan insan, bir daha onun farkında olmadığı zamana dönemez. Mecbursunuz, hep daha ileriye gideceksiniz. Geldiğiniz yer sizi huzursuz edince, "Bilinç beni mutsuz etti, önceki halime döneceğim" diyemezsiniz. Huzursuzluktan dolayı geldiğiniz yerde de duramazsınız. Ama yine de bilincin getirdiği vicdan yükünün ve duyarlılığın neden olduğu rahatsızlığın çok kötü şeyler olduğunu düşünmezsiniz... Duyarlı olmak, sadece acıları ve çirkinlikleri değil, sevinçleri ve güzellikleri de algılamamızı sağlar.
En diğerkam insanlar, aynı zamanda müzikten ve romandan en çok keyif alanlar değil mi? Doğanın bozulmasına en çok dertlenenler, güneşin doğuşundaki güzelliği en iyi görebilenler...

Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 56)Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 56)
Muhayyelll 
23 Oca 00:15 · Kitabı okudu · 5/10 puan

...modaya uygun yazmak, iyi yazmanın önüne geçmiş durumda.

Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 30 - Epub)Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 30 - Epub)
sezen 
21 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Edebiyat bir laf ebeliği değil, insan ruhunun derinliklerine ulaşma sanatı.

Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 47)Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 47)
Muhayyelll 
23 Oca 14:39 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Gerçekler acı, çok acı da olsa, gerçeğin dili her zaman güzel.

Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 50 - Epub)Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 50 - Epub)
Muhayyelll 
22 Oca 21:28 · Kitabı okudu · 5/10 puan

...büyük kitlelerin okuması bir eseri değersiz kılmıyor.

Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 5 - Epub)Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 5 - Epub)
Salih Çermik 
08 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İnsan, yetişkin hırslarından arınmaya başlayınca, çocuk saflığına tekrar dönme olanağına kavuşuyor.

Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 197 - Doğan Kitap - 1. Baskı)Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 197 - Doğan Kitap - 1. Baskı)
Seren Eren 
02 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

çeviri
"Uygarlıkların tanışması için birbirlerinin kitaplarını okumaları şarttır."

Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 99 - Doğan Kitap)Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 99 - Doğan Kitap)
Gece 
15 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Piyano nasıl dinlenmek için çalınırsa, roman da okunmak için yazılır. İkisinin de temelinde "haz" denilen o sanat büyüsü vardır.

Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 11 - Doğan Kitap)Edebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli (Sayfa 11 - Doğan Kitap)

Kitapla ilgili 1 Haber

Zülfü Livaneli: Kafamdaki hikayeleri bitiremedim
Zülfü Livaneli: Kafamdaki hikayeleri bitiremedim Bursa Nilüfer İlçesi Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü ‘Edebi Kazılar’ söyleşisine Zülfü Livaneli katıldı. Livaneli 'İçimdeki ezgiyi paylaştım ama kafamdaki hikayeleri bitiremedim' dedi.