Mavi Sürgün (Bütün Eserleri 3)

·
Okunma
·
Beğeni
·
5.556
Gösterim
Adı:
Mavi Sürgün
Alt başlık:
Bütün Eserleri 3
Baskı tarihi:
Aralık 1997
Sayfa sayısı:
265
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754941852
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bilgi Yayınevi
"Karakolda ona, 'İstiklal Mahkemesine gideceksin,' denir. Niçin İstiklal Mahkemesine gittiğini bilmez. İki jandarma ile, kelepçeli olarak İstiklal Mahkemesine sürüklenir. Mahkemenin bulduğu bir suç vardır. Sonunda cezasının idam olacağı anlaşılır. Sabırlık ve tarlakuşu eller, göğüste kavuşturulmuş, idamı bekler. Sürgün edileceksin denilir. Sürgün yeri Bodrum bir muammadır, bir karanlıktır. Ama işte apansız karanlık kalmaz. Bu 'Mavi Sürgün' yazısı, bu işin nasıl olduğunu anlatacaktır."
-Halikarnas Balıkçısı-
(Arka Kapak)
265 syf.
Cevat Şakir Kabaağaçlı… Namıdiğer Halikarnas Balıkçısı… Seni tanıdığıma çok mutlu oldum. Ancak geç tanıdığım için de biraz hüzünlüyüm ama telafi ederiz herhalde bu durumu.
Öncelikle Halikarnas Balıkçısı’nı tanımak için Mavi Sürgün ideal bir kitap olacaktır. Bunu belirtmek istiyorum. İlk defa okuyacaklar sanırım bu kitapla başlarsa daha iyi olur. Çünkü neden Halikarnas Balıkçısı olduğunu daha iyi kavrayabiliriz.

Kitabın dili, yazarın anlatımı o kadar samimi ki, çok büyük keyif veriyor okuyana.

Yazarın hikayesi bana Kafka’nın Dava’sını anımsattı. Bir gün nedenini bilmediği bir sebepten polisler evine gelip karakola götürüyorlar. Sonrasında İstiklal Mahkemesi yolu gözüküyor. İstanbul’dan Ankara’ya trenle yolculuk, oradan Bodrum’a sürgün ama Bodrum’a gidiş süreci öyle 1-2 günde olmuyor. O serüven, bambaşka hikayeler, bambaşka hayatlar, bambaşka iller, köyler… Keyifle okuyacaksınız eminim. O yolculuklarda yazarla beraber gidiyorsunuz. O denizi, ormanları, insanları, hayatları yazarla beraber yaşayacaksınız.
Bodrum’u adeta baştan inşa ediyor. Yurtdışından getirdiği tohumlar, ağaçlar, balıkçılıkla ilgili bilgiler.. Oradaki halkın umudu, hayatı olmuş resmen.
265 syf.
·67 günde·Beğendi·9/10
Halikarnas Balıkçısı. Cevat Şakir Kabaağaçlı. Kitaplarını hep merak ettiğim ve okumak istediğim bir yazar. Daha önce hiçbir kitabını okumamıştım. Bu yüzden önce Halikarnas Balıkçısı'nın kendi hikayesini daha sonra yazdığı hikayelerini okumaya karar verdim. Böylece onu ve onun hikayelerini daha iyi anlayabileceğimi düşünüyorum. Halikarnas Balıkçısı'nın hayatı çok sancılı bir süreç. Sürgün yeri Bodrum'a ulaşana kadar geçen sürede sanki siz Halikarnas Balıkçısı'nı hiç yalnız bırakmayan gölgesi gibi oluyorsunuz. Bütün duyguları ve anıları paylaşıyorsunuz. Kitap bittiğinde Cevat Şakir'in koca ömründe yaşadıkları, yaptıkları ve hissettikleri sizi küçük çaplı bir şoka uğratıyor. Umarım diğer kitaplarını da okumaya fırsatım olur ve yine umarım ki insanlar onun hayat hikayesini okumayı koca ömürlerinin küçük bir kısmına sığdırabilirler...
265 syf.
·Puan vermedi
"Merhaba sayın okuyucu, uzun zamandır kitap tanıtımı yapamıyordum, hangi kitabı okuyup tanıtsam diye düşünürken kitabında umut vaat eden bir yazarın kitabını tanıtmak istedim. Bugün sizlere Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın nam-ı diğer Halikarnas Balıkçısı’nın otobiyografik tarzda ele aldığı Mavi Sürgün kitabını tanıtacağım."


Kitapla ilgili yazımızın devamı : http://1cay1kitap.com/mavi-surgun/
265 syf.
Halikarnas balıkçısı yaşadığı şehirden Halikarnas'a sürgün edildiğinde asıl sürgünü şehir hayatının rutininde yaşadığının ve aslında yaşadığımızın farkındalığına vardırıyor beni..Özellikle betimlemelerinin coşkusu beni doğayla yeniden barıştırdı sanki bir ağacı, kelebeği,denizleri,dağları, ovaları,çakılları hiç görmemişim gibi yeniden tanıttı bana.
265 syf.
"hayallerdeki cennetin güzelliğinden de öte bir güzellik" olarak tanımlamıştı sürgün edildiği yeri...
İstanbul'dan Bodrum'a gönderilen Halikarnas Balıkçısının bu sürede başından geçenleri anlattığı oldukça yoğun betimlemeler içeren güzel bir tanışma kitabı.
Sürgün yollarında insanı, tabiatı,haddizatinde yaşamı tanıyan ve o yaşamda kendini yücelmiş(heidegger) olarak bulan yazar adını koymadığı gözlemlediği alanlardan sebep, metafizik bir varoluşla sarhoş oluyor.
Mavi Sürgün; Halikarnas Balıkçısının yaşamöyküsü olmanın yanı sıra,işgal İstanbul'u ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarına ve o dönemin Anadolusuna dair de önemli izlenimler taşıyor... Anlatının sonlarında yazar, Spinoza'yı kulağıma fısıldarken dil ve anlatımı ile de beni kendine hayran bıraktı.

Mavilikler içinde uyu Halikarnas Balıkçısı...
265 syf.
·Beğendi·10/10
Mavi Sürgün
Halikarnas Balıkçısı

“Yokuş başına geldiğinde Bodrum’u göreceksin.
Sanma ki sen geldiğin gibi gideceksin.
Senden öncekiler de böyleydiler.
Akıllarını hep Bodrum’da bırakıp gittiler.”
Cevat Şakir Kabaağaçlı, nam-ı diğer Halikarnas Balıkçısı, Bodrum’a sürgün edilir. Ancak sürgün hayatından sonra 25 yıl Bodrum’da yaşar ve Bodrum için yukarıda ki dizeleri yazar.
Mavi Sürgün kitabı Halikarnas Balıkçısı’nın kendini anlattığı yaşam öyküsü.
Kitabı okuyunca aslında pek yaşam öyküsü de denmez. Gözlemlediği insanları anlatır. İşgal dönemindeki İngiliz askerlerinin İstanbul halkına yaptıkları baskılardan başlar. Kurtuluş Savaşı kazanıldık ça İngilizlerin efelenmeleri bırakıp sırıtan şirinlikleri ile devam eder. Yayın hayatına başladığı dönemlerde yayınlanan bir yazı yüzünden İstiklal Mahkemelerinde yargılanır ve Bodrum’da üç yıl Kalebentlik (Sürgün) yaşamasına hükmolunur. Üç yıllık sürgün hayatını çekmek için Bodrum’a nakli 4-5 ay sürer. Trenler-Karakollar- ulaşım sıkıntıları tam bir çile yolculuğuna dönüşür. Bodrum’a geldiğinin ilk günü, onun sürgünden öte cennete attığı adımdır adeta.
Halikarnas Balıkçısı aydın olmanın bilincine, daha gençlik yıllarında farkına varmış, tam bir dünya insanıdır. Yazdıkları, gözlemledikleri ile ve bunca sıkıntısına rağmen hiçte hayata teslim olmamış, her durumda bir doğru bir eylem peşinde olmuş üstelik yaşadıklarını mizahi bir üslupla biz okuyucularına aktarmıştır.
Bir anlamda kalıpsal yaşayan insanların yaşam tarzından uzaklaşıp hep farklı olanı denemiş. Dünyalık biriktirme telaşında olmadan alışverişini hep doğayla yapmış. Ne veririm ne alırım derken açan çiçekten mutlu olmuş. Ektiği tohumdan, diktiği çiçekten, tuttuğu balıktan, dağıttığı balıktan, gelen selamdan, gülen bir çocuk yüzünden, denizin ıpıltısından, kısaca hep basit yaşamaktan o kadar derin bir mutluluk çıkarmış ki. Satırlara döktüğü zenginliği imrenerek okuyorsunuz.
Üstelik yaşadığı dönem, Cumhuriyetin ilk yıllarından 2. Dünya savaşına kadar. Yokluğun çokça hissedildiği yıllar.
Anlatım dili, hayal dünyası, dünya görüşü tam bir doğa filozofu.
265 syf.
·Beğendi·8/10
Karakolda İstiklal Mahkemesi'ne gideceksin denir... İstiklal Mahkemesi'ne sürüklenir... Sürgün edileceksin denir. Sürgün yeri Bodrum'dur.
"Geçtiğim yerleri anlatıyorum, çünkü ben onların bir parçasıyım. Onları anlatmamak "Mavi Sürgün"ü senden esirgemektir.
Aşık Garip ile Kerem Anadolu'da gezmişler, dağlara taşlara konuşmuşlar, ama Anadolu denizlerinden hiçbir laf yok. Buralar sizin yerlerinizdir, bırakın anlatayım."
265 syf.
cevat şakir güçlü ve zarif kalemi ile halikarnas balıkçısı olma yolculuğunu anlatıyor... sürgüne gönderilen cevat şakir bodrumu bodrum yapan adam olacaktır.. tam bir doğa tutkunu.. bitkilere, ağaçlara, güneşe, toprağa, insana müthiş değer veren, şehire "merhaba"yı hatırlatan adam... okunmasını tavsiye ederim kesinlikle pişman olmazsınız
265 syf.
·19 günde·9/10
halikarnas balıkçısını yeni keşif ettim başkaları ilk okul kitabı diye eğlensin ne yapayım :) otobiyografik bir roman gayet akıcı ve güzel mavi sürgün. seriyi bitirmek lazım durmak yok.
225 syf.
·7 günde·9/10
------------------------Spoiler İçerir------------------------

Mavi Sürgün; Halikarnas Balıkçısı ( Cevat Şakir Kabaağaçlı)’nın 1961 yayımlanan hatıra ve gezi türünde olan kitabıdır.

Halikarnas Balıkçısı yani asıl adı ile Cevat Şakir Kabaağaçlı Kurtuluş Savaşında eşleri çok özleyen onları görmek için firar eden dört askerin 13 Nisan 1925 Resimli Hafta ’da adlı dergide Hüseyin Kenan takma adıyla “Hapishanede İdama Mahkûm Olanlar Bile Bile Asılmaya Nasıl Giderler?” adlı bir makale yayınladı. Makalesinde İstiklâl Mahkemeleri’nde, asker kaçaklarının kendilerinden çok daha büyük suç işlemiş olanların serbest dolaştıkları zamanlarda sadece ibret olsun diye idama mahkûm edilmiş olmalarını eleştiriyordu. Nitekim sonra ki gün (14 Nisan) yazdığı makaleden dolayı tek parti döneminin bir başka uygulaması olan ‘Takrir-i Sükûn Kanunu” bağlamında ceza alması yönünde bir takım kişiler tarafından başvurular yapıldı. İşte böyle bir ortamda, yine aynı yılın aynı Nisan’ının 24’ünde Zekeriya Sertel ile birlikte tutuklanarak Ankara İstiklal Mahkemelerinde yargılanmak üzere Cebeci Hapishanesi’ne sevk edildiler. Ne kötüdür ki, 10 gün önce korkusuzca eleştirdiği İstiklâl Mahkemesi’ne şimdi suçlu olarak çıkacaktı. 4 gün içerisinde ise haklarındaki sürgün kararı kendilerine bildirildi Sertel’in ise Sinop’a kalebent olarak sürgün edilmesi ve Cevat Şakir’in 3 yıl boyunca Bodrum’a, sürgün edilmesine karar verilir işte Mavi Sürgün ’de Bodrum’a kadar yol üzerinde olup biten gördüğü her şeyi ve Bodrum’daki 1,5 senesinin nasıl geçtiğini daha sonra cezasının kalan 1,5 senesini de İstanbul’da tamamlayıp cezası bitince Bodrum’a âşık bir şekilde geri dönüşünü konu almıştır. “Bodrum Halikarnas Balıkçısı olmadan, Halikarnas Balıkçısı da Bodrum olmadan anılamaz hale gelmişlerdir”
265 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
Çok güzeldi.. “Düzenim bozulur, hayatım alt üst olur diye endişe etme. Nereden biliyorsun hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını?” Şems-i Tebrizi'nin bu sözüne kanıt olabilecek bir sürgün hikayesi. İnsana umut aşılayan, hayat aşılayan bir kitap okudum, Cevat Şakir iyi ki yazmış diyorum.
226 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Halikarnas Balıkçısının okuduğum ilk kitabı. Ben ilk 70 sayfayı biraz sıkıcı buldum açıkçası daha çok eğitim,çocukluğu ve ilk gençliğinden bahsediyor. Sürgün başladıktan sonra kitap daha bir heyecan kazandı bana göre. Gelelim sürgün olayına.
Dört asker kaçağının kadersizliğiyle ilgili olarak Hüseyin Kenan takma adıyla kaleme aldığı 13 Nisan 1925 tarihli "Hapishanede İdama Mahkûm Olanlar Bile Bile Asılmağa Nasıl Giderler" başlıklı öyküsünden ötürü İstiklal Mahkemesi'nde yargılandı. 'Memlekette isyan bulunduğu sırada, askeri isyana teşvik edici yazı yazmak' tan suçlu bulundu. Mahkeme başkanı Ali Çetinkaya tarafından idama mahkûm edilmek istendiyse de, Kılıç Ali Bey'in önerisiyle kalebentlikle Bodrum'a sürüldü.
Yalnız bur sürgünlük öyle otobüse bindirip gönderme şeklinde değil 5-6 ay şehir şehir gezerek, her şehirde 15-20 gün veya daha fazla hapis yatarak geçti.
3 yıllık sürgünlüğünün yarısını Bodrum'da tamamladı.Cezasının son yarısını İstanbul'da tamamladıktan sonra, çok sevdiği insanları ve doğal güzellikleriyle kaynaştığı Bodrum'dan uzak kalamadı ve Bodrum'a yeniden dönüp yaklaşık 25 yıl kaldı. 25 yıllık sürede Bodrum sokaklarını rengarenk begonvil ve adını çok da bilmediğim envai çeşit çiçeklerle süsledi.
Sanatçı Bodrum halkı tarafından gerçekten çok sevilmiş bir kişi.
Vakit öldürüyoruz, diyorlardı. Kimin haddine düşmüş vakti öldürmek! "Vakit" onu yaşatmayı bilmeyenleri öldürür; bitkileri, insanları, imparatorlukları, uygarlıkları, çağları hep yok eder.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mavi Sürgün
Alt başlık:
Bütün Eserleri 3
Baskı tarihi:
Aralık 1997
Sayfa sayısı:
265
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754941852
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bilgi Yayınevi
"Karakolda ona, 'İstiklal Mahkemesine gideceksin,' denir. Niçin İstiklal Mahkemesine gittiğini bilmez. İki jandarma ile, kelepçeli olarak İstiklal Mahkemesine sürüklenir. Mahkemenin bulduğu bir suç vardır. Sonunda cezasının idam olacağı anlaşılır. Sabırlık ve tarlakuşu eller, göğüste kavuşturulmuş, idamı bekler. Sürgün edileceksin denilir. Sürgün yeri Bodrum bir muammadır, bir karanlıktır. Ama işte apansız karanlık kalmaz. Bu 'Mavi Sürgün' yazısı, bu işin nasıl olduğunu anlatacaktır."
-Halikarnas Balıkçısı-
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 269 okur

  • Aysun
  • Fehime ERGÜN
  • Ebru Özdemir
  • Cem Burçin Bengisu
  • Hacer Sarı
  • Nurdan Akdeniz
  • Bahar Dinçer
  • Emir Özgüney
  • Guter Oner
  • Emircan Erol

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.5
14-17 Yaş
%1.5
18-24 Yaş
%16.7
25-34 Yaş
%24.2
35-44 Yaş
%30.3
45-54 Yaş
%21.2
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%51.8
Erkek
%48.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28.4 (25)
9
%25 (22)
8
%21.6 (19)
7
%20.5 (18)
6
%4.5 (4)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0