Mavi Sürgün Bütün Eserleri 3

8,1/10  (15 Oy) · 
51 okunma  · 
17 beğeni  · 
2.022 gösterim
"Karakolda ona, 'İstiklal Mahkemesine gideceksin,' denir. Niçin İstiklal Mahkemesine gittiğini bilmez. İki jandarma ile, kelepçeli olarak İstiklal Mahkemesine sürüklenir. Mahkemenin bulduğu bir suç vardır. Sonunda cezasının idam olacağı anlaşılır. Sabırlık ve tarlakuşu eller, göğüste kavuşturulmuş, idamı bekler. Sürgün edileceksin denilir. Sürgün yeri Bodrum bir muammadır, bir karanlıktır. Ama işte apansız karanlık kalmaz. Bu 'Mavi Sürgün' yazısı, bu işin nasıl olduğunu anlatacaktır."
-Halikarnas Balıkçısı-
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 1997
 • Sayfa Sayısı:
  265
 • ISBN:
  9789754941852
 • Yayınevi:
  Bilgi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Lütfiye 
12 Şub 15:16 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Sürgün nedir? İnsandan insana göre değişir mi peki? Sürgün, yaşadığın yerden zorla başka bir yere gönderilmek midir? Sürgün edildiğin yerde mutluluğu, huzuru bulmak herkese nasip olur mu peki? Eğer olduysa, asıl sürgün, huzuru bulduğun yerden sürgün edilmektir. Tek kelimeyle müthiş..

Halikarnas balıkçısı yaşadığı şehirden Halikarnas'a sürgün edildiğinde asıl sürgünü şehir hayatının rutininde yaşadığının ve aslında yaşadığımızın farkındalığına vardırıyor beni..Özellikle betimlemelerinin coşkusu beni doğayla yeniden barıştırdı sanki bir ağacı, kelebeği,denizleri,dağları, ovaları,çakılları hiç görmemişim gibi yeniden tanıttı bana.

Kitaptan 12 Alıntı

Mona Roza 
05 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Vakit öldürüyoruz, diyorlardı. Kimin haddine düşmüş vakti öldürmek! "Vakit" onu yaşatmayı bilmeyenleri öldürür; bitkileri, insanları, imparatorlukları, uygarlıkları, çağları hep yok eder.

Mavi Sürgün, Halikarnas Balıkçısı (Sayfa 167)Mavi Sürgün, Halikarnas Balıkçısı (Sayfa 167)
seher 
14 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gövdemle ayrılamıyordum ama bir de gönül olarak ayrılmak vardı. İşgal altındaki İstanbul’da değil, işgalden uzak kalan İstanbul’da yaşamak vardı.

Mavi Sürgün, Halikarnas Balıkçısı (Sayfa 21)Mavi Sürgün, Halikarnas Balıkçısı (Sayfa 21)
SEVGİ IŞILAK 
26 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir yere geldik, iki köylü kızı güneş yanığı esmer mi esmer. Birisinin gözü yoktu diyeceğim geliyor. Çünkü yüzüne bakınca gözlerin bulunması gerektiği kara kirpikli çatlaktan başının arkasındaki mavi gün görünüyor, ta öylesine çakır bakışlı.

Mavi Sürgün, Halikarnas BalıkçısıMavi Sürgün, Halikarnas Balıkçısı
seher 
14 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

O sırada bir arkadaşla konuşurken, arkadaş İstanbul’dan şehir hala bir Türk şehriymiş gibi söz ediyordu. Kendisine çok yanıldığını, Fatih’in beş yüz yıl önce İstanbul’u fethettiği gibi, biz de şimdi şimdi şehri fethetmezsek, şehrin bir Türk şehri sayılamayacağını söyledim. İşin gerçeği bundan ibaretti.

Mavi Sürgün, Halikarnas Balıkçısı (Sayfa 20)Mavi Sürgün, Halikarnas Balıkçısı (Sayfa 20)

öz telif
Adı çıkacağına canı çıksın derler.Adım çıktı diye canım niye çıksın?..Hele şu adımla canımı çıkartanlara bakında bir! Canımın onların çıkartacağı adımla ne ilgisi var?Ben kendi hayatımı yaşarken, isteyen adımla kalır.Benim hayatım kendi beynimin içinde ve başımda yaşıyor, hayatım başkasının beyninde ve o beynin benimle ilgili anlayışında yaşamıyor ki, bana hakaret edenlere, namusuma saldıranlara hemen öfkelenmem gereksin.Ama zorla değil ya hiç öfkelenmiyordum, alışılan öfkelenmektir, diye öfke taslamak zahmetine de katlanamıyordum.Ben neysem oyum, ne övünmekle yükselir, ne yerinmekle alçalırım.

Mavi Sürgün, Halikarnas Balıkçısı (Sayfa 232 - Bilgi Yayınevi / 14. Basım)Mavi Sürgün, Halikarnas Balıkçısı (Sayfa 232 - Bilgi Yayınevi / 14. Basım)

Anadolu denince gözümün önüne tepesi karlı yüksek dağlar ve masmavi gökte hür bir şekilde uçan bir kartal gelirdi. Kimi sefer de Anadolu, upuzun, mağrur bir zeybek kılığına girerdi

Mavi Sürgün, Halikarnas BalıkçısıMavi Sürgün, Halikarnas Balıkçısı

Ar
Fakat utanacakları her şey varken, hiçbirinden utanmayıp, yalnız fukaralıktan utananlara ne demeli?

Mavi Sürgün, Halikarnas Balıkçısı (Sayfa 214 - BİLGİ YAYINEVİ)Mavi Sürgün, Halikarnas Balıkçısı (Sayfa 214 - BİLGİ YAYINEVİ)

Dans
Afrika'da kara Afrikalılar bir yabancıya rasgelince, onun ne olduğunu, kim ve nereli olduğunu sormazlar, sadece, 'Siz nasıl dans eder ve türkü söylersiniz?' diye sorarlarmış.Onlarca bu sorunun cevabı, yabancı hakkında bilinmesi önemli olan her şeyi açıklarmış.

Mavi Sürgün, Halikarnas Balıkçısı (Sayfa 13 - Bilgi Yayınevi / 14. Basım)Mavi Sürgün, Halikarnas Balıkçısı (Sayfa 13 - Bilgi Yayınevi / 14. Basım)

bir gün iki insan kendini zorlayarak gülümsüyor. hey gidi dünya! insanoğlu ne bicim insanlara gülümsemek zorundadır. insan eninde sonunda dudaklarının gülümsemeyle durakladığından kuşkulanıyor. Gece evde hala gülümsüyor muyum diye aynaya bakardım. olur ya söndürülmesi unutulduğu için gündüzün gereksiz yere yanmakta devam eden bir elektrik lambasına dönmüş olabilirdim.

Mavi Sürgün, Halikarnas BalıkçısıMavi Sürgün, Halikarnas Balıkçısı
seher 
20 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şu toprak ne tuhaf şeydir,bir çuval dolusu alıyordun,şimdi bir çuval dolusu portakal,biraz sonra bir çuval dolusu türkü,bir çuval dolusu yumuşak kürk,bir çuval dolusu ışık,birdenbire bir çuval dolusu sevdiğin canın canın insan olur da,ona harıl harıl gönül verir,derken yine aslına döner çakılı çepeliyle bir çuval dolusu toprak olurdu.Başka zamanda yine iki insan olur,birbirine iki gönül olur.

Mavi Sürgün, Halikarnas Balıkçısı (Sayfa 218)Mavi Sürgün, Halikarnas Balıkçısı (Sayfa 218)
2 /