Tanyeri Horozları Bir Ada Hikayesi - 3

8,8/10  (53 Oy) · 
172 okunma  · 
41 beğeni  · 
1.274 gösterim
Bir Ada Hikayesi dörtlüsü, savaşlardan, kırımlardan, sürgünlerden arta kalan insanların, Yunanistan'a gönderilen Rumların boşalttığı bir adada yeni bir yaşam kurma çabalarını konu alır. Umut romanın baş kahramanıdır.

Tanyeri Horozları, yeni bir yaşam kurma çabası, korku, özlem, umut, sabır ve geçmişin acıları arasında, aşktan ve insan olmaktan duyulan sevincin romanıdır. Denize, adaya, insanlara duydukları aşkın geçmişin acılarıyla gölgelenmesine izin vermeyen, sevdalarını yüreklerinde sır gibi taşıyan adam gibi adamlar, kadın gibi kadınlar yüzlerini yeni bir hayata dönerler.

"Yaşar Kemal, yirminci ve yirmi birinci yüzyıl yazınının en büyük romancılarından biridir."
- Barry Tharaud, (A.B.D.)

"Yaşar Kemal'in romanlarını okumak coşkular dünyasında bir mola zamanı gibidir."
- Jean-Pierre Deleage, (Fransa)-

(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  441
 • ISBN:
  9789750807206
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
HaKaN 
19 Mar 17:11 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bir ada hikayesi dörtlemesinin üçüncü kitabı olan “Tanyeri Horozlarında” da göç olgusu işlenmiştir.

Birinci kitap olan “Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana” romanında Lozan Mübadele Antlaşması nedeni ile Rumların Anadolu’dan Yunanistan’a; ikinci kitap olan “Karıncanın Su içtiği” romanın da Türklerin Yunanistan’dan Anadolu’ya , savaşın sebep olduğu sorunlar ve acılardan dolayı Anadolu’daki Osmanlı Halklarının ve azınlıkların zorunlu olarak göçleri konu edilmiştir.

“Tanyeri Horozlarında” ise savaş sonrası göçlerden dolayı Anadolu da yaşanan olayları konu edinmektedir.Her üç romanda da çok küçük bir kesitte Ege Deniz’inde “Karınca Adasında” toplanan göç mağdurları çok sıcak ve ütopik bir dille anlatılmaktadır.Kendinizi o ada ile özdeşleştirmekte,ah keşke bende orda olsaydım hissine kapılmaktasınız.Çünkü yazar göç sonrası adayı ve seçtiği karakterleri hep olumlu ve iyi karakterlerle anlatmıştır.Hiç mi olumsuz bir kişi ve olay olmuyor sanki diye düşünebilirisiniz.Fakat savaş ve vahşet sonrası acılardan bıkan insanlar olaylara hep iyi yönünden bakmayı düşünmüş olabilirler.Çünkü Yaşar Kemal’in biyografisini incelediğinizde de Van’dan doğduğu Osmaniye Hemite’ye Rus işgalinden kaçarak ailecek zorunlu göç etmişler ve o zulmü onlarda yaşamışlardır. Romanda, Anadolu ve göçleri Nişancı Veli, Aziz Kartal, Dengbej Uso, Şehmuz ve Hüso gibi karakterlerle Anadolu‟da yaşanan vahşeti, savaşı ve etnik çatışmaları, bunun sonucunda oluşan acı ve göçleri dile getirilmiştir. Demirci Arsen Usta bir Ermeni’dir. Toroslarda yaşar. Arsen usta gözüyle de Akdeniz anlatılmaktadır.

Yazar Anadolu’nun en önemli sosyal sorunlarından biri olan kan davasına da kısaca Esme ve Emine karakterleri altında değinmiştir.Roman sosyal hayatta yaşanmış ve yaşanabilecekleri bize hatırlatmaktadır.Tarihçilerin yakın çağda değinmediği yada söz etmekten çekindiği olaylara ilginiz varsa bu dört romanı okumalısınız.
İyi okumalar.

Şeyma Öztürk 
 13 Tem 13:09 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

Bir Ada Hikâyesi serisinin ilk kitabı Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana'da mübadele gereği Türkiye'den Yunanistan'a Rumların gönderilme sürecinde meydana gelen olayları okumuştuk. İkinci eser Karıncanın Su İçtiği'nde ise mübadelenin Anadolu coğrafyasına yansımasını gördük. Üçüncü eser olan Tanyeri Horozları'nda ise mübadelenin Anadolu'daki yansımalarına ek olarak adaya yapılan göçlerle karşılaşıyoruz.

İlk iki eserde tanıştığımız karakterlere Tanyeri Horozları'nda pek çok yeni karakter ekleniyor. Karakterlerin ortak özelliği ise kaderin hepsini Karınca Adası'nda buluşturması. Yine pek çok yeni hayat hikâyesi okuyup, her karakterin yaşadığı sıkıntıya ortak oluyoruz. Bu eserde artık kendimi adada yaşayan biri gibi hissetmeye başladım diyebilirim. Çünkü adada öylesine sıcak ve samimi bir ortam var ki, okuyucu ister istemez kendini metnin içine dahil ediyor.

Dikkatimi çeken bir diğer yön ise kitapta var olan karakterlerin hepsinin fazlaca iyi ve uyumlu olması. Her ne kadar gerçek hayatta bu durum kulağa pek mantıklı gelmese de, yazar bir ada etrafında tüm iyi insanları toplamış. Bu durumda da savaş sonrası ortak acıları paylaşıyor olmalarının bir etkisi olsa gerek. Zira o kadar sıkıntının ardından eminim her insanda iyiye, huzura, barışa duyulan bir özlem olacaktır. Ve her zamanki gibi hayatın içinden hiçbir zaman eksik olmayan sevgi, aşk, sadakat gibi duyguların örneğini de okuyoruz satırlarda.

İlk iki esere nazaran daha hareketli, bol diyaloglu, merak uyandıran bir eserdi Tanyeri Horozları. Seriden geriye bir kitap (Çıplak Deniz Çıplak Ada) kalmışken 'Acaba bu garip insanların sonu ne olacak?' diye düşünmekteyim. :)

Gün İlke Yıldırım 
15 Ağu 21:42 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Adamız gittikçe kalabalıklaşıyor. Ama 3. kitapla birlikte bazı şeyler çok ütopik gelmeye başlıyor. Adaya gelen herkes mi iyi huylu, iyi niyetli olur? Hiç kötü insan kalmamış mı memlekette? Kimse kimseden malını ve parasını esirgemiyor, adalet ve vicdan kavramı bu kadar mı insanların karakterine işlemiş? Pek inandırıcı olmamakla birlikte temennimiz doğrultusunda. Sırada serinin dördüncü ve son kitabı var. =)

harun ertürk 
02 Tem 21:22 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 7/10 puan

kitabın sonunda çam ağaçlarının kesilmesi, sonrasında zeytin ağaçlarının kesilmeye başlanması çok acı. dörtlemenin sonuncusu olan "çıplak ada çıplak deniz" adlı kitabın içeriği ile ilgili ipucu olarak düşünülebilir.

Hüsamettin Çalışkan 
18 Şub 10:13 · Kitabı okudu · 20 günde · Beğendi · 10/10 puan

Üçüncü kitap, Kaçak Hasan'ın hikayesi ile başlıyor. Sarıkamış ile ilgili bolca öykü eklenmiş olup adanın gelişmeye başladığını görüyoruz, okul açılıp òğretmen getirilir. Bastıran kışın Çetin şartları ile kitap son bulur.

Kitaptan 30 Alıntı

Sadettin TANIK 
21 Şub 14:30 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Her savaşta yalnız savaşanlar ölmez, onlardan çok savaşmayanlar ölür. Çocuklar, kadınlar, yaşlılar, çocuklar da ölürler."

Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 345 - YKY 16. Baskı - 2015)Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 345 - YKY 16. Baskı - 2015)
Sadettin TANIK 
21 Şub 14:14 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Harplere karar verenleri askerlerin arasına sokup, buyurun arkadaşlar diyeceksin, öldürüp, öldürüleceksin. İşte o zaman görelim hiç savaş olur mu?

Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 100 - YKY 16. Baskı - 2015)Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 100 - YKY 16. Baskı - 2015)
Sadettin TANIK 
21 Şub 14:22 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Bütün savaşlar insanlığın da, hayvanlığın da yüz karası. Geçmiş gelecek bütün savaşlar da yüz karası."

Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 254 - YKY 16. Baskı - 2015)Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 254 - YKY 16. Baskı - 2015)
Sadettin TANIK 
21 Şub 14:26 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"bu savaşlar sürdükçe, insanın insanlığı ortadan kalkacak, insanlık çürüyecek, çürümekten de beter hale gelecek, kokuşacak. İnsanlığından utanacak hali bile kalmayacak, solucanlaşacak."

Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 324 - YKY 16. Baskı - 2015)Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 324 - YKY 16. Baskı - 2015)
Fırat Çağlar MANTAŞ 
26 Kas 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Karşındakini öldürürken sen kendini de öldürmüyor musun, başkalarını aç koyarken, yüreğindeki yaşama sevincini yüreğiyle birlikte koparırken sen kendi yüreğini de birlikte koparmıyor musun?"

Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 252 - Adam Yayınları)Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 252 - Adam Yayınları)
Şeyma Öztürk 
11 Tem 20:55 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"İnsanın yaman bir yaratık olması, sıkışınca yalanı gerçek yapmasıdır."

Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 337 - Yapı Kredi Yayınları (17.baskı))Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 337 - Yapı Kredi Yayınları (17.baskı))
Şeyma Öztürk 
11 Tem 13:59 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Suyun ağır akanı, insanın yere bakanı tehlikedir."

Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 256 - Yapı Kredi Yayınları (17.baskı))Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 256 - Yapı Kredi Yayınları (17.baskı))
Bahar Acar 
25 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"…çocuklara diyelim ki insan insanı, insan dünyadaki her şeyi sevdikçe ölümsüzlüğe, ne kadar çok severse o kadar yaklaşır."

Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 419)Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 419)
HaKaN 
19 Mar 17:26 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Ben demedim mi," dedi, "bu savaşlar sürdükçe, insanın insanlığı ortadan kalkacak, insanlık çürüyecek, çürümekten de beter hale gelecek, kokuşacak. İnsanlığından utanacak hali bile kalmayacak, solucanlaşacak."

Tanyeri Horozları, Yaşar KemalTanyeri Horozları, Yaşar Kemal
Şeyma Öztürk 
10 Tem 22:19 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Dünya iyi, güzel insanlarla dolu."

Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 115 - Yapı Kredi Yayınları (17.baskı))Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 115 - Yapı Kredi Yayınları (17.baskı))
3 /