Tanyeri Horozları Bir Ada Hikayesi - 3

8,9/10  (36 Oy) · 
126 okunma  · 
30 beğeni  · 
1.076 gösterim
Bir Ada Hikayesi dörtlüsü, savaşlardan, kırımlardan, sürgünlerden arta kalan insanların, Yunanistan'a gönderilen Rumların boşalttığı bir adada yeni bir yaşam kurma çabalarını konu alır. Umut romanın baş kahramanıdır.

Tanyeri Horozları, yeni bir yaşam kurma çabası, korku, özlem, umut, sabır ve geçmişin acıları arasında, aşktan ve insan olmaktan duyulan sevincin romanıdır. Denize, adaya, insanlara duydukları aşkın geçmişin acılarıyla gölgelenmesine izin vermeyen, sevdalarını yüreklerinde sır gibi taşıyan adam gibi adamlar, kadın gibi kadınlar yüzlerini yeni bir hayata dönerler.

"Yaşar Kemal, yirminci ve yirmi birinci yüzyıl yazınının en büyük romancılarından biridir."
- Barry Tharaud, (A.B.D.)

"Yaşar Kemal'in romanlarını okumak coşkular dünyasında bir mola zamanı gibidir."
- Jean-Pierre Deleage, (Fransa)-

(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  441
 • ISBN:
  9789750807206
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hüsamettin Çalışkan 
18 Şub 10:13 · Kitabı okudu · 20 günde · Beğendi · 10/10 puan

Üçüncü kitap, Kaçak Hasan'ın hikayesi ile başlıyor. Sarıkamış ile ilgili bolca öykü eklenmiş olup adanın gelişmeye başladığını görüyoruz, okul açılıp òğretmen getirilir. Bastıran kışın Çetin şartları ile kitap son bulur.

Kitaptan 14 Alıntı

Sadettin TANIK 
21 Şub 14:14 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Harplere karar verenleri askerlerin arasına sokup, buyurun arkadaşlar diyeceksin, öldürüp, öldürüleceksin. İşte o zaman görelim hiç savaş olur mu?

Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 100 - YKY 16. Baskı - 2015)Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 100 - YKY 16. Baskı - 2015)
Sadettin TANIK 
21 Şub 14:30 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Her savaşta yalnız savaşanlar ölmez, onlardan çok savaşmayanlar ölür. Çocuklar, kadınlar, yaşlılar, çocuklar da ölürler."

Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 345 - YKY 16. Baskı - 2015)Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 345 - YKY 16. Baskı - 2015)
Sadettin TANIK 
21 Şub 14:22 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bütün savaşlar insanlığın da, hayvanlığın da yüz karası. Geçmiş gelecek bütün savaşlar da yüz karası."

Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 254 - YKY 16. Baskı - 2015)Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 254 - YKY 16. Baskı - 2015)
Sadettin TANIK 
21 Şub 14:26 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"bu savaşlar sürdükçe, insanın insanlığı ortadan kalkacak, insanlık çürüyecek, çürümekten de beter hale gelecek, kokuşacak. İnsanlığından utanacak hali bile kalmayacak, solucanlaşacak."

Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 324 - YKY 16. Baskı - 2015)Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 324 - YKY 16. Baskı - 2015)
Fırat Çağlar MANTAŞ 
26 Kas 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Karşındakini öldürürken sen kendini de öldürmüyor musun, başkalarını aç koyarken, yüreğindeki yaşama sevincini yüreğiyle birlikte koparırken sen kendi yüreğini de birlikte koparmıyor musun?"

Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 252 - Adam Yayınları)Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 252 - Adam Yayınları)
Bahar Acar 
25 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"…çocuklara diyelim ki insan insanı, insan dünyadaki her şeyi sevdikçe ölümsüzlüğe, ne kadar çok severse o kadar yaklaşır."

Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 419)Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 419)
sezen 
05 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bizim sürgün Çerkeslere bakacak olursan bütün sürgün Çerkesler birbirinin akrabası. Küçücük Dağıstanda, sayıları bir buçuk milyonu geçmez, kırk ayrı dil konuşuluyor. Senin anlayacağın her Çerkesin ayrı bir dili var.

Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 24)Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 24)
sezgin 
27 Kas 2016 · Puan vermedi

''O dağlarda soğuktan, açlıktan, tifüsten doksan bin kişi öldü. O koskocaman ordunun ne kadarı sakat kaldı kimse bilmiyor. Savaşın ne korkunç, insanlığa yakışmaz, bütün insanlığı özünden çürüten lanet bir şey olduğunu ancak savaşlara katılanlar bilir.Sözüm ona Enver baş kumandandı. o aç çıplak,yalın ayak başı kabak orduyu, baharı beklemeden Allahüekber dağlarına, otuz kırk derece soğukta harbe değil ölüme süren Enver Paşaydı. Yürekli insan olarak tanınanlar en korkaklardır, Ben savaşların en, en acımasızınıda bulundum. Afur Tafuru bol insanları gördüm.Bunların en korkak insanlar olduklarına şahit oldum. Harplere katılanları askerlerin arasına sokup, buyurun arkadaşlar diyeceksin,öldürülüp,öldüreceksin.İşte o zaman görelim hiç savaş olur mu? Savaşlarda Kumandanları da neferlerle birlikte süngü haline sokacaksın, görün bakalım, işte o zaman görün bakalım savaş sözünü kimse ağzına alabilir mi?

Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 96 - adam yayıncılık)Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 96 - adam yayıncılık)
Bahar Acar 
25 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"…Bu sefer yıldızpoyrazla birlikte geldi bulutlar, adanın üstünü göz gözü görmez bir karanlık örttü. Dört bir yandan ılık yeller esti, yellerin arkasından seyrek, kocaman damlalar düştü. Yoğun bir toprak kokusu sardı dört bir yanı. Kokular içinde insanı sevinçten uçuran, başını döndüren, bin yıllık cenneti bir anlık da olsa insanın yüreğinin köküne oturtup onu tadılmamış mutluluklara, yaşanmamış, görülmemiş dünyalara, renklere alıp götüren, belki de tek kokudur, yağmur başlarken aldığımız koku."

Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 29)Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 29)
sezgin 
30 Kas 2016 · Puan vermedi

Yalnız atları,denizi sevmek marifet değil, kurdu kuşu, yerdeki karıncayı,petekteki arıyı,dünya da ne var ne yoksa ,taşı toprağı,esen yeli,kayan yıldızları,her şeyi taa iliklerine, taa yüreğinin köküne kadar seveceksin.

Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 224 - adam yayıncılık)Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 224 - adam yayıncılık)
2 /