Yer Demir Gök Bakır (Dağın Öteki Yüzü 2)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.766
Gösterim
Adı:
Yer Demir Gök Bakır
Alt başlık:
Dağın Öteki Yüzü 2
Baskı tarihi:
Ağustos 2017
Sayfa sayısı:
383
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750807251
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Başı dara düşener, yarattıları düş dünyasında bulurlar yollarını. Ayakta kalabilmek için sığındıkları bu dünya bir yandan onları yaşatırken, bir yandan da hikayelerini örer. Dağın Öte Yüzü üçlüsü darda kalanların yarattıkları düş dünyasının büyük ve görkemli hikayesidir.

Üçlünün ikici kitabı Yer Demir Gök Bakır bütün mümkünlerini yitirmiş köylülerin kendi yarattıklarını ermişin işaret ettiklerine bakarak hayatta kalmalarını anlatır. Roman kendi mitini yaratmanın tanığı, düş dünyasının gücünün kanıtıdır.

Fransız Eleştirmenler Derneği'nce "Yılın en güzel romanı" seçildi.
383 syf.
·Beğendi·9/10
Eski defterlerimin arasından geçmişe dair neler var ki diye notlarımı karıştırırken, aralarında 'Yer Demir, Gök Bakır' ve 'Ortadirek' le ilgili dip notlar, alıntılar bana "merhaba" dedi.
Kütüphanemin rafından indirdim ikisini de. Sayfalar arasında maziyi seyreyledim bir vakit.
ilk sayfada her zaman ( hala daha yaparım.) olduğu gibi. adım ile kitabın alınış tarihi ve imzam var. İmzam ne komikmiş o zaman.
Tarih 24 Aralık 1968 i gösteriyor. Henüz on dört de imişim. Arka kapağına göz attım, toplam 30 TL. Ne para ama. Haftalığın 2.50 Kr. olduğunu düşünürsek 12 hafta hiç harcamadan biriktirmem gerek. Demek maça, sinemaya gitmekten vazgeçmişim, "Sunalko" gazozundan da. Çünkü o vakitler, coca kola- pepsi kolalar yaygın değil henüz. İzmir de biz çocuklar Sunalko yu içerdik.
21 Haziran 1968 tarihli Ortadirek'in Ön Sözünde Yaşar Kemal aynen şunları söylüyor. "Ortadirek, Yer Demir Gök Bakır,Ölmez Otu üçlüsünü tam On Beş yılda bitirebildim. bu dizinin ilk kitabı Ortadirek ilk olaraktan 1960 yılında kitap halinde yayınlandı.İkincisi olan Yer Demir Gök Bakır 1963 yılında çıktı. Ölmez Otu da bu yıl içinde yayınlanacak."
Demem o ki, Bu üçlüden ilk ikisini raflarda yeni yeni yerini alırken almış okumuşum. Üçüncüsünün alınış tarihi 1977.
Bu kitaplardır o gün bu gün kitap okuma alışkanlığına alıştıran, Bende kitap aşkı yaratan.
Şimdi anılarım,ı bu kitaplar üzerinden tazeleyip sizlerle paylaşma mutluluğudur beni sevindiren.
Her ne kadar Nobel Edebiyat ödülü bu büyük yazara gelmemiş olsa da o bizim efsanelerimizin, Anadolu'muzun Efsanesidir.
Bu günlerin gençleri, çocukları bu kitapları okurken o yazıldığı günleri, şartları, aklınızdan geçirerek okumanızı tavsiye edeceğim.
383 syf.
·Puan vermedi
Korku insanlarda çaresizlik ve karamsarlık yaratırken aynı zamanda da insanları umut ve çare arayışına sevkeder. Bir çeşit etkiye tepki.

Yaşar Kemal'in Yer Demir Gök Bakır'ı bu sosyolojik ve fiziksel yasanın en güzel örneklerinden birini oluşturur.

Yalak köylülerinin geçim sıkıntıları ve borçlarını ödeyememe korkusu sonucu kendi oluşturdukları efsaneye inanmalarını konu alan bu eser,Yaşar Kemal'in yalın,eşsiz ve büyülü dehasını gözler önüne seriyor.

Hiç şüphesiz bu kitabı okuyunca acınası gerçekliğin, köylüler üzerindeki derin izlerine ahhh çekerek şahitlik edeceksiniz.
Ben tereddütsüz şahitlik etmenizden yanayım...
383 syf.
·Beğendi·8/10
yaşamadan çukurova oldum çukurovayı tanıdım hiç duygu sömürüsüz yoksulluk bu kadarmı güzel anlatılır.yaşar kemale hayran olmamak elde değil. empati kuramayan kitabın içine akamayan biri keyif alamaz.
383 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Köylü yaşamı köylülerin çaresizliği bu çaresizliğin sonunda inanılan tutunacak dalın aranması çok güzel anlatılmış çukurova ve toroslar coğrafi açıdan zorluklarıyla beraber anlatılmış tabii köylü kurnazlığı da ...okunması gereken bir kitap
383 syf.
·Beğendi·8/10
kitap tamamıyla korku ve çaresizliği anlatıyor köylünün adil efendiden korkusu adilin linç edime korkusu koca halilin ölüm korkusu ve bu korkulardan doğan bir ermiş Taşbaş muhtarın taşbaş korkusu taşbaşın ermişlikten korkusu ve baştan sona çaresizlik söz konusu
383 syf.
·11 günde·Beğendi·Puan vermedi
Dağın Öteki Yüzü serisinin ikinci kitabı. İlk kitapta, Ortadirek'te, Yalak köylülerinin Çukurova'ya pamuk toplamaya inme hikayesi anlatılıyordu. Muhtar Sefer her defasında daha yüksek komisyon alabilmek için Çukurova'daki verimsiz olan çiftliklerden köylü için yer ayarlar. Böylece köylü çok çalışıp az kazanabilirken Muhtar Sefer servetine servet katar. Taşbaşoğlu her sene buna itiraz edip köylüyü aydınlatmaya çalışsa da Muhtar o ince siyasetiyle hep köylüyü ikna eder. İşte ilk kitapta bu mücadele çerçevesinde köylü yine verimsiz, çorak bir araziye gider ve hemen hemen hiç bir şey kazanamadan geri döner. Kasabalı Adil Efendi ise köylülere veresiye mal satan bir tüccardır. İşte Yer Demir Gök Bakır adlı bölümde Adil Efendi'nin köylünün nesi var nesi yok almaya köye gelmesi durumu karşısında köylülerin durumu anlatılır. Adil Efendi ha geldi ha gelecektir. Taşbaşoğlu köylü hak etti diyerek umursamaz. Ama köylü ve Muhtar çareler arar.

Kitabın en önemli özelliği mitlerin, efsanelerin nasıl ortaya çıktığını çok güzel bir hikayeyle anlatmasıdır. Köylünün aşama aşama nasıl Taşbaşoğlu'nu ermiş bir kişiye dönüştürdüğü, rivayetlerin nasıl ağızdan ağıza dolaşıp efsanelere döndüğü o kadar güzel işlenir ki kitapta nihayetinde bütün bu ermişlik hikayesine inanmayan ve saçma bulan Taşbaşoğlu da artık kendisinin gerçekten ermiş olup olmadığı konusunda şüpheye düşmesine yol açar. Tabi Muhtar Sefer, Taşbaşoğlu'nun bu ermişlik mertebesine yükseltilmesi karşısında kıskançlık krizlerine girerek her defasında kendi başına ve köylünün başına daha büyük işler açar.

Bu kitabı okuduktan sonra Ortadirek'in Yer Demir Gök Bakır için bir girizgah niteliğinde olduğunu düşündüm. Ortadirek'i beğenmiştim ama bazı insanlar sıkıcı bulabilir diye de yorum yapmıştım. Ama Yer Demir Gök Bakır modern bir efsane kitabı gibi. Çukurova'ye geç gidilip pamuk toplayamamanın sorumluluğunu kendisinde bulan Koca Halil'in kendini ambara kitleyip köylüden kaçması, Meryemcenin bütün köylüyle konuşmayı kesmesi ve Adil Efendi gelip alır diye kefen parasını saklaması, torunu Hasan'ın hazine gibi gördüğü 10 adet kibrit kutusunu Adil Efendi alır diye önemseyip saklaması o kadar tatlı işlenir ki kitap akıp gider.

Yaşar Kemal yine köyde yaşayan birisiymiş gibi köylünün bakış açısı, kültürü, yaşayış ve inançları ile hikayeyi anlatıyor bize. Yöreye yönelik kelimeleri, mitleri, yaşamları öyle güzel anlatıyor ki bu kitabı romanın yanında bir kültür hazinesi olarak da görülmesi gerektiğini düşünüyorum.

Kısacası nefis, leziz bir kitap.
383 syf.
·15 günde·Beğendi·10/10
Yerin demir, göğün bakır olduğu bir coğrafyada, kaçacak bir yeri olmayan müşkül durumdaki köylülerin, Taşbaş-muhtar çekişmesinde kendilerine bir kahraman yaratarak çıkış yolu aradığı hikaye.
Serinin ikinci kitabı. Serinin ilk kitabında anlatılan verimsiz pamuk hasadının ardından gelen çetin kış mevsiminde geçer. Borçlarını karşılayacak mahsulü toplayamayan yalak köylülerinin, toprak ağası Adil efendi karşısında düştükleri müşkülü anlatılır. Aş derdine düşen köylülerin tutunacak bir dala ihtiyaç duymaları sebebiyle kendilerince efsaneler yaratmaları ve bu efsanelere gitgide daha da tutunmaları romanın ana hikayesidir. Bir de okurken Anadolu'ya has öyle çok kelime, terim, atasözü, deyim, deyiş, vecize öğrenirsiniz ki Yaşar Kemal'e saygınız bir kat daha artar. Velhasılıkelam, okuyunuz ve de okutunuz....
383 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Yaşar Kemal tarafından yazılan ve üç kitaptan oluşan Dağın Öte Yüzü üçlemesinde Çukurova’ya pamuk toplamaya giden köylülerin doğa ve yaşam koşulları ile savaşımını anlatıyor. Okurken, kendi çocukluğumun geçtiği yöre ile ne kadar benzeştiğini gördüm. Olaylar, kişiler ve ruh halleri o kadar güzel anlatıyor ki, kendi yöremdeki kişiler ve olaylar gözünüzün önüne geliyor. Bazen üzüntü ile içiniz acıyarak bazen de tebessüm ederek hatırlıyorsunuz. Aynı haberleri hem TV den hemde gazetelerden okumaktan ve dinlemekten bıktıysanız, size önerim büyük usta Yaşar Kemal'in kitaplarını okuyunuz.
383 syf.
Yaşar Kemal, halkımı kim eziyorsa onun karşısında dururum diyen sosyalist bir yazardır. Kitapta halk hikayelerinden, efsanelerden, folklorik unsurlardan fazlaca yararlanmıştır. Romandaki asıl amaç korku ve mitos yaratmaktır. Buhran-güçsüzlük-korku ana temadır. Çaresiz Yalak köyünün mit yaratma öyküsüdür. ️
383 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Bu kitap da tıpkı İnce memed gibi olay örgüsünün müthiş olduğu bir kitaptı.Hüsne ve Recep'in aşkına birbirlerini doyasıya sevişlerine,köylülerin Adil'den nasıl korktuklarına,Taşbaş'ın ermiş olduğunun ilan edildiğine bu neden ile Muhtar Sefer'in kendi tahtının sallanacağı korkusuyla jandarmaya haber verişine şahit oldum.Herkese tavsiye ederim.
383 syf.
·Beğendi·9/10
Dağın Öte Yüzü üçlemesinin ikinci kitabıdır. Yaşar Kemal, romanın ilk tutkulu aşk öyküsüne de burada yer açar. Hüsne ve Recep’in tutkulu aşkları bir umut gibi yer alır romanda ama kış acımasızlığı içinde bu umudu yok eder. İki aşık kar fırtınasında kaçmaya kalkar ve kaybolurlar...
Koca Halil, uzun bir süre oğlunun evinde saklanır ama orada olduğu anlaşılınca, kar fırtınasına dalar, kaybolur... Taşbaşoğlu, muhtarın üstelemesiyle ikinci defa tutuklanınca, kar fırtınası sırasında candarmalarla sığındığı mağaradan kaçar, kaybolur. (Çavuş’un Taşbaşoğlu’nun kayboluşuna verdiği doğaüstü anlatım, köylününkilerle örtüşür).
Bu umutsuzluklar içinde sadece Hasan’ın ve ona eşlik eden Ummuhan’ın öyküleri umut taşır... Ve romanın sonunda, Hasan'ın gizemli taşının altında üç çiçek açar:
“Taşın yerinde daha yeni açmış üç çiçek, kara toprağın yüzüne yaslanmış duruyordu. Birisi kırmızı, parlak bir billur kırmızısı... Yalım yalım... Uzun boyunlu. Birisi de sarı, ekin sarısı, güneş sarısı, sapsarı, billur sarısı... Uzun boyunlu. Birisi de mavi, devedikeni mavisi, camgöbeği, gök mavisi, deniz mavisi, yalım mavisi, billur mavisi ... Uzun boyunlu."
Kış bitmiştir. Artık “yer demir, gök bakır’" değildir.
Yaşar Kemal'i tanımayanlar, roman ve yazım diline hakim olmayanlar için roman sıkıcı gelebilir, gereksiz ayrıntılara, gereksiz tekrarlara kaçtığını bile düşünebilirler. Ama Yaşar Kemal bu yazım diliyle Yaşar Kemal'dir.
Büyük ustaya saygıyla ve herkesin okuması dileğiyle...
"Dünyada tekmil yaratık adam olur da, şu insanoğlu adam olmaz. Çünküleyin çiğ süt emmiştir.."
Küsmüş insanlardan daha korkuncu yoktu bu dünyada. Şu köy uçsuz bucaksız, sessiz, eski bir mezarlığa benziyordu...
Neden sorup araştırmazsınız,ey budalaca millet? Neden sorup araştırmazsınız da,ayağınızı ona göre denk almazsınız?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yer Demir Gök Bakır
Alt başlık:
Dağın Öteki Yüzü 2
Baskı tarihi:
Ağustos 2017
Sayfa sayısı:
383
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750807251
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Başı dara düşener, yarattıları düş dünyasında bulurlar yollarını. Ayakta kalabilmek için sığındıkları bu dünya bir yandan onları yaşatırken, bir yandan da hikayelerini örer. Dağın Öte Yüzü üçlüsü darda kalanların yarattıkları düş dünyasının büyük ve görkemli hikayesidir.

Üçlünün ikici kitabı Yer Demir Gök Bakır bütün mümkünlerini yitirmiş köylülerin kendi yarattıklarını ermişin işaret ettiklerine bakarak hayatta kalmalarını anlatır. Roman kendi mitini yaratmanın tanığı, düş dünyasının gücünün kanıtıdır.

Fransız Eleştirmenler Derneği'nce "Yılın en güzel romanı" seçildi.

Kitabı okuyanlar 533 okur

  • Ali İpek
  • Elif Çetindağ
  • MURAT ATEŞ
  • Özlem Fidan
  • bediatr
  • Atalay
  • Oğuzhan Mercankaya
  • Bekir Bolat
  • Salih Saridas
  • Hüsnü bala

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.8
14-17 Yaş
%1.4
18-24 Yaş
%10
25-34 Yaş
%30
35-44 Yaş
%34.1
45-54 Yaş
%15
55-64 Yaş
%5
65+ Yaş
%2.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%50.6
Erkek
%49.4

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%38.2 (55)
9
%22.2 (32)
8
%25 (36)
7
%6.3 (9)
6
%0.7 (1)
5
%0.7 (1)
4
%1.4 (2)
3
%0.7 (1)
2
%0.7 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları