Yer Demir Gök Bakır (Dağın Öteki Yüzü 2)

·
Okunma
·
Beğeni
·
9724
Gösterim
Adı:
Yer Demir Gök Bakır
Alt başlık:
Dağın Öteki Yüzü 2
Baskı tarihi:
Ocak 2019
Sayfa sayısı:
383
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750807251
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Başı dara düşener, yarattıları düş dünyasında bulurlar yollarını. Ayakta kalabilmek için sığındıkları bu dünya bir yandan onları yaşatırken, bir yandan da hikayelerini örer. Dağın Öte Yüzü üçlüsü darda kalanların yarattıkları düş dünyasının büyük ve görkemli hikayesidir.

Üçlünün ikici kitabı Yer Demir Gök Bakır bütün mümkünlerini yitirmiş köylülerin kendi yarattıklarını ermişin işaret ettiklerine bakarak hayatta kalmalarını anlatır. Roman kendi mitini yaratmanın tanığı, düş dünyasının gücünün kanıtıdır.

Fransız Eleştirmenler Derneği'nce "Yılın en güzel romanı" seçildi.
383 syf.
·Beğendi·9/10
Eski defterlerimin arasından geçmişe dair neler var ki diye notlarımı karıştırırken, aralarında 'Yer Demir, Gök Bakır' ve 'Ortadirek' le ilgili dip notlar, alıntılar bana "merhaba" dedi.
Kütüphanemin rafından indirdim ikisini de. Sayfalar arasında maziyi seyreyledim bir vakit.
ilk sayfada her zaman ( hala daha yaparım.) olduğu gibi. adım ile kitabın alınış tarihi ve imzam var. İmzam ne komikmiş o zaman.
Tarih 24 Aralık 1968 i gösteriyor. Henüz on dört de imişim. Arka kapağına göz attım, toplam 30 TL. Ne para ama. Haftalığın 2.50 Kr. olduğunu düşünürsek 12 hafta hiç harcamadan biriktirmem gerek. Demek maça, sinemaya gitmekten vazgeçmişim, "Sunalko" gazozundan da. Çünkü o vakitler, coca kola- pepsi kolalar yaygın değil henüz. İzmir de biz çocuklar Sunalko yu içerdik.
21 Haziran 1968 tarihli Ortadirek'in Ön Sözünde Yaşar Kemal aynen şunları söylüyor. "Ortadirek, Yer Demir Gök Bakır,Ölmez Otu üçlüsünü tam On Beş yılda bitirebildim. bu dizinin ilk kitabı Ortadirek ilk olaraktan 1960 yılında kitap halinde yayınlandı.İkincisi olan Yer Demir Gök Bakır 1963 yılında çıktı. Ölmez Otu da bu yıl içinde yayınlanacak."
Demem o ki, Bu üçlüden ilk ikisini raflarda yeni yeni yerini alırken almış okumuşum. Üçüncüsünün alınış tarihi 1977.
Bu kitaplardır o gün bu gün kitap okuma alışkanlığına alıştıran, Bende kitap aşkı yaratan.
Şimdi anılarım,ı bu kitaplar üzerinden tazeleyip sizlerle paylaşma mutluluğudur beni sevindiren.
Her ne kadar Nobel Edebiyat ödülü bu büyük yazara gelmemiş olsa da o bizim efsanelerimizin, Anadolu'muzun Efsanesidir.
Bu günlerin gençleri, çocukları bu kitapları okurken o yazıldığı günleri, şartları, aklınızdan geçirerek okumanızı tavsiye edeceğim.
383 syf.
Yazar, fakirliğin, umutsuzluğun ve korkunun getirdiği sıkıntıların pençesinden kurtulmak isteyen halkın, kurtuluş için yarattıkları bir mitin çıkış noktasını ve gelişimini Taşbaşoğlu üzerinden ele almıştır. Başlangıçta bir halk hikâyesi olarak anılan Taşbaş, zamanla mitos hâlini almış ve gelişmelerle beraber en sonunda mitolojik bir kahramana dönüşmüştür. Taşbaşoğlu, mitlerin halk arasındaki çıkışını, yayılımını, gelişimini ve çöküşünü gösteren incelikli bir karakterdir. Halkın zor zamanlarında yaratıp dört elle sarıldığı, birazcık bolluk gördüğü zaman da baş aşağı çevirip yerden yere vurduğu bir efsanedir. Halk ile bağını koparan daha doğrusu halkın bağını kopardığı Taşbaşoğlu, bedenen mitolojik anlamını yitirerek basit bir kişiliğe dönüşmüştür. Fakat ruhani gücünü ölümünden sonra bile devam ettirmiştir.
Yaşar Kemal bu eserinde sözlü halk geleneği ürünlerine sık sık yer vererek ışık, kartal, ağaç, kırklar, dağ, toprak, abı hayat gibi birçok mitolojik motifi de hikâyelerle harmanlamıştır. Kitap, dinlerin, peygamberlerin ve ermişlerin doğuşunu anlatan bir alegoridir. Yazar neredeyse dış dünya ile bağı kopuk olan ve sürekli aynı yüzler, aynı sıkıntılar, aynı günler etrafında hapsedilen halkın, tarih boyunca yaratıp durdukları bir kurtuluşun kurgusunu yeniden yazıp çizmiştir. Yer Demir Gök Bakır, Taşbaş’ın ermişliğini ret etmediği için işkence gören Memidik’in iradesi gibi çelikten bir inanca sahiptir.
383 syf.
·7 günde·10/10
Yer Demir Gök Bakır , Yaşar Kemal ' in dağın öte yüzü üçlemesinin ikinci kitabı. İlk kitap olan Ortadirek ' in devamı niteliğinde.

Yaşar Kemal okuyanlar, onun kaleminin ne kadar olağanüstü olduğunu bilir. Anadolu insanını, Anadolu köylüsünü, ozelde de Çukurova köylüsünü öyle bir anlatır ki, buyulenmemek elde değildir. Betimlemeler, deyimler, sözcük oyunları ile başınızı döndürür.

Yer demir gök bakır, aslında çaresizliğin, kapana kisilmisligin, yoksulluğun, karşılığında tabiki varsilligin romani. Çok çalışıp azla yetinenlerin romanı. Bu kadar az kazananların olduğu yerde, çok çok kazananlar da illa ki olacaktır. İnce Memed 1 serisindeki ağa zulmünün yerini burada muhtar ve tüccar zulmü alıyor. Bir elin parmakları kadar olanlar, kazanıp köşeyi dönerken; yüzler,binler kışı nasil gecirecegini düşünür, evdeki un bitmesin diye gözünün elifine bakar.

Bu roman, çaresiz kalmış insanların kendi uydurdukları mitlere, efsanelere, rivayetlere, kendilerinin de bir süre sonra nasıl inandıklarını anlatıyor. Sevdikleri, destek verdikleri, küçücük bir iyilik gördükleri kişiyi nasıl ermiş seviyesine çıkardıklarını anlatıyor.

Bilinçli ya da bilinçsiz bir beşere böyle olağanüstü güçler atfetmek, ne kadar çaresiz olduğumuzun kanıtı değil midir? Bu tür manzaraları, günümüzde, kocaman kocaman şehirlerde bile görmüyor muyuz? Demek ki hala çaresizlik yanımızda.

Yaşar Kemal yazar da önerilmez mı?
Keyifle okuyun.
383 syf.
Kitap serinin ikinci kitabı. Bir köyün bir insanı nasıl ilahlaştırdığını ve buna nasıl ihtiyaç duyduğunu anlatan bir kitap ile karşı karşıyasınız. İlahlaştırılan köylü, aslında bu durumdan muzdarip fakat daha sonra kendi bile bu duruma inanmaya başlıyor. Güzel ve anlamlı bir seri kitabı idi. Bugün itibari ile serinin ücüncü kitabına geçeceğim. Merakla bekliyorum. Okuyun.
356 syf.
·68 günde·10/10
Yaşar Kemal'in okuduğum ilk eseriydi. Kitap başta sıkıcı gibi gelse de ortalarına doğru kendi kendime köylülerle kavga ederken buldum kendimi.. Sonlarına doğru ise artık büyük bir hayat deneyimini kolay yoldan kazandığım hissiyatına kapılıp izlediğim Turk filmlerinin birçoğunda ise artık Yaşar kemal'in kitabında gecen ve ne için boyle olduğunu ne için bu yola girdiklerini artık anladığım şeyler oldu. Vaaay be dedim Yaşar Kemal sen ne büyük bir okulmuşsun meğer !! Büyüksün üstad
383 syf.
·Beğendi·8/10
yaşamadan çukurova oldum çukurovayı tanıdım hiç duygu sömürüsüz yoksulluk bu kadarmı güzel anlatılır.yaşar kemale hayran olmamak elde değil. empati kuramayan kitabın içine akamayan biri keyif alamaz.
383 syf.
·6 günde·10/10
İnsanların en güçlü tutkularından biri hikayelerdir. Tarih boyunca hikayeler dilden dile coğrafyadan coğrafyaya yayılmış ve toplumsal yapının her tabakasında kendisine yer edinmiştir. Bir yanıyla düşsel bir yanıyla da gerçek bu hikayeler yeni uydurma hikayelere yol açar ve uydurulan hikayeyi uyduran kişi dahi uydurduğunu bildiği halde hikayesine inanmaya başlar bu uğurda can verir de artık hikayesinin uydurma olduğunu gerçekle hiç bir bağının olmadığını kabul etmez.
Büyük usta Yaşar Kemal'in serinin ilk kitabı olan Ortadirek'te Anadolu köylüsünün hem tutkusu hem de geçim kaynağı olarak gördüğü pamuk hasadına yetişme ve kışın geçimini sağlamak için pamuk tarlalarına yolculuklarını ve daha sonra bu tarlalardan umduklarını bulamadan köylerine dönüşlerinin hikayesini anlatır. Umduğunu bulamayan köylüyü borçlarını ödeyememeleri sebebiyle Adil Efendinin köye gelip herseylerini almaları ve aç açıkta kalmaları korkusu sarar. Bir yandan da bu stresli ve gergin ortamda köylüler zihinlerini meşgul edecek kendilerini kurtaracak bir yol bulmaya çalışırlar. Tam da o anda halk efsaneleri ve ermişlik köylünün zihnini ve bedenini sarar. Büyük usta Yaşar Kemal Yer Demir Gök Bakır romanında Anadolu köylüsünün zor zamanlarda hayal gücünün ne kadar genişlediğini ve bu hayal ürünü olan hikayelere inanmanın nasıl had safhaya çıktığını kendine has basit, yalın, akıcı ve coşkulu üslubuyla ele alıyor. İktidar uğruna hiç bir şeyi yapmaktan geri durmayacak hırsın kölesi olmuş kişilere de değinmeden geçmiyor büyük usta. Her romanında olduğu gibi sosyoloji dersi vermeden de geçmiyor büyük usta:) Okurken derinlemesine keyif aldığım kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ederim:)
383 syf.
·9/10
Açıkçası serisinin ilk kitabı beklentimin altında kalmıştı. Ancak Yer Demir Gök Bakır tam da beklentilerimi karşılayan, harika bir eser olmuş. Yazarın hakkını yememek lazım, yazar, Ortadirek'te kahramanları tanıtmayı, okuru Yer Demir Gök Bakır'a hazırlamayı amaçlamış gibiydi.

Öncelikle olay örgüsü çok başarılı. Yazar bu kitapta tek bir hikayeye bağlı kalmamış, kitapta farklı kahramanların farklı hikayelerine rastlayabiliyoruz. Kitapta iyi ile kötünün mücadelesi yanında az da olsa bir aşk hikayesine de tanıklık ediyoruz.

Tabi Yaşar Kemal demişken Çukurova coğrafyasının harika betimlemelerinden bahsetmemek olmaz. Yazar bu eserinde de bizi Çukurova'da ve o bölgesinin dağ köylerinde tatlı bir gezintiye çıkarıyor.

Olay örgüsü gayet başarılı, sürükleyici bir eser. Eseri okuyacak arkadaşlara şimdiden iyi okumalar.
383 syf.
·11 günde·Beğendi·Puan vermedi
Dağın Öteki Yüzü serisinin ikinci kitabı. İlk kitapta, Ortadirek'te, Yalak köylülerinin Çukurova'ya pamuk toplamaya inme hikayesi anlatılıyordu. Muhtar Sefer her defasında daha yüksek komisyon alabilmek için Çukurova'daki verimsiz olan çiftliklerden köylü için yer ayarlar. Böylece köylü çok çalışıp az kazanabilirken Muhtar Sefer servetine servet katar. Taşbaşoğlu her sene buna itiraz edip köylüyü aydınlatmaya çalışsa da Muhtar o ince siyasetiyle hep köylüyü ikna eder. İşte ilk kitapta bu mücadele çerçevesinde köylü yine verimsiz, çorak bir araziye gider ve hemen hemen hiç bir şey kazanamadan geri döner. Kasabalı Adil Efendi ise köylülere veresiye mal satan bir tüccardır. İşte Yer Demir Gök Bakır adlı bölümde Adil Efendi'nin köylünün nesi var nesi yok almaya köye gelmesi durumu karşısında köylülerin durumu anlatılır. Adil Efendi ha geldi ha gelecektir. Taşbaşoğlu köylü hak etti diyerek umursamaz. Ama köylü ve Muhtar çareler arar.

Kitabın en önemli özelliği mitlerin, efsanelerin nasıl ortaya çıktığını çok güzel bir hikayeyle anlatmasıdır. Köylünün aşama aşama nasıl Taşbaşoğlu'nu ermiş bir kişiye dönüştürdüğü, rivayetlerin nasıl ağızdan ağıza dolaşıp efsanelere döndüğü o kadar güzel işlenir ki kitapta nihayetinde bütün bu ermişlik hikayesine inanmayan ve saçma bulan Taşbaşoğlu da artık kendisinin gerçekten ermiş olup olmadığı konusunda şüpheye düşmesine yol açar. Tabi Muhtar Sefer, Taşbaşoğlu'nun bu ermişlik mertebesine yükseltilmesi karşısında kıskançlık krizlerine girerek her defasında kendi başına ve köylünün başına daha büyük işler açar.

Bu kitabı okuduktan sonra Ortadirek'in Yer Demir Gök Bakır için bir girizgah niteliğinde olduğunu düşündüm. Ortadirek'i beğenmiştim ama bazı insanlar sıkıcı bulabilir diye de yorum yapmıştım. Ama Yer Demir Gök Bakır modern bir efsane kitabı gibi. Çukurova'ye geç gidilip pamuk toplayamamanın sorumluluğunu kendisinde bulan Koca Halil'in kendini ambara kitleyip köylüden kaçması, Meryemcenin bütün köylüyle konuşmayı kesmesi ve Adil Efendi gelip alır diye kefen parasını saklaması, torunu Hasan'ın hazine gibi gördüğü 10 adet kibrit kutusunu Adil Efendi alır diye önemseyip saklaması o kadar tatlı işlenir ki kitap akıp gider.

Yaşar Kemal yine köyde yaşayan birisiymiş gibi köylünün bakış açısı, kültürü, yaşayış ve inançları ile hikayeyi anlatıyor bize. Yöreye yönelik kelimeleri, mitleri, yaşamları öyle güzel anlatıyor ki bu kitabı romanın yanında bir kültür hazinesi olarak da görülmesi gerektiğini düşünüyorum.

Kısacası nefis, leziz bir kitap.
432 syf.
·32 günde·9/10
Eğer insanın bir ümit, bir düş dünyası yaratma niteliği olmamış olsaydı belki de yaşaması mümkün olmazdı. Yaşamı sürdürebilse bile belki de insanoğlu bu insanoğlu olmazdı. Bu düşünceden yola çıkarak insanı şöyle tanımlayabiliriz: İnsan, mit yaratan bir mahluktur.
Yaşar Kemal

Kitabı bitirdikten sonra, direkt aklıma Yaşar Kemal'in, Dağın Öte Yüzü serisinin ilk kitabı olan, Ortadirek'in ön sözünde geçen bu sözü aklıma geldi. Sanki bu kitap bana, bu sözün açıklaması, kitabın özeti gibi geldi. Şarkı sözünde geçer ya "Bir umuttu yaşatan insanı..." Galiba aynen öyle.
383 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Köylü yaşamı köylülerin çaresizliği bu çaresizliğin sonunda inanılan tutunacak dalın aranması çok güzel anlatılmış çukurova ve toroslar coğrafi açıdan zorluklarıyla beraber anlatılmış tabii köylü kurnazlığı da ...okunması gereken bir kitap
"Bizim saklayacak hiçbir şeyimiz yoktu. Ben saklayacak bir şey aradım, bir iğne bile bulamadım saklayacak. Bir zoruma gitti ki... Yoksulluk şimdiye kadar bana böyle koymamıştı. Baktım ki aradım ki Adil'den saklayacak hiçbir şeyim yok..."
Yaşar Kemal
Yapı Kredi Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yer Demir Gök Bakır
Alt başlık:
Dağın Öteki Yüzü 2
Baskı tarihi:
Ocak 2019
Sayfa sayısı:
383
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750807251
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Başı dara düşener, yarattıları düş dünyasında bulurlar yollarını. Ayakta kalabilmek için sığındıkları bu dünya bir yandan onları yaşatırken, bir yandan da hikayelerini örer. Dağın Öte Yüzü üçlüsü darda kalanların yarattıkları düş dünyasının büyük ve görkemli hikayesidir.

Üçlünün ikici kitabı Yer Demir Gök Bakır bütün mümkünlerini yitirmiş köylülerin kendi yarattıklarını ermişin işaret ettiklerine bakarak hayatta kalmalarını anlatır. Roman kendi mitini yaratmanın tanığı, düş dünyasının gücünün kanıtıdır.

Fransız Eleştirmenler Derneği'nce "Yılın en güzel romanı" seçildi.

Kitabı okuyanlar 1.237 okur

  • Mehtap Kandas
  • Emine Bakır
  • Pelin
  • FerahYalman
  • pervin seymen
  • Kerem
  • Erdoğan Tunaboylu
  • Burak Yıldırım
  • Cumali Özden Akpınar
  • Mehmet Akif Sünbül

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.8
14-17 Yaş
%1.4
18-24 Yaş
%10
25-34 Yaş
%30
35-44 Yaş
%34.1
45-54 Yaş
%15
55-64 Yaş
%5
65+ Yaş
%2.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%50.6
Erkek
%49.4

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%35.6 (116)
9
%21.8 (71)
8
%19.3 (63)
7
%5.5 (18)
6
%2.8 (9)
5
%0.6 (2)
4
%0.6 (2)
3
%0.3 (1)
2
%0.3 (1)
1
%0.3 (1)

Kitabın sıralamaları