Yer Demir Gök Bakır Dağın Öteki Yüzü 2

8,6/10  (52 Oy) · 
273 okunma  · 
56 beğeni  · 
1.602 gösterim
"Birden bu barok kişilerin harikulade serüvenine kapılırsınız, acımasız gerçekle efsane arasında gider gelirsiniz. Yaşar Kemal ya da bir halkın dehası."
-Martine Bauer,Le Matin de Paris,(Fransa)-

"Yaşar Kemal'in özgün ya da bilge bir anlatıcıdan çok daha başka bir şey olduğunu bir kez daha kabul etmek gerekir.(...) Yazar ve halkı sanki gerçekten tek bir bütünmüş gibi, kişileri de anlatımı da aynı şiirsel imgelemi ve aynı büyüleyici çekiciliği taşır."-Journal de Centre, (Fransa)

"Toprağa ve gökyüzüne kenetlenmiş köylünün sert yaşamını düşleyebilenler, bir gemiye biner gibi binsin bu demirden toprağa bizlere sonsuza dek yasak edilmiş bu serüveni yaşasınlar."-MN. Rieux, Que Lire, (Fransa)

"İnsanlara karşı acımasız bir toprağın temposu..."
-Pierre A. Williemart, L'Actuel Bruxelles, (Belçika)
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  383
 • ISBN:
  9789750807251
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Halil Yavuz KAYA 
 30 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Eski defterlerimin arasından geçmişe dair neler var ki diye notlarımı karıştırırken, aralarında 'Yer Demir, Gök Bakır' ve 'Ortadirek' le ilgili dip notlar, alıntılar bana "merhaba" dedi.
Kütüphanemin rafından indirdim ikisini de. Sayfalar arasında maziyi seyreyledim bir vakit.
ilk sayfada her zaman ( hala daha yaparım.) olduğu gibi. adım ile kitabın alınış tarihi ve imzam var. İmzam ne komikmiş o zaman.
Tarih 24 Aralık 1968 i gösteriyor. Henüz on dört de imişim. Arka kapağına göz attım, toplam 30 TL. Ne para ama. Haftalığın 2.50 Kr. olduğunu düşünürsek 12 hafta hiç harcamadan biriktirmem gerek. Demek maça, sinemaya gitmekten vazgeçmişim, "Sunalko" gazozundan da. Çünkü o vakitler, coca kola- pepsi kolalar yaygın değil henüz. İzmir de biz çocuklar Sunalko yu içerdik.
21 Haziran 1968 tarihli Ortadirek'in Ön Sözünde Yaşar Kemal aynen şunları söylüyor. "Ortadirek, Yer Demir Gök Bakır,Ölmez Otu üçlüsünü tam On Beş yılda bitirebildim. bu dizinin ilk kitabı Ortadirek ilk olaraktan 1960 yılında kitap halinde yayınlandı.İkincisi olan Yer Demir Gök Bakır 1963 yılında çıktı. Ölmez Otu da bu yıl içinde yayınlanacak."
Demem o ki, Bu üçlüden ilk ikisini raflarda yeni yeni yerini alırken almış okumuşum. Üçüncüsünün alınış tarihi 1977.
Bu kitaplardır o gün bu gün kitap okuma alışkanlığına alıştıran, Bende kitap aşkı yaratan.
Şimdi anılarım,ı bu kitaplar üzerinden tazeleyip sizlerle paylaşma mutluluğudur beni sevindiren.
Her ne kadar Nobel Edebiyat ödülü bu büyük yazara gelmemiş olsa da o bizim efsanelerimizin, Anadolu'muzun Efsanesidir.
Bu günlerin gençleri, çocukları bu kitapları okurken o yazıldığı günleri, şartları, aklınızdan geçirerek okumanızı tavsiye edeceğim.

sezen 
03 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Köy halkı bir önceki kitapta muhtarın yüzünden bol pamuklu bir tarla yerine çorak bir toprağa götürülür. Ağaya borcunu ödeyemeyecek olan köylüyü korkulu bir bekleyiş sarar, bu bekleme öyle bir boyuta gelir ki, masallar efsaneler türemeye başlar köyde. Taşbaş adlı karakteri ermiş mertebesine yükselten halk, kendi yarattığı mitin tutsağı olur. Çaresizlikten ve korkudan beslenen inançlar bazen deliliğe varacak hale gelir...

Ali Ceyhan 
07 Eyl 12:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Korku insanlarda çaresizlik ve karamsarlık yaratırken aynı zamanda da insanları umut ve çare arayışına sevkeder. Bir çeşit etkiye tepki.

Yaşar Kemal'in Yer Demir Gök Bakır'ı bu sosyolojik ve fiziksel yasanın en güzel örneklerinden birini oluşturur.

Yalak köylülerinin geçim sıkıntıları ve borçlarını ödeyememe korkusu sonucu kendi oluşturdukları efsaneye inanmalarını konu alan bu eser,Yaşar Kemal'in yalın,eşsiz ve büyülü dehasını gözler önüne seriyor.

Hiç şüphesiz bu kitabı okuyunca acınası gerçekliğin, köylüler üzerindeki derin izlerine ahhh çekerek şahitlik edeceksiniz.
Ben tereddütsüz şahitlik etmenizden yanayım...

Zeynep güler 
25 May 15:33 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Köylü yaşamı köylülerin çaresizliği bu çaresizliğin sonunda inanılan tutunacak dalın aranması çok güzel anlatılmış çukurova ve toroslar coğrafi açıdan zorluklarıyla beraber anlatılmış tabii köylü kurnazlığı da ...okunması gereken bir kitap

Yaşar Kemal, halkımı kim eziyorsa onun karşısında dururum diyen sosyalist bir yazardır. Kitapta halk hikayelerinden, efsanelerden, folklorik unsurlardan fazlaca yararlanmıştır. Romandaki asıl amaç korku ve mitos yaratmaktır. Buhran-güçsüzlük-korku ana temadır. Çaresiz Yalak köyünün mit yaratma öyküsüdür. ️

onat durusoy 
06 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

kitap tamamıyla korku ve çaresizliği anlatıyor köylünün adil efendiden korkusu adilin linç edime korkusu koca halilin ölüm korkusu ve bu korkulardan doğan bir ermiş Taşbaş muhtarın taşbaş korkusu taşbaşın ermişlikten korkusu ve baştan sona çaresizlik söz konusu

fmamoste 
13 Haz 06:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kırsal kesimden bir düşünce biçimine ordan ağalik düzenine, insanların bakış acılarına kültürlere , cocuksu sevmelere kadar bir cok şeyi içinde barındıran dehşet bir Mozaik. .

serdar şahin 
07 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · Puan vermedi

Dağın Öteki Yüzü serisinin ikinci kitabı. İlk kitapta, Ortadirek'te, Yalak köylülerinin Çukurova'ya pamuk toplamaya inme hikayesi anlatılıyordu. Muhtar Sefer her defasında daha yüksek komisyon alabilmek için Çukurova'daki verimsiz olan çiftliklerden köylü için yer ayarlar. Böylece köylü çok çalışıp az kazanabilirken Muhtar Sefer servetine servet katar. Taşbaşoğlu her sene buna itiraz edip köylüyü aydınlatmaya çalışsa da Muhtar o ince siyasetiyle hep köylüyü ikna eder. İşte ilk kitapta bu mücadele çerçevesinde köylü yine verimsiz, çorak bir araziye gider ve hemen hemen hiç bir şey kazanamadan geri döner. Kasabalı Adil Efendi ise köylülere veresiye mal satan bir tüccardır. İşte Yer Demir Gök Bakır adlı bölümde Adil Efendi'nin köylünün nesi var nesi yok almaya köye gelmesi durumu karşısında köylülerin durumu anlatılır. Adil Efendi ha geldi ha gelecektir. Taşbaşoğlu köylü hak etti diyerek umursamaz. Ama köylü ve Muhtar çareler arar.

Kitabın en önemli özelliği mitlerin, efsanelerin nasıl ortaya çıktığını çok güzel bir hikayeyle anlatmasıdır. Köylünün aşama aşama nasıl Taşbaşoğlu'nu ermiş bir kişiye dönüştürdüğü, rivayetlerin nasıl ağızdan ağıza dolaşıp efsanelere döndüğü o kadar güzel işlenir ki kitapta nihayetinde bütün bu ermişlik hikayesine inanmayan ve saçma bulan Taşbaşoğlu da artık kendisinin gerçekten ermiş olup olmadığı konusunda şüpheye düşmesine yol açar. Tabi Muhtar Sefer, Taşbaşoğlu'nun bu ermişlik mertebesine yükseltilmesi karşısında kıskançlık krizlerine girerek her defasında kendi başına ve köylünün başına daha büyük işler açar.

Bu kitabı okuduktan sonra Ortadirek'in Yer Demir Gök Bakır için bir girizgah niteliğinde olduğunu düşündüm. Ortadirek'i beğenmiştim ama bazı insanlar sıkıcı bulabilir diye de yorum yapmıştım. Ama Yer Demir Gök Bakır modern bir efsane kitabı gibi. Çukurova'ye geç gidilip pamuk toplayamamanın sorumluluğunu kendisinde bulan Koca Halil'in kendini ambara kitleyip köylüden kaçması, Meryemcenin bütün köylüyle konuşmayı kesmesi ve Adil Efendi gelip alır diye kefen parasını saklaması, torunu Hasan'ın hazine gibi gördüğü 10 adet kibrit kutusunu Adil Efendi alır diye önemseyip saklaması o kadar tatlı işlenir ki kitap akıp gider.

Yaşar Kemal yine köyde yaşayan birisiymiş gibi köylünün bakış açısı, kültürü, yaşayış ve inançları ile hikayeyi anlatıyor bize. Yöreye yönelik kelimeleri, mitleri, yaşamları öyle güzel anlatıyor ki bu kitabı romanın yanında bir kültür hazinesi olarak da görülmesi gerektiğini düşünüyorum.

Kısacası nefis, leziz bir kitap.

mehmet laleci 
21 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yaşar Kemal tarafından yazılan ve üç kitaptan oluşan Dağın Öte Yüzü üçlemesinde Çukurova’ya pamuk toplamaya giden köylülerin doğa ve yaşam koşulları ile savaşımını anlatıyor. Okurken, kendi çocukluğumun geçtiği yöre ile ne kadar benzeştiğini gördüm. Olaylar, kişiler ve ruh halleri o kadar güzel anlatıyor ki, kendi yöremdeki kişiler ve olaylar gözünüzün önüne geliyor. Bazen üzüntü ile içiniz acıyarak bazen de tebessüm ederek hatırlıyorsunuz. Aynı haberleri hem TV den hemde gazetelerden okumaktan ve dinlemekten bıktıysanız, size önerim büyük usta Yaşar Kemal'in kitaplarını okuyunuz.

Üç Renk 
05 Eyl 10:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Dağın Öte Yüzü üçlemesinin ikinci kitabıdır. Yaşar Kemal, romanın ilk tutkulu aşk öyküsüne de burada yer açar. Hüsne ve Recep’in tutkulu aşkları bir umut gibi yer alır romanda ama kış acımasızlığı içinde bu umudu yok eder. İki aşık kar fırtınasında kaçmaya kalkar ve kaybolurlar...
Koca Halil, uzun bir süre oğlunun evinde saklanır ama orada olduğu anlaşılınca, kar fırtınasına dalar, kaybolur... Taşbaşoğlu, muhtarın üstelemesiyle ikinci defa tutuklanınca, kar fırtınası sırasında candarmalarla sığındığı mağaradan kaçar, kaybolur. (Çavuş’un Taşbaşoğlu’nun kayboluşuna verdiği doğaüstü anlatım, köylününkilerle örtüşür).
Bu umutsuzluklar içinde sadece Hasan’ın ve ona eşlik eden Ummuhan’ın öyküleri umut taşır... Ve romanın sonunda, Hasan'ın gizemli taşının altında üç çiçek açar:
“Taşın yerinde daha yeni açmış üç çiçek, kara toprağın yüzüne yaslanmış duruyordu. Birisi kırmızı, parlak bir billur kırmızısı... Yalım yalım... Uzun boyunlu. Birisi de sarı, ekin sarısı, güneş sarısı, sapsarı, billur sarısı... Uzun boyunlu. Birisi de mavi, devedikeni mavisi, camgöbeği, gök mavisi, deniz mavisi, yalım mavisi, billur mavisi ... Uzun boyunlu."
Kış bitmiştir. Artık “yer demir, gök bakır’" değildir.
Yaşar Kemal'i tanımayanlar, roman ve yazım diline hakim olmayanlar için roman sıkıcı gelebilir, gereksiz ayrıntılara, gereksiz tekrarlara kaçtığını bile düşünebilirler. Ama Yaşar Kemal bu yazım diliyle Yaşar Kemal'dir.
Büyük ustaya saygıyla ve herkesin okuması dileğiyle...

Kitaptan 57 Alıntı

nejla güldalı 
23 May 10:54 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanoğlu ne kadar kötü, ne kadar zalim de olsa bir iyi yanı var,"

Yer Demir Gök Bakır, Yaşar Kemal (YKY)Yer Demir Gök Bakır, Yaşar Kemal (YKY)
Mâsiva 
10 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Koca Halil ta yürekten bir dua etti oğluna: "Allah seni bu dünyada da,o dünyada da yeşil etsin oğul.Yemyeşil..."dedi.

Yer Demir Gök Bakır, Yaşar KemalYer Demir Gök Bakır, Yaşar Kemal
Mâsiva 
11 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Azgın bir köpek bile senin ondan korkmadığını anlarsa,üstüne saldıramaz.Korkmak yok.Ölüm karşına gelip dikilse de korkmak yok.Korkmak yarı ölmektir...

Yer Demir Gök Bakır, Yaşar KemalYer Demir Gök Bakır, Yaşar Kemal
Şeyma Öztürk 
28 Mar 14:26 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Dünya dünya olalı, bir ermişin sonunun iyi olduğunu gören var mı? Ya darağacında can verir, ya da derisini yüzerler."

Yer Demir Gök Bakır, Yaşar Kemal (Sayfa 537 - Yapı Kredi Yayınları)Yer Demir Gök Bakır, Yaşar Kemal (Sayfa 537 - Yapı Kredi Yayınları)
Mâsiva 
14 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Taşbaş Lokman Sultan, önce Erciyes'e gitmiş. Erciyes'te bir çiçek var. Erciyesin doruğunun ucunda açar.Bu koskocaman bir çiçektir.Bu çiçeğin saatten saate,andan ana,günden geceye rengi değişir.Çoğunlukla aka çalan bir bal rengi.Arkasından ışıklandırılmış.Bu çiçeğe yaklaşıp,uzaktan olsun kokusunu alan her insan,her yaratık, hiç bir zaman hastalanmaz,ölürse de hastalıksız,çok yaşlanınca,küt diye ölür gider. Bu çiçeğe yaklaşabilen her kişi ömrü boyunca büyük mutluluklar dünyasında yaşar. Bir ömür,dünyası cennet olur.Yok, yoksulluk yanına uğrayamaz.Hiç bir insan da bu insana kötülük edemez.Bu çiçeğin bir hüneri daha vardır.Bu dünyada bu çiçek ölüme bir çaredir.İşte bunu da bilen,bulan Taşbaş Lokmandır.Bu çiçeğin yapraklarından birine dokunan,onun gölgesinde bir an duran ölmezliğe kavuşur.Öyleyse,bütün insanlar neden varıp da yapraklarına dokunmazlar,bir an gölgesinde durmazlar? Bu çiçeği,ulu yapraklarının uzunluğu bir kavak boyunda olan çiçeği bir evren bekler.Bu evren çiçeğin dört bir yanını,dağın doruğunu fırdolayı sarmıştır.Yirmi dört saatin ancak bir anında uyur.Ama bu an ne zamandır,gece midir,gündüz müdür,belli değil. Bu anı bulup da çiçeğe ulaşmak...Şimdiye kadar hiç kimse çiçeğe ulaşamamıştır.Bu evren öldürülemez mi? Hiç bir zaman,hiç bir türlü bu evrene ölüm yoktur.Bir yolunu bulup,parça parça edip,etini değirmende öğütsen,yellere savursan ununu,yakıp kül etsen,küllerini yele versen,geri gelsen ki Erciyes'e,evren doruğa dolanmış yatar. Dünya kurulduğundan bu yana çiçeğin gölgesinde yatan evren öldürülür mü? Uyuduğu zamanı bulmuş, çiçeğe dokunmuş. Fakat, dokunmuş oradan ayrılacakken, evren onu görmüş.Öldürecekken kıyamamış ama ölüm büyüsünü bozmuş.Evren gözünü biraz daha açmamış olsaymış,Taşbaş Lokman ölümden kurtulacakmış.Şimdi de bizim aramızda olurdu.

Yer Demir Gök Bakır, Yaşar KemalYer Demir Gök Bakır, Yaşar Kemal
Şeyma Öztürk 
27 Mar 20:31 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Bir can değil mi şunun başı sonu? Hepsi bir can. Altı astarı bir can! Veririz biter. Var mı daha bir diyeceğin?"

Yer Demir Gök Bakır, Yaşar Kemal (Sayfa 447 - Yapı Kredi Yayınları)Yer Demir Gök Bakır, Yaşar Kemal (Sayfa 447 - Yapı Kredi Yayınları)