1000Kitap Logosu
Yer Demir Gök Bakır
Yer Demir Gök Bakır
Yer Demir Gök Bakır

Yer Demir Gök Bakır

Dağın Öte Yüzü 2

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.9
547 Kişi
2.033
Okunma
518
Beğeni
17,4bin
Gösterim
383 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 10 sa. 51 dk.
Adı
Yer Demir Gök Bakır (Dağın Öte Yüzü 2)
Basım
Türkçe · Türkiye · Yapı Kredi Yayınları · Ocak 2019 · Karton kapak · 9789750807251
Diğer baskılar
Başı dara düşener, yarattıları düş dünyasında bulurlar yollarını. Ayakta kalabilmek için sığındıkları bu dünya bir yandan onları yaşatırken, bir yandan da hikayelerini örer. Dağın Öte Yüzü üçlüsü darda kalanların yarattıkları düş dünyasının büyük ve görkemli hikayesidir. Üçlünün ikici kitabı Yer Demir Gök Bakır bütün mümkünlerini yitirmiş köylülerin kendi yarattıklarını ermişin işaret ettiklerine bakarak hayatta kalmalarını anlatır. Roman kendi mitini yaratmanın tanığı, düş dünyasının gücünün kanıtıdır. Fransız Eleştirmenler Derneği'nce "Yılın en güzel romanı" seçildi.
5 mağazanın 6 ürününün ortalama fiyatı: ₺45,51
8.9
10 üzerinden
547 Puan · 83 İnceleme
Türkan Şen
Yer Demir Gök Bakır'ı inceledi.
383 syf.
·
9 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Yalak köylüsü Çukurcadan pamuk toplayamadan dönmüştü. Bu yıl köylü borçlarını Adil Efendiye ödeyemeyecekti. İçlerinde en çok korkan, korkudan ahıra saklanan Koca Halil idi. Koca Halil evden dışarı çıkarsa, köylü onu ele geçirirse öldüreceğine inanıyordu. Muhtara yanlış bilgi verdiğinden köylünün pamuk toplamasını engellediğini sanıyordu, ama bütün oyun Muhtar Seferin başının altından çıkıyordu. Yalak köylüsü şimdi onlara borç veren Adil'in köye gelip onları soyup soğana çevireceğini, her şeylerini alıp götüreceğini sanıyordu. Kış da gelmişti, kar, soğuk, boran göz açtırmıyordu. Muhtar Sefer dört gözle bekliyordu Adil'in köye gelmesini ama, gelmiyordu. Bu sefer köylüye Adil gelirse her şeyinizi alacak, bütün eşyanızı, hayvanlarınızı, her şeyinizi gömün, saklayın diye fetva verdi. Bunun üzerine köylü her şeyini toprağa gömdü, hayvanlarını mağaralara sakladı, evlerini tamtakır kurubakır yaptılar, ki Adil Efendi geldiğinde onlara acısın diye. Sonra Muhtar Sefer çıkarın dedi, saklayın, çıkarın köylü de şaşkın, Muhtar ne dediyse yaptılar. Köylü insanı istediğini Tanrıya eş eder, istediğini batırır gözünün yaşına bakmaz. İşte Taşbaş da bu duruma düştü. Köylü onu ermiş ilan etmiş, hastalar kapısını aşındırmaya başlamıştı. Kurtulamıyordu bundan. Kendisi bile nerdeyse ermiş olduğuna inanacaktı, insanlar ona inanıyorlardı. Elbet bir şey görmüşlerdi de, bir şey biliyorlardı da inanıyorlardı. Yok yere de böyle bir şey çıkmazdı ki ortaya diye düşünüyordu. Ama Muhtar Sefer kıskançlığından Taşbaşı Yüzbaşıya ihbar etti ve Cumali onbaşı Taşbaşı evinden aldı. Cumali onbaşı endişeliydi. Kar birdenbire tutacaktı. O bu Toros eteklerini iyi bilirdi. Ortalıkta hiçbir canlı yoktu. Ne kuş, ne hayvan, ne de bitki. Her şey bir aklıktı. Ortasından geçtikleri orman hışırdıyor, yaprak döker gibi arada sırada dallarındaki donmuş karları döküyordu. Taşbaşı'n sayesinde Körmağaraya sığındılar; ama, oradan sağ çıkabilecekler miydi acaba?
Yer Demir Gök Bakır
8.9/10
· 2.033 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
10
Melike
Yer Demir Gök Bakır'ı inceledi.
383 syf.
·
6 günde
·
Puan vermedi
Yaşar Kemal... Yer Demir Gök Bakır kitabı Dağın öte yüzü üçlemesinin ikinci kitabı.Birinci kitap Ortadirek Ortadirek kitabında daha çok Meryemce ana, oğlu uzun Ali ve Koca Halil'i tanıdık.Onların Çukurova yolunda yaşadıkları,feda ettikleri yaşam mücadelerine tanık olduk. Yer Demir Gök Bakır... Elimden bırakamadım kitabı Bir yerde yaşam mücadelesi köy halkının başından geçenler. Bi dönem Çukurova' da pamuk toplayamama sonucunda Adil efendiye borçlarını verememelerinden dolayı çektikleri tedirginlik Koca Halil'in kendini suçlaması... Zalaca kadının rüyaları ve onun köy halkının üzerindeki etkisi.Meryemce ananın bütün köye kızıp konuşmaması. Uzun Ali ve Taşbaşın dostlukları, Taşbaşın başına gelen ermişlik:) ( Okudukça Taşbaşın masal dünyasının içine giriyorsunuz) Recep ve Hüsne'nin aşkı Muhtar Sefer'i anlatmıyorum:) ona çok sinir oldum. Ummahan ve Hasan iki kardeş,iki çocuk... Çocukça tartışmaları, kavgaları, mutlulukları. Çukurovadaki mevsimlik işçilerin hikayelerini bize masalımsı bir şekilde aktarılması...
Yer Demir Gök Bakır
8.9/10
· 2.033 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
20
Duygu Erkut
Yer Demir Gök Bakır'ı inceledi.
383 syf.
·
9/10 puan
Yer Demir Gök Bakır Sözlük anlamıyla çaresizliği anlatan bir deyim. Dağın Öte Yüzü üçlemesinin ilk kitabı Ortadirek’ten tanıdığımız Yalak köylüleri Muhtar Sefer’in oyununa gelip çorak tarlaya düşünce kışlık kazancını sağlayamamış, köylerine geri dönünce de kasabadan tüm kış veresiyle alışveriş yaptıkları Adil’e borçlarını ödeyememelerinin bedelinin ne olacağının kara düşüncesine dalmışlardır. Fakat Adil bir türlü gelmez. Köylü Adil’den korkar da Adil neden köylüden korkar bir türlü alacağının peşine gelmez? Muhtar Sefer’e ne kadar kızgın olsalar da bir boyun eğmişlikleri de vardır. Belanın ondan geldiğini bilirler ama yine de onun kurnaz aklının peşinden gitmeden duramazlar. Köyde muhtara karşı yoğun muhalefet olan birkaç ses vardır. Bu seslerin en güçlüsü Taşbaş Mehmet hem muhtara hem de muhtarın peşindeki köylüye söver. Halk hikâyeleri, Anadolu efsaneleriyle büyümüş köylü, bazı tesadüfleri birleştirir ve Taşbaş’ı mitleştirip, ermiş der. Umutsuzluklarına böylelikle bir umut bulmuşlardır. Bana göre Taşbaş’a uyarlanıp söylenen bu halk hikâyelerinin de her biri ayrı keyifliydi. Fakat yıl 1960’lar atom çağı, uzay çağı.. Kerametlerin hükümetlerce henüz prim yapmadığı , köydeki yüzbaşının bile yüzünü kendince fene bilime döndüğü zamanlar. Şahsi iktidarının sonunu Taşbaş’ın getireceğine inanan Muhtar çareyi Taşbaş’ı Jandarmaya şikayet etmekte bulur. Ateş olmayan yerden duman çıkar mı? Çıkmaz. Ailesi, yakınları hatta uzun zaman ermişliğini reddeden Taşbaş’ın kendisi bile gün gelmiş şüpheye düşmüştür . Sonuçta ermişler gökten inmez ki onları da bir ana doğurur. Taşbaş’ta elinden geldiğince herkese iyilik etmiş yıllardır köylünün yenen hakkı için uğraşmış bir kimsedir fakat insan ermiş olsa da insandır ve halkı ermiş olmadığına inandıramamış Jandarma yüzbaşına verdiği sözü tutmamış olması onu rahatsız eder. Ansızın bahar gelir yerdeki kar kalkar. Boranda kışta köyden başını alıp gidenlerin de akıbeti yavaş yavaş ortaya çıkar. Tüm karakterler öyle canlı ki bizlerde o köyün bir insanı olduk harakete geçmek için Meryemce’nin tekrar konuşmasını bekliyoruz. Üçlemenin son kitabında yaşadıklarından ders çıkarabilmiş Yalak köylüleriyle karşılaşmayı umut ediyorum.
Yer Demir Gök Bakır
8.9/10
· 2.033 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
8
Cihan Karabulut
Yer Demir Gök Bakır'ı inceledi.
383 syf.
·
10 günde
·
7/10 puan
Dağın Öte Yüzü serisinin ikinci kitabı; köylünün kendi yarattığı korku ve kurtarıcıyı anlatır. Halkın, soyludan korkması ve bu duruma çare aramasını okuyoruz. Kendi yarattıkları batıl inanç ve mitlerle tam Anadolu kitabı diyebilirim. Halkın efsanelere dayanarak kendi yarattığı kurtarıcının onlara yol göstermesini bekler (ama öyle mi?). Betimlemeler tam bir Yaşar Kemal klasiği, adeta sizi olaylara dahil ediyor diyebilirim. Kitabın beğenmediğim noktası ise durgun ilerlemesi ve kendini tekrar etmesi (bir halk bu kadar da batıl inançlı olabilir mi yahu)...
Yer Demir Gök Bakır
8.9/10
· 2.033 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5