Ortadirek Dağın Öteki Yüzü 1

9,2/10  (17 Oy) · 
77 okunma  · 
22 beğeni  · 
981 gösterim
Başı dara düşenler, yarattıkları düş dünyasında bulurlar yollarını. Ayakta kalabilmek için sığındıkları bu dünya bir yandan onları yaşatırken, biryandan da hikayelerini örer. Dağın Öte Yüzü üçlüsü darda kalanların yarattıkları düş dünyasının büyük ve görkemli hikayesidir.

Üçlünün ilk kitabı Ortadirek'te uzun ve zorlu yolda yürüyenler anlatılır. Bir çile yürüyüşüdür bu; varacakları yerde onları sadece ayakta kalmak mücadelesi bekliyor olsa da, her yürüyüş bir umuttur. Pamuklar toplanmadan Çukurova'ya ulaşmak, çileye ve umuda da ulaşmaktır.

"Türk romancısı Yaşar Kemal'in Ortadirek romanı edebiyatın büyük insan manzaralarından biridir. Bu roman aslında Savaş ve Barış ve Moby Dick boyutlarında bir yapıttır."
-Michel Cournot, Le Monde, (Fransa)-

"Buna dikkat çekici bir eser değil, bir şaheser demek daha doğru olur." -Bulletin Critigue du Livre Français, (Fransa)-

"Yaşar Kemal'in romanı Tolstoy'un çapına ve Dickens'ın canlılığına sahiptir." -Lena Jeger, Manchester Guardian, (İngiltere)-

"Sofokles'in trajedilerini besleyen o çok görmüş geçirmiş yaşlıların deneylerle dolu sesidir bu. Anadolu'nun sesi."
-Ceyhun Atuf Kansu, Varlık-

"Bugüne kadar okuduğum en mükemmel Türk romanıdır Ortadirek."- Fethi Naci, Bir Romancı: Yaşar Kemal-
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  364
 • ISBN:
  9789750807114
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
uğur kiraz 
19 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Emek gücünü bellirli bir ücret karşılığında satmakta olan yarı proleter köylünün ikircikli yapısı, sömürü sistemine bir yandan son vermek isteyen küçük çapta isyanların kıvılcımları baş gösteriyor fakat hakim sınıftan yana tavır takınan muhtar tam bir makyalevist burjuvaca hareketleriyle köylü isyanın oluşumuna ket vuruyor. korkutuyor. zayıf subjektif oppurtunizme köylünün kaymasını sağlıyor. sömürü çarklarının devamı da zaten bu şekilde sağlanıyor. yarı işci olan köylüler gün gün emeğini satmaktan,mevsimlik pamuk toplama işlemini yerine getirmekten başka çare kalmıyor. metafizik kavramlar köylünün sorgulama evresinin önünde en büyük engellerden biri olarak karşılarına çıkıyor. 1960ların yaşayış biçimi kültürü feodal alışkanlıkları ve feodalizm sürecindeki pasifize olmuşların romanıdır. bu roman biraz sınıfsal tahlil gibi oldu fakat. ustanın kavratmayı istediği şey bu. sömürü sisteminin alaşağı edilmesi hakim sınıfta yer alanların alt sınıfı nasıl sırtlarına basa basa sömürdüğünün ölü emek üzerinde kendi sermayelerinin nasıl artırdıklarını, alt sınıfta yer alanları din,milliyet vs gibi propagandaist yaklaşımlarla oylayıp kendi sermayelerini kat be kat arttırırken alt sınıf insanına reelde verdiği acı,ölüm,yoksulluk sefalet gibi durumların bir an önce sonumlandırılması gerektiğini savunuyor.

AYŞE ŞİMŞEK 
12 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Anadolu insanını anlatıyor, onun ikircikliklerini anlatıyor, psikolojinin derinlerine iniyor, etkilenmemek elde değil. Ustayı eleştirmek bize düşmez fakat bunu uzun uzadıya yapıyor.

sezen 
03 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İnce Memed serisinin hemen üzerine bu seriye başlayınca ağır geldi sanırım. İnce Memed tadını alamadım. Ancak Dağın Öte Yüzünü komple okuyunca eser daha da anlam kazanıyor. Çukurova'ya pamuğa inmeye çalışan bir ailenin dramı, Yaşar Kemal Anadolu insanını öyle iyi analiz etmiş ki, karakterler de en ufak bir yapaylık bile göze çarpmıyor.

Ayşen BÜLBÜL 
09 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yine bir çukurova insanı. Irazca'nın kızgınlığı ,oğlunun ekmek parası için çabası ve niceleri ile bir Anadolu insanının romanı. Yaşar Kemal'in kitaplarının dolu doluluğu her zaman kendini okutturuyor.

mehmet demir 
19 Nis 2016 · Kitabı okudu · 50 günde · Beğendi · 10/10 puan

Türk edebiyatında öncü eserlerden olduğu kesin.Dil ve anlatım ,hele hele tasvirler ve psikolojik tahliller Rus Edebiyatına meydan okur nitelikte.

serdar şahin 
27 Tem 2016 · Kitabı okudu · 20 günde · Beğendi · Puan vermedi

Yaşar Kemal deyince aklıma hep Çukurova ve buranın insanları gelir. Usta bu kitabında da bize pamuk toplamaya Çukurova’ya inen dağ köylülerinin hayatından bir kesit sunuyor. John Steinbeck’in bir yol hikayesi olan Gazap Üzümleri eseri gibi burda da bir yol hikayesi var. Burada da bir köy genelinde ve bir aile özelinde insanların pamuk toplama mevsimi başlayınca Çukurova’ya doğru yaptıkları çetin bir yolculuk anlatılıyor. Romanı okuyunca insanların ne zor hayatları varmış diyorsunuz.

Yaşar Kemal’in tasvirlerine, durağan diline alışkın olmayanlar için kitabı okumak zor ve sıkıcı gelebilir. Ama bu sıkıcı görünen dilin zamanla Yaşar Kemal üslubunun doğallığının bir parçası olduğunu göreceksiniz. Hikayedeki kahramanları anlatırken, onların duygularını, düşüncelerini, kültürlerini, hayata bakış tarzlarını, yaşamlarını bize aktarırken köye dışarıdan bakan bir gözlemci edasıyla değil, o köyün ve o kültürün bir parçasıymışçasına hareket ediyor yazar. Sanki, romanı oradaki bir köylü yazmış gibi bir doğallığın içinde buluyorsunuz kendinizi. Yaşar Kemal adeta hep orada yaşamış, aklı, bilgi seviyesi o köydeki bir şahsın bilgi ve kültür seviyesi ile sınırlıymış gibi bize romanı sunuyor. Yani dışarıdan bir müdahalede bulunmuyor karakterlere. Bu doğallığın yanında tabi ki köylünün yaşamlarını devam ettirebilmeleri için katlandıklarına, karşılaştıkları zorluklara tanık oluyorsunuz. Bu roman gibi Anadolu’nun her yöresini anlatan kitaplar olsa ülkemizin kültürünü, insanını çok daha yakından tanıyabiliriz. Bu kitap adeta kültürel bir hazine. Folklörüyle, yaşam tarzıyla, adet ve inançlarıyla bir toplumu tüm dokusuyla anlatan ama bunu roman tarzında kaleme alınmış bir hazine.

mehmet laleci 
21 Kas 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yaşar Kemal tarafından yazılan ve üç kitaptan oluşan Dağın Öte Yüzü üçlemesinde Çukurova’ya pamuk toplamaya giden köylülerin doğa ve yaşam koşulları ile savaşımını anlatıyor. Okurken, kendi çocukluğumun geçtiği yöre ile ne kadar benzeştiğini gördüm. Olaylar, kişiler ve ruh halleri o kadar güzel anlatıyor ki, kendi yöremdeki kişiler ve olaylar gözünüzün önüne geliyor. Bazen üzüntü ile içiniz acıyarak bazen de tebessüm ederek hatırlıyorsunuz. Aynı haberleri hem TV den hemde gazetelerden okumaktan ve dinlemekten bıktıysanız, size önerim büyük usta Yaşar Kemal'in kitaplarını okuyunuz.

Kitaptan 14 Alıntı

Sümeyra 
30 Oca 21:56 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Atı olan da, tarlası olan da, yerdeki karınca da, gökteki kuş da, ipek yatakta yatan da, kuru yerde kıvranan da, kuşsütü içen de, sen de, ben de...Uzun Ali gibi oğlu olan da kara toprağa karışıp, toz olacak Meryemceeee.!"

Ortadirek, Yaşar Kemal (Sayfa 42)Ortadirek, Yaşar Kemal (Sayfa 42)
Sümeyra 
06 Şub 22:57 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Toprağın altı, toprağın üstü... Acı, dert, bela... Yerinme canım yerinme . Her tepeden bir gün doğar.

Ortadirek, Yaşar Kemal (Sayfa 306)Ortadirek, Yaşar Kemal (Sayfa 306)
Hilmi Can AKTAŞ 
25 Eyl 2016 · Puan vermedi

Bazı yüzler vardır, içini saklar saklar da, sonra birden boşanıverir. Yüz bütün bentlerini yıkar. Bütün ışıklar sönmüştür artık.

Ortadirek, Yaşar KemalOrtadirek, Yaşar Kemal
Hilmi Can AKTAŞ 
24 Eyl 2016 · Puan vermedi

Atalar ne demiş, deli bir dostun olacağına, akıllı bin düşmanın olsun, daha yeğdir.

Ortadirek, Yaşar Kemal (Sayfa 312)Ortadirek, Yaşar Kemal (Sayfa 312)
serdar şahin 
11 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Muhtar duyuyor, duymamışçılıktan geliyordu. Kasabadaki çiftlik sahibi Cemal Koşak Bey de öyle yapardı. Irgatların parasını vermediğinde, kulağının dibinde ırgatlar ona ana avrat ne kadar söverlerse sövsünler aldırmaz 'insan kısmı eğer bu dünyada yaşayacaksa geniş olmalı. Onlar ha sövsünler de sövsünler, varıp da bizim avrada değecek değil ya, bizim avradın haberi bile olmaz' derdi. Doğru dosdoğruca bir laf!"

Ortadirek, Yaşar Kemal (Sayfa 84 - Görsel Yayınlar)Ortadirek, Yaşar Kemal (Sayfa 84 - Görsel Yayınlar)
serdar şahin 
25 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Şu fıkara kısmına ne de iyi olur, diye düşündü. Amma ellerine birazcık birşey geçmesin, bitleri kanlanmasın azıcık, burunları havayı döver. Allah bunlara diş versin de tırnak vermesin. Bunların böyle iyi, böyle masum, böyle tertemiz çocuk gibi kalabilmeleri için gün yüzü görmemeleri gerekir. Allah da o sebepten bunlara vermez. Bozulmasınlar diye."

Ortadirek, Yaşar Kemal (Sayfa 316 - Görsel Yayınlar)Ortadirek, Yaşar Kemal (Sayfa 316 - Görsel Yayınlar)
Hilmi Can AKTAŞ 
24 Eyl 2016 · Puan vermedi

Dediklerini bir türlü yutamıyordu oğlunun. Oğul sözü de kurşun yarasından betermiş meğer. Yüreğe saplanır da çıkmaz.

Ortadirek, Yaşar KemalOrtadirek, Yaşar Kemal
Hilmi Can AKTAŞ 
24 Eyl 2016 · Puan vermedi

Planını yarıda koyar da gidersen, hayatta hiçbir işi başaramazsın arkadaş!

Ortadirek, Yaşar Kemal (Sayfa 303)Ortadirek, Yaşar Kemal (Sayfa 303)
2 /