Ortadirek Dağın Öteki Yüzü 1

9,1/10  (26 Oy) · 
102 okunma  · 
30 beğeni  · 
1.068 gösterim
Başı dara düşenler, yarattıkları düş dünyasında bulurlar yollarını. Ayakta kalabilmek için sığındıkları bu dünya bir yandan onları yaşatırken, biryandan da hikayelerini örer. Dağın Öte Yüzü üçlüsü darda kalanların yarattıkları düş dünyasının büyük ve görkemli hikayesidir.

Üçlünün ilk kitabı Ortadirek'te uzun ve zorlu yolda yürüyenler anlatılır. Bir çile yürüyüşüdür bu; varacakları yerde onları sadece ayakta kalmak mücadelesi bekliyor olsa da, her yürüyüş bir umuttur. Pamuklar toplanmadan Çukurova'ya ulaşmak, çileye ve umuda da ulaşmaktır.

"Türk romancısı Yaşar Kemal'in Ortadirek romanı edebiyatın büyük insan manzaralarından biridir. Bu roman aslında Savaş ve Barış ve Moby Dick boyutlarında bir yapıttır."
-Michel Cournot, Le Monde, (Fransa)-

"Buna dikkat çekici bir eser değil, bir şaheser demek daha doğru olur." -Bulletin Critigue du Livre Français, (Fransa)-

"Yaşar Kemal'in romanı Tolstoy'un çapına ve Dickens'ın canlılığına sahiptir." -Lena Jeger, Manchester Guardian, (İngiltere)-

"Sofokles'in trajedilerini besleyen o çok görmüş geçirmiş yaşlıların deneylerle dolu sesidir bu. Anadolu'nun sesi."
-Ceyhun Atuf Kansu, Varlık-

"Bugüne kadar okuduğum en mükemmel Türk romanıdır Ortadirek."- Fethi Naci, Bir Romancı: Yaşar Kemal-
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  364
 • ISBN:
  9789750807114
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
uğur kiraz 
19 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Emek gücünü bellirli bir ücret karşılığında satmakta olan yarı proleter köylünün ikircikli yapısı, sömürü sistemine bir yandan son vermek isteyen küçük çapta isyanların kıvılcımları baş gösteriyor fakat hakim sınıftan yana tavır takınan muhtar tam bir makyalevist burjuvaca hareketleriyle köylü isyanın oluşumuna ket vuruyor. korkutuyor. zayıf subjektif oppurtunizme köylünün kaymasını sağlıyor. sömürü çarklarının devamı da zaten bu şekilde sağlanıyor. yarı işci olan köylüler gün gün emeğini satmaktan,mevsimlik pamuk toplama işlemini yerine getirmekten başka çare kalmıyor. metafizik kavramlar köylünün sorgulama evresinin önünde en büyük engellerden biri olarak karşılarına çıkıyor. 1960ların yaşayış biçimi kültürü feodal alışkanlıkları ve feodalizm sürecindeki pasifize olmuşların romanıdır. bu roman biraz sınıfsal tahlil gibi oldu fakat. ustanın kavratmayı istediği şey bu. sömürü sisteminin alaşağı edilmesi hakim sınıfta yer alanların alt sınıfı nasıl sırtlarına basa basa sömürdüğünün ölü emek üzerinde kendi sermayelerinin nasıl artırdıklarını, alt sınıfta yer alanları din,milliyet vs gibi propagandaist yaklaşımlarla oylayıp kendi sermayelerini kat be kat arttırırken alt sınıf insanına reelde verdiği acı,ölüm,yoksulluk sefalet gibi durumların bir an önce sonumlandırılması gerektiğini savunuyor.

Gülsüm Yalçın 
09 Mar 12:00 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Döngele...
Geldi yine Halil Emmi'nin ayaklarının dibine.Halil Emmi bilirdi bunun anlamını.30 yıldır hiç şaşmamıştı.Ama artık yaşlanmıştı ve kocalık gibisi de yoktu.Ama eğer döngele geldiyse bunun gereğini de yerine getirmek lazımdı.
Ortadirek, Yaşar Kemal'in 'Dağın Öte Yüzü' üçlemesinin ilk kitabı.Yukarıda anlattığım olay ile başlıyor ve köylünün pamuğa inişi ile devam ediyor.Bu yolculuk sırasında baştan geçen olaylar ve anlatılar.Bu anlatımı Yaşar Kemal yapıyorsa okumamak elde değil bence.Yazarın öyle bir dili var ki alıp götürüyor sizi.Bir kere bulunduğu coğrafyaya ve şivesine çok hakim ve eserlerinde bunu ustaca kullanıyor.Yaşar Kemal'i okuyun ve inin Çukurova'ya.Hiç yabancılık çekmezsiniz oraya ve insanlarına :)
Ve bu pamuğa iniş öyle bir iniş ki biz bu iniş sırasında oradaki köylünün yaşamını, dramını, çaresizliğini, ezilişini ve güçlünün güçsüzü nasıl da acımasızca sömürüşünü okuyacağız.Üçlemenin ilk kitabını okuyup bırakmak olmaz çünkü hepsini okuduğumuzda her şey daha net yerine oturacaktır.Şimdi sıra da 'Yer Demir Gök Bakır' var.Herkese keyifli okumalar dilerim :)

sezen 
03 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İnce Memed serisinin hemen üzerine bu seriye başlayınca ağır geldi sanırım. İnce Memed tadını alamadım. Ancak Dağın Öte Yüzünü komple okuyunca eser daha da anlam kazanıyor. Çukurova'ya pamuğa inmeye çalışan bir ailenin dramı, Yaşar Kemal Anadolu insanını öyle iyi analiz etmiş ki, karakterler de en ufak bir yapaylık bile göze çarpmıyor.

AYŞE ŞİMŞEK 
12 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Anadolu insanını anlatıyor, onun ikircikliklerini anlatıyor, psikolojinin derinlerine iniyor, etkilenmemek elde değil. Ustayı eleştirmek bize düşmez fakat bunu uzun uzadıya yapıyor.

Şeyma 
23 Mar 21:19 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Taşı, toprağı, sıcağı, sineği, yağmuru, seli, pamuğu, birbirinden değişik otları, yılanı, çiçeği, en önemlisi bahtsız köylüsü ve acımasız ağalarıyla bir baştan bir başa Çukurova... Yaşar Kemal'in eserlerine seçtiği en güzel tema... Dağın Öte Yüzü üçlemesinin ilk eseriyle yine bir Çukurova dramı; Ortadirek...

Eseri tanıtmadan önce okumayı düşünen arkadaşlara, kitaba ilk başladıkları anda önsözü okumamaları konusunda küçük bir tavsiyede bulunmak isterim. Zira kitabı okumaya başlamadan evvel önsöze şöyle bir göz atınca kitabın içeriğine dair bilgiler verildiğini fark ettim ve önsözü okumaktan vazgeçtim. Kitabı bitirdikten sonra önsöze baktığımda ise kitabın neredeyse özetinin yapıldığını gördüm ve iyi ki okumamışım dedim kendi kendime.

Eserde pamuk toplayıp biraz olsun para kazanabilmek için Çukurova yollarına düşen köylünün acınası durumu anlatılıyor. Kitabın içerisinde yer alan ve hepsi ayrı birer başlık olabilecek o kadar çok mühim olgu var ki... Fakirlik Çukurova köylüleri için en büyük sıkıntı. Bunun yanı sıra ağalara karşı yapılan borçlar ve ağaların bu fırsatları değerlendirerek köylünün boğazına çökmesi apayrı bir sıkıntı. En büyük gelirleri pamuk toplamak olan köylünün kendi muhtarları tarafından kandırılarak pamuğa geç götürülmesi ve sonunda yaşanan hayal kırıklığı... Bunların yanı sıra cahil olduğu için sürekli muhtar tarafından yalan yanlış kanunlarla kandırılan köylülerin vehameti yer alıyor satırlarda. İnsan her birine dair satırları okudukça yapılan haksızlıkları hazmedemiyor.

Olaylar genellikle Ali, Meryemce, Elif ve Koca Halil üzerinden anlatılıyor. Koca Halil ve Meryemce arasındaki düşmanlık, pamuğa giden yolda birbirinden garip olaylara sebep oluyor. Ali'nin annesi Meryemce'ye karşı gelgitli duyguları ve Meryemce'nin oğlu Ali'ye küstüğü için değnek, ağaç, ot, taş, at ile konuşuyormuşçasına oğluna göndermelerde bulunması kitapta yer alan hoş kısımlardandı. Kimi zaman Meryemce'nin yaptıklarına, taş kalpliliğine ve inadına o kadar kızdım ki, böyle bir kadın insanın ömrünü çürütür diye düşünmeden edemedim. Meryemce'nin Ali"ye gönderme yapmak adına ot ile olan konuşmasına kulak verelim:

'Elimdeki yeşilcecik ot, sana diyorum, kimseciklere demiyorum. Üstlerine alınmasınlar. Yeryüzünün süsü, toprağın canısın sen. Doğmaz, ölmezsin, güneşe bulaşır, dağ dağ, düz düz parlarsın. Dünyanın gözüsün. Yeşilcecik ot, benim elim, ayağım tutarken, şu koca yokuşu da çıkmışken ben yürür de giderim. Kimsecikler yerinmesin. Sevinsinler, sırtlarına binecek değilim. Yeşilcecik ot, dur şurada da şu yokuştan aşağı bak. Gözün kararır. Bu yokuşu çıkan, şu düz yolu yürüyemez mi? Ben yürüyorum, sen sağlıcağlan kal, yeşilcecik ot!"

Yaşar Kemal'in Çukurova manzarasına ve insanlarına dair yaptığı betimlemeleri anlatmaya gerek bile duymuyorum. Zira Yaşar Kemal'in tek bir eserini dahi okumuş olan herkes bilir ki, bu konuda kimse onun eline su dökemez. Ağacıyla, dağıyla, hayvanıyla bir manzaranın bu denli etkileyici anlatılması yazarı nadide kılan en önemli özelliklerden biri. 286 sayfalık, bakıldığında çok fazla olay barındırmayan ve kısa bir zaman dilimini anlatan bir eserin kendisini soluksuz okutabilmesi her yazarın harcı değil. Kitabı her yönüyle fazlasıyla beğendim. Heybeme de çok güzel alıntılar ekledim. Bir tanesini sizlerle paylaşmak isterim:

"Kadın kısmı da bir korkak olur ki, fıkaracıklar. Çocuklardan beter. İyi, çocuklardan güzel, azıcık saf. Hepsi böyle. Kocasına da, gencine de adamın yüreği acır. Kadın kısmı bir hoş, vefalı."

Ayşen BÜLBÜL 
09 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yine bir çukurova insanı. Irazca'nın kızgınlığı ,oğlunun ekmek parası için çabası ve niceleri ile bir Anadolu insanının romanı. Yaşar Kemal'in kitaplarının dolu doluluğu her zaman kendini okutturuyor.

Özlem Ekici 
 29 Mar 09:50 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Adeta umuda, acıya, zorluğa, karın tokluğuna yürüyenlerin öyküsü. Aslında Çukurova'ya pamuk toplamaya gidenlerin yol öyküsünü anlatıyor.. Bunu Yaşar Kemal'in kaleminden okumak ise ayrı bir zevk veriyor.

mehmet demir 
19 Nis 2016 · Kitabı okudu · 50 günde · Beğendi · 10/10 puan

Türk edebiyatında öncü eserlerden olduğu kesin.Dil ve anlatım ,hele hele tasvirler ve psikolojik tahliller Rus Edebiyatına meydan okur nitelikte.

serdar şahin 
27 Tem 2016 · Kitabı okudu · 20 günde · Beğendi · Puan vermedi

Yaşar Kemal deyince aklıma hep Çukurova ve buranın insanları gelir. Usta bu kitabında da bize pamuk toplamaya Çukurova’ya inen dağ köylülerinin hayatından bir kesit sunuyor. John Steinbeck’in bir yol hikayesi olan Gazap Üzümleri eseri gibi burda da bir yol hikayesi var. Burada da bir köy genelinde ve bir aile özelinde insanların pamuk toplama mevsimi başlayınca Çukurova’ya doğru yaptıkları çetin bir yolculuk anlatılıyor. Romanı okuyunca insanların ne zor hayatları varmış diyorsunuz.

Yaşar Kemal’in tasvirlerine, durağan diline alışkın olmayanlar için kitabı okumak zor ve sıkıcı gelebilir. Ama bu sıkıcı görünen dilin zamanla Yaşar Kemal üslubunun doğallığının bir parçası olduğunu göreceksiniz. Hikayedeki kahramanları anlatırken, onların duygularını, düşüncelerini, kültürlerini, hayata bakış tarzlarını, yaşamlarını bize aktarırken köye dışarıdan bakan bir gözlemci edasıyla değil, o köyün ve o kültürün bir parçasıymışçasına hareket ediyor yazar. Sanki, romanı oradaki bir köylü yazmış gibi bir doğallığın içinde buluyorsunuz kendinizi. Yaşar Kemal adeta hep orada yaşamış, aklı, bilgi seviyesi o köydeki bir şahsın bilgi ve kültür seviyesi ile sınırlıymış gibi bize romanı sunuyor. Yani dışarıdan bir müdahalede bulunmuyor karakterlere. Bu doğallığın yanında tabi ki köylünün yaşamlarını devam ettirebilmeleri için katlandıklarına, karşılaştıkları zorluklara tanık oluyorsunuz. Bu roman gibi Anadolu’nun her yöresini anlatan kitaplar olsa ülkemizin kültürünü, insanını çok daha yakından tanıyabiliriz. Bu kitap adeta kültürel bir hazine. Folklörüyle, yaşam tarzıyla, adet ve inançlarıyla bir toplumu tüm dokusuyla anlatan ama bunu roman tarzında kaleme alınmış bir hazine.

Deliler Cumhuriyeti 
23 Mar 21:33 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Çukurova'ya pamuk toplamaya gidenlerin yol öyküsü bu. Umuda, acıya, zorluğa, karın tokluguna yuruyenlerin öyküsü. Bir yaprağın düşüşünü kırk sayfa anlatabilen Yaşar KEMAL'in kaleminden.

2 /

Kitaptan 31 Alıntı

Gülsüm Yalçın 
03 Mar 19:59 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İyi adamlar yeryüzünden hiçbir vakit eksik olmaz.

Ortadirek, Yaşar Kemal (Sayfa 159)Ortadirek, Yaşar Kemal (Sayfa 159)
nejla güldalı 
17 May 11:44 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

“Vay ocağınız bata vay,” dedi, “yakmışlar da kül etmişler bu güzelim ormanı. Yarıdan çoğunu yakmışlar. Vay ocağınız bata, ne istersiniz Allahın dağındaki ormandan?

Ortadirek, Yaşar Kemal (YKY)Ortadirek, Yaşar Kemal (YKY)
Sümeyra 
30 Oca 21:56 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Atı olan da, tarlası olan da, yerdeki karınca da, gökteki kuş da, ipek yatakta yatan da, kuru yerde kıvranan da, kuşsütü içen de, sen de, ben de...Uzun Ali gibi oğlu olan da kara toprağa karışıp, toz olacak Meryemceeee.!"

Ortadirek, Yaşar Kemal (Sayfa 42)Ortadirek, Yaşar Kemal (Sayfa 42)
Gülsüm Yalçın 
03 Mar 17:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ali'nin gözü Osman'ı tutmuştu.Icinden, ta yürekten gülüyordu.Böyle gülen adamlardan, insanlara kötülük gelmez.

Ortadirek, Yaşar Kemal (Sayfa 158)Ortadirek, Yaşar Kemal (Sayfa 158)
Şeyma 
23 Mar 17:28 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Fıkara kısmına bir parça güleç yüz göster, onlara dünyayı bağışlarsın."

Ortadirek, Yaşar Kemal (Sayfa 231 - Yapı Kredi Yayınları)Ortadirek, Yaşar Kemal (Sayfa 231 - Yapı Kredi Yayınları)
Sümeyra 
06 Şub 22:57 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Toprağın altı, toprağın üstü... Acı, dert, bela... Yerinme canım yerinme . Her tepeden bir gün doğar.

Ortadirek, Yaşar Kemal (Sayfa 306)Ortadirek, Yaşar Kemal (Sayfa 306)
Şeyma 
23 Mar 00:06 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"İnatçı adam iyi olur. Kötülük gelmez ondan. Bir kötülüğü varsa, o da kendine."

Ortadirek, Yaşar Kemal (Sayfa 154 - Yapı Kredi Yayınları)Ortadirek, Yaşar Kemal (Sayfa 154 - Yapı Kredi Yayınları)
Şeyma 
21 Mar 16:27 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Bu toprak gibi yok. Telgraftan beter. Daya kulağını duyulmadık sesler duy. Bir çobanın kavalını duyarsın, dünyanın öte ucundan gelen. Bir türkü duyarsın, söylenmedik. Bir hoş, bir uğultulu. Çiçek yüklü bir türkü. Daya kulağını, bir günlük yol öteden giden atların nallarının sesini duy. Her adam toprağın sesini duyamaz. Kulak ister ona.

Ortadirek, Yaşar Kemal (Sayfa 26 - Yapı Kredi Yayınları)Ortadirek, Yaşar Kemal (Sayfa 26 - Yapı Kredi Yayınları)
Hilmi Can AKTAŞ 
24 Eyl 2016 · Puan vermedi

Atalar ne demiş, deli bir dostun olacağına, akıllı bin düşmanın olsun, daha yeğdir.

Ortadirek, Yaşar Kemal (Sayfa 312)Ortadirek, Yaşar Kemal (Sayfa 312)
4 /