Al Gözüm Seyreyle Salih

9,0/10  (19 Oy) · 
52 okunma  · 
17 beğeni  · 
1.019 gösterim
Al Gözüm Seyreyle Salih’te Karadeniz’in küçük bir kasabasında on bir yaşındaki Salih’in, kanadı kırık bir martıya duyduğu sevgi ve mavi oyuncak bir kamyonu elde etme isteği konu alınır. 1970’lerin Türkiyesi, dönemin insan, devlet, iktidar ilişkileri Salih’in dünyasını çevreler. Yaşar Kemal, Salih’in gözünden hayata bakar ve çocukluğun bahçesinden, Türkiye’nin genel yapısını tüm inceliğiyle çizer.

“Yaşar Kemal bir halkın kültürünü temsil etmektedir. Epiği geniş, katıksız bir halkçı temele yaslanmıştır. Romanları yaşamın zenginliği, sıcaklığı, güzelliğiyle doludur.”
Joel Ohlsson, Arbetet, (İsveç)

“Yaşar Kemal’in yapıtları olgun, nefis bir meyve tadarcasına okunuyor.”
Gérard-Humbert Goury, Le Matin, (Fransa)

“Kemal büyük bir sevecenlik ve merhametle yazıyor.”
Daily Telegraph (İngiltere)

“Yaşar Kemal’in destansı anlatımında hiçbir şey küçük değil. Onun her sözü, denizin köpüren dalgaları gibi çağıldıyor.”
Frankfurter Allgemeine Zeitung, (Almanya)
 • Baskı Tarihi:
  2000
 • Sayfa Sayısı:
  375
 • ISBN:
  978-975-08-0727-8.
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
OS 
31 Ağu 16:37 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

Yaşar Kemal, bu son romanında,şimdiye kadar yazdıklarından çok değişik bir anlatım yolunu deniyor.
Yepyeni bir dil denemesi bu roman. Al Gözlüm Seyreyle Salih'te ne Çukurova var, ne de çukurovanın köylüleri. Bu romanda kişiler,çocuklar,balıkçılar, kaçakçılar. Bir Karadeniz kasabasında geçen bu romanın,Yaşar Kemal'in romancılığında yeni bir dönemeç,büyük bir atılım olduğu inancındayım.

sezgin 
25 Şub 23:43 · 9/10 puan

Kitabın konusu Karadeniz'in küçük bir kasabasında geçimlerini balıkçılık, bez dokumacılığı ve kaçakçılıkla yapan insanların hayatlarını 12 yaşındaki hayalperest bir çocuğun gözünden anlatan ve bulduğu bir martı yavrusuna karşı beslediği sevginin sonucunda, sırf martı yavrusunu iyileştirmek için en sevmediği büyükannesi de dahil olmak üzere herkese nasıl başvurduğunu anlatan güzel bir kitap. Çocukluğuna tekrar dönmek isteyen herkese tavsiye ediyorum

nejla güldalı 
11 Mar 01:01 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

Salih’in o kocaman yüreği bazen nefretle dolsa da kanadı kırık bir martı için verdiği mücadeleyi kaç yetişkin verir? Bence bu kitabı okuyan her yetişkin çocuklara daha anlayışlı davranacaktır.

Derya Berber Tali 
11 Kas 2015 · Kitabı okudu · 11 günde · Puan vermedi

Karadeniz'in sahil kasabasında yaşayan 10 yaşındaki Salih gördüklerine ayrı bir gözle bakar;olayları o kadar derinden inceler ki balıkçılık yapmadan balıkçılığı, marangozluk yapmadan marangozluğu öğrenir. Kasaba da kimse sevmez onu aslında o da sevmez kimseleri;sevdiği iki şey vardır :almak istediği mavi kamyonu ve bulduğu kanadı kırık Martısı. ..Betimlemelerle dolu bu kitap da Salih'den öğrenecegimiz çok şey var..Kitap okunması açısından biraz durağan ama Salih'in gözünden dünyayı görmek isterseniz okuyun derim.

Halil Yavuz KAYA 
 12 Haz 23:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Şiirsel bir dille, hep bir destan okur bulursunuz kendinizi Yaşar Kemal'in kitaplarında.
Hele bir de çocuk varsa baş kahraman, o zaman bambaşka bir lezzet kadar zihninize kitapları.. Bir çocuğu ele almış, hikayeyi onun sırtına bindirmişse Usta; işte bilin ki o çocuk birazda kendisidir. Çocukluğunun düşsel aleminden çıkıp gelendir o. Hikayeyi yüklenip, almış başını giden. Çocuğun adı ne olursa olsun, ister Salih, ister Memed olmuş, Onur olmuş, Allah'ın Askerleri çocuklarından birinin adı olmuş hiç mi hiç fark etmez. Kimliği o, ."....." çocuktur. Lakin, metnin şifresi yazarın kendisidir. Bu hikayede, on bir yaşlarında ki, Salih le seyahat edeceksiniz. O Salih ki.... Ah o hırçın, inatçı çocuk. Bu dünyada ne varsa her bir şeyi gözlerinin derinliklerine alıp, hayal dünyasında olmazları olur kılan, gerçek yaşamla, olmazların dünyasını harmanlayan Salih. İşte bu bizim Salih, yaşamı bambaşka boyutlarda, boyutları çoklaştırarak, Çocukça amaçlarına erişmeye çalışan kocaman bir düş dünyası.
İşte o, bizim Salih, bir oyuncak kamyonu elde etmek için yapamayacağı şey olmayan Salih. Elde ettiği kamyonu uçurumdan atabilecek yürekteki Salih.
Yaşaması umarsız bir martı yavrusunu yaşatmak için binlerce çare arayan, vermediği mücadele kalmayan ama amacına da ulaşan. Amacını ulaştığında da martının kafası büyük annesinin iki parmağı arasında kopuşuna şahitlik edecek yürekteki Salih. Ah o delişmen çocuk.. Bizi nerelere götürmüyor ki bu serüvende..
Y. Kemal hikayesini rutin bir şekilde anlatırken Al Gözüm Seyreyle Salih'in hayal alemi birden bire başlayıveriyor, sarıyor sizi. Bu hayal dünyası epey de heyecan, macera, ve çocuk düşselliği içinde sarıyor sizi, önce bir karışıyor aklınız. Sonra her yer düz ova. dümdüz hayal ovasında sizde yol alıyorsunuz...
Bu kitabında olduğu gibi tüm kitaplarında yazarın vazgeçemediği ritüeli doğa tutkusudur. Doğa ki, parça parça değil, bölük pörçük değil, yekpare doğa; çevrenin,
insanlığın, sevgi derslerini sayfa sayfa oku al dersini dercesine bir doğa sevgi seli bütün gücüyle sürüklemekte sizi.
Bir" mavi dünya"da yaratmış bu kitabında yazar. Masmavi bir dünya seriyor önümüze, zihinlerimize. Çiçek açan mavi denizden, el yakan maviye kadar. Ben bu maviyi çok sevdim....
Y. Kemal, her bir çocuğun çocuk yüreğindeki oyun ve yaşam boyutunun tam o evresinde masal ve haz dünyasını, "martı" ve "kamyon" ile simgeleştirmiş. Düşünün bir korsan padişahı ve yılan doğan oğlu, doğum sahnesi ve bunun gibi destanımsı enstantanelerin lokomotifliğin de giden ne güzel yazılım. Daha nicelerini için de barındırıyor kitap.
Kitap hayata dair, şunu özetliyor bize:
Umut yitmez, umut hep vardır, umut yiterse hayat biter. Umut yüreğin, inancın şah damarı değil mi?
İmkansızı, umut ile beklerseniz, bir gün, o umut; kiraz çiçekleri gibi tüm beyazlığıyla mutlaka açacaktır.

Özlem Akbaş 
05 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yaşar Kemal'in bu kitabı için pek çok tartışma yapılmıştır.Kimileri vasat bulmuş kimileri en iyi kitabı olarak nitelendirilmiştir.Okuduğum Yaşar Kemal kitapları içinde en iyisi olduğunu düşünüyorum.Söylenilenin aksine Yaşar Kemal'in sadece kara yazarı olmadığını, deniz kıyısında geçen, kentte geçen kitaplar da yazabildiğini düşünüyorum.

Muzaffer Akar 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bir çocuğun gözünden dünya ve insanlar. Okuyucu da kendi çocukluğunu düşündürecek, hayatı, doğayı ve insanları sevmeyi bir kez daha gösterecek büyük usta.

Ibrahim D 
13 Eyl 18:43 · Kitabı okudu · 3 günde

Yasar Kemal'in bir çocuk gözüyle baktığı romani günümüz şartlarından sıyrılıp o dönem içinde degerlendirirsek başarılı bir roman...

Salihin bir kuş için cabalamalari ise takdire sayan, ancak ben begenmedim.

Kitaptan 146 Alıntı

Yonca 
09 Mar 21:00 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · 10/10 puan

"Ölüm neydi,ölüm nerdeydi? Nasıl bir şeydi? Şu denizde durmadan oynayan,batıp çıkan kuş,nasıl böyle ölmüştü? Ölüm neydi,nereden geliyordu,var olan bir şey miydi?"

Al Gözüm Seyreyle Salih, Yaşar Kemal (Toros Yayınları)Al Gözüm Seyreyle Salih, Yaşar Kemal (Toros Yayınları)
Yonca 
09 Mar 21:52 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · 10/10 puan

"Salih üşüyen,titreyen martı yavrusunu gömleğinin eteğini sardı.Martı yavrusunun gözleri güzeldi.Uzun bir süre de onun gözlerine daldı.Sonra birden kendisine geldi,o öyle durmuş seyrederken nerdeyse fıkara yavru ölecekti."

Al Gözüm Seyreyle Salih, Yaşar Kemal (Toros Yayınları)Al Gözüm Seyreyle Salih, Yaşar Kemal (Toros Yayınları)
Halil Yavuz KAYA 
29 May 23:54 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İnsanoğlu saf, mert, iyi bir yaratıktır. Onu aldatmak hiç de zor bir şey değildir. Yeter ki onu inandır.

Al Gözüm Seyreyle Salih, Yaşar Kemal (Sayfa 231)Al Gözüm Seyreyle Salih, Yaşar Kemal (Sayfa 231)
Halil Yavuz KAYA 
05 Haz 10:01 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kasabanın, köylerin tekmil çocukları oraya taşınıyorlar, sazlıkların arasına, ağaçların üstüne, çalıların içine saklanıyorlar, kuğuların sevişmesini seyrediyorlardı. Çocuklar sevişmeyi, dost olmayı, sevgiyi, sıcaklığı kuşlardan öğreniyorlardı. İnsanın unuttuklarını...

Al Gözüm Seyreyle Salih, Yaşar Kemal (Sayfa 274)Al Gözüm Seyreyle Salih, Yaşar Kemal (Sayfa 274)
Yonca 
09 Mar 20:56 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · 10/10 puan

"Kumlar dalga dalga,damar damar,çok budaklı bir tahta gibi işlenmiştiler."

Al Gözüm Seyreyle Salih, Yaşar Kemal (Toros Yayınları)Al Gözüm Seyreyle Salih, Yaşar Kemal (Toros Yayınları)
Yonca 
11 Mar 00:13 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · 10/10 puan

"Salih kendini bildi bileli seyrediyordu.Al gözüm seyreyle dünyayı demiş,yola çıkmıştı."

Al Gözüm Seyreyle Salih, Yaşar Kemal (Toros Yayınları)Al Gözüm Seyreyle Salih, Yaşar Kemal (Toros Yayınları)
Yonca 
11 Mar 15:08 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · 10/10 puan

"Ağlar uçar denizlerin üstünde.Ağlar ağır ağır,ulu kanatlar gibi inerler denizin üstüne."

Al Gözüm Seyreyle Salih, Yaşar Kemal (Toros Yayınları)Al Gözüm Seyreyle Salih, Yaşar Kemal (Toros Yayınları)
Yonca 
09 Mar 17:04 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · 10/10 puan

"Kara Osman Reisin arkasından "Ekmek Parası" motoru ayrıldı limandan. Onun arkasından da, çok yeşil "Derya Gülü" açıldı. Sonra sırasıyla birer ikişer, dumanlarını salıvererek, pat-pat, denize yürüdüler ötekiler de.
Temel Reis de gitti. Salih saydı, dokuzuncu motor onun bindiği motordu. Temel Reisin boynunda her zaman kırmızı bir mendil dolalı olurdu."

Al Gözüm Seyreyle Salih, Yaşar Kemal (Toros Yayınları)Al Gözüm Seyreyle Salih, Yaşar Kemal (Toros Yayınları)
nejla güldalı 
09 Mar 11:16 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"O kadar çok çalışacaksın ki, Azrail canını almaya fırsat bulamayacak."

Al Gözüm Seyreyle Salih, Yaşar Kemal (Sayfa 157 - Görsel Yayınları)Al Gözüm Seyreyle Salih, Yaşar Kemal (Sayfa 157 - Görsel Yayınları)