Al Gözüm Seyreyle Salih

9,2/10  (9 Oy) · 
27 okunma  · 
8 beğeni  · 
778 gösterim
Al Gözüm Seyreyle Salih’te Karadeniz’in küçük bir kasabasında on bir yaşındaki Salih’in, kanadı kırık bir martıya duyduğu sevgi ve mavi oyuncak bir kamyonu elde etme isteği konu alınır. 1970’lerin Türkiyesi, dönemin insan, devlet, iktidar ilişkileri Salih’in dünyasını çevreler. Yaşar Kemal, Salih’in gözünden hayata bakar ve çocukluğun bahçesinden, Türkiye’nin genel yapısını tüm inceliğiyle çizer.

“Yaşar Kemal bir halkın kültürünü temsil etmektedir. Epiği geniş, katıksız bir halkçı temele yaslanmıştır. Romanları yaşamın zenginliği, sıcaklığı, güzelliğiyle doludur.”
Joel Ohlsson, Arbetet, (İsveç)

“Yaşar Kemal’in yapıtları olgun, nefis bir meyve tadarcasına okunuyor.”
Gérard-Humbert Goury, Le Matin, (Fransa)

“Kemal büyük bir sevecenlik ve merhametle yazıyor.”
Daily Telegraph (İngiltere)

“Yaşar Kemal’in destansı anlatımında hiçbir şey küçük değil. Onun her sözü, denizin köpüren dalgaları gibi çağıldıyor.”
Frankfurter Allgemeine Zeitung, (Almanya)
 • Baskı Tarihi:
  2000
 • Sayfa Sayısı:
  375
 • ISBN:
  978-975-08-0727-8.
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Derya Berber Tali 
11 Kas 2015 · Kitabı okudu · 11 günde · Puan vermedi

Karadeniz'in sahil kasabasında yaşayan 10 yaşındaki Salih gördüklerine ayrı bir gözle bakar;olayları o kadar derinden inceler ki balıkçılık yapmadan balıkçılığı, marangozluk yapmadan marangozluğu öğrenir. Kasaba da kimse sevmez onu aslında o da sevmez kimseleri;sevdiği iki şey vardır :almak istediği mavi kamyonu ve bulduğu kanadı kırık Martısı. ..Betimlemelerle dolu bu kitap da Salih'den öğrenecegimiz çok şey var..Kitap okunması açısından biraz durağan ama Salih'in gözünden dünyayı görmek isterseniz okuyun derim.

sezgin 
25 Şub 23:43 · 9/10 puan

Kitabın konusu Karadeniz'in küçük bir kasabasında geçimlerini balıkçılık, bez dokumacılığı ve kaçakçılıkla yapan insanların hayatlarını 12 yaşındaki hayalperest bir çocuğun gözünden anlatan ve bulduğu bir martı yavrusuna karşı beslediği sevginin sonucunda, sırf martı yavrusunu iyileştirmek için en sevmediği büyükannesi de dahil olmak üzere herkese nasıl başvurduğunu anlatan güzel bir kitap. Çocukluğuna tekrar dönmek isteyen herkese tavsiye ediyorum

Özlem Akbaş 
05 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yaşar Kemal'in bu kitabı için pek çok tartışma yapılmıştır.Kimileri vasat bulmuş kimileri en iyi kitabı olarak nitelendirilmiştir.Okuduğum Yaşar Kemal kitapları içinde en iyisi olduğunu düşünüyorum.Söylenilenin aksine Yaşar Kemal'in sadece kara yazarı olmadığını, deniz kıyısında geçen, kentte geçen kitaplar da yazabildiğini düşünüyorum.

Muzaffer Akar 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bir çocuğun gözünden dünya ve insanlar. Okuyucu da kendi çocukluğunu düşündürecek, hayatı, doğayı ve insanları sevmeyi bir kez daha gösterecek büyük usta.

Kitaptan 5 Alıntı

Derya Berber Tali 
06 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Yılan olsun isterse,ülkemiz padişahsız kalmasın da.Belki yılandan padişah insandan padişahdan daha iyidir..

Al Gözüm Seyreyle Salih, Yaşar Kemal (Sayfa 143)Al Gözüm Seyreyle Salih, Yaşar Kemal (Sayfa 143)
Özlem Akbaş 
05 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Salih kendini bildi bileli seyrediyordu.Al gözüm seyreyle dünyayı demiş, yola çıkmıştı.Bu sözü de Temel Reisten duymuştu.Temel Reis ona bakmış bakmış, yeni ahbap olduğu sıralar, belki ağları ördüğü günden bir ay sonra, o günlerde olacak, ilk olaraktan o okşamayı çok seven elini uzatmış, ellerinin parmakları ne kadar da uzun, kamış gibi, Salihin saçlarını okşamış:
''Senin adın, Al Gözüm Seyreyle Salih olsun,'' demişti.
''Sen hep seyreyliyorsun dünyayı.''
Salih, gözleri kocaman kocaman açılmış, ta kendini bidiğinden bu yana dünyada ne görmüşse şaşırmış, onun karşısında, yanında, uzağında durmuş, içine girercene, canını verircene, canını koymuş, bütün gücünü,insanlığını gözlerine toplamış, baktığı şeyle, ağaçsa ağaçla bütünleşmiş, bir olmuş, kuşsa kuş, bulutsa bulut, balıksa balık, çiçekse çiçek, karıncaysa karınca olmuş, insansa, sevdiği insansa insan...
Sayfa 22
Al Gözüm Seyreyle Salih
Yaşar Kemal

Al Gözüm Seyreyle Salih, Yaşar Kemal (Sayfa 22 - Yapı Kredi Yayınları)Al Gözüm Seyreyle Salih, Yaşar Kemal (Sayfa 22 - Yapı Kredi Yayınları)
Özlem Akbaş 
05 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Balıkçılar hiç kimseciklere benzemezler, öteki insanlara, alışveriş eden karnı büyük şişkolara...Demirciler de iyi.Ya marangozlar...Marangozların işyerlerinin yanından geçemezsin, mis gibi kokar.Ulu bir orman gibi kokar her marangoz işliği.Al Gözüm Seyreyle Salih de tepeden tırnağa, bir koca ormanın tekmil kokusunu yutmuş gibi kokar.Balıkçılar da hep balık kokarlar, güneş tuz kokarlar.Demirciler de yalım, kıvılcım, yanmış su, yanmış demir kokarlar.Bir de hanımeli, çınar kokarlar.Denizin kıyısında kocaman taka iskeletleri kuran,koskocaman takalar yapan Hasan Usta da hem deniz, hem ağaç, hem orman, hem demir, hem yağlıboya, hem de kıvılcım kokar.Hasan Ustanın gömleğinin göğsünde her zaman bir çiçek asılı durur.Ne çiçeği olursa olsun.Baharda katırtırnağıdır.
Sayfa 26
Al Gözüm Seyreyle Salih
Yaşar Kemal

Al Gözüm Seyreyle Salih, Yaşar Kemal (Sayfa 26 - Yapı Kredi Yayınları)Al Gözüm Seyreyle Salih, Yaşar Kemal (Sayfa 26 - Yapı Kredi Yayınları)
Özlem Akbaş 
05 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

''Bu yılanlar beter olurlar, bu insan yılan, yılan insanlar...Eskiden insanların yarısı yılan, yarısı insanmış.Eskiden insanların bir kısmının yarısı boğa, yarısı insanmış.Daha yenile insanlar hepten insan olmuşlar da tepeden tırnağa, insanlıktan çıkmış, başlarını belaya sokmuşlar,'' diye dinginliği bozdu Temel reis.''İnsanlar bu çağda insanlıktan çıktılar.
Sayfa 239
Al Gözüm Seyreyle Salih
Yaşar Kemal

Al Gözüm Seyreyle Salih, Yaşar Kemal (Sayfa 239 - Yapı Kredi Yayınları)Al Gözüm Seyreyle Salih, Yaşar Kemal (Sayfa 239 - Yapı Kredi Yayınları)
Özlem Akbaş 
05 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

'Doğrudur,'' dedi Padişah.''İnsanoğlu saf, mert, iyi bir yaratıktır.Onu aldatmak hiç de zor bir şey değildir.Yeter ki onu inandır.
Sayfa 231
Al Gözüm Seyreyle Salih
Yaşar Kemal

Al Gözüm Seyreyle Salih, Yaşar Kemal (Sayfa 231 - Yapı Kredi Yayınları)Al Gözüm Seyreyle Salih, Yaşar Kemal (Sayfa 231 - Yapı Kredi Yayınları)