·
Okunma
·
Beğeni
·
2755
Gösterim
Adı:
Unutulmuş Düşler
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
80
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052060155
Kitabın türü:
Çeviri:
Merve Doğruer
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Zeplin Kitap
Baskılar:
Unutulmuş Düşler
Unutulan Hayaller
Unutulmuş Düşler
Unutulmuş Düşler
Stefan Zweig Unutulmuş Düşler’de, o benzersiz üslübuyla, ihtiraslarının peşinden gidenleri, isimleri unutulanları, pişmanlıkları ve hatıraları kâh hikâye içinde hikâye kâhsa mektup biçiminde anlatıyor. Zweig insanlığın ikilemlerinden ve kusurlarından bahsederken, iyimserliğini asla kaybetmiyor.
96 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Zweig'den çok kısa ve oldukça ibret verici ,duygusal bir öykü. Ben, Zweig'in her öyküsü gibi bunu da beğenerek okudum.

Kitaba ismini veren öykü olan ''Unutulan Hayaller'' isimli öyküde Zweig, uzun süre ayrı kalan iki sevgilinin yıllar sonra karşılaşmalarındaki yaşananları bize anlatıyor. Bu çok kısa bir öykü. Kitaptaki ikinci öykü ise oldukça uzun olan ve bu kitapta ''Alacakaranlık'' ismiyle karşımıza çıkartılmış, ama farklı kitaplarda ''Bir Çöküşün Hikayesi '' veya başka isimlerle de basılan, Fransa'da kralın gözünden düşerek sürgün yaşamına gönderilen soylu bir kadının hikayesinin anlatıldığı öyküdür. Bu öyküyle ilgili ''Bir Çöküşün Hikayesi'' isimli kitabı okuduktan sonra daha önce inceleme yazmıştım. O yüzden burada tekrar yazmaya gerek olduğunu sanmıyorum.

Türkiye'deki yayın sistemi ile ilgili eleştireceğim bir durum var. Neden ülkemizde kitaplar bu derece denetimsiz olarak basılıyor ? Bunun bir kanunu , bir yasası yok mu ? Yayınevleri sanki okuyucuları tuzağa düşürmek için birbirleriyle adeta yarışıyorlar. İçerik bakımından aynı öyküler, aynı romanlar, aynı hikayeler ve aynı kitaplar farklı isimler halinde farklı yayınevleri tarafından basılarak okuyucunun farklı bir kitaptır düşüncesiyle alım yapması sağlanıyor. Sonuçta boşa giden para ve hayal kırıklığı. ! Peki bunu durdurmanın bir yolu yok mu ? Mutlaka olmalı.

Bazı yazarların kitaplarında bu durum artık sabır düzeyini aşmış durumda. Zweig'te bunlardan biri. Hep aynı öyküler farklı isimlerde veya farklı isimlerdeki kitaplar olarak basılıyor.
Ben en son olarak ,özellikle ilk sayfalarına internetten bakarak farklı gördüğüm ve farklı isimde karşılaştığım beş kitabını birden istemiştim. Fakat kitaplar geldiğinde, başlangıçtaki öykü hariç diğerlerinin daha önce okuduğum öykülerden oluşmuş olduğunu gördüm. Üzüldüm tabii ki.

Sizlere tavsiyem özellikle Zweig kitaplarını alırken iyi inceleyerek almanız. Aksi takdirde benim durumuma düşebilirsiniz.
80 syf.
Alacakaranlık Öyküsü.
Geç Ödenen Borç.
Unutulmuş Düşler.

üç hikâyeden oluşan kitap daha önce yayınlanmış olan hikâyeler mevcuttur. Içerik olarak en beğendiğim hikâye "Unutulmuş düşler" Zweig kalemi o kadar güçlü ki daha önce okumuş olduğunuz hikâyeleri tekrar okurken aynı heyecanı verebilmektedir. Yine de kitabı alırken yeni bi eser farkli hikâyeler düşüncesiyle aldığınız an aynı hikâyelerle karşılaşmanız tam bi hayal kırıklığı yaratıyor
96 syf.
Kitap 2 hikayeden olusuyor. 2.nci hikaye iş bankasinin yayinlamis oldugu BiR ÇÖKÜŞÜN ÖYKÜSÜ adli kitabiyla ayni oldugunu hatirlatmak isterim. Ceviri olarak gayet basarili buldum. Konu olarak Saray hayatının vermiş olduğu gösterişe vede şatafatlı yaşamına alışan Mademe de Prie sürgün edilerek köy hayatına geçiş süresinde ki vermiş olduğu içsel savaşı anlatan hikayede durumuna üzüleyim mi yoksa köylü halk karşısında takınmış olduğu kibrine kızayım mı bilemedim.
102 syf.
·Beğendi·8/10
Yine güzel bir kitap güzel sürükleyici bir öykü. Zweig okuma etkinliğimi bugün bitiririm diye düşünüyordum ama çok ve birbirinden nitelikli bu eserleri okumak için birkaç güne ihtiyacım var. Şu Corana Virüsü tatilini en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyorum. Okumak için güzel bir fırsat.Boş vakitte okumak gibidir yok. İyi okumalar. Var olun
72 syf.
·9/10
" Peki ama aşka ne oldu? "

Günaydın.Bugün #stefanzweig günü.kitabımız iki hikayeden oluşuyor içinde yer alan öyküleri daha önce okumamıştım.En büyük sıkıntımız biliyorsunuz Zweig'in kitaplarında farklı yayınevlerinden çıktığı zaman adları farklı olabiliyor buda bizi şüpheye düşürüyor acaba daha önce okudum mu diye neyse ki ben okumamıştım

Birinci öykümüz  Unutulan Hayaller isimli öyküde Zweig, uzun süre ayrı kalan iki sevgilinin yıllar sonra karşılaşmalarındaki yaşananları bize anlatıyor.

İkinci öykümüz de ise Alacakaranlık Öyküsü
Genç (15 yaşında) olan Bob ablasını ziyarete gelmişti bir gece malikanenin bahçesine gece hava almak için çıktığın da ona doğru yaklaşmakta olan bir siluet görür ve kendini beklemediği bir tutkunun içinde bulur.

Yine çok sevdiğim Zweig kitabı oldu.Yayınevinin çevirini beğendim açıkçası.Zweig'in kalemini anlatmaya gerek yok onun kaleminin büyüsünü alan zaten bütün kitaplarını okuyacaktır...
80 syf.
" Kendi benliğini bulan kişi,şu dünyada hiçbir şeyi yitirmez.
Kendi içindeki insanı tanımış olan , bütün insanları da tanır." (Sayfa 207)
Ben de diyorum ki,
bu kitaptaki hikayeleri okuyan, Zweig Usta'nın karakterleriyle tanışan herkes,
çevresindeki insanları daha iyi tanımaya çalışır, onları yargılamaktan çok,
anlamaya çalışmaktan zevk alır.
Bu kitapta yer alan en sevdiğim hikayeler ise,
"Yakıcı Sır "
ve
"Bir Yankesici İle Tanışmam."
96 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Bitti !!!

Unutulan hayaller ve alacakaranlık adlı iki öykünün bulunduğu kısa bir kitaptı. Unutulan hayalleri daha önceden okumuştum ama alacakaranlık öyküsünü ilk defa okudum.

Saraydan ölçüsüz hareketleri ile kovulan bir kraliçenin nasıl ayakta kalmaya çalıştığını hatta ölümünü nasıl planladığını okudum gerçekten çok güzeldi. Tavsiye ederim. 8/10
72 syf.
·3 günde·3/10
Kitaptan beklentimi mi çok yüksek tutmuşum anlamadım hiç umduğum gibi değildi. Hiç tatmin de etmedi. Hikaye tarzında yazılmış, içerik zayıf ne bileyim...
Stefan Zweigdir, kalitelidir dedim de bu sefer olmadı.
80 syf.
#okudumbitti
.
Zweig'in bu kitabında üç yaşam öyküsü kaleme alınmış.

1-ALACAKARANLIK ÖYKÜSÜ
Genç yetişkin olan Bob kaldığı malikanenin bahçesine gece hava almak için çıkar. O sırada kendisine doğru yaklaşmakta olan bir siluet görür. Ardından tasavvur dahi edemediği bir olay yaşanır. Kim ve neden böyle bir şey yapmış olabilir. Yüzünü dahi karanlıkta göremediği bu kişiyi içten içe merak etmektedir. Bu merak tüm benliğini kuşatır. Ev efradını düşünür. Tek tek zihninde canlandırıp bu olayın meydana gelmesine olanak vermediği kişileri elemeye başlar. Ve o kişiyi bulmuştur. Yoksa yanlış hedefi mi seçmiştir. Lakin şüpheleri git gide kontrol edilemez aşamaya gelir. Onu doğru kişiye götürecek ip uçları toplamaya başlar. Gerçekten tahmin ettiği bu kişi midir o geceye sebep olan yoksa bambakşa biri mi vardı bunun altında...
.

2-GEÇ ÖDENEN BORÇ
Bu öyküye iş bankası kültür yayınlarının kitabında da yer vermiş olmaları burada tekrar aynı duyguları uyandırmayacak anlamına gelmediği gibi çevirmenin farklı olması ayrı bir güzellik katıyor bence.
Hepimiz deli çağlarımızda bir sanatçıya ilgi duyup hayranlık beslemişizdir. İşte burada Bayan Margaret'ın başından geçen bir vakaya değiniliyor.

3-UNUTULMUŞ DÜŞLER
Yıllar yıllar onca sevdiğiniz birinin karşınıza çıktığını hayal edin. Neler hissederdiniz? Yüreğinize vurduğunuz kilitleri tek tek açar mıydınız yoksa bir kaç kat daha mı mühürlerdiniz sevdanızı.. Peki nasıl bir duruş sergilerdiniz karşısında?
.
Zweig, yine ve yine insan doğasının iç çekişmelerini kendine has uslubuyla yorumluyor. Karakterlerin iç hezeyanlarını anlatırken kullandığı tasvirler sanki şuan o duyguları siz yaşıyormuşsunuz hissi uyandırıyor.. Bazen keşke diyorum böyle nevi şahsına münhasır insanlarla tanışma şerefine nail olabilseydim diyorum..
80 syf.
·1 günde·Beğendi·6/10
Genclikte flört yaşadığımız, sonrasında uzun süre gorusemeyip bi rastlantı sonucu tekrar gördüğümüz kişi ile aramızda geçen sohbet anlatılıyor.aslında hu kadar kısa öyküler sinema öğrencileri için alıştırma olabilir.uzun süre bilinmeyen hayatın nasıl değiştiği gösteriliyor
80 syf.
·Beğendi·10/10
Çok beğenerek okuduğum bir kitap. Çok basıt kurgular ama yazarın muazzam anlatışı ile kendinizi soluksuz okuyarak buluyorsunuz. Özellikle ilk hikaye çok güzeldi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Unutulmuş Düşler
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
80
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052060155
Kitabın türü:
Çeviri:
Merve Doğruer
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Zeplin Kitap
Baskılar:
Unutulmuş Düşler
Unutulan Hayaller
Unutulmuş Düşler
Unutulmuş Düşler
Stefan Zweig Unutulmuş Düşler’de, o benzersiz üslübuyla, ihtiraslarının peşinden gidenleri, isimleri unutulanları, pişmanlıkları ve hatıraları kâh hikâye içinde hikâye kâhsa mektup biçiminde anlatıyor. Zweig insanlığın ikilemlerinden ve kusurlarından bahsederken, iyimserliğini asla kaybetmiyor.

Kitabı okuyanlar 336 okur

  • Ceren Kösem
  • Nurr
  • sara
  • Yakup Bektaş
  • Hüseyin Uçal
  • merve
  • kitap_sevgisi_
  • Beyza demiral
  • Gizemdmr
  • GÜNEY

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.7 (27)
9
%9.6 (11)
8
%9.6 (11)
7
%10.5 (12)
6
%4.4 (5)
5
%2.6 (3)
4
%0.9 (1)
3
%0
2
%1.8 (2)
1
%0