Kapan

7,9/10  (54 Oy) · 
170 okunma  · 
41 beğeni  · 
1.364 gösterim
O kırmızı kapıyı açmanın hayatımı değiştireceğini biliyordum.

On yedi yaşında, ailesinin gurur kaynağı olan genç bir kız ortadan kaybolmuştur ve üzerinden aylar geçmesine rağmen bulunamamıştır. Kızın başına gelenlerin sırrı ilk günkü tazeliğini korumaktadır. Yaptığı televizyon programlarıyla tacizcileri deşifre edip canlı yayında alenen teşhir eden bir muhabir, bu talihsiz kayıp olayının üzerine gitmek ister ve kızın başına gelenlerden, sorunlu gençlere arkadaşlık eden bir toplum görevlisinin sorumlu olduğunu düşünür.

Ancak bu adamın hikâyesi kısa bir süre içerisinde hayal edilemeyecek kadar karmaşık bir hâl alır ve olaylar içinden çıkılamayacak boyutlara ulaşır.

"Hiç kimse böylesine çarpıcı bir hikayeyi Coben'den daha iyi kaleme alamaz."
-Associated Press-

Kapan'a Övgüler
"Sürükleyici, okuyucuyu adeta peşinden koşturan ve hızına yetişmesi zor bir kurgu, bu kurguyu doyurucu biçimde süsleyen, tat katan diyaloglar. İşte karşınızda bir Coben klasiği daha: Kapan."
-New York Daily News-

"Daha ilk sayfasından sonunu tahmin edebildiğiniz o sıkıcı ve sıradan kitapları unutun. Kapan, sınırlarınızı zorlayacak."
-Kirkus Reviews-

"Tek bir ipucu bile çözüme gitmenizde büyük rol oynayacak. Kapan'a kısılmamak için çok dikkatli olmalısınız."
-Observer-

"İç içe geçmiş hayatları dalgalandıran iftira, suç ve tuzakların gölgesinde kalan masumiyetin sarsıcı öyküsü Kapan, herkese hayata dair öğrenilecek çok şey olduğunu hatırlatacak."
-New York Times-

"Suçluyu suçsuzdan ayırmak, doğru ile yanlışı ayırt etmek sandığınız kadar kolay olmayacak; kitabı bitirip kapağını kapatmadan hiçbir şeyden emin olmayın."
-Publishers Weekly-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  501
 • ISBN:
  6054335862
 • Orijinal Adı:
  Caught
 • Çeviri:
  Özlem Gültekin
 • Yayınevi:
  Martı
 • Kitabın Türü:

İncelemeyi kitabı okuyarak yapmalısınız bence ne desem anlatılmaz. Bu yazarı seviyorum. Anlatımı heyecan verici ve sürükleyici. Kesinlikle okumalısınız!

Ceren Acer 
07 Tem 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bu romanın kurgusunu Harlan Coben gibi başarılı, usta bir yazara yakıştıramadım açıkçası. Umduğum gibi olmadı, zor tahmin edilebilir bir olay örgüsü yumağı içinde bulamadım kendimi. Yine de kötü diyemem sadece, kurgusu çok basit geldi bana. Yazar kitabın kurgusunu birazda olsa gizemli, çözülmesi güç bir şekilde, karmaşık hale getirebilseydi, kusursuz bir olay örgüsü ortaya çıkmış olurdu diye düşünüyorum. Fakat, romanın bu şekilde de alınıp, okunmaya değeceği kanısındayım. Macera seven okurlara tavsiye ediyorum.

Ismail Salma 
 22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Okudum ve iki günde bitti. Gayet iyi güzel bir kurgusu var. Harlan Coben'in daha önce iki kitbını okumuştum ama, bu beni daha çok etkiledi inanılmaz kurgusu ve gayet iyi bir son.

Ayşe Selime Güner 
27 Nis 09:14 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kayıp bir kız arkasında ise , katili bulmaya çalışan bir kadın , iftiraya uğramış bir adam gerçek suçlular ve asıl olanlar ... Çoğu polisiye romanı gizemli olur sonu tahmin edilemez evet , fakat bu bambaşka bir şey kitabın sonunda tüm düşündüklerinizden utanacak ve şaşıracaksınız

Sevomberkom Paldrak 
21 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Harlan Coben'in kurgu olarak en güzel kitaplarından biri diyebilirim.Bence hepsi güzel ama bu kitabın yeri bende ayrı ve Harlan Coben'in en sevdiğim özelliğini barındırması beni etkiledi.Harlan Coben okuyucuyu ters köşe yapmasını her zaman biliyor.

Serdar Poirot 
12 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Wendy, başarılı bir muhabirdir ve pedofil olduğu iddiasıyla Dan Mercer adlı bir öğretmeni ifşa eder. Dan mahkemede aklanır ancak Wendy işi sürdürür. Sonra bir gün Dan öldürülür. Şüpheli taciz edilen kızlardan birinin babası olan Ed Grayson'dur. Okulda bir kız daha kayıptır ve sonradan o da ölü olarak bulunur. Dan ve Princeton üniversitesinde oda arkadaşı olan Phil, Edward ve diğerlerinin başına kötü şeyler gelmiştir. Zamanında bir leşçil oyunu oynarken bir kızın yüzünü parçalamışlardır. Peki bu insanların peşine düşen kimdir? Dan hakikaten suçlu mudur? Wendy'nin oğlu Charlie ve arkadaşı Win ile olan ilişkisi nasıl devam edecektir? Win ile beraber Myron Bolitar da kitapta yer alacak mıdır? Kitapta geçen her ölüm doğru mudur? Katil kimdir ve bu cinayetleri neden işlemiştir? Keyifle bir solukta okunan bir roman.

elif bingül 
18 May 17:39 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Harlan amca yine mükemmel bir kurguyla karşımdaydı. Kayıp bir kız çocuğu, pedofil bir hokey antrenörü, adı seks skandalına karışan bir siyasetçi, kafayı sıyırmış bir matematik dahisi, uyuşturucu satan bir doktor,hesabına para aktaran bir mali müşavir...ne ararsanız vardı. Liseli gençlere yönelik aslında göz yummakta ne kadar hatalı olduğumuz bir iki konuya yer verilmesi çok iyiydi. Ben de "göz yumulabilir" olduğunu düşünebilirdim ama artık asla düşünmem. Ve harlan amca,wendy ve charlie ile oluşturduğun ana oğul ilişkisine bayıldım. Kitap sona erdi derken aslında sizi bekleyen 2 sır daha var. Ayyy çok heyacanlıydı. Siz de okusanıza kitapla kalın.

boom dry 
26 Mar 17:19 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kayıp bir kız arkasında ise , katili bulmaya çalışan bir kadın , iftiraya uğramış bir adam gerçek suçlular ve asıl olanlar ... Çoğu polisiye romanı gizemli olur sonu tahmin edilemez evet , fakat bu bambaşka bir şey kitabın sonunda tüm düşündüklerinizden utanacak ve şaşıracaksınız .

İsmail.K. 
26 Oca 21:54 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Spoiler yok....Coben'in diğer tekil romanlara göre biraz basit buldum bu eseri.Konuya girelim.Her şey telefonda bir kızın Dan Mercer'den yardım istemesiyle başlıyor.Olay yerine giden Dan bir muhabir tarafından tuzağa düşürülür.Muhabir gerekçe olarak; Dan'ı reşit olmayan kızlarla internet sörfü yapmakla suçlar.Bu bahsedilen kızın ölümü muhabiri bu sefer başka açıdan olaylara sürükler.Muhabir ve dedektifler Dan ve mezun olduğu okul arkadaşlarının geçmişinde ne gibi olaylarla karşılaşacaklar?Dedektif ve avukatlar hangi olayları gizliyor, bu eserde cevaplar saklı.Eserin tadı ortalarda çıktı .Bolitar serisindeki Win'e göndermeler var.Myron'a yok tabii ki.Çünkü ; Myrona en ufak bir gönderme bu romanı biraz konudan uzaklaştırır, yani okuyucu olayı basit görür diye Coben ustalığını kullanarak Myron'un gölgesini dahi sokmuyor esere.Sonu da klasik Coben bitişi .İyi okumalar.

fazi 
17 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"O kırmızı kapıyı açmanın hayatımı değiştireceğini biliyordum.."
Kim suçlu kim masum anlayamayacaksınız.. Şaşkınlığımı gizleyemediğim bir romandı açıkçası. Sonunu tahmin edemeyeceğiniz bir roman okumaksa istediğiniz, bence tam size göre..

2 /

Kitaptan 55 Alıntı

Ismail Salma 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Özgürlüğün bedava olmadığını sık sık duyarsınız. Adalet de bedava değildir.

Kapan, Harlan CobenKapan, Harlan Coben
Cansu Bıçak 
27 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tanrı ne yapacağını ancak kendisi bilirdi. O'nun kendisine has bir planı vardı, öyle değil mi? Eğer onun her şeyi bilen ve mutlak güce sahip olduğuna gerçekten inanıyorsanız, sizin ve acınası yakarışlarınızın O'nun bu büyük planını etkileyeceğini gerçekten düşünüyor olamazsınız, öyle değil mi?

Kapan, Harlan Coben (Sayfa 158)Kapan, Harlan Coben (Sayfa 158)
Yağmur 
21 May 11:59 · Kitabı okuyor

Sadece kısa bir süre için insanların bakışlarından kurtulmak istedim.

Kapan, Harlan Coben (Sayfa 67)Kapan, Harlan Coben (Sayfa 67)
Yağmur 
21 May 12:09 · Kitabı okuyor

Sabah seyahatleri onun oğluyla konuşabildiği ve belki de düşüncelerini paylaşabildiği tek andı.

Kapan, Harlan Coben (Sayfa 74)Kapan, Harlan Coben (Sayfa 74)
Yağmur 
21 May 12:03 · Kitabı okuyor

Bir çocuğu iyi tanıdığını düşünebilirsin ama inan bana hepsinin kendisine has sırları var.

Kapan, Harlan Coben (Sayfa 71)Kapan, Harlan Coben (Sayfa 71)
Ismail Salma 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kendin için çalış. Güvenebileceğin tek patron sensin..

Kapan, Harlan CobenKapan, Harlan Coben