Kapan

7,9/10  (80 Oy) · 
252 okunma  · 
64 beğeni  · 
1.864 gösterim
O kırmızı kapıyı açmanın hayatımı değiştireceğini biliyordum.

On yedi yaşında, ailesinin gurur kaynağı olan genç bir kız ortadan kaybolmuştur ve üzerinden aylar geçmesine rağmen bulunamamıştır. Kızın başına gelenlerin sırrı ilk günkü tazeliğini korumaktadır. Yaptığı televizyon programlarıyla tacizcileri deşifre edip canlı yayında alenen teşhir eden bir muhabir, bu talihsiz kayıp olayının üzerine gitmek ister ve kızın başına gelenlerden, sorunlu gençlere arkadaşlık eden bir toplum görevlisinin sorumlu olduğunu düşünür.

Ancak bu adamın hikâyesi kısa bir süre içerisinde hayal edilemeyecek kadar karmaşık bir hâl alır ve olaylar içinden çıkılamayacak boyutlara ulaşır.

"Hiç kimse böylesine çarpıcı bir hikayeyi Coben'den daha iyi kaleme alamaz."
-Associated Press-

Kapan'a Övgüler
"Sürükleyici, okuyucuyu adeta peşinden koşturan ve hızına yetişmesi zor bir kurgu, bu kurguyu doyurucu biçimde süsleyen, tat katan diyaloglar. İşte karşınızda bir Coben klasiği daha: Kapan."
-New York Daily News-

"Daha ilk sayfasından sonunu tahmin edebildiğiniz o sıkıcı ve sıradan kitapları unutun. Kapan, sınırlarınızı zorlayacak."
-Kirkus Reviews-

"Tek bir ipucu bile çözüme gitmenizde büyük rol oynayacak. Kapan'a kısılmamak için çok dikkatli olmalısınız."
-Observer-

"İç içe geçmiş hayatları dalgalandıran iftira, suç ve tuzakların gölgesinde kalan masumiyetin sarsıcı öyküsü Kapan, herkese hayata dair öğrenilecek çok şey olduğunu hatırlatacak."
-New York Times-

"Suçluyu suçsuzdan ayırmak, doğru ile yanlışı ayırt etmek sandığınız kadar kolay olmayacak; kitabı bitirip kapağını kapatmadan hiçbir şeyden emin olmayın."
-Publishers Weekly-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  501
 • ISBN:
  6054335862
 • Orijinal Adı:
  Caught
 • Çeviri:
  Özlem Gültekin
 • Yayınevi:
  Martı
 • Kitabın Türü:
Güler Bilkay Aygün 
14 Eki 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Her şey onyedi yaşında bir genç kızın üç ay önce kaybolmasıyla başlar. Neredeyse kitabın yarısına kadar birbiri ile alakasız görünen kişiler karmaşaya neden oluyor gibi görünse de, bir noktadan sonra her şey bir yapbozun parçaları gibi yerine oturuyor. Finalini tahmin edemediğim ender kitaplardan biri.

Yağmur 
31 May 2017 · Kitabı okudu · 13 günde · Puan vermedi

Kitabı ilk okumaya başladığımda bana çok karmaşık geldi. Daha sonra bu karmaşıklık bir gizeme dönüştü. Kitap çok sürükleyiciydi. Fakat ortalarına geldiğimde sıkılmaya başladım. Bunun nedeni benden de kaynaklanabilir. Yinede ben kitabı beğendim...

Ceren Acer 
07 Tem 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bu romanın kurgusunu Harlan Coben gibi başarılı, usta bir yazara yakıştıramadım açıkçası. Umduğum gibi olmadı, zor tahmin edilebilir bir olay örgüsü yumağı içinde bulamadım kendimi. Yine de kötü diyemem sadece, kurgusu çok basit geldi bana. Yazar kitabın kurgusunu birazda olsa gizemli, çözülmesi güç bir şekilde, karmaşık hale getirebilseydi, kusursuz bir olay örgüsü ortaya çıkmış olurdu diye düşünüyorum. Fakat, romanın bu şekilde de alınıp, okunmaya değeceği kanısındayım. Macera seven okurlara tavsiye ediyorum.

Ismail Salma 
 22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Okudum ve iki günde bitti. Gayet iyi güzel bir kurgusu var. Harlan Coben'in daha önce iki kitbını okumuştum ama, bu beni daha çok etkiledi inanılmaz kurgusu ve gayet iyi bir son.

Ayşe Selime Güner 
27 Nis 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kayıp bir kız arkasında ise , katili bulmaya çalışan bir kadın , iftiraya uğramış bir adam gerçek suçlular ve asıl olanlar ... Çoğu polisiye romanı gizemli olur sonu tahmin edilemez evet , fakat bu bambaşka bir şey kitabın sonunda tüm düşündüklerinizden utanacak ve şaşıracaksınız

Sevomberkom 
21 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Harlan Coben'in kurgu olarak en güzel kitaplarından biri diyebilirim.Bence hepsi güzel ama bu kitabın yeri bende ayrı ve Harlan Coben'in en sevdiğim özelliğini barındırması beni etkiledi.Harlan Coben okuyucuyu ters köşe yapmasını her zaman biliyor.

Serdar Poirot 
12 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Wendy, başarılı bir muhabirdir ve pedofil olduğu iddiasıyla Dan Mercer adlı bir öğretmeni ifşa eder. Dan mahkemede aklanır ancak Wendy işi sürdürür. Sonra bir gün Dan öldürülür. Şüpheli taciz edilen kızlardan birinin babası olan Ed Grayson'dur. Okulda bir kız daha kayıptır ve sonradan o da ölü olarak bulunur. Dan ve Princeton üniversitesinde oda arkadaşı olan Phil, Edward ve diğerlerinin başına kötü şeyler gelmiştir. Zamanında bir leşçil oyunu oynarken bir kızın yüzünü parçalamışlardır. Peki bu insanların peşine düşen kimdir? Dan hakikaten suçlu mudur? Wendy'nin oğlu Charlie ve arkadaşı Win ile olan ilişkisi nasıl devam edecektir? Win ile beraber Myron Bolitar da kitapta yer alacak mıdır? Kitapta geçen her ölüm doğru mudur? Katil kimdir ve bu cinayetleri neden işlemiştir? Keyifle bir solukta okunan bir roman.

Katre-i Matem 
27 May 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Okuması müthiş zevkli bir kitap. Akıcı dili, olayların kurgulanışı sizi alıp götürüyor. Okurken bir an bile sıkılmadım ve sayfaları merakla çevirirken kendimi unutup kitaptaki herhangi bir karaktere dönüştüm. Zaman zaman gerildim, şaşırdım ve sanki daha da merak edebilirmişim gibi heyecanla okumaya devam ettim. Gerçekten etkileyici.. Yazarın birkaç kitabını okuma listeme almıştım fakat okumakta tereddüt ediyordum 'ya bu yazar da popüler kültürün bir ürünüyse ve abartılıyorsa' diye. Şimdi bu düşüncemin yersiz olduğunu anladım ve benim için bu kitap bir başlangıç oldu. Polisye-gerilim dalında okunması gereken yazarlar listeme gözüm kapalı ekliyorum yazarı. Yazarın kaleminden oldukça etkilendiğimi de söylemeden geçemeyeceğim.

elif bingül 
18 May 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Harlan amca yine mükemmel bir kurguyla karşımdaydı. Kayıp bir kız çocuğu, pedofil bir hokey antrenörü, adı seks skandalına karışan bir siyasetçi, kafayı sıyırmış bir matematik dahisi, uyuşturucu satan bir doktor,hesabına para aktaran bir mali müşavir...ne ararsanız vardı. Liseli gençlere yönelik aslında göz yummakta ne kadar hatalı olduğumuz bir iki konuya yer verilmesi çok iyiydi. Ben de "göz yumulabilir" olduğunu düşünebilirdim ama artık asla düşünmem. Ve harlan amca,wendy ve charlie ile oluşturduğun ana oğul ilişkisine bayıldım. Kitap sona erdi derken aslında sizi bekleyen 2 sır daha var. Ayyy çok heyacanlıydı. Siz de okusanıza kitapla kalın.

serenkuru 
26 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kayıp bir kız arkasında ise , katili bulmaya çalışan bir kadın , iftiraya uğramış bir adam gerçek suçlular ve asıl olanlar ... Çoğu polisiye romanı gizemli olur sonu tahmin edilemez evet , fakat bu bambaşka bir şey kitabın sonunda tüm düşündüklerinizden utanacak ve şaşıracaksınız .

2 /

Kitaptan 100 Alıntı

Güler Bilkay Aygün 
14 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bu nefrete uzun süre takılıp kalmanıza sebep oluyor- tutunduğunuz önemli şeyleri kaybediyorsunuz.

Kapan, Harlan Coben (Sayfa 416)Kapan, Harlan Coben (Sayfa 416)
Yağmur 
30 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Hiç kimseye tam manasıyla güvenilmeyeceğini düşünüyorum.

Kapan, Harlan Coben (Sayfa 347)Kapan, Harlan Coben (Sayfa 347)
Ismail Salma 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Özgürlüğün bedava olmadığını sık sık duyarsınız. Adalet de bedava değildir.

Kapan, Harlan CobenKapan, Harlan Coben
Yağmur 
 31 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Suçlamalar toplum zihninin kanaatleridir. İnsan, masumiyeti ispatlanana kadar suçludur.

Kapan, Harlan Coben (Sayfa 359)Kapan, Harlan Coben (Sayfa 359)
Yağmur 
21 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Hiçbirimiz yarın ne olacağını tam manasıyla bilemeyiz.

Kapan, Harlan Coben (Sayfa 86)Kapan, Harlan Coben (Sayfa 86)
Yağmur 
31 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bu dünyada yaşıyoruz, diğer insanlarla zıt düşünüyoruz. İşleyiş böyle. Çarpışıyoruz ve bazen birileri hasar görüyor.

Kapan, Harlan Coben (Sayfa 390)Kapan, Harlan Coben (Sayfa 390)
Yağmur 
24 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Faydasız, ardı arkası kesilmez, tekrarlayan düşünceler.

Kapan, Harlan Coben (Sayfa 170)Kapan, Harlan Coben (Sayfa 170)
Yağmur 
24 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kendisine duyulan güvendi. Dürüstlük ve şerefti.

Kapan, Harlan Coben (Sayfa 179)Kapan, Harlan Coben (Sayfa 179)