Proje: Ölümcül Virüs

7,9/10  (80 Oy) · 
250 okunma  · 
68 beğeni  · 
2.390 gösterim
Her şey aydınlanacak; hayatta kalmayı başarırsak...

Yağmurlu bir gecede yakın arkadaşıyla buluşmak üzere yola çıkan Cathy'nin yaşamı, aniden hayatına giren Victor'la tamamen değişir. Arabasıyla çarptığı bu adam, önemli bir biyokimyagerdir ve insanlığı tehdit eden tehlikeli bir bilgiye sahiptir.

Bir kaza sonucunda yolları kesişen bu ikiliyi çetin bir kaçış ve kovalamaca beklemektedir, çünkü onlar, derin devletin acımasız hedefine ulaşmasındaki en büyük engeldir... Cathy ve Victor'u zor zamanlar beklemektedir.

"Gerilim romanlarının usta ismi Tess Gerritsen, hikâyenin her satırını muhteşem bir dille işlemiş."
-Publishers Weekly-

"Tess Gerritsen hayranları, Proje: Ölümcül Virüs'te heyecan ve gerilimi birlikte yaşayacak, kendilerini soluksuz bir kovalamacanın tam ortasında bulacaklar."
-Booklist-

"Herkesin hemfikir olduğu nokta Tess Gerritsen'in gerilim türünde ustası olduğudur. Proje: Ölümcül Virüs de yazarın bu alandaki öncülüğünü kimseye kaptırmamakta kararlı olduğunu bir kez daha gösteriyor."
-The New York Times-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  340
 • ISBN:
  9786053482000
 • Orijinal Adı:
  Whistleblower
 • Çeviri:
  Özlem Gültekin
 • Yayınevi:
  Martı Kitabevi
 • Kitabın Türü:

Bazı kitapları okuduğumda tek tesellim "Neyse, kötü bir kitabın nasıl olduğunu görmüş oldun, dert etme." oluyor.
Kitabı yarım bırakmamak için epey çaba harcadım. Birkaç kez direkten döndüm.
Ama hakkını da yemeyeyim. Misal, sadece aşk hikayeleri okuyan bir okura, farklı türlere geçiş için bir seçenek olabilir.
Veya 12-18 yaş grubuna okuma alışkanlığı kazanması için hitap edebilir.

Kitabın 50'li sayfalarında, ki sabrımı test etmeye başladığım yerlerdi, yahu bu ilk romanı falan mı yazarın, diye düşünerek araştırdım, dördüncüsüymüş.
İyi olarak niteleyebileceğim tek özelliği vardı; gerilimin yükseldiği son bölümlerdeki bazı sayfalarda(sayıca az) yazarın dilinin ortanın üstüne çıkabilmiş olması.

Her şeyden önce; yazar bir tıp doktoru imiş, kitabın iddialı isminden de umutlanarak teknik bilgilerin güzelce hikayeye yedirildiği bir kurgu olabileceğini düşünmüştüm.
Kitaptaki en teknik ifade 'RNA virüsü' idi. Pardon bir kere de kahraman laboratuvarda 'santrifüj' dedi.
Eğer yazar bu kadar ortalama bir kurguya, merak uyandıramayan hikayeye, duygu geçiremeyen aşk pasajlarına, çevre betimlemelerindeki başarısız dil kullanımına, vasat karakter yaratımlarına kendi teknik bilgisini karmaşık olmayan bir dille ekleyebilmiş olsa kitabın hakkı en kötü 7 veya 8/10 olurdu.

Bir şeyi kabul etmek gerekir. Bu ve benzeri kitaplar çok açık bir şekilde göstermektedir ki bu dünyanın tek bir gerçeği vardır: Pazarlama.
En kötü işleri veya ürünleri bile bir pazarlama gücü ve becerisiyle uluslararası satılan haline getirebilirsiniz. Bu her alanda böyledir.

nyks 
22 Şub 12:34 · Kitabı okudu · 3 günde · 5/10 puan

Öncelikle Tess gerritsen hakkında çpk fazla güzel şey duyduğum için beklentim yüksek başladım. Hayal kırıklığı oldu. Cathy beni baya sinirlendirdi. Gerilimin olduğu tek tük sahnelerde aşk sahnesi yaratma çabası da sinir etti yazarın. Keşke farklı bi kitap ile başlasaydıö yazara.
Kitapta hep bi gitmek üxete olan ama gidemeyen cathy de sinirlerimi bozdu. Okumasanız da olur diyorum. İsmine aldanıp deneyli falan bi gerilim kitabı sanmayın.

Dr. Elmyra 
 06 Şub 18:12 · Kitabı okudu · 11 günde · 7/10 puan

Viratek isimli firma bir virüsün genetiğini değiştirerek savaşlarda kullanılacak ölümcül bir silah yapmaya çalışmaktadır. Savunma Bakanlığı'nın desteğiyle yürütülen yasa dışı bu çalışmaya karşı çıkan bilimadamı öldürülür. Bilimadamı ölmeden önce çeşitli kanıtları arkadaşı Victor'a vermiştir. Bu Victor'u hedef haline getirir. Victor ölümden kaçarken Cathy ile yolları kesişir ve bu yasadışı çalışmayı ortaya çıkarma işine birlikte devam ederler.
Eğer bu kitap ilk okuduğum Tess Gerritsen kitabı olsaydı çok beğenirdim, diğer kitaplarının yanında biraz daha sönük ve gelişmeler tahmin edilebilir. Dİğer kitaplara göre gerilim daha düşük. Yine de okunabilir bir kitap.

Esma Tezgi 
26 Nis 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Çok özgün bir konu ve karakter kadrosuna sahip olmasa da sıkılmadan okudum. Okurken sizi şaşırtacak detaylara sahip değil, keşke aksiyon biraz daha fazla olsaydı daha keyifli olurdu.

HANDAN TURAN 
22 Haz 2015 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Yazarın şu ana kadar okuduğum kitapları içerisinde en basit, en boş, yazmış olmak için yazdığını düşündüğüm kitabı.Bence okumaya değmez.

Tess Geritsen'ın hangi kitabı sıkıcı olmuş ki . Kitap okumayı tekrar tekrar sevdiren bir roman :-)

Ceren Acer 
11 Ara 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İşte Tess Gerrıtsen'in muhteşem romanlarından bir tanesi daha... Her ne kadar seri kitaplarıyla kıyaslanamasa da, Proje: Ölümcül Virüs kitabı sönük kalmış olsa da, akıcı bir üslupla kaleme alınmış bir romandı bana göre. İlk sayfalardan son sayfaya kadar kitabının temposunu düşürmemiş yine de yazar. Bu kitabıyla da yoğun bir şekilde okuyucuyu gerilim yumağının içine hapsediyor Tess Gerrıtsen. Kitaba başladığım an kendimi bile unuttuğum andı. Böyle sürükleyici bir gerilim romanı yazıp biz gerilim kitabı sevenlerle bu kitabı buluşturduğu için yazara sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum ve ayrıca Martı Yayınına da teşekkür ederim böyle kaliteli bir romanın basımına vesile olduğu için.

Rizzoli serisi kadar olmasa da "Ölümcül Virüs" te gayet akıcı ve sürükleyiciydi. Aksiyon ve gerilim sevenler için güzel bir kitap.

irem 
10 Eki 2016 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 9/10 puan

Oldukça geniş olan okul kütüphanemden aldığım benim olmayıp okuduğum ilk Tess Gerritsen kitabı.
Açıkçası kitabı ilk aldığımda bu kadar heyecanlı olacağını tahmin etmiyordum ama okuduktan sonra ne kadar da yanlış bir fikre kapıldığımı fark ettim. Cathy ve Victor'ın ilk karşılaşmalarından tutun da ikilinin yaşadığı her şeyle tam bir serüvendi. Bitirmem biraz uzun sürse de aslında daha kısa bir sürede bitirilebilirdi ancak ben vaktim oldukça okudum ve bu kadar oldu.
Kitabın konusu da zaten tamamen özgün ve güzeldi. Tess Gerritsen'ın da her zamanki yazım tarzı da tabi ki insanın okudukça okuyasını getiriyordu.
Ben beğeniyorum ve sizlere önerip beğenmenizi önererek ayrılıyorum buradan.
İyi okumalar!..

Nejla GÜNEŞ 
13 Tem 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Her zaman olduğu gibi Tess Gerritsen tıbbi gerilimde bir numara olduğunu hissettirmiş. Rissoli&Isles serisi kadar olmasa da keyifle ve merakla okunuyor.Sıradışı konusu ile temposu hiç düşmeyen bir kitap. Tess Gerritsen yine kalemini konuşturmuş

2 /

Kitaptan 9 Alıntı

Tolga 
02 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"FBI'dan olduğunuzu nereden bileceğim?"
"Öyleymişim gibi görünüyor muyum?"
"Hayır."
"Bu öyle olduğumu kanıtlıyor."
"Ne?"
"Eğer bir ajanmışım gibi davranmaya çalışıyor olsaydım,en azından onlara benzemeye çalışmaz mıydım?Diğer yandan,eğer bir ajansam,onlardan biriymişim gibi görünmeye çabalamamın bir anlamı yok."

Proje: Ölümcül Virüs, Tess Gerritsen (Sayfa 233)Proje: Ölümcül Virüs, Tess Gerritsen (Sayfa 233)
Papatyammm 
16 Ağu 11:21 · Kitabı okudu · 8/10 puan

- Beni henüz tam anlamıyla tanımıyorsun bile .
- Tanıyorum. O gece, kazadan sonra, sırf senin ses tonun sayesinde hayatta kaldım. Elinin o dokunuşu sayesinde. Bunları nerede olsa tanırım.
- Gerçekten tanır mısın?
- Uykumda bile.

Proje: Ölümcül Virüs, Tess GerritsenProje: Ölümcül Virüs, Tess Gerritsen
irem 
23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sonra birlikte güldüler, yaralarının iyileşme yolunda olduğunu, erkeklerin acı ve hüzün hissedilmeden haklarında bahsedilebilecek türden yaratıklar olduklarını gösteren hafif ve basit bir kahkahaydı bu.

Proje: Ölümcül Virüs, Tess Gerritsen (Sayfa 39 - Martı yayınları)Proje: Ölümcül Virüs, Tess Gerritsen (Sayfa 39 - Martı yayınları)
Tolga 
02 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Nicholas Savitch,insan ruhlarının kâhini,bir insanı saklandığı yerden bulup çıkartabilecek bir avcıydı.
Çoğunlukla bu basit bir mantık zinciriydi.Kaçarken bile çoğu insan eski modelleri uygulardı.Bunu onlara yaptıran şey korkuydu.Bu duygu onlara eski rahatlıklarını aratıyor,her zamanki alışkanlıklarına saplanıp kalmalarını sağlıyordu.

Proje: Ölümcül Virüs, Tess Gerritsen (Sayfa 218)Proje: Ölümcül Virüs, Tess Gerritsen (Sayfa 218)
irem 
28 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Dışarıda tamponunda şöyle yazan bir araba geçti; Bugün geriye kalan hayatınızın ilk günü.

Proje: Ölümcül Virüs, Tess Gerritsen (Sayfa 142)Proje: Ölümcül Virüs, Tess Gerritsen (Sayfa 142)
irem 
08 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Lagunita Gölü havzasına tepeden bakan kayıkhanenin iskelesinde oturuyorlardı. Göl her yaz olduğu gibi yine kurumuş, sazlık bir bataklığa dönüşecek derece boşalmıştı. İlkbahara kadar da böyle kalacaktı. Üçü yalnızdı, gölü arada sırada uğrayan ördeklerle paylaşıyorlardı. İlkbaharda, burası cennetten bir nokta olacak, su sahile vuracak, âşıklar kayıklarıyla açılacak, orada burada, ağaçların diplerinde şairler şiirlerini okuyacaklardı. Ama bugün, siyah bulutların altında, sazlardan yükselen soğuk sisin içinde, tam bir ıssızlık noktasıydı.

Proje: Ölümcül Virüs, Tess Gerritsen (Sayfa 235)Proje: Ölümcül Virüs, Tess Gerritsen (Sayfa 235)