Asla Arkana Bakma

7,5/10  (127 Oy) · 
484 okunma  · 
80 beğeni  · 
3.566 gösterim
Hayat insanı yalanlara alıştırabilir ama ben içimdeki sesi dinleyip bu sahte dünyanın dışına çıkacağım...

O ses ısrarla ölmediğini söylüyordu; efsanevi pilot Wild Bill Maitland, yani babam, acımasızca hazırlanmış bir oyuna alet edilmiş olabilir miydi? Yaşanan trajedinin üzerinden yirmi yıl geçmesine rağmen gerçekleri gün yüzüne çıkarmalıydım; daha dün gibi hissettiğim hüznü dindirmemin tek yolu buydu. Ama izlerin peşine düştükçe birileri hunharca öldürülüyor, geçmişe doğru attığım her adımda biraz daha dibe çöküyordum. Tek başımaydım, güçsüzdüm ve etrafımda güvenebileceğim kimse yoktu; ta ki onunla karşılaşana kadar...

Romanları dünyada milyonlarca okuyucuya ulaşmış usta yazar Tess Gerritsen, alışık olduğumuz tarzının dışına çıkarak bizleri bambaşka bir yönüyle tanıştırıyor. İçine romantizm de serptiği macera yüklü kitabı Asla Arkana Bakma heyecan ve gerilimin sınırlarını zorluyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2012
 • Sayfa Sayısı:
  344
 • ISBN:
  9786053480051
 • Orijinal Adı:
  Never Say Die
 • Çeviri:
  Özlem Gültekin
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kitap yalnızca 
27 Ara 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Önceliklie laptopumun klavyesi bozulduğu için telefonumdan yazmak mecburiyetim yüzünden yapma olasılığı olan hatalarim için affola...

Kitaba gelince Tess'in kaleminden ciktigini dusunmeden okuyunca gayet akici, yer yer ütobik gelse de (onca insani kolayca öldüren dev adamin,karakterlerimizi bir türlü oldurememesi gibi) okunabilir bir kitap. Tabi Tess kitabi eline alınca Rizzoli ve Isles' i aramamak elde degil, özellikle de benim gibi tibbi gerilim kitabi okumak için yazarin kitaplarini aliyorsaniz.

Özetle okusaniz da olur okumasaniz da, okumaya karar verirseniz beklentilerinizi büyük tutmayın yeter;)

Derya 
12 Mar 01:07 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kitap güzel ve heyecanlı...aksiyon her sayfada var...dil sade ve akıcı...ama diğer tess gerrıtsen kitapları kadar sevmedim...yine de her kitabını okuyacağım gibi bunu da okudum...

Ceren Acer 
27 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tess Gerrıtsen gelmiş geçmiş en iyi gerilim yazarları arasında ilk sırayı koruyor bence. Ama bu kitabı alışılmışın dışındaydı sanki. Üslup ve olay örgüsü olarak Tess Gerrıtsen'in kaleminden çıkmamış gibiydi. Yinede başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Okuyanları içine hapseden bu roman, yazarın amatör yıllarında kaleme aldığı kitabıdır. Orijinal dilindeki ilk basım tarihi 2007 yılında basılmıştır. Amatörce yazıldığını yazar kısmen hissettirmemiş okurlara.

Ducati Monster 696 
29 Tem 2015 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Aslında kitap'ta belli bir teori üzerinde okudum.
''Lise Meo'' eğer ki babasını tanımış olmasa , yada bıçağın yerde değilde masanın üzerinde görseydi. Kapısın arkasında bir anahtar olmasaydı(?) çilingir çağırmak zorunda kalmasaydı en önemlisi de ''Lisa Meo'' neden arkasına bakmak zorunda kaldı romanı kaç kez okusam da bu soruya pek cevap bulamadım.
bu,bu biraz kafa karıştırıcı belki ama okunacak romanlardan.

OSMAN ÇELİK 
07 Nis 11:31 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Sadece sonunu merak ettigim bi kitap oldu yoksa okumazdim boyle bi kitabi sacma geldi bana umarim okuyan olursa sever.kitapda dedektiflik ask savas ne ararsan var sonu guzeldi ama

TSena_gl 
 19 Mar 21:26 · Kitabı okudu · 2 günde · 5/10 puan

Kitap güzeldi ama olaylara tam adapte olamadım gibi ve bu benim kitaba biraz ön yargı ile başlamamla alakalı olabilir. Neden bilmiyorum ama kitabı çokta beğenmeyecekmişim gibi hissetmiştim. Ama beğendim sadece aman aman değil.

Kitap, büyük bir arayış ve biraz da yaşam mücadelesini konu alıyor; tabii ülkeler arası savaş olayları, yüksek birlikler falan da kitapta önemli bir yere sahip.

Kitabın sonunda ortaya çıkan birinin bizleri şaşırtması amaçlanmıştı ama ben şaşıramadım, tahmin de etmemiştim oysaki; bu benim kitaba adapte olamamış olmamdan da olabilir, yazarın o şoku hissettirememiş olmasından da, bilmiyorum.

Kitap bitiminde: "Ee bu bilgileri bu da bulabilirdi, nasıl bulamaz?" diye aklımda soru işareti belirdi. Konunun ilerleyişi güzeldi ama kitabın sonunda bir şeyi mantıksız buldum.
Baş karakter kızımız Willy, babasını affedemeyen biri. Ama sonrasında bir şekilde affediyor ve ben bunu hoş bulmadım; çünkü ben olsam affetmezdim.
Kitapta aşkta var ama çok geri plandaydı.

Kitabın konusu; Kargo uçağının efsane pilotu Vahşi Bill Maitland, savaş sırasındaki uçuşunda beklenmeyen bir olay yaşanır ve uçağı düşüşe geçer. Sonrasında ailesine "öldü" denilmiş olan Bill Maitland'ın, 21 yıl sonra ortaya çıkan bazı ipuçları sebebiyle; ölüm döşeğindeki karısı ve annesinin son dileğini yerine getirmek isteyen kızı Willy buna inanmamaktadır.

Büyük arayış, ölümler ve yaşam mücadelesi. Biraz da aşk ve kovalamaca.

niluferinkitapligi 
25 Şub 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

Babası Vietnam Savaşı sırasında ölen Willy'nin,kanser hastası olan annesinin ölümünden önceki son dileğini yerine getirmek üzere;Vietnam'a uzanan araştırmasının ve bir ödül avcısı olan Guy ile kesişen yollarını;devlet sırlarını ifşa etmemek adına devletin legal ve illegal savunmalarını anlatan macera dolu bir kitap.Yine de Tess GERRITSEN kitaplarının içinde en yavan bulduğum kitabı olduğunu söyleyebilirim.

İlker Gülenoğlu 
07 May 23:08 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Gece Nöbeti’nden sonra Tess Gerritsen’den okuduğum ikinci kitaptı. Tanıtım bülteninde de belirtildiği gibi yazar gerçekten de alışıldık tarzının dışına çıkmış. Romanda ağır basan tema aşktı ama o da pek iyi işlenmemiş gibi geldi. Gerilim düzeyi azdı. Vakit geçirmek için okunabilir ancak büyük beklenti hayal kırıklığı yaratır diye düşünüyorum. Kesinlikle Gece Nöbeti’nin verdiği tadı vermiyor.

gül 
19 Oca 22:12 · Kitabı okudu · 80 günde · Beğendi · 9/10 puan

Çok akıcı ve birbiri ardına yaşanan olaylarla okuma hevesi uyanadıran bir kitap.Evet kitabı ara vererek okumama rağmen olay kurgusunu unutmadım.İçeriğine gelince merak uyandırıyor ve benim gibi sonunu tahmin edenlerdenseniz size söylemem gerek,sonunda kalbim çok heyecanlandı olamaz sonu böyle bitmemeli dedim. Okumanızı tavsiye ederim

zerrin ayça yılmazer 
22 Şub 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kesinlikle çok sürükleyici , sayfayı çevirirken bile acele ettiren bir kitap. Kocasına ne olduğunu öğrenmek isteyen onun ölmediğine içten içe inanan hasta bir annenin kızının başından geçen aksiyon dolu olaylar. Arkana baktığında sürekli birileri ölüyorsa, arkana bakma! Babasıyla beraber aşkı bulması da ayrı bir konu .

3 /

Kitaptan 36 Alıntı

gül 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Acil servis doktoru anestezi vermek istemedi .Willy de çığlık atmak istemiyordu. Kıvrık sütür iğnesi koluna art arda batarken dişlerini sıktı ve çılgın Amerikalının elini tutmasını diledi. Eğer sert kadını oynamayıp adamı dışarı çıkartmasaydı, şu an elini tutuyor olurdu.Acı karşısında gözyaşlarını akması için savaştığı şu an bile, elini bir erkeğin tutmasına ne kadar ihtiyaç duyduğunu kendine dahi itiraf etmeyi reddetti. Yine de böyle bir şey hoş olurdu. Muhteşem olurdu.
Ve onun adını hâlâ bilmiyorum.

Asla Arkana Bakma, Tess Gerritsen (Sayfa 48 - martı)Asla Arkana Bakma, Tess Gerritsen (Sayfa 48 - martı)
Esra'nın Dünyası 
26 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ben bu işe heyecan için girmedim. Bu işin içindeyim çünkü mecburum, çünkü bana başka şans bırakılmadı.

Asla Arkana Bakma, Tess Gerritsen (Sayfa 202)Asla Arkana Bakma, Tess Gerritsen (Sayfa 202)
gül 
 26 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Dünyadaki en iyi kahramanlar gönülsüz olanlardır.Cesaret korkusuzluk değildir, korkuya rağmen hareket etmektir."

Asla Arkana Bakma, Tess Gerritsen (Sayfa 244)Asla Arkana Bakma, Tess Gerritsen (Sayfa 244)
fazi 
22 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Tess Gerritsen - Asla Arkana Bakma
Ona aşık olmam sadece bir ayımı aldı,çekip gidişini seyretmem bir yıldan fazla. Öğrendiğim tek şey, ilişkinin tek bir günde bitmediği. Sevgililerin çoğu ayağa kalkıp öyle aniden çekip gitmiyor. Bunu yavaş yavaş, adım adım, her seferinde inciterek yapıyorlar..

Asla Arkana Bakma, Tess Gerritsen (Martı Yayınevi)Asla Arkana Bakma, Tess Gerritsen (Martı Yayınevi)
gül 
14 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Eğer orada kadınlara göz atıyorsa bana ne ki? Adam tam bir pislik. İkinci kez düşünülmeye bile değmez....

Asla Arkana Bakma, Tess Gerritsen (Sayfa 97 - Martı)Asla Arkana Bakma, Tess Gerritsen (Sayfa 97 - Martı)
gül 
14 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Bana haddinden fazla yardımcı oluyorsun. Neden?
Guy omzunu silkti. "Neden olmasın? "
"Bunu yanıt olarak kabullenmek çok zor."
"Belki de hâlâ yaşlı kadınların sokağın karşısına geçmelerine yardım eden o izci ruhuna sahibimdir. Belki de iyi adamımdır."
"Bana doğruyu söyleyebilirsin."
"Erkeklere güvenmekte hep sorun mu yaşadın?"
"Evet ama konuyu değiştirme." ...

Asla Arkana Bakma, Tess Gerritsen (Sayfa 84 - Martı)Asla Arkana Bakma, Tess Gerritsen (Sayfa 84 - Martı)
Lala Paşa 
02 Mar 22:57 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Fanatikler ve Bağnazlar
Fanatikler ile bağnazların nadiren mantıklı hareket ettiklerini öğreneli çok olmuştu.
Başını eğdi,çay yapraklarına baktı ve iç çekti. "Tabii ki haklısınız, yoldaş, " dedi.

Asla Arkana Bakma, Tess Gerritsen (Sayfa 232 - Bakan Tranh)Asla Arkana Bakma, Tess Gerritsen (Sayfa 232 - Bakan Tranh)
irem 
05 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bir kişinin adam olması için bacağa ihtiyacı yok, Toby."

Asla Arkana Bakma, Tess Gerritsen (Sayfa 72 - Martı yayınları)Asla Arkana Bakma, Tess Gerritsen (Sayfa 72 - Martı yayınları)
irem 
01 Oca 16:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Benim güvenliğimi kimse garanti edemez. Hiçbir yerde.

Asla Arkana Bakma, Tess Gerritsen (Sayfa 195 - martı)Asla Arkana Bakma, Tess Gerritsen (Sayfa 195 - martı)
4 /