Asla Arkana Bakma

7,7/10  (207 Oy) · 
798 okunma  · 
164 beğeni  · 
4.998 gösterim
Hayat insanı yalanlara alıştırabilir ama ben içimdeki sesi dinleyip bu sahte dünyanın dışına çıkacağım...

O ses ısrarla ölmediğini söylüyordu; efsanevi pilot Wild Bill Maitland, yani babam, acımasızca hazırlanmış bir oyuna alet edilmiş olabilir miydi? Yaşanan trajedinin üzerinden yirmi yıl geçmesine rağmen gerçekleri gün yüzüne çıkarmalıydım; daha dün gibi hissettiğim hüznü dindirmemin tek yolu buydu. Ama izlerin peşine düştükçe birileri hunharca öldürülüyor, geçmişe doğru attığım her adımda biraz daha dibe çöküyordum. Tek başımaydım, güçsüzdüm ve etrafımda güvenebileceğim kimse yoktu; ta ki onunla karşılaşana kadar...

Romanları dünyada milyonlarca okuyucuya ulaşmış usta yazar Tess Gerritsen, alışık olduğumuz tarzının dışına çıkarak bizleri bambaşka bir yönüyle tanıştırıyor. İçine romantizm de serptiği macera yüklü kitabı Asla Arkana Bakma heyecan ve gerilimin sınırlarını zorluyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2012
 • Sayfa Sayısı:
  344
 • ISBN:
  9786053480051
 • Orijinal Adı:
  Never Say Die
 • Çeviri:
  Özlem Gültekin
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Güler Bilkay Aygün 
29 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tess Gerritsen sevdiğim bir yazar. Ama bu kitap yazarın kitaplarına hiç benzemiyor. Okurken farklı bir yazarın kitabını okuyormuşum hissine kapıldım. Konusuna gelince; Roman kahramanının babası yirmi yıl önceki Vietnam savaşı kayıplarının arasında yer almaktadır. Genç kadın pilot olan babasının hayatta olduğuna dair bir takım ipuçları ele geçirince, adamı bulmak için Vietnam'a uçmak kaçınılmaz olur ve macera başlar. Güzel bir kitap.

Yasin Bektaş 
 07 Oca 17:41 · Kitabı okudu · 3 günde · 5/10 puan

Tess Gerritsen hayranı olarak bu kitap beklentimin çok altında çıktı. Belki bu eserde Tıbbi Gerilim olmaması da olabilir. Kitaplarında hep yer edinen hayattan farklı sebeplerle darbe almış bir kadın ve karşısında bir ağır abi diyeceğimiz bir adam. Konu olarak pilot olan babasının kaybolmasının ardından 20 yıl sonra kızının babasını bulmak uğruna Amerika'dan Vietnam' a gidişi ve babasını araştırmalar yaparak bulmaya çalışmasını anlatmakta. Konu olarak beni tam içine çekemese de kolay okunup bitebilecek bir kitap. Beklentinizi yüksek tutmayın. İyi okumalar.

Asla Arkana Bakma benzeri kitaplar

Kitap yalnızca 
27 Ara 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Önceliklie laptopumun klavyesi bozulduğu için telefonumdan yazmak mecburiyetim yüzünden yapma olasılığı olan hatalarim için affola...

Kitaba gelince Tess'in kaleminden ciktigini dusunmeden okuyunca gayet akici, yer yer ütobik gelse de (onca insani kolayca öldüren dev adamin,karakterlerimizi bir türlü oldurememesi gibi) okunabilir bir kitap. Tabi Tess kitabi eline alınca Rizzoli ve Isles' i aramamak elde degil, özellikle de benim gibi tibbi gerilim kitabi okumak için yazarin kitaplarini aliyorsaniz.

Özetle okusaniz da olur okumasaniz da, okumaya karar verirseniz beklentilerinizi büyük tutmayın yeter;)

Cansu Altprmk 
10 Oca 22:49 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

--Gerçekler--Biraz Tarih--

1955-1975 Yılları arasında doğu bloğunu Sovyetlerin batı bloğunu ABD'nin başının çektiği Kuzey Vietnam, Güney Vietnam, Kamboçya ve Laos bölgelerinde gerçekleşen o dönem çinhindi diye adlandırılan bölgede gerçekleşen Vietnam savaşı..( Vietnamlılara göre Amerika'ya karşı direniş savaşı )

İngiliz ve Fransız sömürgesinde ki bölge ikinci dünya savaşında Japonya'nın hakimiyeti altına girmiş ve savaşı kazanamayacağını anlayan Japonya tarafından bölgede milliyetçi ayaklanmalar başlatılmıştır.

Vietnam artık milliyetçi ve kominizm görüşlü iki farklı bölge haline gelmiş Fransa, Çin, Sovyetler ve ABD'nin sömürgeyle ve istediği gibi yön verdikleri iç savaşın ve kaosun hüküm sürdüğü Kuzey ve Güney olarak iki ayrı bağımsız devlet olmuştur.

Büyük devletlerin sözde destekleri altında Kuzey ve Güney Vietnamda yaklaşık dört milyon sivil ve bir milyonu aşkın komünist öldürülmüştür.

1964-1973 Yılları arasında Amerikan uçakları
Laos üzerine iki milyon ton bomba bırakmıştır.

ABD ordusunun arşivlerinde askerlerinin beyinlerini yıkamak icin "Mere Gook Rule" yani sadece bir gook kuralına rastlanmıştır. ( Gook ABD'li askerlerce Vietnamlıları aşağılamak için kullanılan argo uydurma bir tabirdir. Alt tarafı bir Vietnamlı diye diye askerlere SİVİL VİETNAMLILARI ÖLDÜRMELERİNİ FAZLA UMURSAMAMALARI AŞILANMIŞTIR )

Günümüzde Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti adıyla anılmakta, sosyalist rejim tarafından yönetilmektedir.

--Kitabımız--

1970'te Pilot Bill Maitland Vietnamın Kuzey sınırına zorlu bir yolculukta önemli bir kargo taşımaktadır. Fakat uçakları düşer ve bir daha evine dönemez.

Ardında kalan kızının yirmi yıl sonra gerçeklerin peşinden gitmesi babasına ne olduğunu öğrenmek istemesiyle gerilim dolu adrenalini yüksek bir macereya atılır.

Tek istediği babasını bulmakken kendine zorlu yolculuğunda eşlik eden Guy Barnard isimli eski bir askere kapılırken bulur.

Tek kelimeyle sürükleyiciydi bundan böyle daha fazla Tess Gerrıtsen kitapları okuyacağıma eminim. Yazarın anlatımı kusursuz kendinizi kitabın içinde buluyorsunuz. Aksiyon gizem ve sırlarla çevrili kitabı oturken son anlarında elimden bırakamadım. Herkese okumasını tereddütsüz tavsiye edeceğim bir kitap.

Şeyda Serin 
18 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Tess Gerritsen'in kitaplarının çok ünlü olma sebebini bende anlamış bulundum. Harika bir saray içinden çıktım sanki. Macera, gerilim ve biraz da romantizm. Yazarın tarzı ve bakış açısını çok farklı buldum. Çok güzeldi. Okumayan herkese tasiye ederim.

Ceren Acer 
27 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tess Gerrıtsen gelmiş geçmiş en iyi gerilim yazarları arasında ilk sırayı koruyor bence. Ama bu kitabı alışılmışın dışındaydı sanki. Üslup ve olay örgüsü olarak Tess Gerrıtsen'in kaleminden çıkmamış gibiydi. Yinede başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Okuyanları içine hapseden bu roman, yazarın amatör yıllarında kaleme aldığı kitabıdır. Orijinal dilindeki ilk basım tarihi 2007 yılında basılmıştır. Amatörce yazıldığını yazar kısmen hissettirmemiş okurlara.

MONSTER 
29 Tem 2015 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Aslında kitap'ta belli bir teori üzerinde okudum.
''Lise Meo'' eğer ki babasını tanımış olmasa , yada bıçağın yerde değilde masanın üzerinde görseydi. Kapısın arkasında bir anahtar olmasaydı(?) çilingir çağırmak zorunda kalmasaydı en önemlisi de ''Lisa Meo'' neden arkasına bakmak zorunda kaldı romanı kaç kez okusam da bu soruya pek cevap bulamadım.
bu,bu biraz kafa karıştırıcı belki ama okunacak romanlardan.

gül 
19 Oca 2017 · Kitabı okudu · 80 günde · Beğendi · 9/10 puan

Çok akıcı ve birbiri ardına yaşanan olaylarla okuma hevesi uyanadıran bir kitap.Evet kitabı ara vererek okumama rağmen olay kurgusunu unutmadım.İçeriğine gelince merak uyandırıyor ve benim gibi sonunu tahmin edenlerdenseniz size söylemem gerek,sonunda kalbim çok heyecanlandı olamaz sonu böyle bitmemeli dedim. Okumanızı tavsiye ederim

Merve Seyrek 
24 Şub 15:25 · Kitabı okudu · Puan vermedi

En çok kitabını okuduğum yazarlardan biri.Her kitabı ayrı bir aksiyon dolu.Konusu bir kızın kaybolmuş babasını yıllar sonra aramaya başlamasıdır.Bu yolculukta aşık olur.Aşk ve polisiye sevenler için güzel bir kitap.

Gamze 
12 Mar 18:25 · Kitabı okudu · 29 günde · Puan vermedi

Ilk kez Tess Gerritsen okudum.Ilk başlarda polisiye yönü daha ağır bassa da sonradan ask hikayesine döndü.
Sonu her seye ragmen iyi bitti ama polisiye ilgimi tatmin etmedi acikcasi.

4 /

Kitaptan 45 Alıntı

Güler Bilkay Aygün 
29 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bu dünyanın gerçek kahramanları, dışarı çıkıp aptalca riskleri yüklenenler değil. Hayır, onlar kendilerine ihtiyaç duyulan, ait oldukları yerlerde oyalananlar.

Asla Arkana Bakma, Tess Gerritsen (Sayfa 295)Asla Arkana Bakma, Tess Gerritsen (Sayfa 295)
Şeyda Serin 
14 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Önemli olan köpeğin büyüklüğü değil, köpeğin içindeki cesaretin büyüklüğü."

Asla Arkana Bakma, Tess Gerritsen (Sayfa 18 - Martı)Asla Arkana Bakma, Tess Gerritsen (Sayfa 18 - Martı)
Esra'nın Dünyası 
26 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ben bu işe heyecan için girmedim. Bu işin içindeyim çünkü mecburum, çünkü bana başka şans bırakılmadı.

Asla Arkana Bakma, Tess Gerritsen (Sayfa 202)Asla Arkana Bakma, Tess Gerritsen (Sayfa 202)

" Bir gün. Bir gün.
Gecenin karanlığına doğru, 'Hala anlamıyorum.' diye fısıldadı"

Asla Arkana Bakma, Tess Gerritsen (Sayfa 229)Asla Arkana Bakma, Tess Gerritsen (Sayfa 229)
gül 
 26 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Dünyadaki en iyi kahramanlar gönülsüz olanlardır.Cesaret korkusuzluk değildir, korkuya rağmen hareket etmektir."

Asla Arkana Bakma, Tess Gerritsen (Sayfa 244)Asla Arkana Bakma, Tess Gerritsen (Sayfa 244)
gül 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Acil servis doktoru anestezi vermek istemedi .Willy de çığlık atmak istemiyordu. Kıvrık sütür iğnesi koluna art arda batarken dişlerini sıktı ve çılgın Amerikalının elini tutmasını diledi. Eğer sert kadını oynamayıp adamı dışarı çıkartmasaydı, şu an elini tutuyor olurdu.Acı karşısında gözyaşlarını akması için savaştığı şu an bile, elini bir erkeğin tutmasına ne kadar ihtiyaç duyduğunu kendine dahi itiraf etmeyi reddetti. Yine de böyle bir şey hoş olurdu. Muhteşem olurdu.
Ve onun adını hâlâ bilmiyorum.

Asla Arkana Bakma, Tess Gerritsen (Sayfa 48 - martı)Asla Arkana Bakma, Tess Gerritsen (Sayfa 48 - martı)
Şeyma irem 
15 Şub 12:50 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kadınlar. Hepsi de aynıydı. Yine de, her nasılsa, hepsi birbirinden farklıydı.

Asla Arkana Bakma, Tess Gerritsen (Sayfa 94)Asla Arkana Bakma, Tess Gerritsen (Sayfa 94)
5 /