Asla Arkana BakmaTess Gerritsen

·
Okunma
·
Beğeni
·
5.609
Gösterim
Adı:
Asla Arkana Bakma
Baskı tarihi:
Nisan 2012
Sayfa sayısı:
344
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053480051
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Never Say Die
Çeviri:
Özlem Gültekin
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Hayat insanı yalanlara alıştırabilir ama ben içimdeki sesi dinleyip bu sahte dünyanın dışına çıkacağım...

O ses ısrarla ölmediğini söylüyordu; efsanevi pilot Wild Bill Maitland, yani babam, acımasızca hazırlanmış bir oyuna alet edilmiş olabilir miydi? Yaşanan trajedinin üzerinden yirmi yıl geçmesine rağmen gerçekleri gün yüzüne çıkarmalıydım; daha dün gibi hissettiğim hüznü dindirmemin tek yolu buydu. Ama izlerin peşine düştükçe birileri hunharca öldürülüyor, geçmişe doğru attığım her adımda biraz daha dibe çöküyordum. Tek başımaydım, güçsüzdüm ve etrafımda güvenebileceğim kimse yoktu; ta ki onunla karşılaşana kadar...

Romanları dünyada milyonlarca okuyucuya ulaşmış usta yazar Tess Gerritsen, alışık olduğumuz tarzının dışına çıkarak bizleri bambaşka bir yönüyle tanıştırıyor. İçine romantizm de serptiği macera yüklü kitabı Asla Arkana Bakma heyecan ve gerilimin sınırlarını zorluyor.
(Tanıtım Bülteninden)
Tess Gerritsen sevdiğim bir yazar. Ama bu kitap yazarın kitaplarına hiç benzemiyor. Okurken farklı bir yazarın kitabını okuyormuşum hissine kapıldım. Konusuna gelince; Roman kahramanının babası yirmi yıl önceki Vietnam savaşı kayıplarının arasında yer almaktadır. Genç kadın pilot olan babasının hayatta olduğuna dair bir takım ipuçları ele geçirince, adamı bulmak için Vietnam'a uçmak kaçınılmaz olur ve macera başlar. Güzel bir kitap.
Önceliklie laptopumun klavyesi bozulduğu için telefonumdan yazmak mecburiyetim yüzünden yapma olasılığı olan hatalarim için affola...

Kitaba gelince Tess'in kaleminden ciktigini dusunmeden okuyunca gayet akici, yer yer ütobik gelse de (onca insani kolayca öldüren dev adamin,karakterlerimizi bir türlü oldurememesi gibi) okunabilir bir kitap. Tabi Tess kitabi eline alınca Rizzoli ve Isles' i aramamak elde degil, özellikle de benim gibi tibbi gerilim kitabi okumak için yazarin kitaplarini aliyorsaniz.

Özetle okusaniz da olur okumasaniz da, okumaya karar verirseniz beklentilerinizi büyük tutmayın yeter;)
 • Bıçak Sırtı
  8.4/10 (279 Oy)262 beğeni1.073 okunma34 alıntı5.037 gösterim
 • Gece Nöbeti
  8.4/10 (337 Oy)309 beğeni1.113 okunma39 alıntı6.965 gösterim
 • Siliniş
  8.8/10 (331 Oy)304 beğeni1.081 okunma87 alıntı6.024 gösterim
 • Kan Gölü
  8.3/10 (307 Oy)272 beğeni1.188 okunma38 alıntı3.960 gösterim
 • İkiz Bedenler
  8.8/10 (375 Oy)343 beğeni1.376 okunma91 alıntı5.608 gösterim
 • Günahkar
  8.6/10 (410 Oy)374 beğeni1.570 okunma70 alıntı6.090 gösterim
 • Masumiyetin İçin Savaş
  8.3/10 (149 Oy)139 beğeni614 okunma17 alıntı2.434 gösterim
 • Kaiken
  7.7/10 (381 Oy)267 beğeni1.185 okunma72 alıntı4.961 gösterim
 • Sisle Gelen Yolcu
  8.7/10 (355 Oy)292 beğeni1.089 okunma59 alıntı4.486 gösterim
 • Şah Mat
  8.2/10 (470 Oy)363 beğeni1.391 okunma59 alıntı8.410 gösterim
Tess Gerritsen hayranı olarak bu kitap beklentimin çok altında çıktı. Belki bu eserde Tıbbi Gerilim olmaması da olabilir. Kitaplarında hep yer edinen hayattan farklı sebeplerle darbe almış bir kadın ve karşısında bir ağır abi diyeceğimiz bir adam. Konu olarak pilot olan babasının kaybolmasının ardından 20 yıl sonra kızının babasını bulmak uğruna Amerika'dan Vietnam' a gidişi ve babasını araştırmalar yaparak bulmaya çalışmasını anlatmakta. Konu olarak beni tam içine çekemese de kolay okunup bitebilecek bir kitap. Beklentinizi yüksek tutmayın. İyi okumalar.
--Gerçekler--Biraz Tarih--

1955-1975 Yılları arasında doğu bloğunu Sovyetlerin batı bloğunu ABD'nin başının çektiği Kuzey Vietnam, Güney Vietnam, Kamboçya ve Laos bölgelerinde gerçekleşen o dönem çinhindi diye adlandırılan bölgede gerçekleşen Vietnam savaşı..( Vietnamlılara göre Amerika'ya karşı direniş savaşı )

İngiliz ve Fransız sömürgesinde ki bölge ikinci dünya savaşında Japonya'nın hakimiyeti altına girmiş ve savaşı kazanamayacağını anlayan Japonya tarafından bölgede milliyetçi ayaklanmalar başlatılmıştır.

Vietnam artık milliyetçi ve kominizm görüşlü iki farklı bölge haline gelmiş Fransa, Çin, Sovyetler ve ABD'nin sömürgeyle ve istediği gibi yön verdikleri iç savaşın ve kaosun hüküm sürdüğü Kuzey ve Güney olarak iki ayrı bağımsız devlet olmuştur.

Büyük devletlerin sözde destekleri altında Kuzey ve Güney Vietnamda yaklaşık dört milyon sivil ve bir milyonu aşkın komünist öldürülmüştür.

1964-1973 Yılları arasında Amerikan uçakları
Laos üzerine iki milyon ton bomba bırakmıştır.

ABD ordusunun arşivlerinde askerlerinin beyinlerini yıkamak icin "Mere Gook Rule" yani sadece bir gook kuralına rastlanmıştır. ( Gook ABD'li askerlerce Vietnamlıları aşağılamak için kullanılan argo uydurma bir tabirdir. Alt tarafı bir Vietnamlı diye diye askerlere SİVİL VİETNAMLILARI ÖLDÜRMELERİNİ FAZLA UMURSAMAMALARI AŞILANMIŞTIR )

Günümüzde Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti adıyla anılmakta, sosyalist rejim tarafından yönetilmektedir.

--Kitabımız--

1970'te Pilot Bill Maitland Vietnamın Kuzey sınırına zorlu bir yolculukta önemli bir kargo taşımaktadır. Fakat uçakları düşer ve bir daha evine dönemez.

Ardında kalan kızının yirmi yıl sonra gerçeklerin peşinden gitmesi babasına ne olduğunu öğrenmek istemesiyle gerilim dolu adrenalini yüksek bir macereya atılır.

Tek istediği babasını bulmakken kendine zorlu yolculuğunda eşlik eden Guy Barnard isimli eski bir askere kapılırken bulur.

Tek kelimeyle sürükleyiciydi bundan böyle daha fazla Tess Gerrıtsen kitapları okuyacağıma eminim. Yazarın anlatımı kusursuz kendinizi kitabın içinde buluyorsunuz. Aksiyon gizem ve sırlarla çevrili kitabı oturken son anlarında elimden bırakamadım. Herkese okumasını tereddütsüz tavsiye edeceğim bir kitap.
Tess Gerritsen'in kitaplarının çok ünlü olma sebebini bende anlamış bulundum. Harika bir saray içinden çıktım sanki. Macera, gerilim ve biraz da romantizm. Yazarın tarzı ve bakış açısını çok farklı buldum. Çok güzeldi. Okumayan herkese tasiye ederim.
Tess Gerrıtsen gelmiş geçmiş en iyi gerilim yazarları arasında ilk sırayı koruyor bence. Ama bu kitabı alışılmışın dışındaydı sanki. Üslup ve olay örgüsü olarak Tess Gerrıtsen'in kaleminden çıkmamış gibiydi. Yinede başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Okuyanları içine hapseden bu roman, yazarın amatör yıllarında kaleme aldığı kitabıdır. Orijinal dilindeki ilk basım tarihi 2007 yılında basılmıştır. Amatörce yazıldığını yazar kısmen hissettirmemiş okurlara.
En çok kitabını okuduğum yazarlardan biri.Her kitabı ayrı bir aksiyon dolu.Konusu bir kızın kaybolmuş babasını yıllar sonra aramaya başlamasıdır.Bu yolculukta aşık olur.Aşk ve polisiye sevenler için güzel bir kitap.
Ilk kez Tess Gerritsen okudum.Ilk başlarda polisiye yönü daha ağır bassa da sonradan ask hikayesine döndü.
Sonu her seye ragmen iyi bitti ama polisiye ilgimi tatmin etmedi acikcasi.
Çok akıcı ve birbiri ardına yaşanan olaylarla okuma hevesi uyanadıran bir kitap.Evet kitabı ara vererek okumama rağmen olay kurgusunu unutmadım.İçeriğine gelince merak uyandırıyor ve benim gibi sonunu tahmin edenlerdenseniz size söylemem gerek,sonunda kalbim çok heyecanlandı olamaz sonu böyle bitmemeli dedim. Okumanızı tavsiye ederim
Aslında kitap'ta belli bir teori üzerinde okudum.
''Lise Meo'' eğer ki babasını tanımış olmasa , yada bıçağın yerde değilde masanın üzerinde görseydi. Kapısın arkasında bir anahtar olmasaydı(?) çilingir çağırmak zorunda kalmasaydı en önemlisi de ''Lisa Meo'' neden arkasına bakmak zorunda kaldı romanı kaç kez okusam da bu soruya pek cevap bulamadım.
bu,bu biraz kafa karıştırıcı belki ama okunacak romanlardan.
Kitap güzeldi ama olaylara tam adapte olamadım gibi ve bu benim kitaba biraz ön yargı ile başlamamla alakalı olabilir. Neden bilmiyorum ama kitabı çokta beğenmeyecekmişim gibi hissetmiştim. Ama beğendim sadece aman aman değil.

Kitap, büyük bir arayış ve biraz da yaşam mücadelesini konu alıyor; tabii ülkeler arası savaş olayları, yüksek birlikler falan da kitapta önemli bir yere sahip.

Kitabın sonunda ortaya çıkan birinin bizleri şaşırtması amaçlanmıştı ama ben şaşıramadım, tahmin de etmemiştim oysaki; bu benim kitaba adapte olamamış olmamdan da olabilir, yazarın o şoku hissettirememiş olmasından da, bilmiyorum.

Kitap bitiminde: "Ee bu bilgileri bu da bulabilirdi, nasıl bulamaz?" diye aklımda soru işareti belirdi. Konunun ilerleyişi güzeldi ama kitabın sonunda bir şeyi mantıksız buldum.
Baş karakter kızımız Willy, babasını affedemeyen biri. Ama sonrasında bir şekilde affediyor ve ben bunu hoş bulmadım; çünkü ben olsam affetmezdim.
Kitapta aşkta var ama çok geri plandaydı.

Kitabın konusu; Kargo uçağının efsane pilotu Vahşi Bill Maitland, savaş sırasındaki uçuşunda beklenmeyen bir olay yaşanır ve uçağı düşüşe geçer. Sonrasında ailesine "öldü" denilmiş olan Bill Maitland'ın, 21 yıl sonra ortaya çıkan bazı ipuçları sebebiyle; ölüm döşeğindeki karısı ve annesinin son dileğini yerine getirmek isteyen kızı Willy buna inanmamaktadır.

Büyük arayış, ölümler ve yaşam mücadelesi. Biraz da aşk ve kovalamaca.
Tess'in kaleminden çıkıpta kötü olan bi kitaba henüz rastlamadım rastlayacağımı sanmıyorum konu olarak diğer kitaplardan biraz daha farklı olsa da diğer yazarlarla karşılaştırma yaptığımda okuduğum en güzel kitaplardan birisidir aksiyon romantizim temponun hiç düşmediği bir kitap
Bu dünyanın gerçek kahramanları, dışarı çıkıp aptalca riskleri yüklenenler değil. Hayır, onlar kendilerine ihtiyaç duyulan, ait oldukları yerlerde oyalananlar.
Pekâlâ, belki birkaç bağ vardı. Olasılıklar hakkında hayaller kurmaktan kendini alamadı.
"Ve işte her şey bu noktada tehlikeye giriyor, tüm enerjini harcadığında. Doğru düşünemeyecek kadar tükendiğinde."
"Zaman alıyor ama insan sonunda alışıyor," dedi. "Hayatın ritmine. İnsanlara, düşünce tarzlarına. Burada talihsizliğe pek sızlanılıp dövünülmüyor. Hayatı olduğu gibi kabul ediyorlar. Bu hoşuma gidiyor."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Asla Arkana Bakma
Baskı tarihi:
Nisan 2012
Sayfa sayısı:
344
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053480051
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Never Say Die
Çeviri:
Özlem Gültekin
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Hayat insanı yalanlara alıştırabilir ama ben içimdeki sesi dinleyip bu sahte dünyanın dışına çıkacağım...

O ses ısrarla ölmediğini söylüyordu; efsanevi pilot Wild Bill Maitland, yani babam, acımasızca hazırlanmış bir oyuna alet edilmiş olabilir miydi? Yaşanan trajedinin üzerinden yirmi yıl geçmesine rağmen gerçekleri gün yüzüne çıkarmalıydım; daha dün gibi hissettiğim hüznü dindirmemin tek yolu buydu. Ama izlerin peşine düştükçe birileri hunharca öldürülüyor, geçmişe doğru attığım her adımda biraz daha dibe çöküyordum. Tek başımaydım, güçsüzdüm ve etrafımda güvenebileceğim kimse yoktu; ta ki onunla karşılaşana kadar...

Romanları dünyada milyonlarca okuyucuya ulaşmış usta yazar Tess Gerritsen, alışık olduğumuz tarzının dışına çıkarak bizleri bambaşka bir yönüyle tanıştırıyor. İçine romantizm de serptiği macera yüklü kitabı Asla Arkana Bakma heyecan ve gerilimin sınırlarını zorluyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 930 okur

 • Fatmanur AKBABA
 • Gamze Özben
 • Dr. Sem
 • Nehir
 • Mary
 • Gülçin Aşkın
 • Beyzanur
 • Anıl Yaşar
 • Ender M
 • İbrahim bulgan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.3
14-17 Yaş
%6.6
18-24 Yaş
%25.1
25-34 Yaş
%27.6
35-44 Yaş
%26
45-54 Yaş
%9.4
55-64 Yaş
%1.9
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%84.9
Erkek
%15.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.2 (56)
9
%14.9 (36)
8
%22.4 (54)
7
%14.5 (35)
6
%14.1 (34)
5
%5.8 (14)
4
%2.1 (5)
3
%1.7 (4)
2
%0.4 (1)
1
%0.8 (2)

Kitabın sıralamaları