Adı:
Hasat
Baskı tarihi:
Eylül 2014
Sayfa sayısı:
408
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050922400
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Harvest
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Baskılar:
Hasat
Hasat
Dizlerini karnına çekip, kollarını kendine dolayarak oturdu. Tuhaf bir titreme sarmıştı vücudunu, uğraşsa da engel olamıyordu. Soğuktan değil, ruhunun ta derinliklerinden gelen sarsılmalarla dişleri takırdıyordu. Gözlerini kapattığında o gece gördükleri canlandı zihninde. Nadiya bir ışık bulutunun üstünde adeta yüzerek güverteyi geçti. Helikopter, kapısı açık onu bekledi. Nadiya eğildi, uzanarak pilota bir şey verdi.Bir kutu.Yakov iyice büzüştü ama titremeleri durmadı. İnleyerek başparmağını ağzına götürdü ve emmeye başladı.

Abby DiMatteo geleceği parlak, başarılı bir hekimdir. Boston Bayside Hastanesi'nin organ nakli ekibine kabul edilince dünyalar onun olur. Ülkenin en seçkin cerrahlarıyla birlikte çalışacaktır artık. Ancak bu mutluluğu, kalp nakli bekleyen on yedi yaşındaki hastası için uygun bir kalp bulunduğu halde, organın başka bir hastaya, hem de nakil listesinde adı daha alt sıralarda olan varlıklı bir kadına tahsis edilmesiyle bozulur. Ortada ciddi bir adaletsizlik vardır ve Abby bu adaletsizliğin üzerine gitmeye kararlıdır. Ancak şahit olduğu bu olay, buzdağının sadece görünen kısmıdır. Genç kadın daha da derinlere daldıkça akıl almaz gerçeklerle karşılaşacak, en yakınındaki insanlar bile onun için büyük bir tehlike kaynağı haline gelecektir. 

Hasat soluğunuzu kesecek. 
-USA Today-

Gerilimin ve korkunun en uç noktalarında dolaşacaksınız.
-Chicago Tribune-
(Tanıtım Bülteninden)
408 syf.
·3 günde·8/10
Tess Gerritsen gerçekten polisiye gerilim dalında kendini ispatlamış bir yazar. Önemini ve güncelliğini hiç bir zaman yitirmeyen, organ nakli ve organ mafyası konusuyla kurgulamış baştan sona gerilimi yaşayacağınız, çok güzel bir kitap. Polisiye gerilim seven arkadaşlara öneririm.
400 syf.
·11 günde·Puan vermedi
Kitap, Abby DiMatteo adlı genç bir kadının, kadın hekimin başından geçen olayı anlatmaktadır. Başarılı bir hekim olmasından dolayı kısa bir sürede başarıları dikkat çekmiş ve sonunda Boston Bayside Hastanesi’nin organ nakli ekibine davet edilmiştir. Kendini bildi bileli böylesi uzman bir ekiple çalışma hayali kuran Abby, bu davete çok sevinir ve tabiri caizse dünyalar onun olur. Organ nakil sırasında kalbin 17 yaşındaki bir hastaya, genç bir hastaya verilmesi gerekirken, listenin en alt sıralarında olan bir kadına verilmesine karşı çıkar. Çünkü bu bir adaletsizliktir. Oysa gördüğü pek bir şey değildir, işin üstüne gittikçe, ortaya çıkan 'ıslak' belgeler korkucu düzeye çıkar. Rusya'dan evlat edinme bahanesiyle kaçırılan kimsesiz çocuklar, paranın satın alabildiği ve bazen de alamadığı cerrahlar, soğuk eller, siyah takım elbiseli kişiler, ihanetler, aldatmalar ve adaletsizliğe karşı dik duruş sergileyen cesur bir cerrah olan Abby...

Tess Gerrıtsen'in Cerrah'tan sonra okuduğum ikinci kitabı. Cerrah incelemesinden de belirttiğim gibi, sadece tıbbi terimler bakımından okunabilir kitaplar yazmakta. Karakter isimlerini tutturamıyor, akışı sağlayamıyor. Bazen bir, bazen ikiye çıkabiliyor. Akılda kalıcı yüzlerce Rus ismi olmasına rağmen, bunu görmezden geliyor. 'Yakov' kaba bir isim, kopuş olduğu bölümlerde zaman zaman unutkanlık olabiliyor. 'Abby' bir tek bu ismi beğendim. Kısaltma olarak, 'Ab' diye hitap edilebilir.

Kitap kapağındaki resim ki sanırım kitabın en etkili olduğu yer. Cerrah kitabında da, kitabı okumadan önce fikir edinmeniz için ipucu vermiş gibiydi. Hasat kitabında da organ nakline dikkat çekmek için, gögüğ orta çizgisine doğru dikilmiş ama yarası ortaya çıkmış bir kadını göstermekte.

Kitap hakkında söylenebilecek pek bir şey bulamıyorum. Eğer daha önce tıbbi/polisiye okumamış biri veya hiç polisiye okumamış biriyseniz başlayabilirsiniz, okunabilir. Ancak polisiye kitaplarına fazla haşır neşir olan biri için pek okunabilir görmüyorum. Son olarak 'Çırak' kitabını okuyup, diğer serilerini alıp almamaya karar vereceğim. Kurgu zayıf, akış güçsüz, karakter isimleri kötü, kahramanlar yeterince anlatılmamış, bilgi yönünden yetersiz...

Süksinilkolin: Anestezistlerin ameliyattan önce kasları gevşetmek kullandıkları bir madde. Ameliyathane dışında kullanımı yasak ve ölümcüldür.

Okunmayacak bir kitap değil. Bilgi sağlıyorsa her kitap okunmalı.

Keyifli okumalar.
312 syf.
·2 günde·10/10
Tess Gerritsen ne yazarsa yazsın mükemmel bir kitap okuyacağız demektir. Bu da benim için harika bir kitap. Özellikle diğer seriden daha farklı olmasının hoşuma gittiğini ve işlediği konu bakımından ilgimi oldukça çektiğini söyleyebilirim.
İtiraf etmem gerekirse neredeyse ilk 100 sayfa bir cinayet bekledim. Cinayetin olmayacağının farkında vardığımda ise yazarın diğer kitaplarından farklı bir olay örgüsü işlediğini anladım ve kitabı okuma konusunda daha büyük bir istek duydum. Yazar bu değişiklik ile beni şaşırttı ve bu oldukça hoşuma gitti. Zaten bir Tess kitabını okumaya başladıysanız onu bitirmeden rahat edemezsiniz.
Karakterleri sevdim. Özellikle Abby’nin başına gelenlerin yarattığı çaresizlik ve öfke hissini bire bir yaşadım. Organ ticaretinin tüm çirkinliği gözler önüne serilmiş, bazı hayatları kurtarabilmek adına bazı önemsiz gözüken hayatların nasıl feda edilebileceğini ve bunun için kendine haklı sebepler bulmanın ne kadar kolay olduğunu anlatılmaya çalışılmış. Hikayenin ilerleyişinden daha romantik bir son beklerdim ama yazarın hayal gücümüze bıraktığı karanlık boşlukları da seve seve doldurabilirim.
Yazarın kaleminin büyük bir hayranıyım. Yazar tavsiyesi isteyenlere tavsiye edeceğim ilk yazar.
408 syf.
·Beğendi·9/10
Kitabı okurken başta sıkılacağımı düşünmüştüm fakat yanılmışım, son sayfaya kadar gerilim peşimi bırakmadı.İlk defa tıp gerilim kitabı okuyorum ama bu kitap sayesinde asla son olmayacak.
312 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Sevgili Tess ablacığım, tıbbi gerilimin baştacısın prensesisin <3 en sevdiğim yazarlardandır kendisi pek çok kitabını okudum bu bir başka etkiledi organ mafyası mevzu olunca. Çok akıcı, çok karakterli, çok mekanlı bir kitap ve tüm katmanlar birbirine değdiğinde bambaşka bir boyuta ulaşıyor. Tess Gerritsen adının hakkını vermiş bir kez daha.
408 syf.
·7/10
Ben yazarın büyük hayranıyımdır.Kitabın konusu , kurgusu güzeldi ama diğer kitapların yanında - Tess standartı için - düşük kalmıştı bence.Yine güzeldi , yine okuduğuma değdi ama bir Cerrah değildi mesela.Sıralama yapacak olsam Rizzoli & Isles serisinden sonra polisiye kitaplarından önce olur sanırım.
408 syf.
·Beğendi·9/10
Beğendiğim bir yazar oldu diğer kitaplarını da okumak isterim. Ancak her yıl yeni kitap yazması hatta bazı yıllar iki kitap yayınlaması düşündürdü. Okuyup, göreceğim. Blogdada yazısnı paylaştım.

http://hayalimdekikutuphane.blogspot.com.tr/...-tess-gerritsen.html
408 syf.
·9/10
TESS GERRITSEN kaleminden yine etkileyici bir roman daha. Rizzoli & İsles serisi kadar olmasa da olağanüstü bir olay örgüsü vardı. Yazarın her zamanki gibi karakter betimlemesi beni kitabın içine çekecek kadar gerçekçiydi. Okuyucuya kurgu üstüne yazılmış bir kitabı gerçekçi bir biçimde, en ince ayrıntılarına kadar aktarmayı başarabilen yazarlardan biri TESS GERRITSEN bence. Her kitabında mutlaka değişik aksiyonlarla bizleri karşılıyor. Ustaca işlediği kitapları okudukça yazara hayranlığım, bağımlılığım kat kat artıyor. Gerilim seven okuyucuların bende dahil olmak üzere daha ilk sayfadan Hasat romanına kapılıp gittiğimiz bir gerçek. Henüz okumamış olanlar; siz de bizim gibi gerilim yoluna düşmeye meraklıysanız, adresiniz: Hasat. TESS GERRITSEN sizi bekler.
312 syf.
·4 günde
Kesinlikle muazzam bir eser. İlk okuduğumda aklımda 1995 yılından çok 2-3 yıl öncesi canlanmıştı lakin yazılış tarihine öğrendikten sonra tam o yıllarla hayal edince daha da anlamlanıyor kitap.

-Spoiler içerir.-
Kardeşinin ölümünden sonra doktor olmaya karar vermiş bunu amaç edinmiş ve hayallerinin peşinden koşan bir genç kız. Bölgenin en iyi ve ünlü özel hastanesinde asistan olarak 2. yılındadır. Nakil ekibine istenmesi kararıyla olaylar başlar. Hayatında haksızlığa dayanamayan biridir ve donörün kalbinin, listenin ilk sırasındaki 17 yaşındaki bir oğlan yerine yaşlı ama kocası aşırı zengin kadına verilmesi haksızlığına da dayanamayarak kalbi çalıp başasistan Vivian Chao ile işbirliği yapıp başka bir hastanede kalbi gerekli kişiye verir. Ama bu sadece Abby'nin şahit olduğu küçük, basit bir olayken giderek işlerin karanlıklaştığının farkına varır. Onun başına işler açılmaya hatta ve hatta meslekten ihraç edilmeye kadar giden bu yolda Abby de bir donör oluverir. Hem de onun organlarını alacak kişi canından çok sevdiği nişanlısıdır. Ama bu olayları araştırmasının asıl sebebi nakil ekibinden 3 üyenin de 6.5 yıl içinde ölmesi/öldürülmesidir. Polis memuru Katzka ile birlikte olaylara atılır. Sonunda kaçırılan çocuklar da Abby de kurtulur. Asıl ilginci organ ticaretinin içinde nakil ekibinden hariç bir Rus mafyası ve Vivian'a yardım eden ve hocalığını yapan Ivan Tarasoff'un roludür.
.
.
.
.
Yazarla bu kadar genç tanıştığım için çok üzüldüm ama kesinlikle bütün kitaplarını okumayı istiyorum ve herkese de tavsiye ederim.
408 syf.
Yazarın okuduğum ilk kitabı, kalemini sevdim diyebilirim. Grange gibi bi ye yazarı okuduktan sonra malesef her polisiye/gerilim romanı ilgimi cekmeyebiliyor. Şunu da söylemeyelim ki çevirmen çok önemli. Incelemerde hikaye ile bilgi kısmına girmeyi sevmiyorum ve böyle incelemeleri okumayı tercih etmiyorum. Ben merak etmeyi tercih eden okuyanlardanim.
408 syf.
·3 günde·7/10
Etkileyici , sürükleyici , keyifli , akılda kalıcı , insanı merakta bırakan bir kurgu .
Abby , başarılı bir cerrahi asistanı , sevgilisi Mark göğüs cerahisinde uzmanlaşmış bir hekimdir.Abby , Bayside hastanesi nakil ekibinde olan Mark’ın desteği ile ekibe katılma teklifi alır.Fakat kalp hastası olan ve sırası gelen17 yaşındaki bir çocuk yerine , kalbin zengin bir adamın yaşlı karısına nakil edilmesiyle olaylar gelişir.
Kitapta ,organ ticareti ve yöntemleri anlatılmakta, organ nakillerinde yapılan adaletsizlikler gözler önüne serilmekte. Tamamen duygusuz , acımasız,karaktersiz ,insan denemeyecek organ mafyası anlatılmaktadır..
408 syf.
Polisiye ve Gerilimin kraliçesi bu kitapta da güzel bir hayat hikayesi çıkarmış. Zevkle ve bir çırpıda okuyacağınız hatta elinizden bırakmayacağınız bir kitap.
Kadının çekiciliği cildinin ışıltısında, saçının pırıltısında değil, gözleriyle anlattıklarındaydı.
Tess Gerritsen
Sayfa 231 - Doğan Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hasat
Baskı tarihi:
Eylül 2014
Sayfa sayısı:
408
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050922400
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Harvest
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Baskılar:
Hasat
Hasat
Dizlerini karnına çekip, kollarını kendine dolayarak oturdu. Tuhaf bir titreme sarmıştı vücudunu, uğraşsa da engel olamıyordu. Soğuktan değil, ruhunun ta derinliklerinden gelen sarsılmalarla dişleri takırdıyordu. Gözlerini kapattığında o gece gördükleri canlandı zihninde. Nadiya bir ışık bulutunun üstünde adeta yüzerek güverteyi geçti. Helikopter, kapısı açık onu bekledi. Nadiya eğildi, uzanarak pilota bir şey verdi.Bir kutu.Yakov iyice büzüştü ama titremeleri durmadı. İnleyerek başparmağını ağzına götürdü ve emmeye başladı.

Abby DiMatteo geleceği parlak, başarılı bir hekimdir. Boston Bayside Hastanesi'nin organ nakli ekibine kabul edilince dünyalar onun olur. Ülkenin en seçkin cerrahlarıyla birlikte çalışacaktır artık. Ancak bu mutluluğu, kalp nakli bekleyen on yedi yaşındaki hastası için uygun bir kalp bulunduğu halde, organın başka bir hastaya, hem de nakil listesinde adı daha alt sıralarda olan varlıklı bir kadına tahsis edilmesiyle bozulur. Ortada ciddi bir adaletsizlik vardır ve Abby bu adaletsizliğin üzerine gitmeye kararlıdır. Ancak şahit olduğu bu olay, buzdağının sadece görünen kısmıdır. Genç kadın daha da derinlere daldıkça akıl almaz gerçeklerle karşılaşacak, en yakınındaki insanlar bile onun için büyük bir tehlike kaynağı haline gelecektir. 

Hasat soluğunuzu kesecek. 
-USA Today-

Gerilimin ve korkunun en uç noktalarında dolaşacaksınız.
-Chicago Tribune-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 522 okur

  • Handan okuyucu
  • Melike atay
  • Firdevs K.
  • Serkan
  • unstoppablewolves
  • Ahmet Cahit Karaman
  • Selcen Imren Manahan
  • elif elif
  • Zerrin canbolat
  • Büşra Gümüş

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.8
14-17 Yaş
%4.2
18-24 Yaş
%22
25-34 Yaş
%23.8
35-44 Yaş
%33.3
45-54 Yaş
%11.9
55-64 Yaş
%1.8
65+ Yaş
%1.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%79.3
Erkek
%20.7

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%38.9 (63)
9
%22.2 (36)
8
%22.2 (36)
7
%9.9 (16)
6
%1.9 (3)
5
%1.9 (3)
4
%0
3
%0.6 (1)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları