Adı:
Gece Gelen
Baskı tarihi:
Ekim 2019
Sayfa sayısı:
296
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050966459
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap Yayınları
Boston’da yaşadığı trajik bir olay, yemek kitapları yazan Ava’yı ıssız bir sahil kasabasına sürükler. Burada kiraladığı 19. yüzyıldan kalma muhteşem malikânede hem kitabını yazabilecek hem de geçmişindeki hayaletlerden kurtulacaktır. Ancak hiçbir şey Ava’nın planladığı gibi gitmez, çünkü malikânede başka biri daha yaşamaktadır: 1875 yılında ölen, malikânenin ilk sahibi Kaptan Brodie! Kaptan Brodie’nin varlığı, Ava’nın akıl sağlığını sorgulamasına yol açsa da, geceleri kaptanın gelmesini sabırsızlıkla beklemektedir artık. Aynı zamanda hem sevecen hem de cezalandırıcı olan kaptan, tam da Ava’nın ihtiyacı olan şeyi sunmaktadır genç kadına. Malikânede kendisinden önce yaşayan kadınların başına gelenleri öğrenen Ava için tehlike çanları çalmaya başlasa da oradan ayrılmayı göze alamaz, çünkü kendi geçmişi çok daha fazla korkutmaktadır onu. Tess Gerritsen tutku ile gerilimi büyük bir beceriyle harmanlarken, okuru insan psikolojisinin derinliklerine götürüyor.

(Tanıtım Bülteninden)
296 syf.
·7/10
Seneler önce bu yazara bazı önyargılarım vardı. Tamam, çok satıyor. Tamam, çok beğeniliyor. Tüm iyi yöndeki eleştirilere rağmen elim bir türlü gitmedi almaya. Hep acabalar vardı kafamda. Zira ne ödüllü yazarları beğenmedim, ne çok satan romanlara burun kıvırdım. Ama eşimin bir gün Cerrah kitabı ile eve gelmesiyle başladı her şey. Tıbbi terimler, olmadık entrikalar, yaşanmış vahşeti anlatımı, dozunda aşkın tarifini, fazla detaylandırmadan karakterler arasında yaşanan olayları... Kısacasıyla her yönden tatmin olduğum kitaplar oldu. Cerrah, başlamak için iyi bir seçim. Devamı Çırak. Ama olur da seri dışından bir kitap okurum derseniz yazarın ilk tıbbı gerilim romanı Hasat'ı öneririm. Ancak Tess okumak biraz farklı çünkü diğer yazarlar gibi tek düze yazan biri değil. Aşk, gerilim, polisiye, macera ve tıbbı gerilim tarzlarında kitapları var ve bana göre aşk hariç hepsinde de çok başarılı. Öncelikle hangisini okuyacağınızı seçmeniz gerek. Polisiye ve tıbbı gerilim tarzının en güzel kitapları Rizzoli& İsles serisidir. Tarzınıza hangisi uyuyorsa o kitaptan başlayın.

Gece Gelen çok yeni. Ekim 2019'da satışa çıktı, peşine Doğan kitap hiç ara vermeden dilimize çevirdi. Bu yönden yayınevini takdir ettim. Gerçi yazar İstanbul'a kitap fuarına geliyor. Bu yüzden imza günü için satışa sunmuş olabilir. Yazar Rizzoli serisine bir süre ara vermiş. Bu konuda kararsız. Eğer Rizzoli serisi ile ilgili harika bir fikir aklına gelirse o zaman yazacakmış. Anlayacağınız uzun bir süre o seriden mahrum kalacağız.

Yazar bu sefer farklı bir tarz deneyerek korku, gerilim, romantik ve hayaletleri barındıran bir kitabı kaleme almış. Gotik korku en sevdiklerimden. Hayaletler, gizemli olaylar, karanlıktan gelen anlamsız sesler. Kitabı elime aldım, kitaptaki karanlık atmosferi hissetmek istedim. O korkuyu o gerilimi. Ama yok. Ne umdum ne buldum. Tamam, okurken kendinizi bir anda o gizemli şatoda buluyorsunuz. Tuhaf seslere tanık oluyorsunuz ama zerre gerilim yok. Romantik sahneler var. Hem de hayaletle:) Kitap asla kötü değil, kendini okutuyor ama konu seçimi hayal kırıklığı. Biraz daha gerilimli sahneler olsaydı süper olacaktı.
296 syf.
·3 günde·8/10
Tess Gerritsen, kalemini en çok sevdiğim yazarlardan bir tanesi. Hani ne yazsa okurum dediklerimden. Tıbbi gerilim polisiyenin en iyilerinden biri olması onun kalemini tanıyan herkes için geçerlidir sanırım. Rizzoli& Isles serisini sevmeyen yoktur herhalde. Diğer kitaplarını da beğenerek okumuştum fakat bu kitabı sanki o değilde Nora Roberts yazmış gibi...

Tarzının dışına çıkmış. Biraz paranormal olaylar, biraz tutku ve aşk, birazda suçluluk duygusu eklemiş ama bildiğimiz Tess'in zeka dolu kurgusu gibi olmamış...

Kendi halinde bir yemek kitap yazarı olan Ava'nın yaşadığı şehri içinde taşıdığı suçluluk duygusu ile terk edip geldiği sahil kasabasında ismi ünlü olan bir malikanede yaşaması ile başlayan olay zinciri onun ruhunun derinliklerinde biriktirdiği yaralarını iyileştirebilecek mi diye okumaya devam ettim. Sürekli kendini alkol ile uyuşturan, neredeyse gerçek ve sanrıyı ayıramayan Ava'nın, gece gelen ziyaretçisinin bile gerilime sebep olmamasını şaşkınlıkla okudum...

Beğenip, beğenmemekte kararsız kalanlardanım. Belki bu eseri Tess değilde başka bir yazar yazmış olsaydı daha farklı bakardım. Bana biraz aceleyle yazılmış gibi hissettirdi.
Çevrisi başarılı. Yazım dili sade ve anlaşılır. Sonu ise tahmin edilir bir kitap. Benim gibi hayranlarının beklentilerini yüksek tutmadan okumalarını tavsiye ederim...
296 syf.
·Puan vermedi
Uzun süredir edebiyatın dışına çıkmamıştım. Arkadaşım bana "Doğum gününde seni Tess ile tanıştıracağım!" dedi ve Gece Gelen'i hediye ediverdi. Ben de onun sayesinde bu yazarla tanıştım ve oldukça enteresan bir öyküye adım attım...
Gece Gelen ile ilgili söyleyebileceğim tek şey "garip" oluşu... Kurgu muazzam, karakterler ve ipuçları, örgünün işlenişi, her şeyiyle oldukça etkileyici imiş Tess'in kalemi bunu tek kitapla anladım diyebilirim ama... "Garip" işte. Ötesini söyleyemiyorum.
Zira konusu o kadar açık uçlu eleştirilebilir ki! Eleştirilemez belki de. Ana karakterin içinde saklı, bekleyen hisler, suçlulukları, yaşadıkları... Ve "gece gelen" tabii ki. "Gece gelen" derken bir şahsı kastettim. Şahıs mı değil mi söyleyemem aslında ama kendisi karakterimizin ensesinde vicdan azabı olarak gezmeye ve onunla uğraşmaya bayılıyor. Gece gelmesiyle meşhur (çok şaşırtıcı!) kendileri.
Kitabı bir günde hatta toplasanız iki saatte falan okudum. O kadar akıcı ki! Dan Brown havası sezmedim değil, kendisi favorilerimdendir. Uzun süredir böylesine sürükleyici bir roman okumadığım için bir nevi açlık içindeymişim bunu anladım, aç kurt gibi sarıldım kitaba. Beklentilerimi fazlasıyla karşıladı ama yeni çıkan bir kitap olduğundan ve benim yazarla tanışma kitabım olduğundan başka kitaplarıyla kıyaslama yapamayacağım. Okuyanlarınız varsa yorumlara beklerim.
Tess'in diğer kitaplarını da alırım muhtemelen. Kitapçıda bulamadım, tükenmişler ama internetten almayı düşünüyorum. Beni bu yazarla tanıştırdığı için Betül'e teşekkür ediyorum... Değer verdiğim bir arkadaşım sayesinde değerli bir yazarla tanışmak... Güzel hissettiriyor.
Kendinize iyi bakın! #gecegelen #tessgerritsen #ilginsbooks.
296 syf.
·8 günde·5/10
Tessin cok büyük bir hayranıyım ama bu kez bu kitapla olmamış. Kitap akıcı okunmaya okunuyor ama tessin nasıl bir yazar olduğunu bildiğimiz için bu kitap insana tat vermiyor.
296 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Tess Geritsen deyince aklıma hep "tıbbı gerilim"gelirdi....gelirdi çünkü yazar bu sefer tıbbi gerilimden çok uzak bir kitap yazmış....Ama yine de çok güzeldi...ben çok beğendim..
Tek sıkıntı kitabın bazı sahneleri bana "grenin elli tonu "serisini çağrıştırdı...
296 syf.
·2 günde·8/10
Okudum bitti...
Diğer kitaplarından farklı bir kitaptı. Beğendim diyebilirim. İlk başlarda gerçekten sıkıldım. Ama Tess Gerritsen hayranı olarak okumaya devam ettim. Akıcı bir dil, ilginç bir konusu kısacası güzel bir kitaptı.
296 syf.
·4/10
Zaman kaybı olmaması için bir not bırakmak istedim. Eğer Tess Gerritsen okumak istiyorsanız kesinlikle bu kitabını seçmemelisiniz. İlk 150 sayfayı bence hiç okumasanız da olur. TV'de yayımlanmaya değmeyen ama TV'de ilk kez diyerek yayımlanan basit gerilim filmlerine benziyor. Eğer Brodie ve bağlantılı olaylarında ilk görünenin haricinde bir anlam ararsanız birşeyler ifade ediyor. Önce iradesinin zayıflaması, azap ve iç hesaplaşma var ve bu yolu daha önce de bir şekilde tercih etmiş. Sonunda da Brodie başkasının beklentisine farklı bir şekilde karşılık veriyor. Anlatmak istediği bir şey var ama çok tatsız tutsuz şekilde anlatmış.
296 syf.
·2/10
Yazarın neredeyse tüm kitaplarını okumuş biri olarak bu eserin açık en kötüsü olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.yazar son iki romanında akılcılıktan fersah fersah uzaklara giderek paranormal hikayeler yazmaya başladı. Hadi bundan önceki kitabında-ismi ateşin şarkısıydı sanırım- romanın sonunda her olaya mantıklı bir açıklama getiriliyordu ama bu..tam bir facia. yazar amerikan korku hikayeleri yazmak yerine rizzoli isles serisine devam etse daha güzel olacak..
296 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
Hayaletleri görmemiz mümkün mü? Yoksa gölgelerden biz mi anlam çıkartıyoruz.
Sarhoşken ablasının kocasıyla birlikte olan Ava işlediği günahtan dolayı Boston'u terk edip bir sahil kasabasına gelir. Kasaba halkı onu güzel karşılarlar. Brodies Watch adında ölmüş bir kaptanın evini kiralar. Evin dış görüntüsü Ava'ya korkutucu gelir.
Evde kaldığı ilk gün ölmüş kaptanın hayaletini görür. Bunu işlediği günaha bağlı olduğunu düşünür.
Gerçekler ise çok farklıdır. Kasaba önemli bir sır saklıyordur.
"Günahların bedelini ağır şekilde ödetecekler bana", dedi Ava denize doğru bakarken. Tess Gerritsen Gece Gelen Tess Gerritsen
296 syf.
Tess Gerritsen ne zaman Maeve Binchy olmaya başladı bilmiyorum. Bu kitap tarzının çok çok dışında, asla gerilim olmayan bir hikayeye sahip. Son kitaplarında bunu sık sık düşünür oldum. Keza Ateşin Şarkısı kitabı da aynı şekildeydi. Kendisi bize gerilimi öyle yükledi ki, hep onun üzerine çıkmış eserler bekledik belki de. Ama nerede bir Cerrah, nerede bir Gece Nöbeti? Tess Gerritsen'e bu kadar ün kazandıran sıkıcı Amerikan hikayeleri asla değildi. Evrildiği yön hiç heyecan verici gelmiyor bana.
İnsan nereye giderse gitsin kendi mutsuzluğunu çürümüş bir kadavra misali yanında sürüklüyordu.
En karanlık sırlarımızı kendimize saklıyor, en çok da sevdiğimiz insanların bilmesini istemiyorduk.
Kaçmanın her şeyi değiştireceği düşüncesine nereden kapılmıştım ki? İnsan nereye giderse gitsin kendi mutsuzluğunu çürümüş bir kadavra misali yanında sürüklüyordu

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gece Gelen
Baskı tarihi:
Ekim 2019
Sayfa sayısı:
296
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050966459
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap Yayınları
Boston’da yaşadığı trajik bir olay, yemek kitapları yazan Ava’yı ıssız bir sahil kasabasına sürükler. Burada kiraladığı 19. yüzyıldan kalma muhteşem malikânede hem kitabını yazabilecek hem de geçmişindeki hayaletlerden kurtulacaktır. Ancak hiçbir şey Ava’nın planladığı gibi gitmez, çünkü malikânede başka biri daha yaşamaktadır: 1875 yılında ölen, malikânenin ilk sahibi Kaptan Brodie! Kaptan Brodie’nin varlığı, Ava’nın akıl sağlığını sorgulamasına yol açsa da, geceleri kaptanın gelmesini sabırsızlıkla beklemektedir artık. Aynı zamanda hem sevecen hem de cezalandırıcı olan kaptan, tam da Ava’nın ihtiyacı olan şeyi sunmaktadır genç kadına. Malikânede kendisinden önce yaşayan kadınların başına gelenleri öğrenen Ava için tehlike çanları çalmaya başlasa da oradan ayrılmayı göze alamaz, çünkü kendi geçmişi çok daha fazla korkutmaktadır onu. Tess Gerritsen tutku ile gerilimi büyük bir beceriyle harmanlarken, okuru insan psikolojisinin derinliklerine götürüyor.

(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 54 okur

  • Efsun Aktay
  • Mustafa Tiryaki
  • Sena Yakut
  • Ferhat Solak
  • Nurhan Işkın
  • havvanur kocabıyıkoğlu
  • nihal aygün
  • kahvesever tıpçı
  • Banu Kabaca
  • Havana kopar

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%15.4 (4)
9
%7.7 (2)
8
%30.8 (8)
7
%23.1 (6)
6
%3.8 (1)
5
%3.8 (1)
4
%7.7 (2)
3
%0
2
%3.8 (1)
1
%3.8 (1)

Kitabın sıralamaları