1000Kitap Logosu
Nuray Takaz Durmuş
TAKİP ET
Nuray Takaz Durmuş
@nuraytakaz
649 okur puanı
19 Ara 2015 tarihinde katıldı.
477
Kitap
454
İnceleme
0
Alıntı
0
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Nuray Takaz Durmuş
Eve Dönüş Yolu'yu inceledi.
250 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Aile nedir diye sorsam bir çoğunuzun cevabı muhtemelen aynı olacaktır. Aile sevgidir, özlem ve umuttur, sığınağımızdır ve avunduğumuz yerdir. Peki ailede birinin eksikliğini hissedersek ne olur? Mutsuz oluruz, bir yanımız ne kadar güçlü ve dik olsa da yalnız oluruz, kendimizi yetersiz hissederiz. Mercan, babasını çok seviyor fakat bir gün aniden eşyalarını toplayıp gidiyor babası. Yıllarca baba özlemi tütüyor burnunda. Baba özlemiyle yanıyor buram buram. Özgür ise farklı bir mesleği seçtiği için babası ona sırt çevirmiş. Baba sevgisinden yoksun kalmış. Kader bu ya, baba sevgisini Mercan'in babasında buluyor Özgür. Yıllar birbirini kovalıyor. İki yaralı gönül buluşuyor. Ortak sorunları babaları. Babamı çok erken yaşta kaybettiğim için mi bilinmez kitap beni derinden etkiledi. Yazar, gündelik hayatımızda önemsiz bulduğumuz veya farkında olmadığımız birçok duyguyu ve davranışları tespit edip onlara büyüteç tutmuş. Abartmadan, dramatize etmeden anlatmış her şeyi. Ben çok çok beğendim. Kitabı elinize aldığınız an aklınız hiçbir yere kaymıyor, direkt kitaba odaklanıyorsunuz. Kitabın kapağını kapayınca da geriye konudan ziyade hisler ve düşünceler kalıyor. Yazarın ilk romanı olan Balık Tutan Şaşı Kedi Sokağı'nda kitabını da zevkle okumuştum bunu da aynı zevkle okudum. Kesinlikle tavsiyemdir
Eve Dönüş Yolu
Okuyacaklarıma Ekle
5
Nuray Takaz Durmuş
Neredeyse Sıradan Bir Aile'yi inceledi.
512 syf.
·
9/10 puan
Kitapta üç kişilik bir ailenin evine konuk oluyoruz bu sefer. Anne, baba ve on dokuz yaşındaki kızları ile birlikte yasayan mutlu insanların evlerine. Bunlar herkes gibi normal insanlar. Sabah kalkıp işe giderler, ara ara arkadaşlarıyla vakit geçirirler ve gün sonunda içi sevgiyle kuşatılmış evlerine dönerler. Yani sıradan insanlar bunlar. Çocuğunuzu ilk kucağa aldığınız andan itibaren onunla ilgili hayaller kurarız değil mi? Güzel hayallerdir bunlar. Okuyacak, evlenecek, mutlu bir hayatı olacak gibi. Peki hiç evladımız katil olacak diye aklınızdan geçirdiniz mi? Cinayetle suçlanan bir evladınız olacağını bilseniz? Işte bu ailenin içine de bir bomba düşüyor. Ev yıkılıyor, dünya duruyor, her şey tepetaklak oluyor. Evlatları gerçekten katil mi? Diyelim ki suçlu. Ne yaparsınız? Mesela cinayet şüphesiyle yargilanan arkadaşlarımızdan ve akrabalarımızdan uzaklaşabilir hatta kardeşlerimiz ve anne babamızdan ayrılabiliriz. Kendi etti kendi buldu der, arkamızı döner çekip gideriz ama bir insan evladından uzaklaşabilir mi? Son derece gizemli ilerleyen harika bir psikolojik gerilim okudum. Üçlünün ağzından okuyoruz her şeyi. Ne olacak nasıl bitecek diyerek çevirdim sayfaları. Psikolojik gerilim seven her okura tavsiye ederim...
Neredeyse Sıradan Bir Aile
Okuyacaklarıma Ekle
7
Nuray Takaz Durmuş
Şeytanın Avukatı'ı inceledi.
336 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Becerisini ve birikimini sergileyebilecek ilk davadan mutlu bir şekilde mahkeme salonundan ayrılan avukat Kevin, saatler boyu çalışmasının meyvesini sonunda alır. Dava başarılı bir şekilde sonuçlanmış, savunmasını yaptığı müvekkili serbest kalmıştır. Bir gün kariyer yapmak için bulunmaz bir fırsat ayağına gelir. John Milton ve Ortakları adlı hukuk firması, onlarla çalışması için bir teklifte bulunur. Şimdi aldığı maaşın iki katını alacak, son model arabalara binecek, New York'un en güzel semtinde bulunan apartman dairesinde kira vermeden oturacaktır. Fakat bu firmanın üstlendiği davalar avukatların uzak durduğu vakalardır. Yani kesin suçlu olduğunu bilseler de amaçları o kişiyi kurtarmak. Suçları ne olursa olsun. Duyguları, ahlaki yargıları görmezden gelerek sadece para için, iyi bir kariyer için şeytanla anlaşma yapabilir misiz? Vicdanı bir kenara bırakıp parlak bir gelecek vaat eden davaları alıp yolunuza devam edebilir misiniz? Kitap vicdan, ahlâk gibi kavramların yeri geldiğinde kötülükle çatışmasını ve bunun sonucunda meydana gelen iyi veya kötünün vicdan ile örtüştüğünde ortaya çıkan sonuçlarını şaşırtıcı gelişmeler eşliğinde anlatıyor. Polisiye gerilim, fantasik, psikolojim gerilim tarzı kitaplar her ne kadar kendini tekrar etse de, bazen pek denenmemiş hikayeler bizi şaşırtabiliyor. Bu kitabın kurgusu sıra dışı ve özgün. Üstelik kitap baştan sona merak uyandırıcı bir şekilde ilerliyor. Ama sonu beni biraz üzdü. Son 5 sayfada yazar gol atmaya çalışmış ama direkten dönmüş maalesef. Kitap mı film mi derseniz filmi daha iyi. Kitapta geçen ortam ve karakterler aynı ama kurgu olarak farklı. Her ne kadar filmi kitaptan iyi olsa da, bu kitabı okumamak bana göre büyük kayıp. Mutlaka filmi izlenmeli ve kitabı da okunmalı.
Şeytanın Avukatı
Okuyacaklarıma Ekle
13
Nuray Takaz Durmuş
Kurtuluş Projesi'ni inceledi.
536 syf.
·
10/10 puan
Dünya büyük bir tehlikenin eşiğinde. Çünkü astrofaj denilen bir mikroorganizma Güneş'ten enerji çalıyor ve eğer böyle devam ederse Güneş ölecek. Yaklaşık yirmi yıl sonra da Dünya Buzul çağına girecek. Gerçekte uzayda Güneşin saldığı enerjiyi yiyen noktacıklar olduğu tespit edilse biz ne yapardık acaba diye düşünmeden edemedim. Gerçekte Ryland Grace gibi bilim insanlarımız vardır diye umut ediyorum. Fizikten her zaman nefret etmişimdir. Kitapta bol miktarda fizik var, bilimsel terimler var ama yazar macera ile bilimsel terimleri ustaca harmanlamış, araya mizahta eķleyerek sıkılmanın önüne geçmiş. Kitabın giriş bölümü mükemmeldi. Gözünüzü bir açıyorsunuz, bir uzay gemisindesiniz, hafızanızı kaybetmişsiniz ve bir robot sizinle ilgileniyor. Tıpkı Marslı gibi bu kitabın da filmi çekilebilir bence. Bakalım zaman ne gösterecek, sabırla bekleyip göreceğiz.
Kurtuluş Projesi
9.4/10
· 145 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
10
Nuray Takaz Durmuş
Ateş Şahidi'yi inceledi.
568 syf.
·
Puan vermedi
Bu kitabı okuyan onlarca kişi kitaba 10/10 verecektir. Çok akıcı, heyecanlı ve yüksek tempolu. Evet gerekten çok iyi bir kitap ama, işte ama diyorum çünkü son 200 sayfada inandırıcılıktan uzak öyle olaylar gelişti ki, tüm umutlarım mum gibi sönüverdi. Yıllar önce şahit olunan cinayeti unutmak, sahte medyumun bir şeyler görmesi, inandırıcılıktan uzak kurtulma sahneleri, şans faktörünün çokluğu, polis tarafından aranırken şüphelinin polisin ilk bakacağı yere gitmesi. Üstelik yazar katili iyi saklayamamış, ilk sayfalarda kim olduğu belli oluyor. Akıcı mı? Evet. Güzel mi? Evet. Hatta muhteşem denilecek kadar iyi yazılmış fakat yukarıda belirttiğim gibi son 200 sayfada anlatılanlar inandırıcılıktan uzak. Okuduğum kitap keyif versin, gerisi önemli değil derseniz okuyun. Yok ben o bölümlere takılırım derseniz okumayın. Karar sizin.
Ateş Şahidi
9.0/10
· 7 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
12