Adı:
Başka Şansın Yok
Baskı tarihi:
Kasım 2016
Sayfa sayısı:
448
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051861210
Kitabın türü:
Orijinal adı:
No Second Chance
Çeviri:
Derya Engin
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
"İlk kurşun göğsüme isabet ettiği an, kızım aklıma geldi."

Doktor Marc Seidman göremediği bir saldırgan tarafından vurulduğu gün karısı Monica öldürülmüş, altı aylık bebekleri Tara bilinmeyen kişilerce kaçırılmıştır. Hastanede gözünü açtığı andan itibaren kızından haber almak için her türlü ihtimalin ucunda ışık arayan Marc'ın aklında tek bir şey vardır: Kızına kavuşmak için son bir şansa sahip olmak.

Tara'yı bulma pahasına, hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı tehlikeli ve kimseye güvenemeyeceği bir dünyaya adım attığında ise, genç adamı namlunun ucunda umut ve özlem dolu karanlık


"Kitabın geneline hâkim olan gerilim atmosferi, kimi zaman nefes kesici boyutlara ulaşıyor."
-Chicago Sun-Times-

"Kurnazca ve dâhiyane şekilde kurgulanmış Başka Şansın Yok'ta kendine özgü bir hayat var."
-The New York Times-

"Zaten zor olan bir yolculuk aile, aşk ve kaybedilenler söz konusu olunca daha da iç acıtıcı bir hal alıyor."
-Houston Chronicle-
Hicbir kitabı okurken bu kadar sıkılmadım. Sayfa sayısı fazla olsun diye neredeyse bir karakterin su içmek icin masadan bardağı alırken kac saniye geçtiğini anlatmış. Yarım bırakmamak icin kendimi zor tuttum diyebilirim.
Ancak okuyucunun kafasını karıştırmakta cok başarılı Harlan Coben. Asla tahmin etmedigim bir sondu. Yine de benim icin zaman kaybıydı
Yine, her zamanki güzelliğiyle dolu dolu olan bir Coben eserini daha bitirmiş bulunmaktayım. Hayatta herkesin kendi tarzına göre mutlaka sevdiği bir yazar vardır. Benim de sevdiğim yazarlardan biri de Harlan Coben'dir. Fakat şunu da söyleyim ki, bu yazarı sevmeyen çok az kesim çıkar. Peki sevilmesi için birkaç neden sıralar mısınız gibi bir soruya hangi cevaplar verilebilir? Öncelikle ana nedenlerinden biri eserleri sade ve eğlenceli olmasıdır. Çünkü Coben'in herhangi bir kitabını okuyan bir kişi asla sıkılmaz. Hemen kurgunun içinde bulur kendini. Peki yazarımız okuyucuya nasıl yaklaşıyor veya tam tersi okuyucu yazara, kendini nasıl bu kadar yakın hissediyor? Öncelikle girişi çok iyi yapıyor. Özellikle kurgu hemen başlıyor. Sıradan polisiye veya gerilim romanlarında olduğu gibi başta gereksiz uzatmalara girmiyor. Tabii kast ettiğim karakter tanıtımları değil. Zaten bu noktada yazarımız yine başarılı. Her karakteri tanıtırken, en güzel betimlemeyle karşımıza çıkartıyor. Myron serisindeki Win veya Esperanza gibi. Onları bir kalıba sokarken de esprinin alasını yapabiliyor ki bu espriler hemen bizleri etkisi altına alıyor. Bazen kendi kendime '' Arkadaş bu adam nereden buluyor bu cümleleri? Kimden duymuş? gibi sorular soruyorum. Tabii eserlerinde gerçek bir Amerikan kültürünü ve sosyalleşmiş argo kelimelerini öyle bir sunuyor ki hayran olmamak elde değil. Aslında ben bu yazarı kendi ülkemize yakın hissediyorum ister istemez. Bir Anadolu adamı gibi görüyorum.

Eser hakkında biraz bahsedecek olursam, Marc isminde bir doktorun küçük kızı Tara kaçırılır. Kaçırılma olayı evlerinde gerçekleşir. Aynı anda karısı da öldürülür. Marc ise yaralanır. Gözlerini açtığında ise bir hastanededir. Sonrasında ise malum. Kendini bir kovalamaca içinde bulur. Bu kovalamaca ne içindir peki? Gerçeklerle yüzleşmek ve kızını kurtarmak.

Evet, konu bu bakın. Ne kadar basit. Marc'ın kızı kaçırılıyor. Ve amacı onu bulmak doktor babanın. Fakat yazarımız öyle bir derinlere dalıyor ki şaşırmamak elde değil. Örneğin ben bu zamana kadar okuduğum bazı polisiye- gerilim kitaplarında katili veya suçluyu tahmin ediyordum, bazen tutturuyordum. Bunu çoğu kişi test etmiştir. Fakat Coben buna asla izin vermiyor. Kesinlikle tahmin ettiğiniz kişi çıkmıyor. Şu da değil tabii. İyi dediğim kötü, kötü dediğim iyi çıkar gibi bir düşünce yok yani. Kimin veya neyin, olumlu mu olumsuz mu olacağını bilemiyoruz. Bu da bizde çok büyük bir adrenalin yaratıyor. Son sayfalara geldiğimizde ise ana karakter tarafından yalanlar dolanlar bir bir yüzeye çıkıyor. Herkesi gerçeklerle yüzleştiriyor. Okuyucu da buna eşlik ediyor. Sonuç olarak tavsiye edilir Coben kitapları. Saygılar...
Harlan Coben'in okuduğum üçüncü kitabı ve diğer iki seferde olduğu gibi bu kitap da beni etkilemekten geri kalmadı.
Konusu genel hatlarıyla: Doktor Marc Seidman altı aylık çocuğu ve eşiyle birlikte yaşamaktadır. Bir akşam normal bir günkü gibi mutfakta bir şeyler yerken bir ses ile bilincini kaybeder. Uyandığında hastanededir ve yaşaması mucizedir. Silahlı saldırıya uğramıştır. Eşinin öldürüldüğünü ve altı aylık kızı Tara'nın da kayıp olduğunu öğrendikten sonra büyük bir yıkıma uğrar. Artık onun için hiçbir şey aynı olmayacaktır. Kızını bulmak için varını yoğunu ortaya koyar.

Kitap polisiye macera. İlk sayfasından itibaren sizi esir alan ve dinmeyen bir temposu var. Bir ara okumaya öyle dalmışım ki kahramanımızın koşuşturmacasından nefes nefese kaldım. Gerçek manada söylüyorum.

Kitabı okurken katil kim diye hesap yapmaya devam edin ancak sizi sürekli ters köşe yaptıracak. Hatta, gerçekten bir katil var mı, diye kendinizi sorgulayacaksınız. Çünkü okuduğunuz zaman anlayacaksınız ki aslında hiçbir şey göründüğü gibi değildir.
Harlan Coben'in okuduğum son kitabı. Kitabın basımı bir ara yoktu o nedenle okuyamamıştım. Ancak Martı Yayınevi sayesinde yeniden basımı yapıldı ve hemen alıp okudum. Hatta sonlara doğru çok duygusallaşmama neden oldu.. Marc kızını kurtarmak için neleri göze alacak merak ediyorsanız mutlaka okumalısınız.
(((OKUMAYANLAR İÇİN UYARI)))
Aslında spoliler vermek istemiyorum ama incelememin sonunda bir kısımdan bahsetmek zorundayım.

Harlan Coben'in Myron Bolitar serisi dışında okuduğum ilk kitabı. Sonunda bitirme başarısını gösterebildiğim için çok rahatladım, çünkü onlarca kez yarım bırakmayı düşündüm.

Şimdi gelelim nedenlerine:

Öncelikle kitap benim için tam anlamıyla hayal kırıklığı! Seri kitapları kadar olmasada en azından normal ölçülerde bir polisiye beklerken çok daha farklı bir kitapla karşı karşıya kaldım.
Yazarın acemilik dönemi kitabı olduğunu söylüyorlar ve sonuç gerçekten ortada. Bakın incelemem acımasız gibi görünebilir ama inanın okurken o kadar sinir oldum ki yazdıklarım az bile gelir.
Sürekli yapılan mantık hataları, kitapta birçok defa geçen ''biliyorum ama kesinlikle bilmiyorum'' lar, olay devam ederken bir anda örneğin önünden geçilen marketin kuruluşundan başlayarak yapılan kafa karıştırıcı anlatımlar. Ki bu özellikle hikayeden kopmama neden oldu hemde bilmem kaç kez. Yazar sanki olayı anlatırken araya birkaç bilgi vermek yerine, gereksiz bilgileri anlatırken arada hikayeyi anlatmış gibi olmuş.

İlk 200 sayfa aynen böyle devam ederken o noktadan sonra hikayeye biraz daha yoğunlaşılmış. Bu da demek oluyor ki 448 sayfalık kitap aslında çok daha kısa yazılabilirdi.

Bir sabah Dr. Marc Seidman ve eşi vurulur. İki aylık kızları Tara'da kaçırılmıştır. Hastanede gözlerini açan doktor Seidman, o andan itibaren hayatını Tara'yı bulmaya adar.

Herneyse konu güzel. Zaten kitapçıdan alırken birkaç kitabı arasında kalıp sonunda bunu seçmiştim. Fakat o güzel konu, ancak bu kadar okuyucudan zevk almasını istemiyormuşçasına mahvedilebilir. Zira final o kadar basit anlatılmış sanki yarım bırakılmış gibi.
Spoiler--- Lydia ve Heshy üzerinde oldukça duran yazar. Finalde onları yok saymış. Ters köşe yapayım derken (ki onların suçlu olmadığını, adlarının geçen ilk paragrafta anladım. Ve tahminim tuttu.) Bir anda ters köşesini açıklama telaşına düşmüş. Bu da kesinlikle beni tatmin edemedi.
Harlan Coben iyi bir yazar, kimse yanlış anlamasın ama bu kitabını hiç ama hiç beğenmedim.
Söylemek istediğim son şey:

Bitirdiğim için mutluyum. Kitapla kalın...
Uzun zamandır Harlan coben okumuyordum. Konu güzel sonu şaşırtıcı fakat anlatımda yapilan gereksiz uzatmalar olmuş kişileri yerleri bir şeyleri tanıtmak için uzun paragraf lar kurmuş .Ama genelde güzel bir Harlan coben kitabı .Tavsiye edilir.
İlk defa Harlan Coben okudum . Gayet güzeldi . Kitabın bitimine doğru olaylar birer birer deşifre olurken nasıl rahatladım Bu tür gerilim kitapları okuyanlara tavsiye edebilirim
Harlan Coben ' ın ilk kez bir kitabını okumuş bulundum. Bazı yerlerinde hadi artık bırak şu gereksiz ayrıntıları anlatmayı derken bazı yerlerinde ne kadar güzel anlatmış iyi ki bu kadar ayrıntı var dedirtecek bir kitap. Aksiyonlu filmleri aratmayacak nitelikte bir kitap. Kitabın içine girip siz de katili arıyorsunuz hatta bir zamandan sonra puzzle gibi parçaları birleştirmeye çalışıp tahminlerde bulunuyorsunuz ve sonunda bulunamayacak deyip vazgeçtiğiniz anda tekrar bir aksiyonun içine atılıp katili arayıp buluyorsunuz. Sonu sizi hakikaten şaşırtıyor. İyi okumalar arkadaşlar :)
Yine dahi kurgucu Harlan Coben'in müthiş kalemiyle sürüklenip geldim. Bu sefer anlatımıyla bana jojo moyes okur gibi hissettirmiş olsa da,kitabın yarısına kadar heyecan olmasa da son yarıyla ve "buraya kadarmış dostum,olay çözüldü" dediğimiz anda başkahramanın aklına gelen minicik bir detayla olay bambaşka şekilde çözülerek yine beni şaşırttı Harlan amcam. Kurgu dahi olsa son üçte birlik kısımda değindiği evlat edinme ve savaş annelerin çaresizliği konusu öyle bir şekilde işlenmiş ki insan iliklerinde hissediyor. Üzüleyim mi kızayım mı bilemedim,ki bu ikilem reel için de kitaptaki kurgunun sonu için de geçerli. Neden olduğunu kitabı okuyunca anlarsınız zaten,spoiler olmasın diye söylemiyorum. Sevgili Martı'ya burdan selamlar,editörleriniz daha dikkatli çalışsın zira harlan amcamın kitabına çeviri ve imla hataları hiç yakışmıyor tüm aksaklıklarına rağmen severek okuduğum bir kitaptı. Umarım sizler de okur ve en az benim kadar beğenirsiniz. Kitapla kalın.
Harlan COBEN'in; basımı tükenip, 2-3 yıl önce Martı Yayınları tarafından tekrar çevrilen,acemilik dönemi olarak adledilen ilk yazdığı kitabı "Başka Şansın Yok".
Bir hastane odasında uyandığında karısının öldürülmüş,kızının kayıp olduğunu öğrenen bir aile babasının dramı.Bütün Harlan COBEN kitaplarında olduğu gibi yine çarpıcı beklenmedik son ve yine muhteşem bir anlatım.
Beni hiçbir kitabında hayal kırıklığına uğratmayan COBEN'in,benim gibi türün tutkunlarına tavsiye edebileceğim kitabı.Keyifle okunur.
İhaneti kimden beklemezsiniz? Kızınızı ne kadar görmeden yada hayatta olup olmadığını bilmeden yaşarsınız ? Kendinizden bile şüphelenir misiniz? Tüm olanların sebebi ben miyim diye ? Kitapta Myron ve Win olmayınca nasıl olacak derken daha iyi olmuş son sayfaya kadar heyecan dolu olmuş ...
Coben'in bir bakıma acemilik dönemi romanı sayılan ama ilk romanı bile çok kaliteli olan bir yazarın acemilik dönemi romanı. Diğer seri dışı romanları kadar başarılı olmasa da ve diğer tüm romanları gibi kaçırılma veya kaybolma ile alakası olsa da son sayfasına kadar merak içinde okunan bir roman.
İnsan beyni inanılmaz. Hiçbir bilgisayar onu taklit edemez. Saniyenin yüzde birinde milyonlarca düşünce üretebilir.
Harlan Coben
Sayfa 298 - Martı Yayınları
"Bir gerçekliğe bakiyorsun, sonra o gerçeklik ufacik bir hareketle değisiyor.Hiçbir sey göründüğü gibi değil."
Görüyorsunuz ya,umut hep var. Keder gibi umut da bir gidip bir geliyor ama asla yok olmuyor. Hangisinin daha zalim bir sevgili olduğundan emin değilim.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Başka Şansın Yok
Baskı tarihi:
Kasım 2016
Sayfa sayısı:
448
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051861210
Kitabın türü:
Orijinal adı:
No Second Chance
Çeviri:
Derya Engin
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
"İlk kurşun göğsüme isabet ettiği an, kızım aklıma geldi."

Doktor Marc Seidman göremediği bir saldırgan tarafından vurulduğu gün karısı Monica öldürülmüş, altı aylık bebekleri Tara bilinmeyen kişilerce kaçırılmıştır. Hastanede gözünü açtığı andan itibaren kızından haber almak için her türlü ihtimalin ucunda ışık arayan Marc'ın aklında tek bir şey vardır: Kızına kavuşmak için son bir şansa sahip olmak.

Tara'yı bulma pahasına, hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı tehlikeli ve kimseye güvenemeyeceği bir dünyaya adım attığında ise, genç adamı namlunun ucunda umut ve özlem dolu karanlık


"Kitabın geneline hâkim olan gerilim atmosferi, kimi zaman nefes kesici boyutlara ulaşıyor."
-Chicago Sun-Times-

"Kurnazca ve dâhiyane şekilde kurgulanmış Başka Şansın Yok'ta kendine özgü bir hayat var."
-The New York Times-

"Zaten zor olan bir yolculuk aile, aşk ve kaybedilenler söz konusu olunca daha da iç acıtıcı bir hal alıyor."
-Houston Chronicle-

Kitabı okuyanlar 138 okur

  • elif mutlu
  • Demet Yalçın
  • Gonca MENEKŞE
  • Hilal Aktepe
  • Özlem Battal
  • Büşra İlkar
  • Kader çakır
  • Hülya
  • Yağmur Şengel Gökalp
  • Dilara Karınca

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.3
14-17 Yaş
%6.6
18-24 Yaş
%9.8
25-34 Yaş
%29.5
35-44 Yaş
%32.8
45-54 Yaş
%14.8
55-64 Yaş
%3.3
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%73
Erkek
%27

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%14.9 (7)
9
%25.5 (12)
8
%23.4 (11)
7
%19.1 (9)
6
%8.5 (4)
5
%4.3 (2)
4
%2.1 (1)
3
%0
2
%0
1
%2.1 (1)