Başka Şansın Yok

7,8/10  (27 Oy) · 
83 okunma  · 
20 beğeni  · 
1.249 gösterim
"İlk kurşun göğsüme isabet ettiği an, kızım aklıma geldi."

Doktor Marc Seidman göremediği bir saldırgan tarafından vurulduğu gün karısı Monica öldürülmüş, altı aylık bebekleri Tara bilinmeyen kişilerce kaçırılmıştır. Hastanede gözünü açtığı andan itibaren kızından haber almak için her türlü ihtimalin ucunda ışık arayan Marc'ın aklında tek bir şey vardır: Kızına kavuşmak için son bir şansa sahip olmak.

Tara'yı bulma pahasına, hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı tehlikeli ve kimseye güvenemeyeceği bir dünyaya adım attığında ise, genç adamı namlunun ucunda umut ve özlem dolu karanlık


"Kitabın geneline hâkim olan gerilim atmosferi, kimi zaman nefes kesici boyutlara ulaşıyor."
-Chicago Sun-Times-

"Kurnazca ve dâhiyane şekilde kurgulanmış Başka Şansın Yok'ta kendine özgü bir hayat var."
-The New York Times-

"Zaten zor olan bir yolculuk aile, aşk ve kaybedilenler söz konusu olunca daha da iç acıtıcı bir hal alıyor."
-Houston Chronicle-
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2016
 • Sayfa Sayısı:
  448
 • ISBN:
  9786051861210
 • Orijinal Adı:
  No Second Chance
 • Çeviri:
  Derya Engin
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
fazi 
 22 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Harlan Coben'in okuduğum son kitabı. Kitabın basımı bir ara yoktu o nedenle okuyamamıştım. Ancak Martı Yayınevi sayesinde yeniden basımı yapıldı ve hemen alıp okudum. Hatta sonlara doğru çok duygusallaşmama neden oldu.. Marc kızını kurtarmak için neleri göze alacak merak ediyorsanız mutlaka okumalısınız.

Seda GÖKMEN 
01 Kas 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Uzun zamandır Harlan coben okumuyordum. Konu güzel sonu şaşırtıcı fakat anlatımda yapilan gereksiz uzatmalar olmuş kişileri yerleri bir şeyleri tanıtmak için uzun paragraf lar kurmuş .Ama genelde güzel bir Harlan coben kitabı .Tavsiye edilir.

Sude Nur Güner 
01 Şub 20:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İlk defa Harlan Coben okudum . Gayet güzeldi . Kitabın bitimine doğru olaylar birer birer deşifre olurken nasıl rahatladım Bu tür gerilim kitapları okuyanlara tavsiye edebilirim

(((OKUMAYANLAR İÇİN UYARI)))
Aslında spoliler vermek istemiyorum ama incelememin sonunda bir kısımdan bahsetmek zorundayım.

Harlan Coben'in Myron Bolitar serisi dışında okuduğum ilk kitabı. Sonunda bitirme başarısını gösterebildiğim için çok rahatladım, çünkü onlarca kez yarım bırakmayı düşündüm.

Şimdi gelelim nedenlerine:

Öncelikle kitap benim için tam anlamıyla hayal kırıklığı! Seri kitapları kadar olmasada en azından normal ölçülerde bir polisiye beklerken çok daha farklı bir kitapla karşı karşıya kaldım.
Yazarın acemilik dönemi kitabı olduğunu söylüyorlar ve sonuç gerçekten ortada. Bakın incelemem acımasız gibi görünebilir ama inanın okurken o kadar sinir oldum ki yazdıklarım az bile gelir.
Sürekli yapılan mantık hataları, kitapta birçok defa geçen ''biliyorum ama kesinlikle bilmiyorum'' lar, olay devam ederken bir anda örneğin önünden geçilen marketin kuruluşundan başlayarak yapılan kafa karıştırıcı anlatımlar. Ki bu özellikle hikayeden kopmama neden oldu hemde bilmem kaç kez. Yazar sanki olayı anlatırken araya birkaç bilgi vermek yerine, gereksiz bilgileri anlatırken arada hikayeyi anlatmış gibi olmuş.

İlk 200 sayfa aynen böyle devam ederken o noktadan sonra hikayeye biraz daha yoğunlaşılmış. Bu da demek oluyor ki 448 sayfalık kitap aslında çok daha kısa yazılabilirdi.

Bir sabah Dr. Marc Seidman ve eşi vurulur. İki aylık kızları Tara'da kaçırılmıştır. Hastanede gözlerini açan doktor Seidman, o andan itibaren hayatını Tara'yı bulmaya adar.

Herneyse konu güzel. Zaten kitapçıdan alırken birkaç kitabı arasında kalıp sonunda bunu seçmiştim. Fakat o güzel konu, ancak bu kadar okuyucudan zevk almasını istemiyormuşçasına mahvedilebilir. Zira final o kadar basit anlatılmış sanki yarım bırakılmış gibi.
Spoiler--- Lydia ve Heshy üzerinde oldukça duran yazar. Finalde onları yok saymış. Ters köşe yapayım derken (ki onların suçlu olmadığını, adlarının geçen ilk paragrafta anladım. Ve tahminim tuttu.) Bir anda ters köşesini açıklama telaşına düşmüş. Bu da kesinlikle beni tatmin edemedi.
Harlan Coben iyi bir yazar, kimse yanlış anlamasın ama bu kitabını hiç ama hiç beğenmedim.
Söylemek istediğim son şey:

Bitirdiğim için mutluyum. Kitapla kalın...

elif bingül 
06 May 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Yine dahi kurgucu Harlan Coben'in müthiş kalemiyle sürüklenip geldim. Bu sefer anlatımıyla bana jojo moyes okur gibi hissettirmiş olsa da,kitabın yarısına kadar heyecan olmasa da son yarıyla ve "buraya kadarmış dostum,olay çözüldü" dediğimiz anda başkahramanın aklına gelen minicik bir detayla olay bambaşka şekilde çözülerek yine beni şaşırttı Harlan amcam. Kurgu dahi olsa son üçte birlik kısımda değindiği evlat edinme ve savaş annelerin çaresizliği konusu öyle bir şekilde işlenmiş ki insan iliklerinde hissediyor. Üzüleyim mi kızayım mı bilemedim,ki bu ikilem reel için de kitaptaki kurgunun sonu için de geçerli. Neden olduğunu kitabı okuyunca anlarsınız zaten,spoiler olmasın diye söylemiyorum. Sevgili Martı'ya burdan selamlar,editörleriniz daha dikkatli çalışsın zira harlan amcamın kitabına çeviri ve imla hataları hiç yakışmıyor tüm aksaklıklarına rağmen severek okuduğum bir kitaptı. Umarım sizler de okur ve en az benim kadar beğenirsiniz. Kitapla kalın.

Harlan Coben ' ın ilk kez bir kitabını okumuş bulundum. Bazı yerlerinde hadi artık bırak şu gereksiz ayrıntıları anlatmayı derken bazı yerlerinde ne kadar güzel anlatmış iyi ki bu kadar ayrıntı var dedirtecek bir kitap. Aksiyonlu filmleri aratmayacak nitelikte bir kitap. Kitabın içine girip siz de katili arıyorsunuz hatta bir zamandan sonra puzzle gibi parçaları birleştirmeye çalışıp tahminlerde bulunuyorsunuz ve sonunda bulunamayacak deyip vazgeçtiğiniz anda tekrar bir aksiyonun içine atılıp katili arayıp buluyorsunuz. Sonu sizi hakikaten şaşırtıyor. İyi okumalar arkadaşlar :)

Serdar Poirot 
29 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Mark Seidman, bir gün kurşunlanır. Uyandığında karısı Monica'nın öldürüldüğünü ve kızı Tara'nın kaçırıldığını öğrenir. FBI Ajanı Thecher ve polis dedektifi Regan işi soruşturmaktadır. Mark ise avukatı Lenny'den yardım almaktadır. Fidyecilere 2 milyon dolar öder ancak kızını bulamaz. 18 ay sonra tekrar fidye isterler. Bu sefer işe polisi karıştırmaz ancak eski sevgilisi ve eski FBI ajanı olan Rachel'dan yardım ister. Polis ve FBI Mark'dan şüphelenmektedir ancak pek çok cinayetten sonra suçsuz olduklarını anlarlar. İşin içinde çocuk kaçakçılığı vardır ve eski bir dizi yıldızı olan Lydia ve Heshy yakalanır. Ancak Tara hala bulunamamıştır ve Mark'ın evinde işlenen suçları kimin işlediği belli değildir. Katil hiç beklenmedik bir isimdir. Mark katili bulabilecek midir? Tara'ya kavuşabilecek midir? Rachel ile ilişkisi nasıl devam edecektir? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gerekenlerden.

Selma Mertel 
22 May 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 7/10 puan

Arkadaşimın hediyesi olan Harlan Coben'i çok sürükleyici ve dinlendirici buldum.
Hızlı okunan akıcı bir romandi, okurken keşke filmi olsa da seyretsem dedim, anladım ki en güzel film olacak kitap türü polisiye ve macera kitapları.
Konusundan bahsetmiycem okuyacak olanlara hiç bir şekilde tüyo vermek istemem. Çok kafa yormadan okunduğu için, yorucu kitapların arasında beyni dinlendirmek isteyenlere önerilir.
Keyifli okumalar.

mithrandir21 | Uğur 
12 Nis 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Coben'in bir bakıma acemilik dönemi romanı sayılan ama ilk romanı bile çok kaliteli olan bir yazarın acemilik dönemi romanı. Diğer seri dışı romanları kadar başarılı olmasa da ve diğer tüm romanları gibi kaçırılma veya kaybolma ile alakası olsa da son sayfasına kadar merak içinde okunan bir roman.

Mehtap Akbudak 
24 Ara 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Elinize aldığınızda bırakmak istemeyeceğiniz, gerilimi, heyecanı, korkuyu, kahramanların psikolojik sıkıntılarını iliklerinizde hissedip ,şimdi ne olacak diye tahminler üreteceğiniz harika bir kitap... Acaba hayatta kime güvenmekte doğru ya da yanlış yaptım diye düşündüren bir kitap.

2 /

Kitaptan 14 Alıntı

İnsan beyni inanılmaz. Hiçbir bilgisayar onu taklit edemez. Saniyenin yüzde birinde milyonlarca düşünce üretebilir.

Başka Şansın Yok, Harlan Coben (Sayfa 298 - Martı Yayınları)Başka Şansın Yok, Harlan Coben (Sayfa 298 - Martı Yayınları)

"Bir gerçekliğe bakiyorsun, sonra o gerçeklik ufacik bir hareketle değisiyor.Hiçbir sey göründüğü gibi değil."

Başka Şansın Yok, Harlan CobenBaşka Şansın Yok, Harlan Coben
elif bingül 
04 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Öğrendim ki, akıl karanlık ve yılanlarla dolu bir çukurmuş.

Başka Şansın Yok, Harlan Coben (Sayfa 23)Başka Şansın Yok, Harlan Coben (Sayfa 23)
elif bingül 
04 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Görüyorsunuz ya,umut hep var. Keder gibi umut da bir gidip bir geliyor ama asla yok olmuyor. Hangisinin daha zalim bir sevgili olduğundan emin değilim.

Başka Şansın Yok, Harlan Coben (Sayfa 101)Başka Şansın Yok, Harlan Coben (Sayfa 101)

Çocuk sahibi olduğunuzda , korku yanınızdan hiç ayrılmayan sadık bir eş haline geliyor.

Başka Şansın Yok, Harlan Coben (Sayfa 145)Başka Şansın Yok, Harlan Coben (Sayfa 145)
fazi 
22 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Harlan Coben - Başka Şansın Yok
Blaise Pascal adında bir fizikçinin Ateizme karşı ortaya koyduğu ve Pascal's Wager olarak anılan kural : "Ben yaratıcıya inanırım. Eğer yoksa inanmakla hiçbir şey kaybetmem, ama varsa inanmamakla çok şey kaybederim."

Başka Şansın Yok, Harlan Coben (Martı Yayınevi)Başka Şansın Yok, Harlan Coben (Martı Yayınevi)

Keder uyumanıza izin verir, ki o şaşırtıcı etkisini daha derinden yapabilsin.

Başka Şansın Yok, Harlan Coben (Sayfa 97 - Martı Yayınları)Başka Şansın Yok, Harlan Coben (Sayfa 97 - Martı Yayınları)
2 /