Temizlikçi Cleaner Serisi 1

7,8/10  (73 Oy) · 
207 okunma  · 
54 beğeni  · 
1.937 gösterim
KANINIZI DONDURACAK BİR SERİ KATİL ROMANI

İşte Joe. O bir seri katil ve aynı zamanda bir polis merkezinde temizlikçi olarak çalışıyor.

Şimdi de kendisini taklit eden bir katilin peşinde!

“Sürükleyici ve tamamen gerçekçi bir polisiye. Cleave takip edilmesi gereken bir yazar.”

-Tess Gerritsen

“ Yeni Stephen King.”

-NDR, Almanya

“Cleave, sizi soluksuz okumaya ve sona geldiğinizde kendinizi dışarı atıp derhal başka bir kitabını bulmaya zorluyor.”

-New Zealand Lawyer Magazine

“İş polisiyeye gelince, Cleave okuyucuya nasıl kanca takacağını biliyor.”

-Sunday Herald

`Cleave bir boksörün ince ayar yumrukları gibi yazıyor.. Karın boşluğunuza gelecek yumruklar sizi inletecek. Akıcılığı ve heyecanı nefesinizi kesecek ve romanı çarçabuk bitirmenize neden olacak. ` 

-Courier Mail, Brisbane 

`Cleave psikolojileri alt üst edebilecek tarzda gerilim romanları yazmakta ustadır. Olaylar ilerlerken okuru beklediği şeylerin tam tersi ile baş başa bırakabiliyor. Cleave bir kitabı nasıl akıcı hale getirebileceğini çok iyi biliyor. Kurgularında eksik ya da fazla olan hiçbir şey yok, tam kıvamında…’

-The Australian

“Sizi içine çekiyor. Gözleriniz sayfa boyunca hareket etmeye devam ediyor ve aklınız dehşet dolu tablolar çiziyor. Bir Yeni Zelanda romanından beklediğim bir şey değil bu. Temizlikçi, sıra dışı bir şekilde ilgi uyandıran bir roman ve kesinlikle midesi çabuk bulananlar için uygun değil.”

-Manly Daily 

 
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2010
 • Sayfa Sayısı:
  454
 • ISBN:
  9786054263639
 • Orijinal Adı:
  The Cleaner
 • Çeviri:
  Zeliha Babayiğit
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Damla Köseoğlu 
03 Tem 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 7/10 puan

• Temizlikçi okuduğum ilk Paul Cleave romanı. Kitabı genel itibariyle beğendiğimi söyleyebilirim ancak 150 sayfa civarına kadar zaman zaman sıkıldığımı eklemekte de fayda var. Okuduğum polisiye-gerilim kitaplarında temponun hiç düşmemesine o kadar alışmışım ki Temizlikçi'de kimi yerlerde şu sayfa bir an önce bitsin diye düşündüğümü hatırlıyorum.

•Ana karakterimiz Joe polis merkezinde temizlikçi olarak çalışan, dışardan bakıldığında zararsız ve hafif kaçık biri. Herkes gibi Joe'nun da sırları var en büyük sırrı ise aylardır şehrin ve dedektiflerin gündeminde ilk sırada yer alan seri cinayetlerin faili olması. Polis merkezinde soruşturmanın gidişatıyla ilgili bilgilere kolaylıkla ulaşan Joe'nun , şehirde işlenen cinayetlerden birinin kendisini taklit etmeye çalışan bir katil tarafından gerçekleştirildiğini öğrenmesiyle kovalamaca başlıyor.

• Temizlikçi bu türde saygı duyduğumuz ve belirli bir okur kitlesi olan diğer yazarların kitapları kadar etkilemese de katilin zihninden geçenleri okuyabileceğiniz, çocukluk travmalarının yetişkin hale gelmiş bireyde ne gibi etkilerinin olabileceğini gösteren bir kitap.

Büşra Özbek 
18 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Basit ve duru bir anlatım. Eğer polisiye gerilim okumak istiyorsanız ve bir katilin gözünden işlenen cinayetlere tanık olmak isterseniz okuyabileceğiniz bir kitap.

Seri katilimiz sevimli ve herkes tarafından akılsız sanılan Joe. Onun dünyasına tanık olacak, annesini tanıyacak, ona aşık olan - Joe'nin aptal olarak gördüğü - Sally ile ip uçlarını takip edecek ve sonunda polis sirenleri kafanızda yer edecek şekilde sona ulaşacaksınız.

Okurken zorlanmayacaksınız, sıkılmayacaksınız ve mutlaka birilerine tavsiye edeceksiniz diyebilirim. Fakat yine de beklentinizi çok yüksek tutmayın. Kitaplar bazen okuyucuya ihanet edebilirler ;)

Necmiye 
06 Mar 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

joe polis merkezinde temizlikçi olarak çalışmaktadır.Kimse onun bir seri katil olabileceğini düşünemez,saf görüntüsü maskesidir.Dedektiflerin odalarına temizlik amacıyla girerek ulaşmak istediği her türlü bilgiyi rahatlıkla elde edebiliyordur.Kurbanları kadınlardır hep,delilleri ustalıkla yok edecek kadar zekidir o,kendisini taklit eden bir katilin peşindedir,ama olaylar onun planladığı gibi gitmeyecektir.Hiç ummadığı bir anda,ummadığı bir insan onun sonunu getirecektir.

ayşe altın 
12 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Daha önce Stephen king ya da tess gerritsen okuduysanız bu roman belki daha az heyecan yaratabilir. Ve okumaya başladıysanız roman asıl 200. Sayfadan sonra başlıyor ve ışte o zaman evet bu bir polisiye romanı diyorsunuz.. size katacağı en güzel şeyde insanların aslında göründüğü gibi olmadığıdr

Kâmil 
21 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Polisiye cinayet romanları yazarların işi her geçen gün daha da zorlaşıyor. Olay belli cinayetler işleniyor poliste yakalamaya çalışıyor... Bilinen bir şeyi bilinmedik tahmin edilemez bir sekilde anlatmanın ve de okuyucuyu etkilemenin yolunu bulmak işte bu yazarları zorluyor. Ancak okuyucuyu etkileyecegim derken öyle konulara öylesine rahat giriyorlar ki kafamız karışıyor. "Normal" sınırlarımız alt üst oluyor.
Allah'u Teâlâ "ifrat haramdır" derken belki de bunu kastetmiştir. Kitap, evet sürükleyici ama beni bir o kadar da düşündürdü. Okuyucu kazanacağım diye insan bu kadar alçaltılmamalı bence...

cansel 
23 Oca 01:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yanlış Kullanılan Değerler

Bir insanın en kolay şekilde kullanabilecegi fakat çoğu zaman hatta her zaman kullanacağının farkına varmayan şey akıldır.

Polisiye bir roman olmasının dışında bu kitabın tartışılabilir en iyi yönü kitabın eşsiz bir konuya bağlı eşsiz kahramanlar benimsemesidir. Zekasını en iyi şekilde kullanan John kendini bu yönüyle her zaman farkettirebilmişir. Seri ve soğuk kanlı bir katil olan John kullanabildiği zekası sayesinde bir emniyette temizlikçi olarak işe başlar ve hiçbir zaman yakalanması söz konusu bile olmamıştır. Rahatlıkla kullanabildiği zekasını her zaman kötülüğe yormuştur.

Zekaları yoran ama kullanmasını kısmen öğreten bu kitabı tüm okurlara tavsiye ediyorum.

sümeyye kip 
20 Nis 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Bir Stephen King, bir Jean-Christophe Grange kitabının yanından geçemese de cinayet romanları sevenler için hoş bir tercih olacağı kanaatideyim.bana Dexter'ın sevdiğim bir bölümünü hatırlattı. Kopyacı bir katil Dexter izleyenlere tanıdık gelecektir

Çalaokur 
27 Oca 19:18 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Yarısına gelene dek neyi okuduğumu bilemedim, sonrasında kat edilen olaylar da sonunu görmek içindi benim için. Soluksuz okudum diyemem ama sıkılmadım da. Polisiye severler için yeterli kurgu yoktu sanki.

Elif Küçükler 
12 Tem 2016 · Kitabı okudu · 27 günde · 8/10 puan

Güzel bir kitaptı biraz komikti :-) özellikle durmadan sandviç getiren kızın(kızın adını unuttum :-) )olduğu kısımlarda kendi kendine içinden konuşmalar yaptığı kısımları çok beğendim...

ismail kılıç 
13 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okuduğum en iyi seri cinayet romanı. "kanka senin okuduğun kitaplar güzel bana da bi kitap önersene o tarza başlayayım" diyen herkese ilk tavsiyem olma niteliğine sahip bir kitap

2 /

Kitaptan 23 Alıntı

Damla Köseoğlu 
 02 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Ne okumak istiyorsun?"
"Avukat olmak istiyorum. Ya da oyuncu."
"İkisi de aynı şey değil mi?"

Temizlikçi, Paul Cleave (Sayfa 93 - Pegasus Yayınları)Temizlikçi, Paul Cleave (Sayfa 93 - Pegasus Yayınları)
ayşe altın 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Yaşamak için çalış, çalışmak için yaşama...

Temizlikçi, Paul Cleave (Sayfa 136)Temizlikçi, Paul Cleave (Sayfa 136)
ayşe altın 
12 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Anne babası bunu ona defalarca hatırlatmıştı. Ama problem şu ki insanlar bir şeyi defalarca hatırlattığında artık aldırmamaya başlıyordunuz.

Temizlikçi, Paul Cleave (Sayfa 401)Temizlikçi, Paul Cleave (Sayfa 401)
Yağmur 
 28 Mar 2017 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Bir gün bu bakıcı da buraya gömülecekti.O zaman çimleri kim sulayacaktı?

Temizlikçi, Paul Cleave (Sayfa 10 - Pegasus Yayınları)Temizlikçi, Paul Cleave (Sayfa 10 - Pegasus Yayınları)
ayşe altın 
12 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Evet. Nasıl bir şey olduğunu biliyor musun, Joe ? Bir şey hakkında kesinlikle haklı olduğunu bilirsin. Yani şüphen hiç yoktur. Ama karşındakını ikna edemezsin. Anlamadıklarından ya da anlamak istemediklerinden değil. Yanlış şeyi yapmaya o kadar alışmışlardır ki onlara göre başka bir yol yoktur.

Temizlikçi, Paul Cleave (Sayfa 392)Temizlikçi, Paul Cleave (Sayfa 392)
ayşe altın 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ne yazık ki çok çalışmak yüzünden değil, çok çalışıp bir yere varamamak yüzünden yalnızca kendinizi düş kırıklığına uğratıyordunuz. Çalışmayı bırakamıyordunuz, çünkü artık başka hiç bir şeyin önemi kalmıyordu. Odak noktası haline geliyordunuz.

Temizlikçi, Paul Cleave (Sayfa 163)Temizlikçi, Paul Cleave (Sayfa 163)
ayşe altın 
10 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

....Sonra bana günümün nasıl geçtiğini, dünün nasıl geçtiğini, yarının nasıl geçeceğini sordu. Bu da havadan sudan konuşmak kadar kötüydü. Bunlar hiç ilgilenmediğiM boşluk doldurma konuşmalarıydı.

Temizlikçi, Paul Cleave (Sayfa 62)Temizlikçi, Paul Cleave (Sayfa 62)
ayşe altın 
12 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Hiç yakalanmayacağımı biliyordum. Yakalanmayacak kadar zekiyim. Herkesin öğrendiğinin aksine, inandıklarının aksine, bazen kötü adamların yaptıkları yanlarına kalır. Hayat bu. Yaşayıp öğrenin..

Temizlikçi, Paul Cleave (Sayfa 444)Temizlikçi, Paul Cleave (Sayfa 444)
3 /