Hoşça Kal Demeden

8,8/10  (30 Oy) · 
71 okunma  · 
24 beğeni  · 
1.627 gösterim
Mükemmel hayat ve ondan daha mükemmel bİr suç hİkâyesİ…

Eski süper model ve başarılı iş kadını Laura Ayars ile Celtics takımının yıldız oyuncusu Dan Baskin hayatlarını birleştirecekleri imzayı atar atmaz trajedi kendini gösterir. Avustralya'da balayını geçirirlerken, David tuhaf bir not bırakıp yüzmeye gider ve bir daha da dönmez. Hayatının aşkını kaybetmiş, acılar içindeki Laura ise gerçeği ararken kendini yalanlar ağıyla örülü, yıllar öncesine dayanan bir düzenbazlığın içinde bulur.

"Gerilimi ve yoğun beklenti yaratan anlatımıyla baştan sona okuyucunun dikkat kesilmesini sağlayan, sürükleyici bir kitap."
-New York Daily News-

"Bu kitabı kesinlikle tavsiye ederim. Bu kadar derine işlenmiş bir komplonun ortaya çıkış biçimini görmek gerçekten de enteresan. Bunu yapmak ciddi bir yetenek gerektiriyor."
-Vintage Sorrow-

"Bir gerilim kitabına yakışır konu ve anlatımıyla, her sayfada daha fazlasını bilmek isteyeceksiniz. Harlan Coben, olayların nasıl çözüleceği konusunda okuyucunun merakını canlı tutuyor ve gerekli olan sürpriz unsurunu sürekli yaşatıyor."
-Epinions-

"Karakterler, oturmuş kişilikleriyle dikkat çekiyor, hikâye oldukça yaratıcı, betimlemeler ise kuvvetli… Harlan Coben'e aşina olanlar için bu kitap onun sade hikâye anlatıcılık yeteneğini bir kez daha gözler önüne seriyor."
-Caroline Trent-Gurbuz-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2014
 • Sayfa Sayısı:
  559
 • ISBN:
  9786053483403
 • Orijinal Adı:
  Play Dead
 • Çeviri:
  Derya Engin
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
09 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kesinlikle,Harlan Coben bu kitabı ile efsaneleşti gözümde.Nefes almadan okunacak bir eser.Laura sonunu asla tahmin edemiyor.Cinayetleri işleyenin kim olduğunu öğrenince şaşırıp,insanın neler yapabileceğine hayretiniz bir kez daha artacak...İyi okumalar

elif bingül 
03 May 18:19 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

bu da neydi böyle?son sayfaya kadar hopladım durdum 559 sayfa olmasına rağmen resmen bir günde bitti
Öncelikle itiraf ediyorum,harlan coben ismini görünce başka hiçbir şeye bakmadan alıyorum o kitabı. İyi de yapıyorum bu kitabın önsözünü okurken acemilik kitabı olduğunu ve bolitar serisinden olmadığını öğrenince hayal kırıklığı yaşadım. İlk 50 sayfa kadar da karışık geldi. "Sen misin araştırmadan alan,oh olsun sana" demeye başlamıştım ki olaylar bir başladı...evet,polisiye seviyorum ve çoğu zaman sonunu biliyorum ama tam bildim dedim harlan amca bir şey çıkardı "aaa öyle değilmiş" dedim. Ve bu son ana kadar devam etti. Mükemmel bir aşk,fedakarlık,ihanet,entrika ve ebeveynlerin limanında kalan sıcacık bir aile... hepsi vardı kitapta. Aslında söylenebilecek çok şey var ama sözcükler yetersiz,o derece iyi geldi bana. Kurgudan kafamı kaldırıp dilbilgisi,imla ve yazım hatalarına bile bakamadım var mı diye. Özetle ;Ben soluksuz okudum. Siz de noooolur okuyun ve çok sevin e mi kitapla kalın.

neslihan güneş 
20 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Eğer bu okuyacağınız roman ilk romanımsa hemen bırakın ve başka bi tane alın" diye başlamış yazar ama ben bu romana bayıldım. Yirmili yaşlarında yazmış olması ayrı bir başarı. Kitabı elimden bırakınca epey bi süre gerçek dünyaya dönmekte zorlandım. Herkese tavsiye ederim:)

Ceren Acer 
31 Mar 19:49 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Bu sefer yazarın işleyişi farklıydı. Ama yine de performansı zirvede olan yazar, okurlarını büyük bir gizemin içine sürüklüyor. Katili bilmeniz imkansız hale geliyor. aaaa işte buldum dediğiniz anda yazarın kalemi size gülüyor ve fısıldıyor; hayır, yine yanıldın, romanın sonunu bekle yoksa bir daha yanılgı içinde olacaksın diye bağırıyor... Ama ben bu bağırtılara kulak asmadan katili tahmin etmeye çalıştım ve yenildim... Yazarın profesyonel kalemi her zamanki gibi beni gafil avladı. Bence her okur bu inanılmaz derecede etkileyici olan romanı okumalı, okutmalı...

Sevomberkom 
 21 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitapla ilgili ilginç bir anım var.Ben hayatım boyunca okuduğum sadece 3 kitapta ağladım ama bu ağlama kesinlikle duygusal anlamda değildi.Benim sahip olamadığım bir yeteneğin başka bir insanda olmasına karşı kıskançlıktan oluşan ağlamaydı.Harlan Coben bu kitapta da benim beklediğim her şeyi vermeyi başardı ve en sevdiğim kitaplarından biri Hoşçakal Demeden

Hülya Yılmaz 
08 Ağu 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hoşçakal Demeden- Harlan Coben

Orjinal Adı : Play Dead
Edisyon Adı : Hoşça Kal Demeden
Yazar: Harlan Coben
Goodreads Puanı : 5/3,69
Puanım :5/4,5

İlk defa bir Harlan Coben romanı okudum.Kitabın başında da şlk Harlan Coben kitabınız ise başka kitaba geçin diye de bir uyarı da var aslında. Yazar bu kitabı acemi olduğu dönemlerde yazdığını belirtmiş kitabın giriş sayfasında.Ben yine de kitabı almışken okumak istedim. Ben bu yazara bayıldım. Kurguyu çok beğendim.
En kısa zamanda yazarın diğerin kitaplarını edinip okuyacağım.Yazar aşk,cinayet,aile sırları,gerilim temalarında kurguladığı bu eserini arka kapaktaki açıklamasını inceledikten sonra okumaya karar verdim. Bence Tess Gerritsen kadar iyi bir yazar. Uslubu çok akıcı.

Çeviri ise harikaydı hiç bir şekilde kitapdan kopmadım. Sayfaları nasıl çevirip okuduğumu anlamadım.Kitabın sonunda katil kim tahmin edemedim. İnsanların hırsları uğruna,tutkuları uğruna neler yapabilecekleri ile ilgili güzel örnek olabilecek bir kitap idi.
Yazarın acemilik dönemindeki kitabı böyle ise diğer kitapları nasıldır onu merak ediyorum.


Kitabın konusuna gelince eski model olan Laura Ayars ile yıldız baskebolcu David Baskin'in hikayesi vardı. Bu ikili Laura'nın annesinin tüm karşı çıkmalarına rağmen evlenmek için gizlice Avusturalya'ya giderek orada evlenirler. Orada balayılarını geçirmeye başlarlar.İkisi de birbirlerini çok sevmekte ne olursa olsun kalan ömürlerini birlikte geçirmekte istemektedir.Fakat David bir gün tuhaf bir not bırakarak ortadan kaybolur ve bir daha dönmez. Tüm araştırmalardan David'in boğularak öldüğü sonucu çıkar.. Ama zaman ilerledikçe gerek ailesi gerek David ile ilgili sırlar yumağının içinde bulur kendisini.


Bu sırlar ile ilgili inanılmaz olaylar gelişmeye başlar.David'in ölümünü araştırdıkça bilmediği olaylar ile mücadele ederken en yakınındaki insanların ihaneti ile de yüz yüze gelecektir.
Çok da detay verip kitabın güzelliğini bozmak istemiyorum. Hala benim gibi Harlan Coben okumadısanız hemen başlamanızı tavsiye ederim.

http://hulyami.blogspot.com.tr/...en-harlan-coben.html

mithrandir21 | Uğur D. 
13 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Klasik Coben romanı ama işleyiş bu sefer farklı. Genelde Coben kitaplarında kaybolan kişinin nereye, ne şekilde kaçıp veya kaybolduğunu, ne için kaçtığını yada neden kaybolduğunu ya da kaçırıldığını düşünürüz ama bu sefer kişinin ne yaptığını, ne şekilde kaçtığını biliyoruz sadece neden yaptığını merak ediyoruz ama ne merak etme. Yazar kitabın ortalarına doğru okura verdiği soru işaretlerinin cevaplarını veriyor ama hala merak artıyor, sayfalar hızlı hızlı çevriliyor ve Coben bizi o kadar çok kitabın içine gömüp savunmasız, düşüncesiz bırakıyor ki sonunda da yumruğu yiyip nakavt oluyoruz resmen. İlk roman olmasına rağmen bana göre Karanlık Fotoğraf ile yazarın en iyi romanlarından. Büyük puntolar, kolay okunan hafif çevirisi ile gerçekten de 1 - 2 günde bitirilebilecek harika bir aile içi gerilim romanı.

Halil Korkut 
28 May 00:35 · Kitabı okudu · 7 günde · 9/10 puan

Harlan Coben'in ilk kitabı olması ve giriş bölümündeki açıklamalar, kitaba biraz tereddütlü yaklaşmama sebep oldu lakin tereddüte hiç de gerek yokmuş. Aynı tempo aynı heyecan ve aynı Harlan Coben hic farkı yok bence. Hani hikayenin içinde bazı tezatlar var lakin göze batmıyor. Tavsiye ediyorum...

Serdar Poirot 
12 Ara 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Laura Ayers meşhur ve çok güzel bir iş kadınıdır ve Boston Celtic'in meşhur basketbolcusu Beyaz Şimşek David Baskin ile evlenmiştir. Balayında David kaybolur. Laura panikler. David'in en yakın arkadaşı T.C'yi çağırır. David ortadan yok olmuştur. Annesi Mary, babası doktor James, kardeşi Gloria, teyzesi Judy çok üzülür. David'in abisi Stan de bir kumar bağımlısıdır ve aileye sızarak Gloria ile ilişki kurar. Bir katil zamanında David'in babasını öldürmüştür. Zaman ilerledikçe David ile Laura'nın kardeş olduğu düşünülür ancak gerçek çok farklıdır ve katil beklenmedik biridir. Acaba Laura ile David tekrar karşılaşacak mıdır? Boston Celtics'in yeni transferi Mark Seidman kimdir? Katil kimdir ve bu cinayetleri neden işlemiştir? Judy, Stan ve diğerlerinin sonu ne olacaktır? Soluksuz okunan bir roman. Yazar buradaki notlardan ilerleyen kitapları için pek çok malzeme kullanmış. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.

Kemal kuşçu 
01 Haz 22:42 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yazarın​ ilk romanı.Kendince acemilik döneminin ürünü olduğunu ifade etmeye çalışmış.Kurgusal hatalar olabilir ama açıkça söylemek gerekirse ben kitaba bayıldım. Çünkü bir kitaptan ilk beklentim merak uyandırması ve dilinin akıcı olması.568 sayfa 2 günde okudum. Benim için süper.

2 /

Kitaptan 9 Alıntı

neslihan güneş 
20 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

...aşk insanı kör edebiliyor, zalim ve bencil biri haline getirebiliyordu. Hayal bile edemeyeceği şeyler yaptırabiliyordu.

Hoşça Kal Demeden, Harlan Coben (Sayfa 513)Hoşça Kal Demeden, Harlan Coben (Sayfa 513)
elif bingül 
01 May 08:18 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Etrafında dolaşmaktansa,ölümün gölgeler vadisine bodoslama dalmak daha iyiydi.

Hoşça Kal Demeden, Harlan Coben (Sayfa 54)Hoşça Kal Demeden, Harlan Coben (Sayfa 54)
elif bingül 
02 May 14:49 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Sonucu düşününce, izlenecek yolu sorgulamamak gerekirdi. Dünya böyle bir yerdi.

Hoşça Kal Demeden, Harlan Coben (Sayfa 234)Hoşça Kal Demeden, Harlan Coben (Sayfa 234)
elif bingül 
02 May 15:36 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Aşk, insanların bu dünyada yalnız olmadıklarına kendilerini inandırmak için uydurdukları bir sözcük. Yalan yani.

Hoşça Kal Demeden, Harlan Coben (Sayfa 262)Hoşça Kal Demeden, Harlan Coben (Sayfa 262)
elif bingül 
03 May 14:59 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ölümü " sınırlarını aşan yolculardan hiçbirinin geri gelmediği o bilinmez ülke." diye tanımlamamış mıydı?

Hoşça Kal Demeden, Harlan Coben (Sayfa 401)Hoşça Kal Demeden, Harlan Coben (Sayfa 401)
elif bingül 
03 May 15:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

... , yarının sadece bir gün uzakta olduğunun farkındaydı.

Hoşça Kal Demeden, Harlan Coben (Sayfa 404)Hoşça Kal Demeden, Harlan Coben (Sayfa 404)
elif bingül 
03 May 16:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Merak kediyi öldürmekle kalmıyor, richie, geceleri de uyutmuyor.

Hoşça Kal Demeden, Harlan Coben (Sayfa 455)Hoşça Kal Demeden, Harlan Coben (Sayfa 455)
elif bingül 
03 May 14:57 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ateş. Şeytanın rahatlatıcı banyo suyu. Cehennemin amblemi. Toplu yıkımın aracı. Ateş,değerine bile bakmadan önüne kattığı her şeyi yok eder. Ateş teni eritir, eti kemiklere kadar söker,akciğerlerdeki havayı çeker,ta ki...

Hoşça Kal Demeden, Harlan Coben (Sayfa 401)Hoşça Kal Demeden, Harlan Coben (Sayfa 401)
elif bingül 
03 May 17:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Duygular, canının istediğinde açıp kapatabileceğiniz ya da soğuk ve sıcak diye iki yana çevirebileceğiniz şeyler değil.

Hoşça Kal Demeden, Harlan Coben (Sayfa 513)Hoşça Kal Demeden, Harlan Coben (Sayfa 513)